Leiden Oorzaak treinongeluk duister Hè, hè, eindelijk een meevaller. Verwondingen kapster vallen mee Groenoord dreigt subsidie cascoherstel te verspelen Oostelijke binnenstad huiverig voor campagne Hoezo zuinige tijden? Nü SuperSALE bij [j De Valkenier kan nog jaar openblijven Leidse raad krijgt 'boomstam' als pluim WOENSDAG 30 JUN11993 chef gert visser. 071 -356430. plv.-chef aad rietveld. 071-356428 Peuter loopt ernstige brandwonden op leiden» Een anderhalf jaar oud kind is gisteravond met ernstige brandwonden naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht, nadat het een ketel kokend water over zich heen had gekregen. Het ongeval gebeurde in een woning aan de Van Riebeeckhof. Het jongetje trok de ketel zelf van het vuur. Protest tegen muziekschool leiden. Een groep van ongeveer 25 buurtbewoners protesteerde gisteravond bij de muziekschool aan de Driftstraat tegen ge luidsoverlast. Een woedende buurtbewoner gooide een hamer door het raam van de muziekschool. De politie heeft de gemoe deren gesust. Ze vermoedt dat de irritatie is ontstaan doordat de ramen van de muziekschool open stonden. Zakkenrollers actief op station leiden Twee vrouwen hebben gisteren bij de Leidse politie aan gifte gedaan van zakkenrollerij op het station. Een 48-jarige Amerikaanse werd beroofd van haar paspoort, rijbewijs, cheques en 800 dollar. Ze werd voor het station lastig gevallen door twee vrouwen, die haar de spullen vermoedelijk tijdens deze scher mutseling afhandig hebben gemaakt. Een 54-jarige Leidse raakte haar portemonnee en credit card kwijt. Man rijdt autoshowrooni in leiden. Een 45-jarige Leidse automobilist reed gisterochtend de showroom in van een autobedrijf aan de Vondellaan. Een 42-ja- rige man uit Nieuw-Vennep, die binnen op een trapje stond te werken, raakte gewond aan zijn hoofd. De automobilist wilde de Wasstraat inrijden maar nam de bocht een tikkeltje te ruim. leiden erna straatsma Met gemengde gevoelens be sloot de wijkgroep sociale ver- nieuwing 'oostelijke binnen stad' (Pancras-Oost/Noordrij- nevest) gisteravond een peiling in de buurt te houden naar de wensen en klachten van bewo ners. Een deel van de wijkgroep voelt weinig voor zo'n nieuw onderzoek, omdat er de afgelo pen twee jaar al diverse enquê tes zijn gehouden. Buurtwerker Vincent Kokke, bedenker van het 'mobilisatieplan', verwacht echter dat het onderzoek veel nieuwe gegevens oplevert. Het 'plan de campagne' van Kokke voorziet in een reeks ac tiviteiten. Per straat of blok hui zen worden de bewoners door de buurtwerkers benaderd met de vraag wat voor wensen en klachten zij hebben. Verder worden er video-avonden geor ganiseerd en krijgen vrouwen en allochtonen speciale aan dacht. De zes weken durende campagne moet de sociale ver nieuwing in de wijk nieuw leven inblazen. Wijkgroepleden M. Grave- meijer en I. van Buuren ver wachten juist dat de campagne een averechts effect zal hebben. Ze veronderstellen dat de pro blemen in de wijk 'na twee jaar sociale vernieuwing' genoeg zaam bekend zijn. Gravemeijer, gisteravond tij dens een vergadering van de wijkgroep: „We moeten niet ie dere keer weer de problemen gaan inventariseren. Als je nu weer een enquête houdt begin je weer van voren af aan." Vol gens Van Buuren hebben de meeste wijkbewoners toch al weinig vertrouwen in sociale vernieuwing. Na langdurige discussie be sloot de wijkgroep het campag ne-onderdeel 'straatinterviews' te schrappen. Het mobilisatie plan kost de wijkgroep 5.500 gulden. COMPUTERS TEGEN STUNTPRIJZEN IBM PC: 20MB harddisk, com pleet met toetsenbord en monitor NU: fl. 425,- IBM PS/2: 286 PC, 30MB hard disk, monitor en toetsenbord. NU: fl. 725,- Prijzen zijn excl. BTW Geldig zolang de voorfaad strekt (RESTART COMPUTERS) Korten q Zoeterwoudse I J ambtenaren wieden onkruid op het dorpsplein. Burgemeester en wethou ders willen hun salaris kor ten Polikliniek 4 /I Alphen wil een vol- I 4 waardig ziekenhuis, maar staatssecretaris Si mons vindt een uitgebrei de polikliniek ook voldoen de. Arbeidsinspectie eist maatregelen De passagierstrein die gisteren een kraanwagon schamp te waarmee baanwerkers een nieuwe bovenleiding trok ken, reed op het goede spoor. Dat is het enige dat de NS voorlopig kwijt willen over het ongeluk, in de nacht van maandag op dinsdag bij de Gooimeerlaan. De arbeidsin spectie eist op korte termijn maatregelen van de NS om de veiligheid van baanwerkers te verbeteren. De nachtelijke werkzaamhe den in het betreffende baanvak verlopen al een paar weken zonder problemen. Er wordt 's nachts gewerkt omdat het spoornet tussen Amsterdam en Den Haag een van de drukste van Nederland is. De ploeg die in de nacht van maandag op dinsdag aan het werk was, be gon om ongeveer een uur. Eer der die nacht was alles pro bleemloosverlopen. leiden eric jan weterings De trein in de richting Schiphol schampte met een snelheid van ongeveer 60 kilometer per uur een zogenaamde hefbordeswa- gen die over een naastgelegen spoor reed. Via een schaar kan van deze platte goederenwagon een plateau in de hoogte wor den gebracht, waarop werk zaamheden aan de bovenlei ding worden uitgevoerd. Het plateau kan naar beide kanten worden uitgeschoven. Door het ongeluk werden drie mensen weggeslingerd. Een 46- jarige man uit Nieuwegein over leed na korte tijd, een 56-jarige uit Krimpen aan de Lek en een 21-jarige inwoner van Rijswijk raakten ernstig gewond, maar verkeren buiten levensgevaar. Het is niet duidelijk of op het betreffende baanvak een snel heidsbeperking gold. Tijdens een toelichting gisteren door politie, brandweer, gemeente en spoorwegen werd wel gezegd dat de machinist niet harder reed dan 60 kilometer per uur. De reden van deze betrekkelijk lage snelheid kan ook zijn dat de trein het Leidse station nog maar kort verlaten had. Woord voeders van de betrokken in stanties wilden daar gisteren niet over speculeren. De vraag of de bemanning van de hefbordeswagen een fout heeft gemaakt wil de NS niet beantwoorden. „De trein reed op het goede spoor. Het spoor waarop hij gewoonlijk passeert was vrijgemaakt voor de hefbordeswagen. Het is nu nog veel te vroeg om schuld bij welke partij dan ook te leggen", zegt een woordvoerder. Verder commentaar wilde de NS niet leveren, omdat de Spoorwegen eerst de resultaten van een in tern onderzoek willen afwach ten. Ook de Leidse politie stelt een onderzoek in, in samenwer king met de spoorwegpolitie. Een snelle beoordeling van het ongeluk is volgens de NS onmogelijk, vanwege hel uitge breide veiligheidsreglement. Dat wordt nu 'stap voor stap' bekeken. Het is volgens een De voorzijde van de intercity werd geraakt door het platform. Ook deuren en ramen raakten beschadigd. woordvoerder dan ook niet mo- heid van baanwerkers te verbe- In januari vorig jaar gaf de ar- gelijk om te zeggen wanneer teren. Als dat niet gebeurt zal de beidsinspectie al een aanwij- een rapport verschijnt. De arbeidsinspectie wil dat de NS uiterlijk eind augustus met voorstellen komt om de veilig- arbeidsinspectie een aanwijzing geven, waarin allerlei verplichte maatregelen staan opgesomd, zo stelde hoofdinspecteur J. Broeze gisteren. zing, maar deze werd na bezwa ren van de NS opgeschort. Vol gens toen gemaakte afspraken zouden de NS in augustus nieu we voorstellen doen. Broeze FOTO JAN HOLVAST noemde twee jaar geleden het aantal doden bij spoorwegon- derhoud al 'onaanvaardbaar hoog.' Per jaar vallen omgere kend 7 doden op de 10.0(H) werknemers. Dat aantal is 70 keer zo hoog als in de industrie. Ovcrrijn 18. 2315 KA Leiden Tel:071-224551 Fax:071-227329 Haar'Zaak over een maand weer open leiden aad rietveld Zeseneenhalf uur heeft Janny Schonewille op de operatietafel gelegen. Maar de steek wonden die haar 35-jarige ex-vriend de kapster gistermorgen toebracht vielen al met al toch mee. Ze is in de loop van de dag uit het ziekenhuis ontslagen. „Ze had ontzettend veel snijwonden, maar het waren allemaal oppervlakkige .verwondingen. Van levensgevaar was geen sprake. Ze heeft heel veel hechtingen en het ziet er niet mooi uit", zegt een goede kennis. Zijn grootste zorg is of de kapsalon van Janny Schonewille, HaarZaak aan de Herenstraat, niet zal verlopen tijdens haar gedwongen afwezigheid. De ex-vriend van Janny Schonewille, die eerder al haar huis aan de Anthonie Fok- kerweg leeghaalde en de muren met verf besmeurde, kwam gistermorgen naar de kapsalon, naar zijn zeggen om een gesprek te hebben. Maar toen dat gesprek vastliep, greep hij een mes en stak de kapster neer. „Als er niets gebeurt gaat de zaak ook nog op de fles", dacht een kennis, die niet met zijn naam in de krant wil. Hij bena derde Leidse kappers met het verzoek of zij niet bij toerbeurt konden invallen in de kapsalon aan de Herenstraat. Om de gang erin te houden. Maar daar was weinig ani mo voor. Jacques van Beelen, de man van wie Janny Schonewille drie jaar geleden HaarZaak overnam, begrijpt dat wel. „Ze zijn toch bang." Janny Schonewille verwacht over een maand schaar, kam en föhn weer ter hand te kunnen nemen. „Haar grootste wens is om haar werk te hervatten", weet Van Bee len. Volgens de kennis van het slachtoffer lukt dat ook. „Ze heeft geen verwondingen die dat in de weg staan. Er zijn geen pezen geraakt. En ze heeft een ijzeren mentali teit. Ze geeft niet een-twee-drie op." Per 1 juli 1993 treedt de Tijdelijke verordening met betrekking tot wijzigingen van de woonruimtevoorraad in werking. Deze verordening heeft betrekking op vergunningen die nodig zijn voor woonruimteonttrekldng, samenvoeging van woonruimten, omzetting van zelfstandige in onzelfstandige woonruimten en splitsing in appartementsrechten. Het betreft een formele wijziging, omdat een aantal artike len uit de Woningwet 1962 per 1 juli a.s. buiten werking zijn gesteld. Het beleid met betrekking tot genoemde handelingen blijft vrijwel ongewijzigd. Een exemplaar van de verordening ligt gedurende drie maanden voor iedereen ter inzage bij de balies van het stadhuis en het Stadsbouwhuis. Dienst Bouwen en Wonen Leiden Als de interesse van de bewo ners van Groenoord in collectief casco-herstel van hun huizen op het huidige lage peil blijft, wil wethouder Tj. van Rij (PvdA) de beschikbare subsidie elders in de stad inzetten. Maar zo ver is het nog niet. Van Rij heeft de indruk dat de voorlichting aan de bewoners over het project niet optimaal is geweest. Hij kondigt een nieuw 'offensief aan. De wethouder heeft nog 'lok middelen' achter de hand. Pas als die hun uitwerking missen, overweegt hij de miljoenen die voor het cascoherstel opzij zijn gezet voor andere doelen te ge bruiken. „Hoe langer het duurt voor dat Groenoord toehapt, hoe moeilijker het wordt om aan andere Leidenaars uit te leggen, dat voor het opknappen van hiin huis geen geld is. Tot dus verre heb ik als argument dat Groenoord als wijk wordt opge knapt met hulp van de gemeen te. Vandaar ook dat we streven naar collectief cascoherstel. Maar dat verhaal houdt geen stand als de mensen zelf niet willen." Onlangs verstreek de termijn voor bewoners van het noorde lijke deel van Groenoord om tweehonderd gulden over te maken naar de stichting Kasko- herstel en- Onderhoud Groen oord (SKOG). Voor dat geld wordt een schouwrapport van de woning gemaakt. De ge meente subsidieert in Groen oord zestig procent van de kos-- ten van de verbetering. Huisei genaren elders in de stad krij gen veertig procent. Op vragen van het verontrus te raadslid C. Vergeer (SP) ant woordde de wethouder gister avond in de gemeenteraad, dal de criteria voor deelname zijn verruimd. Van Rij houdt nog het middel achter de hand om de subsidie te verhogen. Verder wil hij meer aandacht vestigen op de mogelijkheid dat de eigena ren een renteloze lening kun nen afsluiten. Het grote probleem in Groen oord is volgens Van Rij dat veel bewoners vanwege hun hoge leeftijd geen zin hebben nog veel geld in hun woning te ste ken. IKEA leiden emiel fangmann Basisschool De Valkenier in de Merenwijk kan komend school jaar open blijven. De Raad van State ziet geen kans meer om zich vóór het nieuwe schooljaar uit te spreken over het voortbe staan van de protestants-chris telijke school, die voor het vijfde achtereenvolgende jaar te wei nig leerlingen telde. Vanavond worden de ouders van de laatste ontwikkeling op de hoogte gesteld. Het is nog onduidelijk hoeveel leerlingen de Valkenier komend schooljaar zal tellen. Het bestuur van De Valkenier verwachte een nega tieve uitspraak van de Raad van State en hield er rekening mee dat de school zou moeten slui ten. In april werden de ouders daarop voorbereid. Hoeveel ouders inmiddels daadwerkelijk hebben besloten hun kinderen op een andere schooi in te schrijven' is onbe kend. Bestuurder J. van den Berg van de Vereniging voor Protestants-christelijk Onder wijs is ontstemd dat 'pas drie dagen' voor het eind van het schooljaar duidelijk is geworden dat er geen beslissing valt. „Voor ons is dit overmacht. Het is te dol, belachelijk. Iedereen is nu gedupeerd, behalve de rech ter die wat meer tijd kan ne men. Deze gang van zaken heeft ons in een negatieve spi raal gebracht. De langzame mo lens van de rechterlijke macht kosten ons kinderen", aldus Van den Berg. leiden Leiden heeft een hart Voor hout vindt Milieudefensie. Tot het jaar 2000 gebruikt de gemeente geen tropisch hardhout meer. En bouwbedrijven wordt het via regelgeving zo moeilijk mogelijk gemaakt om met het hout uit de geplaagde regenwouden te timmeren. Leiden verdient daarom een pluim. Milieude fensie schonk gisteravond de Leidse gemeen teraad een zelfgebakken taart als beloning voor het vooruitstrevende beleid. De taart had de vorm van een boomstam. „En ze smaakt waarschijnljk naar boomschors", zei een woordvoerder van Milieudefensie. FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11