Leidsch Dagblad Dode bij treinongeluk Merenwijk x Prof. Cohen nieuwe staatssecretaris onderwijs Kapster neergestoken door ex Vakbonden bereid VUT te beperken Recordprijs in Lotto van 5,4 miljoen naar Weesp Turkse toeristenindustrie vreest leegloop na aanslagen Onderzoek naar rituele mishandeling kinderen GOED NIEUWS DINSDAG 29 JUN11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40194 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 oen haag gpd Prof. dr. mr. Job Cohen (45) wordt de nieuwe staatssecretaris van onderwijs. Premier Lubbers heeft hem vanochtend voorgedragen. Zijn benoeming gaat vrij dag in. Cohen is sinds 1991 rector- magnificus van de Rijksuniversiteit Lim burg. Hij volgt dr. Roel in 't Veld op, die anderhalve week geleden aftrad. Cohen wordt belast het hoger be roepsonderwijs en wetenschappelijk on derwijs behalve de lerarenopleidingen. Hij zal ook de arbeidsvoorwaarden in beide sectoren onder zijn hoede krijgen, plus onderzoeks- en wetenschapsbeleid, uitgezonderd internationale aspecten. Premier Lubbers heeft zich actief met Cohens kandidatuur bemoeid. De eerste minister had zich dat na de affaire-In 't Veld voorgenomen. De voordracht van Cohen heeft 12 dagen op zich latén wachten, omdat de PvdA-top ruim de tijd wilde nemen voor het zoeken van Prof. dr. mr. M. J. Cohen. foto anp een opvolger van In 't Veld. Bij die be noeming ging snelheid ten koste van de zorgvuldigheid. In 't Veld was acht dagen na zijn komst al weer vertrokken. De Rotterdamse hoogleraar raakte in poli tieke moeilijkheden over zijn forse bij verdiensten met nevenfuncties. Ritzen blijft verantwoordelijk voor de wetgeving op het terrein van de studiefi nanciering. Ritzen doet ook het basis- en voortgezet onderwijs. De minister nam die beleidsonderdelen over, toen staats secretaris Wallage, de voorganger van In 't Veld, overstapte naar het ministerie van sociale zaken als opvolger van Elske ter Veld. Cohen is een persoonlijke vriend van Ritzen. Geruchten als zou Cohen de vierde of vijfde keus van de PvdA zijn, nadat ande ren een benoeming hadden geweigerd, worden door ingewijden tegengespro ken. Na het vertrek van In 't Veld zou Cohen van meet af aan bovenaan het verlanglijstje van de PvdA hebben ge staan. De kandidatuur van Cohen is voor de oppositiepartijen WD en D66 in de Tweede Kamer een verrassing. De rec- tor-magnificus van de Rijksuniversiteit Limburg staat bij de onderwijsspecialis- ten Franssen (VVD) en Nuis (D66) niet bekend als iemand met uitgesproken op vattingen over het hoger onderwijs. Cohen werd in 1983 hoogleraar in Maastricht. Hij hield zich toen bezig met de ontwikkeling van het juridisch onder wijs. Cohen kwam van de universiteit in Leiden, waar hij in 1981 was gepromo veerd na een studie Nederlands recht in Groningen. Cohen wordt beschouwd als iemand die goed is in het oplossen van proble men en in het omgaan met mensen. Co- hen was de laatste jaren nauwelijks actief in de PvdA, waarvan hij op zijn 18de lid werd. Toen hij nog in Leiden werkte, zat hij enige tijd in het bestuur van het ge west Zuid-Holland van de PvdA. Pagina 3: Nieuwe staatssecretaris is een 'bruggenbouwer'. Viva Brasil yt De Braziliaan Alceu I O Valeria is de' sen satie van het muziekfesti val 'Viva Brasil', deze week in Amsterdam. Albanezen uitgewezen 5 Griekenland heeft gis teren duizenden Alba nezen het land uitgezet. Albanië heeft EG en VN gevraagd te bemiddelen. Geen kront ontvangen.' QC| 071-143241 DLL ma tmw 18 00-19 30 uur jitinüo 10 M-1? 00 uur ABONNEE. 'SERVICESÊ' leiden hans koenekoop Een 31-jarige kapster uit Leiden is vanochtend in kapsalon HaarZaak aan de Herenstraat neergestoken door haar 35-jari- ge ex-vriend. De vrouw is hevig bloedend afgevoerd naar het AZL en verkeert volgens de eer ste berichten in levensgevaar. Desdader is ruim een uur na de steekpartij aangehouden door de politie. De man roofde afgelopen weekeinde de flatwoning van de vrouw aan de Anthonie Fokker- weg leeg en besmeurde de mu ren met verf. Dat was volgens de politie de eerste geforceerde poging om met zijn ex-vriendin in gesprek te komen. Twee we ken geleden verbraken de twee hun relatie. Zij spraken toen nog af de in boedel eerlijk te verdelen. De vrouw verliet tijdelijk de woning en gaf haar ex de gelegenheid zijn spullen te pakken. De vriend bleek daar later geen ge noegen mee te nemen en wilde weer in contact komen. Nachttrein naar Schiphol schampt werktrein met baanvakwerkers den haag gpd De besturen van de vakbonden zijn bereid de VUT ter discussie te stellen in de komende onder handelingen voor nieuwe CAO's. De Federatieraad van het FNV, waarin de voorzitters van de verschillende FNV-bon- den zijn vertegenwoordigd, heeft gisteren een advies van deze strekking goedgekeurd. Dit onder de voorwaarde dat er meer aandacht komt voor rege lingen als deeltijd-VUT en flexi bele pensionering. De Federatieraad besprak gis teren een ontwerpadvies van de Stichting van de Arbeid het reguliere overleg van werkge vers en werknemers waarin onder meer beperking van de VUT wordt bepleit. Volgende week verschijnt de nota 'Wer kend ouder worden' van de Stichting, met daarin onder meer dit advies. Het stuk bevat verder richtlijnen voor CAO-on- derhandelaars en aanbevelin gen aan bedrijven hoe meer re kening te houden met oudere werknemers. In de Stichting van de Arbeid hebben werkgevers en werkne mers zich verplicht te zoeken naar mogelijkheden om oudere werknemers tot op hogere leef tijd aan het werk te houden. Daarbij kan onder meer worden gedacht aan minder zwaar, saai of stress veroorzakend werk voor ouderen. Bovendien zou den mensen die nu op de VUT- leeftijd uittreden, toch in deel tijd moeten blijven werken, de zogenaamde deeltijd-VUT. Van afschaffing van VUT zal absoluut geen sprake zijn, zo benadrukt FNV-woordvoerder Sprenger. „Waar het vooral om gaat is dat de werknemer, die nu VUT-premie betaalt, het vooruitzicht heeft dat de VUT nog bestaat als hij aan de beurt is. Bovendien moet men zich realiseren dat de populariteit van de VUT tevens wordt ver oorzaakt doordat aan oudere werknemers te hoge eisen wor den gesteld." leiden wim koevoet Bij een treinongeluk ter hoogte van de brandweerkazerne in de Leidse Merenwijk zijn vanochtend vroeg een dode en twee gewonden gevallen. De slachtoffers zijn baan vakwerkers, die in opdracht van de NS werkzaamheden aan de bovenleiding verrichtten. De twee gewonden zijn buiten levensgevaar. nabijheid van de brandweerka zerne aan de Gooimeerlaan. Volgens ooggetuigen waren brandweer, ambulance en poli tie snel ter plaatse. Een speciaal calamiteitenteam van de NS uit Haarlem kwam niet lang daarna aan. Terwijl ambulanceperso neel zich over de gewonden ontfermde, maakte de brand weer een beter begaanbaar pad naar de spoordijk, zodat de slachtoffers snel naar de zieken wagens gedragen konden wor den. De plek des onheils stond in een ommezien te baden in het licht van schijnwerpers. Hoewel passagiers uit de ge troffen trein zeiden een harde klap te hebben gehoord was er weinig publiek op de been. In de Appelbesflat naast de spoor lijn brandde nergens licht. Slechts drie beluisteraars van de politieradio hielden zich op eer biedige afstand. Wethouder J. Walenkamp was namens het gemeentebestuur snel ter plaat se. ^Hij en de geschrokken pas sagiers waren vol lof over de snelle en efficiënte hulpverle ning. Het baanvak was de hele och tend gestremd. De NS zetten bussen in. De NS verwachtten dat het treinverkeer aan het be gin van de middag weer nor maal zou zijn. Op drie december 1980 botste op hetzelfde baanvak een inter city op een grind- en een werk trein, die even daarvoor tegen elkaar op waren gereden. De machinist van de intercity ver loor daarbij het leven. HET WOORD IS AAN eric jan weterings De baanwerkers maakten ge bruik van een hefbordeswagen, een soort hoogwerker. De pas serende nachttrein naar Schip hol schampte om tien voor drie het uitstekende gedeelte van de werktrein. De trein reed met de ter plekke toegestane snelheid van 60 kilometer per uur. Het dodelijke slachtoffer is een 46-jarige man uit Nieuwe- gein. De gewonden zijn een 56- jarige man uit Krimpen aan de Lek en een 21-jarige Rijswijker. In de trein vielen vijf lichtge wonden door rondvliegend glas. Zij konden na een behandeling in het AZL naar huis. De machi nist en de andere inzittenden bleven ongedeerd. In de trein zaten 41 passagiers. Volgens woordvoerders van de NS stond de werktrein in de zogenaamde vrije ruimte. Daar in mogen baanvakwerkers er op vertrouwen dat ze zonder ge vaar hun werk kunnen doen. De machinist op zijn beurt hoeft geen rekening te houden met onvoorziene obstakels. Om on verklaarbare redenen zag hij plotsklaps het bordes op een paar meter afstand van zijn ca bine opdoemen. Eerder waren treinen zonder problemen de plek des onheils tegenover de nieuwe Appelbesflat gepas seerd. De baanvakwerkers wa ren al vanaf één uur 's nachts aan het werk. Ook in de afgelo pen weken hebben zij kabels getrokken. De hulpverlening kwam zeer snel op gang, mede omdat het ongeluk gebeurde in de directie De hulpverlening aan de gewonden kwam zeer snel op gang. Links op de foto de werkwagen waarvan het hefplateau door de nachttrein werd ge raakt. foto hielco kuipers den haag anp Pagina 11: Geen paniek na treinongeluk. Met de jackpot van 5,4 miljoen gulden in de Lotto heeft een in woner van Weesp het afgelopen weekeinde de koning te rijk ge maakt. Het is de grootste geld prijs die ooit in Nederland is uitgekeerd. Het prijzenbedrag kon de af gelopen weken sterk oplopen doordat een aantal keren de hoofdprijs niet werd gewonnen. De jackpot werd telkens door geschoven naar de volgende trekking. De stichting Nationale Sporttotalisator belooft de ge lukkige Weespenaar bij zijn „onverwachte multi-miljonairs- schap" te zullen begeleiden. De winnaar doet al zes jaar mee. De Lotto denkt dit jaar de omzet te vergroten naar 250 miljoen gulden tegen 160 mil joen vorig jaar. De sporttotalisa tor ziet de toekomst zonnig. Dankzij het nieuwe gokspel Lucky Ten (met zes dagen per week een trekking) en door het groeien van de lottohoofdprijs, doen aanzienlijk meer mensen mee aan de kansspelen. Afgelo pen week deden niet minder dan 687.000 goklustigen een voorspelling over de val van de balletjes. antalya/den haag gpd-ap De juwelier kijkt somber voor zich uit. Met matte stem zegt hij: „Ik had gewild dat niemand het zou weten, want publiciteit is precies waar ze op uit zijn." De middenstand in het Turkse kustplaatsje Antalya is ervan overtuigd dat de aanslagen van de Kurdische Arbeiderspartij PKK, waarbij afgelopen week einde zeventien Turken en twaalf toeristen gewond raak ten, het seizoen zullen beder ven. Geruchten doen de ronde dat hele hotels in één dag zijn leeggelopen en dat er geen vliegtuig meer landt. Het is erg rustig in de straten, maar volgens de eigenaar van pensioen Leta is dat normaal: het seizoen is nog maar net be gonnen. In zijn restaurant ont plofte zondag een handgranaat. Er vielen negen gewonden, van wie er twee nog steeds op dr af deling intensive care liggen. Hij is zelf een Kurd, die al jaren in Antalya woont. Hij runt er een bloeiende zaak, maar is bang dat alles nu in rook zal opgaan. De eigenaar van Leta vreest voor ongeregeldheden, mocht er ergens in West-Turkije nóg een bom ontploffen. Toerisme is een kwetsbare industrie, waarvan veel mensen afhanke lijk zijn. Al het personeel dat is ingehuurd, alle dingen die op krediet zijn aangekocht, het moet ergens van worden be taald. Dat zijn angst voor spon tane represailles niet ongegrond is, blijkt uit de reactie van een andere middenstander. „Als het aan mij lag, zou ik de Kurdische provincies eens grondig schoonvegen. De regering stelt zich veel te zwak op. Dit los je niet op met democratie." De autoriteiten zijn niet blij met de aandacht van de pers. De ministers van binnenlandse zaken en toerisme zijn naar An talya gekomen om de gewon den te bezoeken. Minister Ga- zioglu van binnenlandse zaken, net één dag in functie: „Het is niet zo erg als het lijkt. Natuur lijk willen we dat niemand zelfs maar een haar wordt gekrenkt, maar goddank zijn er geen do-- den gevallen. Terreur is boven dien geen Turkse aangelegen heid. Denk maar aan Spanje en Ierland." De Turkse staat heeft deson- De middenstand in de Turkse kustplaats Antalya maakt zich ernstige zorgen. Zij verwacht dat toeristen na de bomaanslagen zullen wegblij ven. foto epa danks een harde lijn aangekon digd. De regering zal zorgen dat de Kurdische guerrilla's niet de kans krijgen schade toe te bren gen aan de groeiende inkom sten uit het toerisme, aldus een regeringswoordvoerder. De toe ristenindustrie is een van de be langrijkste inkomstenbronnen van Turkije. Voor dit jaar wordt op acht miljoen bezoekers gere kend, die samen zo'n 4,5 mil jard gulden zullen spenderen. Nederlandse toeristen die een reis naar Turkije hebben ge boekt; laten zich vooralsnog niet afschrikken. De grote reis bureaus kregen maar een paar verontruste telefoontjes. Geen enkele reisorganisatie meldt an nuleringen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ook geen reisadvies voor Turkije uit gebracht. Deze adviezen komen tot stand na overleg tussen het ministerie en de vereniging van reisbureaus ANVR. Gisteroch tend besloten beide instanties „de situatie nauwlettend in de gaten te houden". Het 'groene licht' van Buiten landse Zaken heeft wel gevolgen voor de toerist: zolang er geen reisadvies geldt, zijn annulerin gen voor de rekening van de Idant. j\1s er wel een reisadvies komt, kan een klant met annu leringsverzekering zijn reis des gewenst inruilen voor een reis naar een andere bestemming. Ook gisteren was het overi gens onrustig in de Kurdische provincies in zuid-oost Turkije. Bij een PKK-aanslag op een trein raakten zes mensen ge wond. in de provincie Erzürüm kWamen drie militairen om en raakten vijf anderen gewond toen ze in een PKK-hinderlaag liepen. Bij een PKK-aanval in de stad Gent; kwamen twee politie mensen om. Bij twee schietpar tijen elders werden tien PKK-le- den gedood. den haag gpd De Inspectie Jeugdhulpverle ning in Noord-Holland en Utrecht krijgt de laatste jaren te maken met een toenemend aantal meldingen van rituele kindermishandeling. Het gaat hierbij om lichamelijke, seksue le en geestelijke mishandeling, die plaatsvindt in bizarre cere monies met rituelen en symbo len. Het ministerie van justitie heeft inmiddels een werkgroep samengesteld die rituele mis handeling in kaart moet bren gen. De werkgroep, waarin des kundigen op het gebied van de bescherming van kinderen, jeugdhulpverlening en de we tenschap zitting hebben, krijgt de opdracht rituele mishande ling duidelijk te omschrijven. Verder moet de ernst en om vang van het probleem worden vastgesteld en aanbevelingen worden gedaan voor de opspo ring en bescherming van mis bruikte kinderen. De Inspectie Jeugdhulpverle ning in Noord-Holland en Utrecht wordt sinds 1990 ge confronteerd met meldingen over ritueel misbruik van kinde ren. „In 1990 kregen wij twee meldingen binnen, vorig jaar al 17", vertelt woordvoerder L Wiers. „Het gaat om kinderen die op de meest extreme manier mishandeld zijn. Seksuele, gees telijke en lichamelijke aspecten worden daarbij met elkaar ver mengd." Ook kinderpsychiater Th. Compemolle, eveneens werk zaam in Noord-Holland, be schikt over aanwijzingen dat zich dergelijke praktijken in zijn gebied voordoen. De harde fei ten ontbreken echter meestal, aldus Compemolle ..Men ggtf af op de verhalen van de slacht offers." Gezien de steeds terug kerende, op elkaar gelijkende verklaringen, heeft de kinder psychiater toch de neiging te vermoeden dat er sekten be staan die zich aan rituele kin dermishandeling schuldig ma ken. Hij pleit dan ook voor een meldpunt waar therapeuten te recht kunnen als zij op rituele mishandeling stuiten. Stendhal Zodra hij bemint ziet zelfs de wijze niets meer zoals het Is. VANDAAG Binnenland Buitenland Cultuur Programma's- Randstad Regio Religie Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Flink wat zon Heldere nacht met minimumtem peraturen van ongeveer 11 gra den. Overdag zonnig. Middag- temperatuur van 20 graden op de Waddeneilanden tot 26 graden in het zuidoosten van het land Wei nig wind, in de middag aan de kust een zwakke of mabge wind van zee, rond kracht 3 TBS voor moord op mongooltje den haag anp De rechtbank in Den Haag heeft vanmorgen een 32-jarige man uit Oude Wetering conform de eis veroordeeld tot TBS wegens het doden van zijn drie dagen oude gehandicapte dochtertje. De man kon het niet verkrop pen dat „hij geen gezond kindje kon maken". Enkele uren nadat de dokter had verteld dat zijn dochter een mongooltje was. nam hij haar mee naar de zee bij Zandvoort, duwde haar in het water en kneep haar keeltje dicht. Uit psychiatrisch en psycho logisch onderzoek blijkt dat «Je man die bewuste avond in sep tember vorig jaar. niet toereke ningsvatbaar was. De rechtbank ontsloeg hem daarom van rechtsvervolging, maar verpHc ht hem wel zich onder deskundige behandeling te stellen. I-eid«ch*®i Dagblad I jg?.:y? jo te 1 NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. PtXeode Plaat* i Tri Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: i 0 Per maand, automat isc h j 28.75) 0 Per kM.ui.ial 0via acceptgiro K2.85) 0 auiomalBf h H2.85) Handtekening Of bel 071-128030 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1