Turken vervv weekeinde ac Turken verwachten in weekeinde acties Kurden Temgkeer ballingen loopt uit op desillusie Een schandaal te veel Buite Estland krijgt geen P gas meer van Russen Buitenland De Klerk: Straf voor extremisten ITeltsin dreigt met nog meer acties tegen Esten Klaar voor de strijd Kok niet verbaasd over aftreden Attali 7 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press OPA Deutsche Pres se Agentur CPD Gemeenschappe)-;ke Persd-enst Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press International PROFIEL: JACQUES ATTALI ^ERDAG 26 JUN11993 /322 Campbell premier van Canada .47Q-pTTAWA» Kim Campbell, een 46-jarige advocate uit Vancouver, ,s gisteren door gouverneur-generaal Ramon Hnatyshyn (rechts) 470 jeëdigd als de eerste vrouwelijke premier van Canada. Zij volgt Brian Mulroney op die in februari zijn aftreden bekendmaakte. /322Mulroney is negen jaar premier geweest. Campbell, tot nu toe minister van defensie, is de eerste vrouw die premier van Cana- da wordt. Haar achttien voorgangers van de afgelopen 126 jaar gg,waren allen mannen. foto reuter peter jones Duitse homo's klagen over agressie 3ERLUN De agressie van rechtse extremisten tegen homoseksu elen in Duitsland is de laatste tijd sterk toegenomen. Er zijn de /334 afgelopen maanden meer klachten binnengekomen van homo's die in parken of andere ontmoetingsplaatsen zijn lastiggevallen. /392>Dit heeft de Duitse federatie van homoseksuelen gisteren ver- /362 klaard. De toenemende agressie zou rechtstreeks verband hou- den met de golf racistische aanslagen in Duitsland. Homo's zou- ^45? 'den ook als een 'gemakkelijke prooi' worden gezien. ijk pv Joegoslavië heeft nieuwe president pELGRADOZoran Lilic (39) is gisteren door het federale parle- erin9mentvan klein-Joegoslavië (bestaande uit Servië en Monte negro) gekozen tot nieuwe federale president. Lilic volgt de vori- ~ge maand afgezette Dobrica Cosic op. •bestuur weigert ontslag secretaris rome» Mino Martinazzoli blijft, voorlopig, secretaris van de De- mocrazia Cristiana, de Italiaanse christendemocratische partij. Het bestuur van de DC verwierp gisteren unaniem het door haar leider aangeboden ontslag. Martinazzoli wilde opstappen van wege de grote nederlaag die de DC leed bij de laatste gemeen te- raadsverkiezingen, maar vooral ook vanwege de enorme ontstel- tenis die was ontstaan over zijn plan de partij opnieuw op te richten en een andere naam te geven. Man onthoofd wegens verkrachtingen riyad In de Saudische hoofdstad Riyad is gisteren een man onthoofd wegens meerdere verkrachtingen van jonge jongens. De man werd in een regeringsverklaring een „bedreiging voor de maatschappij" genoemd. Saudi-Arabië wordt geregeerd volgens de sharia, de islamitische wetgeving, die de doodstraf voor schrijft voor moord, drughandel en andere zware misdaden. België: 12.000 soldaten Eurokorps brussel» België levert 12.000 manschappen aan het Frans-Duit se 'Eurokorps", een 30.000 man sterke Europese legermacht die buiten NAVO-verband zal kunnen opereren. De manschappen zullen deel blijven uitmaken van de NAVO-legermacht, maar (zullen beschikbaar zijn voor het Eurokorps, dat op 1 januari 1995 operationeel moet zij^L Duitsland overweegt verbod van Kurdische De kans is groot dat militante Turkse Kurden dit week einde nieuwe acties ondernemen tegen Turkse instellin gen in Europese landen. Dat heeft de Turkse minister Hikmet Cetin (buitenlandse zaken) gisteren gezegd. Ce- tin voegde eraan toe dat alle Turkse vertegenwoordigin gen in het buitenland zijn ingelicht en dat regeringen is gevraagd de consulaten, ambassades en reisbureaus te beschermen. Duitsland overweegt verbod van Kurdische Arbeiderspartij IQSKOU Rtr-AFP lusland heeft gisteren de gasle- eranties aan Estland gestaakt. 4oskou had een dag eerder ge- reigd met maatregelen tegen |e Baltische republiek uit pro est tegen de nieuwe vreemde- ngenwet die het discrimine- end achtte jegens de Russen in Estland. Estland heeft nog maar eserves voor twee dagen. In een rede voor de radio stel le premier Mart Laar dat er geen serieuze reden is voor pa- :iek". Hij riep de bevolking op te floskou hans geleunse iORRESPONDENT 'resident Jeltsin had Estland londerdag al in geharnaste taal jewaarschuwd onmiddellijk de 'oor de Russische minderheid n dat land discriminerende vetgeving in te trekken. „Alset- ïische Russen zich verdedigen egen discriminatie, kan Rus- 3 and niet onverschillig blijven oekijken", aldus Jeltsin. Aanleiding is de maandag aan- jenomen nieuwe vreemdelin- die alle niet-Es- en verplicht binnen twee jaar ïen verblijfsvergunning aan te hagen. Ruim een derde van Estlands 1,5 miljoen inwoners is ran niet-Estse komaf. De mees- en van hen zijn etnische Rus- ien die na de inlijving van Est- and bij de Sovjetunie in 1940 in- ie republiek zijn komen wonen. Vie de vergunning (of de Estse rationaliteit) niet aanvraagt of tot terughoudendheid tegen over de Estse Russen, die „op geen enkele wijze verantwoor delijk zijn" voor de besluiten van Moskou. Volgens Laar zullen de Rus sen zelf het meest onder de boycot lijden, omdat het geïn dustrialiseerde noordoosten van Estland waar de meesten van hen wonen het meest afhanke lijk is van gas uit Rusland. „Rus land is er bewust op uit de on vrede over de economie te ge bruiken voor politieke doelein den." wiens aanvraag wordt gewei gerd, dreigt over de grens te worden gezet. Jeltsin noemde de Estse wetge ving een schending van eerdere akkoorden op dit punt met Moskou. „Rusland", aldus Jelt sin, „heeft met inachtneming van historische factoren steeds gestreefd naar goed nabuur schap met Estland. Maar het schijnt dat de autoriteiten in hoofdstad Tallin sommige geo- fjolitieke en demografische rea- iteiten uit het oog hebben ver loren". Deze bijna-oorlogsverklaring en bedekte dreiging met militair ingrijpen is de meest gestaalde die Jeltsin als president heeft af gelegd. De onderhandelingen over terugtrekking van de nog in Estland gestationeerde mili tairen van het Russische leger waren vanwege dezelfde oor zaak al eerder afgebroken. BONN-ANKARA Rtr-AFP-DPA Cetin herhaalde dat de Europe se landen ook al gewaarschuwd waren voor de aanslagen en gij zelingsacties die donderdag plaatsvonden in een groot aan tal landen. In München en Mar seille werd Turks ambassade personeel gegijzeld. In een groot aantal steden protesteer- Nigeria krijgt burgerbestuur ABUJA Rtr-AFP De militaire machthebbers van Nigeria zijn toch bereid hun macht af te staan aan een de mocratisch gekozen president. De junta maakte dat gisteren bekend nadat eerder in de week de presidentsverkiezingen on geldig waren verklaard. Presi dent Babangida zei gisteren dat op 27 augustus een democra tisch gekozen regering wordt geïnstalleerd. Volgens de gene raal, aan de macht sinds een coup in 1985, betekent het an nuleren van de verkiezingen niet dat de militairen willen af stappen van een terugkeer naar burgerbestuur. Onduidelijk is nog hoe de overdracht zal plaatsvinden en wie president wordt. Babangida licht zijn plannen vandaag toe voor de televisie. den Kurdei\tegen de Turkse re gering, waarbij Turkse instellin gen het moesten ontgelden. Gisteren werd in Duitsland in Karlsrühe en Stuttgart opnieuw gedemonstreerd. In Karlsrühe kwam het hierbij tot een hand gemeen tussen Turken en Kur den. Aan een zitblokkade voor de ingang van het Turkse con sulaat namen tachtig mensen JOHANNESBURG ALEX DODD EN PAUL STOBER IPS Sinds het Hoge Commissariaat voorde Vluchtelingen van de Verenigde Naties (Unhcr) in oktober 1991 een kantoor opende in Zuid-Afrika, zijn 6300 ballingen naar hun land teruggekeerd. Nog eens 5000 zullen dat op korte termijn doen. Het merendeel van de teruggekeerden zijn strijders van Umkhonto We Sizwe (MK), Speer van de Natie, de gewapende arm van het Afri kaans Nationaal Congres (ANC). Hun korte staat van euforie na terugkeer is snel verdwenen door demoeilijkheden die her inpassing in het burgerleven met zich meebrengt, zeker in een land dat in een chaotische politieke overgangsperiode deel. De betogers, onder wie veel vrouwen en kinderen, wer den voor korte tijd meegeno men naar het politiebureau. De Duitse regering beloofde verscherpte veiligheidsmaatre gelen en zei te onderzoeken of het mogelijk is de Turkse Kurdi sche Arbeiderspartij (PKK) te verbieden. „We moeten alles doen om te voorkomen dat de ze acties weer gebeuren", zei regeringswoordvoerder Dieter Vogel in Bonn. Militante leden van de PKK, die de Turkse na tionaliteit hebben en al jaren in Duitsland wonen, voerden de gijzeling in het consulaat in München uit. Volgens functionarissen zijn ongeveer 3.800 van de 450.000 in Duitsland woonachtige Kur den lid van de PKK. De veilig- verkeert. Bijna driekwart van een onderzochte groep terug gekeerde MK-leden vertoonde tekenen van post-traumatische stress. Van 180 door professor Jacklyn Cock van de Wttwa- tersrand-universiteit onder vraagde ex-strijders leed 72 procent onder emotionele, fy sieke en sociale problemen. De meerderheid zei dat zij extre me depressies hebben en noe men vaak een hoog alcoholge bruik. Cock presenteerde de resulta ten van haar onderzoek on langs op een congres over mili tair onderzoek. Zij benadrukte dat er grote behoefte bestaat aan opvang van de guerrilla strijders. Alhoewel veel Zuid afrikanen die op een of andere manier bij de conflicten be trokken zijn, met mentale pro blemen kampen, zegt Cock dat heid van Turkse inwoners ligt gevoelig omdat de politie de laatste tijd niet heeft kunnen voorkomen dat racistische aan vallen zijn uitgevoerd op Tur ken, waarbij, zoals onlangs in Solingen, doden vielen. De vertegenwoordiger van de PKK in Europa, Kani Yilmaz, deed gisteren een beroep op bondskanselier Helmut Kohl om de Duitse wapenleveranties aan Turkije te staken. „Het Turkse volk heeft dagelijks te maken met martelingen en moord, bedreven door de Turk se staat. De Duitse regering draagt, door Turkije militaire hulp te verlenen, mede verant woordelijkheid voor deze wreedheden," aldus een com muniqué van de PKK. KEMPTON PARK P.VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT President De Klerk heeft ge rechtelijke stappen aangekon digd tegen de rechtse extre misten die gisterochtend het World Trade Centre (WTC) in Kempton Park bij Johannes burg hebben bestormd. Daar vonden op dat moment onder handelingen over de toekomst van het land plaats. „Niet alleen de daadwerkelijke daders, maar ook de organisa toren zullen vervolgd worden", aldus de Zuidafrikaanse presi dent op een persconferentie in Pretoria. Hij deed een beroep op andere partijen om van een „ernstige situatie geen crisis te maken". Het ANC riep haar aanhangers op kalm te blijven. Op een persconferentie hekelde Mandela de politie, die geen hand had uitgestoken om de le den van de Afrikaner Weer stands Beweging (AWB) tegen te houden. Hij eiste het ontslag van politie-minister Kriel. „De politie wist al dagen dat dit ging gebeuren". De Klerk verdedigde de rol van de politie. „Hard op treden had tot een bloedbad ge leid'. De rechtse extremisten dron gen met een gepantserde be stelwagen door de politieafzet- ting, reden door de glazen pui van het WTC naar binnen en richtten een enorme ravage aan. Honderden vaak zwaarbe wapende AWB-ers, sommigen met bivakmutsen op om her kenning te voorkomen, drongen het gebouw binnen. De onder handelaars moesten ijlings een veilig heenkomen zoeken. De AWB-ers veranderden de verga derzaal in een puinhoop en kalkten leuzen op de muren: 'Dood aan de kaffers'; 'Weg met Mandela' en 'Een eigen Volk, een eigen staat'. Zwarte onder handelaars, personeel en jour nalisten die zich niet op tijd uit de voeten hadden weten te ma ken, liepen soms rake klappen op. Rond het middaguur slaagde AWB-leider Terre'Blanche er na overleg met regeringsvertegen woordigers in zijn volgelingen er van te overtuigen, dat ze het gebouw beter konden verlaten. er veel programma's bestaan die de psychologische schade bij voormalige regeringssolda ten moeten herstellen. Maar volgens de professor wordt de post traumatische stress „het psychologische oorlogs complex-trauma" nog niet voldoende erkend en behan deld in Zuid-Afrika. „Ik heb heel sterk behoefte aan psychologische begeleiding. Ik ben in de war doordat ik zo lang ondergronds heb ge werkt," zegt een MK-comman- dant. „Ik slaap heel slecht en soms word ik schreeuwend en huilend wakker," zegt een 25- jarige vrouw. „Dat is begonnen nadat ons ballingenkamp in Angola was geebombardeerd door het Zuidafrikaanse leger." Cock wijst erop dat de stress niet alleen invloed heeft op de slachtoffers zelf, maar ook op Jacques Attali was vanaf de dag dat hij in Londen neerstreek mikpunt van zotternij. Hij was socialist, historicus, ideoloog, intellectueel en Fransman al lemaal eigenschappen die het jachünstinct van een Britse journalist activeren. Geen won der dat hij bij zijn ontslag ver wees naar de stroom negative berichten van de afgelopen maanden. Attali, op 1 november 1943 in Algiers geboren als zoon van eeh joodse zakenman, had zijn verdiensten. Tijdens zijn korte, maar hevige bewind kreeg de bank bijvoorbeeld veel publici teit. Dat was een positief punt. Enige probleem was eigenlijk dat die publiciteit steeds nega tief was. In april onthulde de Financial Times dat Attali als een koning van de barok in privé-vliegtui- gen over de wereld reisde, en daartoe 1,7 miljoen gulden had gedeclareerd. Hij had het tra- vertijn-marmer in zijn hoofd kantoor laten vervangen door het veel duurdere Forte di Mar- mi marmer uit Toscane, wat 2 miljoen had gekost. En hij had met Kerst een peperdure cham pagne-receptie gegeven. Ergo: Attali had meer besteed aan zijn eigen bank dan aan het hele ge bied tussen Oder en Mantsjoe- rije. Twee jaar na de oprichting van zijn bank had Attali nog slechts leningen toegezegd ter waarde van 4,6 miljard gulden (ter ver gelijking: Bonn sluist jaarlijks 160 miljard naar Oost-Duits- land). En slechts 10 procent daarvan was daadwerkelijk be taald. Hetgeen overigens ook te maken heeft met de strenge voorwaarden die de westerse landen aan de kredietverlening stellen. De bank is momenteel bezig met een intern onderzoek naar de uitgaven dat voor 15 juli moet zijn afgerond. Aan Attali's persoon werd in mei verder afbreuk gedaan, toen de schrijver Elie Wiesel, winnaar van de Nobelprijs voor LONDEN-DEN HAAG ANP-AP Jacques Attali, het omstreden hoofd van de Europese Bank voor Wederopbouw en Ont wikkeling, heeft gisteren zijn ontslag ingediend. In zijn ont slagbrief aan de voorzitter van de raad van bestuur van de bank, de Zweedse minister An ne Wibble (financiën) gaf Attali de nieuwsmedia de schuld van de problemen. De Nederlandse minister Kok (Financiën) is niet verbaasd over het aftreden van Attali. „Er hing al heel lang heel veel onweer in de lucht", verklaarde hij giste- ROME EELCO VAN DER UNPEN CORRESPONDENT Tommaso Buscetta, een van de eerste en belangrijkste spijtop tanten van de Siciliaanse maf fia, wil een confrontatie met To to Riina, de begin van dit jaar gearresteerde 'baas der bazen' van de Cosa Nostra. De in Ame rika wonende Buscetta zei dat gisteren tegen de rechters van hun families. Extreme woede aanvallen en gewelddadig ge drag tegen willekeurige perso nen, schuldgevoelens dat zij de strijd hebben overleefd, zelfbe straffing en psychische verdo ving zijn een aantal van de symptomen. „Ik ben een emo tioneel wrak. Ik heb twee keer bijna zelfmoord gepleegd. Ik deed het niet vanwege mijn kinderen. Maar ik ben nutte loos voor ze, en voor mezelf," zegt een teruggekeerde balling. Een groot deel van de terugge keerden heeft geen werk ge vonden, wat nog meer bijdroeg aan het gevoel aan hun lot overgelaten te worden. Velen zijn totaal afhankelijk van hun families voor emotionele en fi nanciële ondersteuning, wat vaak spanningen oplevert. Sommigen hebben voor ge weldsmisdrijven gekozen om Jacques Attali. archieffoto ap de Vrede, hem van bedrog be schuldigde. Attali had het vol gens Wiesel in zijn boek Verba tim doen voorkomen alsof op merkingen van Mitterrand tij dens gesprekken met Wiesel te gen hem alleen gericht waren geweest. Gisteren kwam de Financial Ti mes met een nieuwe onthulling die een nog donkerder schaduw wierp over de bankpresident. Attali had in mei 1992 een toe spraak gehouden in Tokyo, waarvoor hij zich ruim een hal ve ton had laten betalen. Dat was in strijd met zijn arbeids contract, dat nadrukkelijk dit soort schnabbels verbiedt. En bovendien had hij zijn eerste klasvliegticket naar Tokyo bij de bank gedeclareerd, hoewel zijn Japanse gastheren de reis had den betaald. De president verweerde zich aanvankelijk nog door te zeggen dat hij de halve ton aan een drietal joodse liefdadigheidsor ganisaties had gegeven. En de declaratie noemde hij een „ver gissing van een medewerker Maar luttele uren later kwam het enig juiste besluit: de ont slagbrief. De reis naar Japan was een schandaal te veel geweest. LONDEN CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT ANP-AP ren in een reactie. Kok behoort tot de raad van gouverneurs van de EBRD, de ministers die de lidstaten verte genwoordigen en toezicht moe ten houden op de instelling. Kok zei zelf geen kandidaat te zijn voor de opvolging van de Fransman. „Ik ben voor dat gro te werk helemaal niet geschikt", schertste hij. Attali blijft in functie tot er een opvolger is. De nieuwe top man moet worden benoemd door de raad van gouverneurs. Die raad komt pas volgend jaar mei weer bijeen in St. Peters burg op de jaarvergadering. het hof van appel van Palermo. Buscetta wil nog voor sep tember naar Italië komen om 'het beest' Riina te ontmoeten. Hij heeft laten weten de volledi ge geschiedenis te willen vertel len van 20 jaar maffia op Sicilië. Een confrontatie met Riina. die vol blijft houden een ongeletter de boer te zijn en niet te weten wat Cosa Nostra is, zou een 'historische' gebeurtenis zijn. te kunnen overleven. Cock's onderzoek toont aan dat de ballingschap soms een emotionele afhankelijkheid van het ANC heeft gecreëerd. Veel leden vinden dat het de verantwoordelijkheid van het ANC is om voor hen huizen en banen te vinden. Sommigen benadrukken dat zij zoveel hebben opgeofferd in de strijd tegen de apartheid dat zij recht hebben op een vorm van com pensatie. Een MK-leider waar schuwt: „In Umkhonto We Si zwe bestaat een heel gevaarlij ke mengeling desillusie en de moralisering." Dit is het tiveede verhaal uit een korte serie over vluchtelin gen in Afrika. Het eerste verhaal verscheen op 25 juni. dubna» Een 'oorlogshond' noemen de Russen deze trouwe viervoeter die op de dressuurschool in Dub na, in de buurt van Moskou, wordt getraind om tij dens gevechten kanweitjes op te knappen. Zoals het opzoeken van gewonde soldaten, zelfmoordmissies en het vaststellen van radioactieve straling. Daarvoor heeft het beest een speciaal pak aangemeten gekre gen. FOTO EPA SERGEI MAMONTOV Maffia-spijtoptant Buscetta wil confrontatie met Riina

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7