Euforie in Pijp over actie tegen coffeeshops vervlogen ^Ambtenaren vertrekken ^knarsetandend op vakantie ■jm&stiit. 'Watpast beter op moeders graf? Graniet?' Binnenland ZATERDAG 26 JUN11993 ^DEN HAAG GERARD KRUL Volgende week wordt er nog ^"*een dagje gestaakt bij het open- 94baar vervoer in Utrecht en Gro- lningen. In enkele tientallen ge meenten laten de vuilnisopha- :nt lefs nog een weekje stipt een hoop rotzooi langs de stoep lig- agen. En op een enkele gemeen tesecretarie zullen pennelikkers voortgaan een aantal werk- 'P zaamheden niet te verrichten !Pr waarvan de argeloze burger niet eens wist dat ze verricht wer- Maar dan is het eindelijk va kantie. Wat al weken sudderde zonder dat de vonk van het *9 I getergde overheidspersoneel wilde overslaan naar de publie ke opinie, bloedt nu bloedeloos dood. Vakbondsbestuurders roepen manmoedig (m/v) dat de acties op 13 september worden her vat. Dan gaat 'de beuk er echt in', dan gaan 'alle ambtenaren van Nederland plat', dan gaan 'alle stekkers eruit', zo wil het jargon van de sociale strijd. Maar die taal is niet de spie gel van deze tijd. Wat al sukkel de wordt opgeschort, wat niet echt wilde vlotten wordt stilge- - legd. „Kameraden, medestrij- ders en collega-onderdrukten! Het Centraal Comité van On- rustzaaiende Overheidsdiena ren deelt u mede dat de naken de revolutie is uitgesteld tot de 3n nazomer. Het CCOO wenst u een prettige vakantie!". Spontaniteit op z'n Neder lands: ingeroosterd, geregu leerd, geagendeerd en zorgvul- "f- dig genotuleerd. Een belangrijk 'y.' begrip uit het Nederlandse sta- :(Jm kingsrecht verliest aan geldig heid: de spoedeisendheid. Voor de kort geding-rechters ook een kabbelende zomer: tot 13 sep tember 1993 is de kou van de spoedeisendheid uit de lucht.» De stakers zoeken de warme zon op. Het is tandenknarsen gebla zen op stranden en campings, want nu al staat vast dat de ambtenarenbonden de slag om S 2,5 procent extra loon hebben i verloren. Men kan de bonden zelfs niet verwijten dat er slecht is onderhandeld. Er is domweg niet onderhandeld. Er zijn I slechts mededelingen uitgewis seld en stellingen betrokken. De werkgevers in de over heidssector (rijk, gemeenten, onderwijs, politie, provincie, waterschappen, defensie, rech terlijke macht) hebben zich op de vlakte gehouden. Ze zijn er in ieder geval goed in geslaagd de klassieke werkgeversfout bij stakingen te mijden: de eenheid is bewaard en de hoofden zijn koel gehouden. Géén ontwrichting De gevoerde acties hebben ook nooit geleid tot vormen van ontwrichting waardoor iemand het hoofd zou hoeven verliezen. i. w Amsterdamse gemeenteambtenaren voeren gisteren naar het stadhuis om daar een vakantiedorp te bouwen voor collega's 'die geen geld heb ben om op vakantie te gaan'. foto anp frans van der linde De grote steden waren vuiler dan normaal. Op warme dagen stonk het een beetje 'stipter' dan normaal. Soms misten we een dagje de tram, bus of me tro, maar de burgers lieten dat gelaten over zich komen. Actievoeren tegen de over heid is natuurlijk ook een stuk moeilijker dan staken tegen een particuliere onderneming. Zo'n onderneming verliest altijd or ders, soms klanten en voelt na enkele dagen de pijn van het conflict al in de portemonnee. De overheidsdiensten zijn vrij wel allemaal monopolisten. Voor tram, trein, bus of metro is er geen serieus alternatief, an ders dan de fiets van de buur vrouw of de henen wagen. Niet opgehaald huisvuil laat je liggen tot de schone, klare dag dat het wel wordt opgehaald. Acties te gen overheidsdiensten, zeker als ze kort van duur zijn, leiden nimmer tot grote financiële rampen. Bovendien worden ac ties tegen de overheid door de rechter in kort geding strenger beoordeeld dan reguliere sta kingen. Voor de bonden is er één lichtpuntje: er resten nu drie volle maanden om een compro mis uit te werken tussen nul procent (werkgevers) en 2,5 procent (vakbonden) meer loon. Dat compromis is al be dacht:-een overeenkomst voor meerdere jaren die dit jaar min der kost dan 2,5 procent. Een dagje vergaderen met een paar verstandige lieden moet daar voor voldoende zijn. Economische Controledienst onderzoekt wantoestanden begrafenisbranche De Economische Controledienst is al en kele maanden met een onderzoek bezig naar de handel en wandel van begrafe nisondernemers. Maar secretaris W. van Rooij van het Bedrijfsschap Natuursteen, waarbij de fabrikanten van grafzerken zijn aangesloten, zegt van de prins geen kwaad te weten. „We hebben wel een provisiesysteem, maar er heersen geen wantoestandenzegt hij. Als de berichten van de afgelopen week waar zijn, dan wordt er heel wat af- gerommeld in de branche. Fabrikanten zouden forse bedragen uitkeren aan be grafenisondernemers als die de nabe staanden snel een steen weten aan te smeren. Ook zouden zij de koster of de bode voor hun bemiddeling bij de aan schaf van een gedenksteen betalen, zelfs als die zich daarvoor helemaal niet heb ben ingespannen. Het laat zich raden dat deze onkosten worden verwerkt in de nota voor de nabestaanden. Steenhouwers hebben formeel een on derlinge code, die voorschrijft dat zij de nabestaanden veertien dagen met rust laten alvorens hen te benaderen voor een grafsteen. Maar het is niet ongebrui kelijk dat zij de begrafenisondernemer, die zich in de dagen na het overlijden veelal ontpopt als een discreet vertrou wensman, daarvoor inschakelen. Hij kent de familie immers en de familie kent hem, dat praat een stuk gemakkelij ker. „Wat past beter op het graf van moeder, het blauw-grijze hardsteen, gra niet, het beige travertin of toch maar wit marmer?". Provisie Vooral in het noorden van het land laten nabestaanden zich graag leiden door de adviezen van de vriendelijke man in zijn stemmige pak. Als die een goede steen houwer weet, waarom zouden ze dan zelf nog zoeken? Maar weinigen realise ren zich dat de begrafenisondernemer een aantrekkelijke provisie incasseert. Van Rooij vindt dat niet gek. „Als een natuursteenbedrijf iemand langs moet sturen om te overleggen over het materi aal, de ornamenten en de tekst op de steen, kost dat ook tijd en geld". Van Rooij bestrijdt overigens dat daarmee jaarlijks zo'n twintig tot dertig miljoen gulden is gemoeid. „De helft", schat hij op grond van onderzoek onder de leden. De berichten over de wantoestanden vindt hij tendentieus. „Er zijn jaarlijks 130.000 begrafenissen. Voor zover ik weet heeft de rechter twee keer een ver oordelinguitgesproken". Het Bedrijfsschap Natuursteen bena drukt dat habestaanden „mondig ge noeg zijn om in actie te komen als ze niet in zee willen gaan met de steenhou wer die de ondernemer hen aanraadt". Maar volgens Mieke Vastrick van natuur steenbedrijf Duva uit het Friese Berlikum is dat niet waar. „Mensen die in het da gelijks leven heel wat mans zijn, zijn op zo'n moment heel kwetsbaar". Samen met haar man strijdt Vastrick al jaren tegen de provisieregelingen. Ze wijst erop dat soms al over de grafsteen wordt onderhandeld als het lijk nog bo ven de grond staat. „Het is gemakzucht van de ondernemers", stelt ze. Volgens Vastrick willen veel steenhouwers wel af van de praktijk, maar moeten ze wel mee. „Anders komen ze niet aan de bak. En de klant betaalt toch wel". De organisaties van doodgravers ont kennen op de hoogte te zijn van mis standen. „Provisie is geen vies woord", aldus A. Boxtart van De Nederlandse Vereniging van erkende Uitvaartonder nemers, „maar wij werken alleen met bona fide bedrijven". Voorzitter Meij van de Landelijke Organisatie van Uitvaart verenigingen: „Wij hoeven niets te ver dienen, wij werken zonder winstoog merk". Woordvoerder Vijftigschild van het be drijfsschap „een ingewikkelde en deli cate problematiek" erkent dat de veertien-dagen-code wel eens wordt ge schonden, maar wijst erop dat de harde wetten van het zakelijk verkeer ook gel den voor mensen die beroepshalve de laatste eer bewijzen. „IJ moet zich voor stellen dat zo'n bedrijf viiftig man in dienst heeft, die elke maand salaris moe ten ontvangen". De Heer geeft zijn zegen, een engel houdt de dodenwacht op de begraafplaats St. Barbara aan het Haarlemse Soendaplein. united photos de boer nils van houts 'Die sluiting is na drie maanden voorbij. In augustus breekt de hel weer los' Dinsdagavond 25 mei. Het Horeca Inter ventieteam (HIT) van de Amsterdamse poli tie rijdt met een kolonne overvalwagens en 150 man sterk de wijk de Pijp binnen. In het gebied tussen Eerste Jacob van Campen- straat en de Albert Cuijpmarkt valt het HIT- team met getrokken wapens acht coffee- hops en kroegen binnen. Er worden vuur wapens, bussen traangas, harddrugs en ge stolen goederen in beslag genomen en ille galen opgepakt. De belastinginspecteurs die met de politie mee naar binnen zijn gegaan, nemen de boekhouding in beslag. Onder de buurtbewoners die in groten getale uit de verveloze ramen hangen of nieuwsgierig naar buiten zijn gekomen, heerst een opgeluchte stemming. „Goed dat die rotzooi wordt opgeruimd. Einde lijk." Het is een warme avond en ook de klan ten van Holy wood die niet in politiebusjes zijn afgevoerd, zijn blijven hangen. Jongens van rond de twintig, die verontwaardigd vertellen hoe de politie ze hardhandig tegen de bar zette. Eén laat zijn polsen zien met insnijdingen van plastic handboeien. „We zaten gewoon televisie te kijken. Het is voor ons alleen een verzamelplaats, van waaruit we verder gaan stappen. Er wordt hier hele maal niet in harddrugs behandeld. Je mag van de buurt gewoon niet lachen als je fan hebt onder elkaar, weet je." Toch hangen bij Holywood de volgende dag ruwhouten schotten voor de ramen, net als bij de belendende coffeeshops Target en Smoke. Burgemeester Van Thijn heeft ook de zaken Entre deux Mers en De Punt laten dichttimmeren, wegens de voortdurende geweldsuitbarstingen, handel in harddrugs en 'een uitstraling die een ontwrichtend ef fect heeft op de bewegingsvrijheid van de omwonenden'. Coffeeshop Ketama mag weer open op voorwaarde van beterschap. den in beslag genomen en 193 arrestanten met charter-bussen naar gereserveerde cel lenblokken gebracht. Het HIT-team is in samenwerking met politie, justitie, belastingdienst en gemeen te opgericht tegen de enorme overlast van coffeeshops en louche kroegen. De Pijp telt vele tientallen hasj-cof- feeshops, heel Amsterdam volgens de poli tie zeshonderd. De grote ketens in het cen trum zoals The Bulldog en The Grasshopper draaien vooral op bezoek van buitenlandse toeristen. De kleintjes in de oude wijken knoeien vaak met schimmige handeltjes een inkomen bij elkaar. In plaats van speel se vrijplaatsen zijn de coffeeshops uitvals bases geworden van georganiseerde crimi naliteit, drugshandelaren en straatrovers. Binnen worden de gestolen goederen ver handeld. die de klanten vlak daarvoor op straat of bij de buren hebben weggehaald. En behalve hasj en marihuana is er vaak ook wel cocaïne en heroïne te krijgen. Hoewel er elk jaar tientallen worden dichtgetimmerd 52 in 1988, vorig jaar 48 is pas de laatste tijd bij politie en stads bestuurders de overtuiging gaan heersen dat het lankmoedige gedoogbeleid zich te gen de samenleving heeft gekeerd. De poli tie is optimistisch over de resultaten van het HIT-team. „We kleden ze financieel uit", zegt voorlichter Klaas Wilting. In de Kinkerbuurt deelde de belastingdienst voor zeven miljoen gulden aan navorderingen uit, in de Pijp voor twee miljoen. „Dat is ef fectiever dan sluiten." Schietpartijen Maar in de Pijp is de eerste vreugde alweer bekoeld. ..Die sluiting is na drie maanden voorbij. In augustus breekt de hel weer los", vrezen de bewoners van de Eerste Jacob van Campenstraat. Een comité heeft het deelraadbestuur gevraagd 'echt wat te doen'. .Altijd vechtpartijen, schietpartijen en de hele nacht lawaai. Ie wordt hier ei genlijk de buurt uitgejaagd." Volgens de'bewoners moet er meer aan controle vóóraf gebeuren in plaats van dichttimmeren als het uit de hand is gelo pen. Maar dat lijkt teveel gevraagd. Zo blijkt het Gemeentelijk Woningbedrijf Amstel de eigenaar te zijn van de op last van burgemeester Van Thijn dichtgetim merde Tropicana aan het Gerard Douplein en de coffeeshop Ketama er schuin tegen over. Bij het Woningbedrijf is daar niets van bekend, net zomin als van de overlast van de coffeeshops voor de omwonenden. „Dat is ook meer iets voorde politie." De dichtgetimmerde coffeeshop Enne deux Mers aan de Gerard Doustraat en de Panama aan de Daniël Stalpertstraat wot den verhuurd door de woningbouwvereni ging Amsterdam Zuid. Opmerkelijk in het licht van de urgentielijsten die gelden voor winkelruimten in de sociale woningbouw Leefbaarheid van de buurt en stadsvernieu wing staan daarbij voorop, zegt medewet ker Bewonerszaken A Hoogcrvorst. Maar verder loopt de verhuur „gewoon commct cieel" en dus ook aan coffeeshops. „Niet verhuren door het woningbedrijf zou on rechtmatig zijn", laat woordvoerder R. Lan cée namens het college van B. en W. weten Om een coffeeshop te drijven, is geen di ploma of vergunning nodig. Zolang de eige naar maar niet wordt betrapt op de handel in harddrugs en hij geen reclame maakt: voor zijn hasj. „Als de huurpenningen bin nenkomen en er een horecabesternming op het pand zit. is er niets aan de hand", vat H. Rosier, namens hel CDA wijkwethouder! Wonen en Werken van het stadsdeel dej Pijp. samen. „Het is een last voor de buurt, maar de politie moet maar goed blijven timmeren. Wij zijn het slachtoffer van het gedoogbeleid. Als dat op de helling zou kunnen, graag." Er hangt nu een handgeschreven papier buiten: 'Verboden voor de deur te staan'. Ultraviolet Bewoners van de oude Pijp, een wijk die zich qua horeca en drukte op straat kan meten met de binnfenstad, durfden al lang 's avonds niet meer de straat op. In een por tiek aan de Gerard Doustraat brandt het treurige ultra-violet licht dat de junkies het zicht op hun aderen ontneemt. De tocht naai de Pijp was de tweede mas sale actie van het HIT-team en publicitair even nauwkeurig uitgezet. Vorig jaar wer den in de Kinkerbuurt onder het oog van televisiecamera's achttien coffeeshops bin nengevallen. Zeven kilo heroïne, een ge weer met afgezaagde loop'en pistolen wer Een coffeeshop in de Eerste Jacob van Campenstraat wordt dichtgespijkerd. foto anp ceorce verberne

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5