Scheepvaart loost straffeloos olie Politie ontmantelt deel van crimineel netwerk Rijk steunt Rotterdamse haven met 110 miljoen Hi 'Kind, ik zit pas in België hoor' Vitamine B-ll kan helpen 'open rug' te voorkomen Binnenland Smaken verschillen Betuwelijn kan in V-polder ZATERDAG 26 JUN11993 Weggelopen arrestant aangehouden alkmaar De Alkmaarse politie heeft gisteren een 24-jarige man uit de stad aangehouden die donderdag was ontsnapt uit een politiecel. Hij werd volgens de Alkmaarse politie aangetroffen vlak bij zijn huisadres in Alkmaar-noord. De man was ingesloten op verdenking van woninginbraak. Den Haag loopt minderhedenprijs mis utrecht Den Haag loopt de jaarlijkse prijs van het Landelijk Al lochtonen Overleg (LAO) mis door ruzie van de aangesloten or ganisaties. Den Haag was twee weken geleden voorgedragen voor de prijs, maar het Inspraakorgaan Turken heeft nu onover komelijke bezwaren tegen de kandidatuur van de Hofstad. De LAO-prijs is bedoeld voor gemeenten die zich positief onder scheiden met hun minderhedenbeleid. Wachtlijsten jeugdhulp weer langer den haag De wachtlijsten bij de jeugdhulpverlening zijn dit jaar opnieuw langer geworden. Dat meldt de Inspectie Jeugdhulp verlening in het jaarverslag over 1992. Er staat tegenover dat de onderbezetting bij het personeel minder wordt. De wachtlijst voor voorzieningen voor dagbehandeling lelt in totaal 1.059 jeugdigen. Miljoenenvondst aan sigaretten na tip Rotterdam De politie van Rotterdam-Rijnmond heeft in Winschoten een container met voor 2,3 miljoen gulden aan ge stolen sigaretten teruggevonden. Ze kwam de buit op het spoor door een tip van een vrachtwagenchauffeur. De rookwaar was eerder deze week verdwenen uit de Rotterdamse haven. Afzet boeken stagneert in Nederland Amsterdam Nederlanders kochten vorig jaar samen 27,9 mil joen boeken. Dat zijn er 350.000 minder dan in 1991. De omzet steeg met 1,3 procent. Dat is beduidend minder dan de algeme ne prijsstijging (inflatie) die in 1992 3,7 procent bedroeg. dere Europese landen. Dat zegt de arts-onderzoeker drs. M.C. Comel in haar proef schrift waarop zij woensdag 7 juli aan de Rijksuniversiteit Gro ningen promoveert tot doctor in de geneeskunde. Comel werkt sinds 1984 bij de afdeling Noord-Nederland van de Euro pean Registration Of Congenital Anomalies (EUROCAT), oftewel Europese registratie van aange boren afwijkingen. Vitamine B-11 (foliumzuur) kan in belangrijke mate bijdragen aan het voorkomen van geboor teafwijkingen zoals open ruggen en hazelippen. Vrouwen zou-„ den daarom vitaminepillen moeten slikken om afwijkingen te voorkomen als zij zwanger willen worden. In het noorden van Nederland komen de ge noemde afwijkingen opvallend vaker voor dan in de meeste an- Algemeen Nededand* Persbureau CPO Cemefrtsctiappc'sLePervJienst Hardere aanpak van vervuilers Noordzee werkt niet De strengere aanpak van olielozingen op de Noordzee is tot dusver een wassen neus gebleken. Zes jaar nadat een Europese ministersconferentie alarmerende cijfers kreeg voorgelegd, gooit de scheepvaart nog steeds straffeloos grote en kleine plassen olie in het ruime sop. amsterdam henk postma „Maar dat gaat wat mij betreft veranderen",'verzekert de nieu we officier van justitie voor milieudelecten op de Noordzee, mr N. Schaar, enigszins grim- Den Haag geeft miljoen uit aan Europol in spé den haag«anp De gemeente Den Haag stelt een miljoen gulden beschikbaar voor de mogelijke komst van de EuropeanvDrug Unit, de voorlo per van de Europese politieor ganisatie Europol. Dit heeft de gemeente Den Haag gisteren bekendgemaakt. De Nederlandse regering en de stad Den Haag willen de Eu ropean Drug Unit graag in de residentie vestigen. De regering heeft het voormalige gebouw van de Centrale Recherche In lichtingendienst (CRI) beschik baar gesteld. Het Haagse mil joen kan volgens een woord voerder van de gemeente ge bruikt worden voor woonruimte voor de medewerkers en verde re inrichting van het gebouw. Verwacht wordt dat binnen enkele weken de ministers van justitie en binnenlandse zaken uit de Europese Gemeenschap over de vestingsplaats een be slissing nemen. Spanje, Grien- kenland en Italië azen ook op de Europese instelling. mig. Als het aan hem ligt, wor den reders of kapiteins voortaan vaker en veel forser aangepakt. Nederland stak de afgelopen jaren steeds meer geld in de strijd tegen de olielozingen op de Noordzee, maar justitie viste almaar achter het net. De pak kans bleef veel te klein, het be wijs bleek veelal niet te leveren, en als het al tot een veroorde ling kwam, was de boete een la chertje: hooguit een paar dui zend gulden. Illustratief is de machteloos heid van een samenwerkingsor gaan dat moet proberen sche pen te achterhalen die de zee, en daarmee soms ook de kust, ernstig hebben verontreinigd. Dit Justitieel Opsporingsteam Milieudelicten Noordzee (JOMN), boekte nog amper re sultaat. Afgelopen maand meld de het team eindelijk een suc cesje: het schip dat de zee voor Scheveningen begin maart met een twaalf kilometer lang spoor van zware stookolie vervuilde, is achterhaald. Alleen, vervolging kan pas plaatsvinden wanneer het schip, dat onder buiten landse vlag vaart, een Neder landse haven binnenloopt. Officier Schaar verheelt al dat falen niet. Maar, benadrukt hij. er is inmiddels sprake van har der justitieel beleid, en er zijn enkele nieuwe wettelijke maat regelen op komst waarmee het kwaad wat beter kan worden bestreden. Op 6 juli worden we reldwijd de lozingsnormen aan gescherpt. In veel gevallen is een zichtbaar oliespoor dan zonder meer strafbaar. Olielo- zers kunnen nu nog beweren dat ze binnen de toegestane norm zijn gebleven. Naar verwachting zal het hele Nederlandse deel van de Noordzee in de loop van dit jaar tot Exclusieve Economische Zo ne worden uitgeroepen, een maatregel waar de milieubewe ging al vele jaren op aandringt, en waarin een land als Frankrijk al is voorgegaan. Het betekent dat schepen onder buitenlandse vlag in Nederland kunnen wor den berecht. Nu is het nog zo dat dit alleen kan wanneer de overtreding is begaan binnen 12 mijl uit de kust. den haag Gemengde gevoelens tijdens het herdenkingsconcert ter ere van Willem Drees, in het Zui- derparkstadion in Den Haag. Het was gisteren precies 48 jaar gele den dat Drees toetrad tot het eer ste na-oorlogse kabinet als minis ter van sociale zaken. Het concert werd georganiseerd in het kader van het Europese jaar voor oude- PvdA-leider Wim Kok was eveneens bij het concert aanwezig om de aanwezigen, zo'n 2500 hoofdzakelijk oudere mensen toe te spreken. In zijn toespraak herin nerde hij aan de moeilijke econo mische situatie, maar hamerde hij op het feit dat hij „hecht aan waar Drees voor stond". Hij riep spe ciaal de ouderen op actief te blij ven in de maatschappij: „Denk mee, doe mee, praat mee". Aanleg van de Betuwelijn in een 'V-polder' is mo gelijk. Dit is een kuipvormige geul waarin twee spoorlijnen worden gelegd. Per kilometer zal zo'n V-polder waarschijnlijk iets goedkoper worden dan aanleg van de goederenspoorlijn op een tien meter hoge dijk met geluidsschermen. Dat alter natief wordt op dit moment op initiatief van de Tweede Kamer onderzocht. Dit blijkt uit een onderzoek dat het ingenieurs bureau Volker Stevin op verzoek van de provincie Gelderland heeft uitgevoerd voor het toekomstige Betuwelijn-baanvak van Deil naar Tiel. Het on derzoeksrapport wordt dinsdag aangeboden aan de Tweede Kamer. De provincie zal er bij de mi nister op aandringen het alternatief serieus te be kijken. „Gedeputeerde Staten van Gelderland zijn steeds tegen bovengrondse aanleg van de lijn ge weest. Het V-poldersysteem heeft, nu blijkt dat de aanleg niet duurder zal worden dan het dijkalter- natief, grote visuele en milieutechnische voorde len. „Van treinen in een V-polder hoor en zie je vrijwel niets, terwijl men anders tegen een lelijke dijk aan moet kijken", zegt een woordvoeder van de provincie. „Uit het rapport blijkt niet hoe duur de totale aanleg van de spoorlijn in een V-polder precies zal worden", meldt de woordvoerder, „Dat moet nog exact worden berekend." Dat is onder meer afhankelijk van de bodemgesteldheid over het he le tracé. De aanlegkosten van de Betuwelijn wor den op welke manier dan ook tussen de zes en twintig miljard geraamd." Weer illegale prostituées aangehouden den haag «anp De Haagse politie heeft gister avond achttien vrouwen uit Azië en Oost-Europa aange houden die illegaal in Neder land verblijven en werkzaam zijn als prostituée. Aan de actie namen zestig politiemensen deel, onder leiding van de Vreemdelingendienst. De inval was de vierde die de Haagse politie tegen de aanwezigheid van illegale prostituées hield. Aida: nu wel goed te volgen amsterdam anp De organisatie van „The Opera Spectacular" Aida heeft zich gisteravond in de- Rai gerevan cheerd voor de mislukking van de première op donderdag avond. De ingrepen die overdag in allerijl waren gepleegd, ver beterden het zicht op de voor stelling aanmerkelijk. Zo werd het podium volledig vervangen door een exemplaar dat op een hoogte van twee meter kwam te liggen. De plaatsen in het mid denvak, waar het uitzicht don derdagavond het meest belab berd was, gingen een stukje omhoog. Het slechte zicht leidde er donderdagavond toe dat het publiek al een kwartier na aan vang van de voorstelling begon te muiten. Mensen baanden zich een weg door de zaal om een betere - lege - plaats te zoe ken, gaven luid blijk van hun ongenoegen, of eisten hun geld terug. Niet alleen konden veel mensen niets zien van wat zich op het podium afspeelde, ook de videoschermen die dat euvel enigszins hadden moeten on dervangen, begavenhet voor een deel of lieten beelden van een slechte kwaliteit zien. KANTOORUNITS VERKOOP/VERHUUR Het volledig geautomatiseerde overslagbedrijf Delta/Sea-land Terminal werd gisteren op de Maasvlakte door koningin Beatrix officieel in gebruik gesteld. foto anp frans van der linden Het kabinet stelt 110 miljoen gulden beschikbaar voor de ontwikkeling van overslag van containers op de Maasvlakte. Minister Maij (verkeer) zei dat gisteren bij de opening van een nieuwe, volledig geautomati seerde, terminal van 's werelds grootste containeroverslagbe drijf Europe Combined Termi nals (ECT). De termini is be stemd voor ECT's grootste klant, de Amerikaanse rederij SeaLand. Het kabinet heeft lang geaar zeld over ondersteuning van het containerproject op de Maas vlakte. Het wilde niet over de brug komen als er dubbel geïn vesteerd zou worden, door zo wel het havenbedrijf Pakhoed - via containerdochter Unitcentre - als door ECT. Samenwerking tussen beide overslagbedrijven was voorwaarde. Die samen werking is inmiddels een feit. De rijksbijdrage is bestemd voor de infrastructuur van de contai neractiviteiten in dit meest wes telijke deel van de Rotterdamse haven. Koningin Beatrix heeft de zo genoemde Delta/SeaLand ter minal (kosten 387 miljoen) gis teren officieel geopend. Op haar verzoek hees de kraanmeester de eerste container vanaf de „Sea Adventure" op één van de 48 onbemande wagens die de containers verplaatsen met be hulp van impulsen van een sys teem onder het wegdek. Op de terminal kunnen, als alles func tioneert, jaarlijks 500.000 con tainers worden verwerkt. Een schip als de met 2.500 contai ners geladen „Sea Adventure" wordt dan binnen 24 uur gelost Honderden kilo's drugs onderschept in Helmond Met de aanhouding van veer tien verdachten zegt de politie in Eindhoven'gisteren een deel van een internationaal crimi neel netwerk te hebben ontra feld. De bende hield zich vooral bezig met het smokkelen van drugs naar Engeland en Zwe den. De politie heeft een van die transporten onderschept, be staande uit 445 kilo hasj, 182 ki lo amfetamine en 10 kilo weed. In Engeland, waar de goederen voor bestemd waren, zouden die spullen volgens een woord voerder van de politie een straatwaarde hebben gehad van 14 miljoen gulden. Gistermor gen vroeg werden op vijf ver schillende plaatsen in Neder land en België tien aanhoudin gen verricht. De zaak kwam min of meer door een toeval aan het rollen. Een 33-jarige chauffeur uit Hel mond, kreeg argwaan toen hij begin april met een vrachtwa gen op weg was naar Engeland. Volgens de politie wist de man aanvankelijk niet dat hij een grote hoeveelheid drugs ver voerde. De politie wil niet zeg gen waardoor zijn argwaan werd gewekt. Eenmaal op de veerboot werd hij volgens zijn verklaring zo bang, dat hij zijn vrachtwagen achterliet en naar huis ging. De bende haalde de vrachtwagen vervolgens terug naar Helmond. De chauffeur meende intus sen dat hij recht had op een passende beloning. Daarom be sloot hij een deel van de drugs uit de vrachtwagen te stelen. Omdat hij er zelf niet vertrouwd mee was, nam hij twee Hel- mondse vrienden mee om de drugs te identificeren. Bij de diefstal maakte het drietal 27 ki lo hasj buit. De politie betrapte hen echter op heterdaad. Heerma bepleit regeerperiode van vijf jaar den haag gpd Staatssecretaris Heerma (volks huisvesting) wil dat een kabinet voortaan vijf in plaats van vier jaar regeert. Op die manier kan het in gang gezette beleid van met name 'grote operaties' be ter worden afgemaakt. Heerma erkent wel dat de kans dat een kabinet voortijdig valt, hiermee In het partijblad CDActueel van deze week zegt hij overi gens te verwachten dat het hui dige kabinet - dat door toeval 4,5 jaar mag regeren - de rit zal afmaken. Er zijn wel bepaalde risico's, zoals net nog vast te stellen inkomensbeleid, maar Heerma verwacht niet dat het daarmee fout gaat. „Er is in dit kabinet geen sprake van me taalmoeheid." Aantal buspassagiers gaat ondanks ongeluk vakantie vieren vervolg van voorpagina Het echtpaar Wesseling uit Noordwijker- hout had een busreisje naar Italië geboekt om hun zilveren huwelijksfeest te vieren. De twee belandden echter in een bus die la ter bij Luik verongelukte. Nu komen ze bij in een school in Herstal. Op de achterkant van het jasje van meneer Wesseling zitten bloedvlekken. „Ik denk dat ze van mijn vrouw zijn," gist hij. Mensen vielen op en over elkaar toen de touringcar de Esso-tankwagen raakte en kantelde. Toch was er was nauwelijks spra ke van paniek. De inzittenden zijn door de kapotte voorruit van de bus naar buiten ge klauterd. Mevrouw Wesseling moest daarbij worden geholpen maar later op de middag gaat het weer een beetje beter met haar. Als ze hoort dat de bagage wordt binnenge bracht in grijze vuilniszakken, staat ze op en loopt naar de hal. Het echtpaar zou graag verder willen rei zen. Mede op advies van een van de Rode- Kruismedewerkers. „Ie schijnt het dan beter te verwerken," zegt de man uit Noordwij- kerhout. Bovendien maakt het idee van en kele dagen thuis zitten hem ook niet vrolij ker. Hij vergeet heel even dat de reis alleen kan doorgaan als ook hun bagage het er goed van af heeft gebracht. Vermoed wordt dat er heel wat diesel en olie op de koffers terecht is gekomen. Alle waardevolle papie ren en de bril van mevrouw Wesseling za ten in de bagageruimte van de bus. Christine Bedijn uit Noordwijk wrijft voor zichtig over haar rug. „Ik geloof dat we alle maal wat pijnlijke plekken hebben opgelo pen." Haar vriend loopt moeilijk. „Dat is ook een reden om naar huis te gaan. Het gebeurde allemaal te snel om bang te wor den. Toch ben ik liever thuis dan in Rimi ni." Het is haar eerste vakantie per touring- Wim Wickel bestuurde een andere bus van De Vel uwe uit Beekbergen met de tweede groep Nederlandse vakantiegangers op weg naar de Italiaanse badplaats Rimini. Hij heeft het ongeluk, een halve kilometer na het knooppunt Cheratte, op honderd meter afstand zien gebeuren. Hoe het gebeurde weet hij niet zo precies. Hij zag opeens de 'Het gebeurde allemaal te snel om bang te worden bus van zijn collega gekanteld in de berm liggen, zegt hij. Wim verleende eerste hulp aan de slachtoffers en adviseerde de men sen in zijn eigen bus te blijven zitten. De chauffeur is niet van plan om de tocht naar Rimini voort te zetten. Ambulances waren Snel ter plekke. Zwaar gewonden werden naar ziekenhuizen m ili- omgeving vervoerd. Wie er beter aan toe was werd door vrijwilligers van het Rode Kruis naar een school in de Luikse wijk Her stal gebracht. Binnen zit een groep passa giers in de grote zaal. Noodgedwongen le ren ze elkaar beter kennen, voorzien van kofflé, (Hsdrank en broodjet. Hei Itopmer- kelijk rustig, zo'n vier uur na het ongeval. Het wachten is op de nieuwe touringcar en de bagage uit de verongelukte bus. Of het motel in de buurt van Straatsburg nog wordt gehaald die avond is de vraag. „Zo niet dan wordt in een keer naar Italië gere den." weet Wim. Het geruststellen van de familie lijkt de grootste zorg van de vakantiegangers. Een Amsterdamse vrouw zat in de tweede bus en belt haar dochter om te zeggen dat ze het ongeluk ongedeerd overleefd heeft. „Kind. ik zit pas in België", zegt ze. om ver volgens uit te leggen hoe dat zo gekomen is. Ze is van plan om haar vakantie, zoals ge pland, door te brengen in de oude bad plaats aan de Adriatischc zee. „Wat moet ik thuis? Dan denk ik ook maar na over het ongeluk, je ziet op weg naar je vakantiebe stemming vaker ongelukken gebeuren. Dan ga je toch ook niet terug," zegt ze heel nuchter. Een oudere dame vertelt dat ze deze zomer vooreen reisje dichter bij huis heeft geko zen. Ze is al een keer in Australië geweest. Italië, niet zo ver weg. leek haar wel wat. „Reis je de halve wereld rond, gebeurt er niets. Ga ik niet zo ver, dan gebeurt dit." Zij en haar vriendin hebben snel besloten in de bus te stappen die hen via Basel naar Rimi ni brengt. De ongeveer 25 passagiers die hun vakantie willen voortzetten, zaten in de tweede bus en hebben niet allemaal het ongeluk zien gebeuren. Mevrouw Wevselingxomt terug in de zaal van de school. In haar hand houdt ze een plastic zakje waarin krulspel den zitten en naar bril. Het zilverkleurige is beschadigd.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3