Nederland rijp voor Hulpkoppelboom ZATERDAG 26 JUN11993 In een gloednieuwe trein zat ik laatst op zo n klapbankje in het portaal. Het was een groot L-vormig portaal en alles zag er nog schoon en fris uit. Naast mij waren in de wand drie deurtjes. Op het eerste stond: Koersrolbediening, op het tweede: Hulpkoppelboom en op het derde: Deze deur vrijlaten. Ik weet niet wat een koersrolbediening is en ook van een hulpkoppelboom heb ik nog nooit gehoord. Ik neem aan dat die mededelingen niet voor mij bestemd zijn. In tegenstelling tot 'Deze deur vrijlaten', wat me ty pisch tot reizigers gericht lijkt. On willekeurig schuif ik op mijn klap bankje zo ver mogelijk van die laatste deur vandaan want je weet maar nooit. Het spoorwegpersoneel zal vast wel we ten wat een hulpkoppelboom is en hoe de koersrol bediend moet worden. En als dat eens nodig is. moeten ze de koersrolbe diening natuurlijk wel kunnen vinden. Van daar dat bordje. In het derde kastje zitten waarschijnlijk spulletjes waarvan alle NS'ers weten dat ze daar opgeborgen zijn. Ik raak er niet over uitgedacht. Het moeten belangrijke spulletjes zijn in dat derde kast je, want in geval van nood moet de conduc teur er snel bij kunnen. Het kan fataal zijn als het kastje dan geblokkeerd is door zware koffers. Er is geen lijd te verliezen; als de conducteur eerst vijf minuten moet graven en slepen om bij dat belangrijke kastje te kunnen, zijn we al met man en muis ver gaan. De hulpkoppelboom daarentegen lijkt me een onbelangrijk instrument. Het woord zegt het al: het is maar een hulpkoppel boom. Ergens moet ook de echte koppel boom bewaard worden. Alleen als het met die koppelboom niet lukt. halen ze de hulp koppelboom voor de dag. Hoe vaak zal dat nodig zijn? Hooguit eens per jaar, schat ik. Staan er dan eens tassen en koffers hoog opgestapeld voor het kastje van de hulp koppelboom. dan komt er een gemoedelij ke conducteur die zegt: „Nee mensen, zo gaat dat niet. Ik zal er toch echt even bij- moeten." Niemand is te beroerd om dan zijn bagage even weg te halen, want de noodzaak is duidelijk: zonder hulpkoppel boom komen we niet verder. Na enig bo men zet de trein zich weer in beweging en de koffers worden weer aan kant gescho ven. Zo gaat dat met een hulpkoppelboom. De koersrolbediening zou belangrijker kun nen zijn. Hoewel ook niet erg belangrijk, want er is blijkbaar geen bezwaar tegen een kofferblokkade. Ook hoeft de koersrol blijk baar niet voortdurend bediend te worden, want op mijn reis van Leiden naar Utrecht is er niemand komen bedienen. Misschien werkt de koersrol automatisch en hoeft er alleen maar heel af en toe iemand even te kijken of alles goed gaat. Nu de NS zo veel personeel moeten ontslaan, is een automa tische koersrol ook we| zo handig. Je merkt alleen pas achteraf wat er verkeerd gegaan is. Een totaal verkeerde koers, of als de rol- bediening hapert helemaal geen koers. Dan komt die gemoedelijke conducteur weer die zegt: „Nee mensen, zo gaat het niet. Ik zal er toch echt even bijmoeten." Koffers opzij, deurtje open. Hij morrelt wat in het kastje, zet de koers weer op de rol en hupsakee, daar gaan we weer. Waar zouden we zijn zonder koersrolbc- .dieningen zonder hulpkoppelboom? Ik weet het niet, maar het geeft een veilig ge voel dat de Spoorwegen ook daaraan ge dacht hebben. En mocht er toch nog eens iets misgaan, dan hebben we altijd nog dat derde kastje, waar u dus in geen geval kof fers of tassen of dozen of uit elkaar ge schroefde vouwfietsen of manden met Sia mese katten of paraplu 's of ski's of een pas gekocht hondehok voor moet zetten. Niets, helemaal niets. Zet uw bagage als het niet anders kan voor mijn part voor de koersrol bediening of de hulpkoppelboom. Dat der de deurtje moet absoluut vrij gelaten wor den. Een echt avondje uit? Dan naar de jrlm Na jaren van besluiteloosheid komt de mega-bioscoop einde lijk ook in ons land van de grond. MGM Cinemas, goed voor 90 procent van de theaters in de drie grote steden, heeft een ambitieuze strategie ontvouwd waarin ruimte is voor in elk geval vier multiplexen, met plannen voor nog eens vier. Deze spec taculaire uitbreiding van het theaterbestand is te beschouwen als een grootscheepse red dingsactie voor de Nederlandse cinema. En die is hard nodig, want de terugloop van het bioscoopbezoek in Nederland is ronduit dra matisch te noemen. Werden in 1980 nog 25 miljoen kaartjes gekocht, inmiddels is dat aantal teruggelopen tot nauwelijks 14 mil joen. Een gemiddelde van 1 bezoek per inwo ner per jaar. Met dat tragische cijfer is Neder land rijp voor het Guinnes Book Of Records, want nergens in Europa is het animo voor de MGM heeft de knoop nu eindelijk doorge hakt. In Maastricht is de nieuwbouw al in volle gang en binnen een jaar gaan in Den Haag, Groningen en Rotterdam de eerste pa len de grond in. De vier ontwerpen komen allemaal uit de koker van architect George van Delft, van het Bloemendaalse architec tenbureau Van Delft Jansen. Het bedrijf is erin geslaagd zich in de loop der jaren bijna een monopoliepositie te verwerven als het gaat om bioscooprenovatie en -nieuwbouw. Dat mag blijken uit het opmerkelijke feit dat de Bloemendaler ook al is benaderd door MGM's grootste concurrent, Wolff. Die firma heeft in totaal 12,5 procent van het Neder landse bioscoopbestand in handen en acht de tijd rijp voor de nodige renovaties. Het is voor Van Delft (48) zo helder als glas waarom de multiplex ook in Nederland een glorieuze toekomst tegemoet gaat. „Met mi nimaal zes zalen is er altijd wel een film die je wilt zien. Mensen zijn lui, ze willen best wel een keer uitgaan, maar zijn te belazerd om in de krant te kijken wat er draait. En ze gaan echt niet lopend of met de auto van de ene naar de andere bioscoop. Nu kun je ter plek ke een keuze maken, en dat werkt gewoon." Ook zijn opdrachtgever Wim van Wouw, sinds één jaar de motor achter MGM Cine mas (voorheen Cannon Nederland), gelooft heilig in de nieuwe strategie van zijn con cern. „We lopen in Nederland zeker tien jaar achter op de rest van Europa en zitten nu in een inhaalslag. We gaan ervan uit dat het aantal bezoekers binnen nu en vijf jaar wel 40 procent zal groeien, terwijl de capaciteit door nieuwbouw met 25 procent zal toene- Binnenstad MGM baseert deze cijfers ondermeer op er varingen in Engeland, waar door de bouw van mega-bioscopen het bioscoopcijfer in tien jaar tijd bijna verdubbelde. AJ in 1986 ging Van Delft op uitnodiging van Cannon Nederland het Britse succesverhaal van dichtbij bekijken. Daar bleken de mega-bio scopen voornamelijk gelokaliseerd bij grote winkelcentra rondom de steden. Cannon ko pieerde die aanpak en ging in ons land ook op zoek naar zulke locaties, waar nieuw bouw, aanvoer en parkeergelegenheid een voudig te regelen zijn. Het Britse model bleek in Nederland echter onbruikbaar. Van Delft: „De gemeenten hadden daar weinig trek in, wat wel begrijpelijk is. Als je een stuk van het uitgaansleven, dat toch al een beetje op zijn kont lag, ook nog eens buiten de stad gaat brengen hol je de binnenstadsfunctie uit. Bioscopen horen in de binnenstad." In Nederland zullen de multiplexen dan ook niet uit de grond worden gestampt in ka rakterloze buitenwijken van de grote steden. MGM heeft gekozen voor locaties in de stadscentra, waar nu al filmtheaters staan. Van Delft: „We gaan uit van het intensiveren van bestaande locaties. Een bioscoop met nu 400 zitplaatsen krijgt minimaal 1.700 zit plaatsen, de stoelen iets meer dan een meter uit elkaar, met 50 centimeter beenruimte. Bij elke multiplex is een parkeergarage dicht in de buurt, of zelfs zoals in Groningen en Maastricht onder het complex. In Maastricht, waar de bouw van een nieuw theater onderdeel is van de renovatie van de buurt Wyk, is men inmiddels met bouwen begonnen. In Den Haag zal op de plek van het bestaande Cineac Buitenhof be gin volgend jaar een multiplex verrijzen. Daar dreigt voor MGM overigens nog concurrentie in de vorm van Warner Bros., dat plannen heeft ontwikkeld voor een multiplex in Sche- veningen. De operatie waarmee MGM de daling van het bioscoopbezoek een halt wil toe roepen gaat ongetwijfeld tientallen miljoenen kos ten. Dat roept de vraag op of het concern, dat onder de vorige eigenaar Giancarlo Parretti nog worstelde met financiële problemen, zo'n investering wel aan kan. Van Delft: „Ik begrijp die scepsis wel, geruime tijd is de po sitie van Cannon nogal twijfelachtig geweest. Maar alle plannen zijn concreet, je gaat geen tonnen uitgeven als je niet echt serieus bezig bent. Je moet niet vergeten dat Cannon in Nederland nooit moeilijk heeft gezeten, er is goed geld verdiend." Ook MGM-topman Van Wouw maakt on derscheid tussen het moederbedrijf en de Nederlandse tak. „De financiële situatie van MGM Amerika is niet rooskleurig. Maar de fi nanciering van onze projecten komt niet uit Amerika. We zijn een separate dochteronder neming, die geheel zelfstandig haar eigen boontjes dopt en wij verwachten dat we deze plannen op eigen kracht ten uitvoer kunnen brengen." Tuschinski Aan de expertise van architect George van Delft zal het in ieder geval niet liggen, want hij heeft inmiddels een ruime ervaring opge bouwd met de renovatie van bioscoopthea ters. Tien jaar geleden kreeg hij de opdracht het hopeloos verouderde bioscoopbestand van Cannon wat op te peppen. Het begon met de vervanging van het tapijt in het Tus- chinski-theater, dat destijds met de nodige tamtam gepaard ging. Van Delft zou de bio scoop in een later stadium ingrijpend renoveren. Hij verbouwde de art-deco tem pel aan de Amsterdamse Reguliersbreestraat op een wijze die het unieke karakter van het theater in stand hield. De dubbele kassa's in de gevel, de bar in de foyer; als je niet beter wist zou je denken dat de oorspronkelijke bouwmeester het zo bedoeld heeft. „Dat is ook het streven, dat de gebouwen eruit zien alsof het zo hoort. Geen vertimmerde toe stand, maar een eenheid. In dat soort gebou wen moet je je heel bescheiden opstellen. Andere gebouwen zijn zo verpest dat je echt op zoek moet gaan naar kwaliteit die nog er gens aanwezig is." Van Delft gruwt van de incompetentie waarmee in het verleden theaters zijn gere noveerd. „Ze hebben in Nederland gepro beerd om van oude bioscopen een soort mi- ni-multiplexjes te maken. Op allerlei klunzige manieren werden er zalen in gefrummeld, die niet voldeden en er niet uitzagen. Zo is City, Amsterdam verpest. Dat was vroeger een bioscoop met allure, die op een knullige manier is vertimmerd tot een afzichtelijk donker hok, waar je de weg niet meer kan vinden. Commercieel is het echter een per fecte bioscoop en MGM geeft nu tien miljoen uit voort de renovatie. Er is sprake van een huisstijl, maar er komt geen McDonalds-ach- tige uniformiteit." In de persoon van Wim van Wouw heeft MGM een enthousiast pleitbezorger van de mega-bioscoop, maar ook van andere inno vaties binnen de Nederlandse cinema. De voormalige Blokker-topman heeft binnen één jaar al flink van zich doen spreken mid dels uitbreiding van het aantal voorstellin gen, prijsverlagingen en riks-bioscopen. Geen half werk, luidt zijn het motto. Een lik verf en twee smaken pop-corn volstaan niet om het negetieve imago van het Nederlands bioscooptheater te doorbreken. Sfeer is net zo belangrijk als goede service, zitcomfort en digitaalgeluid. Van Wouw mikt erop het het gemiddelde van 1 bezoek per jaar per inwoner op te schroeven naar 1,7. De toenemende vergrij zing in Nederland ziet hij daarbij als een ui termate positieve factor. „Het percentage ou deren groeit flink. Ouderen hebben meer geld en tijd. Bovendien ontstaan er steeds meer eenpersoons en tweepersoonshuishou dens. We gaan naar een situatie toe waarbij mensen veel meer behoefte gaan krijgen aan sociale contacten, uitgaan en dat soort din gen meer." Wil de filmwereld die trends ten volle uitbuiten, dan moet de bioscoop de concurrentieslag aangaan met de bestaande uitgaansgelegenheden. Volgens Van Wouw bestaat het bioscooppubliek grofweg uit twee categorieën: het selecte groepje cinefielen dat sowieso niet uit de bioscopen is weg te slaan en de jongeren vanaf 16 jaar. „Het probleem met die laatste groep is dat ze op hun 25ste gesetteld raken en wegblijven. De uitdaging voor ons is een publiek terug te winnen dat film weer als een echt avondje uit be schouwt." 'nek Interieur van Metropole in Den Haag. Enorme filmpaleizen van soms wel twaalf zalen, met grote doeken, perfect geluid en optimaal zitcomfort, goed bereikbaar en toch betaalbaar: de multiplex bioscopen zijn uit de meeste van onze buurlanden niet meer weg te denken. Terwijl er in Nederland al leen maar eindeloos over gepraat werd, zagen bio scoopondernemingen in België en Groot-Brittannië dankzij de multiplex hun omzet fors toenemen. Ex ploitant MGM voorziet voor Nederland een zelfde ef fect. 'Naar de film' wordt weer een aantrekkelijk avondje uit.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 39