Ambtenaren blijven boos Ambtenarensalarissen Vergelijking loon tussen overheid en bedrijfsleven De Hopeloze Werkelijkheid ZATERDAG 26 JUN11993 U 1 RONALD De protestacties van de gemeente-ambtenaren duren nu al zeven weken. En het einde is nog lang niet in zicht. Het overleg tussen de werkgevers, verenigd in de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG), en de ambtenarenbonden zit nog muurvast. Naar ver wachting zullen de acties, vooral gedragen door de gemeentereinigingen het gemeentelijk vervoer in de grote steden, verder reiken dan de zomermaanden. De komende weken zullen ook ambtenaren in mid delgrote en kleinere steden het werk voor 24 uur neerleggen. Naar verwachting zullen ook de leer krachten zich bij de acties aansluiten. Knokken vooreen rechtvaardige zaak an kortingen op de ambtenaren- i de uitkeringen. Tien procent is prestatie. Dan moet je nu niet met het argument komen dat er 'onvoldoen de is bezuinigd'." Ronduit kwaad zijn de bonden over het ar gument van het kabinet dat er geen geld is voor een reële loonstijging. De gemeenten die zelfstandige onderhandelingspartner zijn, lopen keurig mee aan de hand van Den Haag. „Je mag het probleem van de over heidsfinanciering niet afwentelen op de indi viduele ambtenaar. De politiek bepaalt het niveau van de collectieve voorzieningen. Om goede collectieve voorzieningen te realiseren heb je een gemotiveerd en kwalitatief goed ambtenarenapparaat nodig. Het is niet meer dan normaal dat je deze mensen goede ar beidsvoorwaarden biedt. ledereen zal het er toch mee eens zijn dat een goed functionerend overheidsapparaat aan de basis staat van economische groei, welvaart en welzijn? Nou, daar hangt een prijskaartje aan en dat moet je betalen. Het is geen kwestie van kunnen, maar willen. Als je vindt dat je onvoldoende middelen hebt om een ambtenarenapparaat in stand te houden en naar behoren te belonen, dan moet je óf taken afstoten eventueel ten koste van de werkgelegenheid óf zorgen dat er meer geld komt. Het kabinet moet nu eens een duidelijke keuze maken. Zo simpel ligt het." Doorgeefluik De bonden staan tegenover vier grote bol werken: de rijksoverheid, defensie, onderwijs en de gemeenten. De gemeenten zijn gerech tigd om, los van het Haagse beleid, zelfstan dig afspraken te maken met de bonden. Hen Waar voeren de ambtenaren nu eigenlijk actie voor? Een in ventarisatie bij de grootste ambtenarenbond AbvaKabo in Zoetermeer levert nogal wat 'problemen' op. In de kern komt het hier op neer: de ambtenaren zijn het zat om nog langer sluitpost van de begro ting te zijn. „Dat zijn ze al vijf jaar, zo niet langer", vindt de bond. Inzet is niet alleen de geëiste loonsverhoging van 2,5 procent. De ambtenaren vechten ook tegen de afkalving van hun rechtspositie. Hoofd beleid en juridische zaken Marco Wilke van de FNV-bond AbvaKabo vindt de strijd van de ambtenaren een „rechtvaardige zaak". Volgens berekeningen van de bond hebben de ambtenaren over de afgelopen vijf jaar een salarisachterstand opgelopen ten opzichte van de werknemers in het bedrijfs leven van meer dan 3 procent. Om de zaak enigszins gelijk te trekken, zouden werkne mers, bij de landelijke en regionale overheid er ruim 6 procent bij moeten hebben. Het is vooral daarom dat een loonsverhoging van 2,5 procent als „heel redelijk" wordt betiteld. Het kabinet is niet bereid aan deze eis te gemoet te komen. Als argument wordt de be roerde financiële positie van de overheid ge bruikt, die naar verwachting in 1994 nog slechter zal uitpakken. De gemeenten in Ne derland, die met de bonden onderhandelen via de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten, hanteren hetzelfde geen-geld-argument als 'Den Haag'. Macro-econoom Wilke is de rekenmeester van de bond. Het argument van Den Haag en de VNG noemt hij onzin. „Er is wel degelijk geld, maar de overheid is gewoon niet bereid dat op tafel te leggen", stelt hij. „Er wordt een onzuivere discussie gevoerd. De overheid heeft de afgelopen jaren consequent gewei gerd ambtenaren net zo te behandelen als werknemers in het bedrijfsleven. Volgens cij fers van het ministerie van sociale zaken heb ben de ambtenaren in de afgelopen vijf jaar gemiddeld 0,5 tot 1 procent minder loonsver hoging gekregen dan in het bedrijfsleven. Op basis van een modaal ambtenarenloon van 3.500 gulden en 'verschil-op-verschil' bete kent dat telkens 100 tot 175 gulden per maand minder. Dat lijkt misschien niet zo veel, maar als je daarvan een gezin moet on derhouden, dan is het een behoorlijk bedrag. De eis van 2,5 procent is ook niet uit de lucht gegrepen, maar gebaseerd op de gemiddelde loonstijging in het bedrijfsleven." Loonoffer De ambtenaren weigeren om nog langer sluitpost van de begroting te zijn. „Er is veel onvrede. En terecht. De overheid probeert op alle mogelijke manieren onder haar verant woordelijkheid ten opzichte van haar werk ers uit te komen. Er is zo langzamerhand geen enkel argument meer om een ambte- inar op de nullijn te zetten, je kunt ook niet teeds aan één bepaalde groep om een loon offer vragen. De daling'van de overheidsuit gaven van 73 procent van het nationaal inko- in 1983 naar 63 procent nu is ook vooral wordt dan ook slapheid en volgzaamheid verweten. „Ondanks hun zelfstandige positie aan de onderhandelingstafel is de VNG ge woon een doorgeefluik gebleven van minister Dales", reageert Wilke. De AbvaKabo is sinds het voorjaar in een papieren discussie verwikkeld met de VNG. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten zegt: „We hebben die 2,5 procent niet". Vol gens berekeningen van de ambtenarenbon den beschikken de gemeenten juist wel over voldoende inkomsten. Volgens Wilke zijn de inkomsten van alle gemeenten tussen 1987 en 1992; gecorri geerd door inflatie, reëel toegenomen met 14 procent. „De vrij besteedbare inkomsten uit het Gemeentefonds en de gemeentelijke hef fingen en belastingen zijn gestegen van 16,6 tot 18,9 miljard gulden, terwijl de omvang van het ambtenarenkorps afnam met 10 pro cent." De VNG spreekt dit tegen. Zij stelt dat er veel taken van het rijk zijn overgeheveld naar de gemeenten en dat veel heffingen niet vrij besteedbaar zijn. Maar onder de streep blijft er volgens de bond nog altijd een inkomensgroei over van 2 procent. Ruimschoots voldoende om de ambtenarensalarissen te verhogen met 2,5 procent, vindt de AbvaKabo. Goed salaris Maar een ambtenaar heeft toch een goed sa laris? Inderdaad blijkt uit vergelijkende on derzoeken dat ambtenaren in de lagere func ties meer verdienen dan in het bedrijfsleven. Voor de beter opgeleiden is het precies an dersom. „Daar gaat de discussie helemaal niet over", reageert Wilke. „Die vergelijking hebben we in 1986 gehad en dat is gedaan. In grote lijnen kon je inderdaad zeggen dat LBO- en MBO-functies bij de overheid beter betaald worden, maar voor mijn gevoel is dat door de loonachterstand van de afgelopen vijf jaar inmiddels achterhaald. Het zal nu zo ongeveer wel gelijk zijn. Voor de hogére functies is er wel een flinke achter stand op het bedrijfsleven. 'Winnaars' kun nen daar veel meer verdienen dan bij de overheid. Daar hebben we op zich niet zoveel moeite mee, omdat ze ook veel dieper kun nen vallen. Het risico is groter en daar hangt weer een prijskaartje aan. Dat accepteren wij op onze beurt ook." De status van ambtenaar heeft ook z'n po sitieve kanten, geeft Wilke toe. Doordat ze minder premie betalen voor sociale voorzie ningen houden zij netto meer over van hun bruto salaris. Vooral de zogenoemde wacht geldregeling te vergelijken met de uitke ring bij werkloosheid is veel beter geregeld dan in het bedrijfsleven. Die wordt bepaald door de combinatie van leeftijd en jaren in overheidsdienst. Een ambtenaar van 40 jaar die na 15 dienstjaren werkloos wordt, krijgt 7,5 jaar lang wachtgeld voordat hij terugvalt op bijstandsniveau. De eerste drie maanden bedraagt de uitkering 93 procent van zijn laatste inkomen, daama krijgt hij negen maanden 83 procent en vervolgens tot het einde van zijn wachtgeldperiode 73 procent. „Daar staat bijvoorbeeld tegehover dat het totale pensioenpakket, inclusief de bijdragen van de ambtenaren, eerder onder het gemid delde in de markt ligt dan daar boven. Je bouwt jaarlijks 1,75 procent op. Pas na 40 dienstjaren zit je op 70 procent van je laatste loon. Tel daarbij dat een ambtenaar geen winstdeling kent of een dertiende maand, geen feestdagen-gratificatie krijgt (5 maal 110 gulden netto in het bedrijfsleven) en geen eindejaarsuitkering, dan zul je in het bedrijfs leven grotere risico's daar gelaten fi nancieel gezien zeker niet minder af zijn." Meer premie De soms betere voorzieningen tegen een la ger tarief zijn ook inzet van de CAO-onder- handelingen. Met de verzelfstandiging van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) per 1 januari 1994 wil de overheid ook de afdracht van premies op 'bedrijfsniveau' brengen. Ambtenaren zullen meer premie moeten gaan betalen. 'Om te voorkomen dat zij er netto op achteruit gaan, willen de bon den een extra aanpassing van het bruto sala ris, los van de loonsverhoging van 2,5 pro- Ambtenaren zullen de komende tijd actie blijven voeren om hun gelijk te halen. Tot op heden vallen de publieksreacties, afgezien van de vuilnis^haos in Rotterdam, nog rede- groep Gemeente-ambtenaren worden, net als hun rijkscollega's, inge schaald in een tabel aan de hand van een functiewaardering. Er zijn achttien verschillende loonschalen. In schaal 1 (maximaal 2571 bruto per maand) kan op grond van de richtlijnen van de VNG een huishoudelijk medewerk(st)er worden ingedeeld. In schaal 18 (maximaal 13.586 bruto per maand) zit bij voorbeeld de gemeentesecretaris van een gemeente met tussen de 150.000 en 375.000 inwoners. De inhoud van de werkzaamheden, de noodzakelijke kennis en de situatie op de arbeidsmarkt zijn bepalend voor de groepsindeling. Afhankelijk van de omvang van de gemeente kan de hoogte van de salarisschalen verschillen. Deze verschillen zijn echter beperkt. Hieronder enkele voorbeelden van standaard indelingen en de bij behorende salarissen, zoals die worden gehanteerd door de vng. Jeugdlonen worden buiten beschouwing gelaten. Uitgangspunt is een ambtenaar (m/v) van circa 30-35 jaar, die naar behoren func tioneert. Dit maandloon is vaak ook het eindloon. functie Vuilnisophaler Parkeerwachter 4 3270 Buschauffeur/conducteur 5 3444 Stratenmaker 3 3098 (1) Schilder 4 3270 Hovenier 4 3270 (1) Voorman hovenier 5 3444 Opzichterplantsoenendienst 8 4534 (2) Koffie/kantinedame 2 2829 Typiste 3 3098 Tekstverwerkster allround 4 3270 Medewerker bouw en woningtoezicht 8 4534 Medewerker bouw en wtz (mbo 9 5209 (3) Medewerker postkamer 4 3270 Medewerker burgerzaken (lbo-mbo) 4 3270 Medewerker burgerlijke stand 5 3444 Hoofd afdeling burgerzaken 10 5796(4) Hoofd afdeling financiën 13 8438(4) Chef bureau middelen 14 9282 Bron: Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) (1) F.nkcle functies kennen een zogenoemde inconveniëntie-toeslag. Dit is een toeslag voor vuil. zwaar of onaangenaam werk. Per gemeente kan de toeslag voor hetzelfde werk verschillen. In het geval van de gemeenterelniging bedraagt de toeslag gemiddeld 176 gulden per maand. (2) Een leidinggevende functie met verantwoordelijkheid voor circa 50 medewer kers. (3) Deze technische medewerker moet ook bouwfysische berekeningen kunnen uitvoeren en controleren. (4) Belangrijk in de richtlijnen van de VNG is de noodzakelijke specifieke kennis. Niet alleen de omvang van de afdeling is bepalend voor de groepsindeling, maar vooral het 'niveau' van het werk van de afdeling. Bruto loon Pensioenpremie (1 Vut-premie (2) Vereveningsbijdrage (3) Premie ziektewet (1,2 procent) Premie ww (1,75 procent) Premie wao (11,75 procent) Werkgeversaandeel zwf Loon voor overhevelingstoeslag Overhevelingstoeslag Loon voor heffingen Loonbelasting/volksverzekering Werknemersaandeel ziektekosten Nettoloon Bedrijfsleven 3500,00 57,75 41,12 59,96 149.61 173,04 3817,78 1229,83 47,25 2413,30 3715,18 1191,41 44,54 (1) Hoogte pensioen- en vut-premie kunnen per bedrijf afwijken. Genomen is I gemiddelde, zoals dat wordt gehanteerd door het Centraal Plan Bureau (CPB) (2) Ambtenaren betalen geen premie voor de vut. De vut wordt betaald door ir teren op de reserves van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP). (3) Ambtenaren kennen geen losse afdracht van premie ziektewet, ww en w, Dit is te vergelijken met de vereveningsbijdrage. Ter vergelijking: Ambtenaren betalen f 97,90 en werknemers in het bedrijfsleven f 250,69 lijk mee. Wanneer het echt uit de hand loopt, kan het beetje goodwill dat zij hebben echter gauw omslaan. „Er wordt wel eens gedaan of wij een land van ambtenaren zijn", reageert Wilke. „Er wordt al jaren gesproken over privatisering en verder afbouwen van de omvang van het overheidsapparaat. Volgens de OESO heeft Nederland het laagste aantal ambtenaren in heel Europa: twaalf op de 100 werkenden. Als je dat vergelijkt met de landen om ons heen dan is dat heel laag. In Duitsland is de ver houding 15-100, in België 21-100 en in Frankrijk zelfs 23 op de 100 werkenden. We hebben een zeer efficiënt werkend ambtena renapparaat. Dat mag je als overheid best be lonen." - u/% „In een paar weken tijd verloor ik twee goede vrienden. De een overleed aan AIDS en de ander kreeg tijdens het sporten een hartstilstand. Een paar dagen na de begrafe nis van de laatste moest ik op reis, maar ik was nog zo aangeslagen dat mijn vrouw besloot een dag of vijf met mij mee te gaan. Die avond, toen ik haar naar het vlieg veld bracht vanwaar ze terug naar huis zou vliegen, had ik het niet meer. Ik kon bijna geen afscheid van haar ne men, me van haar losrukken. Toen ik tenslotte terugreed naar mijn hotel, was ik een brok ellende. In gedachten zag ik haar toestel ergens boven de oceaan uit elkaar spatten. En toen opeens viel het besef als een loodzware deken over me heen, het besef dat ik haar hoe dan ook ooit zou verliezen. Het besef dat iedere liefdesrelatie, vroeger of later, ten dode is opgeschreven. Er is geen hoop." Leden van de AbvaKabo demonstreerden woensdag voor het Danstheater aan het Haagse Spui. TOUSSAINT KLUITERS In de stilte die vervolgens valt, galmen zijn woorden nog in mijn hoofd na: 'er is geen hoop'. Alles, ook de meest dierbare mensen in ons leven, glijden ons vroeg of laat door de vingers, of wij door de hunne. We hebben geen enkel permanent recht en zelfs als we dat hadden dan zou het heelal of de natuur, zich daar gewoonweg niks van aantrekken. En toen, toen je terugkwam in je hotel die avond, wat heb je toen gedaan?", vraag ik. „Toen heb ik een blocnote ge pakt", is het antwoord. „Ik ben op bed gaan zitten en heb ge woonweg alles wat er aan ge dachten in mij opkwam, opge schreven." „Zoals?", ga ik door. „Ja zoals! Nou, zoals dat ik me voorstelde darze inderdaad zou verongelukken, dat ik haar zou begraven. Dat de vrouw waar ik zo van hou, dat het lichaam dat me zo vertrouwd is, dat die glim lach die me altijd zo opvrolijkt, dat daar niks anders van over zou blijven dan ergens tussen paar lagen aarde een schedel en een paar botten. Ik zag dat ook echt voor me. Op een gegeven moment ging ik daar zo van over mijn nek dat ik de hele handel opzij heb gesmeten, mijn schoe nen heb aangeschoten en bene den aan de bar een paar stevige borrels heb gepakt. Gewoon om het gevoel te verdoven." „En? Lukte dat?" „Nou ja, ik heb die nacht redelijk geslapen. Maar de volgende dag hing dat gevoel nog altijd rond en, eerlijk gezegd, is het nooit meer helemaal weggegaan. Ik voel me sindsdien emotioneel fragieler, kwetsbaarder, ik huil ook soms als ik bijvoorbeeld een afscheid in een film zie, terwijl vroeger.... En als ik naar haar kijk, dan denk ik tegenwoordig vaak: „Goh, ik heb je nu wel, maar wie weet hoelang? En dan wordt op een of andere manier ieder mo ment dat we hebben dierbaar. Ik weet niet goed hoe ik het moet zeggen, maar het lijkt wel of ik de tijd die we samen hebben nu be langrijker vind dan vroeger, alsof ik niks meer wil verspillen." Wat is ér met deze man aan de hand? Sommigen, ook som mige psychologen en psychia ters, zullen vermoedelijk zeggen dat hij nog altijd bezig is met de verwerking van de rouw vanwege het verlies van zijn vrienden. An deren zullen zijn gedachten en reacties, zoals huilen, mogelijk zien als aanwijzing dat hij gede primeerd of zelfs gewoon depres siefis. Ik zal niet ontkennen dat beide veronderstellingen een ze kere realiteitswaarde hebben. Als ze maar niet tot de conclusie lei den, dat de man psychisch 'ge stoord' of'niet helemaal in orde' is. Ik zou het zelfs om willen draaien: zijn huidige manier van naar het leven en zijn partner kij ken, is realistischer, 'gezonder' dan zijn vroegere, hoewel het hem niet per se gelukkiger zal maken, In zijn boek De Ontkenning van de Dood zegt Ernest Becker dat de 'doorsnee' mens slikt wat hij van het leven kan verteren en niet meer dan dat. Hij is er niet opgebouwd om zijn hele leven en dat van de mensen om hem heen in zich op te nemen en te overzien. Net als andere dier soorten zijn de meeste mensen er op gebouwd om alleen het stukje grond vlak voor hun neus in zich op te nefnen. Alleen wat ze vapdaag of morgen of in het weekend zullên doen, zullen gaan bezoeken, zullen kopen, zullen vieren, vult hun bewust zijn. „Zodra de mens zijn neus van de grond verheft en aan pro blemen als leven en dood begint te snuffelen dan krijgt hij moeilijkheden. De meeste men sen besparen zich deze moeilijk heden door met hun gedachten bij de kleine problemen van hun leven zoals hun samenleving die voor hen uitzet te blijvenaldus Becker. We zouden daaraan toe kunnen voegen dat veel 1 daarom ook zo verzot zijn op al lerlei spelletjes, variërend van klaverjassen tot TV-quizzen om strijkijzers en friteuses. Op die manier 'kalmeren ze zich met het oppervlakkige' en dus kunnen ze een normaal leven, zoals we dat noemen, leiden. We kunnen nu meteen zien hoe hachelijk het onder scheid tussen 'normaal' en 'ge stoord' wel is. Om normaal te kunnen funktioneren moet de mens de wereld en zichzelf van het begin af aan een zware be perking opleggen: we moeten een stuk van de werkelijkheid van ons bestaan afwijzen. Sterker nog, de afwijzing van de werke lijkheid maakt het wezen van normaal-zijn uit. Denk maar eens aan talloze mensen die hun echte gezicht, in de meest letter lijke zin van het woord, niet aan de wereld eri zichzelf willen laten zien en zich iedere morgen voor hun spiegel of kaptafel vol met kunstmatige haar of gezichts kleuren smeren. Of aan alle kunstmiddelen die we gebruiken om onze gevoelens te verande ren, zoals de watervallen van al cohol die zich ieder jaar weer over onze samenleving uitstor ten, of de scheepsladingen tran quillizers en andere drugs. Of denk maar eens aan het feit dat we bijna een halve werkweek be steden aan het'bikken van beel den', het in ons opnemen van film-, video-, of televisie-fanta- Het lijkt erop, zegt Becker, dat de meeste mensen tevredener zijn naarmate hun samenleving hen meer technieken biedt om zich de werkelijkheid van het lijf te houden. Het probleem is alleen dat er nooit genoeg technieken zullen zijn om het fundamentele onbehagen dat we allemaal heb ben, zij de een vaker en heftiger dan de ander, het zwijgen op te leggen. De kern van dat onbeha gen werd treffend verwoord door de man, waar ik het eerder over had, toen hij zei: „Het besef van de dood maakt geen einde aan je verlangen." Het volgende oude verhaal maakt duidelijk waarom. Op een morgen liep een koning met zijn gevolg zijn paleis uit voor de gebruikelijke ochtend wandeling. Onder het lopen pas seerden ze een bedelaar en de koning vroeg: „Wat wil je?" De bedelaar schoot in de lach en zei: „Vraagt u of u mijn wens kunt vervullen?" De koning was bele digd door het antwoord en zei: „Natuurlijk kan ik je wens ver vullen. Wat is het?" „Oh, dat is simpel", zei de bedelaar. „Ziet u deze bedelnap? Kunt u die vul len?" „Natuurlijk", zei de koning en gaf een van zijn mensen de opdracht de nap met muntstuk ken te vullen. Maar hoeveel munten die er ook ingooide, ze verdwenen vrijwel meteen. Daar op gaf de koning bevel hem te vullen met edelstenen en vervol gens met goud, maar wat er ook werd ingedaan, de nap was vrij wel meteen weer leeg. Be schaamd gaf de koning tenslotte zijn nederlaag toe en zei: „U hebt gelijk gehad, ik kan het niet. Maar een vraag. Waar is de nap van gemaakt?" De bedelaar lachte en zei: „Dat is geen geheim, ...deze nap is ge maakt van menselijk verlangen." w RENE DIEKSTRA hoogleraar klinische en gezondheidspsychologie

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 38