ZATER Verto niet langer in touw BI JV0EGSEL DAG S J. Tervooren: „Jabo-tapijt was het grote succesnummer." 'Zo'n fabriek is toch een deel van je leven geworden' Het Jabo-tapijt waar Nederlandse buizen in de jaren vijftig en zestig vol mee lagen wordt er al lang niet meer gemaakt en ook de touwproduktie is reeds lang verdwenen naar lage-lonen landen. Na jaren van onzekerheid en saneringen viel deze week ook het doek voor het laatste onderdeel van Verto, de staalkabeldivisie. Grote delen van het machinepark werden in de afgelopen jaren al ontmanteld en veel persQneelsleden moesten hun heil elders zoe ken. De laatste 92 staan nu ook op straat. Daarmee komt een ein de aan een van de laatste overblijfselen van de eens befaamde Leidse metaalindustrie. >ok al ligt Verto net buiten de stadsgren zen, het was een fabriek die generaties Leidenaars werk bood. Op het hoogtepunt (de jaren vijftig) had de toenmalige Touwfabriek ruim 1200 werknemers. vrijwel alle voorwaarden verwerpt. De rust in het toen nog landelijke Leiderdorp hoeft on der de vestiging van de fabriek helemaal niet te lijden, meent de Raad van State. Later blijken gemeente en Verto beter met elkaar overweg te kunnen, /.o blijkt als vooral in de jaren dertig en vijftig het terrein her haaldelijk wordt uitgebreid en nieuwe pro- duktiehallen uit de grond gestampt worden. Wel blijft de gemeente het bedrijf steeds kri tisch op de vingers kijken. Niet kritisch ge noeg echter, zoals later zal blijken. Milieu De overlast voor het milieu komt uiteindelijk op een heel andere manier dan iemand bij de oprichting voorzag. Verto was misschien geen zeer luidruchtige industrie de bebou wing bleef overigens lange tijd op redelijke afstand maar ruim 70 jaar produktie van touw. tapijten en staalkabels liet in de bodem zijn sporen na. Misschien leidde dat achteraf zelfs wel tot de ondergang van het bedrijf: in 1990 waren onderhandelingen over een over name door de bngelse branchegenoot Bridon vrijwel afgerond toen de Britten hun handen alsnog van Verto aftrokken, afgeschrikt door eventuele claims die zij onder de strenge Ne derlandse milieuwetgeving tegemoet konden Dat het gebied is verontreinigd is zeker, maar wat er bij een eventuele sanering in de bodem zal worden aangetroffen is volstrekt onduidelijk, hen deel van het oorspronkelijke Verto-gebied is jaren geleden al verkocht aan de gemeente Leiderdorp die er industrieter rein De Baanderij vestigde. Op een ander deel zit sinds het begin van de jaren zeventig houthandel klinkenberg. In de beginjaren hield het Leiderdorpse ge meentebestuur \erto streng in de gaten, zo blijkt uit correspondentie uit 1919. Directeur Hoos wilde beerputten op het terrein aanleg gen. die hun water afvloeien op poldersloten in de buurt. Na protesten van het gemeente bestuur liet Hoos het plan varen en 'septic tanks' aanbrengen. Deze bezitten de eigen schap dat zij hel vuilste en door faecaliën meest verontreinigde water zoo absoluut rei nigen, dat het bij afvloeiing geheel zuiver is, zoo zelfs dat het volmaakt drinkbaar is.' De historie vermeldt niet of de fabrikant de plaatselijke notabelen uitnodigde een glaasje te komen drinken. Later, m de jaren veertig, vijftig en zestig, ging Verto wat minder zorgvuldig te werk, zo blijkt uit getuigenissen van oud-werknemers. In de fabriek voor koperen buizen bijvoor beeld werden granaathulzen gemaakt Deze werden getest in baden van kwik dat na ge bruik in putten op het fabrieksterrein werd geloosd. Of dat werkelijk zo makkelijk ging valt niet te bewijzen. Anderen sppeken deze bewering weer tegen. Waar geen twijfel over kan bestaan is de verontreiniging met verfstoffen. Toen Verto nog lapijl maakte werden de daarbij gebruik te verfresten via een open afvoer in de /.ijl ge loosd „Maandag was het water blauw en een dag later weer groen, elke dag wat anders." herinnert een oud-werknemer zich „bn als de mensen de hele dag gewerkt hadden gin gen ze lekker zitten Vissen in de Zijl en wat ze vingen aten ze rustig op." SupCESNUMMER De jaren vijftig bloeide het bedrijf, „labo-ta pijt was het grote succesnummer." zegt 1 er voeren. „In die jaren werd heel Nederland met dat spul volgelegd, ik had het in mijn ei gen huis ook. /.o in de loop van de jaren zes tig verdween het langzaam, toen kreeg je ta pijt gemaakt van kunstvezels." Ook de aanvankelijk streng hiërarchische arbeidsverhoudingen veranderden langzaam, mede ondei invloed van directeur lan van Deventer die van 1934 tot 1958 de sceptet /waaide Nog steeds wordt lovend over hem gesproken „loen ik kwam was dat nog een echte directeur, echt een meneer," herinnert lervooren /ich Maar het was ook een di recteur die oog had voor sociale aspecten, /.o was hij er in de Tweede Wereldoorlog voor verantwoordelijk dat ondergedoken werkne mers toch hun geld kregen. Van Deventer was ook de eerste die ging overleggen met vertegenwoordigers van de werknemers. Aanvankelijk gebeurde dat met de zogenaamde Keur, een groep mensen die voor de arbeiders opkwam, loiter werd dat overleg door de vakbonden overgenomen. Het personeel verenigde zich niet alleen in de bonden, ook het verenigingsleven binnen Verto bloeide met de eerder genoemde schaakclub, de voetbalclub VI I (onlangs ge fuseerd met VNL) en verschillende visclubs. Het onvermijdelijke trefwoord 'gezellig' lijkt ook hier toepasselijk. Staalkabels Later wordt Verto vooral bekend als toonaan gevend fabrikant van staalkabels, vooral ge bruikt voor het zware werk in de off-shore in dustrie. Heerema, dat zijn hoofdkantoor in Leiden heeft, was jarenlang opdrachtgever. Momenteel wordt in Leiderdorp de laatste grote klus voor dit bedrijf afgewerkt. ben aparte groep werknemers binnen Ver to zijn de 'Turken, van wie de eersten in de ja ren zestig arriveerden. De veertig die er mo menteel nog werken zijn verantwoordelijk voor een groot deel van het produktiewerk. Ze vormen een hechte groep, die voor een groot deel in een flat vlakbij de fabriek woont. „Perfecte collega's zijn het al die lijd geweest," zegt een oud-werknemer. „Ik denk dat zij nog het meest getroffen worden dooi de sluiting, heel sneu is dat." Die sluiting heeft een lange voorgeschiede nis. Na de bloeitijd in de jaren vijftig en zestig ging het langzaam maar zeker minder toen Verto steeds afhankelijker werd van de pro duktie van staalkabels. In de jaren zeventig was zelfs sprake van verhuizing naar Belgie. maar om onduidelijke redenen is dat plan nooit doorgegaan. Het aantal producenten van staalkabel werd weliswaar steeds kleiner,, maar tech nisch boekte de bedrijfstak nog grote vooruil - gang en Verto liep daarin voorop I rots ver haalt het personeelsblad uil 1976 hoe in elf dagen lijd het bedrijf ervoor zorgde dat het in die dagen grootste en modernste kraanschip ter wereld werd uitgerust met een kabel du- een last kon lillen van 2.407.000 kilogram. De kabel was zo n 23 centimeter dik, te breed om met twee handen te omspannen. Om het karwei te kunnen klaren waren vier stroppen nodig van elk 15 ton. (l-.en strop is een kabel die om een te transporteren voorwerp wordt gelegd). Ook vorig jaar nog vestigde Verto met het maken van vier zware hijsstroppen een we reldrecord. Deze stroppen hadden een door ter lang, hadden een oog van zes meter en een gewicht van 61 kilo elk. (Prijs; ruim een miljoen Ruiden.) Ondanks die indrukwekkende getallen gaat het eind jaren tachtig fout met het bedrijf. De directie, wijt de tegenvallende vraag naar staalkabels vooral aan de concurrentie uit het Verre Oosten, waar niet tegen op te boksen zou zijn. Via samenwerking probeert de fa briek het hoofd boven water te houden. Dat leek een paar jaar geleden te lukken, totdat Bridon afhaakte wegens de te yerwachten milieuclaims. In 1990 raakte Verto voor het eerst in de rode cijfers, met een verlies van ruim I» mil joen gulden, l.en jaar later leek het lij te kr ren. toen het verlies nog 'maar' bijna zes mil joen Indroeg. Daarna ging het echter weer mis. Ten grote reorganisatie eerder dit jaar mocht niet meer baten. lervooren is er de man niet naar om dra matische woorden te spreken, maar hij lijkt toch met enige weemoed de definitieve slui ting tegemoet te zien. ..Zo 'n fabriek is toch een deel van je leven geworden fcn dat geldt voor heel veel mensen. ZATERDAG JUN11993 Ik schrok ervan toen ik laatst zag hoe leeg het al was," zegt J. ler vooren. De Leidenaar werkte van 1938 tot 1981 bij Verto en als voorzitter van bedrijfsschaakverenigingVTL bezoekt hij nog af en toe het complex van zijn oude werkge ver De vereniging zou model kunnen staan voor wat er in de fabriek gebeurde: in 1935 opgericht als bedrijfsschaakvereniging voor het hogere personeel, later ook een ontmoe tingspunt voor de 'gewone' man en de laatste tijd vergrijst \TL en wórdt de club steeds kleiner. „Ook wij moeten op zoek naar een nieuwe plek, want de kantine waar we al die laren zaten zal wel worden afgebroken." lervooren kwam in dienst als strengen- draaier bij de afdeling staalkabel. „Ik wikkel de de draad op klossen tot strengen Ten ka bel bestaat uit in elkaar gedraaide strengen", vertelt hij over het produktieproces. „Bij het maken van touw gebruik je hetzelfde princi- pe In die |aren was de fabricage van touw nog een belangrijke activiteit Vlas, sisal en ande re grondstoffen werden aangevoerd om via lang verdwenen onderdelen als de hekelband en de spinbanken 'waar het garen werd ge sponnen te worden doorgevoerd naar weve rij of twijnerij, waar de strengen tot een touw in elkaar werden gedraaid. In de luikerij wer den van de garens touwtrossen gemaakt. In de jaren dertig was er een groot onder scheid tussen kantoor en technisch perso neel de twee groepen bemoeiden zich wei rug met elkaar Het technisch personeel was weer onderverdeeld in maandloners en weeklnners Die laatste groep bediende de machines ,Het verschil in salaris tussen een boekhouder en een goede vakman was niet /o groot zegt lervooren „Maar daar kwam je pas veel later achter Het personeel was in die tijd echt de slaaf van het bedrijf en van de directe chef. Het ging er allemaal heel autoritair aan toe op de werkvloer, de chef gaf bevelen en die voerde ie uit- Dat was toen heel gewoon, want je had geleerd eerbied te hebben voor oudere men sen, voor mensen die boven je stonden. Bo vendien werkte je volgens een premiestelsel, dus treuzelen was er niet bij. Naast de chef had je ook nog bazen: de chef deed eigenlijk niks anders dan regeren en je op je vingers kijken, maar de ba/en werkten zelf ook mee. Later werd dat allemaal minder streng." Ter- vnoren /egt er niet onder geleden te hebben. .Ik ben altijd met plezier naar mijn werk ge gaan Vereenigdetouwfabrieken )ver de vroegste geschiedenis van \órto valt alleen in de plaatselijke archieven wat terug te vinden /o meldt het handelsregister de oprichting van de N.V. Vereenigde I ouwfa- bneken op 20 december 1919. IJit het ge meentearchief van Leiderdorp blijkt dat de voorbereidingen voor de bouw van de nieu we fabriek al enige jaren eerder begonnen en die verliepen niet zonder (juridische) slag of stoot Op 2 augustus 1916 ontvangen B en W het verzoek een hinderwetvergunning te ver lenen t"t het oprichten van een spinnerij, touw en staaldraadfabriek, gedreven door 12 electromotoren tezamen van 570 paarde- kra< hten Aanvrager is W.J. Hoos, namens Nico Hoos stoomspinnerij en louwfabrie- ken te Rotterdam. Deze aanvraag werd de eerste in een reeks van bijna 300. De laatste hinderwetvergunning werd twee jaar geleden verleend Hel plaatselijke college wil in 1916 de ge vraagde vergunning wel verlenen maar stelt als voorwaarde onder meer dat des morgens vooi /es uui en s avonds na 10 uur geen ge raasmakende arbeid in of buiten de mrich ting worde verricht en dat dit des /ondags in l geheel met plaats heeft. Hoos gaat met suucs in beroep.bu de Raad van State die

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 31