Zegeningen uit roebeltij d u parkeren Baltische staten in het kort Toerisme om een 100% rake groep dCZC autoliefheb bers te berei ken. Bel onze advertentie afdeling. Twee heuvels vol kruizen Gulden wordt niet overal geaccepteerd Varen naar Spaanse en Portugese zon ZATERDAG 26 JUNI 1993 N DEN DOBBELSTEEN Een van de merkwaardigste bezienswaardighe den van de Baltische Staten zijn zonder enige twijfel de Kruisheuvels in het noorden van Litou wen. Op twee kleine, vlak achter elkaar gelegen duintjes die nauwelijks boven het verder vlakke landschap bij Siauliai uitsteken, prijkt een niet te tellen aantal kruizen. Sommigen geloven dat het er honderdduizend zijn, anderen denken aan vierhonderdduizend, maar ook wordt beweerd dat er op z'n minst een miljoen moeten staan. De kruizen zijn neergezet door katholieke Li touwers, uit protest tegen vreemde overheersers die het land door de eeuwen heen geselden. Al leen de Russen hebben een keer durven ingrij pen. Op een nacht hebben ze met pantserwagens en tanks de heuvels, die er van de verte uitzien als een uitgebrand bos. platgewalst. De volgende dag echter werden de eerste kruizen alweer opgericht en sindsdien zijn de heuvels uitgegroeid tot een kruizenjungle waarin je bijna de weg kunt kwijt raken. Op een van de toppen staat een altaar met een beeld van Maria. Aan de voet van de heuvels zijn een paar souvenirstandjes ingericht. Wie wil, kan zich daar een kruis aanschaffen ten einde het op een van de heuvels te planten, al is er nauwelijks meer een plekje te vinden. Vandaar dat ze dikwijls ook met ronzenkrans en al. om andere, reeds aanwezige kruizen worden gehangen. Bij enige wind vormen de tegen elkaar tikkende krui zen en kruisjes een sinister carillon. Melancholie ligt als een voile over Baltische staten Een pizzatent in Tallinn, een pornotheek in Riga en Zuidamerikaanse muzi kanten op een plein in Vil nius. De moderne wereld, net wat u zegt. Op de weg van Jelgava naar Siauliai worden we zelfs ingehaald door een grommende Fer rari Testarossa waarin de chauffeur zit te telefone ren. „Maffia", zegt Aavo grijnzend. „Ik las laatst in de krant dat er hier meer autotelefoons zijn dan in Spanje." TALLINN ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Reizen door de Baltische staten. Van Estland, via Letland naar Litouwen. Zigzaggend een kilo meter of 800. Meestentijds licht heuvelend landschap, veel me ren en rivieren en steden zoals ze in West-Europa nauwelijks meer te vinden zijn. Daina, de vrouw van Aavo, noemt dat spottend „de zegeningen uit de roebeltijd". „De Russen hebben nooit veel opgehad met de oude stadscentra. Ze hebben de boel de boel gelaten. Het aardige is, dat zich dat nu gaat lonen." De ene stad is nog mooier dan de andere, maar Riga bevalt het best. Het zal wel door de traag stromende Daugava ko men, die de metropool van Let land (bijna 1 miljoen inwoners) in lome bochten door midden snijdt. Maar wellicht zijn het ook de terrasjes waarop het reeds in de late ochtend duizelt van de mensen. Of de koepels en torens die de stad zo'n voor naam cachet verlenen. En de tientallen klassieke gevels waar voor cellisten, fluitspelers en violisten op zo'n ongehoord hoog niveau musiceren, dat om de paar minuten ergens applaus opklatert. Italiaanse barok ge niet de voorkeur. Hebben Vival di en Riga iets met elkaar? Vrolijke weemoed Volgens Daina, die mij samen met Aavo een week lang bege leidt, zou dat best kunnen. Ze woont nu in Estland, maar werd in Riga geboren. Ze noemt de stad na enig peinzen „een men geling van vrolijke weemoed". „Net als de muziek van Vivaldi. Dat komt door de mensen. Ik ben van nature heel opgewekt, maar toen we straks over het kerkhof liepen moest ik huilen. Daar liggen de jongens die voor onze vrijheid hebben gevoch ten. Heb je gezien dat ze bijna nooit ouder waren dan 25? In 1988 was elke grafsteen bedol ven onder bloemen. Je gleed uit over het kaarsvet. We waren blij dat we weer een eigen land hadden, maar tegelijk waren we ook bedroefd. Melancholie. Het ligt als een voile over de Baltische staten. Jawel, geklop, gezaag en geboor alom. Oude stadskernen wor den in hoog tempo opgeknapt, op het platte land verrijzen boerderijen en uit het De ene stad is nog mooier dan de andere. Het centrum van Tallinn doet bijna Nederlands aan. open raam van een school in SA Tartu waait het montere geluid Ij jj .-=» van kinderstemmen: have, j[ j] k vAV. you have, he has...Maar toch, toch moet ik op weg naar Vilni us steeds aan het beroemde schilderij van de op 120 kilome ter van hier geboren Mare Chagall denken: Ik en mijn dorp het meesterwerk waarop de musical Anatevka werd geba seerd. De jaren 1947/48 revisted. De fascinerende ritmiek van een met zwiepende arm zaaiende boer, kinderen die per zweep een priktol voortjagen over de lege dorpsstraat en in de zon glinsterende melkbussen die langs de kant van de weg staan te wachten, totdat ze door een rammelende vrachtwagen wor den opgepikt. Daina kan zich niet voorstellen dat die Ot- en Sienplaatjes snel zullen verdwij nen; Aavo wel. „Dat komt, we willen zo graag. Kijk maar naar de auto's. In de roebeltijd had niemand er een nu iedereen, ook al zijn ze bijna allemaal meer dan tien jaar oud. Alleen de maffia kan zich nieuwe BMW's en Mertedessen veroor loven." Poppenkast-decor Hij kent geen afgunst, Aavo, maar is wel bang. In Estland be ginnen ze langzaam maar zeker de dienst uit te maken, de zwa re jongens in verkeerde pakken en dito zonnebrillen. Ze hebben zelfs al een commerciële zen der, Radio Twee, die de hele dag uitzendt en waar iedereen naar luistert. Want ze draaien wel 'lekkere muziek' natuurlijk. In het poppenkast-decor van het Vilnius, Wilna, Vilnjoes, Wilno, Vilne... de hoofdstad van Litouwen droeg meerdere namen. Raadhuisplein in Tartu heeft de balonnenkoopman zijn ontvan ger er op afgestemd. De joelen de gitaar FOTO ROB VAN DEN DOBBELSTEEN 1950 dat zich aanvankelijk aan me opdrong. Dan de eerste communie in Don Felder de Peter- en Pauluskerk in Vilni- (Eagles) overstemt het van een hanribnica ergens de hoek en verstoort het beeld Is zondagochtend, de klokken beieren dat het een lust is en voor de deuren van het i de Amsterdamse Dam anno hoog barokke meesterwerk FOTO ROB VAN DEN DOBBELSTEEN het een drukte van belang. Zul ke lange rijen opgedofte jon ge- tjes-in-het-zwart en meisjes-in- het-wit werden in Nederland sinds de dertiger jaren niet meer waargenomen. Pas laat in de middag wordt het eindelijk wat stiller in Vilnius' beroemd ste kerk, die inderdaad van een zeldzame schoonheid is. Barok die geen pijn doet aan je ogen bestaat ook, zo merk ik tot mijn verbazing. Vilnius, Wilna, Vilnjoes, Vil ne... de hoofdstad van Litouwen droeg meerdere namen. Ook werd het wel Yerushalyim d'Lita genoemd, het Jeruzalem van Li touwen. Niet omdat de plaats gelijkenis zou vertonen met de stad van Koning David, maar omdat de Oosteuropese joden (van de 250.000 die er in de Bal tische staten woonden, over leefden slechts 25.000 de Twee de Wereldoorlog) Vilnius be schouwden als hun geestelijke centrum. Daar is weinig van terug te vinden. Het Vilnius van van daag is vooral katholiek. In elke kerk die je binnenstapt, bidden op alle uren van de dag tiental len gelovigen. Overal ook de scherpe geur van brandend wierook, nerveus gefladder van honderden kaarsenvlammetjes en geschuifel van brevierende pastoors. Als dan een repete rend jongenskoor ook nog Jauchzeit den Herrn alle Welt van Felix Mendelssohn inzet, is het beeld compleet. Alweer, voor de zoveelste keer deze reis, die warme wereld van mijn jeugd. Douane: Op de internationale vliegvelden van de Baltische staten is de wachttijd bij de douane gering. Wie met de auto gaat, moet echter rekening hou den met een flink oponthoud bij de grens van Polen en Litou- Visum: Wie de Baltische Staten bezoekt, heeft een visum nodig. Dat kan bij aankomst op het vliegveld van Tallinn, Riga of Vilnius worden geregeld. Prijs ongeveer 20 gulden. Pasfoto's meenemen. Autohuur: Auto's huren is in de Baltische staten tot nu toe nau welijks mogelijk. Benzine: Loodvrije benzine kan worden getankt bij de Neste stations, waarvan er langs de doorgaande routes (naar onder meer St. Petersburg) onderhand flink wat zijn. Daar kan ook een brochure worden afgehaald waarop de lokatie van de ande re stations staat aangegeven. Het is niet verstandig benzine te tanken bij plaatselijke pompen. Die heeft meestal een te laag octaangehalte. Valuta: Estland (kroon). Letland (Letse roebel wordt stap voor st&p vervangen door de lats) en Litouwen (sinds gisteren de li- tas) hebben verschillende valu ta. Wisselen met dollars, mar ken en guldens is zeker in de grote steden overal mogelijk. Terugwisselen eveneens. Hel gebruik van cheques en credit cards is nog lang niet overal in geburgerd. Taal: In Estland, Letland en Li touwen worden verschillende talen gesproken. Maar met En gels en Duits kan men zich uit stekend redden. Kaarten: In kiosken en benzi nestations zijn goede landkaar ten verkrijgbaar. Die van Jana Seta (1700.000) voldoet uitste kend. Er moet rekening mee worden gehouden dat de weg- bewijzering verre van optimaal is en dat dikwijls zelfs de plaats naamborden ontbreken. Telefoon: Telefoneren vanuit de Oostzeerepublieken gaat moei zaam. Het beste is een postkan toor op te zoeken, maar ook daar moet rekening worden ge houden met enige wachttijd. Prijsniveau: Slapen en eten in de Baltische staten is over het algemeen spotgoedkoop. Een aangeklede forel kost in een res taurantje langs de weg (omgere kend in Nederlands geld) 1 gul den, een biefstukje het dubbele. Lokaal bier is er voor 40 cent. Slapen is eveneens goedkoop, maar plotseling een stuk duur der (60 dollar) in de zogenaam de toêristenhotels. Van service en comfort mag niet te veel worden verwacht. Tijd: I let is in de drie Oostzee republieken een uur later dan in Nederland. Toiletpapier Bezoekers aan de Baltische staten wordt aangera den toiletpapier mee te nemen. Georganiseerde reizen: Reizen naar de Baltische Staten worden onder meer georganiseerd door Marco Polo in Amstelveen, tele foon 020-6430077. Hoewel de gulden in de wereld bepaald geen slechte naam heeft, wordt hij niet overal geac cepteerd. Nederlanders die voor het eerst een bezoek brachten aan de Verenigde Staten van Amerika zullen dat ongetwijfeld hebben gemerkt. Daar is het zelfs bijna onmogelijk guldens in te wisselen voor dollars. Ook komt het vaak voor dat voor de Nederlandse munt een slechte koers wordt betaald. In Turkije bijvoorbeeld ziet men veel lie ver Duitse marken en in de Oosteuropese landen wordt de voorkeur gegeven aan Ameri kaanse dollars. Die laatste muntsoort is all over the world het meest geliefd, maar het is uiteraard niet ver standig er een stapeltje van mee te nemen. Contant geld is een kwetsbaar artikel, zeker in re gio's die als risicovol worden aangeduid. Verzekeren tegen diefstal of verlies is mogelijk, maar de premie is hoog. Veel beter is het daarom gebruik te maken van de diverse nieuwe technieken die de reiziger in staat stellen ook in het buiten land zonder al teveel risico's steeds geld voldoende in han den te hebben. Zo is het nu in bijna geheel West-Europa mogelijk gebruik te maken van geldautomaten. De reiziger dient dan wel te be schikken over een voor interna tionaal gebruik gecodeerde bank- of giromaatpas. Ook kan met die pas geld worden opge nomen aan de balie van banken over de hele wereld. In de meeste gevallen is legitimatie via het paspoort noodzakelijk. Eventueel kunnen ook via de te lefoon bedragen worden over gemaakt. Daarover bestaan af spraken tussen de grote Neder landse en buitenlandse banken. Zo'n overmaking is overigens niet goedkoop. Travellers Cheques Met de Girobetaalkaart (waar mee in het buitenland niet kan worden betaald!) kan geld wor den opgenomen op postkanto ren in ruim 35 landen en met de Eurocheque op banken in 22 landen. Een al vrij oud, maar nog steeds goed werkend sys teem is dat van de Travellers Cheques. Ze kunnen bij een Ne derlandse bank worden gekocht en worden verzilverd bij elke bank of bij elk wisselkantoor in de wereld. Travellers Cheques kunnen het beste worden uitge schreven in dollars. Tot slot de creditcard. In de meeste landen een geaccep teerd betaalmiddel, maar oplet tendheid blijft geboden. Zo wordt in het ene hotel de Ame rican Expresscard niet geaccep teerd en de Eurpcard wel. Het zelfde geldt voor de Visa- en Dinnerscard. De meest geac cepteerde kaart lijkt de Euro card, maar in veel benzinesta tions aan de Duitse Autobahn bijvoorbeeld kan er niet mee worden betaald. Vaak wordt op de deur van winkels, restaurants en hotels met een sticker aange geven welke creditcards wel kom zijn. Sinds kort bestaat de mogelijk heid luxueus naar Spanje of Portugal te reizen. P&O Euro pean Ferries biedt twee keer per week een overtocht over zee tussen Portsmouth en Bilbao. Dat geschiedt met de Pride of Bilbao, met zijn ruim 37.000 ton een van de grootste ferries ter wereld. Pas kortgeleden heeft P&O de tarieven voor de Nederlandse markt vastgesteld. De Neder landse toerist, die eerst naar Portsmouth moet reizen wat overigens de mogelijkheid biedt er een korte vakantie in Zuid- Engeland aan toe te voegen krijgt op het totale passagetarief (Kanaaiovertocht, Portsmouth- Bilbao) een korting van 10 pro cent. Een standaardretour voor au to plus vijf inzittenden ligt zo rond de 2.000 gulden. Ook mi- nibreaks en acht-dagenretours worden aangeboden. REISBERICHTEN Villa Favorita heropend Jn Lugano is de beroemde kunstvilla van Baron Thyssen, na een in grijpende renovatie heropend. De tentoongestelde collectie omvat 150 schilderijen van Europese en Amerikaanse artiesten uit de ne gentiende en twintigste eeuw. Er is werk te zien van onder anderen Bierstadt, Church, Hopper, Man Ray, Pollock, Le'ger, De Chirico, Cole, Hassam, Kensett, Robinson, Twachtman en Whittredge. De Villa Favorita, zoals het museum wordt genoemd, is van dinsdag tot en met zondag geopend van 10.00 tot 17.00 uur en vanuit Luga no bereikbaar met de buslijnen 1 en 2. Simenon terug in Luik Hij zou op 13 februari negentig zijn geworden, aanleiding voor de .stad Luik om Georges Simenon te eren met een tentoonstelling. De expositie heet Tout Simenon, duurt tot oktober en is gevuld met al les wat ook maar enig verband houdt met de schepper van com missaris Jules Maigret, de beroemdste politieman van Frankrijk. Maar ook in de stad zelf zal volop aandacht worden besteed aan de man die dikwijls 'Luiks Grootste Zoon' wordt genoemd. Geen res taurant bijvoorbeeld of er staat wel een gerecht op het menu dat door lekkerbek Simenon werd bedacht. Info: VW Luik, telefoon 09-32-41219221. Paleis elke dag open Zoals de laatste jaren te doen gebruikelijk is het Koninklijk Paleis ,op de Dam in Amsterdam in de zomer dagelijks geopend van 12.30 uur tot 17.00 uur. Vanaf 1 september is het slechts mogelijk op dinsdag-, woensdag- en donderdagmiddag (van 13.45 tot 15.45 iuur) een kijkje te nemen in het meesterwerk van Jacob van Cam- pen. Er worden rondleidingen verzorgd die ongeveer 50 minuten duren. De toegangsprijs bedraagt 5 gulden. De museumkaart is niet -geldig. Rookvrije reizenclub In Tilburg is kort geleden een 'rookvrije reizenclub' opgericht. Het ligt in de bedoeling no smoke trips te organiseren voor toeristen die problemen hebben met hun luchtwegen of zonder meer een hekel hebben aan tabaksrook. De mogelijkheden die er op dat gebied tot nu toe zijn, acht de nieuwe vereniging te gering. Info: Nederlandse Nietrokersvereniging CAN, telefoon 03486- 1536. Jeugdzeilkampeti De Pollux. FOTO.PR De Stichting Jeugdzeilkampen Oegstgeest (JO) organiseert ook de komende zorrïer weer een aantal zeilweken voor jongeren tussen de 13 en 21 jaar. De tochten met de tjalk De Pollux (24 slaapplaat sen) worden gemaakt op het IJsselmeer en de Waddenzee. Uiter aard wordt er voor een avondje stappen geregeld aangelegd in een van de Zuiderzeehavens of op Terschelling en Vlieland. Prijs (alles inbegrepen) fl. 355,--. Ook zijn er zeilkampen op de Langeraarse Plassen.. Info: JO, telefoon 071-176670. Tour d'Auberge De Nederlandse Jeugd Herberg Centrale (NJHC) heeft door Neder land een fietsroute uitgezet van meer dan 1.000 kilometer, verdeeld over 15 ritten. Aan het einde van elke etappe staat hoe kan het anders een jeugdherberg waar voor niet al teveel geld gegeten en overnacht kan worden. Het traject is getekend door een ervaren rot in dit werk, Dick Bakker, en staat uitgebreid beschreven in een boekje waarvan de tekst zich niet alleen beperkt tot het aangeven of er links- dan wel rechtsaf moet worden geslagen. Enige minpunt: de brochure laat zich op de Fiets wat moeilijk hanteren. Een smaller formaat was handiger geweest. De route begint in Egmond en gaat via de Afsluitdijk, de kop van Overijssel, Twente, de Veluwe, het Rivierengebied, de Peel, Bra bant, Zuid-Holland en Kennemerland terug naar Egmond. Voor de i liefhebbers is er een alternatief (iets langer) traject dat ook nog Zuid-Limburg aandoet. Natuurlijk is het tevens mogelijk slechts een deel van de Tour d'Auberge te fietsen. Het boekje kost 12,50 gulden en is aan te vragen bij de NJHC in Amsterdam, telefoon 020-5513155.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27