Soulsister wil van slappe reacties af 'Markante Beelden' in Baarn Cultuur&Kunst 'Ik geniet van die gast' Blokfluitspel Maute opvallend m 'Levende muziek is mijn wereld' Artistiek leider Reisopera haakt af inie ZATERDAG 26 JUN11993 25 Parkpop springplank voor Belgische formatie De dertiende aflevering van Parkpop, morgen in het Haagse Zuiderpark, is ook voor Soulsister de kans om in één klap Nederland aan zich te binden. Eindelijk, voegt de Belgische formatie zelf meteen aan die stille wens toe. „Want de reacties uit Holland zijn tot op heden beslist te slap geweest," meent zanger Paul Michiels. „En hoe dat komt? 't Is ons eerlijk gezegd een raadsel. Als je kijkt naar alle zeer positieve respons in de rest van Europa plus naar de wij grote aandacht die er bij jullie altijd voor soulgetinte muziek is geweest, dan is hier sprake van een merkwaardige achterstand. sfeertje'. Voor producer David Werner uit Nashville was die aparte klankkleur een van de re denen om met de Belgische laatbloeiers (Leyers is 35, Mi chiels tien jaar ouder) in zee te gaan. Met z'n drieën kwamen ze via de Gooise Wisseloord Studio's tot het derde album 'Simple Rule', waarvan overi gens de eerste singles Broken' en 'Ain't That Simple' in ons land nauwelijks hitgevoelig zijn gebleken. Vooral aan het schrijven met Werner (onder meer de compo nist van Billy Idol's hit 'Cradle Of Love') bewaren Leyers en Michiels uitstekende herinne ringen. „David heeft ons her haaldelijk met onze «neus op on ze zwakheden gedrukt. Gefor ceerde woordkeuzes en zo. Daarnaast heeft hij er op gewe zen dat we niet moesten probe ren om te subtiel te zijn. Hij riep ook steeds dat we alles overdo ne moesten doen. Wil je bij de Amerikanen tot de verbeelding spreken, dan moet je nooit met understatements komen. Kom met een olifant de kamer bin nen in plaats van met een rasp- aardje, luidde dan ook een keer zijn advies," herinnert laatstge noemde zich. PROGRAMMA PARKPOP: Stage 1 13.00 13.40 uur The Won der Stuff 14.00 14.45 uur Samuel Eddy Jan Akkerman 15.05 15.55 uur Gotcha! 16.20 17.20 uur Galliano 17.50—18.55 uur Fish 19.25 20.40 uur Inner Cir- DEN HAAG LOUIS DU MOULIN Alweer vierenhalf jaar geleden scoorde Soulsister in ons land wel een dikke top tien-hit met 'The Way To Your Heart'. Niet zo verwonderlijk, gezien het we reldwijde succes, tot in de Vere nigde Staten toe. Daarna is er ontzettend veel gebeurd met het geesteskind van 'Polle' Mi chiels en Jan Leyers (tweede zanger, producer), dat in 1986 voor het eerst van zich liet ho ren onder de naam The Soul Sisters. Als podiumattractie groeide de Vlaamse band uit tot een elf- koppig collectief, waarin bij voorbeeld ook de vanuit Hilver sum opererende sessie-percus sionist Eddie Conard zich hele maal thuis voelt. „Je kunt thans spreken van een super-Soulsis- ter," zegt Jan Leyers. „Ons doel is altijd geweest om iedereen onder de tafel te spelen. We ko men daar inmiddels aardig bij in de buurt." David Werner Waar Soulsister zich ten opzich te van haar Amerikaanse 'inspi ratiebronnen (Ray Charles. Stax, Motown) in onderscheidt is een 'ondefinieerbaar Europees 13.00 13.40 cream 13.55—14.50 ui 15.10— 16.00 ui 16.20 17.05 i 17.30— 18.30 i Beat- jan Akkerman komt morgen naar Werfpop. ARCHIEFFOTO CPD r Soulsister r Thunder ir Jesus Jo- Akkerman met Samuel Eddy op podium HEILOO CPD Parkpop kent dit jaar voor het eerst ook een Veld 3, zijnde het verlengde van de door 150 kraampjes gevormde markt. Speciale attractie op dit terrein is de Jumbotron: een beeld scherm van 6 bij 5 meter, waarop flitsen van de optre dens en van het publiek wor den vertoond. Meer dan ooit raadt de organiserende Stich ting Toerisme Den Haag ieder een aan om gebruik te maken van het openbaar vervoer. Vanaf de station Hollands Spoor en Den Haag Centraal is het Zuiderpark bereikbaar met de tramlijnen 8 en 9 en de bus 13 en 25. Speciale bussen wor den ook ingezet. Deze rijden rechtstreeks naar het Zuider park en zijn te herkennen aan de Parkpopaffiches aan de voorkant. Maute - blokfluiten, Pieter Dirksen - da- vecimbel en Norbert Kunst- dulciaan en barokfagot. Gehoord op 25/6 in de Lok- Terwijl de merels in de avond lucht begonnen te kwinkeleren, weerklonken als een soort klankrijm de eerste tonen van het Trio Passaggio. In de Itali aanse muziek uit de zestiende en zeventiende eeuw, waarin de musici beurtelings met elkaar konden wedijveren, was het blokfluitspel van Matthias Mau te het opvallendst aanwezig. De blokfluiten staan in deze perio de van de geschiedenis op hun hoogtepunt: niets lijkt onmoge lijk qua virtuositeit. In tegen stelling daarmee moet de dul ciaan (renaissance-fagot) het hebben van een mooie, sonore klank, waarop Norbert Kunst zich met grote aandacht toeleg de. De eerste helft van het pro gramma kenmerkte zich door veel afwisseling en ritmische va riaties. De speelse Ricercada's van Diego Ortiz leken wel zó weggelopen uit de volksmuziek. De achttiende eeuwse muziek van onder anderen Vivaldi en Bigaglia werd uitgevoerd op ba- rokinstrumenten. De blokflui ten zien er veel bewerkter uit en de fagot is een stuk wendbaar der geworden. Heel helder en sprekend voerde Pieter Dirksen op het clavecimbel de 'Katten- fuga' uit van D. Scarlatti. De be werking van het trio van Albino- ni (een première) werd schitte rend gespeeld. Toch zijn de alt fluit en de fagot wel heel ver schillende van klankkleur, zodat het wedijverend karakter van de Sonate jammer genoeg minder op de voorgrond trad. Muziek als therapie. Jan AJcker- man maakte een nieuwe cd, 'Puccini's Café', toen hij na maanden weer opkrabbelde na zijn auto-ongeluk. Morgen staat hij met Samuel Eddy op Park pop, over twee weken met Thijs van Leer op het North Sea Jazz festival. De meeste klanken op 'Puccini's Cafe' heeft jan thuis voortgebracht. „Pielen met de computer, de leadgitaar speel je in op een achtsporenrecorder, je dubt wat in de studio, zolang de voorraad strekt. Zolang je rechtop kan blijven zitten." Toch zijn er ook andere muzi kanten op de plaat te horen. „Sporadisch, een drumpartij hier, een baspartij daar, een pianootje. Je moet zelf maar ontdekken waar precies, dat hou ik ook niet bij." 'Puccini's Cafe' bevat hoogst beeldende muziek. „Mijn mu ziek roept altijd beelden op, heel gek. Misschien omdat ik zolang in Friesland heb ge woond, waar je heel ver kan kij ken zonder dat er veel te zien is. Dan ga je vanzelf wel beelden creëren en die klinken bij mij direct door in de muziek." Plannen heeft Jan ondertus sen zat. Een plaat maken met wonderbassist Stanley Clarke en Police-drummer Stewart Cope- land, bij wiens broer Miles hij eigenlijk onder contract staat. „Wat het gaat worden weet ik nog niet, geen jazzrock in ieder geval. Vind ik geen flikker meer aan. Te veel eigen, te weinig tra ditie. te veel intellectualistisch gebrabbel. Alle lichten aan, nie mand thuis. Nee, als ik 'Love Is Uneven" hoor, dan denk ik dat het die richting opgaat." -let beeldje is bepalend voor de waliteit van de tentoonstelling. e. en piepklein beeldje in klei, .30 'esmokkeld uit het concentra- ekamp Vught. In een tijd dat e nazi's hun leegheid demon- siui- eerden 'n beelden van steeds igantischer afmetingen. Op de tentoonstelling 'Mar- 27 ante Beelden' ter gelegenheid 5 00, an het 75-jarig bestaan van de 'n n het verzet actieve Nederland- e Kring van Beeldhouwers in 0asteel Groeneveld in Baarn leemt het beeldje van Frits van K12 lall een belangrijke plaats in. IABY- Jein maar fijn. De door de jj- luitsers opgepakte beeldhou- 15' er bleef ook in het kamp zich elf. Een zoeker naar schoon er eid. Tere vrouwenfiguurtjes isas- :hiep hij. De kunst stond voor- 8 45, p, het vege lijf kwam op de 2 ir veede plaats. Ook als gevange- e bleef hij vrij. 13.15 "ij vveigerde als bediende te spro- erken voor Thorak, de officiële 'cldhouwer van het Derde ijk. Thorak was voos. onwaar- Tuig, opportunistisch. Deed les om in het gevlei te kpmen in de kunstcritici, nam geld elke weldoener, aan- mkelijk zelfs joodse, hield zich unsttechnisch' strikt aan de 3T5, Urmen van de nazi's. Steeds otcr, steeds leger werden zijn telden. Thorak. de lievelings- teldhouwer van Hitier, groeide 't grote werk boven het hoofd aardoor hij in zijn atelier bij armisch-Partenkirchen 'hulp- achten' nodig had. Twee 'be- ame beeldhouwers' vroeg hij de commandant van Da- au, waar Van Hall inmiddels Maar Van Hall weigerde. Hij Ide geen collaborateur wor- lb jr. 3.15, POLE POLE fear 16., Het beeld van Erik van Spronsen 'Möbius cyclus' (1992) is een van de tachtig beelden in en bij kasteel Groe neveld in Baam. Het maakt deel uit van de expositie van de Nederlandse Kring van Beeldhouwers, die het 75- FOTO ANP jarig bestaan viert den maar een bevlogen kunste naar blijven. Dat betekende Auschwitz voor hem. Doodvonnis Gerrit van der Veen, in Utrecht bekend van de beeldengroep bij Utrecht Centraal Station, heeft als lid van de Kring ook in be langrijke mate bijgedragen aan het verzet. Hij zorgde dat zijn kunstbroeders niet tekenden voor de door de Duitse bezet ters beheerste Kultuurkamer. Hij spekte met illegale huisten toonstellingen van kleinplastiek de 'Kas van de Kring'. Onderge doken en in het verzet actieve kunstenaars werden zo gehol pen. Op 10 juni 1944 is Gerrit van der Veen gefusilleerd. 'Dood vonnis' heet het gedicht dat op de dag van zijn terechtstelling is geschreven. O kogel die hem trof. o hand. die durfde vuren op wie daar nederlag reeds in zijn laatste uren. Die vlak voor het vuurpeloton geschreven dicht regels zijn te lezen op de ten toonstelling in Baarn die van daag werd geopend. De Euterpestraat in Amster dam-Zuid waar het hoofdkwar tier van de Sicherheits Dienst, beter bekend als de SD, was ge vestigd is na de oorlog omge doopt in Gerrit van der Veen- straat. Zo werd de straat een monument voor een bewogen beeldhouwer. Op de expositie is ook te le zen en te zien hot? de Neder landse Kring van Beeldhouwers zich na de bevrijding heeft inge zet tom herdenkingsmonumen tenvan bedenkelijke kwaliteit te weren. Een verzetsmonument moest mooi zijn. Vooral een voudig. En beslist niet pom peus, want dat zou doen den ken aan het Derde Rijk. Louis Andriessen op festival Nieuwe Muziek MIDDELBURG MIEKE V Louis Andriessen is regelmatig te gast op het Festival Nieuwe Muziek in Middelburg. Dit jaar, tijdens de zeventiende afleve ring van het festival dat tot en met 17 juli duurt, levert hij met zijn kameropera Orpheus' (1977) een belangrijke bijdrage aan één van de centrale thema's van het muziekfestijn. In het ka der van het Monteverdi-jaar duikt Orpheus meerdere keren op in het muziek- en lezingen- programma. Voor Louis An driessen is de mythologische fi guur tijdloos: „Orpheus heeft wel iets van een verwende pop zanger." Voor het huis van Louis An driessen, aan de Keizersgracht in Amsterdam, liggen twee bootjes. Een dieseltje voor hem zelf, om mee te gaan pierewaai en op het Amsterdamse water, en een roeibootje. Om negen uur legt een jongen de riemen in de dollen van het roeibootje en vaart weg. „Dat bootje heb ik speciaal voor mijn leerlingen gehouden. Aanvankelijk zat er een motortje op maar dat werd voortdurend gestolen. Behalve componeren wil ik mijn leerlin gen ook het leven een beetje bijbrengen. Niet dat je moet kunnen leven om goede noten op het papier te krijgen. De mu ziekgeschiedenis heeft me wat rare kluizenaars voortgebracht, die toch prachtige dingen heb ben gemaakt. Mij kan het niet schelen waar iemand zijn goede noten vandaan haalt, maar zelf heb ik aan het leven genoeg." Wellicht is dat de reden dat Andriessen zich graag daar op houdt waar muziek en theater elkaar raken, elkaar overlappen en in elkaar overgaan. „Mijn eerste opdracht, ik was toen veertien, kwam van een pop penspeler. Sindsdien ben ik - ook gestimuleerd door mijn ou ders en mijn zus, die naar de to neelschool ging - dichtbij het theater gebleven." Andriessens 'Orpheus' mag dan voor het Festival Nieuwe Muziek op de affiches staan als een kameropera, zelf spreekt hij liever van muziektheater. „We hebben het stuk in 1977 ook ge schreven voor een theatergroep: Baal. Daar deden ze er welis waar alles aan om muziek en dans van perfecte kwaliteit in het theater te brengen, maai de opzet was toch theater. Totaal theater: absurdistisch en anar chistisch, precies zoals ik het graag zie." Andriessen verwacht dat de opvoering in Middel burg. door leerlingen en afge studeerden van de Amsterdam se Hogeschool voor de Kunsten onder regie van Leonard Frank, recht zal doen aan de opvattin gen die Baal met 'Orpheus' tri omfen deed vieren. Andriessen heeft het idee dat hij altijd is doorgegaan met het geen hij twintig jaar geleden met Baal begon. „Levende mu ziek, theater, dat zal altijd wel mijn wereld blijven. Ik roep al tijd dat iemand die een wille keurige toets op de piano aan slaat, meer met muziek bezig is dan iemand die een cd'qr in zijn appasaat steekt." Orpheus van Louis An driessen naar een libretto van Lodewijk de Boer, dinsdag 29 juni, Stadsschouwburg, Mid delburg, 20.30 uur. Dan zijn The Hunters weer eenmalig uit de kast gehaald, de groep waarmee Jan in de jaren zestig de monsterhit Russian Spy And I' scoorde. „Hartstikke leuk. En die riff komt er nog pri ma uit, hoor. Omgekeerd en achterstevoren." Zijn andere grote groepen, Brainbox en Fo cus, werden al eens nieuw leven ingeroepen, wat in het geval van Focus nog gepaard ging met aardig wat harde woorden over en weer tussen Jan en flui tist-toetsenman Thijs van Leer. Inmiddels zijn beide kempha nen wel weer 'on speaJdng terms'. „Hj belde me, uit belangstel ling. Vond ik toch sympathiek van hem, menselijk. Want ik heb echt rjiet zulke leuke din gen over hem gezegd. Niet on terecht trouwens." Wat niet kan verhinderen dat Akkerman en Van Leer wederom de instru menten gaan kruisen, op het komende North Sea Jazz-festi val. En dan gaat Jan de blues spe len, ook nog. Met de Terse gita rist Samuel Eddy, onder andere op Parkpop. Heeft Jan zin in. „Ik geniet van die gast, hij doet me denken aan hoe ik zelf twin tig jaar geleden was. Harken op dat ding. Hoe duurder, hoe har der, hoe gemener, hoe beter. Ben ik nooit echt overheen ge groeid, hoor. Ik blijf snel spelen, ja, ook in die hele elementaire blues. In wezen heeft het me nooit geïnteresseerd, die snel heid. Je hebt het of je hebt het niet, wat maakt dat nou uit. ik heb er wel mee gesukkeld, hoor, dat geen hond er meer een moer van begreep. Maar mooi wel dat iedereen het te gek vond omdat het zo snel ging." AÏDA - Bezoekers van de opera Aïda in de Parkhal van de RAI hoeven de komende dagen niet bang te zijn dat zij nauwelijks iets kunnen zien van het grote operaspektakel. ,Het podium is met ruim één meter verhoogd. Louis Andriessen, componist van de kameropera Orpheus. ENSCHEDE/RUSWUK. De beoogd artistiek leider van de Nationale Reis opera in oprichting, Guus Mostart, trekt zich te rug. De financiële en bestuurlijke voorwaarden maken dat hij onvoldoende vertrouwen heeft in de uitvoerbaarheid van zijn opera-beleidsplan. Dat heeft hij het bestuur van de stichting Forum en minister D'Ancona van cultuur meegedeeld. De minister heeft na overleg met het huidige bestuur van Forum besloten dit te vervangen door een interim-bestuur onder leiding van Han Lammers, Commissaris van de Koningin in Flevoland. In het interim-bestuur hebben verder zitting W. Sorgdrager (procureur-generaal bij het Flof in Arnhem) en B. van der Meer (voormalig directeur van het Residentie-orkest). Ook zal aan één of twee leden van het huidige Forum-bestuur gevraagd worden in dit overgangsbestuur een rol te spelen. Het interim-bestuur moet een nieuw beleids plan voor de opera ontwikkelen op basis van een nieuwe artistieke leiding. Verder moet de afslan king van het orkest, Forum Filharmonisch, een feit worden. Intussen moet er ook nog een pas send opera-aanbod voor het seizoen 1994/1995 uit de bus rollen. Op aandringen van de Kamer is dit voorjaar be sloten tot de uitvoering van een alternatief orkes tenplan van de provincies Overijssel en Gelder land. Dit plan gaat uit van het behoud van Het Gelders Orkest en Forum Filharmonisch, de or kesten die de minister eigenlijk had willen laten fuseren om meer financiële ruimte te bieden aan een nieuwe opera. Omdat dit extra geld voor de opera uilbleet, moest Mostart zijn aanvankelijke plannen bijstel len en, mede wegens het voorlopig beperkte aan tal uit te brengen produkties, uitgaan van een verdergaande afslanking van het huidige opera- bedrijf. De extra afvloeiïngskosten voor deze verder gaande afslanking trekken een zware wissel op de financiën. Daarnaast zijn aan het reorganisatie proces bestuurlijke en juridische consequenties verbonden die een vrije en snelle start van een nieuwe opera-organisatie weliswaar niet in de weg staan, maar die wel extra risico inhouden. Mostart acht de risico's te groot voor het reali seren van de opera-plannen zoals hij die (ge steund door de Raad voor de Kunst en de oor spronkelijke uitdenker, de Commissie Lammers) voor ogen heeft. oor: Jan Rijsdam Politiek moet Lakenhal de ruimte geven Sinds directeur H. Boltén-Rempt er de scepter zwaait in De Lakenhal waait er al wel een frisse wind door het museum aan de Oude Singel. Bolten kalkte de muren wit (soms ook blauw), brak muren weg. richtte zalen opnieuw in, toverde de binnenplaats om tot een publieksvriendelijke ontvangstruimte en, last but not least, exposeert toonaangevende hedendaagse kunst, al of niet in confrontatie met de oude collectie. De museumdirecteur is er in korte tijd in geslaagd het Leidse stedelijk weer nationale betekenis te geven. Onveranderd is dat De Lakenhal uit z'n voegen barst. Eén van de grootste wensen van de museumdirecteur is dan ook de realisatie van een nieuwe vleugel voor de uitbreiding van de historische afdeling, depotruimte en tentoonstellingsruimte. Zowel cultureel als stedebouwkundig is een nieuwe vleugel bij de Lakenhal toe te juichen. Een aantal lelijke panden aan de achterkant van het museum (Lammermarkt) moet hoognodig worden gesloopt om deze entree tot de stad met 'een nieuwe Lakenhal' te verfraaien. Het in beeld brengen van de cultuur-geschiedenis van Leiden in sociaal-economisch opzicht (de historische afdeling) dient hoognodig geactualiseerd te worden. Daarover bestaat ook geen verschil van mening. Maar het is onmogelijk te realiseren als het museum niet meer ruimte krijgt. De politiek is herhaaldelijk doordrongen van de ruimtenood maar schuift een beslissing over de uitbreiding van het De Nederlandse musea floreren als nooit tevoren. Bouwen en uitbreiden is in museumland aan de orde van de dag (het Amsterdamse Van Gogh en Stedelijk Museum, Groninger Museum enz.). In Leiden wil het echter maar niet lukken om het Stedelijk Museum I)e Lakenhal meer ruimte te geven. stedelijk museum al jaren voor zich uit. Men gaat er kennelijk vanuit dat er beter valt te scoren met een luxe winkelcentrum dan met een nieuwe museumvleugel. Het stadsbestuur lijkt er onvoldoende van doordrongen dat ook van kunst een economische aantrekkingskracht uitgaat. Musea en muziekcentra trekken steeds meer publiek naar de steden. Hun functie in de binnenstad groeit terwijl die van de warenhuizen juist aan het afnemen is. De Groningse hoogleraar architectuur en stedebouw, prof. dr. E.R.M. Taverne, meent zelfs dat het museum het nieuwe warenhuis is geworden dat een prominente plaats in de stad verdient. Dat besef lijkt in Leiden nauwelijks doorgedrongen, afgaande op de traagheid waarmee de uitbreiding Lakenhal wordt behandeld. Musea zijn warenhuizen geworden, maar door de gemeente leiden wordt nog steeds gekruidenierd. Die culturele reputatie van krentèwegers doet deze stad zeker geen goed. Het wordt tijd dat de gemeente een besluit neemt over de uitbreiding van het stedelijk museum en een projectgroep in het leven roept om een en ander handen en voeten te geven. B en W zullen zich ongetwijfeld haasten te zeggen dal er germ geld is. Duidelijk is dat een lorse injectie door het bedrijfsleven noodzakelijk is Sinds een aantal jaren is het heel gewoon dat grote bedrijven kunst sponsoren. Denk aan het AT&T Danstheater in Den Haag, het Groninger Museum en aan de grote Rembrandt- en landschapstentoonstellingen in de Lakenhal zelf. Het is ook de stellige opvatting van de partijgenote van cultuurwethouder Koek. PvdA-minister D'Ancona. dat de kunst meer op eigen benen moet staan en niet alleen afhankelijk moet zijn van de overheid. De Lakenhal moet dus de boer op. maar dat is niet mogelijk zonder dat de politiek een principebesluit heeft genomen over de uitbreidingen een plan laat ontwerpen Zonder een investering van de gemeente komt er geen plan, en zonder plan komt er geen geld. Van cultuurwethouder Koek mag daarom een actievere rol worden verwacht. leiden heeft nu «en enirum Beeldende kunst Dat is mooi. Maar nu verder. De lakenhal is. met haar presentatie van oude en nieuwe kunst in samenhang met de geschiedenis van leiden, meer dan wat ook het culturele hart van deze stad. Dat moet. met het oor op de toekomst, nu ooi maai eens duidelijk zichtbaar worden gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25