'Ik ben geen eendagsvlieg' tzwttwïlof uit? Sport Sterk B-toernooi in Alphen Oud-prof Hoondert dient als vraagbaak ZATERDAG 26 JUN11993 CHEF AD VAN KAAM. 071 -3 Het groeiproces van Tristan Hoffman Uren, dagen, maanden, jaren - vliegen als een schaduw heen. Nog een dag en het kampioensjaar van Tristan Hoffman loopt al weer ten einde. Tenzij de Achterhoeker weer net zulke formidabele benen heeft als vorig jaar, toen hij in Meerssen als 'rookie' Neerlands complete wie- Ierelite te kijk zette en er na een agressief gereden koers met de roodwitblauwe trui vandoor ging. „Ik zal in elk geval mijn best doen", laat de uittredende titelhouder vanuit Arosa weten. Daar, in het Zwitserse land, gaf Hoff man blijk van een stijgende vorm en accentueerde dat met een 'etappezege die telt' in Interlaken. AROSA DICK HEUVELMAN GPD-VERSLAGGEVER Veel minder leuk vond Hoff man het directe gevolg van dat succes. Via via hoorde hij dat Mart Smeets hem die avond in Sport Studio had aangeprezen als de Nederlandse Jean-Marie Pfaff. Belgenhumor dus. Waar na de band werd gestart en Hof fman in een mengsel van steen koolduits en zandgrondneder lands de interviewer van de Zwitserse TV te woord stond. „Ja, dat was mooi, zeg! Als ik ge weten had dat ik zo voor lui zou staan, had ik dat nooit gedaan. Ik had die man in eerste instan tie al min of meer afgewimpeld. Hem gezegd dat ik geen Duits sprak. Nou ja, dat hoefde ook niet. Ik moest het gewoon maar even proberen. Had ik achteraf dus beter niet kunnen doen." Ochtendbier Hoffman was twaalf maanden geleden de aanvoerder van een pelotonnetje van 'Kleine Lui den'. Jongens uit de tweede en derde echelons die spotten met de ongeschreven wetten van het profwielrennen. De supporters aan het ochtendbier hadden er nog geen oog voor, toen Hoff man er met vijf andere yroege vogels zo'n typische knechten demarrage uitperste. Zo ervoer hij het zelf ook. „Ik ging mee omdat we hadden afgesproken dat bij elke ontsnapping ie mand van ons (TVM, red.) mee moest zijn." Leuk voor de eerste koer- suren, zo'n kopgroep, maar meer ook niet, was de algemene opinie. Maar toen het middag bier - in veel uitbundiger hoe veelheden - werd geschonken, reed Hoffman nog voorop. Sa men met Menno Vink, ook zo iemand die in de prognostieken in geen velden of wegen was te bekennen. En hoorde men ken ners langs het parcours reppen van je reinste anarchie. Het wachten was op de 'Grote Jon gens', die in de finale wel even orde op zaken* zouden stellen. Die correctie bleef evenwel uit. Toen Vink, door kramp ge plaagd, moest afhaken, kreeg Hoffman zowaar vleugels. Hij raakte zo op drift dat hij zelfs voor Erik Breukink, die nog Dikke pret Groenlo, verscholen in de Ach terhoek, had vervolgens dikke pret. Ondertussen discussieerde het wielervolk (bij het avond bier) over de vraag of Hoffman nu een aanstormend talent dan wel een eendagsvlieg was. De sceptici onder hen lijken vooralsnog gelijk te krijgen, want het tricot van de kam pioen bleef voornamelijk ver borgen in de schoot van het pe loton. Hoffman won twee dag prijzen in de Ronde van de Toe komst, pakte een onbeduidend criterium mee in Woerden en tekende onlangs dus in Zwitser land voor zijn beste prestatie als landskampioen. Maar al met al hield het niet over. Dat inspi reerde oud-Tourwinnaar Jan Janssen tot de volgende schimpscheut: „Hoe heet die kampioen van Nederland ook weer, Triestman?" „Ach," zegt Hoffman, „die Jans sen zit altijd te mauwen. Jn zijn ogen deugt er niets meer van. Zulke dingen zijn natuurlijk niet leuk, maar ik kan me er niet druk om maken. Kritiek is er al tijd." Hoffman vindt dat hij het helemaal niet zo onaardig heeft gedaan, afgelopen jaar. „Het was niet supergoed, maar ook niet superslecht. Ik vind mezelf in elk geval geen eendagsvlieg. In de grote klassiekers heb ik goed meegedaan, alleen in de finale kwam ik nog wat tekort bij mannen als Museeuw. Dat moet allemaal nog groeien, maar dat komt best in orde." Hoffman is, mocht hij mor gen zijn kampioenstrui kwijtra ken, niet van plan terug te val len in de anonimiteit van het knechtendom. Daarvoor heeft de 23-jarige coureur nog te veel ambities. „Ik heb er geen pro bleem mee als ik voor anderen moet werken, maar ik rijd liever voor mijn eigen kansen. Ik denk dat ik in de voorjaarsklassiekers op den duur met de besten mee moet kunnen. Ik zal er alles aan doen om dat ook te bereiken." Waardig Kan het misschien zijn dat hij het afgelopen jaar te weinig steun van zijn ploegmakkers Tristan Hoffman verdedigt morgen i tingen. heeft ontvangen om zijn titel zo waardig mogelijk uit te dragen? „Nee hoor, daar heb ik niet over Xe klagen", zegt Hoffman. „Na tuurlijk moet ik ook wel eens op de kop rijden, maar dat is toch niet meer dan normaal? Ik kom net kijken, moet nog veel leren. Bovendien ben ik niet zo supe rieur dat ik kan zeggen: 'Ik i Limburg zijn kampioenstrui. Van de toekomst heeft hij hoge verwach- FOTO GPD kunnen buitmaken. Evenals vo rig jaar maakt ploegleider Priem geen gebruik van zijn diensten. Hoffman kan daar overigens wel mee leven. „Ik denk dat de Tour nog verschrikkelijk zwaar voor mij is. Bovendien heb ik de Ronde van Spanje al gedaan. Was ook niet kinderachtig. Mijn tijd komt nog wel." maak het wel even af.'" Toch, is hij zich drommels goed bewust, zou het hem goed van pas komen als hij nog een paar keer zou scoren. Want zijn contract bij TVM loopt eind dit jaar af en voor die tijd moeten er toch aardige troeven op de onderhandelingstafel komen. In de Tour zal hij die evenwel niet ALPHEN AAN DEN RUN De Open Alphense tenniskam pioenschappen staan weer voor de deur. Sterker bezet en groter dan ooit. Het aantal inschrijvin gen is bijna verdubbeld. En als het aan wedstrijdleider Marco Smit ligt, blijft het toernooi groeien. „Net zolang tot we het grootste en sterkste B-veld in het district hebben", aldus Smit. Hij heeft er hard aan gewerkt, samen met zijn commissiele den Ronald Lammens en Ton Bouwhuis. Om vooral maar veel B-spelers naar Alphen te lokken. „Vorig jaar hadden we maar 24 B-spelers - een aantal waarmee veel toemooileidingen overi gens blij zouden zijn - nu is er een lijst met 40 namen", vertelt Smit. „En we streven naar een lijst van 64. Dit jaar hebben we allemaal brieven gestuurd naar de spelers met een inschrijf- kaart erbij. Een aantal hebben we zelfs nog opgebeld. We zijn daar wel voorzichtig in geweest, want we wilden nu ook weer niet te drammerig overkomen." De spelers werden vooral ge lokt door de aantrekkelijke randvoorwaarden. Zo is er elke avond voor alle spelers die rond etenstijd moeten spelen een gratis maaltijd. Uniek in het dis trict Leiden. De spelers weten dat te waarderen en vereren TEAN dus met hun deelname. Opvallend op de deelnemerslijst zijn de namen van Mark Post en Margot van Overloop. Post speelt vrijwel nooit meer in Lei den. Alleen de Open Leidse wil hij nog wel meedoen. Een sterk toernooi dat hij vorig jaar won. Nu is Alphen ook aan de beurt. „Post belde mij zelf op. Hij wil wat vaker.in Leiden gaan spe len. Hoewel hij eigenlijk de sterkste is, mochten we hem van de bondsgedelegeerde maar als vierde plaatsen. Van Overloop (voormalig A-speel- ster red.) is via Bionda Zonder- op binnengekomen." Jan-Wil lem Lugthart ontbreekt. „Hem had ik er graag bij willen heb ben, maar hij speelt al op Fores- cate. Volgend jaar is hij er zeker bij", aldus'Smit. Waren er vorig jaar nog slechts 300 inschrijvingen, nu zit TEAN £l op 550. „Vorig jaar zaten we nog niet in de vakan tieperiode. Toen konden we dus weinig overdag spelen. Nu moet het lukken. Het is ook een beetje nieuw voor ons, zo'n groot toernooi." Proppen Met tien banen beschikbaar voor het toernooi wordt het proppen, al zijn er uitwijkmoge lijkheden door tot laat in de avond door te gaan. Die late wedstrijden worden wat meer voor de 30-plussers bewaard. Want dat zijn er een boel, die voornamelijk op de gezelligheid afkomen. Met het oog daarop is er ook nog steeds een E-onder- deel. „Veel mensen die vroeger al leen kwamen kijken, kunnen nu ook meedoen. Er was duidelijk vraag naar. De meesten durfden niet te singelen, omdat ze zich zelf niet goed genoeg vonden voor D. Aan die wens zijn wij dus tegemoet gekomen. En het blijkt te werken. Want de E-lijst bij de mannen bijvoorbeeld zit met 32 spelers vol." Voor de finaledag heeft Smit, die zijn tweede jaar als wed strijdleider ingaat, nog een nieuwtje. „We gaan een split sing maken tussen baan 1 en 3. Daar komt een barretje met twee terrasjes die uiteraard op de baan uitkijken. Het is een probeersel, want het moet niet te rumoerig worden. Als het goed uitpakt is het alleen maar bevorderlijk voor de gezellig heid." Plaatsingen Stolwijk. 6. T de Vries, 7 R. Hami Bouwhuis DDC: 1. S. Draulans/1 la. 2 M. en M Gnekspoor. HOC: B va Donk/ M. Vis. 2 M Kip1 Ponsioen. 3 M. en P Brand, 4 R Hamming/ J van Ingen. GDC: 1 B van der Donk/ J. Elberse. 2 M en J Gnekspoor DED: 1. C Zahdbergen. 2 E. Noomen HED: 1 A Hertzberger, 2. D van der Doe, 3. J. de la Bey, 4, J. Ooster- Veel regiorenners op het NK De regio Leiden doet dit jaaf een flinke duit in het zakje voor wat betreft de invulling van het deelnemersveld voor het NK-wielren nen op de weg. Behalve de Zoeterwoudse stichtingsploeg Casba Wonen, bestaande uit vijf renners, komen in het Zuidlimburgse Meerssen nog eens tien man en vrouw uit deze omgeving aan de start. Vijf bij de vrouwen, vier bij de amateurs en één bij de profes sionals. Die laatste groep rijdt morgen. De amateurs en de vrouwen komen vandaag al in actie. Vrouwen: Petra Grimbergen (Rijnsburg), Marion Borst (Leider dorp), Anita Krüse (Lisse). Linda Vis (Alphen) en Angela van Smoorenburg (Langeraar). Amateurs: Fernand Warmerdam (Koudekerk). Leon Rekelhof (Ter Aar), Peter Tates (Nieuw Vennep) ^n Frank van Veenendaal (Sas- senheim) Casba Wonen: Niels van Stralen, Bennie Gosink, Marcel Remijn, Marcel van der Vliet en Dennis van der Meiden. Profs: Martien Kokkelkoren (Noordwijkerhout). SPORT OP TV GOES/LEIDEN AD V Er was nog even een kleine kans dat Peter Hoondert morgen bij de professionals had meege daan. nadat hij vandaag in Meerssen als ploegleider de lij nen had uitgezet voor Casba Wonen, de amateurwielerploeg uit Zoeterwoude. Maar op het laatste moment besloot de or ganisatie van het NK op de weg om oud-broodrijders als Hoon dert en bijvoorbeeld ook Martin Schalkers en Gerrit Solleveld toch maar niet toe te voegen aan het nu wat schamel ogende deelnemersveld van de profs. In één en hetzelfde weekeinde ge neraal en soldaat zijn. „Dat zou inderdaad grappig zijn ge weest", lacht de Zeeuw. Die zich dus vandaag moet beperken tot het coachen van Casba, een rol waarin hij debu teert bij absentie van vaste man Jan Zwaan, die momenteel in de Verenigde Staten verkeert. Het is de bedoeling dat Hoon dert zijn know-how, zijn erva ring en zijn kennis van het mé tier overbrengt op de Zoeter woudse formatie. Want als het goed is, weet de Zeeuw waar over hij praat. Per slot van reke ning fietste Hoondert zes jaar in het profpeloton mee in de kleu ren van PDM. Aan de zijde nog van mannen als Erik Breukink en RaoulAlcala. Dertig jaar is hij pas. Nog lang niet versleten. Al staat hij intus sen, evenals veel van zijn vroe gere collega's, al twee jaar te boek als 'ex-prof. Ook voor hem was namelijk geen plaats meer in het alsmaar uitdunnen de veld van beroepsrenners. Want dat is momenteel de ten dens in Nederland. Casba kwam, begin van dit seizoen, voor de in Goes woonachtige Hoondert dan ook als een ge schenk uit de hemel. Nadat Niels Boogaard - als uitzonde ring op de regel zijn handte kening had gezet onder een overigens bescheiden profcon tract, bewandelde Peter Hoon dert de omgekeerde weg. Hij was terug bij af. Bij de ama- Maar Hoondert had in elk ge val weer een ploeg. En meteen ook ploegmakkers die zijn ex pertise blijkbaar op prijs stel den. Bestuurslid Wim de Blaeij van Casba haalde hem over om namens Casba Wonen mee te Ie in Malaga) en atletiek (Eur naie voor A-landen vanuit Ro 12 45-18.15BBC 1 Grand; op Wimbledon en atletiek (El Rome) 13 00-17.30 Ned 3: Studio jue (Nederiand-Ch.na) en Rotterdam (Nederiand-Aruba). 13 00-19 15 RTL Tenmsoi 14 50-18 57 Did 2 Sport e*ti tiek (Europacup-fmaie vanuit I nis vanuit Wimbledon en EK b, 15 00-17 00 Did 3 Sport 3 e; i 500 250 c< 17 30-17 57 Did 1 Sportsch. l.Grandst 18 30-19 35 BBC 1 Grandstand; vervolg doen aan Olympia's Ronde van Nederland. Hoondert deed het. Hoewel hij niet in topconditie verkeerde. Want het trainen was wat in het slop geraakt. „Maar na een dag had ik al in de gaten dat we weliswaar met zes ren ners hadden ingeschreven, maar absoluut geen ploeg vormden", zegt Hoondert te rugkijkend op Neerlands be langrijkste etappekoers bij de amateurs. „Toen het de tweede dag wat beter met mezelf ging, heb ik de jongens op mijn ka mer geroepen." Voor een lesje in ploegentak- tiek. „Dat was nodig. Want het koersen bij de amateurs mag dan anders zijn dan bij de profs, in principe komt het allemaal op hetzelfde neer. Dat heb ik ze ook voorgehouden. Dat we voorin moesten rijden, dat we mee moesten met elke ontsnap ping, dat we ons als ploeg moesten manifesteren. Niet ie der voor zich, maar met zijn al len. Dat is de enige manier om tot resultaat te komen. Het hielp blijkbaar, want vanaf dat moment telde Casba Wonen ook mee. Met Marcel van der Vliet, als klassementsleider tot de laatste dag, voorop Dat optreden van Hoondert in Olympia's Ronde maakte niet alleen indruk op zijn ploeg maats maar ook op de leiding. Die zag in de Zeeuw een prima 'stand-in' voor ploegleider Zwaan, die op het NK ontbreekt vanwege een verblijf in de VS. Hoondert, die inmiddels een vaste baan heeft bij een trans portmaatschappij, hapte toe. „Ik vind het leuk, werken met jonge renners. Proberen wat van mijn ervaring op hen over te brengen. Of ik een plan heb voor vandaag? Wat dacht je dan. Een echt strijdplan, hoor. Waarbij Van der Vliet inderdaad de beschermde renner is." Een voorspelling doen over wie er vanmiddag in Meerssen als eerste aan de meet komt vindt Hoondert een hachelijke zaak. „Het NK levert altijd ver rassingen op. Het parcours is slopend en dus selectief. De be tere renners zitten aan het eind zeker voorin. Maar een vroege ontsnapping van een groep die je vervolgens niet meer terug ziet, sluit ik ook niet uit. Het is daarom voor ons zaak om at tent te koersen. Dat zal ik de jongens op het hart drukken." bal (EK v; 21 30-2! 22 00-23.20 Did 2 Das ai 21 30-21 45 BBC 2 Spon 22 15-22 45 Ned 3 Studio spon. 22 30-22 45 BRT 1 Soort op «terdag 22 52-23 23 Ned 1 SportspeoalsCham tennis, samenvatting van de vandaag ge speelde wedstri|den 01 00-02 00 EURO Basketball EK voor mannen vanuit Duitsland. (Spanie) 10 00-12 00 EURO Motorsport GPvan Nederland vanaf het circuit in Assen 12 00-12.25 Ned 2 Masters of the game 9-delige sene portretten van managers van grote Europese voetbalclubs Vandaag Constant Vanden Stock van voetbalclub Andertecht 12 00-13 00 EURO Boksen 12 25-12 53 Ned 2 Vechtsportgala 13.00-15 00 EURO V (verslag van de Renault Cho cross in Borgo Maggiore). en een samen vatting van The lucky strike Dutch Grand /anal Donington Park), tenmsop W Kampioenschap voor profsm H d League Volleyball League (f 16.30-19 30 Did 1 Sport e (Europacup finale vanuit Ro 18 45-20 00 Ned 3 Studio sport. 19 30-19 45 BRT 1 Sport 19 45-20 15 BRT 1 Sportweekend 20 00-22 00 EURO Voetbal CopaAmeri ca vanuit Ecuador, finaleronde 20 55-22.30 BRT 2 Sport eitra basket bal (EK vanuit Duitsland) 21 55-22 10 Did 2 Sport am Sonntag 2?X>-00 3 22 15-22 35 BRT 1 Sport 22 45 23 45 RTL Sport aandacht voor diverse sporten 00 30-01 30 EURO Autosport: Duits Toerwagen Kampioenschap MAANDAG 09 00-11 00 EURO Autosport indyCar 09 30-09 50 BBC 2 Under sa.l sene over 11 00-12 00 EURO Karting. EK Formule- 12 00-13.00 EURO International motor 13 00-15 00 EURO Voetbal Copa Amen Wat betekent deuce? Waarom 'new balls please' na negen games? Wat stelt de Australische opstelling in het dubbelspel voor. Op deze en nog veel meer andere vragen, geeft Peter Klein antwoord. Klein 1451 is voormalig districtstrainer en bestuurslid van de Nederlandse vereniging van tennisleraren Bij Unicum werkte hij ondermeer met Jan Siemerink en Jacco Eltingh. Ook voor uw (brandende) vragen op het gebied van tennis, materiaal, techniek, regels, etc. staat hij open. U kunt bellen met de sportredactie (071-356460) van het Leidsch Dagblad of schrijven naar Postbus54, 2300 AB Leiden (t.n.v rubriek,tennis-wetenswaardigheden) 9 Marco Smit: „Het is ook een beetje n Wimbledon kort voor de wed strijd uit de koelkast worden gehaald? Ja. De ballen worden op Wimbledon wel degelijk in een gekoelde ruimte bewaard. Uit gangspunt daarbij is, dat de in vloed van het materiaal op een wedstrijd voor alle spelers altijd hetzelfde is. Menigeen zal imid- dels ontdekt hebben, dat ballen uit een in de vrieskou in de auto bewaard blik nauwelijks nog stuiten. Pas na een paar slagen komt de gasvulling van de bal weer op temperatuur. Bij bewa ren in te grote hitte of in de brandende zon, gaan vooral nieuwe ballen zodanig springen dat ze onhandelbaar worden. 'Hofleverancier' Slazenger zorgt op Wimbleodn al ongeveer een eeuw voor tennisballen met een gelijke en juiste temperatuur. 2. Is het waar, dat de ballen op 3. Mag ik in de regio Leiden Weliswaar is tennis door de Engelsen ontwikkeld tot de mondiale sport die het thans is, maar van origine is het spel van racket en bal afkomstig uit Frankrijk. In de vroege Middel eeuwen werd de handpalm ge bruikt om een soort bal weg te slaan. Het Jeu de Paumes. het 'spel met de handpalm', werd in vrijwel de originele vorm tot Friese volkssport nummer één: het kaatsen. De Britten namen het spel over, evenals de spelre gels en het taalgebruik. Een zeer veel toegepaste uitroep was het Franse woord tenez, wat 'pak aan' betekent en waarmee de spelers elkaar waarschuwden voorde opgeslagen bal. Het En gelse tennis heeft dus een Frans woord als oorsprong. voor twee D-toernooien in één week inschrijven? Het antwoord is door de KN1.TB reglementair vastgelegd En luidt kort en krachtig: NEEN, U mag nooit in gelijktijdig georga niseerde toernooien inschrij ven. Niet in de regio loeiden, maar ook niet in de andere veertien districten van Neder land. De slimmerd, die twee toernooien in twee verschillen de districten denkt te kiezen, komt ook al bedrogen uit. In schrijven op verschillende spel onderdelen (single, dubbel, mixed) en/of verschillende speclsterktes (bijv. Dl en C2) mag evenmin bij twee toernooi en. Zelfs als uw partner voor U heeft ingeschreven, bent u toch in overtreding. IJ moet betere afspraken maken. De straf is in alle gevallen gelijk: uitsluiting van deelname hij beide evene menten, ook als de toernooien al in volle gang zijn.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23