Leidsch Dagblad Aantal junks in Nederland relatief laag 'Steeds vaker bedreigingen bij opvangcentra' x Jeugdig protest Heineken geeft Archeon miljoen gulden subsidie Ongeluk met toeristenbus: twee doden Klaar voor het TT-weekeinde Vakantiewerk voortaan grotendeels belastingvrij NZH: 300 banen bedreigd GOED NIEUWS ZATERDAG 26 JUN11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40192 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Spellingschaos 2 Is het Mu ,disho, Mo gadiscio of Mogadishu: de chaos rond de schrijf wijze van buitenlandse na men blijft bestaan. Treinsurfer uit Leiden klapt tegen viaduct leiden aap rietveld Een 22-jarige Leidenaar die bo venop de trein van Leiden naar Den Haag meereed, is gisteren even voor zessen nabij station De Vink tegen een viaduct ge klapt. Hij werd door de klap van de trein geslingerd en is met tal van open botbreuken en zwaar hersenletsel opgenomen in het Academisch Ziekenhuis Leiden. Daar werd hij meteen geope reerd. De politie vermoedt dat de 'treinsurfer' op station Leiden op de trein is geklommen. Treinsurfen is een uit Amerika overgewaaide vorm van waag halzerij. In 1990 kwam al een 18-jarige jongen uit Leidschen- dam om het leven, toen hij uit een rijdende trein op het dak probeerde te klimmen. Olielozing Acties Kurden 3 De strengere aanpak van olielozingen door schepen op de Noordzee is tot dusver een wassen neus gebleken. 7 Turkije zegt dit week einde nieuwe geweld dadige acties van de Kur- dische Arbeiderspartij PKK te verwachten. Na jaren van onzekerheid viel deze week het doek voor staalkabelfabriek Verto. Een eenzaam gevecht tegen het Kwaad. Sylvester Stallone is terug. Meer dan 30 gruwelijke moorden houden blanke boeren in heel Zuid-Afrika uit hun slaap. Levensgenieter Willem- Alexander studeert na zes jaar af. In de Champagne slaat de recessie keihard toe. Het gaat de actievoerende ambtenaren heus niet alleen om de platte poen. Nederland rijp voor de megabioscoop. Onderzoek Amsterdam: Frankrijk koploper Nederland telt relatief aanzienlijk minder verslaafden aan hard drugs dan de meeste andere Europese landen. Frankrijk, dat geregeld voorop loopt in de laitiek op het liberale Nederlandse drugsbeleid, telt 2.650 verslaafden per één miljoen inwoners, Nederland 1.500. Dat blijkt uit het onderzoek 'Urban drug policies in Europe 1993' van het Amsterdams Bureau voor Onderzoek en Statistiek, dat eind volgende week wordt gepubliceerd. worden alleen de doden geteld waar noodhulp is bijgeroepen. Een dode junk die wordt gevon den op een hotelkamertje komt niet in de Franse statistieken." Het resultaat is dat Frankrijk ze ven drugsdoden telt per miljoen inwoners, 'maar' drie meer dan Nederland. Het rapport zal volgens Bles een 'handzaam naslagwerkje' vormen voor beleidsmakers in Europa. Zo blijkt dat de meeste Europese steden op grote of kleine schaal methadon ver strekken aan verslaafden, iets dat tot voor kort nog een taboe Alleen de Franse steden uit het onderzoek doen niet mee aan deze Europese trend. Waar wel met methadon wordt ge werkt, is de capaciteit vaak be perkt en zijn de drempels hoog, zo constateren de onderzoe kers. Het bureau heeft bekeken welk drugsbeleid er wordt gevoerd in ruim veertig grote Europese ste den. Bovendien werden gege vens verzameld over het aantal verslaafden, het aantal drugsdo den en het aantal AIDS-patiën- ten en HIV-positieven onder hero'mespuiters. *TJit het concept van het eind rapport wordt duidelijk dat Ne derland in de onderste regionen verblijft in alle categorieën en dat Frankrijk en de Zuideurope- se landen relatief het meeste aantal verslaafden en het hoog ste aantal HIV-positieven telt. Onderzoeker Ruud Bles waakt ervoor al te harde conclusies te verbinden aan de cijfers. Hij wijst erop dat de verschillende Europese landen verschillend tellen. Zo scoort Frankrijk ver rassend laag op het gebied van drugsdoden. Bles: „Maar daar Cairo» Een meisje uit de volkswijk Chabra in Cairo balt haar vuist tijdens een demonstratie tegen het terroristische geweld in Egypte. In Chabra ontplofte vorige week een bom, waarbij zeven burgers omkwamen. foto»afp 3 oktober 4 Muziek in alle soor- I I ten en maten. Dat schenkt de jubilerende 3 October Vereeniging de Leidse bevolking. Schultz Brenda Schultz liet 2 I Jennifer Capriati op Wimbledon ontsnappen. De impopulaire Ameri kaanse won in drie sets. ARENTHALS CHAUDR0N ACCOUNTANTS EN BELASTINGADVISEURS *loecje>ifiilit a&oieó. wilfred simons Bierbrouwerij Heineken en de limonadefabrikant Vrumona gaan het archeologisch thema park jArcheon in Alphen aan den Rijn voor vijf jaar sponso ren met een bedrag van meer dan één miljoen gulden. Ar cheon gebruikt het geld vóór de aanleg van technische- en hore- ca-installaties. Ook wil de directie van Ar cheon van het sponsorgeld pu bliciteitsacties betalen om Ar cheon onder de ogen van een breed publiek te brengen. Di recteur G. IJzereef denkt aan kortingen op de toegangsprijs als de bezoekers flessendoppen en -wikkels inleveren. Een woordvoerder van Heine ken wil deze uitspraak van IJze reef nog niet bevestigen: „Het is een raamovereenkomst. We stellen het geld beschikbaar, maar wat we er precies mee gaan ondernemen, is nog niet bekend." Wel staat vast dat de bekende 'Sevillabar' terugkomt in het Sè- villa Paviljoen. Deze grote en luxueuze Heinekenbar trok tij dens de wereldtentoonstelling in 1992 aandacht van een groot internationaal publiek. Archeon kan van deze bar profijt trekken, als het toegangsgebouw ko mend najaar opengaat voor feesten, partijen en congressen. De Heineken-woordvoerder zegt dat het bedrijf twee rede nen heeft om zijn naam aan Ar cheon te verbinden. Hij roemt de 'ambachtelijkheid' en de 'kwaliteit' van het themapark: „Die twee eigenschappen heeft ons bedrijf ook; die overeen komst spreekt ons erg aan." De bierbrouwerij zegt ook een bij drage te willen leveren aan de 'cultuurhistorische waarde' van het park. brussel-luik» anp snelheid in aanraking met de tankauto, die voor de bus reed. De personenwagen tolde over de weg en raakte de vangrails. De Nederlandse bus probeerde de voertuigen te ontwijken, kwam in een greppel terecht en kantelde. In de bus zaten 48 personen. De chauffeur bleef ongedeerd. Passagiers die niet voor hulp naar een ziekenhuis moesten, werden opgevangen in een schoolgebouw. De ANWB en Langhout verzorg den de hulpverlening. Het merendeel van de pas sagiers kwam nog gisteren terug naar Nederland. Bij een ongeluk op de snelweg Maastricht-Luik zijn gisteren twee inzittenden van een Neder landse touringcar om het leven gekomen. Er vie len 18 gewonden, van wie er 12 nog in ziekenhui zen liggen. Dat hebben de ANWB en touroperator Langhout Reizen in Alphen aan den Rijn meege deeld. De slachtoffers zijn een 84-jarige vrouw uit Rotterdam en een 77-jarige vrouw uit Haarlem. Bij het ongeval waren de bus, een personenwa gen en een tankauto betrokken. De bus was op weg naar Rimini in Italië. Ter hoogte van de af slag/oprit Wandre kwam een Mercedes met hoge PIEPER NUM. DISPL. SEMAFOON incl. trilalarm 429,- Incl PTT ?r, werkt direkt ANed. 'elefoonspecialist 071 onsprcu 213024 HET WOORD IS AAN Rabindranath Tagore Hij die goed wenst te doen, klopt aan de poort; hij die liefheeft vindt de poort open. VANDAAG Binnenland - Buitenland- Cultuur Familieberichten Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info Programma's Randstad Regio Religie Sport VANDAAG OOK TOERISME HET WEER Verwachting van het KNMI; Wolkenvelden Later van het westen uit enkele opklaringen Middagtemperatuur 18 graden. Zuidwestenwind, kracht 3, aan de kust krachtig. 5 haarlem cor boos Pagina 3: 'Kind, ik zit pas in België hoor'. Miele Keukens Studenten en scholieren mogen vanaf 1 januari 1994 in seizoen arbeid maximaal 1.500 gulden per kwartaal belastingvrij ver dienen. Over dat bedrag hoeven evenmin sociale premies te worden betaald. Een voorstel hiertoe is gisteren door het ka binet naar de Tweede Kamer gestuurd. Als het parlement ermee in stemt, gaat de regeling gelden voor studenten en scholieren die kinderbijslag of studiefinan ciering ontvangen. Het kabinet wil met het voorstel vooral de werkgevers in de seizoenarbeid tegemoet komen. Tevens zou den studenten en scholieren er door worden aangespoord werkervaring op te doen. ontslagen valt waarschijnlijk niet te ontkomen, omdat het personeelsverloop minimaal is, aldus Jacobs. Er wordt gewerkt aan een sociaal plan, dat eind dit jaar verschijnt. „Op de informatiebijeenkom sten vertellen we de medewer kers dat de NZH wordt getroffen door forse overheidsbezuinigin gen. En aangezien zeventig pro cent van al onze kosten voor sa larissen nodig zijn, betekent dat een reductie van het aantal ar beidsplaatsen van 2.600 nu tot maximaal 2.300 in 1996", aldus Jacobs. Als de aangekondigde over heidsbezuinigingen voor het openbaar vervoer doorgaan, moet de NZH de komende drie jaar meer dan driehonderd ar beidsplaatsen schrappen. Bij de Haarlemse vervoermaatschap pij is al geruime tijd een perso- neelstop van kracht. Volgens woordvoerder Luuk Jacobs is de bedrijfsleiding be gonnen chauffeurs en andere medewerkers er op info-avon- den op te wijzen dat zwaar weer op komst is. Aan gedwongen zwolle Dit weekeinde grommen ze weer over de baan in Assen, de TT-motoren. De motoren van de duizenden belangstellenden grommen ook, en vaak zelfs wel heel erg hard. Dat constateerde de zóveel lawaai te maken dat ze politie gisteren bij een groot scheepse controle op de A28. Van de ruim 300 motoren die werden geïnspecteerd, bleek 62 procent voor een bekeuring in aanmerking kwamen. Maar omdat het een vriendelijk en preventieve actie was, bleef het bij een waarschu wing. Uitwassen werden wel be boet. foto anp ra ymond rutting Sproetenbus door tekorten in de garage De Nederlandse stranden zullen het dit jaar moeten stellen zon der de sproetenbus van het In tegraal Kankercentrum West (IKW). Het centrum wil eerst een onderzoek naar de effectivi teit van de sproetenbus bij de voorkoming van huidkanker af wachten. Bovendien blijft de bus „mede om financiële rede nen" in de garage. 4 In de sproetenbus kon het strandpubliek zich laten voor lichten over huidkanker. Be langstellenden werden gratis onderzocht. Er was gekozen voor de kust, omdat overmatig zonnen een belangrijke oorzaak is van huidkanker. Er komt dit jaar wel een kort durende advertentiecampagne in de regionale dagbladen en een spot op Radio West. Bij yjDege ontdekking zijn de meeste vormen van huidkanker goed te genezen. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. I AtllT» Td Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: iDPer maand, automatisch 28.751 eomPAa advisering, levering en begeleiding door gekwalificeerde medewerkers. Heemskerk De Jager Administratieve Automatisering. Noordwijk tel. 01719 - 46566 fax. 01719 - 48547 alphen/ridderkerk Instellingen die in beslag genomen uitheemse diersoor ten opvangen, worden steeds vaker bedreigd door ma lafide dierenhandelaren. Volgens een verzorger van Avifauna in Alphen aan den Rijn is het de laatste tijd verschillende keren voorgekomen dat het vogelpark te lefonisch werd bedreigd, waarschijnlijk door handela ren van wie de bestellingen in beslag waren genomen. De Algemene Inspectie Dienst (AID), die controleert op het illegaal invoeren of houden van dieren, is op de hoogte van de bedreigingen en geeft uit voorzorg nooit de opvangadressen vrij. Het is met de regelmaat van de klok in het nieuws: beschermde uitheemse dieren die in beslag zijn geno men door douane of AID. I Iet gebeurt echter nooit dat bekend wordt gemaakt waar de dieren worden opge vangen. Maar deze week praatte de douane van Schip hol haar mond voorbij. En zo werd bekend wat het nieuwe tehuis is van enkele tientallen jonge grijze rood staartpapegaaien, die op de luchthaven uit de handba gage van een Nigeriaan werden geplukt. 'Avifauna', deelde de douane mee. Het Alphense vogelpark reageerde geschokt. De me dewerkers zijn bang voor bedreigingen en inbraken. Want in de illegale dierenhandel gaan miljoenen gul dens om, en malafide handelaren zien niet graag dat hun bestellingen in beslag worden genomen. Daarvoor brengen de dieren vooral papegaaien en reptielen zijn geliefde handelswaarte veel geld op. ..We zijn er niet blij mee dat nü bekend is waar deze papegaaien zitten", zo reageert een van de verzorgers op de vraag hoe het met de in beslag genomen vogels gaat. „We willen helemaal niet dat zoiets bekend wordt. Het gaat om een heleboel dieren de laatste tijd. En het komt steeds vaker voor dat we telefonisch bedreigd worden, zelfs thuis, als bekend is dat de beesten bij ons zitten." Hij wil niet praten over de papegaaien, zelfs niet over hoe het met de vogels gaal. Opvang van inbeslaggeno- men dieren blijkt risicovol. ..Wij zijn niet degen die ze in beslag nemen. Dat is de AID. Maar wij worden ge beid, wij worden er op aangesproken. Nee. in het geval van de papegaaien is dat nog niet gebeurd." Pagina 17: Waak diefstal bij opvangadressen'. \QPr, kwartaal i viaaccrpg autnmativ Nr. bank/giro I lanrhekcning Of bel 071-128030 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1