Lokauto damt diefstal in 'Zoveelste aanval op echtheid Java-mens' baggerstort gevraagd 'Vaak diefstal bij opvangadressen' Klachten metro Amsterdam sterk gedaald Randstad Opnieuw om schorsing Studenten moeten plaats afstaan aan toeristen Prijs voor veiliger verkeer ZATERDAG 26 JÜN11993 Museum-conservator niet geschokt door publicatie Britten leiden meindert van der kaal) Conservator John de Vos wordt er niet warm of koud van. Voor hem is de bewering dat de bot ten van de Java-mens uit ver schillende periode stammen, de zoveelste aanval op het pronk stuk van het National Natuur historisch Museum in Leiden. Twee wetenschappers beweren in een Brits wetenschappelijk tijdschrift dat het ene stuk en kele honderdduizenden jaren jonger is dan het andere. „Die discussie gaat al 100 jaar", verzucht paleontholoog John de Vos die in Leiden de conservator is van de Pithe canthropus, zoals de Java-mens ook wordt genoemd. Vanaf het moment dat de Amsterdamse hoogleraar Dubois op Java een kies, schedelkap en dijbeen vond, is hij van alle kanten ste vig bekritiseerd. Zo ook nu weer. De paleo- anthropologen, A. Bartsiokas en M. Day zeggen dat uit een che mische analyse is gebleken dat het dijbeen een ander gehalte van fosfor en calcium bevat dan het schedelkapje. Daaruit trek ken de Britten de conclusie dat het dijbeen veel jonger is dan de schedel. Zodanig veel jonger zelfs dat het bot afkomstig is van de homo sapiens, de huidi ge menssoort, en niet van de oermens, homo erectus. De Vos is niet echt onder de indruk. „Uit de verschillen in chemische samenstelling con cluderen zij dat de botten in verschillende aardlagen moeten hebben gezeten. Vervolgens re deneren zij dat de fossielen ver schillen in leeftijd." Geloof De Leidse conservator hecht niet veel geloof aan deze ge- een kies die duidelijk van een aapachtige kwam. Daarna volg de het schedelkapje met een herseninhoud dat precies tus sen die van een mens en een aap lag. Ten slotte stuitte de ploeg van Dubois op een stuk dijbeen, dat wens de vorm be slist van een mensachtig wezen kwam dat rechtop gelopen moet hebben. Beroering De conclusie van Dubois dat hij de overblijfselen van de 'mis sing link', de schakel tussen mens en aap, had gevonden wekte veel beroering. Vanaf dat moment stond de theorie van Dubois onder zware druk. Met name de twaalf meter afstand tussen de fossielen was reden tot veel scepsis. Zo werd ook beweerd dat de stukken tot ver schillende soorten zou behoren. Conservator John de Vos met het schedelkapje van de Java-mens bij de kluis waarin de fossielen honderd jaar hebben gelegen. dachtengang. De stukken zijn weliswaar 12 meter van elkaar gevonden, maar toch staat het voor De Vos vast dat Dubois de ze in dezelfde aardlaag heeft aangetroffen. Het verslag van de opgravingen laat daarvoor geen enkele twijfel. Dat de botten 12 meter van elkaar lagen, ver klaart De Vos uit het feit dat de ze in een rivierafzetting werden opgegraven. „Door een stroom kunnen deze uit elkaar zijn ge dreven", aldus De Vos. Dubois was een aanhanger van de evolutietheorieën van Darwin, die er onder meer vanuit ging dat de mens van de aap afstamt. Volgens de aanwij zingen van Darwin zouden pa- leonthologen dus moeten zoe ken op plaatsen waar mensapen voorkomen en dat was in het voormalig Nederlands-Indië. Darwin stelde bovendien dat de mens in het evolutieproces zijn haren had verloren in de tro- schappelijke wereld toen Du bois met zijn vondst op de proppen kwam. Eerst vond hij Inmiddels zijn wetenschap pers erachter dat de mens niet zo zeer van de aap afstamt, maar dat zij een gemeenschap pelijke voorouder moeten heb ben gehad. De Java-mens wordt nu beschouwt als een over gangsvorm van die gemeen schappelijke voorouder naar de huidige menssoort. „Dat de drie vondsten van Dubois bij elkaar horen blijkt uit het bijna com plete skelet dat later in Afrika is gevonden en dat eveneens een overgansgvorm is", aldus De Vos. Lange tijd heeft het belang rijkste collectiestuk van het Na tionaal Natuurhistorisch Muse um in een kluis gelegen, slecht ste bezichtigen voor medewer kers. De stukken zijn op dit mo ment echter te bewonderen op de tentoonstelling 'Ape-Man, Man-Ape die in het Pesthuis wordt gehouden tot en met 31 oktober. jacobswoude wilfred simons Er komt per 1 oktober geen bag gerstort in het Braassemermeer. De Raad van State heeft giste ren weliswaar een schorsings- verzoek van de Zuidhollandse Milieu Federatie en de gemeen te Jacobswoude afgewezen, maar de Stichting tot Behoud van het Braassemermeer dient in augustus een nieuw schor- singsverzoek in. Zolang de Raad van State dat verzoek niet heeft afgehandeld, mag de stort niet beginnen. Volgens woordvoer der Albert Klooster betekent dit in elk geval enkele weken res pijt. Klooster is ervan overtuigd dat de stichting goede kans heeft om het pleit te winnen. „Wij hebben met opzet niet meegedaan met het schorsings- verzoek van de gemeente en de Zuidhollandse Milieu Federatie. Wij wachten nu de motivatie van de Raad van State af en schrijven op grond daarvan een nieuw schorsingsverzoek met heel nieuwe argumenten. Wij gaan ervan uit dat de Raad van State niet om onze argumenten heenkan." Volgens burgemeester W. van Beek van Jacobswoude is dit het laatste stortseizoen. Daar ge looft Klooster niets van. „Ten eerste geeft de provincie zo'n toestemming voor vijf jaar af. Ten tweede is het een vergun ning voor een baggerstort van 455.000 kubieke meter vervuild slib. Dat is zo'n ontzettende berg. dat krijg je nooit tussen 1 oktober en 1 mei allemaal afge voerd. Reken maar dat een deel van die hoeveelheid ook vol gend jaar nog in de Braassem gestort moet worden." Bovendien doet het er vol gens Klooster helemaal niet toe of dit het laatste jaar is. ..De kwaliteit van het baggerslib is de laatste jaren enorm achteruit gegaan. Deze stort is volgens ons kwalijk genoeg om de Braassem. nu nog een schone recreatiepias. in éen keer totaal te vervuilen." Klooster wijst naar de Derde Merwedehaven in Dordrecht. „De vergunnin gen voor slibstort daar zijn voor een deel al afgegeven en er wordt zelfs al gestort. Waarom kan de provincie Zuid-FIolland niet even wachten tot alle ver gunningen zijn afgegeven en de Derde Merwedehaven helemaal voor de stort geschikt is ge maakt? Dan kan het Braasse- r worden ontzien." Diploma's voor vrouwen lisse Twaalf herintredende vrouwen ontvingen deze week het IVlO-verzameldiploma kantoorassistente uit handen van C. van der Zwet, directeur van het arbeidsbureau in Lisse. Ongeveer dertig andere vrouwen ontvingen een of meer deelcertificaten. De opleiding wordt gegeven in opdracht van het arbeidsbureau -in het bollendorp en verloopt tot nu toe zeer succesvol. Onge veer 85 procent van de cursisten heeft een baan of gaat door met een vervolgopleiding. Nieuw wapen politie Het inzetten van een lokauto om diefstallen uit te lokken, is in Gouda een succes geworden. In twee jaar daalde het aantal diefstallen uit auto's met 27 procent. Eên proef in Noordwijk, een jaar geleden, is mislukt: het stil alarm ging doorlopend af. De lokauto is een gezamenlijk pro ject van politie, justitie en verzekeringsmaatschappijen. alphen annet-van aarsen vervolg van voorpagina Volgens een woordvoerster van de AID de instantie die zich bezig houdt met de controle op uitheemse diersoorten en de douane op bijvoorbeeld Schip hol bijstaat is het hoogst on gebruikelijk dat het opvang- adres van in beslag genomen dieren wordt prijsgegeven. „Het gebeurt steeds vaker dat er wordt ingebroken bijvoorbeeld. Diefstal heeft geregeld plaats. In dierentuinen en bij particulie ren". zegt de woordvoerster. „We zijn ook op de hoogte van bedreigingen, meestal in de richting van verduistering en weghalen. Het is bij ons dan ook een stelregel dat we de identiteit en het adres van de opslaghouder niet in het pro ces-verbaal melden en ook niet vertellen aan de eigenaar van de in beslag genomen dieren." Een voorzorgsmaatregel die zeker nodig is, zo blijkt uit eer dere rapporten van de Centrale Recherche Informatie Dienst (CRI). Volgens de CRI zouden er in Nederland zo'n 50 tot 75 ma lafide handelaren actief zijn en is met de handel naar schatting tussen de 150 en 200 miljoen gulden gemoeid. Nederland speelt een vooraanstaande rol bij de internationale handel in- beschermde diersoorten, aldus een rapport dat de CRI vorig jaar publiceerde. Illegale dieren handel zou volgens de dienst banden hebben met internatio naal georganiseerde misdaad organisaties en behoren tot de meest lucratieve vormen van il legale handel. De controleurs van de AID zien slechts het topje van de ijs berg. Gemiddeld schrijven ze per jaar drie- tot vierhonderd processen-verbaal uit. Het gaat veelal om toeristen die bijvoor beeld een stukje ivoor of koraal of een tasje van slangeleer in voeren. Maar nu en dan zit er een grote vangst levende dieren bij. Bij de politie in Alphen is tot op heden niets bekend van de bedreigingen. Avifauna heeft simpelweg nooit aangifte ge daan. „In het verleden zijn er wel inbraken geweest", zegt een politiewoordvoerder. „Maar dat is al weef een paar jaar geleden, tenminste als het om diefstal van vogels gaat." Volgens hem valt er aan telefonische bedrei gingen weinig te doen. „Je moet de PTT al inschakelen om er achter te komen waar vandaan er wordt gebeld." leiden/gouden monica wesseling Het idee is even simpel als doel treffend. Op een parkeerplaats waar veel uit auto's wordt ge stolen, wordt een speciaal ge prepareerde wagen neergezet. „Een normale auto, met een normale radio die goed zicht baar is. Tien tegen een dat de autodief op een gegeven mo ment de auto probeert open te breken", legt voorlichter C. Jongh van Hollands Midden uit. Zodra de dief aan de auto komt, gaat een stil alarm af. De politie rukt uit en betrapt de dief op heterdaad. Hem wordt niet ver teld dat hij in de val is gelopen. Uitlokking van een misdrijf is strafbaar. Daarom heeft de poli tie tevoren uit en te na overlegd met de officier van justitie over de manier waarop de diefstal 'moet worden uitgelokt'. De politie heeft geen 'voor raadje' lokauto's. Zodra wordt besloten om ergens een preven tieproject te draaien wordt een auto aangeschaft en geprepa reerd. Voor de komende zomer maanden staan geen lokprojec ten op stapel. Noch van auto diefstallen, noch van andere diefstallen. Tot nu toe is alleen het uitlokken van autodiefstal- Een jaar geleden is een proef gedaan met geprepareerde fietsdiefstallen. Zodra ze wer den gestolen en de dief erop wilde wegrijden, ging een zoe mer onder het zadel loeien. Een groepje kwajongens had dit snel in de gaten. Door met stokken op de zadels te slaan, hadden ze binnen de kortste keren twintig fietsen 'loeiend'. Studentenvereniging Unitas voelt zich behoorlijk getild door de gemeente Amster dam. Op stel en sprong moet zij haar sociëteitsschip aan de Oosterdokskade verhuizen om plaats te maken voor een low budget hotelboot. Negen jaar lang lag de drijvende sociëteit van Unitas aan de Oosterdoks kade, niet ver van het Centraal Station. De gemeente verstrek te daarvoor een ligplaatsver gunning. onder voorwaarde dat naar een andere plek moest worden omgezien in geval van stedebouwkundige veranderingen. Die dienden zich in 1990 aan toen de gemeente besipot een hotelschip aan de De Ruy- terkade te verplaatsen naar de Oosterdokskade. Met Unitas werd toen onderhandeld over een nieuwe ligplaats. „Daarna hebben we nooit meer iets van de gemeente gehoord. Jaarlijks werd onze vergunning ver lengd en we dachten dat de zaak was afgeketst. Tot we er eind vorig jaar per ongeluk achterkwamen dat het plan toch doorging", vertelt se naatslid Lieke Franssen. Unitas kon een paar hon derd meter verderop aan de kade een nieuwe ligplaats krij gen. Maar die ligt nogal afgele gen; het is er donker en auto- mobilisten scheuren er niet zelden in een hoog tempo langs. „Een wat lugubere plek die niet geschikt is om straks een nieuwe lichting studenten aan te trekken", zegt Janssen. De gemeente bleek onver murwbaar en liet weten dat de economische belangen van het low-budget toerisme pre valeerden boven die van de studentensoos. Een door Uni tas aan gespannen procedure bij de Raad van State werd on langs verloren. De verhuizing is dus onvermijdelijk. Na verplaatsing van de Uni- tas-boot is de 500 leden tellen de studentenvereniging vrijwel berooid. Inclusief verhuizing en het aanbrengen van nieuwe voorzieningen voorziet Unitas een strop van 50.000 gulden. Franssen: „De gemeente wil dat wij over vijf jaar ons huis vesten in een pand op de wal. Ik zou niet weten hoe we dat moeten betalen. En het meest opmerkelijke vind ik dat ook het hotelschip daar maar tijde lijk mag liggen. Ze hebben een vergunning voor slechts twee jaar". den haag monica wesseung Het Provinciaal Orgaan Verkeersveiligheid Zuid-Holland looft op nieuw 50.000 gulden uit voor particulieren en organisaties die een plan hebben om het verkeer veiliger te maken. Deze zogeheten aanmoedigingsprijzen maken onderdeel uit van de landelijke actie min 25 procent. Doel van de actie is in het jaar 2000 een daling van het aantal ongevallen met een kwart ten opzichte van 1985 te be reiken. De afgelopen jaren is het aantal verkeersslachtoffers al licht gedaald, maar alleen al in Zuid-Holland vallen er elk jaar nog steeds meer dan 10.000 doden en gewonden. Uit studies blijkt dat, als er geen extra beveiligingsmaatregelen worden genomen, het aantal ongevallen de komende jaren met 15 procent zou stijgen. Voor de prijzen komen alle organisaties of personen die zich ver dienstelijk hebben gemaakt op het gebied van de verkeersveilig heid in aanmerking. Het is gebruikelijk dat een deelnemer door een ander wordt aangemeld, maar iemand kan zichzelf ook aanmelden. De inzendingen moeten voor 15 september binnen zijn bij het provinciaal Orgaan Verkeer veiligheid in Den Haag. Drie maanden later worden de prijswinnaars bekendgemaakt tijdens een sympo sium over snelheidsbeheersing. amsterdam anp Meer dan tweehonderd in be slag genomen wapens, vijfhon derd processen-verbaal waar van er tot nu toe al zeker vijftig in veroordelingen zijn uitge mond en een sterk dalend aan tal overlastmeldingen. Dat is het resultaat van twee maanden in tensief 'vegen' in de Amster damse metrostations. De actie wordt uitgevoerd door de politie, stadswachten, parkeerbeheer, de reinigings dienst en het Gemeente Vervoer Bedrijf (GVB) en duurt nog ze ker tot september. De aanpak concentreert zich op de onder grondse haltes die de top 5 van onveilige stations aanvoeren. „De metro begint schoon te worden", constateert commis saris A. Smit van de politie te vreden. Dat blijkt volgens hem onder meer uit een spectaculai re daling van het aantal meldin gen van overlast. Op één be paald station waren dat er vóór de actie gemiddeld 120 per maand. Inmiddels is het ge daald tot vijf a tien. In hoeverre de 100.000 passagiers die dage lijks met de metro reizen de sta tions nu veiliger vinden, moet een binnenkort uit te voeren enquête uitwijzen. Aanleiding voor de actie vormde een motie van de PvdA- gemeenteraadsfractie, waarin werd gepleit voor een betere sa menwerking tussen alle ge meentelijke diensten die zich bezighouden met het beheer van de openbare ruimte. Dat was geen overbodig pleidooi. In de hoofdstad is het gebruikelijk dat sommige wantoestanden met een overkill aan mensen en middelen te lijf wordt gegaan, terwijl andere zaken volledig over het hoofd worden gezien. Eind 1992 besloot de gemeente raad tot een samenwer- kingsproef van een jaar, onder regie van de politie. Klachten Smit: „We adopteerden de me tro, omdat het daarover klach ten regende. Geen wereldmis- drijven, maar wel dingen die mensen heel bedreigend von den. Een junk die provocerend in de trein met een groot mes zijn nagels schoonmaakt bij voorbeeld. Of spuitende en schreeuwende groepjes ver slaafden op de perrons. Uit een enquête was gebleken dat 62 procent van de passa giers zich ondergronds onbe haaglijk voelt. Smit: „We heb ben mensen gesproken die in de buurt van het station Wi- bautstraat wonen, maar doorre den naar het Amstel en dan te rugliepen, omdat ze niet in de Wibautstraat durfden uit te stappen." Het begin van de actie in de derde week van maart was nog bescheiden. Junks' en dealers kregen slechts een waarschu wing. Vanaf april werd het de vaste 'bewoners' van de onder grondse metrostations duidelijk dat hun de oorlog was ver klaard. In een rap tempo wer den 500 processen-verbaal op gemaakt. Voornamelijk wegens overtredingen van de Opium wet. het veroorzaken van over last in de stations en de trein stellen, diefstallen en berovin gen. Onder de arrestanten bevon den zich tientallen mensen die in verband met allerlei overtre dingen en misdrijven werden gezocht. Van de zestien in de kraag gevatte dealers werden er tien a twaalf direct in verzeker de bewaring gesteld. Er werden tientallen wikkels met verdo vende middelen en bolletjes co caïne aangetroffen. Wapens Alleen al in de maand mei wer den 137 wapens in beslag geno men, variërend van messen, tot hakbijlen en vuurwapens. Voor het college van burgemeester en wethouders was dat enkele weken geleden aanleiding om het messenverbod uit te brei den tot de vijf ondergrondse metrostations. Niettemin treft het actieteam dagelijks nog steeds twee drie wapens aan. De eerste arrestanten hebben zich al voor de rechter moeten verantwoorden. „Tot nu toe zijn ze allemaal veroordeeld tot geldboetes of lichte celstraffen. Smit vindt echter dat het vei lig maken van de metro verder moet gaan dan 'jagen op junks'. Ook de stations zelf en de direc te omgeving moeten worden aangepakt. De Amsterdamse politici krijgen binnenkort een serie voorstellen van het metro team. Verder pleit dc metroclub err voor een deugdelijke kaartcon- trole in te voeren en het voor ondernemers aantrekkelijk te maken om een winkelruimte ondergronds te huren. Hij schat dat het in totaal om een miljoe neninvestering gaat. In september denkt het me troteam een situatie bereikt te hebben waarin passagiers zich veilig voelen. Daarna breekt ei genlijk de moeilijkste taak aan; zorgen dat het zo blijft. De Grote Beer krijgt 1500ste bierinstallatie Café De Grote Beer aan de Rembrandtstraat in Leiden heeft gistermiddag de 1500ste Heineken kelderbicrinstallatie in gebruik genomen. De instal latie bestaat uit twee biertanks van 1000 liter in een koelcel, voorzien van pompen en van eigen reinigingsapparatuur. Een groot voordeel is dat het bier steeds op dezelfde temperatuur van maximaal vijf graden Celsi us wordt gehouden. Uit de in stallatie van De Grote Beer kun nen zo'n 7200 glazen bier wor den getapt. Kelderbierinstalla- ties zijn de laatste twaalf jaar sterk in opmars. Het gezeul met vaten behoort daarmee tot het verleden. Ontslagen bij Air Aruba Met Air Aruba lijkt het in Neder land definitief gedaan. Op 10 ju ni staakte de maatschappij haar tweewekelijkse dienst tussen Amsterdam en Aruba. li la DU collectief ontslag aangevraagd voor zeventien vaste medewer kers in Nederland. De tijdelijke contracten met 26 stewardes sen, van wie de inecsten afkom stig van Air Holland, worden niet verlengd. Een woordvoerster van Air Aruba bevestigt de ontslagaan vrage. Zij spreekt van een tijde lljke stopzetting ven de ei üvi- teiten van Air Aruba in Neder land.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17