Brug Alphen woensdag al dicht 'Je wilt weten hoe het er ooit heeft uitgezien' Rijn- en Veenstreek Aanbouw gemeentehuis voor halve prijs WVC keurt overplaatsing afdelingen Rijnoord goed Alphense straten worden onkruid-vrij geborsteld Boeren tegen aanleg bos Volksbelang levert duizendste huis op Pleidooi voor rijksweg 11 ZATERDAG 26 JUN11993 hazerswoupe-runduk ruud sep De aanbouw aan het Rijnwoudse genieen tehuis kost geen 11 miljoen, maar slechts de helft. De rest van dat bedrag wordt onder meer gestoken in de opwaardering van de omgeving van de Da Costasingel. De win kelstraat krijgt - vóór het gemeentehuis - extra parkeerruimte, en aan de achterkant van het gemeentehuis komt een promena de. Dat vertelde burgemeester M. Boelen donderdagavond tijdens de vergadering van de Rijnwoudse gemeenteraad. Tijdens de vergadering richtte de burger vader zich plotseling over de hoofden van de raadsleden rechtstreeks tot de pers. Die zou 'fabeltjes' en 'halve waarheden' vertel len over de uitbreiding van het gemeente huis. Daarvoor stelde de gemeenteraad vo rige maand de lieve som van 11 miljoen be schikbaar. In de pers lijkt het er op dat voor dat bedrag alleen een grote opslagplaats voor ambtenaren wordt gebouwd. Maar de gemeente Rijnwoude wordt voor die 11 mil joen verblijd met veel meer schoons, bena drukte Boelen. Bovendien, aldus de burgemeester, heeft de gemeente bij de herindeling extra geld gekregen voor de uitbreiding van het ge meentehuis. Het grote bedrag waarover de hele gemeente, door de tendentieuze be richtgeving. schande spreekt, drukt daar door helemaal niet op de gemeentebegro ting. Daar was echter niet iedereen het mee eens. ,,De vergoeding was niet specifiek be stemd voor de uitbreiding van het gemeen tehuis", wist G. van der Lecq-de Knikker. ,,Dat het geld in zijn geheel aan het ge meentehuis wordt besteed, komt doordat de burgemeester op de zak met geld is gaan zitten." De bijdrage in kosten van de herindeling is bovendien bij lange na niet voldoende om de uitbreidingsplannen te financieren. En tegenover de éénmalige bijdrage stond een structurele verlaging van de algemene uitkering van het Rijk, doordat Hazerswou- de-Rijndijk en Koudekerk sinds de herinde ling als één kern worden beschouwd. ..Ik had er eens behoefte aan om alle fa beltjes uit de wereld te helpen dat wij hier een aantal bedragen over de balk gooien", besloot Boelen zijn toespraak tot de pers. Inwoners van Rijnwoude kunnen binnen kort de waarheid - en niets dan de waarheid - over de uitbreiding van het gemeentehuis lezen in een speciale informatiekrant van de gemeente. leiderdorp roy klopper De kinderafdeling en de afdeiing klinische verloskunde van het Rijnoordziekenhuis in Alphen worden overgeheveld naar het Leiderdorpse Elisabeth-ziekenhuis. Het ministerie van WVC heeft het onderzoek naar de verplaatsing afgerond en bereidt een bouwvergunning voor. Indien alles volgens plan verloopt, zijn beide afdelingen medio oktober overgeheveld naar Leiderdorp. Woordvoerster J. Vink van het Elisabeth-ziekenhuis gaat er van,uit dat dit lukt. Hel mi nisterie houdt nog een slag om de arm. „Het is even afwachten op welke termijn de vergunning rond is en hoe snel een bouwer is gevonden." Bij de operatie worden volgens Vink tien bedden overge plaatst, inclusief couveuses. „Een enorme verbouwing is dus niet nodig." Enige tijd geleden besloot de directie van Rijnlandziekenhuis, waaronder fÜjnoord en St. Elisabeth vallen, de beide afdelingen te concentreren in Leiderdorp. Vooral omdat het onmogelijk bleek een kinderarts aan te trekken voor het Alphense zieken huis. Het ministerie aarzelde geld voor de verbouwing in Rijnoord beschikbaar te stellen, omdat de kinderafdeling nog maar kort geleden voor een half miljoen gulden is verbouwd. De directie van Rijnland heeft de noodzaak tot concentratie kennelijk kun nen aantonen, want het ministerie is nu akkoord. De Alphense bevolking heeft fel geprotesteerd tegen de over plaatsing van beide afdelingen. Ook het comité Rijnoord, waarin 20 organisaties zich verenigen, is tegen de overplaatsing van de kinderafdeling. Het comité wil dat Rijnoord juist wordt uitge breid, onder meer met 60 bedden en tien specialisten. alphen aan den run aan de gang gaan. CDA'er j. Kroft haakte daarop in: hij pleit te voor het geven van voorlich ting aan burgers over de om gang van bestrijdingsmiddelen. „De verkoop van bestrijdings middelen neemt onrustbarend toe", zo heeft hij vernomen. „Bij bedrijven moeten ze achter ge sloten deuren en daarop wordt streng gecontroleerd. Maar bij burgers staat het spul vaak ge woon in de keukenkastjes." De Jong zegde echter niets toe. Automobilisten kunnen vanaf woensdag niet meer over de Alphense brug rijden. Voor auto's is de brug over de Oude Rijn vanaf die dag definitief taboe, bussen en taxi's kunnen er weer overheen als de reconstructie van het ge bied rond de brug is afgerond. het allemaal niet zitten. Boeren willen boeren dat kan nu eenmaal niet als de provincie je land vol met bomen zet. 'Bentwoud dat wij niet willen is belastinggeld verspillen' heet het op een bord dat agrariërs langs de Hoogeveenseweg hebben geplaatst. 'Stop Bentwoud' zien voorbijgangers even later, en 'Bentwoud grote fout'. De provincie heeft er onlangs voor gekozen om het 21 vierkante kilometer grote bos ten zuiden van de Hoogeveenseweg aan te leggen. Ove rigens ziet het er niet naar uit dat het bos inderdaad zo groot wordt dwars erdoorheen is ook nog een nieuwe spoorlijn voor de TGV gepland. FOTO BEN DE BRUYN Dit najaar worden de straten en stoepen in Alphen onkruid-vrij gemaakt met behulp van een borstelmachine. Het gebruik van chemische middelen wordt daarmee overbodig. Met uit zondering van de WD, ging de raad akkoord met het beschik baar stellen van 120.000 gulden voor de huur van de borstclma- chine. Zowel de WD als het CDA had forse bodenkingen over het effect van de borstelmachine. Het is een dure methode en een slechte: de wortels blijven im mers zitten, waardoor het on kruid weer snel kan groeien, mopperden R. Blom (WD) en J. van Beek (CDA). Van Beek wees milieuwethouder W. de Jong (PvdA) op het gevaar dat de burgers nu zelf met allerlei gif Om verdeeldheid in het colle ge te voorkomen, ging het CDA toch maar akkoord om het on kruid dit najaar weg te borste len. Het CDA wilde nog niet zeggen of deze methode voort aan altijd moet worden ge bruikt. De partij maakt in het najaar, haar definitieve stand punt bekend. alphen aan den run ruud sep De afsluiting is mogelijk nu de Raad van State gisteren het schorsingsverzoek van de win keliers heeft afgewezen. De on dernemers vrezen een daling van de omzet door de afsluiting van diverse straten in het cen trum en wilden een schorsing van het raadsbesluit. Nu de gemeente gelijk heeft gekregen, wordt de herinrich ting van het centrum in snel treinvaart uitgevoerd. Op 15 september is het jaarmarkt in Alphen en moet alles weer aan kant zijn. Het is de verwachting dat die datum net aan gehaald wordt. Maar dan moet het eind augustus, begin september niet ineens een hele week gaan rege nen. „Doordat de Raad van Sta te de zaak steeds heeft uitge steld, is het schema wel erg krap geworden. We kunnen geen te genslagen meer verwerken", al dus wethouder W. de Jong (Pv dA/verkeer). In eerste instantie wordt al leen de Lage Zijde onder han den genomen. Volgend jaar ko men de Hoge Zijde en de Raad huisstraat aan de beurt. In tegenstelling tot de winke liers denkt De Jong dat de om zet in het Alphense centrum zal stijgen. De afsluiting van de brug en de herinrichting van het centrum die daarmee sa menhangt maken Alphen een stuk aantrekkelijker voor het winkelend publiek, verwacht De Jong. „Ik denk dat uiteindelijk daarmee de middenstanders de grote win naars zijn." De gemeente wil in de ko mende dagen de Alphenaren zo goed mogelijk informeren over de verkeersmaatregelen die de afsluiting van de brug met zich meebrengt. De komende tijd kunnen er geen bussen over de brug rijden, zodat de routes moeten worden aangepast. En bij de doorgaande wegen die naar het centrum leiden komen borden die automobilisten de weg wijzen naar de Hoge Zijde en de Lage Zijde van het cen- Hoewel het Alphense bedrijfs leven niet blij is met de afslui ting, hoopt De Jong de herin richting in goed overleg met de middenstand uit te voeren. De winkels aan de Van Boetzelaer- straat blijven tijdens het werk gewoon bereikbaar, en de eerste tijd kan bedienend verkeer voor de Raadhuisstraat en de Van Mandersloostraat nog via de Al phense brug tot voor de deur komen. Omdat de Oude Rijn straks als een met de auto onneemba re barrière door het centrum loopt, moeten winkeliers in het vervolg duidelijk aangeven aan welke kant van het water zij zit ten. „We zullen de winkeliers vragen voortaan in hun adver tenties op te nemen of zij aan de Hoge of de Lage Zijde van de Rijn zijn gevestigd", aldus De Jong. hazerswoude-dorp. Vierenzeventigeneenhalf jaar hebben ze er over gedaan. Maar gisteren was het dan zo ver. De duizendste woning van de Ha- zerswoudse woningbouwvere niging Volksbelang werd offi cieel opgeleverd. Dat exemplaar staat aan de Dorsvlegel. De be woners, het echtpaar Zandber gen, kregen de sleutel van hun nieuwe seniorenwoning waarna bij het huis een gedenksteen werd onthuld. Naast de familie Zandbergen kregen gisteren nog vier bewo ners de sleutel van hun nieuwe huis aan de Dorsvlegel. Volgen de week wordt het tweede blok van vijf woningen opgeleverd. Daarmee houdt het in Hazers- woude-Dorp voorlopig weer even op wat de woningbouw betreft. Volksbelang mag de laatste jaren niet meer dan acht tot tien huizen per jaar bouwen. Dat is weieens anders ge weest. Toen in de jaren zestig en zeventig de grote nieuw bouwwijken Plan Zuid in het Dorp en Rhynenburch aan de Rijndijk werden gebouwd, le verde Volksbelang de ene wo ning na de andere op. In 1975 kwamen zelfs niet minder dan 99 woningen gereed. Alle duizend woningen die Volksbelang in de loop der jaren heeft gebouwd, staan nog over eind. De woningbouwvereni ging heeft ongeveer eenderde van het Hazerswoudse huizen bestand in haar bezit. Oorspronkelijk had de wo ningbouwvereniging het idee om de duizendste woning ook in de straatnaam tot uiting te brengen. Zo had zij voorgesteld de straat waar de woning aan ligt 'Plein van Volksbelang' te noemen. Ook was het idee ge opperd om alle straten in het nieuwe wijkje aan de westzijde van het Dorp te vernoemen naarvolkshuisvesters. Vorige maand besloot de Rijnwoudse gemeenteraad ech ter om de straten te vernoemen naar landbouwwerktuigen. Het wijkje is gebouwd op de plek waar tot voor kort een boerderij en een landbouwmechanisatie- bedrijf stonden. Dat daardoor de duizendste woning niet is vereeuwigd in het Hazerswoud se stratenplan is 'heel jammer', vindt hoofd van dienst M. van den Burg van Volksbelang. „Het had natuurlijk heel leuk ge weest, maar de gemeenteraad heeft voor andere namen geko zen. Het is niet anders", aldus Van den Burg. Alkemade houdt zes ton over alkemade De gemeente Alkemade heeft een overschot van 634.000 gulden op de begroting van 1992. Dat heeft wethouder L. Beelen (financiën/VVD) be kendgemaakt. Er zijn ver schillende oorzaken voor het overschot aan te wijzen. Door tie lage rentestand kon 140.000 gulden worden be spaard. Doordat investerin gen later werden gepleegd dan aanvankelijk de bedoe ling was, kon een rentewinst van 70.000 gulden worden binnengehaald. Voorts be taalde het ministerie een ja renoude kostenvergoeding voor het basisonderwijs waar geen rekening mee was ge houden. Ten slotte hoefde de gemeente Alkemade vorig jaar niet haar pot voor on voorziene uitgaven aan te wenden. Dat betekende een besparing van 90.000 gulden. Burgemeester en wethou ders stellen voor om een deel van het geld, 177.000 gulden, te gebruiken voor de uitbrei ding van peuterspeelzaal De Mammoef. Een ander deel van het geld zou kunnen worden besteed aan het we- genbeheer. De raad spreekt zich waarschijnlijk in augus tus uit over de besteding van het rekeningoverschot alphen aan den run Directeur Archeon benoemd tot hoogleraar in Amsterdam v"-' Ooit was hij een jaar lang leraar biologie, want in de archeologie was geen droog brood te verdie nen. Nu is Alphenaar Gerard IJzereef (43) directeur van Ar cheon en sinds kort ook bijzon der hoogleraar Experimentele en Educatieve Archeologie aan de Universiteit van Amsterdam. Er is nu dus blijkbaar wél werk in de archeologie. IJzereef er kent het: „Er is in elk geval werk in de experimentele archeolo gie. Wie vijftien jaar geleden had gezegd dat er een archeolo gisch themapark zou komen waar archeologen- tegen beta ling prehistorische gebouwen reconstueerden, was voor gek versleten. Vooral in de iaren '80 is de belangstelling voor het vak enorm gegroeid." De leerstoel die IJzereef be kleedt, is uniek in Europa. In de ons omringende landen bestaan ook archeologische themapar ken waar onderzoekers zich be zighouden met de reconstructie van prehistorische gebouwen, erven en akkers. Maar in geen enkel ander land is het vak zó populair aan het worden en is de wetenschappelijke erkenning zó ver gevorderd. Nederland is in dit opzicht een voorloper. Die geringere belangstelling in de andere landen is merk waardig, want de experimentele archeologie spreekt sterk tot de verbeelding. IJzereef noemt de mogelijkheden en de beperkin gen van het vakgebied op met het voorbeeld van de Noorse ar cheoloog Thor Heyerdahl, die met een papyrusboot de Atlan tische Oceaan over zeilde. „Daarmee zegt IJzereef, „kun je niet bewijzen dat de Egypte- naren met zo'n boot die oceaan over gingen. Heyerdahl heeft dat ook nooit beweerd. Hij zei alleen, nadat hij het had ge daan: het kón, herwas mogelijk. Zo is het in het hele vakgebied; je kunt dingen soms tot 99 pro cent plausibel maken, maar niets is ooit echt zeker." De belangstelling voor de ex perimentele archeologie is vanuit de archeologen zelf ont staan. IJzereef: „Als je een pre historisch gebouw hebt opge graven, zie je alleen maar wat verkleurde sporen in de grond. Het stelt eigenlijk weinig voor. Die verkleuringen brengt een archeoloog in kaart en dat is dal. Dan komt toch onvermij delijk de vraag op: hoe zou dat gebouw er nu in het echt ooit hebben uitgezien? Je ziet lengte en breedte, maar je wilt graag die derde dimensie erbij heb ben." De experimentele archeologie heeft al enkele aardige resulta ten opgeleverd. Zo heeft IJzereef zelf een Westfries huis uit de bronstijd (ongeveer 1500 jaar voor Christus) gereconstrueerd. Deense archeologen bouwden een vikingschip na waarmee ze de zee opgingen. IJzereef: „Het blijkt dat als zo'n schip een be paalde snelheid heeft bereikt, hij echt gaat aquaplaneren Dat wil zeggen dat hij een stukje uit de golven oprijst. Daardoor konden die schepen enorm snel varen. Daar kom je nooit achter als je alleen maar een oud stuk hout in je hand houdt." Studenten De band met de Universiteit van Amsterdam ontstond toen IJzereef er gastcolleges ging ge ven. „Na afloop daarvan kwa men er steeds studenten naar mij toe die vroegen of ze in het kader van hun studie iets bij Ar cheon konden doen: een pre historisch huis opbouwen en die bouw op wetenschappelijke wijze documenteren. Je moet zoiets zien als een wetenschap pelijk experiment dal je vastlegt, zodat het herhaald kan worden. Zo krijg je inzicht in de manier waarop de mensen toen werk ten, welke problemen zij legen- kwamen en welke oplossingen zij daarvoor vonden. Dat brengt De kersverse hoogleraar Gerard IJzereef voor het Sevilla Paviljoen e het huis zelf op en reconstrueerde het in Archeon. Hij voegt er aan toe dat hij o'n vijftien van die studenten ia het voltooien van hun studie aan een vaste baan kon helpen toe aan gedaan, aan welke voor bij Archeon. waarden moet de studie vol- Heeft IJzereef al ideeën voor doen? En ik hoop op praktisch zijn colleges? „Ik begin met de onderzoek. Zo gaan we een Ro- beginselen van de experimente- meins vrachtschip herbouwen Ie archeologie. Wat is er tot nu dat destijds in Zxvammerdam is gevonden en we gaan er ook mee varen. Allerlei vragen wil ik dan beantwoorden: hoe zeilde het schip? Hoeveel vracht kon het dragen? Hoe goed kon het tegen de stroom opzeilen?" Alphense politici gaan bij hun partijgenoten in de Tweede Ka mer aandringen op een snelle aanleg van rijksweg 11. Vanwe ge de hoge kosten schuift het rijk de aanleg van de weg inclu sief het Gouwe Aquaduct steeds verder vooruit. Het geduld van de Alphenaren is nu echt op. „Ondanks diverse beloftes die in het verleden zijn gedaan, ge beurt er nog steeds niets", ver zucht het CDA-raadslid W Schramp. Gisteren heeft WD-raadslid R. Blom een fax gestuurd aan het liberale kamerlid Jorritsma. Schramp en CDA-afdelings- voorzitter H. Groen in 't Woud gaan dinsdag naar Den Haag om hun partijgenoot De Graaf aan de tand te voelen. Wethou der W. de Jong praat dinsdag met zijn partijgenoot in de Tweede Kamer Van Gijzel. En A. van der Geest (D66) brengt bin nenkort een bezoek aan kamer lid Wolffensperger. Aanleiding voor de lobby is dat de Tweede Kamer in no vember het meerjarig investe ringsprogramma behandelt. De Alphenaren hopen dat dan geld wordt vrijgemaakt voor de aan leg van de rijksweg. Volgens een planning van rijkswaterstaat had de rijksweg tussen Bodegraven en l-eiden er in 1995 al helemaal moeten lig gen. In 1989 deed minister Maij van verkeer en waterstaat nog de toezegging dat in elk geval het gedeelte tussen Leiden en Alphen volgens de oorspronkc lijke plannen zou worden uitge voerd. En voor het deel tussen Bode graven en Alphen zou geld be schikbaar komen als er elders in het land vertragingen bij de aanleg van wegen zouden op treden. Burgemeester Paats heeft eind mei in een brief mi nister Maij om opheldering ge vraagd. De Alphense politici vragen de Tweede Kamerleden of zij bij de minister willen aandringen op een spoedige beantwoording van die brief. De Alphenaren vinden dat de huidige weg van Leiden naar Alphen de op één na onveiligste 80-kilometerweg is van Neaerland. En het auto verkeer groeit alleen maar: het huidige verkeersnet in Alphen is er al helemaal niet op berekend (.ui de verwathte «room van bezoekers naar Archeon op te vangen. Een ander argument om rijks weg 11 snel aan te leggen is dat de bedrijven op de as leiden Zoeterwoude - Hazerswoude staan te springen om een rijks weg. De Alphense politici zullen de kamerleden ook vragen hoe het zit met de verdubbeling van het spoor van en naar Alphen. Ook daar wordt al jaren over gespro ken.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15