Bollenstreek schrikt van bouwplannen Kappers Noordwijkerhout tegen komst meer collega's o DE Stemming Leiden Regio Toeristenbelasting in Katwijk Bollengif stroomt binnen Natuurhistorisch museum krijgt slangehuid ZATERDAG 26 JUN11993 Katwijk krijgt volgend jaar toeristenbelasting. Ook wordt betaald parkeren ingevoerd. Deze maatre gelen moeten netto twee ton opbrengen. Om een deel van het geld terug te geven aan de toeristi sche sector wil het college van burgemeester en wethouders de VW 30.000 gulden geven. Wethouder H. van Mierlo heeft beloofd met een apart voorstel te komen, waarin wordt aange geven hoe de VW het geld gaat gebruiken. Kat wijk heeft de extra inkomsten van de toeristenbe lasting hard nodig. Normaal houdt de gemeente geld over. Dit jaar moet de kustplaats 'snijden in eigen vlees', aldus wethouder J. van der Plas. Te genvallers, zoals een korting op de algemene uit kering uit het gemeentefonds van 7 ton, moet Katwijk zelf opvangen. De gemeente verwacht het nodige van de in voering van toeristenbelasting. Voor elke over nachting moeten campinghouders twee kwartjes betalen. Eigenaren van hotels en pensions beta len een gulden. Het invoeren van betaald parke ren, waarschijnlijk aan de Noordduinen en op het parkeerterrein tegenover hotel Noordzee, levert naar verwachting een ton op. PRINS WILLEM-AL EXANDERS- CHOOL VOOR CHR. MAVO TE LEI DEN. M. Azier, R. van den Barselaar, A. Blansjaar, A. Brussee, C. Compeer, Femke van Dijk. W. Doderer, J. de Fa- ber, N. Gertenaar, E. Groen, P. van Haasterecht. W. Heruer, A. Hoenselaar, N. Hoogenboom, S. Horstman, P. van Hove, M. Kijk in de Vegte. S. Knetsch. A. Li. St. Luykx. M. Matneijsen, R Nijs, H. Oulgout, J. Pardon, B. Regeer. E. Ro denhuis, A. Schuuring, A. van der Sluis, J. Stahlie, V. Steenbergen, B. Stijger, R. Toet, M. van Vleuten, J de Vogel. J. Vonk, S. van der Weijden, R. van Zo- 'Gokkasten weg uit snackbars' KATWIJK DORITH LIGTVOET Katwijk onderzoekt of binnen een jaar het gokken in patatza ken en andere gelegenheden waar veel jongeren komen, kan worden verboden. Ook wil de gemeente bekijken of de inzet bijvoorbeeld via chipkaarten aan een maximum kan worden gebonden. Een raadsmeerder- heid van CDA, SGP/GPV, D66/GB en WD steunde dit SGP-voorstel tijdens de raads vergadering. Daar werd de nu een jaar oude overeenkomst met de horeca-exploitanten be sproken. RPF, GroenLinks en FVdA vonden het voorstel niet ver genoeg gaan. RPF'er J.H. ten Hove wil dat eigenaren van pa tattenten hun gokkasten al per 1 januari 1994 de deur uitdoen. Op dit moment mogen zij, evenals café-bazen, één auto maat in hun zaak hebben staan. Ten Hove's voorstel kreeg steun van de linkse partijen. De gele genheidscoalitie van RPF, GroenLinks en PvdA verbaasde zich over de opstelling van de SGP/GPV. Woordvoerder P. Rietveld van deze partijcombi natie was namelijk uitgebreid ingegaan op de verschrikkingen van de gokkasten voor de he dendaagse jeugd. Hij had aan gegeven dat de mogelijkheid om het beleid aan te scherpen is verruimd, omdat verschillen de gemeenten nu een regeling hebben die verder gaat dan de Katwijkse. Toch weigerde de SGP/GPV het voorstel van de RPF te steunen. „We willen eerst onderzoeken of de horeca ondernemers met schadeclaims kunnen komen", vond M. van Rooijen (SGP/GPV). De tegen standers vonden dat de studie toch vooral een jaar uitstel is. De miljoenentekorten in Leiden rijzen de pan uit. Het deed fractievoorzitter Hans Baaijens van de PvdA donderdag in de commissie financiën verlangen naar een terugkeer van de hate lijke artikel-12 status. In dat ge val biedt het rijk extra financiële steun. De stad weet op dit mo ment van gekkigheid niet waar ze op moet bezuinigen. Wet houder Steven de Vreeze (PvdA) is zo wanhopig dat hij de hulp van de GGD aan de 'hygiëni sche probleemgevallen', plaats genoten die vervuilen en zich zelf verwaarlozen, wil stopzet ten. In een zo armlastige stad is een openbaar zwembad waar jaar lijks ruim driehonderdduizend gulden bij moet om de exploita tie rond te krijgen uiteraard ëen luxe die drukt als een loden last. En als dan nog eens een op knapbeurt van enkele tonnen nodig is om dat zwembad vol doende hygiënisch te maken, dan is sluiting een zware, maar verdedigbare oplossing. Voorschotenaren hebben blijk baar weinig op met die finan ciële problemen van hun buren. Met honderden tegelijk onder tekenden de rijkelui een petitie tegen sluiting van De Vliet. En met tientallen waren ze woens dagavond naar het stadhuis ge komen om sportwethouder Aart van Bochove (CDA) de petitie te overhandigen. De delegatie werd merkwaardig genoeg aangevoerd door Linus Marselis. Deze man is jaren sportwethouder in Voorschoten geweest. Onder zijn bewind is nota bene zonder enig mededo- De Voorschotense ex-wethouder Marselis (uiterst links) bij de ingebruikname van het pontje in de Vlietlanden. Hij voert actie voor behoud van zwembad De Zijl in de arme buurgemeente Leiden. Maar als wethouder stootte hij zwembad 't Wedde zonder mankeren af aan Sportfondsen. foto jan holvast gen het overdekte zwembad De Wedde afgestoten naar Sport fondsen. Een privatisering waar het personeel nu nog van baalt. En deze Marselis stond bij Van Bochove te klagen over de slui ting van het openbare bad De Vliet. De sneer die Baaijens een avond later in de raadscommis sie financiën uitdeelde aan de rijke stinkerds van over de Korte Vliet was een rake. De aanwe zigheid van Marselis was de PvdA-voorman duidelijk niet ontgaan. Zijn pleidooi voor het zo snel mogelijk in het leven roepen van een regionale belas ting kreeg daardoor betekenis van allure. Moeten Voorschote naren maar niet in Leiden gaan zwemmen. Gevonden in de gang op het stadhuis: een stapeltje visitekaart jes van direct of indirect bij het Leidse politieke bedrijf betrok ken functionarissen. Vermoede lijk is de eigenaar een verzame laar en niet zozeer een persoon met veel contacten in het Leidse want kaartjes van 'gewone' me dewerkers als brandweerlieden, vuilnismannen, politie-mensen, belastingambtenaren, leer krachten en ambtenaren van de burgerlijke stand, zitten er niet bij. Het is de verzamelaar dui delijk te doen om functies die tot de verbeelding spreken, of beter nog, om heel nieuwe ba- Bovenop het stapeltje ligt het visitekaartje van de verzuimrap- porteur. Dat is een ambtenaar die zijn zieke collega's bezoekt. Hij moet nagaan of er een ver band is tussen het verzuim en de werksituatie van de zieke. Kortom, of hij is thuisgebleven vanwege die onuitstaanbare collega of vanwege de chef die hem met allerlei rotklusjes op zadelt. In overleg met de directe chef en de bedrijfsarts kan tot overplaatsing worden besloten. Dan kan hij misschien wel plaatsvervangend verzuimcon- troleur worden want stel dat de 'echte' moet verzuimen. Of concerpcontroller, het vol gende kaartje op de stapel. Dan mag hij 'de financiële en con- trolfunctie in meerjarig per spectief: tweede voortgangsrap portage juni 1993' gaan schrij ven. Op het commentaar van dat akelige D66-raadslid Pex Langenberg waar al je andere fi nanciële rapportages toch blij ven - je had nooit gedacht dat raadsleden begrepen waar je het over had, laat staan dat ze om je rapportages staan te springen - antwoord je: „De dy namiek in het financieel beleid en beheer is nu eenmaal een continu proces." Misschien dat dat citaat de krant wel haalt. Nee, niet dat banale dagblad dat alleen maar uit is op roddel en achterklap maar de gemeentelijke Stads krant, het medium dat de kloof tussen burger en bestuur moet gaat dichten. Het Leidse ge meentebestuur laat journalis tiek liever over aan communica tie-ambtenaren, kaartje num mer drie. Van hen verwacht genoemde Langenberg, op wiens visite kaartje staat dat hij D66-raads lid is en dat hij bij afwezigheid wordt vervangen door een duo raadslid, dat ze aandacht schenken aan zijn pilot-onder- zoek naar 'doelmatig handelen'. Langenberg is namelijk ook voorzitter van de commissie voor de rekeningen, die voor zo'n 30 mille gaat uitzoeken hoe de gemeente haar voertuigen beheert en onderhoudt. Op het volgende kaartje, een beduimeld exemplaar, lezen we hygiënisch probleemgeval. Door de vetvlek erboven is niet meer te lezen dat het om een lid van de gelijknamige werkgroep gaat. Op dat moment duikt de wet houder financien van deze stad, PvdA'er Steven de Vreeze op. „Ah, m'n kaartjes, die was ik verloren. Ik zoek naar mogelijk heden om te bezuinigen. Een onmogelijke opgave. Het enige wat ik kan vinden is de hulp voor ernstig vervuilde mensen. Niet leuk, maar ik zie geen an dere uitweg. We moeten de te ring naar de nering zetten en ons bevrijden van de artikel 12- status." We knikken begrijpend, geven Steven de inhoud van zijn kaar- tenbakje terug en nemen af scheid. NOORDWUKERHOUT CONNY SMITS De kappers in Noordwijkerhout willen dat de gemeente paal en perk stelt aan het aantal kap perszaken in de gemeente. De coiffeurs zouden graag zien dat er een vestigingsbeleid wordt ingevoerd. De eigenaresse van een kapperszaak aan de Zee straat, K. van der Hulst, schrijft dit namens haar collega's in een brief aan het gemeentebestuur. „Ik heb in april een kappers zaak overgenomen en heb daar behoorlijk in geïnvesteerd," al dus Van der Hulst in haar brief. „Er moet keihard worden ge werkt om er een gezonde zaak van te maken. Ik ben dan ook behoorlijk geschrokken toen ik hoorde dat er een paar huizen verderop ook een kapsalon zou AGENDA ZATERDAG 26 JUNI Optreden van diverse Leidse muziek verenigingen op het Stadhuisplein, van 12.00 tot 15.00 uur. Noordwijk Bos- en duinwandeltocht over 5-10- 15-25 en 40 km, start vanaf De Duinpoort, Langevelderlaan 22, tus sen 9.00 en 14.00 uur. Rabo/Novo Beachvolleybaltoernooi met 240 teams, op het strand t.h.v. de vuurtoren, aanvang 10.00 uur. Nissan Abswoude Invitational Surf- cup. strand t.h.v. Hotel Clarenwnck, Kon. Astridboulevard. vanaf 10.30 Beachvolleybal Rentokill Top Twee toernooi (finale dames gevolgd door worden gevestigd. Door de ge ringe afstand tussen beide za ken ervaar ik dit als een econo mische bedreiging. Er ontstaat een overcapaciteit aan kappers waardoor de bestaanszekerheid van alle kappers in Noordwij kerhout op de tocht staat." Volgens Van der Hulst is het haar er niet om te doen de eige naar van de nieuwe kapsalon in de Zeestraat dwars te zitten. „Het gaat om een algemeen probleem. Ik vind dat er, net zoals dat voor horeca-ondeme- mingen geldt, een vestigingsbe leid moeten komen. Pas dan kan er voor ons een redelijke broodwinning zijn." De brief van Van der Hulst is ondertekend door de eigenaars van negen kapsalons in Noord wijkerhout. Volgens ambtenaar Jacobs van de gemeente kan hun verzoek echter niet worden ingewilligd. „Het gaat hier om problemen die voortvloeien uit economische concurrentie. Op dat gebied beweegt de gemeen te zich helemaal niet. Voor de horeca voeren we wel een vesti gingsbeleid, maar daarbij gaat het om problemen die het leef milieu betreffen. Dat is iets heel anders" Volgens de ambtenaar zullen de kapsalons ook hogerop, bij voorbeeld bij de rijksoverheid, weinig kans maken met hun klachten. „Voor kappers bestaat geen vestigingsbeleid. Voor hen geldt hetzelfde als voor slagers of bakkers. Desnoods zouden di? in een straat huis-aan-huis mogen worden gevestigd." POLITIEKE RUBRIEK^^S Voorschoten baadt in rijkdom. Het is voor het armoedige Leiden nauwelijks voor te stellen dat inwoners van hun welvarende buurgemeente klagen. De massale protesten uit Voorschoten tegen sluiting van het Leidse zwembad De Vliet krijgen daardoor een wat banaal karakter. BOLLEN5TREEK Ruim drieduizend kilo verboden bestrijdingsmiddelen. Dat is de oogst van een inleveractie van het Milieuhandhavïngspro- ject Bestrijdingsmiddelen dat van 7 tot 12 juni werd gehouden in de Duin- en Bollenstreek. In deze streek zijn in totaal 1100 bedrijven die bestrijdingsmiddelen gebruiken. Daarvan lever den er 140 tijdens de actie verboden middelen in. De actie is een project van het Samenwerkingsorgaan Duin en Bollenstreek. Het project richt zich vooral op het terugdrin gen van verboden bestrijdingsmiddelen en een veilige opslag van de toegestane middelen. Volgens een woordvoerder van de SDB is de ingeleverde drieduizend kilo een goede vangst. „Hoewel we heel moeilijk kunnen schatten hoeveel verboden middelen er bij de bedrijven omgaan." In september beginnen, als tweede onderdeel van het pro ject. gerichte controle-acties bij de bedrijven. Leenders: „Er worden dan onverwachte bezoekjes gebracht bij bedrijven, waarbij ook een kijkje wordt genomen in de bestrijdingsmid- delenkast" „Als deze plannen doorgaan, is Hillegom geen dorp meer. Het wordt dan meer een klein stadje." Zo reageert de Hillegomse wethouder A. Lommerse op het plan om tussen het jaar 2005 en 2015 6000 tot 7000 woningen in het stationsgebied bij Hillegom/De Zilk neer te zetten. Die bouwlocatie wordt opgevoerd in de ontwerp-studie die is opgesteld door het Randstad Overleg Ruimtelijke Ordening. NOORDWUKERHOUT/HILLEGOM ROZA VAN DER VEER De Hillegomse bouwlocatie is een van de plekken waar de ko mende jaren in de Duin- en Bollenstreek moet worden ge bouwd. In dezelfde periode kan volgens de studie eenzelfde aantal woningen worden neer gezet bij een nieuw station bij Noordwijkerhout. Bij Voorhout en tussen Katwijk en Noordwijk zouden ook nog eens respectie velijk 3600 en 3000 huizen wor den gebouwd. Wethouder Lommerse wijst er op, dat de Hillegomse raad al eerder te kennen heeft gegeven niets te voelen voor een gewel dige dorpsuitbreiding. Hillegom kan van 20.000 inwoners naar 23.000 inwoners groeien, maar daar moet het bij blijven. Bo vendien moet de bollenteelt in het stationsgebied worden ge handhaafd. Lommerse: „Dit plan staat daar volkomen haaks op. Als er 6000 tot 7000 wonin gen bijkomen, groeit Hillegom naar een plaats met 35.000 tot 40.000 inwoners. Daar zal nog een stevige discussie over plaatsvinden, want op die ma nier verander je het karakter van het hele dorp." Lommerse wijst er op dat de bollengronden niet makkelijk vervangen kunnen worden in de Haarlemmermeer. Hij vindt het ook vreemd dat de provin cie Zuid-Holland, in de RORO plannen lanceert om grote de len van de Bollenstreek vol te bouwen, terwijl ze grenzen stelt aan woningbouw tot het jaar 2000. „Bij de. regioreserve aan woningen ging het om 3000 huizen. Daar heeft de provincie moeite mee. Als je dan bekijkt dat ze een paar jaar later alleen bij Hillegom al 7000 woningen willen, zijn ze wel heel snel van mening veranderd", aldus Lom- Ook de Noordwijkerhoutse wethouder van ruimtelijke or dening W. Rusman heeft de stu die nog niet onder ogen gehad. Voor haar is de introductie van een nieuwbouwwijk met 6000 tot 7000 huizen een verrassing. „Het is vooral verrassend gezien de standpunten van de provin cie in het verleden. Noordwij kerhout mocht altijd maar heel beperkt groeien en nu opeens moet er zo'n hele grote wijk bij." Zo ziet de eerste maquette van het nieuwe Nationaal Natuurhistorisch Museum eruit. foto hielco kuipers LEIDEN HANS KOENEKOOP Een spiegelpaleis wordt de zes tig meter hoge opslagtoren bij het Nationaal Natuurhistorisch Museum aan de Pesthuislaan in Leiden absoluut niet, zegt archi tect Fons Verheyen. De Leidse ontwerper van wat het grootste museum van Nederland moet worden presenteerde vandaag een eerste maquette aan zijn opdrachtgever, de Rijksgebou wendienst. De toren, waarin de negen miljoen opgezette dieren van het museum worden opgesla gen, krijgt een 'slangehuid'. „Past mooi bij een natuurhisto risch museum. De toren wordt bekleed met zinken platen, die als schubben over elkaar wor den gelegd. Ze worden niet be handeld. De natuur moet zijn gang kunnen gaan. Daarom zul len die schubben in de loop der tijd verkleuren door zon, wind en regen. Dat geeft een mooi ef fect." De Leidse architect Fons Ver heyen noemt zijn maquette van het museum met nadruk een ontwerpmodel. Als de Rijksge bouwendienst akkoord gaat met het ontwerp, gaat Verheyen een mooiere maquette maken. De toren, waar in de toe komst de totale collectie opge zette dieren van het museum wordt opgeslagen, is niet het enige opvallende element van de nieuwbouw. De glazen loop brug op drie meter boven de grond valt minstens zo in het oog. „Die brug loopt diagonaal over de Darwinweg en achter het oude Pesthuis langs. Daar door komt het Pesthuis als mo nument veel beter tot zijn recht. Bovendien kunnen de bezoe kers vanuit de loopbrug genie ten van de parktuin die achter het Pesthuis wordt aangelegd", vertelt Verheyen. In de nieuwbouw, die naar verwachting in februari 1996 gereed is, worden straks ten- toonstellingesruimten, kantoren en laboratoria ingericht. Het ge bouw telt zes verdiepingen en wordt even hoog als de nieuwe kantoren van Fokker. De gevel aan de zijde van de Plesman- laan wordt bekleed met een reusachtig scherm van 15 bij 35 meter. Verheyen noemt het een 'multimedia-bord' waarop me dedelingen van het museum worden gedaan. De gevel langs de Darwinlaan bestaat evenals de opslagtoren uit zinken pla ten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14