FNVLeiderdorp is grote verliezer Leefbaar Oegstgeest: 'Enquête over raadhuis is misleidend' Regio Montessorischool moet op nieuwbouw wachten Rolstoelsportcrs boos op gemeente Voorschoten weet al half jaar van fraude Warmondse Sportprijs voor Inke van Braak Nader onderzoek naar dood van bouwvakker ZATERDAG 26 JUN11993 CHEF GERT VISSER. 021 356430. PIV -CHEF j Af JET VAN DIJK. 071 -356413 Onzekerheid over sociaal plan na faillissement Verto De gemeente Leiderdorp is de grote verliezer van het fail lissement van Verto. Dat vreest de industriebond FNV, omdat na het faillissement de gemeente uiteindelijk zal opdraaien voor de sanering van het vervuilde bedrijfster rein aan de Zijldijk. De 92 werknemers verkeren voorlo pig in onzekerheid of het eerder dit jaar overeengekomen sociaal plan nog van toepassing is. LEIDERDORP ERIC JAN WETERINGS Verto Leiderdorp is een van de failliet verklaarde onderdelen van de N.V. Verto. Nadat de ver liesgevende onderdelen zijn ge failleerd zullen de winstgevende onderdelen worden verkocht. Daarna blijft de N.V. Verto over als lege holding, die geen mid delen meer heeft om milieu claims te betalen, zo vreest de FNV. Bedrijfsterreinen van Ver to in onder meer Leiderdorp, Gorkum en Maasluis zijn ern stig verontreinigd. De saneringskosten voor Lei derdorp werden eerder geschat op minimaal 20 miljoen gulden. De landsadvocaat claimt 15 mil joen voor het terrein in Maas sluis. De bodem in Leiderdorp zou onder meer zijn verontrei nigd door het jarenlange ge bruik van oplosmiddelen. Hoe wel het fabrieksterrein op een dikke kleilaag ligt die doorsijpe len van de vervuiling vertraagt is sanering vroeg of laat onont koombaar. In hoeverre het eerder dit jaar afgesproken sociaal plan nog van toepassing is blijft voorlopig onduidelijk. Volgens een schrij ven van de directie van Verto geldt dat voor de N.V. Verto en al zijn Nederlandse dochteron dernemingen en is het van toe passing op 'alle personeelsleden van wie de functie komt te ver vallen.' De bonden hebben inmiddels een bedrag van 10 miljoen ge claimd om het plan alsnog uit te kunnen voeren. Het voorziet in een uitkering tot 80 procent van het laatste netto-salaris voor werknemers van 55 jaar en ou der. Buitenlandse werknemers krijgen bij remigratie 32.500 gulden netto uitgekeerd, als zij tenminste 15 jaar in dienst zijn en ouder zijn dan 45 jaar.. In Leiderdorp werken ongeveer veertig Turken, van wie de meesten al tientallen jaren bij Verto in dienst zijn. Ontslag Momenteel werken in Leider dorp nog 92 mensen in vaste dienst. Daarnaast zijn nog tien tijdelijke krachten ingehuurd via een gespecialiseerde onder aannemer. Secretaris W. van de Berg van de bedrijfsledengroep van de FNV verwacht dat de mensen in vaste dienst maan dag de officiële ontslagbrief per koerier krijgen thuisbezorgd. „Waarschijnlijk krijgt een aantal mensen het verzoek om nog twee maanden in dienst te blijven om de lopende orders af te werken", verwacht W. van de Berg, secretaris van de be drijfsledengroep van de FNV. Op het moment dat het faillis sement formeel is uitgesproken hebben de werknemers nog recht op zes weken loon van de Voorschoten gaat minder maaien VOORSCHOTEN De grasmaaier heeft deze maand in Voorschoten een aan tal slootkanten overgeslagen. Bij wijze van proef wil de gemeente minder maaien om flora en fau na een kans te geven vrij te groeien en bloeien. Normaal wordt twee keer per jaar ge maaid. in juni en september. Op een aantal plekken komt de grasmaaier nu alleen nog in september. Door het maaien in juni achterwege te laten, kun nen bloeiende plantensoorten als de gele lis en de zwane bloem zich vrij ontwikkelen. Ook padden, vogels, vlinders en insekten kunnen ongestoord hun gang gaan. De afdeling groen van de gemeente heeft als proeflocaties aangewezen: Ch. de Bourbonlaan. B.J.Gemmeke- laan. Gounodpiantsoen. Grieglaan. Nassaukade en Veenklaslaan. VRIJE TIJD Het Verto-terrein maakte gisteren al bedrijfsvereniging. Afhankelijk van het arbeidsverleden zullen veel mensen vroeg of laat in de bijstand terechtkomen. De afgelopen dagen werd in Leiderdorp gewoon gewerkt. „Wat heet gewoon", zegt Van de Berg. ..Hoewel we het na tuurlijk al lang zagen aankomen een desolate indruk. was het voor veel mensen een enorme klap. Er zijn veel men sen die hier hun hele leven heb ben gewerkt en die nu waar schijnlijk niet meer aan de slag zullen komen." Volgens de secretaris van de bedrijfsledengroep bestaat een kans dat een kleine onder- houdsafdeling (het opknappen van gebruikte kabels) voorlopig open blijft. Een woordvoerder van Verto kon daar gisteren niets over zeggen. De laatste grote order die Verto binnen sleepte (van het Leidse off-sho re bedrijf Heerema) levert nog voor een aantal mensen onge- foto jan holvast veer twee maanden werk op. verwacht Van de Berg. Dinsdagmiddag worden de werknemers geïnformeerd tij dens een 'contactdag' op het Verto-terrein. waar arbeidsbu reau. GAK en vakbonden aan wezig zullen zijn. Voor de Turk se werknemers is er een tolk. Recreatiedag Van 11.00 tot 17.00 uur duurt de recreatiedag bij de Klinckenber- gerplas op zondag 4 juli. Kano's, waterfietsen en wonderwheels kunnen dan op het water wor den gebruikt. Op het land staat een luchtkussen, een schmink- kraam, een kinderkraam en een kleur-, teken- en plakkraam Verder zijn er balsporten en wedstrijden. Kinderen kunnen ook het zevenlandenspel spe len. Om 12.00 en 14.00 uur is er een poppenkastvoorstelling. Vergunning voor marathon in Voorschoten 22 keer zo duur OEGSTGEEST LIESBETH BUITINK De Montessori-basisschool aan de Lange Voort in Oegstgeest moet nog zeker vijf jaar op nieuwbouw wachten. Burge meester en wethouders ver wachten niet dat het ministerie van onderwijs voor die tijd geld geeft voor een nieuw gebouw. De extra noodlokalen die de school al eerder kreeg toege zegd worden daarom aan elkaar vast gebouwd. Het college wilde eerste twee losse noodlokalen neerzetten naast de drie die al op de par keerplaats aan de Lijtweg staan. De school protesteerde daarte gen, omdat losse lokalen het ty pische Montessori-onderwijs zouden verstoren. In de school werken de kinderen veel met leerlingen uit andere groepen en in de gemeenschappelijke ruimten, zoals de gangen. Losse lokalen zouden de school weer tot klassikaal onderwijs dwin gen, zo vreesde de directie en het bestuur. De commissie onderwijs be greep die bezwaren van de school en vond dat de keuze voor losse of geschakelde nood lokalen moest samenhangen met de plannen voor nieuw bouw. Wanneer de school bin nen enkele jaren een nieuw ge bouw zou krijgen, zouden goed kope losse lokalen wel even kunnen volstaan. De grens werd gelegd bij vijfjaar. Nu blijkt dat nieuwbouw de eerste jaren niet in het verschiet ligt, wil het college ruim 53.000 gulden neerleggen voor de ge schakelde lokalen. Dat is ruim 35.000 gulden méér dan de twee losse lokalen zouden kos ten. De verkoop van huidige twee lokalen moet een deel van die extra kosten opvangen. Bo vendien moet de school zelf geld ophoesten. Over de hoogte van dat bedrag onderhandelt de gemeente nog met het bestuur. VOORSCHOTEN JUDY NIHOF „Volgend jaar rijden we wel ge woon een paar straten verder met die Bloemenmarathon. Dan maar niet door Voorscho ten." De Stichting Organisatie Gehandicaptensport is veront waardigd over de hoge prijs die de gemeente Voorschoten rol stoelsporters berekent om een stukje door het dorp te mogen rijden. Het parcours door Voor schoten maakt deel uit van de Bloemenmarathon, een jaarlijks terugkerend evenement voor gehandicapte sporters. Vorig jaar kostte het nog 5,15 gulden om een paar Voorscho- tense straten voor de wedstrijd te mogen gebruiken. Dit jaar is de vergunning maar liefst 22 keer zo duur geworden: 115 gul den. Een hele aanslag op het krappe budget, vindt de organi satie. „We kunnen elk dubbeltje 'gebruiken. Het klinkt wat kin derachtig, maar het is wel zo", zegt Z.L. van der Zwan van de Stichting Organisatie Gehandi captensport. De Bloemenmara thon wordt gefinancierd door sponsors. „Maar het wordt steeds moeilijker om het evene ment financieel rond te breien. Veel sponsors van vorige jaren zijn afgehaakt. We zoeken nog naar vervangers", aldus Van der Zwan. Tijdens de Bloemenmarathon doen rolstoelsporters verschil lende gemeenten in Nederland aan. De proloog is op 31 juli in Maastricht. Het is de bedoeling dat het evenement op 6 augus tus naar Voorschoten komt. Bij elke gemeente moet de organi satie van de Bloemenmarathon een vergunning aanvragen. Sommige gemeenten brengen daarvoor geen kosten in reke ning, andere vragen een klein bedrag. „Het hoogste bedrag dat we hebben meegemaakt is vijftig gulden", aldus Van der Zwan. Voorschoten is met 115 gulden een absolute uitschieter. ,.F.n dat voor die paar straten. We rijden door de Schoolstraat, dan rechtsaf het Ambachtsplein op en via het fietspad langs de Voorschoterweg gaat het rich ting Leiden. Dat is alles." Schrikken Het zou P. Adriaans van de ge meente spijten als de Bloemen marathon in het vervolg aan Voorschoten voorbijgaat. „Een dergelijk evenement mag je als gemeente best binnenhalen, vind ik. Bovendien is de Bloe- menmaraton een evenement dat altijd goed verloopt", aldus het hoofd van de stafafdeling openbare werken. Hij kan zich best voorstellen dat organisaties de laatste tijd behoorlijk schrikken, als ze de rekening zien voor het houden van een evenement. Want de gemeentelijke leges zijn de laatste tijd fors gestegen. Het bedrag van vijf gulden dat Voor schoten vorig jaar nog bereken de. staat volgens hem echter in geen verhouding tot de tijd en het werk die erin zitten om de aanvraag te behandelen. De bedragen die nu voor ont heffingen worden gevraagd, zouden beter overeenkomen met de werkelijke kosten. „Het zijn bedrijfsmatige bedragen geworden", aldus Adriaans. Als organisaties er problemen mee hebben, kunnen ze een be zwaarschrift schrijven aan het college van B en W, merkt hij op. Na de zomer gaat de gemeen te het werken met de duurdere leges evalueren. „Dan wordt ge keken wat de consequenties zijn en hoeveel bezwaarschrif ten er zijn binnengekomen." Of de bedragen daarna eventueel worden aangepast, weet Adri aans niet. „Het is aan de poli tiek om dat te beslissen." VOORSCHOTEN Het gemeentebestuur van Voorschoten was al eind vorig jaar op de hoogte van het feit dat een ambtenaar zou heb ben gefraudeerd. Toen al werd aangifte gedaan bij de rijksrecherche. In februari ging het onderzoek van start tegen de betrokken ambte naar. Dat heeft officier vari justi tie mr. F. Slits gistermiddag meegedeeld. Volgens Slits kan het onderzoek nog geruime tijd duren 'omdat er zo veel van dit soon onderzoeken lo pen'. De betrokken ambte naar is hangende het onder zoek naar huis gestuurd. Vol gens Slits zou er maar één ambtenaar bij de affaire be trokken zijn. Deze zou van een bedrijf geld hebben ontvangen voor het wijzigen van plakkaarten van de gemeente. Leidingen in de grond kregen op deze kaarten een andere plaats waardoor de grond beter kon worden benut voor het bou wen van woningen, in dit ge val villa's. Onduidelijk is ech ter om welke villa's het gaat. terwijl ook de naam van het betrokken bedrijf niet wordt vrijgegeven. Vorige week dinsdag heeft het college de fractievoorzit ters in de gemeenteraad over de kwestie vertrouwelijk inge licht. Het gemeentebestuur wil geen enkele mededeling doen over de zaak. OEGSTGEEST LIESBETH BUITINK De telefonische enquête over de ambtelijke huisvesting die vol gende week onder duizend Oegstgeestenaren wordt gehou den, is de jongste politieke par tij Leefbaar Oegstgeest (LO) in het verkeerde keelgat gescho ten. Volgens de partij leidt de opzet van de enquête naar een voorkeur voor een nieuw stads kantoor aan de Lijtweg, omdat die het goedkoopste zou zijn. „Wij vinden deze wijze van en quêteren een vorm van schijn- democcratie en zijn opnieuw verontrustschrijft Leefbaar Oegstgeest in een pamflet dat dit weekeinde huis aan huis wordt verspreid. De enquête wordt gehouden in opdracht van de vijf fractie voorzitters. De ondervraagde Oegstgeestenaren krijgen vier varianten voor een dependance van het raadhuis aan het Wil- helminapark voorgelegd. Nieuwbouw aan de Lijtweg zou de goedkoopste mogelijkheid zijn, maar die dependance zou wel ver van het Wilhelminapark liggen. De andere drie varianten lig gen op loopafstand van het raadhuis. Renovatie van de Jel- gersmakliniek is volgens de fractie-voorzitters waarschijnlijk de duurste mogelijkheid. Nieuwbouw op de plaats van de voormalige kliniek met behoud van de voorgevel, en nieuw bouw op de zogenoemde Van den Ameelelocatie, op de hoek van de Geversstraat en de Rhijngeesterstraatweg, hebben een vergelijkbaar prijskaartje. Volgens Leefbaar Oegstgeest zijn die grove financiële schat tingen misleidend.„Het is geen reële enquête, omdat de fractie voorzitters niet echt weten hoe hoog de kosten liggen, maar wel vast een richting opsturen. Door deze opzet lijkt het voordelig om de goedkoopste variant te kiezen. Maar ze hebben nog geen idee van de werkelijke kos ten". verklaart LO-voorzitter J. Hartevelt. „Door deze vraagstelling wordt de indruk gewekt dat rea lisatie van nieuwbouw aan de Lijtweg beoogd wordt", aldus het pamflet. „De Jelgersma-va- riant dreigt daarmee weer uit beeld te verdwijnen, terwijl een aantrekkelijk aanbod om de 'lel' ten behoeve van de gemeente lijke huisvesting te behouden, bij de gemeente bekend is." De partij doelt daarmee op een tot nu toe geheim gebleven aanbod van 'een bouwer' om de voor malige kliniek te renoveren en aan de gemeente te verhuren. Leefbaar Oegstgeest en de Verontruste Burgers hebben al tijd gehamerd qp meer in spraak, maar volgens Hartevelt is deze enquête niet goed ge noeg. „Het is de verkeerde volg orde. Als je een paar goed gedo cumenteerde en uitgewerkte opties voorlegt in een enquête, is er niets op tegen. Nu zijn er alleen slecht uitgewerkte en fi nancieel helemaal niet doorg ronde opties." 1-eefbaar Oegstgeest waar schuwt de Oegstgeestenaren in het pamflet voor de enquête. „Als u de komende week telefo nisch wordt benaderd om een uitspraak te doen betreffende uw voorkeur voor een locatie, laat u zich dan leiden door uw gezqnd verstand en niet door oncontroleerbare bouwkosten schattingen." De 15-jarige Leidse zeiler Martijn du Prie ontving gisteravond de Warmondse Sloepie Wisselprijs. foto pr 'Sloepievoor Leidse zeiler Martijn du Prie BURGERLUKE STAND DEN HAAG/OEGSTGEEST Trampolinespringster Inke van Braak heeft gisteravond voor de tweede keer de Warmondse Sportprijs gewonnen. Hoewel Van Braak vorig jaar ook de wis selprijs in ontvangst mocht ne men. vond de jury dat zij het beeldje van de Warmondse beeldhouwer Fons Versluijs dit jaar weer verdiende. Vooral haar bronzen medaille bij het synchroonspringen tijdens de wereldkampioenschappen en de vierde plaats bij de Europese jeugdkampioenschappen waren voor de jury doorslaggevend. De 17-jarige Van Braak prolongeer de bovendien haar tweevoudige Nederlandse titel in de A-klasse tot 18 jaar, bij zowel het indivi dueel als het synchroonsprin gen. De Warmondse ontving de prijs gisteravond uit handen van burgemeester I. van der Wel bij de opening van de Kaag- week. De sportprijs is bedoeld voor Warmonders die op sport gebied een bijzondere prestatie hebben verricht. De 15-jarige Leidse zeiler Martijn du Prie kreeg de War mondse Sloepie Wisselprijs. Du Prie, die bij de Koninklijke Wa tersportvereniging De Kaag zeilt, zit sinds twee jaar in de Nederlandse kernploeg. In 1991 werd hij 17de bij de wereldkam pioenschappen in Griekenland. Vrtrig jaar werd hij Open Bel gisch kampioen en vijfde bij de wereldkampioenschappen in Argentinië. Volgende maand neemt hij deel aan de Europese jeugdkampioenschappen in Duitsland. PERSBUREAU CERBERUS De economische politierechter, mr. I. van der Scheer, wil meer duidelijkheid over de omstan digheden die hebben geleid tot de dood van een 41-jarige man, die op 6 november 1991 in Oegstgeest van een dak viel. De ervaren werknemer van het Al- phense bedrijf Kobus Karwei en onderhoudsdienst BV, zakte tijdens werkzaamheden door een golfplatendak van een pand aan de Rijngeestersfraatweg en storttte vier meter naar bene den. Hij overleed een week later aan de gevolgen van de val. De rechter wil meer duidelijk heid over de oorzaak in verband met de schuldvraag. Het bedrijf waar de uit Boskoop afkomstige werknemer in dienst was moest zich gisteren verantwoorden wegens onveilige bedrijfsvoe ring. Zo zouden steigerplanken niet zijn 'geborgd' en mogelijk te glad zijn geweest. Zowel de aanklager als de rechter kwa men mt de conclusie dat de stukken te summier waren om tot een afhandeling van de zaak te komen. Voorschoten Geboren: 27 mei Pepi|n M. z v BP. Visser en M. Groenewegen, Narcisstraat 31; 28 mei Jesper M z.v. R J.J.J. Bakker enG Verkaik, Koper wieklaan 68, 2 juni Eliza M. d.v. R Visser en G.J.H van Dinteren, Joke Smitlaan 68; 7 juni Lisanne L. d.v. G. J. Blauw en S. Wijnands. De Hooghkamer 7, 5 juni Maiaika M d.v C M. van Gestel en M. Ver boom, Welterdreef 27; 8 juni Tho mas P. z.v. P J Owens en P.J. Owens. Johan Frisolaan 47; 9 juni Nathalie S d v. I D Phillips en S. C. Phillips. Willem Barentszlaan 71; 10 juni Rens E. z.v. R S de Bruijn en C Aalbertsen. Prof As serlaan 36; 15 juni Thomas C M z.v. P M C. Janssen en M J R Steinbusch, Chopinlaan 58 Gehuwd: 18 juni J J van Tilborg met J.C Peelen. 18 juni J H Enterman met N.D. Wassmk. Overleden: 9 juni R E. Vijfvinkel ev Leij, oud 5b jaar, 10 jum P Bogerd, oud 9/ ja ar, 11 juni A Wagendorp wv Har tenberg. oud 88 jaar: 12 juni L Kooi), oud 81 iaar, 14 juni S M Quee ev Luitwieler. oud 90 jaar

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13