'Leven is één lange zoektocht' Kerk Samenleving Warmtefront komt eraan ZATERDAG 26 JUN11993 UIT DE KERKBLADEN Orde der Vrijmetselaars stelt vragen, maar geejt geen antwoorden Ouderling (1) Met artikel met de kop 'Ambt van ouderling kan maar beter worden afge schaft', dat een tijdje terug op de Podium-pagina van het dagblad Trouw stond, trok de aandacht van domi nee W.A. van der Lugt. Het betrof een ingezonden stuk van een ontgoochelde ou- derlinge, die zich afvroeg of het met dit ambt niet net zo moet gaan als met de be roepen van de lantaarnop steker, kantklosser en turf steker. „Toen de tijd daar was, zijn ze bijgezet in de reeks van wat uit de tijd is geraakt. Het ambt van ou derling mag nu ook die weg gaan. Laat het eeuwen 'ge werkt' hebben, nu doet het dat naar twee kanten niet meer", zo vat de gerefor meerde predikant van Kou dekerk aan den Rijn/Ha- zerswoude-Rijndijk het re laassamen. Ouderling (2) Je kunt ze niet of nauwelijks meer krijgen én bijna nie mand zit te wachten op een vermanend, troostend be zoek van de ouderling. „Daarom is het gênant om mensen die geen tijd of zin hebben of die zich niet ge schikt achten, te blijven be naderen voor het ambt", meent de briefschrijfster. „Dat werkt demotiverend en het suggereert dat we in de gemeente niet meer meeleven met elkaar en niet meer betrokken zijn bij het geloof. Is het niet beter bij veranderend getij de ba kens te verzetten en 'de ou derling naar het museum te sturen'." Wat Van der Lugt vooral boeit in het relaas is haar ervaring in het wijkwerk. De vrouw had zich voorgeno men om alle gezinnen in haar wijk twee keer te be zoeken, maar daar kwam fiet in die vier jaar niet van. „Waarom niet? Het hoeft van de mensen niet, het be zoek van de ouderling, en wie je nog wel wil ontvan gen, doet dat omdat dat zo hoort, of omdat ze geen 'nee' durven zeggen. Echte behoefte aan een gesprek met een ouderling over godsdienstige aspecten is er bijna nooit..." Ouderling (3) De predikant noemt het verhaal van de briefschrijf ster zeer herkenbaar. Haar hartekreet: 'Waarom bezin nen we ons dan niet op an dere mogelijkheden om de gemeenteleden bij de kerk te betrekken?', spreekt Van der Lugt aan. „Ze heeft ge lijk: er is veel verschoven en dat vraagt om diepgaande bezinning. Misschien vindt haar bijdrage wel db weg naar menige kerkeraadsver- gadering (en veel verder, de gemeente in!). Ik hoop het van harte." Maar met het afschaffen van het ambt van ouderling kunnen we volgens hem nog wel even wachten. „Ik geef er vooralsnog de voor keur aan dat het met de ou derling dan maar moet gaan als met de loodgieter, die geen lood meer giet, maar toch binnen hetzelfde werkgebied is blijven ope reren. Want omzien naar elkaar, daar kun je in de ge meente niet zonder, hoe we dat dan ook willen organi- „Vrijmetselaars doen niets wat het daglicht niet kan verdragen. We vormen dus ook géén wereldwijde sa menzwering." Secretaris W. Hofman van de Leidsë loge 'La Vertu' kent de vooroordelen tegen de Or de der Vrijmetselaars op zijn duimpje. „Omdat onze bijeenkomsten besloten zijn, denken veel mensen dat we geheimen hebben. Sommigen denken zelfs dat we mensen doden. Dat is natuurlijk onzin." LEIDEN MONIQUE VAN EEDEN De vrijmetselaars in Nederland hechten veel waarde aan goede voorlichting over wat zij denken en doen. Daarom worden infor matiebijeenkomsten gehouden en folders uitgegeven. Ook de media worden welwillend te woord gestaan. De bijeenkomsten zelf blijven besloten, omdat 'alleen een vrij metselaar de symbolen en ritu elen volledig kan begrijpen en naar waarde schatten'. De meeste vrijmetselaars zijn mannen. Ook de drie Leidse lo ges laten alleen mannen toe. Gewoon, omdat sexegenoten onder elkaar vrijer kunnen spre ken. De vrouwelijke tegenhan gers van de vrijmetselaars zijn verenigd in de Orde der Weef sters. Overigens is er in Neder land ook één gemengde loge: 'Le Droit Humain' in Den Haag. Tijdens de bijeenkomsten be spreken de vrijmetselaars aller lei onderwerpen. Alleen contro versiële thema's (politiek en godsdienst) zijn taboe. Want twistgesprekken zijn niet toege staan. Mannen die overtuigd zijn van hun gelijk op politiek of godsdienstig gebied, horen dan ook niet thuis bij de vrijmetse laars. Een vrijmetselaar ziet in, dat wat voor hem waarde heeft, daarom nog niet de absolute waarheid is. „Wij zoeken niet naar de verschillen, maar naar de overeenkomsten", legt Hof man uit. „Alle vrijmetselaars hebben een aantal ideeën ge meen." Dat alle mensen vrij zijn om te denken wat ze willen, bij voorbeeld*. Maar ook dat het le ven één lange zoektocht is om dat je de absolute waarheid nooit kunt ontdekken. De vrij metselarij biedt gelegenheid om de grote vragen van het leven te stellen, maar geeft zelf niet de antwoorden. „Het is geen le vensbeschouwing, maar een le venshouding", zegt Hofman hierover. Secretaris W. Hofman: „Wij zoeken niet De vrijmetselarij heeft een inte ressante geschiedenis. In het Engeland van de late Middel eeuwen was een 'freemason' (in het Nederlands 'vrijmetselaar') een steenhouwer die ruwe steenblokken bewerkte tot mooie bouwstenen. De vrijmet selaars verenigden zich in bouwcorporaties, 'loges' ge naamd. Tijdens de bijeenkom sten van een loge werd niet al leen over het vak gesproken, maar ook over allerlei geestelij ke en maatschappelijke onder werpen. Na verloop van tijd werden ook niet-vakgenoten tot de lo ges toegelaten. Langzamerhand werd de oorspronkelijke beteke nis van de begrippen en werk tuigen uit het metselaarsvak on dergeschikt aan de symbolische betekenis ervan. De vrijmetse laars'spreken niet meer over het bouwen van kathedralen: zij willen bouwen aan de Tempel der Mensheid. Zij geloven in een voortstuwende wereldorde en spreken in dit verband over de Opperbouwmeester des Heelals. Zij beschouwen het als hun taak om ieder voor zich te zoeken naar en te werken aan het eigen 'bouwplan', het doel van het eigen leven. In 1717 stichtten vier vrijmet selaarsloges in Londen de eerste overkoepelende Grootloge. Van daaruit heeft de vrijmetselarij zich over de hele wereld ver spreid. In 1734 werd de eerste Nederlandse loge opgericht: de Leidse loge La Vertu volgde in 1757. „Alleen wanneer ergens absolute macht heerst, gaat het fout", zegt Hofman. „De vrij metselarij wordt niet getole reerd door individuen of rege ringen die hun eigen leer als ab solute waarheid aan iedereen willen opleggen. Onder een to talitair regime kunnen alleen nog informele bijeenkomsten plaatsvinden. Als de dictatuur afloopt, komt de vrijmetselarij weer naar boven. In Nederland is dat zo gelopen ten tijde van de Tweede Wereldoorlog. In .Oost-Europa zien we het nu weer gebeuren." Nederlandse vrijmetselaars steunen hun broeders in de voormalige Oostbloklanden. Niet alleen met geld, maar ook met de noodzakelijke attribu ten. De belangrijkste attributen van iedere loge zijn de passer en de winkelhaak. De passer wordt geassocieerd met maatgeven, scheppen, afpassen: de winkel haak (een volmaakt rechte hoek) met 'de rechte verhou ding', de zuivere relatie, tot de medemens en de Opperbouw- Ontwikkeling De symbolen spelen een grote rol tijdens gewone bijeenkom sten en tijdens plechtigheden. De vrijmetselaars kennen vier grote feestdagen: de opening van het werkjaar, winter - St. Jan, de lente-aequinox en zo mer - St. Jan (tevens de afslui ting van het werkjaar). De overi ge plechtigheden zijn: de inwij ding als leerling, de bevordering tot gezel en de verheffing tot meester. Gewoonlijk wordt een vrijmetselaar verheven tot meester als hij een jaar lang ge zel is geweest. Hij wordt bevor derd tot gezel als hij een jaar leerling is geweest. Maar hoe wordt hij leerling? Een belangstellende wordt geacht zichzelf op te geven. Hij voert gesprekken met oudere le den, vult een vragenformulier irr en stelt zijn levensverhaal op schrift. Na de gesprekken en een grondig onderzoek kunnen de vrijmetselaars besluiten om hem in te wijden. Aan het eind van de inwijdingsplechtigheid ondertekent de nieuweling de beginselverklaring. Hierin staat onder meer 'De Orde streeft naar de veelzijdige en harmoni sche ontwikkeling van de mens en de mensheid' (art. 2, lid 2) en 'Zij gaat uit van een vast ver trouwen in de werkelijkheid ener geestelijke en zedelijke, de mens en de mensheid voortstu wende wereldorde.' (art. 2, lid 3) Als een man dit ondertekend heeft, is hij leerling-vrijmetse laar. Alle gegevens die voor het onderzoek naar zijn leven ge bruikt zijn, worden vernietigd. Hij mag een nieuw leven begin nen. Een leven waarin plaats is voor allerlei mensen en ideeën, behalve voor het idee dat wie- dan-ook de wijsheid in pacht heeft. De bescherming van het ongeboren leven Het experimenteren met menselijke embryo's is één van de meest omstreden onderwerpen uit de bio-me- dische ethiek. „Dat komt doordat een standpunt over wat er met ongeboren leven wel en niet mag, niet los gemaakt kan worden van een levensbeschouwelijke op vatting over het leven", schrijft dr. J.S. Reijnders in het voorwoord van 'De bescherming van het ongeboren le ven'. De discussie roept niet alleen ethische en juridi sche, maar ook filosofische en theologische vragen op. Reijnders laat deze zeer uiteenlopen vragen aan bod komen in zijn boek, waarbij hij de lezer uitdaagt om stap voor stap met hem mee te denken. De docent ethiek aan de faculteit der godgeleerdheid van de Vrije Universiteit in Amsterdam, die in 1988 bij prof. dr. H.M. Kuitert promoveerde, komt zelf tot de conclusie dat er geen oplossing van het vraagstuk van de embryo-research is te bedenken die geen morele prijs heeft. Bij de bemiddelingspoging die hij in zijn boek heeft ondernomen 'hoort ook dat deze prijs niet BOEKBESPREKING. wordt ontweken of verdonkeremaand, maar dat wordt benoemd en dat van geval tot geval wordt vastgesteld hoe hoog de prijs is'. Reijnders pleit zelf voor een wette lijke regeling die het instrument biedt om deze afwe ging telkens opnieuw van geval tot geval te maken. Hij stelt voor om uitzonderingen op een verbod op embry o-research niet in de wet vast te leggen, maar onder het beheer te brengen van een commissie. Dit gezelschap van mensen met een uiteenlopende morele, levensbe schouwelijke en godsdienstige overtuiging zou moeten garanderen dat er een voortgaande publieke discussie wordt gevoerd over de bescherming van het ongeboren leven. Kampen deed tijdens zijn studieverlof onderzoek naar de karcht vn het pastorale gesprek, met name naar de plaats van Jezus en de Heilige Geest daarin. Het boekje 'Is er iemand bij u ziek?' is de neerslag van dit onder zoek. Van Herwijnen heeft bewust niet gestreefd naa een 'diepgravend theologisch of psychologisch werk „Wel biedt het een model dat gebruikt kan worden in de dienst van genezing en bevrijding, doorgaans niet de sterkste kan van onze protestantse zielzorg. Ik hoop zo anderen aan te reiken wat ik zelf - met velen - tot nu toe heb gemist." De titel is ontleend aan Jacobus 5, vers 14, 15. „Is er iemand bij u ziek? Laat hij dan de ousten roepen om met hem te bidden, hem te zalven, en de Here zal hem oprichten." Is er iemand bij u ziek? Over de kracht van het pastorale ge sprek VV. Herwijnen. - Kampen Kok Voorhoeve, 1993. - 44 p. ISF HET WEER HANS VAN ES Hoewel het Azoren-hogedrukge- bied zijn opmars naar West-Europa voortzette, viel het vrijdag met de zon erg tegen. Voortdurend dreven wolkensluiers over. Een aanwijzing dat er in de hogere luchtlagen war mere lucht kwam aansnellen. Aan de bodem was het met 16 graden nog steeds uitgesproken frisjes voor de tijd van het jaar. Het echte warmtefront, waarach ter ook de een temperatuurstijging aan de bodem volgt, passeert van middag en vanavond ons land. Het is opnieuw een tamelijk bewolkte dag en er kan tijdens de passage van het front eventjes wat regen of motregen vallen. Misschien dat juist voor zonsondergang de eerste opklaringen het westen van het land bereiken. Hoewel de tempera tuur ook vandaag op zich nog aan de lage kant is, voelt het vooral la ter op de dag veel zachter aan in de aanstromende vochtige oceaan- lucht van subtropische oorsprong. Zondag is de eerste van een drie tal warme dagen, die op het menu staan. Het is tamelijk klam en de zon probeert in de loop van de dag de resterende wolkenvelden te ver drijven. Vooral aan zee is er bij aan- landige wind eerst nog kans op mist of lage stratusbewolking. Daar wordt het nog niet warmer dan een graad of 20. Landinwaarts is 23 tot 25 graden mogelijk. Op maandag en dinsdag, als de hoogste luchtdruk ten oosffcn van Nederland ligt, komt de lucht met zuidoosten wind vanaf een sterk opgewarmd continent. Dat laat temperaturen toe van meer dan 25 graden, zomers warm dus. ook aan de stranden. Later op dinsdag, als het kwik op diverse plaasen tot dicht bij 30 graden is opgelopen, staatde traditionele onweerssto ring op de deurmat. Nog altijd geen stabiel, lang aan houdend zomerweer dus. De aan staande warmtegolf is op origineel Hollandse wijze verpakt. Twee da gen zon en snelle opwarming; dan benauwd met onweer in de lucht, gevolgd door een verfrissende wind van zee, waarbij het kwik een forse duikeling maakt naar circa 20 gra den op woensdag. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: zondag ook plaatselijk een bui. Middagtemperatuur rond 20 graden. Oenemarken: Half tot zwaar bewolkt en plaatselijk wat lichte re gen. Middagtemperatuur zaterdag rond 17 graden, zondag enkele graden ho ger Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Schotland en Ierland overwegend bewolkt en vooral zaterdag at en toe regen. In Wales en Enge land droog en zonnige perioden. Mid dagtemperatuur oplopend tot 16 graden aan de Schotse westkust, 20 graden in Ierland, Wales en de rest van Schotland en 25 graden in Engeland. Belgie en Luxemburg: Zaterdag wolkenvelden, zondag van het zuidwesten uit perioden met zon. Vrijwel overal droog. Middagtemperatuur onge veer 20, zondag circa 23 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnig, maar in het noorden ook enkele wolkenvelden. Droog. Middagtempera tuur oplopend tot 22 graden aan de Ka- naalkust en circa 27 graden elders. Portugal en Madeira: Portugal: Perioden met zon, maar vooral zondag ook enkele wolkenvelden. Zater dag op de meeste plaatsen droog, zon dag vooral landinwaarts kans op een re gen- of onweersbui. Middagtemperatuur in het binnenland tussen 29 en 35 gra den. Aan zee maxima rond 25 graden, zondag in de loop van de dag afkoeling. Madeira: Wolkenvelden, Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. sope Middagtempe- ratuu r rond 24 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: In noord-Spanje droog en tame lijk zonnig. Elders veranderlijk bewolkt en in het zuidwesten van Spanje moge lijk een regen- of onweersbui. Overwe gend zeer warm, zondag middagtempe ratuur aan de Golf van Biskaje tussen 25 en 30 graden, aan de Middellandse zeekusten tussen 28 en 33 en landin waarts rond 38 graden. Canarische Ei landen: Flinke zonnige perioden en vrij wel overal droog. Maxima tussen 25 en 30 graden. Zuid-Frankrijk: Zonnig en warm tot zeer warm weer. Za terdag in het Rhonedal tijdelijk kans op Mistral. Middagtemperatuur oplopend tot ongeveer 30 graden, langs de kust Mallorca en Ibiza: Overwegend zonnig, maximumtempera- 32 graden. enkele wolkenvelden en een kleine kans op een bui. Maxima tussen 26 en 30 graden. Corsica en Sardinië: Droog en overwegend zonnig weer. Middagtempe- ongeveer 30 graden. Zon op 05.19 Zon onder 22.01 Maan op 14.48 Maan onder00.55 Waterstanden Katwijk Hoog water 09.39 22.13 Laag water 05.06 17.31 MAANDAG 28 JUNI 1993 Zon-«n maanstanden Zon op 05.20 Zon onder 22.01 Maan op 16.08 Maan onder01.18 Waterstanden IJmuiden Hoogwater 10.49 23.19 Laag water 06.17 18.41 Weerrapporten 25 jun 20 u no4 21 7 Klagenlurt licbt bew Griekenland en Kreta: Zonnig en vooral zaterdag a< den in de Egeische Zee md. Zondag in h i de stran-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12