Leiden Muziekmarathon tijdens 3 oktober 'We zijn ons mateloos aan het overschatten' Jaar cel voor dodelijk ongeval op Oude Rijn Kappeyne's wens posthuum gehonoreerd Vrolijke actie van ambtenaren CDA wil meer weten over vuilverwerking ZATERDAG 26 JUNI 1993 CHEF GERT VISSER. 071 -356430. PIV -CHEF AAD RIETVELD. 071 -356428 Verliezer y« -J Leiderdorp is de I J grote verliezer van het faillissement van touw- fabriek Verto, vreest de in- dustriebond FNV Java-mens /t Conservator De Vos I van het Natuurhis torisch museum wordt niet warm of koud van aanval len op de echtheid van de Java-mens House-dreun st q Wordt het tijd voor I een nieuw volks lied? Ja, met een house- dreun, zeggen meisjes op de markt in Hazerswoude Meer zenders op televisie leiden willem spierdijk TV-kijkers in Leiden kunnen in september een keuze ma ken uit circa tien zenders meer dan nu. Ook worden er via het kabelnet meer radio stations doorgegeven. De ge meenten in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek kunnen de zenders doorge ven indien het kabelnet wordt uitgebreid. Zo niet, dan moeten de gemeentebe sturen een keuze maken uit het vergrote aanbod. Behalve de extra tv-stations kunnen de kijkers ook een zogenaamd matrix-beeld op roepen. Daarmee worden verschillende kleine tv- beeldies op één scherm ver toond. Zo kan dus in één oogopslag worden gezien wat het totale aanbod op de kabel is. Nieuw is de doorgifte van TV-plus. Deze zendej zendt breedbeeld-televisie uiL Bij het nieuwe aanbod bevindt zich verder France 2. Ook wordt een Italiaans (RAI Uno), Spaans (TVE Interna tional) en een Arabisch pro gramma (MBQ doorgeven. MBC wordt in Londen ge maakt en geeft nieuws uit de Arabische landen. Daarnaast komen ook het programma Euronews op de kabel, Discovery Channel (dat documentaires uit zendt), Children Channel en Filmnet. Mogelijk keert er een kabelkrant terug op de televisie. De kabelnetten onderhan delen landelijk nog met de PTT over een storingsvrije doorgifte van de Engelstalige zenders. Voorlopig lijken die gesprekken op dood spoor té zitten nu de PTT te veel geld vraagt voor de kwaliteitsver betering van de doorgifte van de BBC. Het aantal radiozenders op de kabel wordt eveneens ste vig uitgebreid. Het gaat om radio Noordzee, RTL 4 radio, Euro-Jazz, Holland FM, Con certzender Nederland, Com merciële Omroep Stichting Nederland en Jungle Rock (het eerste 'groene' radiosta tion). LEIDEN ERNA STRAATSMA Voor het overvaren van een vis sersbootje met dodelijke afloop eiste de officier van justitie gis teren tegen een 38-jarige Zoe- terwoudenaar een gevangenis straf van twaalf maanden, waar van drie voorwaardelijk. Hij ver weet de 38-jarige bestuurder van een speedboot 'grove schuld'. Hij veroorzaakte 29 juli een ongeval op de Oude Rijn, ter hoogte van de Leiderdorpse brug. De Zoeterwoudenaar, verko per van speedboten, had op de avond van het ongeval een leiden frank buurman Het budget van de vereniging bedraagt 250.000 gulden. Maar ondanks de vele optredens wordt het eeuwfeest niet het duurste feest dat ooit is gehou den. „De spontane medewer king van veel artiesten heeft ons verrast. Iedereen is bereid om er een geweldig feest van te ma ken. Het nadeel is misschien wel dat we de komende jaren aan sommige programmapun ten vast blijven zitten, omdat het publiek niet accepteert dat we er niet mee terugkomen", zegt bestuurslid A. de Jong. Veel activiteiten zijn gratis toeganke lijk, en anders is de entreeprijs laaggehouden. Het muzikale festijn begint op zondag 26 september met de opvoering van de musical de Westside Story voor ouderen in feestje in de Kaag. Rond mid dernacht stapte hij met een broer en een vriend in zijn boot om naar huis te gaan. De tocht ging via de Zijl en de Oude Rijn. De snelheid van de boot be droeg ongeveer 50 kilometer per uur. Ter hoogte van de Lei derdorpse brug kwam de speedboot in aanvaring met een onverlichte vissersboot. De in zittende van de boot, een 62-ja rige Leidenaar, overleed vrijwel direct na het ongeval. Bij het de Leidse Schouwburg. Donder dag 30 september staat een waardige opening gepland met de 'First night of the proms' naar Engels voorbeeld. Het Na tional Symphony Orchestra met gastpianist Wibi Soerjadi treedt dan op in de Groenoordhallen. Op het programma staat het tweede pianoconcert van Rach- maninov, en verder bewerkin gen van muziek van artiesten als Pink Floyd en Genesis. In de Groenoordhallen wordt speciaal een theater gebouwd dat plaats biedt aan 4500 toeschouwers. Rubberen Robbie Vrijdag 1 oktober barst het mu zikale feest los met optredens van Catapult en Rubberen Rob bie in de Groenoordhal. Bij so ciëteit Minerva op de Breestraat barst de saxofoon-battle los. Be kende en minder bekende saxo fonisten zorgen voor 24 uur ademtest trof de politie 580 mi crogram alcohol in het bloed van de verdachte. De officier van justitie om schreef de Zoeterwoudenaar als een dader zonder spijt. „U bent alleen met uzelf bezig geweest. Direct na het ongeval hebt u zich niet bekommerd om het slachtoffer. Naderhand heeft u ook geen contact opgenomen met de nabestaanden." De ver dachte hoorde het een beetje non-stop muziek. Verder rijdt er die dag een beiaard door de buitenwijken en is er een Leids artiesten festival in het Antonius Zalencentrum met onder ande ren Leidse Kees. Het muziekfeest bereikt za terdag 2 oktober een hoogte punt met onder meer het optre den van Lee Towers en Pierre Kartner overdag en Paul de Leeuw en Ruth Jacott 's nachts. Het programma op zondag 3 oktober is ingetogen in verband met de zondagsrust. Niettemin zijn er passantenconcerten in de binnenstad en een jazzfesti val op de Burcht. Hoogtepunt van de dag is de Korentocht op diverse plaatsen in de binnen stad, met medewerking van de wereldberoemde Wiener San- gerknaben. Op maandag 4 oktober wordt een claxonconcert gehouden in het Van der Werfpark. Zo'n 25 chauffeurs zorgen met hun toe ters voor een ware kakafonie. Het concert wordt gedirigeerd vanaf de sokkel van het stand beeld van burgemeester Van der Werf. Een ander opmerke lijk optreden is dat van het Huisvrouwenorkest De Vrolijke Keuken, dat muziek maakt met vaatwerk. beteuterd aan. Hij kon geen goede verklaring geven voor dit gedrag. Zijn raadsman kwam hem te hulp met de opmerking dat het slachtoffer, van Italiaan se origine, in Nederland geen familieleden had. „Het is een godswonder dat er niet eerder een ongeluk is ge beurd, want u had elke week zo'n feestje op de Kaag", zei de officier. „U bent. bij wijze van spreken, op de automatische pi loot naar huis gevaren. Met een constante snelheid van 50 kilo meter en een bochtige route, in het donker en onder invloed van alcohol." De Zoeterwoudenaar had het vissersbootje niet opgemerkt. Dat hij te hard had gevaren gaf hij onmiddellijk toe en dat hij te diep in het glaasje had gekeken ook. „Ik heb alleen die klap op gemerkt. De boot helde een beetje naar één kant. Ik dacht eerst dat er een boomstam of iets anders in het water lag. Ik heb gas terug genomen en ben teruggegaan." De officier van justitie zei dat hij 'onzettend lang had geaar zeld' of hij de verdachte 'poging tot doodslag' ten laste zou leg gen. Uiteindelijk koos hij voor een variant op 'dood door schuld'. „Ik geef de verdachte het voordeel van de twijfel." De officie eiste de maximaal moge lijke straf. Aan het verzoek van de verdachte om een aantal uren dienstverlening op te leg gen wilde hij niet voldoen, van wege de ernst van voorval. De raadsman van de verdach te vond de tenlastelegging ver keerd. Daarin staat dat de Lei denaar is overleden als gevolg van de vernieling van zijn boot. „Dat verband kunt u niet bewij zen", vond de advocaat. Hij vond dat alleen bewezen kon worden dat de verdachte een boot had bestuurd zonder daar toe in staat te zijn. Dat kan de Zoeterwoudenaar op een cel straf van hooguit twee maanden komen te staan. Voor het overi ge bepleitte de raadsman vrij spraak. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Normaal, I^ee Towers, Paul de Leeuw, het National Sym- non-stop muziek. Verder rijdt er phony Orchestra; het honderdste Drie Oktoberfeest die dag een beiaard door de wordt een groot muzikaal spektakel met omstreeks 100 aniestCTfestiv™inhetAmonius optredens. „Dit is het jubileumgeschenk van de 3 Octo- Zalencentrum met onder ande- ber Vereeniging aan de Leidse bevolking", stelde R. ren Leidse Kees. Heruer gisteren bij de presentatie van het muzikale pro- Het muziekfeest bereikt za- r terdag 2 oktober een hoogte- gramma. t et on(,er mper het oDtre- leiden De ambtenaren voeren actie voor een serieuze zaak. Ze willen 2,5 procent loonsver hoging. Maar dat actievoeren kan heel gezel lig zijn. De ambtenaren van de Leidse belas tingdienst vermaakten zich gisterochtend op perbest tijdens hun werkonderbreking van een uur. Een band speelde in de kantine stevi ge rock 'n roll, er werden grapjes gemaakt over 'broedende kip' len Dales en bijna ieder een droeg wel een petje of T-shirt van de ambtenarenbonden. Als uitsmijter zongen de belastinginners uit volle borst een protestlied. FOTO 'HOLVAST Huis Over.'t Hoff gerestaureerd tot 'mooiste studentenhuis' De dames W. Barnard en A. van Nienes voor het gerenoveerde pand Gerecht 10, waar ze van 1938 tot 1974 als directrices de scepter zwaaiden. foto henkbouwman Twijfels aan drugplan De Vreeze leiden emiel fangmann „Toen Annelien hier in 1957 kwam zei ze dat ze nooit meer weg ging", zegt mevrouw A. van Nienes, oud-directrice van stu- dentenpand Gerecht 10. Giste ren werd de restauratie gevierd van het pand, waarin oud-WD- staatssecretaris Annelien Kap- peyne van de Coppello kwam wonen toen ze ging studeren. Ze kocht het in 1975 en verbleef er temidden van studentes tot haar dood in 1990. De onthulling van het pand ging op zijn Goekoops. De bur gemeester klom 'met behulp van een beetje brandweer' om hoog, en bewerkte vanaf de trap met de brandspuit het huis en de ramen. Na deze doop klom hij een raam binnen om van de trap weer naar beneden te gaan. Toen deed hij de voordeur open. Naast die deur had WD- fractieleider Bolkestein al een steen onthuld, die aan Kap- peyne herinnert. Kappeyne's wens om Gerecht 10 als huis voor louter studentes te behouden is postuum geho noreerd. Per 1 juli bevolken zes tien vrouwen de fraaie en ruime vertrekken. WD-fractieleider Bolkestein vertelde dat hij tot de geselecteerde gasten hoorde die Annelien in haar 'zaal' achter in het huis ontving en waarin je je volgens een journalist 'een wak moest hakken' vanwege de sta pels kranten. Ook de Leidse WD-burge- meester kende Kappeyne, maar vooral van de straat. „Dan struinde ze door de stad. Ze sprak je aan en dan viel er aan deze vlammende liberaal niet te ontkomen", aldus Goekoop. Volgens H. van Tongeren, voorzitter van de stichting Huis Over't Hoff, hebben we nu met het 'mooiste studentenhuis' van Leiden van doen. Het pand is naar ontwerp van architect Veldman uiterst luxueus opge knapt. Het dankt zijn naam aan zijn omgeving. „Deze wijk werd in de middeleeuwen al Over 't Hoff genoemd, omdat hier te genover het 's Gravenhof ligt vertelt oud-directrice Van Nie nes. Het monumentale huis, oorspronkelijk twee panden, was vanaf de middeleeuwen in particuliere handen. In de ne gentiende eeuw kwam het in bezit van fameuze families als de Tydemannen en de Le Pooles. Toen een dienstbode eens met de stoof in bed kroop, ontstond er brand. De oor spronkelijke trapgevel ging zo eind vorige eeuw verloren ging en er kwam een nieuwe lijst om de voorgevel. A. van Nienes en W. Barnard, van 1938 tot 1962 en van 1962 tot 1974 directrice in het Huis Over 't Hoff, liepen er gisteren weer rond. Van Nienes, ooit raadslid voor de PvdA in Leiden, bewaarde de teksten van een revue uit 1945, statuten en een ansicht van het huis. Van Nie nes sliep destijds 'in de schoe nendoos op zolder' en had haar kamers naast de voordeur. Daar is nu een uiterst luxueus appar tement met daarnaast een dou che en ligbad. De bejaarde dames zwaaiden destijds de scepter over dit huis van de toenmalige Vrijzinnig Christelijke Federatie (VCF). Die was in in 1930 in bezit van het pand gekomen en bestemde het voor studentes. Toch kwamen er ook wel mannen. Barnard: „We hadden ook ruimte voor vergaderingen en dan kregen we iedereen binnen: spiritisten, theosofen, tempelieren, Bella- myanen, soefi's, artikel 31'ers". Daarnaast bezat Gerecht 10 een eetzaal, waar zo'n vijfig mensen een maaltijd konden krijgen. „Vooral toen er nog geen gesub sidieerde mensa was een uit komst", vertelt Van Nienes. die vlak voor de oorlog met het kookinitiatiefkwam. Eén keer in haar leven heeft Van Nienes een gedicht ge maakt. Over het huis. Ze kent het nog uit haar hoofd. „Ik woon te midden van de dake n/En voor mijn huis staat maar een boom/De avondzon kan zelfs mijn huid niet raken/Al zie ik wel een gouden stroom/Een stroom die door haar licht te ge ven/Terugontvangt die terracot ta gloed/waar in de dode steen gaat leven/en ik de eeuwigheid vermoed." „Het gloeide net als in de Alpen. Maar door de bouw van een muur voor het Museum van Oudheden aan de Papen gracht is dat uitzicht aan de achterkant verdwenen", zegt Van Nienes. „Nu ik hier zo door het gerenoveerde pand loop zie ik veel ideeën verwezenlijk uit mijn stoutste dromen." leiden aap rietveld Softdrugs verstrekken is geen taak van de GGD. Dat is de eer ste reactie van GGD-directeur J. Groenenberg op het plan van PvdA-wethouder S. de Vreeze om in Leiden te komen tot lega le verkooppunten voor hasj en marihuana. Groenenberg is het met de wethouder eens dat softdrugs uit de criminele sfeer gehaald moeten worden, maar heeft grote twijfels aan de mo gelijkheden daartoe. De Leidse politiek heeft zo mogelijk nog meer bedenkin gen. „Experimenteren met soft drugs kun je beter doen in een stad waar voldoende deskun digheid is", vindt WD-fractie- voorzitter A. Geertsema. Vol gens CDA'er P. Kluck is er voor Leiden geen enkele reden om 'de kont tegen de krib te gooi en'. „Softdrugs zijn in Ixriden een beheersbaar en beheerst probleem. Als wij doen alsof dat niet zo is zijn we onszelf mate loos aan het overschatten. De Huis Swaak kan worden verkocht leiden» De curator in het faillissement van Erica krijgt de opbrengst van de verkoop van het huis van project-ontwikkelaar Swaak. De curator had beslag gelegd op de .woning aan de Leidse Brigan- tijnwal om te voorkomen dat de opbrengst terecht zou komen bij een dubieuze Antilliaanse bv. De rechter heeft gisteren het beslag opgeheven, zodat het huis worden verkocht. De op brengst komt echter op een speciale rekening van de recht bank. problematiek in Leiden is niet te vergelijken met die in grote steden." Fractievoorzitter P. Langen- berg van D66 vindt het plan van De Vreeze 'sympathiek' en 'op zichzelf aanvaardbaar'. „Met le gale verkooppunten kun je het probleem in de hand houden. Maar dan moet je het wel in de hele randstad aanpakken. Want anders krijg je dat iedereen naar "Leiden komt om softdrugs te halen." De Vreeze opperde onlangs op een avond van de Jonge So cialisten, dat het beter zou zijn als er legale verkooppunten wa ren voor hasj en marihuana. Dat zou de handel uit het crimi nele circuit halen en vervelende randverschijnselen wegnemen. De PvdA'er meent dat Leiden daarin een voortrekkersrol zou kunnen vervullen. Hij zou met hogere overheden willen praten over de mogelijkheid om te ex perimenteren met legale Ver kooppunten. Dat zou de GGD kunnen zijn, meende De Vree- leiden Het CDA in acht gemeenten rond Leiden hebben H. de la Mar, voorzitter van de Gevulei, gevraagd ramingen tc geven van de kosten van zowel de Af valverwerking Rijnmond (AVR) als de VAM. De CDA'ers willen die informatie vergelijken met de kosten van de experimente le scheidings- en vergistingsin- stallatie (SVI). die de Gevulei wil bouwen aan de Voorscho- ze. Directeur Groenenberg vindt het onbestaanbaar dat de ge meentelijke gezondheidsdienst softdrugs zou verkopen. „De taak van de GGD is jongeren te wijzen op de risico's, niet om het tc verkopen. Het zou wel goed zijn als wij op het gebruik meer controle kunnen uitoefe nen. Dat deel van het verhaal van de Vreeze onderschrijf ik. Maar dit plan is erg ver van mijn bed." Groenenberg vindt dat er ge vaarlijke kanten aan zitten om softdrugs vrij te geven. „Nie mand kan overzien wat er dan gebeurt. Uit recente onderzoc ken is toch gebleken dat het een gevaarlijke stof is. Het tast de concentratie aan. En al houden de meeste gebruikers er op den duur weer mee op. je kunt er wel geestelijk afhankelijk van raken." Verkopen wil zij het niet, maar zij zou het wel een goede zaak vinden als de GGD toezicht kon houden op de kwaliteit van de stuff. terweg in Leiden. Pas dan be sluit het CDA in de acht ge meenten of ze steun geven aan de nieuwe vuil fabriek. Vertraging in de bcsluitvnr ming zou leiden slecht uitko men. Wethouder Dc la Mar begint liefst zo snel mogelijk met de bouw. omdat de ver gunning om het huisvuil bij aan dc Gabriël Metzustraat in Leiden op te slaan in 1996 af loopt.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11