FBI voorkomt aanslagen New York met arrestaties Angolezen op zoek naar veilig onderkomen Buitenland Zo hard mogelijk roeien 'Ratten, sprinkhanen en de Kurden zijn drie plagen van deze wereld' Turkije waarschuwde voor acties 'Man met een missie' Weinig voortgang bij overleg over Bosnië Abiola benoemt zichzelf tot president Nigeria VRIJDAG 25 JUN11993 AFP Agence France Pr«se ANP AJgenwn Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappelqke Persdienst Ind The Independent IPS Inter Press Serv.ce RTR Reuter UPI United Press International Doden in Moskou na ongeluk tankwagen moskou Bij een zwaar verkeersongeluk in Moskou zijn gisteren ten minste elf mensen levend verbrand en vijf zwaargewond ge raakt. Het ongeluk zou zijn gebeurd toen een vrachtwagen op een tankwagen met benzine inreed die voor een stoplicht stond te wachten. De benzine „spoot uit de tank" en kwam terecht op een stilstaande trolleybus vol passagiers (foto). Volgens oogge tuigen echter lekte de tank en raakte de benzine in vlam door vonken van de trolleybus. foto tass Ierland legaliseert homoseksualiteit dublin Het Ierse parlement, de Dafl, heeft gisteren een wet aangenomen waardoor voor het eerst in het overwegend rooms- katholieke Ierland homoseksualieit wordt gelegaliseerd. Krach tens de nieuwe wet staat het mensen van hetzelfde geslacht van af 17 jaar vrij seksueel contact aan te gaan. Bioscopen mogen open op de sabbat Jeruzalem» Israëlische stadsbesturen mogen bioscopen niet ver plichten op de joodse sabbat hun deuren gesloten te houden. Dat heeft het Israëlische Hooggerechtshof gisteren bepaald. Het gaat om de vrijdagavond, de uitgaansavond van de niet religieu ze Israëli's. De sabbat duurt van zonsondergang vrijdag tot zons ondergang zaterdag. Hittegolf treft Grieken athene Meer dan duizend mensen hebben gisteren in de Griekse hoofdstad Athene medische hulp gezocht in verband met hart- en ademhalingsklachten door de hitte en versterkt voorkomende smog. Griekenland wordt minstens nog tot zon dag geteisterd door een hittegolf, met temperaturen rond de 40 graden Celsius. Alle ziekenhuizen hebben speciale voorbereidin gen getroffen om het nog steeds groeiende aantal slachtoffers van de hitte op te kunnen vangen. Nieuwe stam ontdekt in bergen PNG port Moresby De politie van Papua New Guinea is in contact gekomen met een voorheen onbekende nomadische stam in de afgelegen bergen in de buurt van de grens met Irian Jaya, het voormalige Nederlands Nieuw Guinea. De stam heeft nooit eer der contact had gehad met de buitenwereld. Christelijke missio narissen zouden op weg zijn om een kerk te bouwen voor de stamleden. Britse minister opgestapt na schandaal londen De Britse premier John Major heeft gisteren het ont slag aanvaard van minister Michael Mates voor Noordierse vei ligheidszaken. Mates was betrokken bij de affaire rond Asil Na dir. Deze zakenman vluchtte vorige maand naar Cyprus, hoewel er een aanklacht tegen hem was ingediend wegens diefstal en fraude. Nadir, die grote donaties aan de regerende Conservatie ve Partij heeft gegeven, was op borgtocht vrijgelaten. Mates heeft het herhaaldelijk voor Nadir opgenomen. Plannen bende voor opblazen tunnels en gebouw Verenigde Naties Acht mannen zijn gisteren door de Amerikaanse FBI ge arresteerd op verdenking van het beramen van aansla gen. Ze zouden van plan zijn geweest om de komende maanden met bommen het VN-hoofdkwartier in New York, twee autotunnels en het FBI-kantoor in Manhattan op te blazen. Verder zouden ze onder andere VN-secreta- ris-generaal Boutros-Ghali en de Egyptische president Mubarak willen vermoorden. washington hans de bruun correspondent York. Daarbij kwamen zes men sen om en raakten meer dan duizend personen gewond. Alle Het brein van de groep zou acht groepsleden zijn moslim- nauw betrokken zijn geweest bij fundamentalisten, vijf van hen de aanslag, eind februari, op het hebben een Sudanees paspoort. Wereldhandelscentrum in New Zij zouden ook de Newyorkse senator Alphons d'Amato en een joods lid van het Newyorkse staatsparlement hebben willen vermoorden. Volgens de FBI waren de voorbereidingen voor deze acties zeer ver gevorderd. Er was zelfs al een 'proefexplo sie' uitgevoerd. De aanslagen hadden moeten worden uitgevoerd voor het be gin van het proces tegen de ver dachten van de aanslag op het Wereldhandelscentrum, dat in september begint De groep kon worden opgerold dankzij een FBI-informant die door de lei der, ene Siddig Ibrahim Siddig Ali, tot zijn eigen verbazing vol ledig in vertrouwen werd geno men. Enkele van de aangehou den mannen zijn aanhangers van de blinde sjeik Omar Abdel Rahman, die vanuit Jersey City in New Jersey oproept tot om verwerping van het bewind van de Egyptische president Mu barak. Siddig Ibrahim Siddig Ali blijkt de tolk van de sjeik te zijn. Ook de verdachten van de aan slag van februari onderhielden banden met de sjeik. Rahman ontkende gisteren echter elke betrokkenheid bij de terroristi sche activiteiten van de arres tanten en zei elke vorm van ge weld af te wijzen. hong kong Onder opzwepend tromgeroffel roeit de bemanning van deze Chinese drakenboot of hun leven ervan afhangt in de jaarlijkse Draken- race in Hong Kong. foto ap vincent yu Turken hanteren Arabisch gezegde istanbul jessica lutz ankara afp-dpa De strijd van de Kurdische Arbeiderspartij PKK in Turkije voor een eigen onafhankelijke Kurdi sche staat duurt al bijna tien jaar. De PKK ver klaarde Ankara drie weken geleden wereldwijd de oorlog, die gisteren begon met een serie aan vallen op Turkse consulaten en vestigingen. De helft van de ongeveer 25 miljoen Kurden, die nooit een eigen staat hebben gehad, leeft in het zuiden van Turkije, waar ze door de Turkse rege ring als „bergturken" worden aangeduid. De strijd tussen de Turkse troepen en guerrillastrij ders van de Kurdische Arbeiderspartij (PKK) speelt zich vooral af rond de plaatsen Cizre, Diyarbakir, Simak en Nusaybin. In Turkije mochten de Kurden tot voor kort hun eigen taal niet spreken en was het hun verboden er een eigen cultuur op na te houden. Sinds 1925 slaat het Turkse leger elke opstand van Kurdische verzetsorganisaties hardhandig neer. Turkije heeft zo'n 150.000 man troepen ingezet om een einde te maken aan het verzet van de naar schatting tienduizend Kurdische strijders. De strijd die de Kurdische Arbeiderspartij (PKK) onder leiding van leider Abdullah Ocalan sinds 1984 tegen Turkije voert, heeft inmiddels het leven gekost aan ruim drieduizend mensen. Ankara voelt zich in de strijd tegen de Kurdische opstandelingen evenals buurland Irak deels het slachtoffer van een veelvuldig gehanteerd Ara bisch spreekwoord: 'Drie plagen heeft Allah naar deze wereld gezonden: ratten, sprinkhanen en de Kurden'. Een kwart van de Kurden leeft in Iran, terwijl de rest van het Westaziatische volk zich heeft ver deeld over Irak, Syrië en de voormalige Sovjetu nie, voornamelijk Armenië. Ook in die landen is het leven voor de Kurden allesbehalve gemakke lijk. De afgelopen jaren werden hier op grote schaal Kurdische gezinnen gedeporteerd, waarna een grote volksverhuizing van Kurden naar Tur kije en Iran op gang kwam. De wens voor een eigen, onafhankelijke staat wordt niet unaniem door alle Kurden gedeeld, mede gezien de verdeeldheid onder de Kurden zelf. De Kurden tellen meer dan honderd stam men, die tot op heden geen gezamenlijke verte genwoordiging kennen. Al in de 17de eeuw streden de Kurden voor hun onafhankelijkheid tegen de Osmanen en Perzen. Hun woongebied werd toen verdeeld tussen het Osmaanse erj het Perzische rijk. Kort na de Eerste Wereldoorlog lieten zij een grote kans voorbij gaan: gesteund door een verklaring van de Ameri kaanse president Woodrow Wilson werd de Kur- correspondent Hikmet Cetin, de Turkse minister van buiten landse zaken, was gisteren witheet over de Kurdi sche acties tegen Turkse consulaten in West-Eu ropa. Zijn woede richtte zich niet zozeer op de Kurdische PKK van hen kun je zo'n actie ver wachten als wel op de regeringen van de be treffende landen, het meest nog Duitsland. „We wisten dat het kon gebeuren, alleen niet precies waar en wanneer. Vanaf 23 juni hebben we voortdurend de autoriteiten van de desbetref fende landen gewaarschuwd en gevraagd om be tere veiligheidsmaatregelen voor onze vertegen woordigingen. Het feit dat sommige landen hier geen gehoor aan gegeven hebben, is de reden dat dit gebeurd is", aldus Cetin tot het parlement. Een PKK-woordvoerder wilde gisteren doen ge loven dat het gaat om spontane acties van Kurdi sche burgers en dat de beweging zelf er niets mee te maken heeft. Wel zou de PKK de acties steunen als een „redelijke en menselijke reactie op de vol- PROFIEL: PHILLIPPE MORILLON geneve-parus bob kroon en hans gertsen correspondenten De Franse vier-sterrengeneraal Philippe Morillon (57) wordt na negen maanden trouwe en vaak opzienbarende dienst als com mandant van de VN-vrede stroepen in Bosnië op eigen verzoek naar Frankrijk terug geroepen. Daar wacht hem, vol gens officiële zegslieden, „een van de belangrijkste militaire posten". Zijn naam wordt ge noemd als toekomstig bevel hebber van de nieuwe Frans- Duitse 'Eurobrigade'. Gezien zijn rang is het meer waarschijnlijk dat Morillon wordt bevorderd tot comman dant van het eerste legercorps in Metz, als opvolger van de vijf-sterrengeneraal Jean Cot. De in Casablanca geboren Cot (59) werd gisteren benoemd tot opperbevelhebber van alle 25,000 VN-troepen in het voor malige Joegoslavië. Wie Moril lon opvolgt is nog niet bekend. De bebrilde, zilverharige Moril lon, die uitstekend Engels spreekt, was niet beducht voor soms levensgevaarlijke per soonlijke confrontaties met de Bosnische Serviërs. Toen dezen hun zoveelste belofte braken om VN-blauwhelmen toe te la- fen tot de omsingelde moslim- stad Srebrenica, reed Morillon twee maanden geleden dwars door de Servische linies om de zwaar beproefde stadsbevolking een hart onder de riem te ste ken. „Het zien van zoveel lijden ver anderde hem compleet," zei een journalist later. Morillon werd opeens „een man met een missie". De kleine generaal zelf zei dat hij „vastbeslotener dan ooit" was om zijn taak te vol tooien. Dat maakte hem, zeker in Frankrijk, een ware volks held. Maar de eindeloze frustraties in de hel van Bosnië werden zelfs Morillon teveel. Ruim twee we ken geleden verklaarde hij na de zoveelste bestandsschending dat „de terugtrekkJng van alle blauwhelmen uit Bosnië ernstig moest worden overwogen". Aangezien Morillon in dienst was van de VN leverde hem dat een onmiddellijke schrobbering op van secretaris-generaal Boutros Ghali. VN Muchtelin- gencommissaris Sadako Ogata zei, dat „het niet aan generaals was politieke beslissingen te ne men". Bij de Franse legertop vielen de' stunts van Morillon ronduit slecht. Vanaf begin april, na het aantreden van de nieuwe Fran se regering, werd vanuit die hoek druk uitgeoefend op de ministers van defensie en bui tenlandse zaken om Morillon terug te halen. GENÉVE-SARAJEVO GPD-AFP-DPA De Bosnische Serviërs en Kroaten hebben gisteren in Ge- nève met bemiddelaars Owen en Stoltenberg overeenstem ming bereikt over een federatie ve staatsvorm voor een uit drie ethnische deelstaten bestaande toekomstige republiek Bosnië- Hercegovina. Ook werd gespro ken over de toekomstige status van de hoofdstad Sarajevo en de samenstelling van de rege ring. Zowel de bemiddelaars als de Kroatische en Servische delega tieleiders onderstreepten echter dat het overleg niet op gang kan komen, zolang president Izet- begovic van de Bosnische mos lim-regering en zijn tweede man Gasic niet van de partij zijn. De overige zeven leden van de collectieve Presidentiële Raad namen wel aan het beraad deel. Vandaag praten ze in de Kroatische hoofdstad Zagreb verder over de voorstellen. kerenmoord die plaatsvindt in (Turks) Kurdis tan". De acties zijn duidelijk bedoeld als een waar schuwing aan Turkije's nieuwe, vrouwelijke pre mier. Gisteren werd het regeerakkoord getekend tussen de sociaaldemocratische SHP-leider Inönü en de leidster van de DYP (Juiste Pad), Tansu Cil ler. Vandaag wordt het nieuwe kabinet voorge steld aan president Demirel. Het nieuwe regeerakkoord is 'Kurden-vriende- lijk' te noemen. De regering verplicht zich de uit zonderingstoestand 'geen dag langer te laten du ren dan nodig', te ijveren voor een grondwetswij ziging waardoor Kurdische radio en tv toegestaan wordt, het gehate burgerwachtensysteem op te heffen en de bevoegdheden van de veiligheidspo litie aan banden te leggen, waardoor willekeurige arrestaties en verhoren niet meer mogelijk zijn. Verwonderlijk is dan ook dat de PKK, iedere keer als Turkije een stap doet in de goede rich ting, deze lijkt te willen verhinderen door gewel- dadige acties. LAGOS Rtr-AFP toe. Dan wordt mogelijk duide lijk of de Nigerianen in de na bije toekomst nog kunnen ho pen op een burgerregering. Zijn besluit het verkiezings proces te staken, is hem niet al leen in het binnenland, maar ook in het buitenland op kritiek komen te staan. Groot Brittan- nië kondigde gisteren beperkte militaire sancties af en de Vere nigde Staten zeiden de betrek kingen met het Afrikaanse land in heroverweging te zullen ne men. Babangida beschuldigde bei de landen van onaanvaardbare inmenging in Nigeria. Moshood Abiola heeft zich gis teren uitgeroepen tot president van Nigeria. Hij heeft zijn land genoten opgeroepen hun de mocratische rechten te verdedi gen. Een dag eerder had de mi litaire junta van Nigeria de pre sidentsverkiezingen van 12 juni, waarin Abiola de leding had, ongeldig verklaard. Abiola noemde dat besluit onaanvaardbaar. Volgens hem gata het om een kleine kliek mi litairen die de macht niet wil af staan. De huidige militaire machthebber, generaal Baban gida, spreekt vandaag het volk Een vrouw wordt kort na de bezetting van het Turkse consulaat in München weggedragen. Zij had hartpro blemen. foto reuter ludwic hubl den in het Vredesverdrag van Sèvres van augustus 1920 een eigen onafhankelijke staat in het voor uitzicht gesteld. Voordat de Kurdenleiders toen tot overeenstem ming kpnden komen, waren zij al ingehaald door de politieke realiteit. De Nationale Beweging voor de Vernieuwing van Turkije onder leiding van Mustafa Kemal, die zich later Atatürk liet noemen, forceerde in juli 1923 de ondertekening van het Verdrag van Lausanne, waarin de stichting van Turkije met zijn huidige grenzen was opgeno men. Een onafhankelijk Kurdistan maakte van dit verdrag geen deel uit. Afrika herbergt de helft van 's werelds vluchtelingen. Miljoe nen Afrikanen zijn op de vlucht geslagen voor geweld, onderdrukking en gebrek aan bestaansmiddelen. Ze leven in buurlanden of zwerven als ontheemden in eigen land, op zoek naar rust, eten, onder dak en een toekomst. Vanaf vandaag een serie van drie ar tikelen over vluchtelingen in Angola, Zuid-Afrika en Mo zambique. luanda «chris simpson De vrede in Angola heeft, na ruim 16 jaar oorlog, maar 16 maanden mogen duren. Van mei 1991, toen het vredesa- koord tussen de regering en Unita-rebellen werd getekend, tot de verkiezingen van sep tember 1992. De verkiezingen hadden de bekroning moeten worden van het vredesproces, maar liepen uit op een drama. Tijdens de korte pauze tussen de gevechten kon het land een beetje op adem komen en iets van de oorlogsschade herstel len. Maar de opgelaaide strijd, die losbrak toen Unita-leider Jonas Savimbi weigerde zijn verkiezingsnederlaag te erken nen, heeft het land opnieuw in de afgrond gestort. De vluchtelingencrisis is erger dan ooit. Volgens de Angolese regering en het Wereldvoedsel programma (WFP) van de Ver enigde Natiës zijn er twee mil joen Angolezen van huis en haard verdreven. Ongeveer 20 procent van de bevolking is in eigen land op de vlucht voor het oorlogsgeweld. Dui zenden mensen zijn sinds ok tober omgekomen. De Unita heeft het grootste deel van het land onder controle. De vrees is dat de rebellen zullen door stoten naar de hoofdstad Luanda. Ana Liria Franch, vertegen woordiger van het Hoge Com missariaat voor de Vluchtelin gen van de VN (Unhcr) in Luanda, zegt dat de ontheem den een speciaal probleem vormen. „Het Unhcr noch een andere organisatie heeft het Het Rode Kruis heeft giste ren een vliegtuig gestuurd naar de Angolese stad Huambo voor de evacuatie van honderden buitenlan ders die daar vast zijn ko men te zitten. De Angolese regering heeft de Verenig de Naties tot nu toe verbo den huipvluchten uit te voeren op Huambo. De stad is in handen van de verzetsbeweging Unita. mandaat om ontheemden op te vangen. Het is aan de secre taris-generaal om te beslissen wie er opgevangen moet wor den." De oorspronkelijke taak van het Unhcr in Angola was ei genlijk beperkt tot de begelei ding van de repatriëring van Zuidafrikaanseen Namibische ballingen en zo'n 10.000 Zai're- zen uil de provincie Shaba. In middels zijn de Zuidafrikanen en Namibiërs vertrokken. Maar dit is niet het hele vluch- telingenverhaal van Angola. In Zaïre wachtten indertijd zo'n 400.000 Angolezen op terug keer naar hun vaderland. Het Unhcr richtte opvangkampen op langs de grens met Zaïre. Ondanks de waarschuwingen van het Unhcr dat ze moesten wachten tot na de verkiezin gen, waagden duizenden zich naar Luanda. De geweldsexplosie na de ver kiezingen heeft geleid tot een nieuwe stroom vluchtelingen naar Zaïre. Het Unhcr in Kins hasa kan de situatie nauwelijks aan. „De situatie in Zaïre is er ger dan in Angola," zegt Franch. Sommige van de belangrijkste verzamelpunten van vluchte lingen in Angola bevinden zich in gebied dat de Unita heeft veroverd, hetgeen de hulporga nisaties voor grote problemen stelt. „Het is niet altijd gemak kelijk toegang te krijgen," aldus Franch. Desondanks tracht het Unhcr om de vluchtelingen van de meest elementaire goe deren te voorzien zoals dekens, suiker en zout. De meeste noodhulp wordt via de kerken verspreid Maar re gelmatig vertellen vluchtelin gen dat het leger zich een flink deel van de door de hulporga nisaties en overheid verstrekte rijst, bonen en bakolie inpikt. Hulporganisaties erkennen het probleem, maar kunnen er niets tegen doen. Dit zijn de beperkingen van hulpopera ties. weten ze. De distributie wordt ook bemoeilijkt door tel kens nieuwe stromen vluchte lingen. Het is moeilijk om goed over zicht te krijgen van de aantal len ontheemden in de diverse Angolese provincies. Niet al leen zijn vluchtelingen onder gebracht in tijdelijke kampen, maar zijn velen opgegaan in de plaatselijke bevolking Ook zijn grote gebieden niet toeganke lijk. Dat alles maakt het bere kenen van aantallen vluchte lingen en de omvang van de hulpvraag tot een zeer specula tieve bezigheid.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5