'Houseparty is niet gevaarlijk' Je hoeft je niet in te houden. Binnenland Klaar voor Clarajaar Hartpatiënt wil transplantatie afdwingen CDA: Economische groei ondergeschikt aan milieu Ruim baan voor fietsers PvdA schrapt plan voor heffingskorting Coalitie gooit met modder, maar moet verder Nederland kan 10 miljard terugeisen van Duitsers VRIJDAG 25 JUN11993 ANP Algemeen Nederlands Persbureau gpd Gemeenschappelijke Persdienst Derde remlicht verplicht in 1996 den haag Een derde remlicht voor auto's wordt vanaf 1996 ver plicht. Het verbod dat hiervoor in Nederland geldt, wordt echter nu al opgeheven. De verplichting is het gevolg van de Europese regels die vanaf 1996 gaan gelden. Dat zei minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat gisteren tijdens het debat over de nieuwe wegenverkeerswet. Zes jaar voor doden jonge Marokkaan Amsterdam. Een 47-jarige Hilversummer is gisteren door het Amsterdamse gerechtshof tot zes jaar celstraf veroordeeld. De man schoot op 8 augustus 1992 op het speelterrein bij zijn huis een 15-jarige Marokkaanse jongen dood en verwondde diens 18-jarige vriend. De rechtbank had hem eerder ook tot zes jaar veroordeeld. Het Hof achtte bewezen dat de man bewust een schot hagel had afgevuurd op een groepje jongeren dat overlast veroorzaakte. Eerder al had het hof besloten dat van racistische overwegingen geen sprake was. Mysterie rode zeehonden is opgelost piETERBURENHet mysterie van de zeehonden met de rode kop pen is opgelost. Uit laboratoriumonderzoek is gebleken dat tus sen de 25 en dertig zeehonden eind vorige week in de Wadden zee in aanraking zijn gekomen met een agressief bleekmiddel. Waar het bleekmiddel vandaan kwam, is niet bekend. De haren van de dieren zijn dusdanig fel ingebrand, dat ze rood zijn ge worden. Negen jaar voor doden twee mannen den bosch De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een 32-ja rige Bosschenaar wegens dubbele doodslag veroordeeld tot ne gen jaar gevangenisstraf. De man schoot op 6 december vorig jaar in zijn woning twee mannen dood, een 36-jarige man uit Oss en een even oude inwoner uit Geffen. De rechtbank ver wierp het beroep op noodweer. De dader had zich bij de politie gemeld en gezegd dat de twee enkele 'oldtimers' van hem had den gestolen en de kentekenbewijzen kwamen opeisen. Toen hij weigerde, zouden de twee hem met een pistool hebben be dreigd. Daarop had hij zijn belagers doodgeschoten, aldus de Bosschenaar. Aantal ambtenaren is toch gestegen den haag In deze kabinetsperiode zijn er al bijna achtduizend rijksambtenaren bijgekomen. Minister Dales (binnenlandse za ken) antwoordt dit op vragen van de Tweede Kamer over de in krimping van de rijksoverheid. Ondanks bezuinigingen en reor ganisaties is het aantal ambtenaren per saldo toegenomen tot ruim 150.000. De extra ambtenaren vonden vooral werk op be leidsterreinen waar het kabinet prioriteit heeft gelegd. Dode en twee gewonden bij steekpartij maassluis Bij een steekpartij in Maassluis is gisteravond een do de gevallen en zijn twee mensen gewond geraakt. Een van de ge wonden, een 20-jarige inwoner van Maassluis, was er slecht aan toe. Hij was in de buurt van het hart geraakt. Het dodelijke slachtoffer is een man uit Maassluis van 44 jaar. Een 41-jarige plaatsgenoot, die ook gewond raakte en door de politie wordt beschouwd als de dader, is met lichte verwondingen in een zie kenhuis opgenomen. De politie kent de aanleiding voor de steekpartij nog niet, maar een woordvoerder hield het gister avond op „een ordinaire ruzie". Werven boeken order van kwart miljard rotterdam anp Gigantisch goed nieuws, één van de best bewaarde geheimen van dp Heiplaat, zo reageert be stuurder Fortuin van de indu strie- en voedingsbond CNV op het bericht dat de Rotterdamse Droogdok Maatschappij samen met twee andere Nederlandse werven een miljoenenorder van de Amsterdamse rederij Spliet- hoff in de wacht heeft gesleept. De totale order bedraagt zo'n 250 miljoen gulden. Het gaat om een order voor zes schepen met een optie voor twee. RDM levert de onderdelen aan Frisian Shipyards en aan de werf De Merwede. Economi sche Zaken geeft twintig mil joen gulden subsidie. Een paar weken geleden maakte de accountant nog een voorbehoud over de Rotterdam se werf. „De afgelopen dagen hebben wij geregeld de vingers gekruist over het voortbestaan van RDM. De order is een enor me opluchting voor de zeven honderd personeelsleden", al dus Fortuin. Adviesburo na begeleiding 300 dansfeesten: Het idee dat mensen zich op houseparty's letterlijk bijna dood dansen, is volstrekt ongegrond. De problemen tij dens houseparty's zijn niet erger dan die op een groot popconcert. amsterdam anp ritmische muziek. De klachten varieerden van verstuikte en- Dat zegt A. de Loor van het Am- kels, hyperventilatie en overver- sterdamse Adviesburo Drugs hitting tot lichte paniek door naar aanleiding van de steeds het uit het oog verliezen van hardnekkiger verhalen over de vrienden. De andere helft had gevaren die aan het bezoeken eerste hulp nodig na struikel- van een houseparty kleven. De partijen over gevaarlijke afstap- party's hebben de faam dat het jes, na te zijn gemangeld in het pepmiddel XTC royaal wordt gebruikt en dat de alcohol rijke lijk vloeit. Die twee factoren, in combinatie met de opzwepende muziek, zouden ertoe leiden dat de bezoekers hun vermoeidheid niet voelen en letterlijk dansen tot ze erbij neervallen. Het Advies Buro Drugs ver zorgt sinds ongeveer twee jaar de EHBO op houseparty's met een gemiddeld aantal van vier duizend bezoekers. Op de drie honderd dansfeesten meldden zich gemiddeld dertig mensen voor directe hulp. De helft daar van had klachten die direct wa ren terug te voeren op het 'ra ven', het woeste dansen op de bij de ingang of door overmatig gebruik van drank, drugs, of beide. Daarmee zijn, aldus De Loor, de problemen niet groter dan die bij andere grote manifestaties of popcon certen. In Nederland viel tot nu toe één dode te betreuren, bij een houseparty in Nieuwegein. In Groot-Brittannië zijn dat er al veel meer, hetgeen volgens de GG&GD in Amsterdam kan zijn te wijten aan een oververhitting. Sommige eigenaren van hore cagelegenheden in Engeland sluiten waterkranen in hun za- ken af om de verkoop van dure drankjes te stimuleren. babberich Zusters Clarissen bedekken de bessen- struiken in hun moestuin bij het klooster in Babbe rich. De 160 clarissen in Nederland maken zich op voor het Clarajaar, dat op 8 augustus begint. De zus ters herdenken dat Clara achthonderd jaar geleden in Assisi werd geboren. Evenals Franciscus was zij van rijke afkomst. In de nacht van 19 maart 1212 ont vluchtte zij haar ouderlijk huis om als volgelinge van uitgeleend. Franciscus te gaan leven. Zij stichtte het klooster San Damiano in Assisi, waar zij tot haar dood in 1253 leefde. Er zijn nu ongeveer 18.000 clarissen, die in 780 kloosters wonen. De komende tijd zullen de cla rissen onder meer een stripboekje uitgeven over het leven van Clara. Verder komt er een mobiele ten toonstelling, die aan kerken en instellingen wordt FOTO ANP HANS STEINMEIER Natuur verarmt nog steeds in hoog tempo DEN HAAG ANP De Nederlandse natuur verarmt nog steeds in hoog tempo. .Mie milieumaatregelen ten spijt zal die verarming de komende tien tallen jaren doorgaan, zo con stateert een groot aantal parti culiere organisaties in het Jaar boek Natuur 1993. Sinds 1985 wordt jaarlijks een inventarisatie gemaakt van het aantal soorten planten en die ren in Nederland. Elke keer blijkt weer een aantal soorten verdwenen. De organisaties noemen als belangrijkste oor zaak van de verarming het ver dwijnen van leefgebieden (bio topen) van planten en dieren door intensivering van de land bouw. Vermesting en verdro ging vormen ernstige bedreigin gen voor de nog resterende planten en dieren. Volgens de organisaties zijn de laatste jaren meer soorten planten en dieren uitgestorven dan er zich nieuwe hebben ge vestigd. Sinds begin deze eeuw zijn bijvoorbeeld vijftien van de 71 toen voorkomende vlinder soorten verdwenen. Veel soor ten planten en dieren die vroe ger overal voorkwamen, zijn nu alleen nog maar te vinden in natuurgebieden. Voorbeelden daarvan zijn de roerdomp en de purperreiger. Andersom nemen reeds algemene soorten in om vang toe. Voorbeelden daarvan zijn de grauwe gans en de pa trijs. die zich juist prima op hun gemak voelen in landbouwge bieden. ROTTERDAM GPD Het Academisch Ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam moet worden gedwongen een harttransplantatie uit te voeren. Om dat voor elkaar te krijgen, laat een 47-jarige Eindhovense hartpatiënt zijn advocaat een kort geding tegen het ziekenhuis aanspan nen. Volgens de in medische zaken gespecia liseerde advocaat mr. P. Dingemans uit Breda heeft zijn cliënt, H. Kruger, nog maar kort te leven. Het Dijkzigt Ziekenhuis zou echter weigeren te onderzoeken of de man in aanmerking komt voor een hart transplantatie. De hartpatiënt heeft ook een nieraan doening. Volgens het protocol waarin staat wie in aanmerking komt voor een trans plantatie, is dit een contra-indicatie. Vol gens Dingemans vinden echter de behan delend geneesheer in het Sint Catharina- ziekenhuis in Eindhoven en het Thorax centrum in het Belgische Aalst dat Kruger toch in aanmerking komt voor een opera- Dingemans meent dat het ziekenhuis een onrechtmatige daad pleegt door Kruger een harttransplantatie te weigeren. „Wordt hij niet geopereerd, dan weet mijn cliënt dat hij op korte termijn sterft. Win nen we het kort geding, dan maakt hij kans op een langer leven." Zolang er nog geen dagvaarding is, wei gert het ziekenhuis in Rotterdam com mentaar. De woordvoerder merkt wel op dat er een tekort aan donorharten en an dere donororganen is en dat dat betekent dat keuzen moeten worden gemaakt. den haag gpd maatregel voor het milieu. Het huidige welvaartspeil mag van de auteurs van het rapport niet maatgevend zijn bij de bepaling van het milieube leid. Milieuvriendelijke produk- tie mag tot hogere prijzen lei den, maar die mogen niet wor den vertaald in hogere loonei sen. Bepalend is wat de aarde nog aankan bij de groei van de welvaart. Industrieën die milieuvervui lend zijn en die zelfs met de meest geavanceerde technieken niet schoon te krijgen zijn. moeten worden stopgezet. Als het gedrag van mensen kan worden veranderd door regule rende heffingen, mogen die worden ingevoerd, vindt de commissie. Energiebesparing moet vooral door nieuwe tech nieken worden gestimuleerd. Andere voorstellen van de commissie zijn: invoering van een heffing op brandstof in alle westerse industrielanden (dus niet alleen de EG), het laten rij den van alle bussen op LPG. sti mulering van de elektrische au to, de invoering van de kata lysator voor vrachtauto's en het introduceren van meer produk ten met statiegeld. Economische groei en behoud van koopkracht moeten onder geschikt zijn aan de bescher ming van het milieu. Een CDA- studiecommissie van het We tenschappelijk Instituut voor het CDA concludeert dat in een rapport over milieubeleid. Rode draad in de studie is dat de overheid in de toekomst al leen doelstellingen maakt voor het milieu, maar dat burgers zelf mogen bepalen hoe zij aan die eisen zullen voldoen. De be moeizucht van de overheid werkt vaak contra-produktief, zo schrijft de commissie onder voorzitterschap van TNO-direc- teurVan der Wal. De verwachting is dat het rap port een belangrijke rol zal spe len bij de opstelling van het C DA - verkiezi ngsprogramma Aan het rapport is overigens lang gewerkt, omdat over de in houd maar moeizaam overeen stemming kon worden bereikt. Een opmerkelijk voorstel om de maximumsnelheid te verla gen naar negentig kilomter per uur (zoals in de VS regel is), sneuvelde op het laatste mo ment. De commissie verwacht toch te weinig effect van deze Amsterdam Fietsers in Amsterdam kregen gisteren volop de ruimte. Zonder te worden lastig gevallen door heftig rin kelende trams konden ze rustig over de tram- en busbanen fietsen. In zowel Amsterdam als Groningen staakte het openbaar ven/oer voor een betere CAO. Ook in Rotterdam lieten de ambtenaren weer van zich horen. Actievoerders blokkeerden gisterochtend de Coolsingel met bussen. FOTO ANP RUUD HOFF den haag gpd-anp Twee dagen na het uitlekken van een PvdA-notitie over de in komensverhoudingen heeft fi nancieel specialist Melkert een belangrijk onderdeel daarvan, de invoering van een heffings korting bij de belastingen, laten vallen. „De opportuniteit van de korting is niet zo aanwezig", zei hij gisteren met een verwijzing naar de weerstand van het CDA. De heffingskorting, waarvoor opsteller Van Zijl zich in de no titie hard maakt, moet in de plaats komen van de huidige belastingvrije som. Invoering van de belastingkorting is gun stig voor lagere inkomensgroe pen en kan zo bijdragen aan de inzet van de PvdA hun koop kracht volgend jaar beter te be schermen. Volgens de huidige prognoses verliezen de minima volgend jaar vier procent koop kracht en de hogere inkomens één procent. Het CDA is tegen de belas tingkorting omdat deze nivelle rend werkt. De gedachten van de PvdA gaan nu uit naar het schrappen van de inflatiecor rectie. Dat betekent dat de inko mensgrenzen waarbij de belas tingtarieven van vijftig en zestig procent beginnen, niet worden opgetrokken. Dat kost de hoge re inkomensgroepen ongeveer 750 miljoen gulden, een half procent van hun koopkracht. In de PvdA-fractie bestaat nogal wat kritiek op de notitie van Van Zijl. Van Zijl stelt onder meer voor de inkomens vanaf 80.000 gulden zwaarder te be lasten en om de koppeling tus sen lonen en uitkeringen te her stellen. Het stuk wordt zaterdag besproken op een bijeenkomst in Utrecht. den haag carel goseling CDA-fractieleider Brinkman moet zich lo yaler gedragen jegens de coalitie. Zijn pro- fileringsdrang als toekomstige CDA-leider leidt ertoe dat hij zich vaak afstandelijk op stelt „en dat is één van de redenen dat bij de burgers een minder gunstig beeld van het kabinet bestaat dan het op basis van het beleid verdient". Met die woorden in Het Parool deelde PvdA-fractievoorzitter Wöltgens gisteren na partijleider Kok eind vorige week een kat uit naar het CDA, en dan met name naar fractievoorzitter Brinkman. Opvallend genoeg doen de christen-dëmocraten je gens de PvdA precies hetzelfde. Afgelopen zaterdag liet Brinkman in een interview met deze krant duidelijk weten waar het op staat. Het kabinet moet van de CDA-voorman het werk op een groot aantal terreinen af maken. Brinkmans agenda zag er als volgt uit: WAO-ingreep, schrappen bijstand jon geren, verlagen basisbeurs, verplichte ei gen risico's en bijdragen in de gezond heidszorg, herstructurering sociale zeker heid, verkleining overheidsapparaat, iden tificatieplicht, vergroting veiligheid op straat, aanpak probleem asielzoekers. Het zal niet toevallig zijn geweest dat de PvdA met een groot aantal van deze zaken juist grote moeite heeft. Daarmee zijn CDA en PvdA nu al een week aan het modder gooien naar elkaar. Toch zeggen beide door te willen gaan met de coalitie tot de geplande verkiezingen van mei 1994. Daar ligt dan ook precies de reden voor het huidige gedrag. Zowel CDA als PvdA is bang dat de partner in de coalitie er voor tijdig vandoor wil gaan. Bij het CDA ziet men daarvoor bewijzen in het wegsturen van staatssecretaris Ter Veld door de PvdA en het dwarsliggen bij talrijke beleidson derwerpen. De PvdA op haar beurt denkt dat de stoere taal vanuit CDA-kring dat het kabi net nu eindelijk eens knopen moet door hakken het bewijs is dat de christen-de mocraten een breuk willen forceren. Daarbij kampt de PvdA nog met een ex tra probleem: de geloofwaardigheid van leider Kok. Een alternatief is er niet voor hem, dus roepen alle sociaal-democraten om het hardst dat Kok dé man is. Zeker tot direct na de verkiezingen van mei 1994. Kok moet zich nu extra profileren. Dat kan hij alleen iri beleidsmatig opzicht. Wil hij echter 'scoren' dan heeft hij het CDA nodig. Valt het kabinet, dan kan Kok geen enkel beleidssucces meer laten zien. Bo vendien kunnen verkiezingen nu voor de PvdA wel eens het einde betekenen, gezien de peilingen. Maar ook het CDA heeft nu geen be hoefte aan een breuk. Een nieuwe coalitie is niet meteen in zicht. De kans is zeer groot dat na de verkiezingen toch met de PvdA verder gegaan moet worden, plus D66. De formatie zal lang duren en intus sen wordt het land in recessietijd nauwe lijks geregeerd. Al mogen ze elkaar niet, CDA en PvdA zijn voorlopig nog tot elkaar veroordeeld. dit uit het contract dat de Ne derlandse Aardoliemaatschap pij (NAM) met Brigitta over de gezamenlijke exploitatie van het gasveld is overeengekomen. In eerste instantie werd een be drag van bijna twee miljard ge noemd. Brigitta moet naar schatting 12 tot 13 miljard gul den betalen, waarvan 85 pro cent in de schatkist vloeit. groningen gpd De Nederlandse claim op het aardgas dat de Duitse aardolie maatschappij Brigitta te veel uit het Eems-Dollardveld heeft ge haald, kan de Nederlandse Staat maximaal ongeveer tien miljard gulden opleveren. Dat meldt Het Financieele Dagblad. Volgens de krant blijkt Hoezo zuinige tijden? SuperSALE bij EP

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3