Azerbajdzjan test voor Turkije Den Haag is al jaren 'veramerikaanst' 'Martelen mag in Israël' Feiten &Meningen Artsen zonder Grenzen geen slaapmiddel voor ons geweten VRIJDAG 25 JUNI 1993 2 Azerbajdzjanen hebben vertrouwen in hun grote broer verloren Soldaten die achter rebellenleider Goeseinov staan, houden even pauze nadat ze zichzelf weer wat dichter in de buurt van Bakoe hebben gevochten. FOTO'S ALEXANDER ZEMLJANITSJENKO (AP, boven) en SEAN RAMSAY (REUTER, onder) ISTANBUL «JESSICA LUTZ De ontwikkelingen in Azerbajdzjan worden in Turkije met argusogen gevolgd. Het buurland wordt beschouwd als het kleine broertje dat op weg geholpen moet worden, maar is tegelijkertijd Turkije's springplank naar de ande re Turkssprekende Centraalaziatische republieken van het GOS. weten, is dat hij, die zich altijd opgeworpen heeft als verdedi ger van de democratie, zich niet vanaf het eerste uur achter Elt- sjibey heeft geschaard. Maar ook de eerder gevoerde politiek jegens Azerbajdzjan wordt als halfslachtig gezien. Terwijl wijlen president özal dreigde met militaire maatrege len tegen Armenië, gaf Demirel als premier toestemming voor voedselhulp en brandstof, zodat de oorlog tegen Armenië kon worden voortgezet. Maar het aan Azerbajdzjan beloofde kre diet van 250 miljoen dollar is nog steeds niet uitgekeerd. Het is dus geen wonder dat de Azer bajdzjanen het vertrouwen in hun grote broer hebben verlo ren en het vertrek van hun ge kozen president Eltsjibey, het symbool van de Turks-Azeri- sche band, zonder enige vorm van protest aanzagen. CORRESPONDENT Sinds het uiteenvallen van de Sovjetunie doet Turkije net als Iran pogingen zijn in vloedssfeer daar uit te breiden. Maar met de opstand van de Azerbajdzjaanse generaal Goe seinov dreigt al die moeite voor niets te zijn geweest. Goeseinov noch 'waarnemend president' Geidar Alijev lijkt van plan net zo zwaar op Turkije te leunen als de gevluchte president Eltsji bey dat deed. Door dit alles heeft de Turkse regering flink wat kritiek te ver duren. De binnenlandse pers is van mening dat Eltsjibey een dolk in de rug heeft gekregen. Sommige journalisten houden de eigen regering zelfs recht streeks verantwoordelijk voor de crisis in Bakoe. Het is dan ook verwonderlijk dat het mi nisterie van buitenlandse zaken slechts schoorvoetend in actie kwam en president Demirel pas maandag zijn steun verklaarde aan zijn Azerbajdjaanse collega en in zekere zin lotgenoot. Ook Demirel moest tenslotte ooit wijken voor de militairen. Wat hem nog het meest wordt ver- Atatürk Bij de Turken is Eltsjibey zeer geliefd. Iedereen weet dat hij Atatürk, de stichter van het mo derne Turkije, ziet als zijn grote voorbeeld. Azerbajdzjaanse di plomaten, bankiers en militai ren werden op verzoek van Elt- De gevluchte Azerbajdzjaanse president Aboelfaz Eltsjibey is gis teren door het parlement alle macht ontnomen. De Milli-Mejlis, het kleine werkparlement. heeft in zijn plaats parlementsvoor zitter Geidar Alijev benoemd. Alijev had zichzelf vorige week, na de vlucht van Eltsjiibey naar zijn geboortestreek in de exclave Nachitsjevan, al tot waarnemend president uitgeroepen. sjibey in Turkije opgeleid. Maar Ankara onderkende dat deze dichter en Filosoof niet genoeg politiek gewicht heeft om een land te kunnen besturen. Daar om werd geprobeerd tot een dialoog te komen met parle mentsvoorzitter Geidar Alijev, de voormalige KGB'er die zich zelf tot waarnemend president uitriep. De Turkse regering dacht dat deze ervaren bestuurder zou zorgen voor stabiliteit. Dat was echter een misrekening. Ten eerste wil het Azerbajdzjaanse parlement dat Eltsjibey terug komt. Ten tweede accepteert ook de opstandige generaal Goeseinov Alijev niet, omdat hij zelf president wil worden. Maar belangrijker is dat Turkije met Eltsjibey de principes laat vallen waar het voor staat: democratie en secularisme. De machtsstrijd die zich op dit moment afspeelt in Bakoe is volgens de Turkse publieke opi nie geen louter binnenlandse aangelegenheid, zoals het mi nisterie van buitenlandse zaken in een eerste verklaring zei. Het gaat om het veroveren van in vloedssferen en de strijd woedt tussen Turkije, Iran en Rusland. Communist Turkije's pion kan niemand an ders zijn dan Eltsjibey, de verte genwoordigervan westerse waarden. De oude communisti sche krachten in Rusland steu nen Alijev in een poging de ou de grandeur van het Sovjet-im perium te herstellen. In de Iraanse, staatsgeleide pers is een campagne voor Alijev ge lanceerd en wordt gniffelend geschreven over de diplomatie ke nederlaag die de Turken hebben geleden. Voor Iran hei ligt het doel de middelen: sa menwerken met een commu nist is geen probleem zolang de. greep kan worden versterkt op de hoofdzakelijk sji'itische Azer bajdzjanen. De Turken eisen nu van hun politici en bureaucra ten dat ze.zich laten gelden in dit gevecht. Een topambtenaar van het Turkse ministerie van buiten landse zaken is inmiddels afge reisd naar Nachitsjevan, waar Eltsjibey zich in zijn geboorte dorp heeft verschanst. Gepro beerd zal worden hem ervan te overtuigen zijn functie weer op te nemen. Geen makkelijke op gave, want de president is bang te worden vermoord. Toch is het ideale scenario dat Eltsjibey terugkeert naar Bakoe om zo snel mogelijk presidents verkiezingen of een referendum uit te schrijven. Degene die als winnaar uit de bus komt, kan dan met een gerust hart aan de Turkse borst worden gedrukt als nieuwe, democratisch verkozen leider. DEN HAAG CAREL GOSELING geerd' (Bolkestein), 'Ik ga voor goud' (Kok). Kamerdebatten gaan meer en meer over incidenten. Tineke Netelenbos is bang voor een veramerikanisering Opgeblazen of niet. Zie de affaires-Ter Veld en In 'i van de Nederlandse politiek. De sociaal-democrate ge bruikte het begrip deze week in een debat over het af treden van partijgenoot In 't Veld als staatssecretaris van onderwijs. Wat ze er precies onder verstond, gaf Netelenbos niet aan. Zij doelde op het buiten proportie opblazen van Veld, de competentiestrijd tussen Lubbers en Van den Broek, de daad die de PvdA wilde stellen door minister Braks op Landbouw weg te sturen, maar die Bukman laat zitten ondanks het feit dat diens beleid geen milli meter anders is dan dat van zijn voorganger. Het zijn maar voorbeelden. zaken die op zichzelf keurig in orde zijn. Zodanig dat de Het gaat steeds vaker om het effect. Daarbij wordt de druk voor betrokkene te groot wordt. Ze zei te bidden en te hopen dat het met de Nederlandse politieke mo raai die kant niet opgaat. Helaas voor Netelenbos: de Nederlandse politiek is al een heel eind 'veramerikaanst'. Zo is er bij elke partij een overmatige aandacht voor de leider. De PvdA is ge heel gericht op Wim Kok. Het CDA wenst Elco Brink man al jaren als opvolger van Ruud Lubbers. En Hans van Mierlo is de verpersoonlijking van D66. Partijen die niet direct een dergelijk figuur hebben, zit ten ook meteen in de problemen. Bij de WD worstelt Frits Bolkestein in de schaduw van Hans Wiegel. GroenLinks is na het vertrek van 'moeder' Ria Beckers veranderd in een kleuterklas waar elke belhamel de baas wil spelen. Van de inhoud is de Nederlandse politiek al lang onder weg naar de vorm. Dikke partijprogramma's met uitge breide visies op de toekomst zijn vervangen door tref woorden die de kiezer in het hoofd moeten blijven han gen. 'Oneliners', om met de Amerikanen te spreken Zoals 'Nederland is ziek' (premier Lubbers). 'Een bo ham met tevredenheid' (dezelfde bron), 'Dit kabinet is TV steeds belangrijker. Bewijzen? De PvdA die op hoog ■au beslist dat het Journaal de primeur krijgt over de merdebatten per week te verminderen. Dan konden ka opvolger van Ter Veld, Wallage, en diens plaatsvervan ger In 't Veld. Het feit dat toppolitici steeds beschikbaar zijn voor de TV. Zonder gemor kan er altijd wel een gaatje in de overvolle agenda's gevonden worden. Dë schrijvende media moeten een gesprek eerst aanvragen, komen op merleden vaker het land in om contact te hebben met de burger. Helaas: de kiezer werkt overdag. Dus is na een paar maanden het besluit maar weer terugge draaid. En zitten de dames en heren weer gewoon in Den Haag bij eindeloze debatten over volstrekt onbe langrijke details. een lijst en kunnen dan weken wachten. Totdat betrok- Netelenbos en haai collega's binnen en buiten de Ka kene het opportuun vindt met de journalist te spreken. Maar dan nog. De vragen moeten van tevoren worden ingediend. En de tekst na afloop ter goedkeuring wor den voorgelegd. Stel je voor dat er iets nlisgaat. Dat de boodschap niet goed overkomt. Als de dames en heren deri ■gelijke eisen bij de TV stelden, konden ze zelfs een ondezeni Hoe z endtijd vergeten, r de Nederlandse politici al vervormd zijn, ook blijken uit reacties op publiciteit die zij zelf heb- leen nog maar uit ultra-saaie mensen bestaan Dat de Israëlische politie en binnenlandse veiligheids dienst bij het verhoren van verdachten martelen, is al ja ren een publiek geheim. De Israëlische autoriteiten ver dedigen die praktijken door te wijzen op de moeilijke vei ligheidssituatie waarin Israël zich bevindt. Mensenrech tenorganisaties willen dat aan het martelen een einde komt. JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De Israëlische officier van jus titie Dorit Beinish heeft begin deze week namens de staat de omstreden verhoormethoden van de binnenlandse veilig heidsdienst verdedigd. Ver dachten worden volgens haar alleen gemarteld als daarmee een misdrijf kan worden voor komen. „Doel van de onder vragers is het vaststellen van feiten en niet het loskrijgen van een bekentenis", vertelde ze de leden van het Israëlische Hooggerechtshof in een hoor zitting. Flet Hof moet binnen kort uitspraak doen over een petitie, ingediend door het Pu blieke Comité tegen Martelin gen in Israël. Het comité, dat op de zitting was vertegenwoordigd door advocaat Avigdor Feldman, houdt vol dat de Israëlische binnenlandse veiligheids dienst routinematig verdach ten martelt. Dezelfde opinie was vorige week te horen op een congres van mensenrech tenorganisaties in Tel Aviv. Het martelen van gevangenen bij ondervragingen is in Israël officieel toegestaan, zolang de methode niet verder gaat dan de uitoefening van „gematig de fysieke druk". Die term staat in een uit 1987 daterende aanbeveling van de regerings- commissie-Landau, met een nadere toelichting in een ge heime bijlage. Volgens de petitie van het Pu blieke Comité tegen Martelin gen in Israël zijn in 1988 en 1989 in totaal 17 gevangenen in de loop van hun verhoor overleden. Drie van hen pleeg den zelfmoord. Volgens de pe titie was de dood van ten min ste vijf verdachten het directe gevolg van martelingen. „Als de ondervrager alleen is met de verdachte, zonder getui gen, dan ontaardt gematigde fysieke druk al snel in zware druk, die het risico schept dat de gevangene overlijdt", aldus het comité. Officier Beinish schetste de le den van het Hof een voorbeeld waaruit zou blijken dat het uitoefenen van geweld soms op zijn plaats is. Stel voor, zei ze, dat iemand in een men senmenigte rondloopt met een tikkende tijdbom op zak. In dat geval zal bijna iedereen het erover eens zijn dat het ui terste moet worden gedaan om onheil te voorkomen. Pro blemen doen zich volgens haar alleen voor als de situatie minder duidelijk is, bijvoor beeld wanneer de veiligheids dienst vermoedt dat een ver dachte weet waar zijn organi satie wapens en explosieven heeft verborgen. Ze citeerde in dat verband het hoofd van de veiligheidsdienst, die heeft ge zegd dat het onmogelijk is ter reur te stoppen, tenzij de dienst „bepaalde methoden" gebruikt. In het Landau-rapport staat dat het effectief verhoren van verdachten in terreurzaken onmogelijk is „zonder het ge bruik van druk om het koppi ge verlangen informatie achter te houden de baas te worden, alsmede de vrees van de ver dachte dat leden van zijn or ganisatie hem kwaad zullen berokkenen als hij informatie verstrekt". Volgens Beinish mag „druk" alleen worden toegepast bij bepaalde misda den en in bepaalde stadia van het onderzoek. Hoewel het uitoefenen van „gematigde fysieke druk" is geoorloofd, stelt de Israëlische wet een maximumstraf van drie jaar in het vooruitzicht aan ambtenaren die geweld gebruiken of opdracht geven tot het gebruik van geweld te gen verdachten met het oog merk een bekentenis los te krijgen. Israëlische mensen rechtenorganisaties willen dat het parlement de wet aanpast aan wat is bepaald in de VN- conventie tegen martelingen, waarvan ook Israël een onder tekenaar is. boodschap wel duidelijk was en niet innerlijk tegen strijdig. Zoals PvdA-kamerlid Jan van Zijl die een nota schreef over het inkomensbeleid. Het stuk gaat in tegen alles was het CDA voorstaat. Geen wonder dat journalistiek Nederland daar op ingaat. Maar dat mag niet van het kamerlid. Er had meer gelet moeten worden op het eer ste deel van zijn nota: het scheppen van meer banen. Alsof dat nieuws is. Hoe het denken in de Nederlandse politiek verwrongen is, moge ook blijken uit het besluit om het aantal ka mer zijn al vergaand 'veramerikaanst'. Zij hebben het alleen zelf niet in de gaten. Het PvdA-kamerlid gebruik te het beeld om zich af te zetten tegen het gedoe rond In 't Veld en de blaam die vooral haar partij had getrof fen. Zij zei te vrezen dat er door alle commotie nooit meer mensen die creatief met het leven omgaan, in de poli tiek zullen stappen. Dat parlement en kabinet straks al ben verzorgd. Als de boodschap in de media niet het geen bevat dat werd beoogd, is het kamerlid, de staats boter- secretaris of de minister boos. Kwaad op de bood schapper terwijl men niet bij zichzelf te rade gaat of de Het laatste Is al jaren het geval. En wat het eerste be treft: de PvdA beging de blunders zelf en krijgt daarvoor de rekening gepresenteerd. Amerika heeft daar niets mee te maken. AMSTERDAM ROBIN UITHAM „Door de houding van de Vere nigde Naties krijg je een ver menging van humanitaire logi ca met militaire logica. Je kunt niet ongestraft een arts zetten naast een VN-militair die met het geweer de vrede afdwingt", stelt Jacques de Milliano, direc teur van de hulporganisatie Art sen zonder Grenzen (AzG). Ster ker nog: „Of de hulpverlening slaagt erin haar onafhankelijke positie te versterken, óf ze wordt een verlengstuk van de politiek en verliest haar integri teit." De internationale gemeenschap probeert na de Koude Oorlog een nieuwe balans te vinden. „Voormalige concepten van or de en stabiliteit zijn vervallen. Ook het soevereiniteitsprincipe van staten is afgezwakt en de VN heeft een groter mandaat om tussenbeide te komen bij conflicten"., constateert De Mili- ano. De VN doen dat echter niet goed. Ze verpolitiseren de hulp verlening, vindt hij. Zo worden militairen niet alleen ingezet als peacekeeper, maar proberen de VN bij voorbeeld in Somalia en het voormalige Joegoslavië steeds meer de vrede af te dwingen door militaire inter ventie. Dat heeft echter grote gevolgen voor het opereren van onafhankelijke particuliere hulporganisaties, vindt AzG. VN-interventies worden vaak uitgevoerd onder het mom de humanitaire hulp veilig te stel len. Dat gebeurt ook in Somalia, terwijl het eigenlijke doel het ontwapenen van de strijdende partijen is. „Noem het dan ook zo. Ik zeg niet dat de VN niet moet ingrijpen, maar niet als zogenoemde humanitaire hulp." Voorde oorlogspartijen wordt het immers moeilijk om de humanitaire hulp los te zien van militaire en politieke activi teiten. Humanitaire hulp moet volgens AzG onafhankelijk en onpartijdig worden gegeven. Somalia noemt hij een „wes pennest". De hulpverlening is daar onderwerp van de strijd geworden en heeft onbedoeld zelfbijgedragen tot instandhou ding van het conflict. Hulpver leners van AzG zijn gedwongen geweest lokale bewakers in te huren ter bescherming. „Je komt in een chantagepositie te recht. Het alternatief is je terug trekken, maar de situatie daar is zó schrijnend. Mensen sterven in de straten. We moesten wel." Volgens hem had de militaire interventie van de VN in het land.kunnen worden voorko men als de internationale ge meenschap een jaar eerder, toen dictator Siad Barre aan de kant werd gezet, in het machts vacuüm gerichte politieke actie had ondernomen. „Nu ontston den er allemaal strijdende par tijen en kreeg je uiteindelijk die VN-interventie, dus toch een vermenging van politiek met Jacques de Milliano. militaire actie. De afgelopen twee weken zie je in Somalia een hellend vlak. Als vredesbe waarder kom je daarbij in een situatie terecht waarbij je er niet aan ontkomt dat bij een militai re actie de humanitaire hulp wordt meegezogen." De uiter ste consequentie is dat particu liere organisaties hun werk moeten opgeven, zegt hij. AzG hekelt ook de houding van de rijk^landen. „Ze richten zich meer op het sturen van voedsel hulp dan op daadwerkelijke be schermingvan de bevolking. De politiek mag zich niet terugtrek ken in de relatief veilige haven van de hulpverlening." Het be droevendste voorbeeld noemt hij Bosnië. AzG pleit al langer voor militair ingrijpen in dit ge bied. Ook de houding van het Neder landse parlement getuigt van weinig inzicht, meent De Millia no. „Hulpverlening wordt ge zien als zenden van artsen, ver sturen van medicijnpakketjes en slaan van putten, maar het gaat verder. Het is moreel laak baar om een scheiding te ma ken tussen hulp en bescher ming: als je bereid bent om het infuus in te brengen, maar niet om de integriteit van de per soon te beschermen. Ik ben bang dat als die scheiding wel wordt gemaakt, wij een instru ment in de handen van de poli tiek worden. Mensen maken vijftig gulden over, de politiek zegt: De hulporganisaties zitten er, dus het komt wel goed. Je mag als particuliere hulporgani satie nooit dienen als slaapmid del voor het internationaal ge weten." Door de vermenging van hulp FOTO ANP HANS STEINMEIER met politieke acties komt ook de veiligheid van hulpverleners in het geding. Oude erecodes gelden niet meer. Hulpverleners worden doelwit, zoals een mili tair ook doelwit is. AzG kan daardoor moeilijk vrijwilligers voor ex-Joegoslavië vinden en heeft zowel daar als vanuit Baidoa (Somalia) herhaaldelijk mensen moeten terugtrekken. Onder hulpverleners vallen do den en gewonden. Vorig jaar raakten geen Nederlandse me dewerkers gewond. Dat is ook een kwestie van geluk. „In So malia vloog een kogel op een halve meter langs m'n hoofd." AzG en het Rode Kruis genieten wel een goede reputatie, maar toch zouden ze zich op interna tionaal niveau meer gezamen lijk moeten profileren, vindt De Milliano, onder meer door beter en slagv aardiger op te treden en zich te distantiëren van VN- operaties. Er moeten een betere coördinatie en betere afspraken komen tussen de grote hulpnet werken. Door veiligheids- en lo gistieke problemen komen bij voorbeeld voedselhulpprogram ma's van het World Food Pro gram (WFP) maar traag op gang. AzG wil daarom een apar te organisatie oprichten voor acute voedselhulp, die in de be ginperiode van een crisis meteen voedsel kan leveren. Gedreven zegt hij: „We voeren niet alleen hulp uit, we zijn geen Van Gend Loos. Het is ook onze taak deze discussie aan te zwengelen en de aan dacht te vestigen op bevolkings groepen die gevaar lopen, een waakhondfunctie. /Ms je zwijgt word je medeplichtig.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2