Heidemij ontwikkelt schone composthoop 'Overheidsbeleid is aanfluiting' Over leven Visdief moet verhuizen 'Geurvreters' voor gft-bakken Natuurpad Berkheide Horeca bang voor te groene kust Milieuprijs Leiderdorpse basisschool Engelendael 20 VRIJDAG 25 JUNI 1993 meindert van derk, In Alphen aan den Rijn eerste grootschalige toepassing Minder stank, meer bedrijfszekerheid, een prettiger werkklimaat en geen lozing van vuil afvalwater. Dat zijn volgens ingenieur H. Bart van de Heidemij dé grote voor delen van de nieuwe composteertechniek uitgedacht door de Heidemij. Na anderhalf jaar proefdraaien in Maastricht, wordt de techniek nu voor het eerst op grote schaal toegepast in Alphen aan den Rijn. alphen aan den run teriën. Bij dat proces komen Monica wesseling flinke hoeveelheden water en C02 vrij, naast ammoniak en Het Regionaal Composteer Be drijf Midden-Holland en Rijn streek bouwt aan De Schans in Alphen een composteerfabriek. Het bedrijf moet het groente-, tuin- en fruitafval van negentien gemeenten gaan verwerken en heeft daartoe een jaarlijkse ca paciteit van 52.000 ton gft-afval. Het vuil wordt nu nog verwerkt in een composteerinrichting in Europoort. Directeur D. Hartog van het composteerbedrijf heeft na langdurige onderzoeken ge kozen voor het systeem van Heidemij. „De ervaringen met de proefinstallatie in Maastricht hebben ons overtuigd". Bart legt uit waarom Heide- andere geurstoffen. De bacte riën doen hun werk sneller bij een hoge temperatuur, vol doende water en veel lucht. De gebruikelijke composteer- fabrieken beluchten de com post door er van onderaf lucht in te blazen. De lucht komt er, vermengd met een flinke hoe veelheid waterdamp, C02 en geurstoffen, aan de bovenkant weer uit. Bart: „En daar zit nou net de kneep. Die dampen die uit de berg groen vrijkomen, zorgen voor roestvorming. De hal roest weg waar je bijstaat. Dat maakt het gebruik van verf dan wel van roestvrij staal no dig". De dampen stinken en om mij in Alphen een nieuwe weg die reden heeft volgens Bart de inslaat. Het composteren van groenafval is niets anders dan 'opeten' van het afval door bac- omgeving van de fabriek ook last van stank. „Een bedrijfshal kun je niet luchtdicht maken. Dat lekt altijd." Een hal vol dampen werkt ook niet prettig. Voor reparaties moet de zaak worden gelucht vóór de mensen aan het werk kunnen. Afzuigen In Alphen aan den Rijn wordt de lucht niet van onderen in de groenhoop geblazen, maar juist aangezogen. De lucht boven de hoop is schoon. Ook bij dit sys teem is het proces 'weggewerkt' in een bedrijfshal, maar de om geving zal er nauwelijks iets rui ken als de deur even openstaat. De lucht wordt onder de vloer aangezogen: „En dat geeft pri ma mogelijkheden om de lucht te zuiveren." Via een buizen stelsel wordt de lucht naar een biofilter gevoerd. Hel filter ziet eruit als 'een voetpad in het park'. Het zijn houtsnippers waar op het eerste gezicht niets mee aan de hand lijkt te zijn. De snippers zijn echter gee"nt met bacterie"n die de ammoniak en andere geurstofjes voor een be langrijk deel uit de lucht halen. Helemaal schoon wordt de lucht niet: het blijft enigszins ruiken. De bacterie"n op de fil ter zijn hetzelfde als die in de composthoop. Amsterdam Een visdief op het verkeers knooppunt Nieuwe Meer (Amsterdam-West). Zo'n 700 paartjes van deze sierlijke vogel soort nestelen al tien jaar in het centrum van het knooppunt op een kale zandvlakte. De vlakte is praktisch onbereikbaar voor versto rende mens en dier. Het zal het echter het laatste seizoen worden voor de visdieven op die plek. Na de bouwvakvakantie wordt hier de ringlijn van GVB aangelegd. Er zijn in pol der IJdoorn echter speciale schelpeneilandjes aangelegd al vervangende woonruimte. Of ze daar volgend jaar daadwerkelijk gaan broe den, is nog de vraag want de natuur laat zich moeilijk sturen. Gekeurd landbouwgif schadelijk voor milieu AMSTERDAM De bakken of containers voor gft-afval kunnen aardig stinken in de zomermaanden. Ook in secten weten snel de weg te Vin den naar zo'n broeiende bak vol groente-, fruit- en tuinafval op het balkon of in de tuin. Diverse fabrikanten van schoonmaak middelen springen in dat gat in de markt. De firma HG presen teert een flacon met een halve liter vloeistof die in de bak en op de buitenkant dient te wor den gespoten. Het middel ver liest na enige tijd zijn werking en staat het composteringspro- ces niet in de weg. Prijs 13,95 gulden. De firma Orka Cleaning Pro ducts heeft onder de naam Confrissa ook een geurvreter voor gft-bakken. Volgens de fa brikant betreft het eveneens een biologisch afbreekbaar middel dat wordt verkocht in een na- vulbare flacon zonder drijfgas- sen. De bacteriën en insekten, die uiteindelijk zorgdragen voor de verwerking van het gft-afval, worden eventjes op afstand ge houden. Zodra het middel is uitgewerkt vallen ze aan. infor matie over levering en prijs van Confrissa via tel.05202-20547. Drie soorten bestrijdingsmiddelen die in 1992 officieel door de overheid zijn goedge keurd, brengen schade toe aan het milieu. Dit heeft onderzoek van de Wetenschaps winkel Universiteit van Amsterdam aan het licht gebracht. Het onderzoek naar land bouwgif is verricht op verzoek van onder andere Consumentenbond, Zuidhollandse Milieufederatie, stichting Reinwater en stichting Natuur en Milieu. Het gaat om de middelen tebuconazol voor granen, cyromazine voor bloemen en lambda-cyhalothrin voor bollen. Op grond van dit onderzoek zeggen de samenwerken de milieu- en consumentenorganisaties het overheidsbeleid ten aanzien van bestrij dingsmiddelen een aanfluiting te vinden. Er zou nog niets zijn terechtgekomen van de voorgenomen sanering op dit terrein. Vol gens het Meerjaren-programma Gewasbe scherming van het ministerie van land bouw moeten over twee jaar meer dan 90 van de circa 300 in Nederland toegelaten bestrijdingsmiddelen verboden zijn. Nu blijkt zelfs dat goedgekeurde en dus toege laten middelen toch nog schadelijk zijn voor het milieu. Volgens het onderzoek mogen de drie toegelaten middelen niet op de markt ver schijnen, omdat ze het grondwater veront reinigen, niet snel genoeg in de bodem af breken of een groot risico vormen voor het waterleven. Daarbij wordt aangetekend, dat andere negatieve aspecten van bestrijdings middelen niet zijn beoordeeld, zoals risico's voor vogels, zoogdieren, bodemorganismen en de kans op luchtvervuiling. De milieu-organisaties laken het conve nant dat het ministerie heeft gesloten met de gezamenlijke producenten van land bouwgif NEFYTO. Daarbij is afgesproken om de sanering van milieuschadelijke mid delen op vrijwillige door te voeren. katwuk monica wesseling De wetenswaardigheden van het Katwijkse duingebied Berk- heide zijn 'te boek gesteld'. Een viertal studenten van de gidsen- cursus van de Vereniging voor Natuur en Milieueducatie (IYN) afdeling Leiden heeft flora en fauna van het terrein beschre ven in een wandelboekje, een zogeheten natuurpad. Het boekwerkje beschrijft de route van een twee uur durende wan deling door Berkheide en ver haalt daarbij van de bijzonder heden van plant en dier. Het IVN organiseert elk jaar de bekende zomeravondwande lingen. Ook dit jaar kunnen wandelaars vanaf 7 juli elke veertien dagen op woensdag avond hun hart ophalen. Een van de opstellers van het boek je. HJ. Heddema: „Mensen wil len ook wel eens op een ander tijdstip wandelen. Bovendien vergeet je een deel van de infor matie die de gids vertelt. Dit is een naslagwerkje". Het natuurpad begint bij de Soefitempel en voert door een flink stuk van Berkheide. Hoe wel het duingebied door velen wordt bezocht (de zomeravond wandelingen alleen al trekken honderden bezoekers), is er in het gebied volgens Heddema nog voldoende natuurschoon te genieten. „Grote vlaktes met duindoornplantages. Salomons zegel en bijzondere mossen. Er is een flinke.vossenpopulatie en ook de aanwezigheid van de ko nijnen is duidelijk zichtbaar." Heddema is ervan overtuigd dat de wandelaar veel uit het boekje kan leren: „Meeuwen lij ken niets bijzonders, maar de meeste mensen weten niet dal er wel wrsehillende soorten zijn." De beschrijvingen van flo ra en fauna hebben betrekking op de zomermaanden. In de wintermaanden ziet het duinge bied er heel anders uit. Het 'natuurpad' is voor 2.50 gulden te koop bij de Katwijkse WV en de Wereldwinkel in Kat wijk. Morgen wordt het eerste exemplaar aangeboden aan Katwijkse wethouder A.c. Berk- heij. Expositie in Koetshuis Leidse Hout Natuurgidsjes van Elmar voor de leek In het Koetshuis van de Leidse Hout is tot en met 25 juli elke zondag van 14.00 tot 16.00 uur de tentoonstelling 'De Leids- che Hout in aanleg' te zien. De tentoonstelling geeft een beeld van de aanleg van. het bos in de polder. Er zijn tal van foto's uit het album" van de ontwerper, de landschapsarchitect K. van Nes, te zien. Recente foto's toont de 'stand van zaken' 60 jaar later. De expositie is sa mengesteld door de Koets- huisgroep. Op zondag 27 juni en 25 juli staat er ook een rondwandeling door het park onder leiding van een natuur- gids op het programma. De rondtocht is van 14.00 tot 15.30 uur. regio richard mooyman De natuur is mooi, maar ook in gewikkeld. Dat alleraardigste vogeltje in de tuin, is dat nou een fitis, tjiftjaf of pakweg een grijswangdwerglijster? Terwijl de kenner het al lèng weet, bla dert de leek wanhopig door boekjes met honderden vogel soorten. Is de soort eindelijk ge vonden, blijkt het beest alleen voor te kunnen komen in Noordoost-Siberië. Het vogeltje is ondertussen al lang weer ge vlogen. Uitgeverij Elmar wil met een reeks 'snelzoek-gidsen' mensen zonder enige voorkennis op een eenvoudige manier wegwijs maken in de natuur. Behalve een vogelgidsje zijn er onlangs ook afleveringen verschenen voor het herkennen van wilde bloemen, bomen en vlinders. Het zijn dunne, handige boek jes die gemakkelijk tijdens een wandeling kunnen worden ge raadpleegd. De vogelgids en bloemengids bevatten alleen de meest alge mene soorten, die zijn inge deeld op natuurlijke omgeving en grootte (vogels) en kleur (bloemen). De kleurenafbeel dingen zijn echter soms wat vaag en flets. De bomen- en vlindergids zijn met ieder twee honderd soorten tamelijk uitge breid. De teksten zijn zeer kort, hooguit enkele alinea's. Ieder een die een beetje verstand van de natuur heeft (gekregen) zal snakken naar meer informatie. Snelzoekgids vogels, Snelzoek- gids wilde bloemen, Snelzoek gids bomen en Snelzoekgids vlinders. Uitgeverij Elmar BV te Rijswijk. Tien gulden per stuk. Elke dag worden we er weer mee geconfronteerd. Of het nu om het gescheiden inzamelen van afval, het gebruik van bestrijdingsmid delen of het aanwijzen van be schermde gebieden gaat, het milieu vraagt voortdurend de aan dacht. In de rubriek '10 over Groen' worden wekelijks tien wil lekeurige vragen over het milieu gesteld aan min of meer bekende regiogenoten. Deze week het woord aan oud-burgemeester van Woubrugge D. Brouwer de Ko ning. Waaraan denk u het eerst als het woord milieu valt? Aan het dichtslibben van de provincie Zuid-Holland. Hoe langer hoe meer komen agrari sche en natuurgebieden in de greep van woningbouw en in dustrie. Ook de geplande infra structuur, met name de hoge snelheidstrein die er moet ko men, pleegt een aanslag op de natuur. Wat is uw favoriete natuurge bied in de directe omgeving? De polder zoals aan de Matten- kade in Koudekerk, die is zo he lemaal Hollands. Je kunt van daar heerlijjc rustig fietsen door de polder tot aan de Ruigekade in Leiderdorp. Er werd vroeger wat lacherig gedaan over de aanleg van fietspaden door de polder. Gedeputeerde Borgman heeft zich daar enorm voor in gespannen en met succes, er is veel tot stand gekomen. Op welk gebied denkt u dat de grootste vooruitgang wordt ge boekt? Ik heb onlangs gelezen dat het goed gaat met het terugdringen van de C02 die voor het broei kaseffect zorgt. Voorts wijzen statistische gegevens uit dat het de goede kant uit gaat met de waterkwaliteit. Waaraan ergert u zich het meest? Aan het schandalige rijgedrag van sommige automobilisten. Met name aan de manier van inhalen als je niet snel genoeg rijdt. En aan het volstrekt niet naleven van de regels voor de maximumsnelheid. Waarbij vindt u dat u persoon lijk nog in gebreke blijft? Ik maak nog te weiniggebruik van de fiets. Wat vindt u van kernenergie? Die is voor mij aanvaardbaar. Maar onder zeer stringente voorwaarden om de veiligheid Sterke vermindering van bezoekers verwacht Het bedrijfschap Horeca is bang dat het Noord- en Zuid hollandse kustgebied 'te groen' wordt. Omzetderving en faillissementen van strand tenten, recreatiebedrijven, eetgelegenheden en hotels in de duinen zouden daarvan het gevolg kunnen zijn. Het tijdschrift Missets Horeca spreekt van 'een groene koers van de overheid, die de hore ca aan de kust overwoekert'. Het bedrijfschap zegt realis tisch genoeg te zijn om te he seffen, dat de kustlijn niet kan worden volgestort met beton, luist omdat de aantrekkelijk heid van het kustgebied voor een groot deel afhangt van het natuurlijk karakter en dat aantasting daarvan uiteinde lijk negatief uitpakt voor de bedrijfstak. Toch stelt directeur S. de Boer van het bedrijfschap Ho reca dat hij niet van plan is het kustbeleid van het kabinet enthousiast te omarmen, om dat 'het van beperkingen aan elkaar hangt, met alle nadeli ge gevolgen vandien'. Volgens de overheidsmaat regelen ter bescherming van het kustgebied wordt het moeilijker om de kustplaatsen per auto te bereiken. De hore cabedrijven vrezen daardoor een sterke vermindering van het bezoek. „De dorstige toerist moet nog maar zien of hij een strandtent kan bereiken, na dat hij eerst op een uur lopen van zijn bestemming zijn au to heeft geparkeerd." zo schetst Missets Horeca het lij den i de r 1 de I komst, „Prikkeldraadversper ringen, bordjes met verboden toegang en door distels en brandnetels overwoekerde wandelpaden zullen zijn deel worden, als de overheid een maal haar groene koers heeft uitgezet. Zeker, de vakantie zal avontuurlijk van aard zijn. En teleurstellend vooral, als eenmaal aangekomen bij het strandpaviljoen, blijkt dal de deur wegens onbereikbaar heid is gesloten." Volgens het bedrijfschap Horeca hoeft de overheid niet zoveel beperkende maatrege len te nemen, omdat de hore cabedrijven zich bewust zijn van hun verantwoordelijkheid ten aanzien van de land schappelijke waarden van de duinen. "v" D. Brouwer de Koning aan de Mattenkade in Koudekerk aan den Rijn: „Zo Hollands." te waarborgen zoals bij de ber ging van het kernafval. Ik ben er echter van overtuigd dat dat in Nederland wordt omkleed met de grootst mogelijk zorg. Valt het autoverkeer terug te dringen? Het zal heel moeilijk zijn. Het kan met car-pooling, maar het blijkt mede door de variabele werktijden die al weereen tijdje zijn ingevoerd een druppel op de gloeiende plaat te zijn. Voldoet het openbaar vervoer? Naar mijn mening niet. Dat is een kwestie van geld. De rege ring en wellicht wijzelf hebben er niet voldoende geld voor over. Als het kaartje duurder wordt, schreeuwt een ieder moord en brand. I let eigenaar dige is dat dat veel minder ge beurt bij een prijsverhoging van een pakje sigaretten of het bor reltje. Durft u nog alles te eten? Ja, ik eet alles. Ik heb veel ver trouwen in de controle en de kwaliteitseisen van de Keurings dienst van Waren. Alleen met varkensvlees ben ik kritisch in verband met het cholesterolge halte. I Vat wilt u verder nog kwijt? Ik wil zeggen dal mijn dag altijd goed begint want ik begin die met een glas water te drinken en besef dan dat ik bevoorrecht ben ten opzichte van vele mü- FOTO BEN DE BRUYN joenen mensen op de aardbol. Aan de kwaliteit van het drink water wordt in Nederland hard gewerkt. Die drinkwaterkwali teit zal in de toekomst wel meer geld gaan kosten. Verder wil ik kwijt dat ik niet behoor tot de categorie zwartkijkers, al is het goed dat er mensen zijn die ex tra fanatiek met het milieu be zig zijn. Groep acht van de basisschool Engelendael uit Leiderdorp heeft een prijs gewonnen in de wedstrijd 'Zwerfafval? Weg er mee'. De leerlingen leverden allemaal afzonderlijk zulke fraaie werkstukken in. dat de hele klas een dagje naar de F.f- teling mocht. Twee leerlingen. Maarten lansen en Rob Blok huizen. zijn extra onderschei den. Zij maakten een winnen de 'maquette' van een vuil en een schoon strand. De school heeft enkele we ken aandacht besteed aan het verschijnsel zwerfafval en hoe dit te voorkomen. Sluitstuk van dit milieuproject was de deelname aan de wedstrijd die was uitgeschreven door de stichting Nederland Schoon. Behalve een dagje Eftelmg, heeft de klas ook 500 gulden gekregen, te besteden aan een 'groen' doel. De school staat op het punt te verhuizen (na een fusie) en de kinderen heb ben ervoor gekozen het geld te besteden aan planten voor rond de nieuwe school.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21