Een levenlang in spijkers Verto al jaren in moeilijkheden Verkoopkunst jonge ondernemers @IGEN BAAS Test' van PTT wekt irritatie Stand van Zaken 'Met suiker kun je alles maken VRIJDAG 25 JUN11993 20 VRI CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356439. PLV. -CHEF MEINDERT VAN D OEGSTGEEST ERIC JAN WETERINGS „Twee keer in je leven ben je helemaal alleen: als je dood gaat en als je in je eentje voor een groep mensen moet staan zoals ik hier. Maar er is een be langrijk verschil. Op de dood kan ik me niet voorbereiden, maar op deze speech wel." Al dus Antoine Simons, deze week in Oegstgeest. Communicatie, contact, kortom 'self promotion', daar gaat het over voor een gehoor van het CJB Leiden, de vereni ging voor jonge bedrijven in Leiden en omstreken. De com- het CJB is in elk geval al redelijk in orde. De or ganisatie kondigt Simons aan als 'de Nederlandse John Cle- ese' en de naam van deze kol derieke Brit zorgt voor een goe de opkomst in hotel Het Witte Huis - of is het toch de bood schap van Simons zelf die een volle zaal trekt? Communiceren kan de man, zo blijkt. Anderhalf uur lang weet hij de jonge ondernemers aangenaam bezig te houden. Tussen neus en lippen door geeft hij nuttige tips over de manier hoe je het beste met za kenrelaties om kunt gaan. Daar bij druk gesticulerend, met (soms instant) humor en alle kunstgrepen gebruikend die hij zo al doende zijn publiek bij brengt. „Leuk en een stuk min der vermoeiend dan een halve aflevering van Fawlty Towers," merkt halverwege een tevreden toeschouwer op. Simons is een self-made man, altijd ondernemer geweest en bijna altijd succesvol. Hij was actief in de bloemenhandel, verkocht tapijten en sponzen en deed aan marktonderzoek. Ook van zijn mislukkingen maakt hij zijn publiek deelgenoot en dat neutraliseert weer mooi het in gestudeerde grijnsje dat veel platitudes volgt. Sponzen Zijn huidige bedrijf doet in 'mo tivatietrainingen'. „Met de sponzenhandel ben ik begon nen met lucht verkopen en ik doe het nu weer," duidt hij zijn bezigheden, uitgesproken met de snelheid van een repeteerge weer. „ledereen moet op z'n tijd gemotiveerd worden, iedereen moet even wakker worden ge schud, iedereen heeft op z'n tijd een bemoedigend woord nodig. Jullie krijgen het van mij alle maal." „Je moet toch wel hardstikke achterlijk zijn om nu te gaan ondernemen. Dan ben je toch niet wijs?" De zaal is direct een en al oor en wordt als dank di rect gekieteld: „Jonge onderne mers geven niet op, die zijn hongerig, die willen meer, die willen succes." Met veel omhaal van woor den („ik moet mijn tijd vol klet sen, maar ik heb al zo weinig, ha,ha") nadert de spreker lang zaam de kem van zijn betoog. Succes komt als de drie P's in orde zijn, Produkt, Procedures en Performance, doceert hij. Bij dat laatste aspect staat hij uitge breid stil. „Performance - hoe laat je mensen 'ja' tegen je zeg gen, daar gaat het om. Je ver koopt jezelf en het produkt is van ondergeschikt belang." Dan volgt een exposé over het uitbuiten van 'contactkracht'. „Die hebben we allemaal. Als baby's blèren we om eten te krijgen, moeder stopt er een fles in en de baby is stil. Uitsteken de deal toch?, ratelt Simons, die in het vuur van zijn betoog langzaam rood aanloopt en af en toe zelfs een stoel beklimt. („Dat is echt een offer, ik doe helemaal niet aan sport"). 'Wees oprecht gei"nteres- seerd in mensen', is uiteindelijk de boodschap. Simons brengt die boodschap zelf consequent in de praktijk door de zaal steeds uit te dagen, steeds vra gen te stellen. Maar echt over tuigd is het publiek pas door het vernaai over zijn schoonmoe der. Aanvankelijk vond hij het een walgelijk mens en nu zijn ze de beste maatjes. „Contactkracht is echte inte resse in de mens die tegenover je staat, echte interesse in je klant," besluit Simons bijna fluisterend zijn betoog. Hij is er zelf anderhalf uur het levende bewijs van. Technische groothandel Laman 80 jaar Het begon officieel in 1913. Aan de Haarlemmerstraat vestigde zich een eenvoudige ijzerhandel in schroeven en spijkers. Nu, tachtig jaar later, is het bedrijf uitgegroeid tot de Technische Groothandel Laman. De onderneming heeft vier vestigingen waar 42 mensen hun boterham verdienen. Tachtig jaar terug waren het alleen spijkers en schroeven, nu heeft Laman een assortiment van 25.000 artikelen. jaar verhuizing r bonden. Zijn vader A. Vette was orlog als eerste verte- LEIDEN ERIC JAN WETERINGS Kort na zijn tachtigste verjaar dag verkreeg het bedrijf als eer ste in zijn branche het ISO 9002 certificaat, een door de Kema verleend kwaliteitswaarborg. Directeur L Huigsloot hecht daar grote waarde aan: Eigenlijk hebben wij een hele traditionele handel in bouten en moeren. Wat wij verkopen kan je elders ook krijgen, dus dan moet je concurreren met service.. Dat certificaat is daarvoor de garan tie. Ik zat recentelijk op een ver gadering met 76 ijzerhandela ren en als je dan de enige bent met zo n certificaat streelt dat natuurlijk je ego.' Het behalen van het certifi caat en het 80-jarig bestaan zijn inmiddels enthousiast gevierd." We zijn met het hele personeel naar Texel geweest en daar heb ben we alles gedaan wat je vol gens de nieuwe WAO-regels zou moeten vermijden. Zeilen, pa rachutespringen, de collega's verklaarden mij voor gek. En we hebben er nog geen gekneusde vinger aan overgehouden.' Familie De geschiedenis van het bedrijf begon toen W.J. Laman in 1913 zijn winkel aan de Haarlemmer straat opende, maar eigenlijk is het bedrijf al veel ouder. Laman kocht de winkel van H.H. van Romburgh, wiens vader de zaak in 1857 was begonnen. Van Romburgh was in zijn dagen een bekend man in de ijzer branche. 'Als propagandist voor de toepassing van het decimale stelsel voor maat, gewicht en verpakking, is Van Romburgh in onze Vereeniging geworden dé man van het decimale stelsel', zo schreef het officieel orgaan van de Nederlandsche Vereeni ging van IJzerhandelaren bij zijn overlijden in 1919. pand in de Donkersteeg nood zakelijk werd. Naast het 'gewo ne' ijzerwerk verkocht Laman in de beginjaren onder meer Gero- bestekcassettes aan 'jonghe echtelieden'. Al voor de Tweede Wereldoorlog richtte het bedrijf zich steeds meer op technische artikelen voor het bedrijfsleven. Na de oorlog zette die tendens zich voort: momenteel levert het bedrijf nauwelijks meer aan particulieren. Het grootste deel van de afge lopen tachtig jaar bleef Laman een typisch Leids familiebedrijf. De oprichter bleef tot 1954 in de zaak, waarna zijn zoons J. en W.J. Laman de firma tot het be gin van de jaren tachtig bestier den. Die was toen al twee keer verhuisd: na diverse verbouwin gen en uitbreidingen bleek de winkel in de Donkersteeg (weer) te klein, waarna Laman in 1967 naar de Oude Rijn verhuisde. Zes jaar later streek het neer op de huidige locatie aan de Zijl singel. Dertig jaar In 1983 werd D. Vette de nieu we directeur, een man die al ja renlang aan het bedrijf was ver- groter genwoordiger Laman dienst gekomen en werkte er dertig jaar. De huidige directeur zwaait de scepter sinds 1989. Ik kende het bedrijf ook door en door','zegt Huigsloot. Voor ik di recteur werd, heb ik hier ruim veertien jaar gewerkt, als verte genwoordiger, verkoopleider en adjunct-directeur." Onder zijn voorganger zette Laman in het midden van de ja ren tachtig een snelle expansie in. Tussen 1987 en 1990 werden kantoren geopend in Zoeter- meer, Alphen aan den Rijn en Nieuw Vennep. Rond de jaar wisseling hoopt Huigsloot weer een nieuwe vestging te openen, maar hij wil nog niet zeggen waar. Er is een gezonde concur rentie in onze branche en ik ga het ze niet nodeloos makkelijk maken door mijn plannen nu al op tafel te leggen." Hij verwacht dat Laman de komende jaren zal blijven groei en, 'maar dan wel gecontro leerd.' Als je te snel groeit ga je steken laten vallen, dan verlies je het overzicht. Daar is dit be drijf geen tachtig jaar oud voor geworden.' De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden. Vandaag: Ab Guizouni uit Leiden, suikerdecorateur en kunstenaar in suiker. „Voor mij zijn er twee redenen om voor mezelf te beginnen. Mijn hele leven heb ik al een eigen zaak gewild. Dat had ik in mijn jeugd in Tunesië al. Altijd was ik aan het handelen. Ik stond met kippen, eieren en konijnen op de markt. En ik verkocht in sui ker gedoopte appels. Eigenlijk was dat het begin van wat ik nu doe. De andere reden is dat ik nu twintig jaar als kok werk en al twintig jaar van werkge ver naar werkgever zwerf. Ik wil graag dat daar een einde aan komt. Toen ik als kok begon raadde iedereen mij aan vooral alle diploma's te halen. Dan zou ik wel een vas te baan krijgen. Nu heb ik die diploma's en mag ik als kok zowel in instellingen als in de horeca werken en krijg ik geregeld te horen dat ik te duur ben. Tegelijk zie ik een hoop ongediplomeerden om mij heen die wel vaste banen krijgen. Van oorsprong ben ik overigens weerkundige. Nadat ik dreigde te worden overgeplaatst naar een post in de woestijn ben ik met mijn Nederlandse vrouw hier naar toe gekomen. Voordat ik kok werd heb ik allerlei baantjes gehad. Het idee om met suiker decoraties en - kunst te maken kwam een jaar of drie, vier geleden, hoewel ik de suikermassa al uit mijn jeugd kende. In Tunesië gebruiken vrouwen suikermassa als epileermiddel. Als onze moeders suikermassa kookten, kregen we er als kinderen wat van om mee te spe len. Met de suikerkunst maakte ik kennis bij een kokswedstrijd. Later heb ik in Frankrijk stage gelopen bij een decorateur om mij een aantal technieken eigen te maken. De coreren met suiker gebeurt in Nederland nauwelijks. Terwijl het in Zwitserland, Frankrijk, Engeland, maar ook in Amerika en Australië op hoog niveau wordt gedaan. Elk land heeft zijn eigen werkwijze. In En geland wordt veel poedersuiker gebruikt, in Amerika wordt met 'icing', glazuur, gewerkt yi in Frankrijk weer met warme suiker. In totaal gaat het om zo'n twaalf verschillende warme en koude technieken. Ik denk dat ik uniek ben doordat ik al die technieken be heers. Met suiker kun je alles maken. De warme massa die bestaat uit suiker, glucose en wa ter kun je draaien, trekken, maar ook blazen als glas of in een mal gieten. Met blazen en trekken kun je bijvoorbeeld fruit- en fruit- mandjes maken en met mallen wijnflessen of beeldjes gieten. Met levensmiddelenverf kun je alles kleuren. Voor het verven ge bruik ik ook de airbrush, een soort heel fijn spuitje dat op luchtdruk werkt. Met poeder suiker en eiwit, een koude techniek, kun je verfijndedecoraties maken. Bijvoorbeeld corsages, heel apart en ze verwelken niet. Voor een bruiloftsfeest is dat toch weer iets heel anders. Minder bekend in Nederland is nouga- tine, een mengsel van amandelschaafsel en caramel. Met nougatine heb ik bijvoorbeeld een molen nagebouwd. Nougatine moet je heet verweflcen, bij een temperatuur van Directeur L. Huigsloot: ..'.'traditionele handel in bouten en moeren... FOTO HENK BOUWMAN Onzekerheid bij Leiderdorpse vestiging VERVOLG VAN VOORPAGINA Het hele Verto-concern maakte vorig jaar naar schatting 20 mil joen verlies en zit met een totale schuldenlast van 90 miljoen gulden, maakte voorzitter Drenth van de raad van bestuur gisteren op een bijzondere aan deelhoudersvergadering be kend. Oorzaken waren naast de staalkabelproduktie het faillis sement van de belangrijke afne mer DAF en de sterke terugval in de visserij, waardoor minder netten en trossen werden ver kocht. In Leiderdorp werd met ge mengde gevoelens op het nieuws gereageerd. Naast grote verslagenheid was er ook op luchting dat aan maandenlange onzekerheid een einde was ge komen. „Het meest trieste is nog dat een complete bedrijfs tak uit Nederland verdwijnt," zegt een kaderlid van de FNV. Veel mensen hebben een vak geleerd dat ze nooit meer kun nen uitoefenen. Met een beroep als 'meester-staalkabelmaker' kun je nergens meer terecht." Vandaag en morgen wordt in Leiderdorp gewoon doorge werkt, maar hoe lang dat nog het geval zal zijn is onzeker. Het is niet bekend wanneer daar mededelingen over worden ge daan. Een paar maanden gele den verwierf 'Leiderdorp' nog een grote order van off-shore bedrijf Heerema. Dit werk zou voor een groot deel zijn vol tooid. Verto zit al enkele jaren in de rode cijfers. In 1990 werd een verlies geleden van 15 miljoen. Een jaar later werd dat terugge bracht tot ongeveer zes miljoen, maar over 1992 zijn nog steeds geen cijfers gepubliceerd. Het verlies zóu zijn opgelopen tot twintig miljoen gulden. Ook het aantal werknemers nam gestaag af, van 724 voor de hele holding in Nederland in 1990 tot 558 op 1 juni van dit jaar. In Leiderdorp liep de werkgelegenheid in die periode terug van 112 naar 92. Dit jaar zouden volgens het so ciaal plan 50 banen verdwijnen. Volgens de bewindvoerder be tekent het faillissement dat het sociaal plan van de baan is. De vakbonden zijn daar woedend over en hebben een claim van 10 miljoen gulden ingediend. Dit bedrag zou al gereserveerd zijn. Een groep werknemers uit Leiderdorp gaat vandaag in Rot terdam met de industriebond FNV overleggen wat te doen. Krediet Het bankconsortium dat Ver to een boedelkredriet van 63 miljoen verleent, wilde volgens bewindvoerder Houthoff een einde maken aan de bodemloze put bij de staalkabeldivisie om de andere Verto-bedrijven - de nog rendabel draaiende han delsondernemingen, Verto Touw en Anza visserij-uitrus ting in Apeldoorn - niet in ge vaar te brengen. jMle Verto-be- drijven en de holding zijn on derling aansprakelijk voor el- kaars schulden. Verto heeft nu van de banken twee maanden langer de tijd ge kregen de rest van het te'reorganiseren. Volgens Hout hoff staan alle mogelijkheden nog open, zoals verzelfstandi ging of verkoop van de werk maatschappijen. De holding be zit een fiscaal compensabel ver lies van 35 miljoen gulden. Die geldt in de komende jaren als forse aftrekpost, zodat Houthoff met die houdstermaatschappij nog wel wat wil ondernemen. De problemen bij Verto Touw, dat voornamelijk via Bel gië touw uit Portugal impor teert, zijn volgens Drenth nu re delijk onder de knie. Het bedrijf is stap voor stap op weg naar succes met 'high performance'- kabels. Onduidelijk is of Verto nog gesprekken voert met even tuele overnamekandidaten in het buitenland. Besprekingen met het Engelse Bridon werden drie jaar geleden afgebroken, omdat de Engelsen milieu claims zonder succes afgeslo ten. Geruchten dat het Portuge se Oliveira interesse zou hebben voor het machinepark in Lei derdorp konden niet worden, bevestigd. 120 tot 140 graden. Dan werk ik met hand schoenen. Suikermassa daarentegen ver werk je bij een temperatuur van 80 graden. Iets warmer of kouder gaat al niet meer. Daarvoor heb ik echt gevoel in mijn vinger toppen gekregen. Voor de stevigheid van het werkstuk is de luchtvochtigheid heel belangrijk. Eenmaal klaar, stolt de suiker, is het materiaal dood, dan maakt het niet veel meer uit. Je kunt het dan heel lang bewa ren. Het suikerwerk kun je in principe wel eten, maar dat is niet de bedoeling. Met mijn werk mik ik op mensen die iets aparts willen. Ik denk dat veel mensen er een goede prijs voor over hebben. Neder landers zijn volgens mij niet gierig. Ze wil len best betalen voor iets dat ze apart vin den en graag willen hebben. Maar het is heel moeilijk te bepalen hoe groot de markt zal zijn. Dat hoor ik bijvporbeeld ook bij de Stichting Werkgelegenheid Leiden, die star ters begeleidt. Als ik 1 augustus officieel be gin, zal ik mijn werk als kok ook nog niet opgeven. Mijn grootste probleem is voorlo pig is dat ik mijn werk nergens kan laten zien. Ik werk nu eenmaal thuis. Daarom ben ik nu op zoek naar een mogelijkheid om werk te exposeren." Ab Guizouni is bereikbaar via 071 -217071 TEKST «RUDOLF KLEUN FOTO HIELCO KUIPERS Minder bloemen verwacht in 1993 DEN HAAG/REGIO De totale oppervlakte waarop in Nederland onder glas snijbloe men worden geteeld zal in no vember van dit jaar waarschijn lijk twee procent lager zijn dan in november 1992. Dat ver wacht het Produktschap voor Siergewassen op basis van een enquête onder snijbloemente lers die in mei werd gehouden. De daling is te verwachten bij roos (twee procent), chrysant (twee procent), anjer (zeven procent), gerbera (drie procent), freesia (vijf procent), orchidee- en (een procent), gypsophila (zes procent), nerine (tien pro cent) en bouvardia (vijf pro cent). Een toename is te ver wachten bij anthurium (vijf pro cent), alstroemeria (twee pro cent) en zomerbloemen onder glas (22 procent). Voor de lelie blijft het areaal nagenoeg gelijk. Het areaal buitenbloemen neemt naar verwachting toe met 12 procent. 'Top Secret - alleen voor moeders' LEIDEN ERIC JAN WETERINGS 'Top Secret - alleen voor moe ders'. Deze wervende tekst staat op grote dichtgeplakte bruine enveloppen zonder ver dere aanduiding over de in houd. Altijd spannend zulke post, ook als je geen moeder bent. De inhoud valt tegen: het is reclamemateriaal. In de week voor vaderdag (20 juni) werden de envelop pen in grote delen van Leiden huis-aan-huis verspreid. Ook brievenbussen met stickers waarop wordt bedankt voor ongewenst reclamedrukwerk ontkwamen niet aan deze ver vuiling. Sommige enveloppen waren zelfs voorzien van een adressticker. Een postbusnum mer in Den Haag bleek de af zender en dat deed het ver moeden rijzen dat het hier om een nieuw kunstje ging om toch in zoveel mogelijk brie venbussen reclamemateriaal te verspreiden, stickers of geen stickers. - De PTT wil telefonisch niet verklappen wié er achter het postbusnummer zit. „Vanwege de privacy meneer." Wel blijkt het mogelijk via een apart kaartje aan te vragen wie de af zender is. Dat kaartje kan ech ter niet worden toegestuurd, dat moet worden opgehaald op het postkantoor. Beetje om slachtig. „Ja, dat is de procedu re meneer. En er moet tachtig cent op." Een boos briefje naar het ge wraakte postbusnummer brengt uitkomst. Een klant vriendelijke stem meldt binnen twee dagen dat het hier een 'test' betreft van de PTT in vier plaatsen in Nederland. Een deel van de enveloppen is ge adresseerd, een deel niet. „He laas hebben we verzuimd onze bezorgers er van in kennis te stellen dat stickers op brieven bussen gerespecteerd moeten worden," verontschuldigt 'de stem' zich. „Een volgende keer worden de bezorgers zeker ge waarschuwd." Als die volgende keer er minste komt, want tot nu zijn een hoop boze binnengekomen. Éi

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20