'Bruidsfoto's op kerkhof, dat vinden wij niet raar' 'Misschien nemen we binnenkort wel een olifantje' 'Wij hadden zoiets als Eurodisney moeten hebben' Het Gesprek van de Dag 'Zo 'n wedstrijd laat je niet beginnen VRIJDAG 25 JUNI 1993 MEINDERTVAN DERK, Pechvogel van de week Je hebt mensen die niet voor het geluk in de wieg zijn gelegd en soms de raarste dingen meema ken: pechvogels dus. I Jet Gesprek van de Dag roept elke week een re- giogenoot uit tot 'Pech vogel van de week'. Het Leidsch Dagblad verrast de uitverkorene met een mooie slag roomtaart van banket bakkerij Van Dam. Vindt u dat uzelf voor deze eervolle vermelding in aanmerking komt, twij fel dan niet om met ons contact op te nemen. Ook mag u familieleden, vrienden of buren voor deze prijs nomineren. U kunt bellen tijdens de werkdagen van 8.30 tot 16.30 uur op het num mer 071-161352. Ook kunt u schrijven: Leidsch Dagblad, t.a.v. Het Ge sprek van de Dag, Post bus 54,2300 AB Leiden. Trouwfoto's op een kerkhof? In Australië is dat not done. Een kersvers paar dat op die manier het eeuwige karakter van haar relatie wilde vereeuwigen, werd deze week bij de grafzerken weggejaagd. Anders dan down under mag in Nederland alles, zo leren de ervaringen van foto graven in de regio. Al moet daarbij gezegd worden dat de meeste trouwlustigen zich uit sluitend laten fotograveren op de geijkte romantische plekjes, kasteel Duivenvoorde tussen Voorschoten en Leidschendam is de eerste plek die alle foto graven noemen. „De mensen zoeken echt romantische plek jes", zegt fotograaf Mike van Bemmelen van de gelijknamige fotostudio in Zoeterwoude. Duivenvoorde staat wat hem betreft nummer één op de lijst van favoriete spots voor bruid paren. „Maar ook veel mensen kiezen voor de Hortus in Lei den, of de Keukenhof. Zoeter- woude-dorp vind ik zelf een mooie omgeving." Soms geven bruid en brui degom de voorkeur aan iets af wijkends. „Ik moet binnenkort een paar fotograferen, dat zich per speedboot door de Leidse grachten begeeft", noemt Van Roemeens voetbalteam dronken op veld „Volkomen belachelijk", zegt Wijnand Rijsdam, sinds 1976 lid van de scheidsrechtercommis sie in de regio Leiden. Hij snapt niet wat de scheidsrechter in de wedstrijd Viitorul Chirnoreni te gen SNC Conpref, een promo tieduel voor de Roemeense tweede divisie, heeft bezield. Het team van Viitorul was, na viering van een bruiloft van een van zijn, makkers een avond te voren, nog volslagen dronken op het veld verschenen. Twintig minuten voor het slotsignaal zag de scheids zich genood zaakt om de wedstrijd te staken, omdat er nog maar zes spelers op de grasmat stonden. De rest lag zijn roes in de kleedkamer uit te slapen. Het stond inmid dels 21 -0 voor SNC Conpref. Rijsdam begrijpt daar helemaal niets van. „Zo'n wedstrijd laat je toch niet eens beginnen. Ik kan mij niet voorstellen dat zo'n ke rel van een scheidsrechter niet doorheeft dat die gasten straal bezopen zijn. Ja, ik weet niet hoe ze dat in Roemenië doen. -Normaal gesproken controleer je de kaarten van de spelers en bekijk je de teams. Je bent zelfs verplicht het aantal spelers op het veld te controleren. Als er dan een paar als een toeter zijn en lopen te waggelen, moet je dat in de gaten hebben." Kegel De Leidenaar kan zo uit zijn ge heugen geen geruchtmakende zaak op dit terrein in de Leidse regio opduiken. „Dat heb ik ge loof ik nog nooit meegemaakt. En ik loop in het weekend toch heel wat velden af. Ik ken alle 150 scheidsrechters alsof ik ze zelf heb gemaakt. Dus ik krijg heel wat te horen. Ja, ik weet dat je wel eens van die gasten hebt die op zaterdagavond in de kroeg flink te keer en een beetje laat naar bed zijn gegaan. Bij een wedstrijd die om tien uur 's ochtends begint, ruik je hier en daar nog wel eens een fikse ke gel. Tja, zij kijken een beetje duf uit hun ogen, maar echt lazarus zijn zij dan niet meer." Hoewel er officieel op dat ge bied niets is geregeld, geen en kel reglement over alcoholge bruik rept, kan een scheidsrech ter een dronken speler toch ver bieden de wedstrijd te spelen. Dat wordt op het wedstrijdfor- mulier vermeld en dan moet de tuchtcommissie daar een uit spraak over doen. Rijsdam kan zich niet herinneren dat een tuchtcommissie daar ooit een uitspraak over heeft gedaan. „Maar misschien dat het wel eens is voor gekomen, maar dan zal dat wel iri een heel laag elftal gebeuren. Je weef wel, een bierelftal, gasten die nog voor hun plezier voetballen, hoewel iedereen het eigenlijk voor zijn plezier doet, maar goed. Ik denk dat het in die gevallen niet aan de grote klok wordt gehangen. Vandaar dat ik het in die 25 jaar niet ben tegengekomen." MEINDERTVAN DERK „Ik kan mij niet voorstellen dat zo'n kerel van e doorheeft dat die gasten straalbezopen zijn." Bemmelen. „Ik heb ook wel eens gefotografeerd in het Auto- tron in Drunen. En elk jaar hou den we een loterij waarbij we het winnende bruidspaar mee nemen naar een land rond de Middellandse Zee. Vorig jaar was het Kreta. Toen hadden we van die foto's van bruidegom in smoking met bermuda." Morbide Voor fotosessies op kerkhoven leent het Zoeterwoudse bedrijf zich niet, overigens. „Een beetje morbide op zo'n feestelijke dag", meent Mike. „Ik denk dat het een heleboel ménsen tegen de borst zou stuiten." Hij heeft tot nu toe echter nog nooit 'nee' hoeven te verkopen; de klanten zijn gewoon nog niet op het idee gekomen. Fotograaf Wim van de Leidse fotostudio Martin Ken denkt er anders over. „We doen alles wat een bruidspaar van ons ver langt", zegt de fotograaf. Het is hem zelfs wel eens gebeurd dat hij op een kerkhof een rolletje stond vol te schieten. „Een uit zondering, dat wel, maar soms willen mensen dat. Foto's bij bijvoorbeeld graven van fami lieleden of bij mooie monu mentale plekken op zo'n kerk hof." Meer alledaags echter, zijn de plaatsen die Van Bemmelen ook al opnoemde. „En het Galgewa ter, het plantsoen, het strand, kasteel Oud Poelgeest, de Hout kamp", ratelt Wim door. „Just for fun", zoals.hij het noemt, gebeurt er volgens hem ook het een en ander. „Ik heb het bruidspaar wel eens zien water skiën. Of in het water springen. Maar dan natuurlijk wel de dag na de bruiloft. Vinden ze leuk. En wij vinden niets raar." Raar Fotograaf Carl van fotobureau Jan Holvast staat wel eens raar te kijken. „Een keer moest ik naar de Noorse kerk in Rotter dam. De helft van de dienst was in het Noors. Ik verstond er niets van", zegt hij. „Of dan de Vietnamese bruiloft, compleet met theeceremonie. En soms doen Nederlanders ook iets én- ders. Het bruidspaar Gulden mond, bijvoorbeeld, dat bij Hobbezak zeventiende eeuwse kleding huurde. Goedkoper dan een nieuw pak en een jurk ko pen, zeiden ze. Ook de familie had zich zo uitgedost. Net of je het gezin Rembrandt van Rijn zag. Alleen hadden ze allemaal Het echtpaar 'Van Rijn' op weg n brillen op. Hadden ze die al in de zeventiende eeuw?" Mevrouw Holvast kan zich niel herinneren dat er ooit gefoto- het altaar. grafeerd is op een kerkhof. „Maar waarom zou het niet kunnen. Ik heb vorige week nog een wandeling over het kerkhof gemaakt. Een jongetje vroeg me of ik het graf van zijn opa wilde zien. En dat van de oudste man die er lag. Hij ging er altijd langs foto jan holvast als hij naar school ging. Zo lek ker rustig, vond hij." Hoe het varkentje Danielle van het Rapenburg verdreven werd Daniëlle is vertrokken. Danielle is weg. Daniëlle is in een veewa gen weggevoerd naar de kinder boerderij in De Mors. Met droe vige gezichten en met de vijfde van Beethoven op de achter grond staarden de drie studen ten Wesselingh, Born en Ove- reem haar na. Dahaaag, Daniël le!!! Het ga je goed! Tranen big gelden over hun wangen. Nee. We hebben hier niet te maken met een onfrisse 'ména ge a quatre'. Wesselingh, Bom en Overeem, drie studenten die wonen aan het Rapenburg, hiel den Daniëlle als huisdier. Da niëlle is - ja 'is', want ze leeft ge lukkig nog - een klein varkentje. Met gebroken stem doet Wesse lingh verslag van de omstandig heden die tot het vertrek van hun geliefde huisdier hebben geleid. „Echt, Daniëlle had het hier hartstikke goed. Ze dacht, geloof ik, dat ze een hondje was, want ze kwispelde en kwispelde maar. Waar ze vandaan kwam had ze alleen maar meel gekre gen en bij ons kreeg ze allemaal lekkere hapjes. Maar toen kwam er een mevrouw van de dierenbescherming langs. Dat was echt een zwarte dag voor Daniëlle. Die mevrouw zei te gen ons dat ze het zo zielig vond: een varkentje zomaar op een binnenplaats in de stad. Helemaal niet zielig dus. Want Daniëlle kwam uit een hok van één bij één en bij ons had ze veel meer ruimte. En iedereen was uiterst voorkomend tegen haar. Dus geen onbeleefdheden of zo. Daniëlle had de tijd van haar leven hier. Maar die me vrouw bleef maar emmeren dat ze het zo zielig vond. Ze zei dat Daniëlle zo mager was. Waarop wij antwoordden: 'Mager? Da niëlle is gespierd. Eindelijk krijgt ze tenminste een beetje bewe ging.' 'Ja, maar toch vind ik het Wesselingh, Bom en Overeem, de1 zielig', zei de dierenbescherm- ster. Er was geen goed garen mee te spinnen. Tot we op een zeker moment zeiden: 'U bent zélf zielig mevrouw!' Nou en dat was voor haar reden om meteen naar de politie te gaan." .Afgelopen zondag kwam de wijkagent langs. Een geschikte kerel overigens. Spaan heet hij. Hij zei dat het volgens een Alge mene Politie Verordening ver boden was om varkens te hou- drie studenten die in hun huis aan het den binnen de bebouwde kom. Een dag of wat geleden kwam er een veewagen voorrijden en daarmee is Daniëlle afgevoerd. Een in- en in triest gezicht: zo n klein varkentje in zo'n grote veewagen. We hebben Daniëlle al opgezocht, ja. Ze had zo'n heimwee." Wesselingh, Bom en Overeem hadden al een tijd het idee om een hondje in huis te nemen. Maar na wat grapjes over en Rapenburg het varkentje Daniëlle hielden als huisdier, foto jan holvast weer werd dat dus een varken tje. Irfhet begin dachten ze dat het ging om een vrouwtje. Maar toen Daniëlle wat groter was ge worden, zagen ze dat ze met een 'beer' te maken hadden. Zij, of hij dus eigenlijk, kreeg een riant hok op de binnenplaats. Maar dat is nu dus allemaal voorbij. Akelig leeg en hol klinkt het hok. Weg is het vrolijke ge knor. Niemand die tegen zijn hand nog de natte roze neus voelt van Daniëlle, die vriende lijke neus, dat kleine zwervende stopcontact. Wesselingh: „We zijn de dikste vrienden met de slager hier in de buurt. Hij had Daniëlle dol graag willen adopteren. Nee. niet om haar tot worst of ach terham te verwerken, nee, hij houdt zelf varkentjes. En Da niëlle vond-ie hartstikke leuk. I lad haar maar naar mij ge bracht, zei hij. Het is stil hier oli- zonder Daniëlle. Misschien men we binnenkort wel eer fantje. Maar dat moet ik eigen lijk nog maar niet gaan rond- trompetteren. Want je verraders slapen nooit. Wat een Schwei- nerei!" Dierenbescherming De dame die bij de drie studen ten langs is geweest, heet Carla Schotmeijer. Ze is afdelingsin- spectrice van de dierenbescher ming in Leiden. Waarom heeft zij het varkentje van huis en haard laten verdrijven? Daniëlle had het toch goed? Schotmeijer reageert nogal ver rast. „Ik zeg niet dat ze het niet goed had. Maar je mag nu een maal geen varken houden bin nen de bebouwde kom. Het is trouwens ook erg gevaarlijk. Als zo'n dier afval te eten krijgt, restjes van de Chinees of zo, gaan er bacteriee"n in hem le ven. En dat is gevaarlijk voor de volksgezondheid. Daniëlle was dus een zogenaamd risico-var ken. Aan de gemeentegrens van Zoetermeer hebben de afgelo pen jaren telkens borden ge staan waarop werd gewaar schuwd voor varkenspest. Da niëlle zou varkenspest hebben kunnen veroorzaken. Dat heb ben die studenten zich niet ge realiseerd. En weet u wel dat er bij een geval van varkenspest tienduizenden biggetjes moeten worden vergast? Daar denken die studenten niet aan. Maar zoiets is toch verschrikkelijk droevig. Daarbij komt dat Da niëlle een beer was. Een beer is met zo'n 6 maanden 100 kilo en dan is-ie ze echt niet meer te houden. Dan wordt-ie geslacht- rijp en vreselijk agressief." Horeca wil grote evenementen in Nederland De Floriade zorgde vooreen op bloei van de Nederlandse hore ca. Voorzitter Van Veen van de Nederlandse Horecabond wil dat er meer van dit soort evene menten komen. Holland moet meer toeristen trekken en dan niet alleen maar met klompen, molens, bollenvelden en kaas. maar met evenementen van al lure. Wat voor evenementen dat dan moeten zijn, heeft van Veen er nog niet bij gezegd. En ook niet wie die evenementen moe ten betalen. Zoete Lieve Gerritje waarschijnlijk. De horecaondernemers in onze regio zijn gematigd enthousiast over het plan van Van Veen. Maar ze hebben geen idee wat er dan zou moeten komen. J. Klein, eigenaar van De Posthof in Wassenaar, voelt zich over vallen door de vraag. „Maar ik vind het wel een goed idee. Wij hadden hier zoiets als Eurodis ney moeten hebben. Op een plek in Amsterdam had dat mil joenen mensen getrokken. Vooral de kleine bedrijven zou den daar wel tfij zijn gevaren. Je verkoopt dan toch gauw een paar borreltjes en biertjes meer. Maar zoiets groots hebben we in Nederland niet. Die evene menten zorgen indirect natuur lijk voor werkgelegenheid en dat is positief. Of ik daaraan wil meebetalen? Schei uit: Heine- ken en wij zijn nu al de grootste belastingbetalers van Neder land." H. de Jong, voorzitter van de af deling horeca Alkemade en werkzaam in restaurant de Fransche Brug, ziet wel wat in nieuwe evenementen. „Want er is de laatste tijd toch een beetje een stilstand te bespeuren. De lunch loopt bijvoorbeeld hele maal niet goed. En die evene menten trekken toch toeristen. Maar ik hou me maar vast aan Duisenberg, de directeur van de Nederlandse Bank, die zegt dat het weer bergopwaarts gaat. Als er straks meer geld te besteden is, profiteert de horeca daarvan.' „We moeten maar eens af van dat imago dat wij alleen een land van klompen, molens en bollenvelden zijn", zegt P.H.J. Lucie, mede-eigenaar van Alle- mansgeest in Voorschoten. „Dat moge duidelijk zijn. Maar we hebben hier natuurlijk toch best al blijvende evenementen van allure, zoals De Keukenhof. En dan kun je wel verlangen naar zo'n Eurodisney. maar die toeristen komen daar het ter rein niet af. Maar ik sta wel po sitie! tegenover het idee van Van Ve i. Var als de Floriade hebben wij zeker voordeel gehad. En we hebben best wat stimulerende zaken nodig. I iet gaat de laatste tijd toch minder in de horeca. Maar het ligt soms ook aan die horeca zelf. Ik geloof niet meer dat P.HJ. Lucie, mede-eigenaar van Allemansgeest in Voorschoten: „We moeten maar een' wij alleen een land van klompen, molens en bollenvelden zijn". zoals bij de nouvelle cuisine. I naderhand waarbij je soms met een loupe sief wijn. Ze willen voor een re- I moest zoeken naar een flintertje delijk bedrag een behoorlijke vlees. Het moet zo zijn dat als hoeveelheid op hun bord. Niet de mensen uit zijn geweest ze en 175 gulden willen r het toch niet e I had. ofwel?" j CEES VAN HOORT t meer de koel- Want dan heb je :ht plezierig ge

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19