i High-tech industrie bij Leiden en Estec jSgintratuin Leiden Regio <M,aad»,!™^, Estec ziet uitbreiding geblokkeerd Stank nauwelijks te voorkomen 'Aanleg van N22 bittere noodzaak' SKOTTELSKAAR BRAAI 16 VRIJDAG 25 JUN11993 Er moeten moderne bedrijfsterreinen voor de high tech idustrie worden ontwikkeld in en rond de Leidse regio. Daarbij moet aansluiting worden gezocht bij bestaande 'kenniscentra' als het Academisch Ziekenhuis Leiden en Estec in Noordwijk. Dat is een van de vier economische speerpunten voor het gebied tussen Leiden, Haarlem en Amsterdam, de zogenaamde corridor. Geluidswal en containers vuiloverslag Haagweg voldoen niet DUIN- EN BOLLENSTREEK/LEIDEN Volgens de door het Randstad Overleg Ruimtelijke Ordening. (RORO) opgestelde concept- corridorstudie moet gebruik worden gemaakt van de voor delige ligging van de corridor, namelijk dichtbij de luchthaven Schiphol en tussen de zuid- en noordvleugel van de Randstad, maar ook van de bestaande werkgelegenheid. Zo moet aandacht worden besteed aan het ontwikkelen van bedrijventerreinen voor Pastoraal feest Het pastoraal buurtwerk in Pan- cras viert morgen het 1-jarig be staan in buurthuis De Pancrat. Een modeshow van kleder drachten, een optreden van buikdanseres Nadia en een playbackshow staan op het pro gramma voor het feest. Daarna kunnen de bezoekers genieten van een hapje en een drankje op de binnenplaats van het pas toraal centrum aan de Ooster kerkstraat 7. Het feest in het high-tech industrie, maar ook aan het versterken van de toe ristische industrie in de Bollen streek. Daarvoor dient bijvoor beeld Keukenhof en omgeving te worden behouden. Aan de noord-westkant van de Haar lemmermeer moeten bedrijven terreinen worden opgezet voor kantoren en aan de bollenteelt verbonden bedrijven. Voorts dient er ruimte komen voor be drijven die aan Schiphol zijn verbonden. Onderscheid wordt gemaakt tussen bedrijvenlocaties die buurthuis begint om 15.00 uur. Heempark In het Leidse Heempark aan de Oegstgeesterweg wordt zondag om 14.00 uur een rondleiding gehouden. Het gaat daarbij om het kijkqn naar relaties tussen planten en insekten en vogels. De rondleiding duurt anderhalf uur en staat onder leiding van gidsen van het 1VN. Het Heem park is geopend van maandag voor het jaar 2005 worden ge realiseerd en terreinen voor de jaren 2005 tot 2015. Volgens de conceptstudie kunnen tot het jaar 2005 bedrijven terecht in de Leidse Oostvlietpolder, in Rhijnfront in Oegstgeest maar ook in de Noordwijkse Zwetter- poldcr en het Noordhollandse Beinsdorp. Overigens hebben GS van Zuid-Holland de Noordwijkse Zwetterpolder niet opgenomen in hun nog niet afgeronde Nota Keuzevarianten, zo blijkt uit het provinciale Voortgangsnotitie. Inmiddels is wel aan GS van Noord-Holland om medewer king gevraagd voor de ontwik keling van een bedrijventerrein bij Beinsdorp. Na 2005 zijn er volgens de corridorstudie mo gelijkheden voor een bedrijven terrein 't Boonrak in Valken- burg. tot vrijdag 8.30 - 17.30 uur en zondag 14.00- 17.00 uur. Sosa De Sosa (sector opleidingen so ciale arbeid) houdt maandag 28 juni een informatie-avond in het gebouw aan de Boerhaave- laan 345. Er is informatie te ver krijgen over deeltijdopleidingen voor banen in de sociale sector en het personeelswerk. De in formatieavond begint om 19.00 LEIDEN ERNA STRAATSMA De geluidswal langs de vuilover slag aan de Haagweg is te laag. De provincie heeft containerbe- drijf ACTS verzocht de geluids wering zo snel mogelijk op de vereiste hoogte van drie meter te brengen. Bij een routinecon trole op het terrein is verder ge bleken dat de containers niet goed zijn afgesloten, waardoor stank zich kan verspreiden. De 500 meter lange geluids wal langs het voormalige Van Gend Loos-terrein moet de geluidsoverlast voor omwonen den beperken. De provincie heeft ACTS gecontroleerd en schriftelijk verzocht de wal bin nen een maand op de juiste hoogte te brengen. Bij de containers ontbreken rubberstrips. De bovenkleppen kunnen daardoor niet geheel dicht. Het huisvuil kan als ge volg daarvan voor stankoverlast zorgen. ACTS is op 3 juni ver zocht de rubberstrips binnen een week aan te brengen, maar heeft dat tot op heden nog niet gedaan. In een brief aan de provincie schrijft directeur van ACTS, J. Hoekwater, niet verantwoorde lijk te zijn voor de hoogte van de geluidswal. ACTS heeft de klacht van de provincie doorge speeld naar de afdeling Infrabe- heer van de Nederlandse Spoor wegen, die de aanleg van de wal heeft verzorgd. Te laag Een woordvoerster van de NS zegt dat de wal binnen twee we ken wordt opgehoogd. „Er is in derdaad een gedeelte van de wal te laag. Het gaat om het ein de van de wal.fr is sprake van geweest dat de wal nog iets lan ger zou worden en daarom loopt dat stuk af. Nu er niets meer bijkomt, wordt de wal daar ook verhoogd tot de vereis te drie meter." Het luchtdicht afsluiten van de containerkleppen is volgens ACTS niet mogelijk. Rub berstrips zouden alleen tijdelijk uitkomst bieden. Deze strips zouden volgens Hoekwater snel beschadigen; dan zijn de con tainers wederom niet meer luchtdicht afgesloten. Om stankoverlast voor de be woners van de Rijn- en Schiekade te beperken experi menteert ACTS met speciale geursprays. Die worden over de containers gesproeid. Hoekwa ter meldt dat het resultaat 'be neden verwachting blijft', maar dat hij de geursprays blijft ge bruiken. Ondanks het tegenvallende 'geurexperiment' is de stank overlast toch verminderd, stelt Hoekwater in zijn brief. Dat is te danken aan een andere verwer king van het groente-, fruit- en tuinafval. Dat deel van het huis vuil, wat de meeste stank ver oorzaakt, wordt sinds 1 mei niet meer via het terrein aan de Haagweg naar VVijster afge voerd. De hoeveelheid afval op het terrein aan de Haagweg is daardoor flink verminderd. Het gft-afval wordt sinds 1 mei overgeslagen bij de voor malige vuilverbranding aan de Gabriël Metzustraat. Dit afval wordt verwerkt in Rotterdam. Bewoners Haagwijk praten weer mee LEIDEN EMIEL FANGMANN Bejaardencentrum Haagwijk aan de Beethovenlaan heeft sinds gisteren weer een vijf per sonen tellende bewonerscom missie. Het bejaardencentrum zat sinds begin januari zonder die commissie. Toen stapten de twee overgebleven leden op, omdat ze geen vertrouwen meer hadden in de directie. Die vond op haar beurt de commis sie niet representatief. Statuten In de nieuwe commissie kon den naast twee bewoners van Haagwijk - mevrouw J. Schuur en mevrouw A. van Duuren - ook verwanten van bewoners plaatsnemen. Dat zijn mevrouw R. Oost en de heren A. Roobol en A. Hoog geworden. De leden werden gisteren beëdigd in aan wezigheid van de Landelijke Or ganisatie van Bewonerscom missies Bejaardentehuizen. De commissie gaat maandelijks met de directie vergaderen en twee keer per jaar met het be stuur. Haagwijk gaat de statuten zo veranderen, dat de bewo nerscommissie straks ook drie kandidaten voor het bestuur mag aandragen. Toestemming Op dit moment werkt het be jaardenhuis met een interim-di rectie en een interim-bestuur. Er bestaan plannen om met het bejaardencentrum Van der Wil- ligenhof aan de Apollolaan te fuseren. Daarnaast wil bejaar dencentrum Haagwijk haar de pendance Vreewijk aan de Vree wijkstraat binnenkort sluiten. De provincie heeft daar al toe stemming voor gegeven. Nu is het woord nog aan de gemeen te. DUIN EN BOLLENSTREEK Het wegennet in het gebied tussen Haarlem, Leiden en Amsterdam moet worden verbeterd. Gezien de komst van onder andere nieuwe woonwijken, agrarische gebieden en bedrijven terreinen is het noodzakelijk dat de N22, een verbindingsweg tussen de rijksweg A44 bij Ab- benes en de rijksweg A9 (Haarlem/Schiphol) wordt aangelegd. De ruggegraat van een beter wegennet in de corridor. Zo wordt de N22 betiteld in de con cept-corridorstudie van het Randstad Overleg Ruimtelijke Ordening. De weg moet nieuwe woonwijken, maar ook de agrarische gebieden en bedrijfsterreinen ontsluiten. Waar de weg precies komt te liggen, is nog niet aangegeven. Wel moet goed rekening worden gehouden met de aanplant van een bos aan de westkant van de Haarlemmermeer. Behalve het wegennet moet ook het openbaar vervoer in de Duin- en Bol lenstreek, Haarlemmermeer, Leidse regio en Zuid-Kennemerland worden verbeterd. Zo breekt de corridorstudie een lans voor de komst van de 'bollensprinter', een trein tussen het toe komstige station Hillegom en station Hoofd dorp. Voorts is het nodig dat er ëen goede open baar vervoerverbinding komt tussen Leiden en Katwijk/Noordwijk. Gezien de onzekerheid over de bebouwing van Jiet vliegveld Valkenburg, kan worden overwogen deze verbinding in eer ste instantie via Voorhout te laten rijden. Overi gens is het de bedoeling dat er eerst een vrije busbaan wordt aangelegd langs dit tracé'. Op de lange termijn kan worden gekeken of deze wordt vervangen dooreen railverbinding. VRIJE TIJD Ruimtevaartcentrum Estec krijgt voorlopig geen extra grond tot zijn beschikking. GS willen het gebied tussen Katwijk en Noordwijk tot het jaar 2000 openhouden. archieffoto foto e: NOORDWUK PAUL DE VLIEGER Het ruimtevaartcentrum Estec is verontrust door het besluit van de provincie om het bedrijf voorlopig geen gelegenheid te geven om uit te breiden. Deze week besloten ge deputeerde staten de strook tussen Noord wijk en Katwijk, waar Estec is gehuisvest, tot 2000 open te houden. Het besluit was niet alleen voor Estec een verrassing. Ook Noordwijk en Katwijk had den plannen met de grond. Katwijk had er graag woningen willen bouwen, aanslui tend op de Rijnsoever-noord terwijl Noord wijk er een nieuw bedrijventerrein had wil len vestigen. Hiermee zouden ook de mo gelijkheden tot uitbreiding van Estec zijn verzekerd. „Het is onbegrijpelijk dat GS de beslissing om Estec de ruimte te geven voor zich uit schuiven", is de reactie van de Noordwijkse wethouder V. Salman. Zijn Katwijkse colle ga J. van der Plas is vrolijker gestemd nu be bouwing van het gebied in ieder geval niet is geblokkeerd. Namens het ruimtevaart centrum zegt directiesecretaris R. Veldhuy- zen 'niets te begrijpen van de opstelling van de provincie'. „De mogelijkheden die het huidige terrein bieden, zijn genoegzaam bekend. De majdmale bebouwingsdicht heid van het huidige terrein is bijna be reikt." Volgens Veldhuyzen is het van het grootste belang dat er uitbreidingsmogelijk heden blijven. „We hebben daar de Neder landse overheid al vaker op geattendeerd. Braai-dealer: HET GROENE WARENHUIS Leidseweg 518, Voorschoten, tel. 071-763748 Je heette Nicolaas van de Velde, je was burggraaf en burgemeester van Leiden in de achttiende eeuw, maar enig respect is ver te zoeken. De jeugd vernielt zonder pardon jouw stenen wapenschild op de Burcht. Bij de politie kwam deze week de melding binnen dat een van de stenen wapenschilden die rond de zuidelijke ingang van de 1 Burcht hangen was gestolen. Een ander schild zou zijn vernield. Nader onderzoek leert dat er inderdaad een laaghangend wapenschild is verdwenen. De overige schilden zien er echter onaangetast uit. Burggraaf Nicolaas van de Velde zou zich waarschijnlijk omdraaien in zijn graf als hij wist wat voor uitspattingen er tegenwoordig op zijn heilige Burchtheuvel plaatsvinden. De fiere ridders van weleer hebben plaatsgemaakt voor toeristen en vandalen. „Het schild is overigens niet gestolen", meldt de heer Van Dijk van Monumentenzorg. „Het was kapot geslagen, en daarom hebben wij het meegenomen om te laten repareren. We hebben ontdekt dat die schilden eigenlijk los opgehangen zijn, zodat ze makkelijk van hun haken kunnen worden getild en stukgegooid. Die wapenborden zullen dus steviger bevestigd moeten worden om herhaling te voorkomen." De Burcht wordt 's avonds na elf uur afgesloten, en ook is er een bewakingsdienst actief, maar dat neemt niet weg dat opgeschoten jongeren die de Burcht ook overdag goed weten te vinden en de toeristen wel eens afschrikken, er toch in slagen om over de hekken te klimmen en de heuveltop kunnen bereiken. En tijdens de nachtelijke bezoekjes wordt er nog wel eens graffiti aangebracht, kampvuren aangelegd of worden er dus historische zaken vernield. Nicolaas van de Velde was burggraaf/burgemeestervan 1759 tot 1763. Hoe zijn wapen er precies uitziet is niet geheel duidelijk, maar meestal gaat het om een kenmerkend schild dat door twee leeuwen of andere dieren wordt vastgehouden, met een ridderhelm erboven. Van de Velde werd opgevolgd door Diederik van Leyden. Vanaf 1651 gingen Johan Pieterszoon van Maersche, Hermans Janszoon Schuyl, Daniël van Alphen Simonszoon, Pieter van Leyden, Gerard Amelis van Hoogeveen en Pieter Ghijs hem voor. Hun schilden zijn nog intact. „Het wapenschild is aan de beeldhouwer Terwen gegeven en die maakt het weer als nieuw, als hij tijd heeft, dus het kan nog wel even duren voordat het wordt teruggehangen. Dat gaat wel 10.000 gulden kosten. Al dat vandalisme kost een hoop geld. Het budget dat we er jaarlijks voor hebben is vaak al snel opgesoupeerd", vertelt Van Dijk. Briefschrijver W. Bodrij van de Langegracht is een fervent schrijver van inge zonden brieven. Zo fervent dat er paal en perk is gesteld aan zijn activiteiten, om te voorko men dat de pagina met brieven van lezers hoofdzakelijk nog door hem zou worden gevuld. In overleg met de hoofdredactie is bepaald dat er nog maar ëen ingezonden brief van zijn hand per drie maanden wordt ge plaatst. Bodrij is daar niet zo ge lukkig mee en onlangs viel er een ingezonden brief van een zekere H. de Wolf in de brieven bus van deze krant. De heer de Wolf is ook woonachtig aan de Langegracht en zijn handschrift lijkt, ondanks de blokletters, verdacht veel op dat van de Een nieuwe manier van braden, bakken en barbecuen. Het wapenschild van burggraaf Nicolaas van de Velde ontbreek door vandalisme op de Burchtheuvel. Als de beeldhouwer tijd heeft komt het schild als nieuw terug. foto henk bouwman heer Bodrij. Een blik in het tele foonboek leert dat De Wolf wel degelijk bestaat, maar hij woont aan de Langegracht 154 en niet op het opgegeven adres Lange gracht 145. Daar trappen wij dus niet in, mijnheer Bodrij. Bij navraag geeft de veelschrij ver ruiterlijk toe de brief te heb ben geschreven. „Ik heb dat voor mijnheer De Wolf gedaan. Hij kan zijn bekkie goed roeren, maar een briefschrijven levert problemen op. Gewoon een vriendendienst dus. Ik had na tuurlijk wel mijn eigen naam er onder kunnen zetten, maar dan had ik moeilijkheden gekregen met de hoofdredactie en was de brief niet geplaatst", vertelt Bodrij (87). Bodrij en De Wolf zijn het er roerend over eens dat er iets moet worden gedaan aan de bomen op de langegracht. „Die moeten hoognodig gesnoeid worden. Dat is in de 16 jaar dat ik hier woon volgens mij nooit gebeurd. We kunnen de over kant van de straat helemaal niet meer zien door al dat groen. Al leen in de winter gaat dal nog. Het is verschrikkelijk. Ik heb niets tegen bomen, maar ze moeten wel bijgehouden wor den. Straks groeien de takken nog door de ramen naar bin nen. ik heb er al over gebeld, maar dat heeft nog geen resul taat gehad." Bodrij betreurt het dat hij zijn grieven niet meer frequent on der de aandacht van de lezers kan brengen. „Ik heb nog zoveel op mijn lever. En als ik iets schrijf heeft dat vaak ook resul taat. Neem bijvoorbeeld de abri's aan de Willem de Zwijger laan, ter hoogte van de Kooil- aan. Die zijn er toch maar mooi door mijn toedoen gekomen. De bejaarden kunnen eindelijk daar op de bus richting Elisa beth Ziekenhuis Leiderdorp wachten zonder dat ze weg- Volgens Bodrij heeft hij vaak positieve reacties gehad op zijn stukjes. „De mensen zijn het vaak met me eens. Soms niet, maar dat moet kunnen. Ik heb een voortrekkersrol, weet je. Veel mensen klagen wel, maar ondernemen niets. Dus ga ik maar weer." Dit was de laatste Steeds van het seizoen. De rubriek keert in september terug. AGENDA Simpeler kan het niet: braadpan en uw com- Skottelskaar Braai op plete maaltijd is klaar de gasfles schroeven, in een wip. Gezonder, een beetje boter of olie gezelliger en m de geëmailleerde gemakkelijker. BEZOEK ONZE DEMONSTRATIE A.S. ZATERDAG

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16