'Bouw McDrive Leiderdorp snel' Tekort aan vrijwilligers ondermijnt kindervakantieweek Oegstgeest Regio Politiek Zoeterwoude berust in grondverkoop Nieuw gebouw past goed in straatbeeld Zorgen over politiesterkte Zoeterwoude Bedrijfsplaatsen houden Kindervlinder overeind Geluidswal vrijwaart Buitenhof van decibellen VRIJDAG 25 JUNI 1993 Gemeenteraad verwerpt motie WD Politiek Zoeterwoude heeft zich neergelegd bij de veelbesproken grondverkoop aan burgemees ter Houdijk en zijn buurman. Een motie van de WD om het raadsbesluit te vernietigen, werd gisteravond tijdens de raadsvergadering verworpen. Overigens gaf de burgemeester de voorzittershamer tijdens de behandeling van het punt aan i zijn wethouder over. Grasland De beroering in Zoeterwoude ontstond enkele weken geleden toen bekend werd dat de ge meente stukken grasland aan de Noordbuurtseweg wil verko pen aan burgemeester Houdijk en zijn buurman, D. Kolff, voor vijf gulden per meter. Progres sief Zoeterwoude en het CDA gingen tijdens de vorige raads vergadering akkoord met de transactie, waardoor beide ko pers hun tuinen kunnen vergro ten. De WD protesteerde toen al tegen de in haar ogen te lage verkoopprijs. Ook gisteravond trok WD-raadslid H.O. van der Kooi daarover fel van leer tegen verantwoordelijk CDA-wethou- der R. Hogenelst. Hij verweet de wethouder 'slecht vakman schap' omdat deze niet onder handeld zou hebben over de prijs. „Dat terwijl de financiën van de gemeente Zoeterwoude tot een zodanig knelpunt zijn geworden dat zelfs op de koffie voor de ambtenaren moet wor den bezuinigd", aldus de motie. En: „Een bewoner heeft aange geven dat hij best meer had wil len betalen." Hogenelst moest maar nieu we onderhandelingen aangaan teneinde een 'marktconforme prijs te bedingen', vond Van der Kooi. Ook Progressief Zoeter woude liet namens raadslid W. Ooijendijk weten dat er 'onge lukkig was gehandeld'. Het PZ- raadslid zei niet te hebben voorzien dat het raadsbesluit tot zoveel opwinding zou leiden. Zorgvuldig Wethouder Hogenelst verweer de zich door te stellen dat alle procedures waren gevolgd en er zeer zorgvuldig was be raadslaagd. „Iedereen was het met het voorstel eens, tot de WD op het laatst een ander standpunt innam." Hogenelst benadrukte ten slotte dat het om grond gaat die echt niet meer waard is, gezien de be stemming en het feit dat er een pijpleiding onderdoor loopt. Waarna de motie met tien tegen en drie stemmen voor werd ver worpen. Dieven nemen gereedschap mee leiderdorp» Inbrekers hebben de afgelopen nacht uit een bouw- kraan aan de Meerlaan in Leiderdorp gereedschap en een bouw- Iadder gestolen. De totale waarde van de gestolen spullen be draagt ongeveer 2000 gulden. Een nacht eerder namen dieven een setje betaalcheques mee uit een auto aan de Splinterlaan. De auto was niet afgesloten. Kostbare klok gestolen in Voorschoten voorschoten Bij een inbraak in een woning aan de Chopinlaan in Voorschoten zijn sieraden en een waardevolle klok buitge maakt. Verder is een kleine hoeveelheid sterke drank meegeno men. De totale waarde van de gestolen spullen was vanochtend nog onbekend. De dader kwam via een keukenraam de woning binnen. Oud-wethouder Esselaar overleden voorschoten De voormalige Voorschotense wethouder Th. Ess- selaar is afgelopen maandag op 68-jarige leeftijd overleden. Es selaar maakte deel uit van de gemeenteraad van 1966 tot 1978. Van 1970 tot 1974 was hij wethouder van onderwijs en cultuur. Esselaar was afkomstig uit de KVP en werd getypeerd als een 'blije christen met een opdracht'. wassenaar Het lijkt wel alsof er nooit een ander gebouw heeft gestaan op de hoek van de Van Zuylen van Nije- veltstraat en de Johan de Wittstraat in Wassenaar. Zo gewoon is het straat beeld al geworden, ondanks de nieuwbouw. Een jaar geleden stond er op deze plek nog een knots van een villa, tot eind jaren zestig het onderko men van de Wassenaarse politie. Deze verhuisde naar de Hofcampweg, waarna het markante pand onderdak bood aan jongerencentrum Nieuw Nij- evelt Vorig jaar zomer ging de villa tegen de vlakte om plaats te maken voor een appartementencomplex. De eerste bewoners krijgen volgende week de sleutel. Het gebouw bestaat uit elf driekamerappartementen die voornamelijk bewoond gaan worden door senioren. De woningen worden beheerd door woningbouwvereniging St. Willibrordus en kosten ongeveer 650 gulden per maand. FOTO HIELCO KUIPERS College legt negatief advies beroepscommissie naast zich neer De commissie beroep- en bezwaarschriften van de ge meente Leiderdorp ziet geen aanleiding om via een ver snelde procedure het bestemmingsplan te wijzigen om de bouw van de McDrive aan de Persant Snoepweg mo gelijk te maken. B en W hebben dit kersverse advies on middellijk naast zich neergelegd. Het college stelt de ge meenteraad voor toch een verklaring van geen bezwaar aan te vragen bij de provincie zodat McDonald's snel kan beginnen met de bouw van het snelle-hap-restaurant voor automobilisten. te wijzigen niet voor de hand ligt. De bezwaren van omwo nenden zijn zeker niet onge grond, zo heeft de commissie vastgesteld. „De belanghebben den hebben recht op een volle dige bestemmingsplanprocedu- leiderdorp roy klopper Omwonenden zijn woedend over deze houding. Ze willen desnoods naar de Raad van Sta te om de bouw tegen te hou- den.De commissie beroep en bezwaar van Leiderdorp meent dat een snelle artikel-19-proce- dure om het bestemmingsplan Verder zet beroep en bezwaar vraagtekens bij de noodzaak tot het spoedeisende karakter van de bouwvergunning. Het argu ment van het college dat de ex ploitant de grond inmiddels heeft aangekocht en personeel heeft aangenomen, acht ze niet van belang. „Dat risico is voor McDonald's en mag geen rol spelen bij de afweging van be langen van bezwaarmakers." Ook het feit dat in de McDri ve een flink aantal mensen gaat werken die behoren tot de kansarmen op de arbeidsmarkt (langdurig werklozen, allochto nen), is voor de commissieleden geen reden om de omwonen den via een versnelde procedu re te passeren. Daar komt nog eens bij de dat de gemeenteraad van Leider dorp sterk verdeeld is over de McDrive. Slechts een krappe meerderheid is voorstander van de bouw. De conclusie van be roep en bezwaar luidt dan ook dat de gemeenteraad eerst zelf een wijziging van het bestem mingsplan moet aannemen. „Daarna kan alsnog de al ge starte artikel 19-procedure wor den voortgezet." Het college van Leiderdorp legt het advies van de commis sie beroep en bezwaar naast zich neer. Het heeft de raadsle den een stuk gestuurd waarin om toestemming wordt ge vraagd de korte artikel 19-pro- cedure te doorlopen. B en W zijn van mening dat de afwij king van het huidige bestem mingsplan slechts zeer klein is. „Daarbij sluit ontwikkeling van een McDrive aan bij het karak ter van de huidige bebouwing." Geheel in tegenspraak met het advies van beroep en be zwaar stelt de raad voor om een verklaring van geen bezwaar aan te vragen bij de provincie. De kwestie wordt in de raads vergadering van maandag 28 ju ni behandeld. Omwonenden, verenigd in onder meer de bewonersvereni ging Holtlant, zijn kwaad op het college. Ze snappen niet dat B en W de plannen doordrukt ter wijl beroep en bezwaar hen steunt. „Als dit college-voorstel wordt gesteund door de provin cie, gaan we door naar de Raad van State om een gewone pro cedure af te dwingen", aldus een woordvoerder. Oegstgeester kinderdagverblijf breidt uit «kthwoum. oegstgeest liesbeth buitink Het Oegstgeester kinderdagver blijf De Kindervlinder breidt uit. Aan de voormalige Joris de Wit- teschool komt een extra slaap lokaal voor een groep met tien bedrijfsplaatsen. De peuters kunnen spelen in de ruimte voor de buitenschoolse opvang, tot daar kinderen boven de vier jaar na schooltijd worden opge vangen. De stichting Kinderop vang Oegstgeest denkt met de bedrijfsplaatsen het dreigende geldtekort op te vangen. De stichting diende vorig na jaar tevergeefs een bezwaar schrift in bij de gemeente om dat ze te weinig subsidie zou krijgen. Door onverwachte on derhoudswerkzaamheden en stijgende personeelskosten gaan de uitgaven dit jaar be hoorlijk omhoog. Bovendien dalen de inkomsten, omdat veel gezinnen een tweede kind in De Kindervlinder plaatsen. Voor die kinderen hoeven de ouders minder te betalen. „Bedrijfsplaatsen zijn meer dan kostendekkend", verklaart de voorzitter van de stichting, J. Sol. „Daarom denken we dat deze groep de financiële proble men kan oplossen. Met een ho ger percentage bedrijfsplaatsen houden we onszelf beter in stand." Subsidie Sol houdt er nadrukkelijk reke ning mee dat het rijk in de toe- komst kan besluiten geen kind plaatsen meer te subidiëren. „We moeten de verdeling tus sen gesubsieerde kindplaatsen en bedrijfsplaatsen in samen spraak met de gemeente nog vaststellen. Daarmee moeten we rekening houden met de rijkssubsidie. Of die over vier jaar of pas later ophoudt, is nog niet bekend." Sol wil niet kwijt hoeveel geld gemoeid is met de kindplaat sen, de uitbreiding of het tekort dat dreigde. „Ik kan geen bedra gen noemen. Maar we komen nu keurig in beter vaarwater", zegt ze alleen cryptisch. Het aantal politiemensen dat het dorp Zoeterwoude tot zijn beschikking heeft is gedaald van 32 naar 24. De reorganisatie van de rijkspolitie is daarvan de oor zaak. Burgemeester Houdijk ziet de toekomst 'zeer zorgwek kend tegemoet'. Wat hem be treft is er dan ook geen sprake van dat de algemeen gekoester de wens om 'meer uniformen op de straat' in vervulling gaat. De burgemeester zei dat gis teravond tijdens de raadsverga dering, waar de nieuwe groepschef voor de regiopolitie Midden Holland, werkeenheid Rijnwoude/Zoeterwoude zich presenteerde. Burgemeester Houdijk: „Door een meer pro jectmatige aanpak zal men pro beren de politie efficie"nter te laten werken. Maar eerlijk ge zegd zijn de vooruitzichten niet buitengewoon gunstig." De Zoeterwoudenaren die een persoonlijk contact met de politie op prijs stellen, kunnen in elk geval wel gerust zijn. Vol gens de nieuwe politiechef blij ven dezelfde gezichten in het dorp rondlopen, op een of twee mensen na. Het enige verschil is dat de Zoeterwoudse agenten voortaan in een gebouw zitten met de collega's uit Hazerswou- de. leiderdorp» De nieuwe geluidswal bij Leider- ten onttrokken. De aanleg van het scherm is dorp, langs de provinciale weg S4 (Leiden- echter niet ingegeven door angst voor gluur- Roelofarendsveen) begint vorm te krijgen. De ders. Het zijn meer de decibellen die de ge- oprukkende bebouwing van Buitenhof is bin- meente en toekomstige bewoners angst in- nenkort dus aan het oog van de automobilis- boezemen. Tijdens de bouwwerkzaamheden is overdag de S4 afgesloten voor verkeer. Au to's worden via de Leiderdorpse Engelendaal en Persant Snoepweg omgeleid. Dat heeft volgens de politie niet tot problemen geleid. FOTO JAN HOLVAST Voorschotense ambtenaar van fraude verdacht voorschoten De gemeente Voorschoten heeft een ambtenaar van de dienst openbare werken naar huis ge stuurd omdat hij wordt ver dacht van fraude. De gemeente heeft hiervan onlangs aangifte gedaan bij de politie. Het Open baar Ministerie is inmiddels be gonnen met een gerechtelijk vooronderzoek. In afwachting hiervan heeft de ambtenaar ver lof gekregen. De gemeente Voorschoten wil over de zaak geen nadere informatie geven. Volgens ingewijden zou de ambtenaar hebben geknoeid met een plankaart. Daardoor zou een aannemer villa s heb ben kunnen neerzetten op een plek, waar bouw eigenlijk niet mogelijk was. De ambtenaar zou voor zijn diensten een flin ke beloning hebben gekregen. 'Asielzoekers niet gebaat bij haastige op zang' voorschoten Te veel haast maken met de op vang van extra asielzoekers in Voorschoten, is niet verstandig, vindt de Voorschotense wet houder M. Breunesse. „Haast gaat ten koste van goede op vang". zei de wethouder giste ren tijdens een raadsvergade ring. Ze vindt dat de vrijwilligers van de stichting vluchtelingen werk de opvang moeten kun nen bijbenen. .Anders gaat het hun inspanningen te boven'. De vrijwilligers helpen asielzoekers in Voorschoten met het inrich ten van de woning en het leg gen van contacten met instel lingen. Als de asielzoekers te snel achter elkaar arriveren, vreest Breunesse dat de ge meente maatschappelijk wer kers zal moeten aantrekken, wat veel geld gaat kosten. De Voorschotense politiek stemde gisteravond unaniem in met het collegevoorstel om op korte termijn extra asielzoekers op te nemen. De vluchtelingen, voornamelijk ex-loegoslaven, komen voor een deel in de hui zen van Voorschotenaren die na de zomer naar de nieuwbouw wijk Starrenburg verhuizen. Voorschoten wil daarmee pro beren tegemoet te komen aan het verzoek van het rijk om naast de reguliere opvang van asielzoekers. 47 extra opvang plaatsen beschikbaar te stellen. Wethouder vreest dat Leidse collega afspraken schendt VOORSCHOTEN De Voorschotense wethouder J. van de Poel overweegt bij de provincie in beroep te gaan als de Leidse wethouder H. de la Mar, initiatiefnemer van een scheidings- en vergistingsinstal- latie (SVI), bepaalde toezeggin gen niet nakomt. Van de Poel vreest dat De la Mar nog voor 1 juli een contract zal afsluiten met het bureau dat de SVI ver der gaat ontwikkelen. Van de Poel, fel tegenstander van de komst van een SVI, beroept zich in dat geval op een brief van De la Mar. Daarin geeft De la Mar alle gemeenten in de Gevulei (Gemeenschappelijke Vuilver werking loeiden en omstreken) uitstel tot 1 oktober (dit was eerst 1 juli) om tot een besluit te komen over de voortgang van de SVI. Een aantal gemeenten heeft nog steeds geen definitief standpunt ingenomen. Bezwaar tegen bouw AC-motel verworpen LEIDERDORP Er kan een AC-motel komen aan de Persant Snoepweg, vindt de leiderdorpse commissie be roep- en bezwaarschriften. De commissie heeft de bezwaren tegen de komst van het motel ongegrond verklaard. De voor naamste bezwaarmaker, de fir- ma Ibis die eveneens aan de Persant Snoepweg een motel exploiteert, wist volgens beroep en bezwaar al vanaf de oprich- imgd.it ze een concurrent naast de deur kon krijgen. Gesteund door dit oordeel vragen B en W de raad maan dag ook om steun voor de aan vraag van een verklaring van geen lie zwaar voor wijziging van het bestemmingsplan du- de bouw van het AC mogelijk moet maken. Zo'n vijftig vrijwilligers zijn nodig om de 300 deelnemers aan de jaarlijkse kindervakantie week (Kiva) in Oegstgeest bezig te houden. Pas twintig volwassenen hebben zich gemeld om de kinderen van 6 tot 12 jaar te begeleiden en bezig te houden tijdens de week. De orga niserende Stichting Jeugd en Jongerenwerk Oegstgeest (SJJO) en de gemeente vrezen dat de Kiva door een gebrek aan vrijwilligers te grootschalig en ongezellig wordt. „We hebben vijftig leidinggevenden nodig om de week verantwoord te laten verlopen", weet SJJO-woordvoerder Trudi Smit. „We hebben wel vijftien junior-medewerkers, die tussen de 12 en 15 jaar oud zijn. Die kunnen helpen in de jongste groepen en zij zijn heel goed in te zetten als een kind bijvoorbeeld moet plassen. Maar we hebben mensen nodig die wat ouder zijn, tenminste 18 jaar, en die eventueel ook zelf kinderen hebben. De Kiva duurt dit jaar van 9 tot 13 augustus. Zelfs als zich te weinig vrijwilligers melden, gaat de week door, verzekert Smit. „Het zal er niet op uitdraaien dat de Kiva voor het eerst in 20 jaar niet doorgaat. Maar we komen dan wel voor de keus of we niet grootschaliger activi teiten moeten organiseren, zoals bijvoorbeeld met de hele groep naar een film kijken. En dat kan ten koste gaan van de sfeer. Bovendien betekent dat keihard werken voor de vrijwilli gers die we wèl hebben. En we kunnen die mensen toch niet een week lang helemaal uit putten?" Van de medewerkers wordt geen deskundigheid in de kinderopvang verwacht. Smit: „Ze moeten er gewoon aardigheid in hebben om met kinderen te werken. Samen met één of twee anderen begeleidt een vrijwil liger een groep van 25 kinderen. Dat zijn grote groepen, dus we willen het liefst zoveel moge lijk vrijwilligers." De medewerkers vertrekken met de groep vanuit multifunctioneel centrum 't Groot Proffijt aan het Boerhaaveplein naar de plaats waar de activiteit wordt gehouden. „Ze leggen uit wat de activiteit is en ze moeten de groep bij elkaar houden. Als er gaten in het pro gramma vallen, moeten ze die inventief kun nen vullen. En verder schenken ze melk en eten ze tussen de middag met hun groep." De Oegstgeester Kiva kent dé hele week vas te groepen met steeds dezelfde leiding. „Het is te vergelijken met een kamp, maar dan van tien tot vier uur. En een vaste groep is voor de vrijwilligers ook aantrekkelijk: het is vreselijk uitputtend om de hele week wisselende kop pies te zien krijgen. Er ontstaat een band. Daarom hebben we ook medewerkers die al twintig jaar meedoen, dus zolang als de Kiva bestaatzegt Smit trots. Het thema voor de Kiva van dit jaar is 'lan den'. Zo kunnen de jongste kinderen een mid dag bouwen met I-ego in Legoland, verwijst een middagje judo naar Japan en moet tafel tennis aan Engeland doen denken. „Daarbij drinken we thee en eten we aardbeien met slagroom, net als op Wimbledon." Een knut- selmiddag, spelen in het Bos van Wijckersloot, een vossejacht en twee theateroptredens vul len verder het programma. Het jaarlijkse hoogtepunt is op woensdag middag. wanneer de vrijwillige brandweer van Oegstgeest de brandweerspuiten voluit opent en uiteindelijk kunnen de 300 kinderen elkaar in een gigantisch watergevecht natspuiten. Kinderen kunnen niet meer voor de Kiva worden opgegeven. „Deze 300 zijn echt het maximum. We hebben nog een paar plaatsen over. maar die zijn voor vrijwilligers die hun kinderen meenemen. En als hun kinderen heel jong zijn. is er kinderopvang". verzekert Smit. Vrijwilligers kunnen zich opgeven bij de af delingwelzijn in het gemeentehuis.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15