Leiden Renovatie in Groenoord stokt Heimwee naar artikel 12-status Geen bezuiniging op hulp aan vervuilde huurders Luchtbrug museum drie meter boven achtertuin Stertocht muziekkorpsen Ook deze chopper huur je bij Diefstal in supermarkt VRIJDAG 25 JUN11993 971 13 Politie A C Er '°Pen in Zoeter- I Z) woude te weinig politie-agenten rond, zegt een bezorgde burgemees ter A. Houdijk Buurtbus sf "y De buurtbus die I door Alkemade en een deel van de Bollen streek rijdt is nog niet erg populair Dealers Sumatrastraat aangehouden leiden De politie heeft gisteren twee 'drugsdealers' aangehou den in een woning in de Sumatrastraat De 34-jarige man en de 35-jarige vrouw zijn door de politie verhoord, maar later op de dag weer vrijgelaten. Aanleiding tot de aanhouding was de arres tatie van vier junks, die hun dagelijkse portie in de Sumatra straat hadden gekocht. Poging diefstal drie auto's reiden Op het parkeerterrein achter de Morssingel is gister avond gepoogd drie auto's te stelen. Het is de dader niet gelukt met een van de drie weg te komen. Met één auto kwam de dief een paar meter ver, maar het stuur viel midden op het parkeer terrein in het stuurslot en werd daarom achtergelaten. MTS krygt ton van aannemers leiden* De Middelbare Technische Sectorschool in Leiden krijgt 122.0000 gulden van het Nederlands Verbond Ondernemers in de Bouwnijverheid (NVOB). Het geld is bedoeld om de afdeling bouwkunde van de school up to date te houden. Voorzitter S. Noorlander van de afdeling Leiden van het NVOB brengt aan staande dinsdag de cheque naar de school De uitreiking vindt plaats voorafgaande aan de diploma-uitreiking op de school aan de Dieperpoellaan. Verbijstering bij bewoners Pesthuislaan leiden hans koenekoop Een glazen luchtbrug die drie meter boven haar achtertuin hangt. Als Marga van Beek ak koord gaat met dat onderdeel van de nieuwbouw van het Na tionaal Natuurhistorisch .Muse um, dan kan ze blijven wonen in haar historische huisje aan de Pesthuislaan en gaat de slo pershamer er niet in. Met verbijstering heeft Marga van Beek een aantal dagen gele den de nieuwste tekeningen ge zien van het Leidse architecten- bureau Verheyen, Verkoren en De Haan. En de bijbehorende brief gelezen van landsadvocaat W. de Vries, die namens het Rijk probeert de bewoners van de Pesthuislaan weg te krijgen om de reusachtige nieuwbouw van het museum mogelijk te maken. Aanvankelijk tekende de ar chitect een brug die hoog in de lucht een loodrechte verbinding vormt tussen het oude Pesthuis en de nieuwbouw aan de Dar- winweg, een 85 miljoen kostend gebouw met expositieruimten, laboratoria, kantoren en een 60 meter hoge toren voor de op slag van miljoenen opgezette dieren. In dat plan moesten de uit de zeventiende eeuw stam mende huisjes aan de Pesthuis laan voorgoed verdwijnen. In zijn nieuwste tekening laat Verheyen de zes meter brede glazen luchtbrug vanachter de hoofdingang van het Pesthuis diagonaal oversteken naar de nieuwbouw. In dat geval kun nen de huisjes blijven staan. ,,Ik meen ervan uit te mogen gaan dat de bewoners zich ten aan zien van deze variant zo al niet met enthousiasme, dan toch in ieder geval met instemming zullen opstelllen", schrijft landsadvocaat De Vries aan ad vocaat W. Janssen van de bewo- Maar dat enthousiasme is bij de bewoners, en zeker bij Mar ga van Beek, ver te zoeken. „Moet je je voorstellen. Een gla zen loopbrug drie meter boven mijn tuin. Kan dat zo maar? Be staat er dan geen privacy meer? Iedereen kan van alles wat ik doe meegenieten." Al drie jaar lang verzetten de bewoners van de Pesthuislaan zich tegen de uitbreidingsplan nen van het museum. „Met de ze oplossing proberen ze ons gewoon te chanteren. Als we dit voorstel niet accepteren, zullen ze zeker weer op sloop aan sturen", aldus Van Beek. Wethouder T. van Rij (PvdA) gaat met de betrokken partijen overleggen over de omstreden luchtbrug. De Leidse gemeente raad heeft een half jaar geleden besloten het Rijk geen sloopver gunning te geven voordat in stemming van de bewoners met de plannen is verkregen. Volkshuisvestingswethouder Tjeerd van Rij (PvdA) overweegt op aandringen van ambtenaren van de stichting welzijn de cri teria te verruimen. Bewoners die als enigen van een huizen blok hun pand moeten opknap pen kunnen daardoor toch meedoen. Oorspronkelijk uit gangspunt was dat de gemeente alleen het herstel van een aan eengesloten blok van minstens vijfhuizen subsidieerde. De wethouder heeft er een hard hoofd in dat hij door de criteria te rekken het probleem oplost. „Het probleem is dat veel bewoners geen geld heb ben voor casoherstel. En on danks de subsidies zijn toch dikwijls investeringen van vele duizenden guldens nodig. Ver der wonen er in Groenoord veel ouderen voor wie een opknap beurt niet zo nodig hoeft. En dan zijn er nog de huisjes melkers die meer geïnteresseerd zijn in de opbrengsten van hun pandjes dan in het onderhoud Vorig jaar is een begin ge- De hoge verwachtingen van de gemeente over het herstel van Groenoord li het geld weer terug te storten. „We kunnen toch moeilijk zo maar tweehonderd gulden van mensen vasthouden." Hoe het nu verder moet met i-herstel is niet duide- machtigen om de huizen in Groenoord binnen te gaan en de eigenaren aan te schrijven hun woning op te knappen. Die komen dan voor subsidiering van 40 procent van de kosten in lijk. Beemer wijst er op dat de aanmerking. Beemer: „We zijn gemeente ambtenaren van van plan om heel streng te zijn bouw- en woningtoezicht kan met deze opknapverplichting in Leidse raad is bezuinigen beu leiden »wim koevoet Leiden moet maar weer gewoon artikell2-gemeente worden. Sinds de vergadering gister avond .van de raadscommissie financiën over de somber stem mende voorjaarsnota is dat niet langer alleen het credo van de SP. Ook fractievoorzitter H. Baaijens van de PvdA verlangt terug naar de tijd dat Leiden weliswaar onder curatele van het rijk stond, maar ook miljoe- pnen guldens extra subsidie kreeg. Baaijens schrok een beetje van zijn eigen woorden. „Mijn opmerking is meer een ver zuchting dan een serieuze op tie", zei hij maar snel toen hij in het gezicht keek van zijn partij genoot S. dé Vreeze, de wethou der financiën. Onder diens aan voering staat Leiden sinds dit jaar financieel weer op eigen benen. De verzuchting van Baaijens was kenmerkend voor de sfeer, die in de Leidse gemeenteraad is ontstaan nu duidelijk is dat er de komende jaren miljoenente korten dreigen. De raadsleden hebben allemaal flink de pest in over het feit, dat nu voor het derde achtereenvolgende jaar tegenvallende resultaten wor den geboekt. Ze zijn het bezui nigen beu en jouden nu einde lijk eens nieuw beleid willen maken. PvdA'er Baaijens heeft on langs kennis genomen van de nieuwe criteria voor de artikel 12-status, Tot zijn grote schrik ontdekte hij dat de Sleutelstad er ruimschoots aan voldoet. De lasten voor de burger zijn toren hoog. Gemeenten rond Leiden hoeven hun inwoners nog niet voor de helft aan te slaan. Baaijens haalde fel uit naar die omliggende gemeenten, die wel profiteren van Leiden maar niet meebetalen aan de kosten die een centrumgemeente moet maken. „Als ik zie dat de werk groep die het Leidse zwembad De Vliet wil openhouden voor de helft uit Voorschotenaren bestaat en nota bene de oud CDA-wethouder van dat dorp op het Leidse stadhuis komt vertellen dat wij het niet kun nen maken om het openlucht- bad te sluiten, dan wordt het de hoogste tijd om de discussie over een regionale belasting nieuw leven in te blazen", bries te hij. Later in het debat kwam hij toch weer over de artikel 12- status te spreken. Hij voorspel de dat het voorzieningenniveau in de stad zal afglijden. Behalve D66 geeft niet één fractie wethouder De Vreeze de schuld voor de financiële malai se van de gemeente. Fractie voorzitter P. Langenberg zei zich als raadslid 'besodemie terd' te voelen, omdat hij tel kens te horen krijgt dat in zijn ogen belangrijke stukken over het financiële beheer van de ge meente worden uitgesteld. „Be zuinigen is dan niet meer dan symptoombestrijding is", vond Langenbérg. Ook de WD haalde een oud stokpaardje van stal: de afval stoffenheffing moet omhoog. Daarmee wil de fractie de mil joenen guldens die Leiden heeft verspeeld op het mislukte vuilo- ven-project bij Ypenburg en op het débacle rond de vuilstort bij de Does terughalen. Wethouder De Vreeze voelt daar weinig voor. Liever gebruikt hij de op brengsten van de verkoop van het kabelnet aan EWR. jwiummmm- leiden Acht Leidse muziekkorpsen marcheerden gisteren uit verschillende hoeken van de stad naar het Stadhuisplein om daar samen een twee uur durend optreden te verzorgen. Vier andere muiekkorpsen en een dansensemble vermaakten het winkelend publiek op koopavond met op treden op het waterpodium aan de Hoogstraat en het pleintje voor de Hartebrugkerk. Het Leids Anjercomité organiseerde de optredens om aandacht te vragen voor de jaarlijkse Anjeractie. Leden van dertig amateurverenigingen proberen vanaf éind juni loten te verkopen voor het culturele Anjerfonds. De opbrengst van die actie komt ten goede aan de kunst Zo kreeg Lei den vorig jaar meer dan 100.000 gulden van het fonds voor onder meer de Scratch Messiah, het eerste lustrum van kindertheatergroep Pats en een geluidsinstallatie voor amateurgroepen. De muzikale manifestatie van gisteravond krijgt morgenmiddag nog een staartje. Dan zijn er optre den van majorette- en muziekverenigingen op het Stadhuishuisplein. foto henk bouwman Raadsfracties moeten met andere oplossing komen De hulp voor hygiënische pro bleemgevallen mag niet worden wegbezuinigd. Tot die unanie me uitspraak kwam de Leidse gemeenteraad gisteravond in de raadscommissie financiën. De GGD, die verantwoordelijk is voor de hulp aan sterk vervuilde en verwaarloosde mensen, moet bezuinigen vanwege een tekort van vele tonnen. In dat bezuinigingsgeweld dreigde de werkgroep hygiënische pro bleemgevallen (WHP), in 1987 opgericht, geheel ten onder te gaan. Wethouder S. de Vreeze (PvdA) zegt zelf ook over dit be zuinigingsvoorstel te aarzelen. „Maar ik zie geen andere uit weg." Opheffen van de werk groep bespaart zo'n 33.000 gul den. In de werkgroep, die jaarlijks met 200 hygiënische probleem gevallen krijgt te maken, werken politie, GGD, sociale dienst, ge meentereiniging, maatschappe lijk werkers, RIAGG, Endegeest en de gezinsverzorging samen. Hygiënische probleemgevallen zijn dikwijls aan alcohol ver slaafd of afkomstig uit psychia trische ziekenhuisen. Ze wassen zichzelf niet, houden hun wo ning niet schoon en étapelen af valzakken op in keuken, huis- en slaapkamer. De WHP lan ceerde eind vorig jaar een plan voor een probleemgroep die misschien nog wel lijdt onder een hygiëisch probleemgeval dan zo'n persoon zelf: de buren. Politie Voor het bestaan van de werk groep kwam na een telefoontje van klagende buren alleen de Auto- en Motorverhuur lOMultiRent aunm »tw' Vrachtwagenchauffeur y( q De Sassenheimse I O vrachtwagenchauf feur die vorige week vast zat aan Portugese grens hekelt zijn belangenorga nisatie Bewoners hebben geen geld voor cascoherstel Het cascoherstel van de particuliere woningen in de Leidse wijk Groenoord dreigt spaak te lopen. De animo om deel te nemen aan de collectieve opknapbeurt van de buitenkant van de huizen is gering, ondanks de forse ge meentelijke subsidies van 60 procent van de kosten. maakt met het cascoherstel van de wijk. Een aantal woningen in de Jan Lievensstraat is helemaal af en staat er prima bij. De ge meente hoopte dat hierdoor an dere Groenoorders ook warm zouden lopen voor het project. Dat blijkt een misrekening. In de afgelopen periode zijn bewo ners van zes andere straten in de wijk benaderd. Zij moesten 200 gulden storten op de reke ning voor de speciaal voor dit doel opgerichte Stichting Kas- koherstel en -Onderhoud Groenoord (SKOG), die de uit eindelijke bouwopdracht aan de aannemer moet verstrekken. Voor dat geld krijgen de deelne mers een schouwrapport waar in staat wat er aan de woning moet worden vertimmerd. Ook zit er een schatting van de kos ten bij. Later moet nog eens 450 gulden worden betaald voor een definitiefherstelplan. Onlangs is de termijn voor de eerste storting verstreken. Vol gens J. Beemer van de stichting welzijn heeft een handjevol mensen gestort. De stichting welzijn en SKOG kunnen zo niet verder en zien zich genoodzaakt Groenoord. Het wordt alleen wel steeds moeilijker uit te leg gen waarom we dat wel in Groenoord doen en niet elders in de stad. Want het wetsartikel op grond waarvan bouw- en woningtoezicht dit kan doen, geldt natuurlijk niet alleen voor Groenoord." 8LBDEN Bij een diefstal in een super markt aan de Stationsweg is gisteravond ongeveer 1500 gulden buitgemaakt. Het geld is later op de avond te ruggevonden op het parkeer terrein achter de winkel. Twee verdachten zijn. na een speuractie, door de politie aangehouden. Rond kwart over acht kwamen drie vrou wen en een man de super markt binnen. Een vrouw lokte een medewerkster uit haar kantoor door advies te vragen over kindervoeding. Een tweede vrouw pakte ver volgens de sleutels van de kas en haalde er geld uit. Het winkelpersoneel ontdekte de diefstal direct, maar slaagde er niet in de daders, die op dat moment nog in de winkel waren, aan te houden. Getuigen zagen even later dat een van de vrouwen iets verstopte achter een contai ner op het parkeerterrein achter de supermarkt. Het viertal kon ontkomen. De politie vond het gesto len geld terug in de achterge laten spullen bij de contai ner. Een paar uur later hield de politie twee mannen aan die deze spullen kwamen op halen. Het gaat om een 23- jarige man uit Oldenzaal en een 37-jarige Utrechter. politie maar in actie. Die wist zich meestal echter geen raad met hel probleem. Dankzij de werkgroep kan de hulpverle ning worden gebundeld. Het huis wordt gereinigd, de patiënt gewassen en begeleid en even tueel elders ondergebracht. Nu alle fracties zich hebben verzet tegen de bezuiniging op deze succesvolle hulpverlening, verplichten ze zich om wat an ders te bedenken. Gisteravond werd niet duidelijk waar dan wel het mes in wordt gezet. Van een greep uit de reserves van de GGD, zoals Groen Links opper de, kan geen sprake zijn. De WHP is namelijk een 'plustaak' die alleen Leiden van de GGD afneemt en waarvoor deze ge meente dan ook extra moet be talen, maakte de wethouder duidelijk. Randgemeenten Dit leidde tot verontwaardigde reacties van de fracties. „Waar om betalen de bij de GGD aan gesloten randgemeenten niet mee", wilden alle raadsleden weten. „Omdat ze in Alkemade dit probleem niet kennenal dus De Vreeze. „Nee. geen won der". aldus D66'er P. de Goede, „de hygiënische probleemge vallen uit andere gemeenten komen allemaal de kant van Leiden op." 'Sleutels' vindt nul ook genoeg Van de Leidse woningbouwver enigingen is De Sleutels de eni ge die het aan de SP gelieerde comité 'Nul is genoeg' steunt. Sleutels-directeur A. Lepelaar heeft zijn handtekening gezet onder de petitie van het comité. De directeuren van de andere corporaties konden zich niet verenigen met het derde en laatste punt van de petitie, waarin wordt opgeroepen hu ren niet langer te verhogen. De andere twee motto's van de aan de Tweede Kamer gerichte peti tie luiden 'stop de afbraak van de sociale woningbouw' en 'geen kortingen op de huursub sidie'. Lepelaar had geen onoverko melijke bezwaren tegen punt drie. Toch heeft ook zijn wo ningbouwvereniging de huren in de sociale vemieuwingswijk De Slaaghwijk verhoogd, zij het met slechts drie procent. Lepe laar vindt dat dat te rijmen valt. „In principiële zin ben ik het met het comité eens. maar als uitvoerder van het rijksbeleid sta ik met mijn rug tegen de Fenna Vergeer, de voorzitter van het comité 'Nul is genoeg' is blij met Lepelaars krabbel. „We hopen maar dat ook de an dere corporaties in de toekomst de Tweede Kamer zullen laten weten dat als een loonsverho ging van nul procent genoeg is, dit ook voor de huren moet gel den." Swaak nu ook privé failliet De voormalige projectontwik kelaar A.H.F. Swaak is gisteren ook persoonlijk failliet ver klaard. Al eerder waren er faillis sementen voor de bedrijven van Swaak. waarvan een aantal deel uitmaakt van de Erica-Groep. Het faillissement van de pro jectontwikkelaar was aange vraagd door de curator mr. M.C. Udink die ook het bankroet van de Erica-bedrijven afhandelt en door het accountanskantoor Moret. Ernst Young. Volgens Udink heeft Swaak een privé schuld van circa tien miljoen gulden. Voor een aantal lenin gen aan zijn bedrijven is hij ook persoonlijk aansprakelijk. In dit faillissement is naast mr. Udink nog een tweede cu rator benoemd om belangen verstrengeling te voorkomen Het is de de Haagse advocaat mr. M.C. Rosenberg Polak. De advocaat van Swaak. mr. A.R.M. van der Pluijm, kon van ochtend nog niet zeggen of hij verzet zou aantekenen tegen het faillissement.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13