Cultuur Kunst Rigault regelneef en penningmeester ewondering 99 Bob Mendes wint 'Gouden Strop Zes rockbands in 'droge' Kaagweek 'Geen lijkenpikkers op Werfpopfestival' DONDERDAG 24 JUNI 1993 7 Stichting ontfermt zich over Werfpopfestival Elf keer is het goed gegaan en ook de twaalfde keer, op zondag 11 juli, zal het wel weer lukken. Om er wat zeker der van te zijn dat het Leidse Werfpopfestival in het ge lijknamige park elk jaar terugkeert, is onlangs een stich ting opgericht. Ferry Rigault, vroeger werkzaam bij het Leids Vrijetijdscentrum (LVC), tegenwoordig als consu lent bij het provinciaal steunpunt cultureel werk, is 'ge promoveerd' van oproepkracht/regelneef tot penning meester van de stichting Werfpop. „De continuïteit van het festival is gegarandeerd", zegt hij op quasi-plechtige toon. gemeente over de hoogte van het subsidiebedrag. De kersverse stichting Werf pop, waarin ook het LVC, Stat- huys en de LVP participeren, heeft in haar statuten de organi satie van het jaarlijkse festival als hoofddoelstelling opgeno men. Direct eronder staat dat ze de popmuziek in Leiden wil be vorderen. Hoe Rigault en de zij nen dat willen doen, is nog niet helemaal duidelijk. Penning meester Rigault denkt onder meer aan een 'competitie-festi val' voor Leidse bands. De hoofdprijs is op Werfpop spelen en het daarbij behorende hono rarium. „Eerst maar eens de twaalfde aflevering van Werf pop tot een goed einde bren gen", zegt Rigault. Het eerste festival namens de Ander voordeel is dat geld dat overblijft van een vorige keer niet naar de gemeente hoeft te worden teruggestort maar ge woon voor het volgende festival kan worden gebruikt. Ook wordt Rigault als penningmees ter van een heuse stichting in onderhandelingen Als geen ander weet Rigault hoe dikwijls Leidens enige pop festival van betekenis aan een zijden draadje heeft gehangen. De ene keer doordat pas op het allerlaatste moment duidelijk werd wie zich met de organisa tie zou belasten („Men kwam altijd bij mij uit"), de andere keer vanwege oenigheid met de stichting Werfpop breekt direct diverse financie'ie records. Aan de inkomstenkant staan subsi dies van provincie en gemeente, een bijdrage van sponsor Sam- som, de baromzet en het batig saldo van Werfpop deel elf. En treegelden staan niet op de be groting want ook al is dat sta tutair niet vastgelegd, Werfpop blijft gratis toegankelijk. Door dit alles kan Werfpop twaalf zich een betere geluids installatie en een dito podium veroorloven. Het programme ringsbudget, 13.000 gulden, is ook nog nooit zo hoog geweest. Mede daardoor konden zes in plaats van de gebruikelijke vijf bands worden ingehuurd. Prijzig Hoewel de stichting een finan cieel voortvarende start maakt, is en blijft geld volgens pen ningmeester Rigault het groot ste probleem. Op zijn verlang lijstje stonden onder meer de nieuwe groep van Arno Hintjens, Bettie Serveert. Tröc- kener Kecks en Claw Boys Claw maar die bleken te prijzig. „Het misverstand dat festival-organi satoren over dikke budgetten beschikken, is hardnekkig. Ook met sponsorgelden erbij is het nog geen vetpot. Logisch, als je weet dat Philips 45.000 keer per Ferry Rigault: in de jaren zeventig een aanbod van The Police afgeslagen c straat 66 op te treden. jaar met sponsorvoorstellen wordt bestookt." Rigault: „Daar komt nog eens bij dat bands twee prijzen han teren: een club- en een festival- prijs. De laatste ligt dertig pro cent hoger. Als reden wordt op gegeven dat een festival in een keer zo'n groot publiek trekt dat de clubs niet meer zijn gei"nte- resseerd in optredens. Het pu bliek heeft jullie al gezien, zou den bands te horen krijgen. Vol gens mij is het precies omge keerd: op een festival hoef je maar een keer een inspanning te verrichten om bij een groot publiek bekend te worden. De clubs groeit juist als een groep het leuk doet op een festival. Kijk naar Burma Shave, vorig jaar een succe snummer op Werfpop en een paar maanden later in het LVC. Zo verging het A Weekend at Waikiki een paar jaar eerder ook." „Programmeren", conclu deert Rigault, „blijft met of zon der stichting even moeilijk of gemakkelijk. Je moet over een budget kunnen beschikken, ver stand van muziek en goede contacten hebben." En zelfs als aan die harde randvoorwaarden is voldaan, zijn miskleunen niet uitgesloten. Waarop twee be- Maar liefst zes rockbands tre den gedurende de zogenaamde droge Kaagweek op in het War- mondse jongerencentrum "Ut Sloepie'. Vanaf vrijdag 25 juni tot en met dinsdag 29 juni kun nen belangstellenden elke avond aan de Herenweg 55 van af tien uur hun hart ophalen aan gorpen uit Leiden, Voor schoten, Warmond en Harlem. De entree is gratis. 'Hot Dogs' en 'Maximum Overdrive' bijten morgenavond het spits af. De eerste is een jon ge groep die voornamelijk co vers speelt. De Leidse 'Maxi mum Overdrive' speelt veel ei gen nummers op basis van punk, rock en funk. 'Tush' staat zaterdagavond op het podium. De band speelt co vers van onder anderen Metalli- ca, led Zeppelin, Deep Purple, Eric Clapton, Golden earring en Queen. 'Deep Heap' is een War- mondse band die onder de naame 'Ice Pie' met Pinksteren in het voorprogramma van Nor maal stond. De band brengt zondag 27 juni stevige rockmu ziek ten gehore. Voor de tweede keer in de Kaagweek een optreden van 'Misty Moon'. Hun repertoire varieert van rock, blues tot Ne derlandstalige (eigen) num mers. Covers van o.a. Golden Earring, Elvis Presley en Robert In deze rubriek komen al of niet bekende streekgenoten aan het woord die hetzij direct hetzij zijdelings met kunst en cultuur te maken hebben. Ze praten over een kunstvoorwerp, een kunstuiting waaraan ze bijzondere waarde hechten. Van de snuifdoos van oma tot het grijsgedraaide muziekstuk en alles wat daar tussen zit. Vandaag spreekt Lodewijk van Paddenburgh van antiquariaat Van Paddenburgh in Leiden zijn bewondering uit: „Die man heeft geen oog voor haar verdriet." ftkèpfafkLsIöatKie je hier wel. Ik heb me ^7gestort op de antiquarische fotoboeken. Deze foto van Magnum- foto>ic<graaf Ernst Haas werd in 1947 in Wenen gemaakt. Twee jaar na de Tweede Wereldoorlog dus. De terugkeer van krijgsgevangenen. 'Prisoner of War' is de titel. Die combinatie van verdriet en opgewektheid, daar ben ik uiterst gevoelig voor. Verdriet en blijdschap, het gebeurt gelijktijdig in het leven. En dat brengt deze foto zo goed tot uitdrukking. Die man is blij dat hij terugkeert uit krijgsgevangenschap. Hij heeft geen oog voor het verdriet van die vrouw met een foto van haar zoon in de hapd. Al jaren zal zij daar gestaan hebben als krijgsgevangenen terugkeerden. En nog steeds is hij er niet. En waarschijnlijk komt hij niet meer terug ook. Verdriet is universeel. Dit zijn mensen van de 'foute' kant, Oostenrijkers die krijgsgevangen zijn gemaakt. Maar het verdriet van die vrouw is er niet minder om. De foto stond in een tijdschrift, ik heb hem er uitgesneden en nu hangt hij al weer een jaar of drie boven mijn bureau. Ik heb hem ook staan in een boek over de Magnum-fQtografen. Ach er zijn zoveel foto's die mij treffen. Ik heb er een van een stervende vrouw. Een heel navrante foto. Hij is gemaakt in 1890 tijdens de grote hongersnood in Hyderabad, India. Een volslagen onbekende fotografe, Lala Deen Dayal. Die foto boort zich in je netvlies. Die stervende moeder met haar uitgemergelde kinderen eromheen. Wanhopig, op de rand van de dood. En een foto van Avedon is ook heel treffend: 'William Casby, born in slavery'. Dat lijden van die oude neger is te zien in elke groef in zijn gelaat. En toch is er in dat gezicht niet alleen pijn en verdriet. Er zit ook een grote wilskracht in, een drang om te overleven. Ik heb ook bewondering voor vrolijke foto's. Van Annie Leibowitz, die foto van Whoopy Goldberg in het bad. Heel leuk, erg goed. Maar het beklijft niet. Met fotografie is het net zo als met muziek: de makkelijke dingen kun je wel waarderen, je weet ze wel, maar op een gegeven moment zoek je naar een meerwaarde. Ik ben zeer visueel ingesteld. Dat hangt samen met de tijdgeest. Hen foto bekijk je gemakkelijker dan dat je een boek leest. Beeldstatistiek, een grafische kunstvorm, daar val ik ook voor. Het is een beeldtaal: in één oogopslag zie je waarom het gaat. Het werk van Gerd Arntz is er een mooi voorbeeld van. Het is ontstaan als een links ideaal in de jaren dertig. Om dingen duidelijk te maken aan de minder sociaal bedeelden. Om op die foto terug te komen: ik mis het niet echt dat ik de originele afdruk niet heb. Die zou waarschijnlijk ook duizenden guldens kosten als er al aan te komen is. Ik ben tevreden met deze tijdschriftfoto. Haas heeft de tegenstelling erin precies op het juiste moment getroffen. Als die soldaat een stap verder was geweest, was de foto niet zo aangrijpend geworden. Hij is blij met zijn vrijheid, maar een millimeter van hem vandaan i een wereld vol verdriet. kentenissen volgen. Een: als LV- C'er heeft hij in de jaren zeven tig een aanbod van The Police afgeslagen om voor 1500 gulden aan de Breestraat 66 op te tre den. Twee: Bettie Serveert stond niet op Werfpop deel elf omdat in 1992 de live-optredens van deze groep Rigault niet bevie len. Bettie Serveert was dit jaar een van de 'major acts' van Pinkpop en doet ook goede za ken in Amerika. Rigault: „Te genover deze blunders staan optredens op Werfpop van Ur ban Dance Squad, De Div en Me The Heat. Maar weinig Leidenaars kenden die groepen toen ze hier optraden." Cray brengen zijn ook ten geho re. De groep treedt maandag 28 juni op. 'Point Blank' uit Haarlem staat op 29 juni garant voor een onvergetelijke live act vol rock- ballads, pop-songs en dampen de roek-soppers. De serie wordt besloten door Jen Rog. die als een van de bes te coverbands van Nederland geldt. Zij treden op vrijdagg 2 juli op. Katwijkse zomer vol orgelmuziek De traditionele zomerorgel- serie in Katwijk, die zich af speelt in de Nieuwe Kerk, biedt dit jaar een afwisse lend programma. Werken van Bach, Cochereau en Andriessen worden vertolkt door een internationaal ge zelschap organisten. De serie, die op vrijdag 9 juli begint, wordt op 3 juli voorafgegaan door een voor iedereen toegankelijke open orgelmiddag. Dan be staat de mogelijkheid de speeltafel van het Van den Heuvelorgel zélf te bespe len. Hoofdorganist Jaap van Rijn zal die middag tekst en uitleg geven over registers en hij besluit de middag met een veelkleurige im provisatie. De openorgel- middag duurt van twee tot vijf uur. Op vrijdag 9 juli wordt de zomerorgelserie geopend door de Britse organiste la ne Parker-Smith. Een week later staat ren concert van de Haase organist Ben van oosten op het programma. Verder in deze serie, die op 27 augustus wordt besloten, zijn concerten te horen van Michelle Leclerc uit Parijs, Al bert de Klerk, de Franse organist Louis Robilliard, Jaap en Jan Zwart, Vincent de Vries en Klaas Jan Mul der. Alle concerten beginnen om 20.15 uur. Toegangsbe wijzen zijn op de avond van het concert verkrijgbaar vanaf half acht. Hoewel Werfpop dit jaar met één act naar zes is uitgebreid, wil de organisatie het pro gramma zoals gebruikelijk tus sen 14.00 en 23.00 uur afwer ken. „De bands spelen minder lang en ook willen we kortere wisseltijdenaldus woord voerder F. Rigault. Traditiegetrouw bijt een band van Leidse bodem het spits af. Gekozen is voor Rail road Steel, dat overigens voor een deel uit Bollenstrekers be staat. Het kwintet maakt onge polijste rock en debuteerde onlangs op CD. Om 15.30 uur is Soapstone uit België aan de beurt. Zij die goede herinneringen bewaren aan het Werfpop-optreden vo rig jaar van Burma Shave, de Amsterdamse band die in een nummer moeiteloos drie keer op een andere stijl overscha kelt. lopen kans ook voor de crossover-muziek van Soap stone voor de bijl te gaan. Gro te verschil is het orgeltje van Soapstone Anton Janssens. Om 16.40 uur beklimt Painting over Picasso de plan kieren. De negenkoppige band komt oorspronkelijk uit Los Angeles en is duidelijk beïn vloed door de helaas ernstig zieke stadsgenoot Frank Zap pa. Om 18.00 uur begint het reggae-uurtje van de Rotter damse Roots Syndicate. De zes muzikanten behoren zeker live al sinds 1986 tot de crème de la crème van de nationale reg gae. Vanaf 19.45 uur zal er in het Van der Werfpark powerrock klinken, afkomstig van het Amsterdamse trio Spo.Dee- O.Dee. Het tweede album van dit trio ligt nog maar net in de winkels. De Abba's sluiten het Werf popfestival tussen 21.15 uur en 23.00 uur feestelijk af. De Abba's is de schuilnaam vna Hallo Venray, dat vorig vorig jaar nog op Pinkpop stond. De drie Abba's interpreteren Ab- ba-successen zo op hun eigen manier. Hun muziek heeft dan ook helemaal niets te maken met die van de Australische naapers van het Zweedse kwartet. „Daar houd ik niet van. Net zo min als van Wild Child, die band die The Doors imiteert. Brrr. Geen lijkenpik kers op Werfpop", aldus Rigault. Het Amsterdamse trio Spo.Dee.O.Dee. komt met powerrock naai Werfpop. Het tweede album van dit trio ligt nog maar net in de v kels. De Vlaamse misdaadauteur Bob Mendes heeft met zijn thriller 'Vergelding' de Gouden Strop 1993 gewonnen. Hij kreeg die prijs vanmiddag in Amsterdam uitgereikt tijdens een zoge naamde 'mystery lunch'. De ju ry, die bestond uit Rob Sijmons (voorzitter, journalist Vrij Ne derland), Peter R. de Vries (mis daadauteur en medewerker van het TROS-program ma Crime Time), en de journalisten Jeroen Kuypers. Arno Ruitenbeek en Frans Schoonderwalt, prees on der meer 'de intelligent gevon den plot'. De andere genomineerden voor de prijs waren Theo Capel 'Koud gepakt', Jef Geeraerts 'Het Rashomon-complex', To nus Hos, 'Wachters voor WU- helmina' en Jac. Toes, 'Dubbel spoor'. Met de Gouden Strop willen het genootschap van Neder landstalige misdaadauteurs en de winkelketen Bruna de be langstelling voor het spannende boek vergroten. Aan de prijs is een geldbedrag van 25.000 gul den verbonden. 'Vergelding' is Mendes' vierde misdaadroman. Voordien pu bliceerde hij 'De fraudejagers' (1991), 'De vierde Soera' (1990), 'Het chunnelsyndroom' (1989). 'Vergelding' is een thriller waar in feiten en fantasie op kunstige wijze door elkaar heen zijn ver weven. De intrige draait om de geleerde dr. Gerald, die in Brus sel werkt en die het brein is ach ter het superkanon. In het boek gaat Mendes in op de slinkse manieren die Irak heeft gevon den om militair materiaal te be machtigen. De roman behan delt de gebeurtenissen tijdens de Golfoorlog in Irak. Grafïekbie"nnale in Maastricht MAASTRICHT. TEKST ANNEMIEK RUYGROK FOTO LOEK ZUYDERDUIN Onder het motto „Global Grap hics, het nieuwe zien" wordt van 25 juni tot en met 8 augus tus in het Maastrichtse MHCC de eerste internationale grafiek biënnale gehouden. Daaaan ne men 2050 kunstenaars uit tach tig landen deel. De organisatie rekent erop dat de kunstenaars ongeveer 5500 werken zullen inzenden. Daarvan worden er vijfhonderd geselecteerd om te worden be oordeeld. Deze werken dingen mee naar achttien prijzen van in totaal 70.000 gulden, waaron der de prijs van de stad Maas tricht van 10.000 gulden. Het idee van een internationale gra fiekbiënnale zes jaar geleden De biënnale in Maastricht kost ruim anderhalf miljoen gulden. Organisator Ad Nuyten betreurt het dat de overheden geen cent subsidie hebben ver leend. Doel van de biënnale is grafieken uit de hele wereld te presenteren en financieel be reikbaartemaken. De geëxposeerde werken zijn te koop voor prijzen die vari eren van 250 tot 1800 gulden. Er zijn betrekkelijk weinig Neder landse grafici (zo'n 55) uitgeno digd om mee te doen Dol Is volgens Nuyten gebeurd om de nationale gnfldraCniute piet te doorkruisen. 17 t/m 27 juni Malieveld, Den Haag Het grootste Indische festival ter wereld met o.a. artiesten uit West-Sumatra, Oost-Java en Soenda, een oud-Indische tuin, expo over de Indische keuken, literair programma, lezingen, films, toerisme. Ook: wo 23 A Noite Brasileira do 24 Speciale Late Late Lien Show vr 25 Daniel Sahuleka Ncppy Noya zo 27 Indorock

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7