Mandela en Buthelezi zijn het eens Hassan II overschaduwt verkiezingen Marokko Gezocht: Aideed Vrouw op bestelling voor Japanners Buitenland Serviërs en Kroaten vaag over plan-Bosnië Koninklijke hoestbui Nigeriaanse president annuleert verkiezing Honderd Duitsers ziek door grote rupsenplaag DONDERDAG 24 JUN11993 :e Pr«tt ANP AJg«mwn NwJcrtjnds Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Pres se Agentur GPO Gemeenschappcve Persd^nst Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press international Italiaanse DC begint opnieuw rome» De Italiaanse christendemocratische partij (DC), sym bool geworden voor het oude, corrupte politieke systeem, zal zichzelf opnieuw oprichten en van naam veranderen. Partijse cretaris Martinazzoli heeft dat in een interview op de Italiaanse radio gezegd. De naam van de nieuwe DC zal waarschijnlijk 'Centro Popolare' worden. Voor 20 juli zal een definitief besluit genomen worden. Grootste wildreservaat in Canada Vancouver Het grootste beschermde wildreservaat ter wereld, waar de bedreigde grizzly-beer in een gebied van 1 miljoen hec tare ongestoord naar zalm kan vissen, wordt opgericht in de provincie British Columbia in het noordwesten van Canada. Dit betekent een grote overwinning van milieuactivisten en het ein de van omstreden plannen om in het gebied de grootste koper mijnen ter wereld aan te leggen. President Malawi kondigt amnestie af Lilongwe President Kamuzu Banda van Malawi heeft gisteren een algemene amnestie afgekondigd voor de Malawiaanse bal lingen, zodat zij uit het buitenland kunnen terugkeren om deel te nemen aan het politieke proces in het Afrikaanse land. De amnestie gaat onmiddellijk in. Brit eet gloeilamp als 'lichte maaltijd' ipswich Een Brit is opgenomen in een ziekenhuis waar hij de komende tijd kan nadenken over de zware gevolgen van een wat merkwaardig diner. De man liep gisteren een bar binnen en vroeg om een „lichte maaltijd". Daarop schroefde hij kalm een gloeilamp uit de fitting, brak deze in stukjes en spoelde het ge recht weg met bier. Myanmar verjaagt grensstreekbewoners mae sot Het regeringsleger van Myanmar (Burma) heeft in het oostelijke grensgebied honderdduizenden mensen uit hun hui zen verdreven van wie velen naar het naburige Thailand zijn ge vlucht. Het Myanmarese leger voert al decennialang oorlog met guerrillalegertjes die voor meer autonomie vechten. 'Collor de Mello bereidde coup voor' Brasilia» Ex-president Fernando Collor de Mello van Brazilië heeft, voordat een impeachementprocedure in december 1992 een eind maakte aan zijn presidentschap, overwogen door mid del van een staatsgreep aan de macht te blijven. Hij zag ervan af omdat de strijdkrachten dit plan niet steunden. President Eltsjibey wil referendum moskou Communisten en nationalistische oppositieleden in het parlement van Azerbajdzjan wilden gisteren een afzettings procedure beginnen tegen de gevluchte president Eltsjibey. Re bellenleider kolonel Goeseinov weigerde opnieuw met Eltsjibey te onderhandelen en eist zijn aftreden. RABAT RUUD DE WIT CORRESPONDENT Stemmen die voor vijftien gulden te koop zijn. Gewelddadigheden tussen kandidaten en aan hangers van politieke partijen. Een spoorloos ver dwenen communistische kandidaat. Onverschil ligheid in de arme kasba's. En altijd en overal de machtige schaduw van koning Hassan II op de achtergrond. Marokko kiest morgen voor het eerst sinds 1984 een parlement. Volgens de Grondwet hadden die verkiezingen al in 1990 moeten worden gehou den, maar koning Hassan wilde dat niet „omdat de kwestie van de Westelijke Sahara nog niet was opgelost". Ook 1992 was, aldus de koning, geen geschikt jaar voor parlementsverkiezingen, omdat de Marokkanen in dat jaar ook al over een refe rendum moesten stemmen en gemeenteraden moesten kiezen. En twee maanden geleden wer den de parlementsverkiezingen door de koning uitgesteld omdat er „administratieve problemen" waren. Maar nu kunnen de elf miljoen Marokkanen in Marokko zelf plus een miljoen stemgerechiige landgenoten in West-Europa 222 van de 333 le den van deéCamer van Volksvertegenwoordigers aanwijzen. De overige 111 leden zullen de ko mende maand indirect worden gekozen door vakbonden en andere publiekrechtelijke organi saties. Deze keer heeft de oppositie, in tegenstelling tot bij het grondwets-referendum van vorig jaar, niet tot een boycot opgeroepen. Zo'p boycot heeft in Marokko ook geen zin, omdat er toch met de uit slag wordt geknoeid. Het betreffende referendum werd dan ook volgens de koning en zijn regering een geweldig succes met een opkomst van 96,6 procent en 99,99 procent aan voorstemmers. De oppositie doet nu ook mee om te voorkomen dat zij de komende jaren buiten spel blijft staan. Daarom hebben de twee grootste oppositiepartij en in het huidige parlement de Istiqlal (47 ze tels) en de socialistische USFP (39 zetels) de handen ineen geslagen. Samen met de kleine communistische PPS en de radicale OADP hopen deze twee partijen voldoende zetels te behalen om een regering te gaan vormen, mits koning Hassan dat ook vindt. Het zal geen verbazing wekken, dat de verkiezin gen in Marokko nauwelijks tot de verbeelding spreken. In het straatbeeld ontbreken posters en affiches. Er worden wel verkiezingsbijeenkomsten georganiseerd en in de partijkranten wordt er breedsprakig gediscussieerd over vriendjespoli tiek en corruptie. Ook het feit dat de koning voor het eerst aan de deelnemende politieke partijen zendtijd op radio en tv heeft toegewezen, veran dert daar niets aan. Want hoe democratisch ver kiezingen in Marokko ook lijken te zijn, van een echte politieke discussie is geen sprake. Daarvoor is de koning met zijn perfect georganiseerd in lichtingen- en onderdrukkingsapparaat te na drukkelijk aanwezig. Een Servische legercommandant inspecteert de wapens van zijn soldaten op hun basis in Brcko. foti MUQDISHO Rtr-DPA De Verenigde Naties hebben gisteren Wild-Westachtige pos ters laten drukken met een por tret van de Somalische leider, generaal Mohamed Farah Ai- deed, en daarop het opschrift 'gezocht'. De VN willen Aideed arresteren, omdat hij verant woordelijk wordt geacht voor de schietpartij op 4 juni waarbij 23 Pakistaanse VN-militairen om kwamen. De VN vaardigden vorige week donderdag een arrestatie bevel uit tegen de Somalische leider, een dag nadat zijn hoofdkwartier was gebombar deerd. Volgens de VN heeft de generaal zich schuldig gemaakt aan het bedrijven van oorlogs- Duitse VN-ers mogen nog in Somalia blijven KARLSRUHE-BONN Rtr-AFP-DPA Duitse militairen kunnen voor lopig hun VN-werkzaamheden in Somalia voortzetten. Dat heëft het Duitse constitutionele hof gisteren besloten. Het hof sprak zich uit over een klacht van de sociaaldemocratische oppositiepartij SPD die van me ning is dat de circa 300 uitge zonden Duitse blauwhelmen moeten worden teruggetrokken en dat verdere uitzending van troepen moet worden verhin derd. Voor toekomstige missies wil de SPD een grondwetswijzi ging. zodat het duidelijk wordt wat Duitse troepen wel en niet kunnen doen. De rechtbank besloot tevens dat het Duitse parlement het laatste woord heeft. Dat zal zich zo goed als zeker vöör Duitse deelname aan de VN-operatie in Somalia uitspreken, omdat de regeringscoalitie een meer derheid heeft in de Bondsdag. Het parlement zal mogelijk vol gende week al over de kwestie beslissen. Dan zal het moeten bepalen of nog eens 1.400 man schappen naar Somalia gaan, zoals bondskanselier Helmut Kohl wil. Meer dan 200 Duitse militai ren bevinden zich in Belet Huen, waar ze ver van de ge vechten in Muqdisho water aandragen voor andere troepen en bruggen en wegen repare ren. misdaden. Degene die j\ideed opspoort krijgt een beloning. Inlichtingen moeten worden gerapporteerd op het hoofd kwartier van Unosom, deur nummer 8. Het is de bedoeling dat de posters door helikopters boven de stad worden ver spreid. Een dag voordat de poster werd vervaardigd was de voort vluchtige Aideed in zijn schuil plaats door twee Amerikaanse media geïnterviewd. Gisteren was de generaal opnieuw pre sent in de media. In een inter view met de Amerikaanse NBC- televisie verklaarde hij niet schuldig te zijn aan de dood van de Pakistaanse soldaten. „Waar om zou ik me dan moeten aan geven?," zei Aideed. GENÈVE GPD-Rtr De bemiddelaars van de VN en de EG praten vandaag in Genè- ve verder met leden van het presididium van Bosnië over het plan van de Servische en Kroatische presidenten om Bos nië en Hercegovina op te delen in drie etnische ministaten. De Bosnische pesident Alija Izetbe- govic (een moslim) weigert deel te nemen aan overleg over de ling en ontbrak gisteren in Ge- nève. Volgens EG-bemiddelaar Da vid Owen is „uiteen" vallen van de republiek uitgesloten. De drie gebieden moeten een fede ratie of confederatie vormen en „vast verankerd zijn binnen Bosnië-Hercegovina" met een centrale regering, parlement en premier. Owen zei dat de Serviërs en londen Koningin-moeder Eli zabeth heeft gisteren in Londen een standbeeld onthuld van de Franse verzetsleider en latere president Charles de Gaulle. Tij dens de plechtigheid had de hoogbejaarde vorstin (92) het even moeilijk tijdens een hoest bui. Het beeld staat tegenover het voormalige hoofdkwartier van het Vrije Franse leger in de Britse hoofdstad. De plechtig heid in Londen werd onder an dere bijgewoond door De Gaul le's zoon Philippe, foto reuter andre camara Kroaten instemden met de door hem voorgestelde toekomstige politieke structuur van Bosnië, maar bleven zij vaag over het feitelijke grensverloop van de nieuwe gebieden. „Zij kwamen niet met iets erg bepaalds op de kaart, maar misschien is dat een goed idee, want sommige din gen die wij hoorden, bevielen ons niet erg". Premier Balladur heeft giste ren gezegd dat Frankrijk 800 ex tra militairen naar Bosnië stuurt. Zij krijgen tot taak een aantal zogeheten veilige gebie den te beschermen. De Franse minister Leotard (defensie) maakte bekend dat generaal Philippe Morillon, het hoofd van de vredesmissie in Bosnië- Herzegovina, een andere post zal krijgen. De minister weidde hier niet verder over uit. Genoegdoening slachtoffers Duits racisme BONN Rtr-DPA Buitenlanders in Duitsland die slachtoffer zijn van geweldda digheden, kunnen in aanmer king komen voor schadevergoe ding. Dat heeft het Duitse parle ment gisteren besloten naar aanleiding van de recente golf van racistisch geweld tegen met name Turkse inwoners. Vooral de aanslagen op bui tenlanders in Mölln en Solingen waren voor de parlementsleden aanleiding massaal voor de nieuwe wet te stemmen. Die bepaalt dat buitenlanders die langer dan drie jaar in Duits land wonen in aanmerking ko men voor schadevergoeding. De wet geldt met terugwerkende kracht vanaf 1 juli 1990, zodat onder meer ook de Libanese slachtoffers van de aanslag in Hünxe smartegeld krijgen. De conservatieven waren aanvan kelijk tegen de wet, omdat vol gens hen misdadigers hier mis bruik van zouden kunnen ma ken. Onder de oude wet over scha devergoeding vielen alleen bui tenlanders uit andere EG-lan- den en niet de 1,8 miljoen Tur ken die in Duitsland wonen. Drie Turken werden vorig jaar november gedood bij een aan slag ep vijf Turkse vrouwen kwamen vorige maand in Solin gen om het leven toen hun huis in brand werd gestoken. De nieuwe wet „is een teken van solidariteit, een teken van onze wil te integreren", aldus Blüm. Geen besluit over datum verkiezingen De belangrijkste zwarte leiders in Zuid-Afrika, Nelson Mandela (ANC) en Mangosuthu Buthelezi (Zulu-partij Inkatha) hebben besloten samen op te treden tegen het geweld door hun aanhangers. Zij slaagden er gisteren echter niet in overeenstemming te bereiken over andere belangrijke politieke kwesties, zoals hef vaststellen van een datum voor de eerste non-raciale verkiezingen in de geschiedenis van het land. vrij politiek klimaat mogelijk maken. Het meenemen van 'ge vaarlijke wapens' naar manifes taties zal worden verboden. Over belangrijke politieke kwesties werd gisteren geen vooruitgang geboekt. De vast stelling van een verkiezingsda tum het ANC en de regering willen 27 april volgend jaar blijft een heet hangijzer. Buthe lezi herhaalde het Inkat ha- standpunt, dat er eerst overeen stemming moet worden bereikt over een federaal stelsel voordat de verkiezingsdatum kan wor den genoteerd. Mandela zei vast te zullen houden aan deze datum, maar hoopte dat hij zijn collega over de streep zou kun nen trekken. Morgen zou een besluit over de datum van de verkiezingen moeten vallen. De beslissing wordt met een week uitgesteld omdat er te weinig vooruitgang was geboekt. KEMPTON PARK P. v. NUUSENBURG CORRESPONDENT Mandela en Buthelezi waren in het conferentiecentrum van de lutherse kerk buiten Johannes burg bijeen gekomen op initia tief van aartsbisschop Tutu om betrekkingen tussen hun partij en te normaliseren. Het was voor het eerst sinds januari 1991 dat zij de burgeroorlog tussen ANC en Inkatha bespra ken. Die heeft aan duizenden mensen, vooral in de provincie Natal, het leven gekost. Mandela en Buthelezi spra ken gisteren af dat ze gezamen lijk zullen optreden op bijeen komsten van het ANC en Inka tha in de ernstigste brandhaar den. Ze zullen ook alles in het werk stellen om paal en perk te stellen aan de intolerantie tus sen hun beider aanhangers en stappen ondernemen die een Leider van de Bosnische Serviërs Karadzic (links) en de Servische presi dent Milosevic presenteerden gisteren in Genève hun plan voor de drie deling van Bosnië. foto ap michel euler NEUSTADS DPA Al meer dan honderd Duit sers zijn ziek door enorme rupsenplagen. De rupsen, die honderden hectares woud hebben kaalgevreten, veroorzaken allergie-aanval len en shocktoestanden. Met name in de Beierse regio Mittelfranken loopt het de spuigaten uit. Tientallen mensen staan al onder dok tersbehandeling nadat ze met de giftige haren van een bepaalde rupsensoort in aanraking kwamen. Van le vensgevaarlijke situaties is echter nog geen sprake, meldde de arts Beate Buer- Weber gisteren. Volgens deskundigen zijn de rupsenplagen in Zuid- Duitsland en het aangren zende Oostenrijk een regel matig terugkerend ver schijnsel. Om de ongeveer tien jaar vreten miljoenen rupsen grote delen van bos sen kaal. Het probleem lost zich vanzelf op als de rupsen zich gaan verpoppen. Verder groeit met het aantal rupsen ook de hoeveelheid natuur lijkevijanden. NAIROBIFRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT De critici van de Nigeriaanse president Ibrahim Babangida hebben toch gelijk gekregen. De generaal is. ondanlh zijn mooie beloften, nimmer van plan ge weest in augustus de macht over te dragen aan een demo cratisch gekozen regering van burgers. De presidentsverkie zingen van 12 juni waren niet meer dan een facade waarmee de militairen hun werkelijke in tenties wilden verhullen. Babandiga verklaarde giste ren de verkiezingen ongeldig en ontbond de Nationale Verkie zingscommissie. Het is de vier de keer dat Babangida de over gang naar een burgerregering bloldceert. De verkiezingen van 12 juni zijn door nationale en internationale waarnemers om schreven als 'de meest vrije en eerlijke die ooit zijn gehouden in Nigeria'. Aan de vooravond van de ver kiezingen sprak een rechtbank uit dat deze niet door konden gaan omdat nog geen vonnis was gewezen in een zaak die de verkiezingen betrof. Dat geding was aangespannen door de As sociatie voor een Beter Nigeria, een organisatie die Babangida aan ci«- mqchi wfl houden De president besliste anders en de verkiezingen gingen dooi I tear* op eiste, en kreeg, de ABN een publikatieverbod van de uitslag. Daartegen ging de Nationale Verkiezingscommissie weer in beroep. Gisteravond deed Ba bangida zijn macht gelden en haalde door alles een streep. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren uiterst verontwaardigd gereageerd op de ongeldigver- klaring van de uitslagen van presidentsverkiezingen. Een woordvoerder van het ministe rie zei dat het mogelijk zijn hulpprogramma voor dat land. waarmee 22.8 miljoen dollar (43,3 miljoen gulden) gemoeid is, op zal schorten. Huwelijksmakelaars hebben een bloeiende handel in brui den opgezet om Japanse man nen, en met name boeren, van Chinese echtgenotes te voor zien. Jonge Japanse vrouwen, die veelal gewend zijn aan het relatieve comfort van de ste den, willen niet op het land wonen waar hard gewerkt wordt en de schoonouders het voor het zeggen hebben. MARIYAMAGUCHIAP Ondanks de grote kans op mis lukking en klachten van men senrechtengroepen, die zeggen dat het commercieel aanbieden van de bruiden op slavenhandel lijkt, is het postorder-huwelijk met een Chinese vrouw steeds populairder in lapan. In het noordelijke stadje Kawanishi, waar het aantal voor een huwe lijk beschikbare mannen twee keer zo groot is als vrouwen, heeft het lokale bestuur zes vrouwen uit Sjanghai gevonden. „De mannen in onze stad zijn erg aardig, maar ze zijn zo ver legen dat ze zelfs niet eens een gesprek kunnen voeren met een vrouw die naast hun zit. Ie mand moet ze helpen zo ver klaarde de functionaris Shoji Takahashi. De gemiddelde huwelijks-kan didaat betaalt tussen de twee en de drie miljoen yen (30.000 tot 45.000 gulden) vooreen lijst van mogelijke bruiden. ,.w n zulten u kennis laten maken met mooie Chinese vrouwen" staat in een folder waarin 116 zwart wit foto's van Chinese vrouwen zijn opgenomen. Volgens de organisatoren zijn de meeste Chinese vrouwen ge ïnteresseerd in een huwelijk met een Japanner omdat „het gemiddelde salaris in China slechts 10.000yen (325gukten) bedraagt. Toen Arata Morita. een huwelijks-makelaar uit het westen van Japan zijn bedrijf in december begon en enkele ad vertenties plaatste, kreeg hij meteen 50 telefoontjes per dag. Alhoewel de meeste cliënten boeren tussen de 30 en de 60 jaar oud zHn, nemen ook vrljge- zellen uit de grote stad hun toe vlucht tot de makelaars. De Tokyose makelaar Ueda. die is gespecialiseerd in Chinese brui den, waarschuwt zijn klanten ervoor dat zijn bruiden in de meeste gevallen op de huwe lijksvoorstellen van Japanners ingaan om zich zelf economisch te verbeteren en om iets van de wereld te zien. Veel van zulke verstandshuwe lijken lopen dan ook mis. Ja panse mannen zijn vaak teleur gesteld dat hun vrouw alleen maar een ticket naar het buiten land wilde. Sommige Chinese vrouwen komen in Japan aan in de veronderstelling een rijke man te hebben getrouwd om te ontdekken dat het een arme boer is. Volgens huwelijks-makelaar Ueda denken veel Japanners ti.ii je Iedereen kunt trouwen „als je maar betaalt". Volgens hem „zoeken veel Japanse mannen Chinese bruiden op de manier waarop je een meloen gaat kopen".

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5