Recordaantal werklozen studerenden"01* 'We zijn de koeriers van meer dan een miljoen mensen' Binnenland 'In 't Veld struikelde over ouderwets moralisme' Petjes, ratels en fluitjes Schoolverlater snel aan de slag Friese koeien in blinde paniek DONDERDAG 24 JUN11993 Koning krijgt zes weken voor diefstal almelo De bekende vredesactivist Cees Koning uit Eindhoven moet zes weken de cel in. De rechtbank in Almelo veroordeelde hem gisteren daartoe omdat hij, samen met vier anderen, be langrijke bedrijfsdocumenten had gestolen bij Hollandse Signaal in Hengelo. Tegen Koning was vier maanden geëist, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Hollandse Signaal is gespeciali seerd in hoogwaardige defensietechnologie. Anderhalf jaar voor corrupte agent Amsterdam De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren een 42- jarige ex-hoofdagent van de vreemdelingenpolitie veroordeeld tot een anderhalf jaar cel omdat hij tegen betaling de paspoor ten van drie Marokkanen voorzag van stempels waardoor zij in Nederland konden blijven. Volgens de rechtbank pleegde de man valsheid in geschrifte en heeft hij zich laten omkopen. Een 45-jarige handlanger kreeg ook anderhalf jaar omdat hij de hoofdagent tot corruptie heeft aangezet. Convenant over tropisch hardhout den haag De Nederlandse houtsector en de overheid tekenen morgen een convenant over de handel in en het gebruik van tro pisch hout. Vanaf eind 1995 wordt alleen nog tropisch hout in gevoerd dat afkomstig is uit bossen die duurzaam worden be heerd. Staatssecretaris Van Rooy van economische zaken wil dit na 1996 in een wet vastleggen. Het convenant wordt mede on dertekend door het Wereld Natuur Fonds (WNF), de stichting IUCN Ledencontact (een bundeling van milieu-organisaties) en de werknemersorganisaties FNV en CNV. Landmacht moet conditie trainen den haag Het personeel van de landmacht moet aan zijn licha melijke conditie gaan werken. De leiding van het legeronderdeel gaat dat volgend jaar eisen. Onderzoek heeft uitgewezen dat de conditie van met name oudere personeelsleden te wensen over laat. Daarnaast speelt een rol dat de landmacht steeds vaker in zetbaar moet zijn voor nieuwe taken, zoals VN-vredesmissies. Per 1 september komt er een verplichte conditietest voor alle landmacht-militairen, zo heeft bevelhebber luitenant-generaal Couzy in een brief laten weten. Arrestatie na brand in Turks café eindhoven De politie verdenkt een 20-jarige man uit Eindhoven van de brandstichting in een Turks café, in de nacht van maan dag op dinsdag. De man zit vast, maar heeft geen verklaring af gelegd. De politie tast nog in het duister omtrent het motief. Er zijn geen aanwijzingen dat racistische overwegingen een rol hebben gespeeld. De politie dacht in eerste instantie meer aan een zakelijk verschil van mening. De brand werd geblust door een student die boven de kroeg woont. Niemand raakte gewond. Ex-vriend bekent doodsteken vrouw tilburg» Een 40-jarige man uit Uden heeft de politie bekend dat hij gisterochtend een 37-jarige vrouw in Tilburg heeft doodge stoken. De man meldde zich vrijwillig bij de politie. Hij zit vast. De man is de ex-vriend van het slachtoffer. Over de achtergron den van de fatale steekpartij kon de politie niets zeggen. De poli tie werd gealarmeerd door de buren van de vrouw nadat haar dochtertje daarheen was gevlucht. PvdA vreest voor 'ultra saaie politici' De PvdA is bang voor een ver amerikanisering van de politiek, waarbij het verleden van nieuw te benoemen politici tot in de kleinste details wordt doorge spit. „We moeten 'in Nederland niet de praktijk ontwikkelen dat uitsluitend ultra-saaie mensen, die op geen enkele manier crea tief met het leven kunnen om gaan, worden geselecteerd om politieke ambten te vervullen. Dat er mensen worden uitgeko zen die het leven als het ware niet kennen", zei PvdA-kamer- lid Netelenbos gisteren tijdens het debat over het aftreden van staatssecretaris In 't Veld van onderwijs na welgeteld acht da gen. Netelenbos zei zeer bezorgd te zijn over de talrijke hooglera ren die inmiddels publiekelijk hebben verklaard dat zij onder geen beding de politiek nog in willen. Dat In 't Veld zich uiteindelijk zag gedwongen af te treden, is volgens Netelenbos wellicht een gevolg „van ouderwets moralis me". Ook gaf zij toe dat de PvdA de kwestie niet meer in de hand kon houden als gevolg van de algehele kwetsbaarheid van de partij. Zij verweet onder andere de WD daar een slaatje uit te slaan. WD-woordvoerder Franssen concludeerde uit de erkenning van Netelenbos dat de PvdA kwetsbaar is, dat het de hoogste tijd is voor het kabinet om op te stappen. Vice-premier Kok wond zich hier bijzonder over op. Hij sprak van „holle reto riek. Heb dan het lef om een motie van wantrouwen tegen dit kabinet in te dienen". Vrijwel de gehele Kamer was het erover eens dat het aan- en aftreden van In 't Veld een be labberde vertoning is geweest. Onhelder bleef of alleen minis ter Ritzen verantwoordelijk is geweest voor de beslissing van In 't Veld om af te treden, of dat hij het ook zelf niet meer zag zitten. In 't Veld heeft zelf ver klaard, dat vooral de opstelling van Ritzen hem tot aftreden had doen "besluiten. Volgens Kok echter was In 't Veld zelf op een gegeven ogenblik ook bang ge worden dat hij niet meer zou kunnen functioneren. Over de opvolging van In 't Veld bestaat nog geen duidelijk heid. Pa na het weekeinde zal de PvdA een nieuwe staatsse cretaris voor onderwijs voordra gen. Centraal Planbureau somber over 1994 De Nederlandse economie balanceert op het randje van een recessie. Wat het kabinet ook bedenkt, volgend jaar stijgt de werkloosheid naar een naoorlogs record van 720.000 werkzoekenden. Nederland kan echter dankzij de economische structuur ontkomen aan een recessie zoals momenteel in Duitsland heerst, aldus het Centraal Planbureau in een gisteren verschenen tussenrapporta- de bestedingen bij de oosterbu ren. Hoge loonstijgingen daar Het CPB schetst enkele markan- benadelen de concurrentieposi- te verschillen met Duitsland, tie. Ook wal betreft prijsstijgin- Belastingverhogingen drukken gen verliezen de Duitsers van Nederland. Daarnaast komen blijvende zwakheden in de Duitse economie nu aan het daglicht. De traditioneel sterke terreinen van de Duitse indu strie, zoals auto's, staan onder zware druk. Ons land scoort daarentegen met een grote voe dingsmiddelenindustrie juist prima omdat die relatief onge voelig is voor economische te genslag. Desondanks zijn de proble men groot, want de Duitse eco nomie zal dit jaar waarschijnlijk met 2,5 procent krimpen en Duitsland is verreweg de groot ste handelspartner van Neder land. De uitvoer blijft, evenals de invoer, achter bij de groei trend van de laatste jaren. Voor de overheid betekenen de cijfers, zo werd al eerder be kend, een tegenvaller van ruim twee miljard gulden. Minister van financiën Kok liet vorige week al weten dat hij niet van plan is daarvoor extra te bezui nigen. Het kabinet besloot al eerder om volgend jaar ruim 7,5 miljard gulden te bezuinigen. Kabinet wil meer EG-geld, want Nederland verarmt Het kabinet wil meer geld uit de EG-fondsen waarmee de armere regio's in de Gemeen schap worden geholpen, zo heeft minister Kok van finan ciën aan de Europese Com missie laten weten. De brief is het uitvloeisel van een reeds wekenlang slepende discissie in het kabinet. Lubbers en de zijnen menen dat de welvaart in ons land zo snel daalt dat ons land recht heeft op meer EG-geld. Bovendien stijgt de werk loosheid in ons land snel en is er nóg een grote verborgen werkloosheid binnen de WAO, aldus het kabinet. Voorts wordt er op gewezen dat veel EG-landen die rijker zijn dan ons land. meer geld van de Gemeenschap krijgen. Het kabinet wil het extra EG-geld onder meer gebrui ken om investeringen op te krikken. Zo wil men de eco nomische structuur verster ken en de werkgelegenheid een extra impuls geven. Daar naast moeten zwakke regio's extra aandacht krijgen. Enige weken geleden werd al be kend dat de EG Flevoland niet meer als 'zwak' ziet. in tegen stelling tot het kabinet. Ook het Noorden is volgens het kabinet een probleemgebied. Schoolverlaters zijn in trek. Ne gen van de tien vinden binnen een jaar een baan. Een op de zeven heeft zelfs binnen drie maanden werk, zo blijkt uit een onderzoek onder ruim 44.000 jongeren die in 1991 van school kwamen. Volgens het Landelijk Dienst verlenend Centrum voor Stu die- en Beroepskeuzevoorlich ting (LDC) in Leeuwarden blij ken bij het lager en middelbaar beroepsonderwijs vooral agrari sche en technische diploma's goed voor een baan. Van de technisch geschoolden was drie procent na een jaar nog werk loos, van de agrarisch geschool den maar één procent. Van de overige richtingen had na een jaar nog negen procent geen baan. Bij MAVO. HAVO en VWO is vijf tol zeven procent na een jaar nog werkloos. Over het algemeen komen ge diplomeerden terecht in beroe pen waarvoor het onderwijs op leidt. al is het naar hun eigen smaak vaak in een baan onder hun niveau. Pooiers ontvoeren wanbetaler Met de aanhouding van een 30- jarige souteneur uit Groningen heeft de politie alle zeven man nen aangehouden die een 34- jarige wanbetaler uit Den Bosch hebben ontvoerd en mishan deld. De man maakte een week einde lang gebruik twee prosti- tuées maar weigerde na afloop te betalen. Hun twee beschermheren reisden daarop met vijf anderen naar Den Bosch. Daar bedreig den ze de man met vuurwapens en mishandelden hem met honkbalknuppels. Vervolgens namen ze hem mee naar hun woonplaats Groningen, waarbij hij onderweg 1.500 gulden uit geldautomaten moest halen als „onkostenvergoeding". In Groningen werd een af spraak gemaakt over een beta lingsregeling. De volgende dag kon het slachtoffer weer naar huis. Nadat de man nog diverse keren was geïntimideerd, deed hij aangifte bij de politie. MINISTERIE VAN DEFENSIE den haag Woordgrapjes over de broedende kip Dales en haar te verwachten windeieren waren niet van de lucht. Getooid met petjes, ratels en fluitjes kwamen gisteren een kleine duizend strijdlustige rijksambtenaren bijeen in het Haagse Danstheater om te demonsteren tegen de 'laffe houding' van hun werkgevers tijdens het CAO-overleg. Vooral premier Lub bers moest het ontgelden. „Wij ambtenaren hebben ons eigen Phantom of the Opera. Ons spook achter de gordijnen is de minister-presi dent", schamperde Bob Albersen van de vak bond CMHF. „In de jaren tachtig moesten on ze lonen matigen omdat het slecht ging met de economie. Een paar jaar later omdat de toen bloeiende economie moest blijven bloeien. En even daarna kregen we weer geen cent omdat de aardgas-inkomsten tegenvielen". De acties gaan door. Morgen wordt er niet gewerkt op het provinciehuis van Zuid-Holland, maandag legt Rijkswaterstaat het werk neer en dinsdag draait het gevangeniswezen zondagsdienst. foto anp •toussaint kluiters VETERANENPAS In het kader van het veteranenbeleid komen veteranen in aanmerking voor een veteranenpas. Deze pas biedt de mogeli|kheid om tijdens evenementen voor veteranen, zoals Open Dagen en herdenkingen, gratis te reizen met het openbaar vervoer. Aan de veteranenpas is ook een gratis abonnement op één van de maandbladen van Defensie gekoppeld. Het Ministerie van Defensie beoogt met de pas vorm te geven aan de erkenning van en de waardering voor de inzet van veteranen. Kleuters willen briefje van 1000 gulden wisselen zaandam gpd Het personeel van een bank in Zaandam viel gisteren bijna van hun stoel van verbazing toen zich aan de balie twee kleuters met een briefje van duizend meldden. Of de bank het even kon wisselen, want de twee zesjarigen wilden het geld, dat ze in de bosjes had den gevonden, eerlijk verde len. Voor alle zekerheid belde het bankpersoneel met de ou ders van de kinderen. Die wa ren ook met stomheid gesla gen en snelden naar de bank om hun kroost, alsmede het briefje van duizend, op te ha len. Ze hebben de vondst van hun ondernemende meiden netjes bij de politie gemeld. Veehouders in het Friese Raard, Janum en Bornwird nabij Dok- kum staan voor een raadsel. Op minstens acht boerderijen sloe gen maandagochtend honder den koeien vrijwel gelijktijdig in blinde paniek op de vlucht. Die ren die op stal stonden, renden radeloos naar de weide. Elders vlogen de koeien juist massaal van buiten naar binnen. In en kele gevallen werd een dier om ver gelopen door soortgenoten en stormde vee door een afras tering. De boeren tasten in het duister over de aanleiding van de buitensporige schrik. Volgens veehouder Terpstra uit Bornwird liep het tegen ze venen toen zijn 35 koeien het plotsklaps op een lopen zetten. De leider van de kudde, een ou de ervaren koe die immer voor op gaat, draafde een geheel an dere kant uit dan normaal het geval is. „Met zijn allen vlucht ten ze in een hoek, keken met grote ogen om zich heen, met de kop de lucht in. Ik weet niet wat er is gebeurd, maar de die ren leken compleet gedesoriën teerd". Zijn collega's uit Janum en Raard hadden soortgelijke erva ringen. Veehouder Talsma uit Raard zegt nog nooit zulk merk waardig gedrag van zijn zestig koeien te hebben meegemaakt. „Ze waren als de dood, buiten zichzelf, en ze sprongen met een noodgang de stal uit. We konden de dieren niet benade ren, want ze zouden ons heb ben platgedrukt". In Janum was veehouder Kroodsma net klaar met melken toen de koeien getroffen wer den door een schijnbare gekte. „Van het ene op het andere mo ment renden de dieren de stal in, er weer uit en weer naar bin nen. Grote paniek". Na het incident belde Talsma stad en land af om te achterha len of zich wellicht onalledaagse dingen hadden afgespeeld, maar dat leverde niets op. Er waren geen oefenvluchten ge weest van de luchtmachtbases in Leeuwarden of Eelde en het KNMI had geen aardschok ge registreerd. Talsma denkt zelf aan elektrische of magnetisch velden op een breukvlak in de aarde. „Dat zou zich hebben kunnen concentreren in de ge bouwen. Dieren zijn gevoelig voor zulke dingen", oppert hij. De pas is bestemd voor elke gewezen militair (ook van het KNIL) met de Nederlandse nationaliteit, die het Koninkrijk, met inbegrip van internationale vredesmissies, onder oorlogsomstandigheden heeft gediend. Ook het vaar- plichtig koopvaardijpersoneel uit de Tweede Wereldoorlog met de Neder landse nationaliteit komt in aanmerking voor de pas. Veteranen die in het buitenland wonen kunnen de veteranenpas eveneens aanvragen. Zij komen echter niet in aanmerking voor een gratis abonnement op een Defensieblad. Bi| verblijf in Nederland kan wel gebruik worden gemaakt van de gratis reisfaciliteiten. U kunt de veteranenpas aanvragen door onderstaande bon in te zenden. U krijgt dan een aanmeldingsformulier toegestuurd met nadere informatie. Als U veteranen kent die voor de pas in aanmerking komen, wordt U verzocht hen op deze advertentie te wijzen. I Postcode/woonplaats: I Opsturen aan: DE STICHTING DIENSTVERLENING VETERANEN ov.v. VETERANENPAS POSTBUS 660 1 2700 AR ZOETERMEER -X- Kamer wil af van deel III groningen anp Studenten krijgen misschien een chipkaart, waarmee ze bij de Informatiseringsbank in Gro ningen informatie kunnen op vragen of hun persoonlijke ge gevens kunnen inkijken en eventueel wijzigen. Samen met PTT Telecom en de Staatsdrukkerij en Uitgeverij (SDU) onderzoekt de Informati seringsbank de mogelijkheid van zo'n chipkaart. Waarschijn lijk zijn de resultaten van het onderzoek eind dit jaar bekend. De communicatie tussen de Informatiseringsbank en stu denten verloopt op dit moment allesbehalve vlekkeloos. Uit een controle rond de jaarwisseling bleken de gegevens van 85.000 studenten niet te kloppen. De chipkaart kan daarin verbete ring brengen. Momenteel zijn er 600.000 studerenden in Neder land. bonn» berber schrijver Een radiostudio op wielen. Een wagen volgeladen, met brief kaarten en een zwerm persmus kieten. Een ware karavaan voor afgegaan door motoragenten trok gisteren over de Hollandse wegen op weg naar Bonn. Daar gingen de presentatoren van het Radio 3-programma de Breakfast Club meer dan een miljoen Ik ben woedend-kaar ten aanbieden bij de Duitse re gering. Kaarten die zijn bedoeld als protest tegen de racistische aanslag in Solingen, waarbij twee Turkse vrouwen en drie kinderen het leven moesten la ten. Jeanne Kooijmans zit opge vouwen in een fauteuil van de reportagewagen en verbaast zich over de wonderen der techniek. „Het is waanzinnig", verzucht de presentatrice. Ier- wijl in Hilversum de CD'tjes worden opgezet, rinkelen in de als studio ingerichte luxe bus de telefoontjes. Samen met Peter van Bruggen presenteert Kooij mans een speciale live-uitzen ding van de Breakfast Club, een programma dat dagelijks tussen vijf en negen uur 's ochtends wordt uitgezonden. Producer Brian Hoolahan ver telt hoe druk de programmama kers het de afgelopen drie we ken hebben gehad. „Het was heel veel werk. Er belden ont zettend veel mensen. Als je zo'n actie begint, kun je niet zeggen: we hebben geen tijd om met mensen te praten. Maar we moesten ook elke dag een pro gramma maken. Het waren lan ge dagen." Kooijmans legt nog eens uit waarom zij met Van Bruggen de actie, die een soort Oranje-ge- voel heeft teweeggebracht, is begonnen. „Uit machteloze woede. Sommige mensen vrq- gen waarom we geen actie voe ren voor Somalia ofzo. Daar heb ik geen antwoord op. Het begon gewoon nu", zegt zij. Hoofd van de Bondskanselarij, F. Bohl, houdt een van de 1,1 miljoen Ik ben woedend-kaarten in zijn hand. foto anp arthiir bastiaanse Dat de Breakfast Club goed vrachtwagenchauffeurs. Van wordt beluisterd, blijkt uit de Bruggen en Kooijmans buigen reacties van weggebruikers, zich over een draagbare com- Toeterende automobilisten, puter. Ze bereiden hun toe met lichten knipperende spraak voor. F. Bohl, de rechter hand van Kohl. zal de kaarten in ontvangst nemen. Een Duitse verslaggeefster corrigeert hun tekst. Wat zij van de onmoeting verwachten? Dat is niet zo be langrijk, meent Van Bruggen. „Wij zijn gewoon koeriers van meer dan een miljoen mensen." De Turkse journalist Ahmet Azdural, die ook een uurtje met de karavaan meetrekt, is blij met de enorme respons op de actie. „Ik vind het heel ontroe rend hoe Nederlanders hebben gereageerd", zegt hij. „Want veel Turkse mensen hebben toch een onveilig gevoel. Ik ken Turken die op dit moment hun huis niet uitdurven." De Duitse journaliste Anke Plattner, die enige jaren in Ne derland heeft gewoond, heeft gemengde gevoelens over de Ik ben woedend-actie. „Er zijn Duitsers die zeggen dat de Ne derlanders zich maar met hun eigen problemen moeten bezig houden. Vrienden van mij heb ben zelfs gevraagd of ze hier nog wel op vakantie kunnen. Ik vind dat veel Nederlanders wei nig kennis hebben over Duits land. Dat ze beter geïnformeerd zouden moeten zijn. Ik kreeg in Nederland vaak de vraag of ik wel wist wie Anne Frank was en of ik hel niet vervelend vond Duitse te zijn." In Duitsland heeft de kaarten actie in elk geval geen beroering teweeg gebracht. Voor de poort van het Bundeskanzlerambt staat alleen een Britse journa list Bohl maakt zijn opwach ting. Hij zegt de actie te waarde ren. Hij wij ook wel een Ik ben woedend-kaartje in ontvangst nemen, maar het invullen doet hi| niet „Zoiets doe ik uit prin cipe nooit", zegt hij. De journalisten krijgen koffie. Uit een mooi porseleinen kopje met een zilveren lepeltje. Uit Solingen. Buiten snuffelt een politiehond aan de tachtig post zakken. Op zoek naar mogelijke explosieven. den haag anp Het kentekenbewijs deel ill wordt afgeschaft. Een kamer meerderheid van PvdA, WD en CDA vindt het niet langer nodig dat een automobilist op de weg laat zien dat hij belasting be taalt. De controle hierop kan plaatsvinden via de koppeling van computerbestanden, stel den de veikeersspet ialisten van de fracties gisteren in een debat met minister Maij van verkeer over de nieuwe wegenverkeers wet. CDA en WD vinden de rege ling in de nieuwe wet dat eige naar en koper samen op het postkantoor moeten komen om het kenteken over te schrijven omslachtig en onnodig. Ook de PvdA heeft twijfels. Het CDA stelt voor dat de klant het gara gebedrijf machtigt om namens hem het kenteken over te schrijven. In zo'n geval moet de koper wel een uittreksel uit het geboorteregister overleggen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3