'Marinevliegveld naar Soeterberg' Den Haag wil 750 huizen in Schilderswijk slopen Tanks bedreiging voor milieu en portemonnee Plan Randstad vrijwel ter ziele Randstad Schiphol organiseert dagtrips CLIP&PIPER SHOPftPPER 'In Afrika kijken wat ik daar kan betekenen' DONDERDAG 24 JUN11993 DEN HAAG MEINDERT VAN DER KAAIJ Naar schatting 750 woningen in de Haagse Schilderswijk gaan tegen de grond en worden ver vangen door nieuwbouw. Dat plan heeft de Haagse wethou der Noordanus van stadsver nieuwing. Onlangs kwam de wijk nog in het nieuws doordat kinderen door drugsdealers zouden worden misbruikt als koeriers. Beeldbepalend in de wijk zijn de verkrotte en dichtgetimmer de woningen. Junks en drugs dealers die zich hierin hebben gevestigd veroorzaken de laatste tijd veel overlast voor de overgebleven bewoners van de buurt. De overlast en het erbar melijke leefklimaat zijn redenen voor de gemeente om achter de sloopplannen grote spoed te zetten. Het deel dat mogelijk onder de slopershamer valt. is de Schilderswijk-West dat omslo ten wordt door de straten Vail- lantlaan, de Van der Venne- straat, De Heemstraat (langs de markt) en de Hoefkade. De ar beiderswijk is rond 1900 uit de grond gestampt, een periode waarin Den Haag in snel tempo industrialiseerde. De snelle werkwijze en slechte materialen die werden gebruikt zorgden er voor de woningen van slechte kwaliteit waren. Omdat de grond in de Den Haag ook toen al schaars was. kwamen de wo ningen dicht op elkaar te staan. De woningen zijn nog nooit eerder ingrijpend gerenoveerd. De sloop van de woningen wordt gebruikt om de wijk wat meer lucht te geven. Het is de bedoeling dat ongeveer 70 wo ningen minder terugkomen. Op die manier komt er ruimte voor twee pleinen tussen de Terwes ten- en de Ostadestraat. In de overige delen van de Schilders wijk is de stadsvemiewing al ver voortgeschreden. In West is de leefbaarheid echter zo bedroe vend dat volgens wethouder Noordanus ook hier hoognodig iets gedaan moet worden. Probleem Een probleem voor de gemeen te is dat veel huizen particulier eigendom zijn en nog lang niet alles is aangekocht. Den Haag rekent hierbij op gelcT van het rijk, omdat door vele tekorten Dat zegt een woordvoerder van Schiphol in reactie op een publicatie in het Financiecle Dagblad. Het artikel suggereert dat Schiphol, de toekomstige ei genaar van een eventueel nieuw aan te leggen Rotterdamse luchthaven, bereid zou zijn nachtvluchten van Rotterdam over te nemen. De bouw van de nieuwe luchthaven stuit op groot verzet van omwonenden. Die vrezen door vliegtuiglawaai uit hun nachtrust te worden ge haald. Door een deel van de nacht vluchten over te nemen zou dit obstakel uit de weg worden ge ruimd. Schiphol ontkent echter ten stelligste de intentie te heb ben Rotterdam 's nachts te ont lasten. „Zonder nachtvluchten zal Rotterdam nooit een winst gevende luchthaven worden", aldus Schiphol -woordvoerder Ruud Wever. Overigens heeft het kabinet nog altijd geen besluit genomen over de bouw van een nieuw Zestienhoven. De ministers Ma i| Weggen verkeer en Mrier- (milieu) staan lijnrecht tegen over elkaar. Mogelijk komt het kabinet morgen met een stand punt Opruimen moet einde maken aan overlast junks en dealers Schiphol begint op 3 juli in samenwerking met het luchtvaartmuseum Aviodo- me een proef met dagtours op de luchthaven. 'Schiphol Dagtour Tickets' zijn ver krijgbaar bij het museum. De tour biedt de moge lijkheid een rondrit langs de platforms met vliegtuigen te maken. Afhankelijk van het gekozen pakket kan men een hapje of een drankje nemen in een van de restaurants op Schiphol en Aviodome bezoeken Per dag zijn er tien rond ritten van ongeveer een uur. In de bus wordt een toelichting gegeven door een gids. Met ingang van 3 juli pendelt een gratis shuttlebus met het op schrift Schiphol Dagtour tussen Aviodome. het NS- station en parkeerterrein PI. Het Schiphol Dagtour Ticket varieert in prijs van 17,50 tot 30 gulden. De proef duurt die maanden. Schiphol: geen overheveling nachtvluchten Er bestaan geen plannen orn nachtvluchten van de luchtha ven Rotterdam over te hevelen naar Schiphol. Volgens Schiphol is een nieuwe Rotterdamse luchthaven alleen rendabel te exploiteren dankzij nachtvluch ten. Daarom zou Schiphol nooit nachtvluchten van Rotterdam overnemen om de bouw van de nieuwe luchthaven mogelijk te maken. voor stadsvernieuwing weinig overblijft. Daarbij komt dat Den Haag de overgebleven bewo ners moeilijk tijdelijk kan her huisvesten vanwege de woning nood. Aanvankelijk werd overwogen om de huizen alleen op te knappen. De huren zouden hierdoor relatief laag worden gehouden. Maar de onder- houdsachterstand in Schilders wijk-West is zo groot dat de kosten aanmerkelijk hoger zou den worden dan normaal. Bere- kenignen wezen uit dat de hu ren op ongeveer 600 gulden zouden uitkomen. Voor een klein bedrag meer kunnen mensen in nieuwbouw wonen, waar zij in veel gevallen de voorkeur aan geven. Pleidooi PvdA-statenlid voor verplaatsen 'Valkenburg' De fractie van de PvdA in de staten van Zuid-Holland ziet in het vertrek van de Amerikanen van de luchtmachtba sis Soesterberg een mooie gelegenheid om het marine vliegkamp Valkenburg te ontruimen. De 13 Lockheed Orions onderzeebootbestrijdingsvliegtuigen van de Mari ne Luchtvaartdienst kunnen wellicht op Soesterberg wor den gestationeerd, suggereert het statenlid F. Poppe in schriftelijke vragen aan gedeputeerde staten. mogelijk te maken pertinent van de hand gewezen. Na het afstoten van het vliegveld Ypen- hurg is het marinevliegkamp Valkenburg het enige resteren de vliegveld in de Haagse regio. Poppe vraagt het provinciebe stuur snel met het rijk in overleg te treden over deze kwestie. Door de verplaatsing krijgt de regio Leiden ruimte voor extra woningbouw op de plaats van het vliegveld. Vanuit de regio Leiden zijn al eerder voorstellen gedaan om tot bebouwing van het vliegveld over te gaan. De kans op ontruiming van Valkenburg is echter vrij klein. Recent nog heeft de toenmalige staatssecretaris Van Voorst van defensie het afstoten van Val kenburg om daar woningbouw Afstand In het verleden is wel eens on derzocht of de MLD zou kun nen verhuizen naar de vliegba sis Welschap bij Eindhoven. Het plan bleek noch haalbaar noch wenselijk. De bestaan^ start banen op Welschap zouden in grijpend moeten worden aange past en de afstand tot de Noordzee met het oog op red dingsacties zou veel te groot worden. Om die redenen is het plan toen vrij snel verlaten. Het vliegkamp Valkenburg is momenteel de thuisbasis van de Marpat marinepatrouille)- groep van de Marine Lucht vaartdienst (MLD). De dienst omvat 13 onderzeebootbestrij- dingsvliegtuigen, waarvan er twee permanent gestationeerd zijn op respectievelijk de Antil len en IJsland. Twee andere Ori ons zijn tijdelijk actief boven de Adriatische Zee om het embar go tegen het voormalige Joego slavië te controleren. De belangrijkste rol van de Orions is het uitvoeren van pa trouilles in de Nederlandse kustwateren en het verlenen van bijstand bij reddingsacties voor schepen in nood en in pro blemen geraakte boorinstalla ties. Daarnaast wordt Valken burg ook gebruikt als vertrek en aankomstpunt voor leden van het koninklijk huis. Voorts maken buitenlandse lucht machten nogal eens gebruik van de vliegbasis. Oude ondergrondse tanks, ooit bij veel huishoudens in gebruik als opslagplaats voor huisbrandolie, bedreigen niet alleen het milieu, maar ook de portemonnee van hun eigena ren. Huizenbezitters met een dergelijke tank in hun voor tuin moeten het bestaan ervan niet alleen voor 1 september melden bij de gemeente, zij draaien ook op voor de sane- ringskosten of de jaarlijkse in- spectiekosten als de tank in gebruik blijft. De kosten kunnen behoor lijk oplopen. In Oegstgeest schoot een publicatie van de gemeente over het landelijke 'besluit opslaan in onder grondse tanks' een aantal hui zenbezitters in het verkeerde keelgat. „Wat het rijk met deze regeling bereikt, is dat nie mand zich meldt", menen zij. Oegstgeest noemt bedragen van 1500 gulden voor het schoonmaken en vullen met zand van een oude tank. Olie tanks, die in gebruik blijven, zijn volgens het kostenstaatje nog duurder: duizend tot vijf duizend gulden voor een keu ring van de tank, een bodem onderzoek van 2500 gulden, een jaarlijkse inspectie a vijf honderd gulden en een aan- spakelijkheidsverzekering van 250 gulden per jaar. „Het zijn indicatieprijzen", zegt woordvoerster B. Roze- mond van de gemeente. „Dat zijn de bedragen die voor der gelijke klussen gevraagd wor den." Zij tekent erbij aan dat Oegstgeest samen met de an dere gemeenten in de Leidse regio in het najaar begint met de actie Tankslag', waarbij de diensten van één schoon maakbedrijf voor een bepaal de periode worden ingehuurd. „Daardoor zullen de kosten per tank lager uitvallen." In Alphen aan den Rijn be staat de actie 'Tankslag' even eens. Bijkomend voordeel van de tankeigenaren is hier dat de gemeente bovendien forse subsidies geeft voor sanering van de tanks. „Het schoonma ken en vullen van een tank zal minimaal 875 gulden kosten. De gemeente geeft hiervoor een subsidie van driehonderd gulden", aldus een woord voerster. „Voor het compleet verwijderen van een tank ge ven we vijfhonderd gulden subsidie. Als een tank in ge bruik blijft, moet deze gekeurd worden en indien nodig gere pareerd. De kosten hiervan liggen tussen de 350 en 750 gulden. De jaarlijkse controle kost vervolgens ongeveer 250 gulden en de aansprakelijk heidsverzekering 250 gulden. Een uitgebreid bodemonder zoek is verplicht en kost een malig 2500 gulden." De gemeente Katwijk die momenteel geen subsidiere geling heelt geeft als indica tie prijzen die tussen die van Oegstgeest en Alphen inliggen. Schoonmaken en vullen van een olietank komen volgens een woordvoerder van de af deling Bouwen en Milieu op zo n duizend gulden. Keuring van een tank, die in gebruik blijft komt op 750 gulden, mi nimaal. „Maar dan moet het gat al gegraven zijn", aldus de woordvoerder. Zijn prijzenlijst komt voor de rest overeen met het indi catielijstje van Oegstgeest. In Katwijk moeten er volgens de afdeling Bouwen en Milieu nog ruim honderd tanks in de tuinen liggen. „Iedereen moet zijn tank voor 1 september aanmelden maar tot nu toe loopt het niet erg. Voor ons wordt het een probleem om de niet aangemelde tanks op te sporen, aldus een woord voerder." Koopavonden/ zaterdag open De gemeente heeft voorlopig enkele maatregelen genomen om de overlast terug te dringen. Donkere plekken in de buurt krijgen verlichting en illegale horeca wordt zo snel mogelijk gesloten. De opengebroken slooppanden waarin junks schuilen worden zo snel moge lijk dichtgetimmerd of -gemet seld. Beeldbepalend in de Haagse Schilderswijk wijk zijn de verkrotte en dichtgetimmerde woningen. Het Bereikbaarheidsplan Rand stad (BPR)is vrijwel ter ziele. De betrokkenen overleggen nog l maar nauwelijks met elkaar, de wegen- en openbaar vervoer- projecten zijn niet langer in één pakket opgenomen, er is veel te weinig geld beschikbaar en hooguit de helft van het aantal te realiseren projecten wordt gehaald. De Algemene Rekenkamer verbaast zich over de stille neer gang van het ambitieuze pro ject. „Al snel werd duidelijk dat de doelstelling niet kon worden gehaald," schrijft de Rekenka mer, die het logisch zou hebben gevondèn als de betrokken par tijen voor het begin van het project de haalbaarheid hadden getoetst. Dat was blijkbaar nauwelijks gebeurd, toen op 17 januari 1989 verkeersminister Smit- Kroes, gedeputeerden van de Randstadprovincies en de bur gemeesters van de vier grote steden het 'Convenant ter ver betering van de bereikbaarheid van de Randstad' onderteken den. De afspraken gingen over infrastructuurprojecten, over hun uitvoering en hun financie ring. Een hele organisatie werd in het leven geroepen om het doel van een bereikbare Rand stad te verwezenlijken. Maar eind 1990 was al niet meer dui delijk, wat BPR precies beteken de en eind 1992 bestond de groots opgezette organisatie voor het ministerie niet langer. Dorre opsomming Het onderzoek van de Rekenka mer geeft een dorre opsomming van het falen van het BPR. Van de 44 rijkswegenprojecten zou den er 29 voor het jaar 1996 ge reed zijn. De Rekenkamer heeft berekend dat er maximaal zes klaar zullen zijn. Van de 42 we genprojecten voor het wegen net van lagere overheden zou den er in 1996 zeker 37 gereed zijn. Helaas, dat worden er slechts 28. Zo ook zouden 43 van de 51 openbaar vervoerpro- jecten in 1996 klaar zijn, maar de becijfering van de Rekenka mer komt niet verder dan 28. De cijfers laten zien dat de beoogde versnelling van het verkeer- en vervoerplan niet is gelukt. Dit is volgens de Reken kamer vooral te wijten aan drie hoofdfactoren: Een aanzienlijke verhoging van de kostenramin gen (de aanvankelijk berekende kosten van 1,5 miljard bleek na één jaar al ruim 1 miljard hoger te zijn), er was onvoldoende geld beschikbaar en lagere over heden bleven in gebreke voor wat betreft het indienen van plannen. Daarnaast bleken maar liefst 14 andere knelpun ten de uitvoering van het Be reikbaarheidsplan Randstad te dwarsbomen. De partijen ble ken evenmin in staat de knel punten uit de weg te ruimen. Het gevolg was dat het minis terie de geselecteerde projecten niet langer als een afzonderlijk geheel beschouwde, maar toe voegde aan de wegenplannen in de begroting. De wegenprojec ten in de Randstad werden op nieuw gewogen. Een gevolg was, dat andere projecten elders in het land soms het onderspit dolven. Deze ontwikkeling leid de tot het bijna-failliet van het BPR. Vooralsnog houdt minister Maij nog vol dat de gemaakte afspraken in het Randstadcon venant nog steeds het uitgangs punt van beleid zijn. Brother P-touch 5000 Max 2 regels op etiket» lettertypes Lori en Anelia display 15 tekens «geheugen 7500 tekens onder- strepen en omkaderen Nu bij aankoop van P-toucti 5000 drie tapes gratis ShopToppers zijn aktie-artikelen van Clip Paper, een landeli|ke keten van Kantoorsupers voor een Superkantoor' Bel de dichtstbijzijnde vestiging voor toezending van de aktuele aktiékrant Chirurg Langezaal na 25 jaar weg uit EZL LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE ,.Ik ga niet met pensioen of VUT, maar schei er gewoon mee uit. Het is mooi geweest. In dit vak moet je hard werken. En als je een dagje ouder wordt, vallen die onregelmatige dien sten je best zwaar. Ik ben blij als dat straks verleden tijd is." Dr. O.A.M. Langezaal, ruim 25 jaar werkzaam als algemeen chirurg bij het Sint Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp (EZL). neemt op 1 juli afscheid. De 62-jarige chi rurg heeft plannen om zijn werk in Tanzania voort te zetten. „Dat heb ik altijd al gewild: een paar maanden per jaar naar Afrika om te kijken wat ik daar kan betekenen." Langezaal Ijeeft zich in het EZL. tegenwoordig ziekenhuis Rijnland geheten, beziggehou den met kanker, hoofd- en hal- schirurgie, met als specialisatie speekselklier-tumoren. De laatste ziekte komt volgens de chirurg niet veel voor. „Maar het is wel een hele vervelende ziekte. Vroeger waren de opera tietechnieken nog niet zo ver fijnd: patiënten hielden er een half verlamd gezicht aan over. Een gruwelijk gezicht. Inmid dels kunnen we de gezichtsze nuwen tijdens de operatie vaak 1 sparen en dat is menselijk ge zien een hele verbetering." Langezaal heeft het een kwart eeuw in het Leiderdorpse zie kenhuis uitgehouden, simpel weg omdat hij het uitstekend naar zijn zin had. „De sfeer hier is heel prettig. Dat heb ik on langs zelf ervaren toen ik hier als patiënt lag. Het is niet goed onder woorden te brengen: de nonnen van vroeger zijn ver dwenen, maar iets van die spe ciale sfeer hangt hier nog steeds." Aandacht „Daarbij komt dat het EZL niet zo'n groot en massaal zieken huis is. waar je de kans loopt van elkaar te vervreemden. Het ziekenhuis is met zijn 500 bed den net groot genoeg om alle specialismen te bieden die ie nodig hebt. Bovendien kun je hier aandacht besteden aan persoonlijke zorg. Als algemeen chirurg betreurt Langezaal het ontstaan van vele sub-specialismen binnen zijn vakgebied. „Al die specialismen doen afbreuk aan de algemene basisvaardigheden die je als chirurg moet hebben. Het ge vaar ontstaat dat je als arts hoe langer hoe meer weet van hoe langer hoe minder. Als je je als chirurg te veel concentreert op één deelgebied, bestaat de kans dat je de hele patiënt uit het oog verliest." „Het is geen goede zaak als er in het ziekenhuis iemand wordt binnengebracht met een acute buik wellicht een blinde darm-ontsteking en er komt een specialist bij die bijvoor beeld alleen iets weet van vaten. Ik vind dat je in eerste instantie een goed algemeen chirurg moet zijn. Daarnaast kan je je specialiseren in een deelge bied." Langezaal is niet te spreken over de recente ontwikkelingen in de gezondheidszorg: de be zuinigingen en de door Simons aangekondigde kortingen op de tarieven van specialisten. Met name het zwaaiende vingertje van staatssecretaris Simons richting specialisten stemt hem somber. „De gezondheidszorg van nu maakt me niet enthou siast. Artsen moeten tegen woordig zoveel tijd steken in al lerlei organisatorische kwesties: ze zijn voortdurend bezig om het ene gat met het andere te vullen. En dat gaat ten koste van het eigenlijke werk." Vervelend „Die hele discussie van Simons over de budgetoverschrijdingen van specialisten vind ik erg ver velend. Wat kunnen wij daaraan doen? De bevolking vergrijst ep daardoor neemt de vraag naar gezondheidszorg toe. We kun nen toch moeilijk iemand met een gebroken heup de deur wij zen. De politiek is verantwoor delijk voor keuzes in de gezond heidszorg, niet wij." De toekomst biedt Langezaal een ander perspectief, in Afrika of in Nederland. „Afrika is voor mij nog niet helemaal zeker. Als ik ga, wil ik in elk geval geregeld naar mijn gezin in Nederland terugkeren. Maar het kan best zijn dat het me daar hard tegen valt en ik besluit er helemaal van af te zien. Daarom ga ik eerst een tijdje op de proef." „Ik heb in elk geval nog ge noeg andere hobby's. Zo ben ik erg geïnteresseerd in middel eeuwse geschiedenis en wil ik ook nog eens een voettocht ma ken naar het Spaanse Santiago. Wat ik ook ga doen: ik denk niet dat ik me snel zal vervelen." Dr. O.A.M. Langezaal: „De gezondheidszorg van nu maakt me niet en thousiast. Artsen moeten tegenwoordig zoveel tijd steken in allerlei or ganisatorische kwesties". foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23