Schrijvende Lezers DONDERDAG 24 JUNI 1993 Hogesnelheidstrein Reactie op artikel 'HSL door Groene Hart lijkt onvermijde lijk" van Meindert van der Kaaij. Dit achtergrondartikel gaat over het besluit van het kabinet om nieuwe trace voor de Hoge Snelheidslijn dwars door het Groene Hart te laten lopen. Opvallend in dit artikel is dat hierin geen enkele aandacht wordt besteed aan de tegenar gumenten. Van der Kaaij ziet de beslissing van het kabinet als een voldongen feit en gaat naar mijn mening onvoldoende in op de gevolgde procedure en de argumenten die juist voor een beslissing zo belangrijk zijn. Dat de minister door haar handelwijze de democratie be lachelijk heeft gemaakt, is Van der Kaaij ontgaan. Maij heeft door haar voorkeur uit te spre ken over woningbouwlokaties de deur dichtgedaan voor ande re HSL-tracés. In het program ma NOVA werd daar terecht al heel duidelijk melding van ge maakt. Blijkbaar is dat toch geen reden voor van der Kaaij om daar aandacht aan te beste den. Van journalisten mag toch verwacht worden dat zij beide kanten van een zaak belichten. Als wij de argumenten die in het artikel genoemd worden, op een rijtje zetten, blijkt dat ook daar de kritische noot totaal ontbreekt. Om wat te noemen: De HogeSnelheidsTrein zal nooit 300 km/u kunnen rijden, zoals van der Kaaij beweert, maar net zo hard als hij op be staand spoor kan, namelijk 200 km/u. Als hij dat niet gelooft, kan hij navraag doen bij des kundigen. Maar dat doet deze achtergrondartikelenschriiver niet. Klakkeloos worden Kreten als 'Nederland mag immers niet het Jutland van Europa worden' overgenomen. Al met al probeert de heer Van der Kaaij de sfeer van 'het is een verloren strijd', die de mi nister over het groene hart wil verspreiden, alleen nog maar te versterken zonder aandacht te besteden aan de tegenargu menten. Van een journalist mag toch meer objectiviteit verwacht worden, anders kan hij beter gaan werken als Voorlichter op het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Ik erger mij al langer aan de berichtgeving van het Leidsch Dagblad over de HSL. Van een eerdere aankondiging om veel aandacht te besteden aan de ar gumenten van de tegenstanders van de HSL komt weinig te recht. Terecht kan naar mijn mening dan ook serieus getwij feld worden aan de objectiviteit van de berichtgeving. En dat is een dagblad als het "LD onwaar dig! C. Wolvers Groenwegh 4 Hoogmade (Naschrift Redactie) De serie waarin o.a. de tegen standers van de HSL woord komen, volgt nog. het Normvervaging Tegenwoordig ben ik niet zo snel meer geshockeerd. Je kan bij mij met allerlei feiten aanko men, altijd vind ik er nog wel een graad van redelijkheid in. Maar er zijn grenzen. Wal ik laatst zag in een actualiteiten programma op de televisie slaat alles. Zo kwaad en vooral ook ver drietig ben ik in tijden niet meer geweest. Beelden van de dieren bescherming overvielen mij, ar geloze zapper, als een donder slag bij heldere hemel. Ik zag boeren en andere veehandela ren, me; een overschot van in biocultuur opgebrachte varkens en koeien, waarbij deze beesten als stront en oud vuil werden behandeld. Door ziekte ver zwakt, met grote bulten over het lijf, waarschijnlijk woeke rende kanker, werden de bees ten een loopplank opgedwon- gen. Geschopt en of geknuppeld tegen kop en lijf moesten de dieren maar zien hoe ze zich vooruit bewogen. De meeste konden van de bloedarmoede of zwakte niet meer op hun poten staan. De boeren waren natuurlijk niet in staat om ze op tetillen, dus kos te wat kost kregen die arme koeien en varkens nogmaals de wind van voren. Bovendien liet men tijdens de veemarkt zulke beesten, nadat ze ongeschikt bevonden werden voor de ver koop, in een afgesloten truck (met buiten een temperatuur van 30 graden), uren wachten... Ik heb daar eigenlijk geen woor den voor, alleen maar tranen. En woede! Zoveel woede heb ik jaren niet gevoeld. Aan hun oren of staart werd er getrokken om ze vooruit te bewegen. Ach, wat zit ik toch in de verleden tijd te schrijven. Als dat zou was dan zou dit bericht een stuk op gewekter kunnen zijn. Maar nee, as we speak, gaat deze die renmishandeling nog steeds voort. Zijn wij nou de beschaaf de wereld? Zelfs in de derde onbeschaafde" wereld zou men het fatsoen op kunnen brengen deze dieren eerst af te maken. Hier in onze welvarende maatschappij worden de bees ten gezien als wanproducten of afval van de biocultuur, dus waarom zou je die een beest waardig bestaan of zelfs eind geven? Afval gooi je toch ge woon weg! Waar zijn onze nor men gebleven? Hadden we die ooit? Ik vraag het me de laatste tijd steeds vaker af. Sylvie Hessels, Buizerdhorst 39, Leiden. Verpleeghuis Er zijn plannen om bij 't Hof- flants Huys in Voorschoten een dependance te bouwen voor psycho-geriatrische patiënten. Directeur De Soeten van ver pleeghuizen in Leiden en Oegstgeest reageerde verbou wereerd. In het Leidsch Dagblad van 9/6 jl. stond een ingezonden brief van dhr. J.L.L. de Soeten, alge meen directeur van de Stichting Elisabeth-Van Wijckerslooth in Oegstgeest over realisering van (extra) verpleeghuiscapaciteit. Ik heb die brief met verbazing en teleurstelling gelezen. Dhr. de Soeten verwijst naar een of ander 'ruiltje' uit het verleden tussen Leiden en de provincie, waarvan zijn stichting zich de dupe voelt. Ik ken zo'n ruiltje niet en ik wil het ook niet ken nen. Ik ga er nl. van uit dat partici panten in de gezondheidszorg, d.w.z. gezondheidszorginstellin - gen, dus ook verpleeghuizen, ziektekostenverzekeraars en bv. gemeenten, zo goed mogelijk invulling trachten te geven aan het landelijke- en democratisch vastgestelde beleid op het des betreffende terrein. En dat is wat betreft de verpleeghuispro- blematiek in deze regio, dealtje of niet en of de stichting van dhr. de Soeten dat nu leuk vindt of niet, dat er een verpleeghuis dependance van 60 psycho-ge riatrische bedden in het 'zuid westelijk deel' van de gezond heidsregio Leiden (lees Voor schoten) moet komen. Zo heeft de minister van WVC dat be paald bij brief van 17 augustus 1992 inzake de vaststelling van het verpleeghuisplan voor de gezondheidsregio Leiden (Zuid- Holland Noord). In tal van over- heidsplgnnen wordt Voorscho ten op het gebied van de ver pleeghuiszorg als een 'witte vlek' erkend. Waarom is zo'n verpleeghuis dependance voor Voorschoten belangrijk? Allereerst zijn er maar weinig plaatsen voor Voorschotense ouderen in ver zorgingstehuizen. Het verzor gingshuis Adegeest is enige ja ren geleden teruggebracht van 96 tot 60 plaatsen en is het eni ge huis dat volledig voor Voor schotense ouderen open staat: 't Hofflants Huys heeft een re gionale functie en formeel maar 22 plaatsen voor Voorschotena ren (in de praktijk zijn dat er ge lukkig vrijwel constant méér). Daarmee hebben we voor slechts 2,8% van het aantal 65- jarigen in onze gemeente een. plaats in een verzorgingstehuis. Daarvan zijn er bovendien in beide huizen nog eens 19 men sen op een zogenaamde 'meer- zorg'-afdeling opgenomen. Die ouderen naderen al de grens van verpleeghuiszorg. De door stroming in het beperkte aantal verzorgingsplaatsen wordt daardoor nog weer minder. Een verpleeghuisdependance in Voorschoten zou, naast een kwantitatieve uitbreiding van de zorg, ook doorstroom- en substitutie-mogelijkheden in het totale voorzieningenaanbod op kunnen leveren. Daarvoor hebben we ook afspraken ge maakt met de verzorgingshui zen Adegeest en 't Hoiflants Huys, alsook met de thuiszorg en de gezinszorg in Voorscho ten. Daarmee wordt ook be reikt, dat er - gelet op de dan aanwezige plaatselijke voorzie ningen - mogelijkheden zijn om de ouderen in Voorschoten in hun eigen gemeente die zorg te bieden, die zij ook in feite nodig hebben. Een compleet zorg centrum', zoals dhr. de Soeren voor Oegstgeest wil, zal immers ook in Voorschoten niet mis staan. Het was de bedoeling om een verpleeghuisdependance in 1994 in Voorschoten gereali seerd te hebben. Het is nu hal verwege 1993 en ik moet met spijt constateren, dat de ver pleeghuizen het onderling nog steeds niet eens zijn geworden. Ook de mogelijkheden om van af 1-1 -1993 het beschïbare bud get voor extramurale verpleeg huiszorg ('zwevende bedden in te vullen, blijven onbenut wegens gebrek a stemming en voortgang bij de verpleeghuizen. Het is triest dat broodnodige verpleeghuiszorg achterwege blijft als gevolg van instellings-politieke belangen. Ordinaire belangenstrijd tus sen verpleeghuizen om bedden en geld lijkt zo zwaarder te gaan wegen dan het invulling geven aan ons aller verantwoordelijk heid orri een alom toenemende zorgbehoefte op te pakken. Uit breiding en verdere spreiding van verpleeghuiszorg kan toch niet alsmaar vertraagd worden omdat verpleeghuizen niet ver der willen denken dan het be lang van hun eigen organisatie? Er is een schreeuwende behoef te aan verpleeghuiszorg, óók bij mensen die toevallig in Voor schoten en niet in Oegstgeest wonen. Het beleid is duidelijk en het geld is er; hoe lang moe ten mensen in Voorschoten nog blijven wachten? Een slotopmerking tot besluit. In zijn artikel schrijft de heer de Soeten, dat de Koepelstichting, waarvan in het artikel van 19 mei 1993 gesproken werd, niet bestaat. Toch is de Koepelstich ting in oprichting, waarvan de heer de Soeten als secretaris fungeert, door de provincie Zuid-Holland o.a. gevraagd een advies over de locatie voor de vestiging van een verpleeghuis dependance uit te brengen. Merkwaardig toch dat hij, tot op het moment dat er een advies moest worden uitgebracht dat hem niet welgevallig was, geen moeite had als secretaris van die koepelstichting (i.o.) te fun geren. drs. Frank J.M. ten Have, wethouder van o.a. volksge zondheid en ouderenbeleid Voorschoten, p/a Leidsèweg 25, Voorschoten. (van redactiewege ingekort) Opvang Tirol' van een actuele maat schappelijke discussie, namelijk over wie opdraait voor de gevol gen van een risicovol gedrag, over te stappen naar een gefan taseerd beeld over de versla vingszorg en de behandeling van heroïneverslaafden door middel van methadonverstrek- king? Wij werden in elk geval over vallen door een gevoel van ver bazing en ergernis over de wijze waarop door het Leidsch Dag blad een negatieve beeldvor ming over verslaafden en ver slaafdenzorg werd bijgedragen. Voorts trof ons de onzorgvul digheid van het artikel in de wij ze waarop de auteur meende onze instelling te moeten noe- Ter rectificatie: - de vestiging van Centrum Ver slavingszorg Zeestraat in Leiden heet Ambulante Zorg en Reclas sering (Lange Mare 45, tel. 071- 143641), - de vestiging voor publieksin formatie in Den Haag heet PRA- DIN (PReventie ADvies en IN- formatie, tel. 070-3888959). Aan de lezers van het Leidsch Dagblad willen wij hier melden dat wij ons distantiëren van de strekking van het artikel. Wellicht ten overvloede: - de verstrekking van methadon is een medische behandeling. In Leiden gebeurt dit door de G.G.D., die in deze samenwerkt met de Leidse vestiging van Centrum Verslavingszorg Zee straat, - door onze instelling worden geen vakantiereisjes naar Tirol noch feestjes op afkickboerde- rijen georganiseerd. Wij verwachten in de toe komst van het Leidsch Dagblad een meer serieuze verslaggeving van maatschappelijke proble- Centrum Verslavingszorg Zee straat, Dienst Informatiebeheer, A.EA v.d. Voorde, Alexander Gogelweg 30, Den Haag. SOFI-nummer Sommige politici willen dat in het vervolg het SOFI-nummer op het rijbewijs komt naast de nationaliteit van de desbetref fende persoon. B. Hensing uit Leiderdorp heeft daarbij wel een aantal kanttekeningen. Bij de uitreiking van ons SO FI-nummer, véle jaren terug, werd ons medegedeeld, voor zichtig om te gaan met dit per soonlijk nummer. Zou ik mijn rijbewijs straks verliezen of zou het gestolen worden, dan heb ben de criminelen baat bij dat persoonlijk-SOFI-nummer. Misschien moeten wij óók onze pincode openbaar gaan maken op een identiteitspapier, om te laten zien dat ik geen bank/be lastingschuld zou hebben, rij dend in een dure onverzekerde auto zonder deel-3 en wegenbe lasting. Ruim 150.000 (a-sociale) perso nen rijden immers óók onverze kerd rond, van wie hun adres naam bekend is. Dit is water dicht te maken door een SOFI- nummer/afstandverklaring te laten tekenen bij overschrijving van het kentekenbewijs op het postkantoor, bij afgifte van het rijbewijs borg te laten betalen en nog zo'n 8 voorbeelden. Maar ja, wie ben ik? B. Hensing, Splinterlaan 115, Leiderdorp. Vakantiefoto's De „Tips voor vakantiefoto's" uit het Leidsch Dagblad van 4 juni zijn zéér onvolledig. Er zijn n.l. landen, waar e.e.a. véél goedkoper is. Eén voorbeeld: Thailand. Spanning in Thailand laten controleren, batterijen zijn daar veel goedkoper (helft van onze prijs of minder) en uitste kend! Film niet opmaken (zon de en overbodig). Films in Thai land zijn véél goedkoper en pri ma. Neem geen films mee dus! Ook ontwikkelen is veel goed koper - sneller en minstens even goed. Alles bij elkaar onge veer de helft van de prijs hier. H.J. Maas, Plantijnstraat 13, Leiden. Dure sport Het gemeentebestuur van Rijnwoude wil de sportvereni gingen een forse huurverho ging opleggen. De vergaderin gen over de voorstellen werden druk bezocht door proteste rende leden van de clubs. Op woensdag 9 juni werd door de commissie welsoza van de Gemeente Rijnwoude de nota 'Tarieven en Subsidienormerin- gen' behandeld. Veel plaatselij ke verenigingen hebben enorm geprotesteerd tegen deze nota. Met spanning werden dan ook de beraadslagingen tegemoet gezien. Een ieder die dacht pit tige en constructieve discussies tijdens deze openbare vergade ring te kunnen gaan aanhoren is van een koude kermis thuis gekomen. Alhoewel de meeste vergader- deelnemers lieten blijken dat zij toch moeite hadden met de voorgestelde normeringen op gelegd aan de verenigingen, wa ren er slechts weinigen die dit durfden uit te spreken. Daarom werd deze vergadering een poli tieke wanvertoning. Uitspraken als „Ik ben voor de nota, maar als blijkt dat deze in de praktijk niet werkt, dan ben ik er tegen" zijn voor mij onbegrijpelijk. En wat te denken van de op merking van één van de com missieleden, die voor de nota is, maar gelijktijdig aan het college Indien u reageert op een arti kel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief de datum vermelden waarop het werd gepubliceerd? Brieven worden in het alge meen in de krant onderte kend met naam, adres en woonplaats. Plaatsing van ingezonden brieven betekent niet dat de redactie het met de inhoud De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brie ven in te korten en plaatsing van brieven te weigeren. vraagt om het niet zo nauw te nemen met de daarin weerge geven regelgeving. Anders ge zegd: wel regels opstellen maar aan het college vragen om de opgestelde spelregels te gaan overtreden. Hier begrijp ik hele maal niets meer van. De partij die het sterkst in deze struisvo gelpolitiek uit de bus kwam was wel het CDA. Deze partij pres teerde het zelfs om vóór de nota te zijn, maar gelijktijdig de ver enigingen enige tips te geven om de nota te kunnen ontdui ken. Een ongeloofwaardig ver haal wat toch echt gebeurd is. G. van Stuij ven berg, De Tas 38, Koudekerk aan den Rijn. In dit jaar van de vluchtelin gen, spreekt een asielzoekster uit Bosnië haar waardering uit voor de opvang in Nederland. Op deze wijze wil ik proberen mijn waardering uit te drukken voor de manier waarop ik hier in Nederland ben opgevangen. Ik ben nu 14 maanden hier, en heel deze periode ben ik alleen maar gehólpen in alle centrums waar ik geweest ben. Al ben ik dan een vreemde, men heeft gezorgd dat ik me hier thuis voel. Nadat ik voor het eerst sinds een jaar contact had met mijn ouders in Sarajevo, heeft mijn vader me gelijk gevraagd om een bedankbrief aan alle inwo- nenden van Nederland te schrijven, zowel voor alle men sen die hier betrokken zijn bij de opvang van vluchtelingen als in Sarajevo waar Nederlanders bij UN-profor ook inwoners uit de stad helpen. Wat ik niet kan begrijpen is, dat in Bosnië mijn eigen volk vermoord wordt door landge noten en hier vreemde mensen mij willen helpen. Het is onmo gelijk om met woorden uit te drukken wat dat voor mij bete kent en voor alle mensen uit Bosnië die hier zijn opgevan gen. Speciaal de manier waarop ik toen ik hier in Zoeterwoude- dorp aankwam, voor mij een to taal vreejnde omgeving, werd opgevangen door twee mensen alsof ze mij al jaren kenden. In het hele dorp wordt ik opgevan gen alsof ik er thuis hoor, maar zoals ik door deze twee mensen opgevangen wordt als ik het moeilijk heb en niets meer zie zitten, dat ze als het nodig is ie dere dag er zijn om me op te vangen en met me te praten over alles wat me dwarszit, daar zal ik ze nooit genoeg voor kun nen bedanken. Gelukkigerwijs ben ik ook in contact gekomen met een familie die mijn taal spreekt en waar ik, zowel als mijn kinderen, veel plezier aan beleven en tijd met elkaar door kunnen brengen. Het is onmogelijk in woorden uit te drukken hoeveel het voor mij betekent zoals ik in Neder land ben opgevangen. Zolang als ik leef, kan ik dat niet genoeg zeggen. Mijn allergrootste dank! SabinaAmautovic-Begic, Kerklaan 41, Zoeterwoude- Dorp. Minder teer Op de pagina Gesprek van de Dag van 5 juni stond een arti kel naar aanleiding van het be richt dat staatssecretaris Si mons sigaretten met meer dan 15 milligram teer, wil verbie den. Wat bezielt de redactie van het Leidsch Dagblad om in het arti kel 'Met de methadonbus naar Zó veel ruimte voor zó weinig geld? Dat is de Hijet. de nieuwe, super-economische bestelwagen van Daihatsu. Geknipt voor ondernemers en overheidsinstanties. Door het optimaal benutten van de gigantische effectieve laadruimte van 3000 liter, wordt ook uw financiële ruimte een stuk groter. U bespaart fors op aanschaf, afschrijving èn onderhoud. En als enige in zijn klasse heeft de Hijet maar liefst drie jaar fabrieksgarantie! Ongelooflijk7 Een duimstok om 'm na te meten ligt voor u klaar bij de dichtstbijzijnde Daihatsu-dealer. Meet 't en u weet 't. De Hijet Bestelwagen en Pick-Up vanaf DAIHATSU, m WIE HAD DAT GEDACHT. PRUZEN EXCLUSIEF BTW EN KOSTEN RIJKLAAR MAKEN SE&0 U LEAST AL EEN HUET (20 000 KM/48 MAANDEN) VANAF F 592. ALPHEN A/D RIJN.VO.F Auto Ekon, Koperweg 21, tel.01720-31332 HOOFDDORP, Autobedri|f Cas Bronkhorst, Nijverheidsstraat 25, tel.02503 31999 KATWIJK AAN ZEE. Auto Eitens, Blekerstraat 6, tel.01718-26369 LEIDERDORP. Autobedrijf Herman Mulder, Weversbaan 10. tel.071- 894200/894201, LISSERBROEK, Autobedrijf L. Onderwater. Kruisbaak 24, tel.02521-14835 VOORSCHOTEN, Auto Fred Schilthuizen. Dobbeweg 3, tel 071-615002, DE ZILK, Autobedrijf Sollner Van Steijn (subdealer), Ruigenhoek 12, tel.02523-75777/76196.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 22