De Hazelaar over week weer open 'Beestjes vreten documenten op' Patijn: geen discussie over lintje Paats Compostfabriek laat op zich wachten Rijn- en Veenstreek Ontucht mogelijk door beslotenheid familie Dubbel feest DONDERDAG 24 JUN11993 Vechtpartij in Ter Aar ter aar Tijdens een vechtpartij in de Van Heusdenstraat in Ter Aar is een 16-jarige jongen aangehouden. Vijf leden van twee ge zinnen raakten met elkaar slaags naar aanleiding van een onfor tuinlijke liefdesaffaire. Op het moment dat de 16-jarige jongen met een stalen ketting van anderhalve meter lengte wilde gaan slaan, greep de politie in. Hij kreeg een proces-verbaal wegens verboden wapenbezit. Twee inbraken in Alphen n den run Bij een inbraak in de Alphense Briljantstraat zijn geld en waarschijnlijk sieraden gestolen. De dieven forceer den de voordeur toen de bewoners afwezig waren. Ook bezoch ten inbrekers afgelopen dinsdagnacht een bedrijf aann de Van Foreestlaan. Hier verdween een geldkistje, waarvan de inhoud niet bekend is. Van de dieven ontbreekt elk spoor. Twee gewonden bij botsing alphen aan den run Twee automobilisten zijn gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising van de Eisenhowerlaan met de Hoorn en de Prins Bemhardlaan in Alphen aan den Rijn. Een 55-jarige man uit Alphen reed over de Prins Bemhardlaan door rood licht toen hij afsloeg naar de Hoom. Daarbij reed hij in op een 27-jarige plaatsgenoot die vanaf de Eisenhowerlaan de Prins Bemhardlaan inreed. De 55-jarige man raakte gewond aan zijn hoofd en de 27-jarige aan zijn benen. Beide mannen zijn naar het Bleuland Ziekenhuis in Gouda gebracht. Conservator Hazerswoudse oudheidkamer teleurgesteld in gemeente hazerswoude-dorp den haag/alphen aan den run ruud sep VERVOLG VAN VOORPAGINA Dat hij jarenlang niet met zijn handen van zijn kleinkinderen af kon blijven, kan de 61-jarige Alphenaar niet volledig aange rekend worden. „Omdat de fa milie zo gesloten was, kwam er niets naar buiten. Was dat wel gebeurd, dan had een boel el lende uit kunnen blijven", aldus officier van justitie F. Slits giste ren voor de Haagse rechtbank. De Alphenaar stond terecht voor ontucht met drie van zijn kleinkinderen. Dat de grootvader zijn klein dochter onzedelijk betastte kwam al in 1988 uit. Toch wer den de neefjes van het meisje daarna nog gewoon uit logeren gestuurd naar opa. Aan de on tucht met de jongens kwam pas in oktober 1992- een einde toen de twee weigerden om nog lan ger naar hun opa te gaan. Zelf geeft de dader de schuld aan de alcohol. Sinds 1964 is de man alcoholist. Advocaat F. van der Zwan noemde nog wat meer oorzaken. In de jaren vijfig zou de Alphenaar een aantal psychische klappen hebben op gelopen die hij nooit meer te boven is gekomen. Zo had hij na de watersnoodramp lijken moeten mimen en was hij er bij toen een paar maten van hem in militaire dienst bij een onge luk de dood vonden. Ondanks de verzachtende omstandigheden had Slits wei nig goede woorden over voor de Alphenaar. „Als het goed is heb ben kinderen een heerlijk idee van hun opa en oma. Dat zijn mensen waarbij alles mag, door wie ze verwend worden en aan wie ze later goede herinnerin gen bewaren. Maar wat moet je als je ziet dat opa helemaal niet zo'n aardige man is. Opa was eigenlijk een grote egoïst, die zijn lusten botvierde op zijn kinderen en kleinkinderen." De psychiater die de Alphe naar na zijn arrestatie in de cember vorig jaar heeft onder zocht, concludeert dat de man bijzonder weinig schuldgevoel toont en erg egocentrisch is. Volgens Van der Zwan is dat in middels wel veranderd. „Hij be seft de laatste zes maanden steeds meer dat wat hij gedaan heeft niet goed is. Hij is druk bezig zich daarvan bewust te worden." Zo druk dat hij vol gens de advocaat geen tijd heeft voor de 240 uur dienstverlening die de officier van justitie eist. „Waar moet hij de tijd vandaan halen?" Het overgewicht en de longproblemen van de 61-jarige man maken het vervullen van de alternatieve straf ook niet ge makkelijk, aldus de raadsman. De verdachte zelf, die na zijn arrestatie drie dagen vast heeft gezeten, leek minder moeite te hebben met de eis. „Als ik alsje blieft maar niet naar de gevan genis hoef, dan vind ik alles goed." Een gevangenisstraf zou de wederopbouw van het zwaar beschadigde gezinsleven nog verder bemoeilijken. „Met mijn vrouw gaat het weer goed. Over een maand zijn we veertig jaar getrouwd." Als het aan de reclassering ligt, krijgt de ontuchtzaak niet alleen voor de dader een ver volg. Eigenlijk zou de hele fami lie hulpverlening moeten krij gen. In elk geval is het bij de in middels 8-jarige kleindochter al eens misgegaan. Naast opa heeft ook een buurman ontucht met haar gepleegd. kees van kuilenburg Als het aan Kees Kroon ligt hoeft het niet meer. Eind dit jaar sluit de conservator voor goed de deur van de oud heidkamer aan de Dorpsstraat in Hazerswoude-Dorp. Althans, dat is de Hazerswoudenaar stel lig van plan als burgemeester en wethouders van Rijnwoude bij hun besluit blijven om het op knappen van het pandje weer te verschuiven. Kroon is teleurgesteld. „Al een jaar of tien wordt er gesproken over het opknappen van het museum. En als er weer niets gebeurde, wilde ik de pijp aan Maarten geven. Maar het is mijn levenswerk. Daar stop je niet zo gemakkelijk mee. Nu is de maat vol. Ik voel me in de steek gelaten. Er is geen histo risch besef bij het gemeentebe stuur. Daar heb ik mijn conclu sies uit getrokken. Bovendien kan ik het niet meer opbrengen om bezoekers, die opmerkingen maken over de slechte staat van het pand, te vertellen dat vol gend jaar het huisje wordt op geknapt. Dal doe ik nu al tien jaar. Niemand gelooft me meer." De Hazerswoudenaar is het vooral zat omdat de omstandig heden in het pand slechter wor den. „Het raakt steeds verder in verval. Het stucwerk valt van de muren en het interieur is niet om aan te zien. En nu heb ik ook nog zilvervisjes gezien. Het gevolg van vocht. De beestjes vreten de documenten op." Hoop De conservator heeft zijn hoop gevestigd op de raadsfracties. „Ik merk wel dat zij mijn werk waarderen. Vandaar dat ik er niet gelijk mee gestopt ben toen het nieuws naar buiten kwam dat de restauratie van de oud heidkamer opnieuw naar vol gend jaar was verschoven", legt de Hazerswoudenaar uit. „De architect had al een tekening gemaakt en er was al vastge steld dat er 150.000 gulden no dig was om het museum op te knappen. Dan denk je eindelijk dat het na zoveel jaar zeuren gaat gebeuren en dan gaat het nog mis." Kroon is al zeventien jaar lang vrijwillig conservator van de oudheidkamer. Een 'baan' die een uitvloeisel is van zijn hob by: het verzamelen van spullen over zijn geboortedorp. Kaar ten, oude acten, landbouw werktuigen, gereedschap en boeken. Rond de negentig pro cent van de spullen die in het pand zijn tentoongesteld is ei gendom van de Hazerswoude- chef gert visser. 071 -356430. plv.-chef janet van dijk. 071 -356413 Ook provincie geeft toestemming Zwembad De Hazelaar kan volgend weekeinde open. Morgen willen de initiatiefnemers al beginnen met het opknappen van het bad in Hazerswoude-Dorp. Dat kan nu de provincie aangegeven heeft geen bezwaar te heb ben tegen heropening van het buitenbad. De gemeente heeft eerder al gezegd mee te willen werken als de pro vincie niet dwarsligt. Kees Kroon: „Ik ben het zat om steeds maar weer te moeten uitleggen dat volgend jaar de oudheidkamer wordt opgeknapt terwijl ik weet dat het toch niet doorgaat." foto ben de bruyn naar. „Daar moet ik nog een oplossing voor zoeken, want mijn huis staat al vol met mate riaal dat ik in de loop der jaren heb bijeengebracht en waarvoor geen ruimte is in Daarnaast heeft hij spullen in bruikleen van de Lakenhal en molen De Valk in Leiden. „Daar ben ik ook verantwoordelijk voor. Nu de omstandigheden zo snel verslechteren, ben ik wel verplicht om de spullen aan de eigenaren terug te geven", aldus Kroon. Het Hazerswoudse museum is gehuisvest in een uit 1630 da terend pand. Tot ongeveer de helft van de vorige eeuw was er een snuisterijenwinkel in geves tigd. Daama werd het gebruikt als woonhuis. „Wat mij eigenlijk nog het meeste pijn doet is dat de gemeente een dergelijk oud pand zo laat verpauperen. Wel elf miljoen gulden voor een nieuw gemeentehuis, maar 150.000 gulden voor het muse um kan niet. Dat is toch van de gekke." hazerswoude-dorp ruud sep Wanneer de initiatiefnemers voldoen aan de gebruikelijke ei sen voor veiligheid en hygiëne, heeft de provinciale zwembad inspectie geen enkel bezwaar. Dat heeft het zwembadbestuur gisteren te horen gekregen. Als morgen gas, water en licht weer in orde zijn, kan zaterdag of zondag het bassin worden gevuld met water. Dan duurt het nog ongeveer een week voordat het water de juiste zuurgraad heeft bereikt om vei lig te kunnen zwemmen. Vanmorgen heeft ook het Rijnwoudse gemeentebestuur het bericht ontvangen dat de provincie positief staat tegen heropening van De Hazelaar. Het ziet er naar uit dat burge meester en wethouders in ver volg op dat bericht al vanavond aan de gemeenteraad voor zul len stellen het bad voor een symbolisch bedrag over te doen aan het zwembadbestuur. B en W gaven eerder deze week aan hun eventuele medewerking af te laten hangen van de opstel ling van de provincie. Pomp Van der Poel twijfelt er niet aan of het zwembad straks aan alle gestelde eisen kan voldoen. „Misschien moeten we wat meer chemicaliën toevoegen of moet er een tweede pomp wor den bijgeplaatst. Er zijn altijd technische aanpassingen te be denken om aan de eisen te vol doen." Naast Van der Poel staat een heel leger aan vrijwilligers te trappelen om Hazerswoude- Dorp zijn zwembad terug te ge ven. Die vrijwilligers moeten, zoals het er nu naar uit ziel, het zwembad straks zonder enige vorm van subsidie gaan exploi teren. Dat terwijl de gemeente er elk jaar kapitalen op toe moest leggen. Maar ook daar Zwemclub wil overdekt bad niet kwijt De zwem- en poloclub Kou dekerk is 'ernstig verontrust' overhet plan van de ge meente Rijnwoude om in elk geval niet voor 1997 een nieuw overdekt zwembad te bouwen. Omdat het overdek te zwembad De Dolfijn uiter lijk op 1 augustus 1996 zijn deuren moet sluiten, komt de gemeente minimaal een jaar zonder overdekt zwem bad te zitten. De zwemvereniging vreest dat de afwezigheid van een overdekt zwembad haar le den gaat kosten. Het voort bestaan van de club zou zelfs op het spel staan. In een brief aan de gemeenteraad vraagt de zwemclub om nog eens heel goed na te denken over de toekomst van de zwemba den. Vanavond neemt de ge meenteraad hierover een be slissing. ligt Van der Poel niet wakker van. „Dat moet gewoon kun nen. We hebben al wat ideeën over hoe we het bad beter kun nen laten draaien. Om te begin nen willen we per dag meer uren open gaan dan vroeger en willen we ook niet al in de eer ste week van september weer sluiten. Verder is er ruimte voor een duikclub en willen we hel pen een zwemclub op te zetten. De rest moeten we nog wat ver der uitwerken, maar dat komt wel. Eerst moeten we ervoor zorgen dat we kunnen gaan zwemmen." runsaterwoude» Het is dubbel feest voor de 30 peuters van Torentje Bussekruit in Rijnsa- terwoude. Torentje Bussekruit bestond giste ren precies 20 jaar. En de peuterspeelzaal heeft van de gemeente de zekerheid gekregen Het pand aan de Herenweg wordt nu uitge- dat ze niet hoeft te verhuizen. De gemeente breid en gedeeld met het kinderdagverblijf, wilde aanvankelijk dat de peuterspeelzaal Kortom: redenen genoeg om de taart aan te plaats zou maken voor een kinderdagverblijf. snijden. foto ben de bruyn den haag/alphen aan den run Commissaris van de koningin S. Patijn wil niet in discussie treden met Groen Links in Alphen over de koninklijke onderscheiding die burgemeester M. Paats in april kreeg uitgereikt. Groen Links vindt dat door de onderscheiding van de omstreden burger vader de lokale democratie een slechte dienst is bewezen. Paats was door Patijn voorgedragen voor de decoratie. Als motivatie voor de onderscheiding van Paats werd zijn zeer goede staat van dienst als burgemeester aangevoerd. Fractie en bestuur van Groen Links in Alphen hadden zo hun twijfels bij de verdiensten van de burgemeester. Uit het onderzoek naar de gang van zaken rond de gifstort in de Cou pépolder komt de burgemeester DM WHO als 'welwillend maar naïef. In een brief aan Groen Links verwijst Pa tijn echter naar het uiteindelijke oordcel van de Alphense gemeenteraad over de rol van Paats. Die vond uiteindelijk dat de bur gemeester niets te verwijten viel. Het duurt nog wel even voordat de eerste paal voor een com postfabriek in Alkemade de grond in gaat. Naar verwachting nemen Gedeputeerde Staten pas op z'n vroegst eind dit jaar een beslissing over de fabriek, die moet verrijzen op het ter rein van Groen Recycling in Rijpwetering. De firma Alcom die de fabriek wil bouwen heeft nog geen stappen ondernomen voor de aanvraag van de benodigde ver gunningen. Het bedrijf wil eerst van de provincie weten of het wel zinvol is om die aanvragen de deur uit te doen. Alcom vindt dat het lang duurt voordat de provincie die vraag beant woordt. Daarom overweegt het bedrijf zelf het heft in handen te nemen en de benodigde ver gunningen na de zomervakan tie aan te vragen. „Daarmee dwingen we de provincie een standpunt in te nemen. We lo pen dan wel het risico dat de procedure door de provincie wordt getorpedeerd. Maar dan weten we in elk geval waar we aan toe zijn", zegt één van de projectleiders, A. Booy van Al com. Als de aanvraag voor de ver gunningen wordt afgewezen, loopt Alcom een financieel risi co. Onderzoeken voor dergelijke aanvragen kosten immers geld. Daarom dringt Alcom zo aan op een snelle uitspraak van de pro vincie. „We proberen nu al an derhalf jaar erachter te komen of het zinvol is de procedure te beginnen. Maar we krijgen er nog steeds geen antwoord op", zegt Booy geërgerd. Vers in zijn geheugen ligt dé aanvraag van de benodigde ver gunningen voor een compostfa briek op het industrieterrein de Lasso. Onder druk van de be volking haalde de gemeente Alkemade enkele jaren geleden een streep door de rekening. Een bouwvergunning werd ge weigerd en de firma Alcom bleef zitten met een financiële strop van een half miljoen gulden. „Dat js dan nog exclusief de tijd die er door ons in is geïnves teerd", zegt Booy. „Maar kennelijk werkt het niet zo dat de provincie ons eerst wat zekerheid kan bie den", verzucht Booy. Begrip heeft hij niet voor de houding van de provincie. „Het is een trieste en slechte zaak", meent Booy. „Juist omdat er een ra zende behoefte is aan compos- teringsinstallaties." Overigens is van de gemeente Alkemade dit keer geen tegen wind te verwachten. Wethouder Nugteren (ruimtelijke ordening) heeft al toegezegd 'alle mede werking te willen verlenen om de bouw van de installatie zo snel mogelijk te realiseren'. De firma Alcom is een sa menwerkingsverband van Westwoude Management uit Alphen, de Provinciale Afvalver wijderingsmaatschappij (Proav), Agry Systems uit Rot terdam en Groen Recycling uit Rijpwetering. Nadat ze dat al eens een keer eerder - tever geefs - hadden gedaan, dienden zij anderhalf jaar geleden bij de provincie opnieuw een bouw plan in voor de compostfabriek. Dat plan werd echter weer afge wezen omdat de fabriek een te grote inbreuk zou maken op het polderlandschap. Om -aan de bezwaren tegemoet te komen, paste Alcom het bouwplan aan: de fabriek zou lager worden dan oorspronkelijk de bedoeling was. En voor de bomen die moeten wijken voor de installa tie, zouden andere bomen wor den geplant. Volgens een woordvoerder van de provincie Zuid-Holland buigt een provinciale advies commissie PPC zich pas in au gustus of september over de in passing van de compostfabriek in het streekplan. Dat de pro vincie nu nog niets kan zeggen komt volgens hem omdat de in stallatie nog steeds in strijd is met het streekplan. Als de PPC. een compostfabriek langs de N445 wil toestaan, dan volgt de behandeling van de vergun ningaanvragen bij de gemepnte en de provincie. Ten slotte volgt dan nog een uitspraak van GS. Op z'n vroegst kunnen GS pas eind dit jaar groen licht geven. W. Kramer van de Proav sprak drie maanden geleden de verwachting uit dat nog voor de zomer met de bouw zou. kun nen worden begonnen. De bouw zou zo'n vier tot zes maanden in beslag nemen zo i dat de installatie nog dit jaar in gebruik zou worden genomen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21