'Leiden ffïetsstad' IS <3 Leiden Regio Skuytevaert viert jubileum met kust-zeilevenement Geslaagd! Sankéakkerij/Jearm wiGDdam DONDERDAG 24 JUNI1993 Plan Milieu Raad Leiden kan een fietsstad worden. De Leidse Milieu Raad heeft hiervoor een plan gemaakt. Verkeerswethouder J. Walenkamp (CDA) heeft de 'adviesnota' vanmiddag overhandigd gekregen. In Leiden wordt veertig procent van de ritten met de fiets ge maakt. Van en naar het werk rijdt zestig procent op de fiets. Dat zijn zo n beetje de landelij ke gemiddelden voor middel grote steden. Dat Leiden zijn binnenstad autoluw maakt, komt de Milieu Raad goed uit, want dal biedt extra mogelijk heden om deze percentages te verhogen. Andersom geldt dat wethouder Walenkamp de ad viesnota mooi kan gebruiken voor zijn autoluwe binnenstad, redeneert de Milieu Raad. De Milieu Raad pleit onder meer voor meer fietsenstallingen waar buggy's en boodschap- penkarretjes worden verhuurd. De gemeente kan de exploitant van de stalling subsidiëren, denkt de Milieu Raad. Het moet in Leiden mogelijk worden met een dagkaartje alle stallingen te gebruiken. Leidse bedrijven, al dus de Milieu Raad, moeten de autovergoeding afschaffen en het gebruik van de fiets in het woonwerkverkeer stimuleren. Dat kan door goede stallingen en door verkleedruimtes bij het bedrijf te maken. Ook wil de Milieu Raad een fietsvriendelij- ker afstelling van de verkeers lichten. Qua infra-structuur stelt de Milieu Raad Houten als voorbeeld. Rond de wijken in die gemeente zijn rondwegen aangelegd voor auto's. Die kun nen onmogelijk anders dan via deze ringwegen van de ene wijk in de andere komen. Fietsers kunnen dat heel gemakkelijk via korte verbindingen. Door dit 'grofmazige autonet' is'het au togebruik in Houten met enkele tientallen procenten terugge drongen. Bij het rapport zit een bijlage met knelpunten in het Leidse fietsroutenet. Een deel ervan kan volgens de Milieu Raad door simpele en goedkope in grepen worden opgelost. De lijst is voor een groot deel ontleend aan een ENFB-enquête van vo rig jaar en aan een opsomming van het Leidse PvdA-raadslid E. van der Veen. Genoemd worden onder meer de onveilige kruising Was- senaarseweg/Max Planckweg, de smalle fietsstrook langs de Haagweg, diverse voor fietsers zeer ongunstige verkeerslich tenregelingen, de drempels op de Hogewoerd, de bussen in de Breestraat en het ontbreken van een duidelijke fietsersstrook op de brug over de Rijn tussen Stil le Mare en Aalmarkt. Voorzitter Harry Minnee in de haven van Skuytevaert. FOTO DICK HOOGEWONING Het begon allemaal met een eenvoudig houten strandhokje. Het mondde uit in een complex van containers met bar, wacht huisje en opslagloodsen, waarvoor 300 bo ten liggen. Skuytevaert, met zijn 500 leden een van de grootste watersportverenigingen van Nederland, bestaat 30 jaar. De club is niet van plan dat ongemerkt voorbij te laten gaan. Dit weekeinde heeft het landelijke 'kustzeil-evenement' in Katwijk plaats. Daarbij worden onder meer wedstrijden ge houden voor verschillende typen zeilboten, burgemeester Van Montfrans geopend. Daaraan doen zo'n 150 schepen mee. Het weekeinde daarop wordt in het dorp het nationale 'Visevenement' gehouden. Het Kustzeilevenement, dat in totaal twee dagen duurt, wordt zaterdag 10.30 uur door VRIJE TIJD EWR De Energie- en Watervoorzie ning Rijnland (EWR) houdt tot en 7 augustus een expositie in het Stadsbouwhuis aan de Lan- gegracht 72 in Leiden over gas, water en elektriciteit in het ver leden. De tentoonstelling is van maandag tot en met vrijdag te zien op kantooruren en omvat diverse historische zaken, zoals gasmuntjes, een oude prospec tus, ampèremeters en lichtscha kelaars. Vrijwilligers Het dienstencentrum Zijloever zoekt vrijwilligers die een of meer keren per maand op woensdag of vrijdag activiteiten willen begeleiden. Inlichtingen bij Conny de Waal tel. 233208. Muziek Diverse Leidse muziekvereni gingen verzorgen vandaag een optreden op het Stadhuisplein. Acht korpsen treden elk tien mi nuten op van 19.30 tot 21.15 uur. Zaterdagmiddag 26 juni is er een soortgelijk festijn op het Stadshuisplein, van 12.00 tot 15.00 uur. Alle muziekvereni gingen treden op ter ondersteu ning van de inzamelingscollecte voor het Anjerfonds. i°Efe! Diederiks. A. Maat- ANISCHE TECH NI E- Duijn. loop de Haan. D. Zandvliet. GRAFISCHE TECHNIEK: R. Bakker. A. Bour- as. E. Kout, J. Kruvs, G. Mollevanger. H. Ni- dalha. I Onderwater, B. Bronk. T. Mieremet. MOTORVOERTUIG ENTECH NI EK: Barenc' M Barbiei Steenstraat 45/47 Leiden Tel. 142343 ï.l.v.d. Hoogt, D.L ROELOFARENDSVEEN M'.fi \I>MI.\IM HA lil \1 "ïïfc Slagroomtaarten voor geslaagden in VBO UITERLIJKE VERZORGING- VBO-ADMINISTRATIE: R. Augustien, S. Yan Hu, Ian Star, S. Akkus, E. Altorf, K. Bloult, P. Lamers, M. Souhoka. S. Feiten. N. Govers, H. C. Sbaai. M. Schermer JLschra, C Voskuil. C. Honsbeek, Klink. HOMED: S. de e. HOMED: s. VBO-V bi, C. v. Egmt ./o„BdTte,B„0dTvE,„rn'.t Lens, L v. Meurs. C Roozeboom, K. i. de Vos, E. v. Weeren. S. v.d. Zi|den. veld. VBO-UV/MK: H. Azouagh. M. A. den Duik. M. Janse. B. Lcupe. S. I. Pardon. C. Sloos. IVBO-VERZOR- •d. Nouweland, M. KOOP: S. A. Mahasingh VOORSCHOTEN MarsnUC '^evber^VERKOOP: P^Kc^e Munt Wii, IU:l>'/wl;U\G: i Roodakker^' 'd^Kevenber G'RAFisCHE TECHNIEKEN: C. Bokslag. r GRAFISCHE Het Leidsch Dagblad publiceert regelmatig de namen van geslaagden. Elke dag dat we de opgaven van scholen afdrukken, trekken we uit de lijsten geheel willekeurig een aantal namen. Zij krijgen van het Leidsch Dagblad gratis een slagroomtaart aangeboden. De gelukkigen kunnen bellen met Manuela Groeneweg en Antoinette van Kleeff (071 - 356401/356402). Zij ne men het adres op en versturen de brief waarmee de taart op onderstaand adres kan worden opgehaald. De winnaars van vandaag zijn: D. Roodakkers en M. v.d. Hoven (Nieuwe Vaart). Parkeren in de binnenstad van Leiden. De Leidenaars ondergaan het straffe parkeerregime gelaten, maar de toerist komt nog wel eens voor onaangename verrassingen te staan in het wereldje van vergunninghouders en 'rooie koppen'. Mevrouw E. van Sluisdam-Boersuit Estate Zandvoort noemt Leiden een stad van toeristische vluchtelingen. Na de 1 discogangers hollen de vakantiegangers de stad uit, omdat ze hun auto nergens kunnen parkeren. „Bij ons bezoek aan de regio besloten wij zaterdagavond ergens in Leiden te gaan eten. In de buurt van de Mare vonden wij een aardig uitziend restaurantje en we besloten daar wat te gaan eten. Met het vinden van een parkeerplaatsje hadden wij niet zo erg veel moeite. Het was immers na zessen en dan is het winkelend publiek al lang naar huis. Maar wie schetste onze verbazing toen bleek dat het parkeren in de open lucht dan ook nog geld kost. Parkeren in Leiden kost dag en nacht geld, veel geld en de parkeerduur is kort. Onder het eten zaten wij constant op ons klokje te kijken en moesten we regelmatig weg om de parkeermeter bij te vullen. Ondanks de goede kwaliteit van het eten hebben wij dus toch niet lekker in dat restaurant gezeten. Vervolgens zijn we maar snel uit Leiden weggevlucht. Op deze manier hoeft het voor ons niet meer." Totalitair Voigens de dienst parkeerbeheer is het Leidse parkeerregime minder totalitair dan het lijkt. „Die mevrouw had zich in de eerste plaats niet echt druk hoeven te maken, want zaterdag na vijf uur lopen er echt geen parkeerwachters meer rond. Die willen dan onderhand ook wel vrij hebben. Je zou hooguit een bon kunnen krijgen van de politie, maar dat zal zo'n vaart niet lopen. En verder zijn er natuurlijk genoeg parkeerplaatsen te vinden waar je echt niet hoeft te betalen, als je maar even zoekt. Ik doel dan vooral op de grote parkeerterreinen, aan de Beestenmarkt, de Kaasmarkt, de Molenwerf en de Garenmarkt. En ook aan het Steenschuur kun je gratis parkeren." Parkeerbeheer vermoedt dat de Zandvoortse bezoekers alleen naar de plaatsen voor vergunninghouders hebben gekeken, en de parkeermeters met de 'rooie koppen' die ten behoeve van de gasten van de vergunninghouders worden toegevoegd. „Bij een parkeermeter die op rood is gezet moet je 24 uur betalen, en op een plaats voor vergunninghouders, duidelijk aangegeven met blauwe borden, heb je een dagkaart nodig die 12,50 gulden kost Maar nogmaals, als je even verder kijkt is dat allemaal niet nodig." Leiden is dus lang niet zo onvriendelijk voor de parkerende toerist als de Zandvoorters willen doen geloven. Wie echter vlak voor een restaurant wil parkeren en geen meter te voet wil afleggen kan van een koude kermis thuiskomen; Leiden is niet zo ruim opgezet als de gemiddelde mondaine badplaats. Stadhuisplein Spreek het woord Stadhuispleinprijsvraagmaar eens een paar keer snel achter elkaar uit, dan merkje dat de gemeente een tongbreker heeft uitgevonden waar een hottentottentententenstoon- stelling bij verbleekt. Hoe dan De architect W. Kuyper heeft het beste plan voor het Stadhuisplein gemaakt. Dat vindt hij althans zelf. ook, de architect W. Kuyper wil toch wat extra aandach t voor zijn ontwerpen, die door de gemeente nogal stiefmoederlijk zijn behandeld. Kuyper deed mee aan de prijsvraag, maar vindt dat zijn werk onderbelicht is gebleven. Ze zijn niet in de expositie van prijsvraaginzendingen opgenomen. En dat terwijl hij als enige inzender iets aan de randen van het plein heeft gedaan. „Ik vrees dat de heren stedebouwkundigen aan pleinvrees leiden", zegt Kuyper, die stevige kritiek heeft op de ontwerpen van zijn collega's. „Alle inzenders verwijderen de ongeregelde troep van het Stadhuisplein, inclusief de hoektrap die nu het plein overwoekert. Het plein wordt schoongeveegd, en vervolgens wordt er weer een ongeregelde troep ingetekend. Het bomenontwerp van Ouwehand bijvoorbeeld legt een traliewerk met bomen over het plein, waardoor het voor talloze functies ongeschikt wordt. De relatie met de de randen van het plein is ver te zoeken." Balkon Het gaat bij het ontwerp van Kuyper dus om de randen. Het plein wordt schoongeveegd, de bomen komen langs het water, de opgang naar de publieke tribune is toegankelijker gemaakt en de wanden van het stadhuis zijn inindej afwerend. De afgrijselijke, steile trap heeft een gemakkelijke helling gekregen en er komt een trap naast de hoofdingang. Zo ontstaat een ruim balkon, vooral voor kinderen en ouderen die manifestaties op het plein willen bijwonen. „De publieke tribune is een aanfluiting. Die moet op het niveau van de raadzaal komen. Maar dat is met het huidige college waarschijnlijk toekomstmuziek", zegt Kuyper. 071 -356430, PLV -CHEF INSTITUUT BURGERRAADSLIEDEN De trouwe lezer van deze rubriek zal zich Henk de Klos herin- neren. Vorig jaar maart schreven we over zijn bezwaren tegen de aanslag on- roerend-goedbelas- ting. De aanslag be trof het feitelijk ge bruik van het huis waar Henk een ka mer huurde. Er woonden nog negen andere mensen op kamers. De eigenaar zelf woonde ergens anders. Henk kreeg de aanslag v r het hele pand, i liefst 502 gulden. Hij was verantwoorde lijk voor de betaling van het hele bedrag aan de gemeente. Hij moest zelf maar zien hoe hij zijn me de-bewoners z OGB-beleid meente te werk ging bij het op leggen van aan slagen bij kamer- gewijs verhuurde panden. Deze kamerhuur der bleef dus be last met de hele aanslag. Hij vond geen gehoor voor zijn verweer, dat toch niet van hem mocht wor den verlangd 'als een soort incas sobureau voor de gemeente' te werk te gaan. Gelukkig is de ge meente Leiden niet helemaal doof en blind ge bleven voor de problemen. Ze heeft besloten be perkt rekening te houden met pro- kreeg dat ze meebe- kcilTlCVbcWOllCVS blemen t>ij het te- taalden. rugkrijgen van Henk was bepaald VeVZClCht een evenredig deel van de aan slag van de ande re bewoners. In principe moet de aanslag worden opgebracht door alle kamerbewoners die op 1 januari van het aanslagjaar in het huis wonen. Maar als de aangeslagen kamerhuurder tus sen 1 januari van het aanslag jaar en het moment van het op leggen van de aanslag is ver huisd, hoeft hij alleen 'zijn deel' te betalen. Ook met de verhui zingvan mede-bewoners wordt rekening gehouden. Als niet de aangeslagen huurder, maar een of meer van zijn mede-bewo ners tussen 1 januari en de da tum van de aanslag zijn ver huisd, mag de aanslag evenre dig worden verminderd. Henk de Klos maakte bezwaar tegen de aanslag 1992. Het be zwaarschrift is nog steeds in be handeling. Wel kreeg hij een tijdje geleden van de gemeente het verzoek op te geven wie zijn mede-bewoners waren op 1 ja nuari 1992 en wie intussen wa ren verhuisd. Henk woont er zelf nog wel, maar vijf van de negen anderen zijn vertrokken. We hebben van de gemeente begrepen dat ze Henk om die reden tegemoet zal komen. Hij zal het aandeel van de vijf ver trokken bewoners niet hoeven betalen. De gemeente legt dus extra souplesse aan de dag als het gaat om lopende bezwaar schriften over vorige jaren. Ook met verhuizingen na het opleg gen van de aanslag zal rekening worden gehouden. Vanaf 1993 tellen alleen nog verhuizingen tussen 1 januari en de datum van de aanslag. Het blijft een ingewikkelde ma terie, waarover we hier door ruimtegebrek niet volledig kun nen zijn. Neem daarom contact met ons op bij vragen en pro blemen.Instituut Burgerraads lieden, Breestraat 92, 2311 CV Leiden. Mr. J. Mons, Mr. H.P. Lohmann en Mr. W. Weerne- kers. Spreekuur op afspraak, tel. 167700. niet de enige kamer bewoner die zijn hart bij ons kwam luchten. Waarom was hij nu net de klos en niet een van de negen ande re huurders? Het antwoord - omdat jij er het langst woont - kon hem absoluut niet bevredi gen. Veel van de 'aangeslagen' kamerhuurders schreven een bezwaarschrift. Van onze kant deden we de ge meente een voorstel om tot een meer algemene oplossing te ko men. Het was overigens nog maar de vraag of er in juridisch opzicht nu zoveel was af te din gen op de handelwijze van de gemeente. Die zou in dit soort situaties de aanslag voor feite lijk gebruik ook liever aan de ei genaar opfeggen. Maar dat mocht niet meer sinds de rech ter had uitgemaakt, dat de eige naar niet kan worden aangesla gen als hij het pand niet zelf be woont. Intussen was ook duide lijk dat de gemeente een van de kamerhuurders mocht uitkie zen aan wie ze de hele aanslag kon opleggen. Maar dat mocht niet naar willekeur gebeuren. Er moest een consequent beleid zijn en dat bovendien op tijd bekend was gemaakt. Enige kamerhuurders namen geen genoegen met de onge- grondverklaring van hun be zwaarschrift. Zij gingen in be roep bij het gerechtshof in Den Haag. Succes werd geboekt voorzover het ging om aansla gen over 1988, '89 en '90. Het gerechtshof vond namelijk dat de gemeente haar beleid niet tijdig had bekendgemaakt. De kamerhuurder hoefde alleen zijn deel van de aanslag te beta len. In een andere zaak oordeel de het hof over de aanslag 1991. Hier kreeg de kamerhuurder ongelijk. Het argument dat de gemeente haar beleid niet op tijd had gepubliceerd, ging niét meer op. Tegelijk met de aan slagen 1991 verspreidde de ge meente ook de Belastipgkrant. En daarin stond hoe de ge- Verzuimrapporteur bezoekt zieke gemeente-ambtenaren LEIDEN »WIM KOEVOET Om het ziekteverzuim van Leidse gemeente-ambtenaren terug te dringen, is een verzuimrapporteur aangesteld. Benoemd is Jan Maiijt, voorheen werkzaam bij De Zijl Bedrijven. Hij is deze week aan zijn nieuwe baan bëgonnen. Zijn functie vloeit voort uit het project ziekteverzuim waarvoor de gemeente rijkssubsi die krijgt. Mede door de werkzaamheden van de verzuimrappor teur denkt de gemeente het ziekteverzuim met tien tot twintig procent terug te brengen. Marijt wordt aan zijn collega's voorgesteld in het infobulletin voor het Leidse gemeentepersoneel. Zijn belangrijkste taak is het signaleren van een verband tussen ziekte en werk. Blijkt er zo'n verband te bestaan, dan overleggen de bedrijfsarts, onder wiens verantwoordelijkheid de verzuimrapporteur valt, de zieke amb tenaar en zijn directe chef over de mogelijkheden om de werksi tuatie te verbeteren. Marijt bezoekt de zieke ambtenaren twee dagen na hun ziekmelding. Hij heeft een vragenlijst bij zich en probeert met de zieke afspraken te maken over de hervatting van het werk. Marijt zegt in het personeelsblad dat hij tussen de twaalf en vijftien bezoeken per'dag zal moeten afleggen. Bijna alle zieke ambtenaren, verwacht hij, zullen zijn visite positief ervaren. AGENDA DONDERDAG 24 JUNI Leiden Optreden van diverse Leidse muziek verenigingen op het Stadhuisplein, VRIJDAG 25 JUNI Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevenshof, C. n Bruggepad 2, aanvang 20.15 hoogte vi 18.30 uu Concert d Westenwi de Vuurtoren, aanvang >r het jongerenkoor "De J" in Kerk "Maria ter Zee" iwe Weg. aanvang 20.00 Rijnsburg Circus Bavaria, Hoftuinplein, stelling om 16.15 uur.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20