Teheran kijkt naar het Westen 'De Russen zijn niet te vertrouwen' Feiten &Meningen Hijsbalk in sterfhuis Moskou: Apartheid in Estland DONDERDAG 24 JUN11993 WIM STEVENHAGEN Mullahs vechten verloren strijd tegen jongeren KlNPégMOTgL. C»=OP£MP STANDPLAATS AMSTERDAM De hijsbalk als typisch Amsterdams verschijnsel ligt in het sterfhuis. Honderden jaren lang hoor den de balken tot de Persoonlijke Standaard Uit rusting van de Amsterdamse woningvoorraad. Maar nu is dat uit nood geboren praktische ge mak uit de gemeentelijke Bouwverordening ge schrapt en zullen de balken langzaam verdwijnen uit het stadsbeeld. Noch de gemeente Amsterdam noch het provin ciebestuur in Haarlem, waar de nieuwe Bouwver ordening ter goedkeuring ligt, kan er wat aan doen. De Woningwet die in oktober vorig jaar door de Tweede Kamer is aangenomen, impli ceert het einde van de hijsbalk. Het Rijk schrijft eenvormigheid voor en dus is er geen ruimte meer voor Amsterdamse eigenaardigheden. Als Steenwijk-het zonder hijsbalk kan stellen, dan Amsterdam ook. Ook al heeft het Paleis op de Dam er geen kwestie van een breed trappenhuistoch is de hijsbalk zo Amsterdams als de drie kruisen in het stadswapen. Aan de grachten begon de zegetocht als noodzakelijk instrument om de balen cacao en kisten specerijen op de vierde of vijfde verdie ping te.takelen. Het gemak van zo'n balk met een haak vond zoveel waardering dat de hijsbalk ver plicht werd voor woonhuizen. Amsterdam was de enige stad in Nederland waar dat zo was. Bij de bouw van de 19de eeuwse wijken, door speculanten neergekwakte revolutiebouw als de Pijp, de Kinkerbuurt, oud-Oost en de Staats liedenbuurt, was het ook wel het minste dat het stadsbestuur voor de bewoners kon terugdoen. De trappenhuizen waren ér zo smal en s<eil dat zonder touw-en-blok niemand ooit zijn bed op drie-hoog had gekregen. Iedere Amsterdammer die wel eens een verhui- zinkje buiten de stad heeft gedaan kent het ver schil. Zoals de Sherpa's over de Himalaya weten: 'De toppen van de bergen huizen in de knieën', geldt dat ook voor trappenlopen. MOSKOU HANS GELEUNSE C RRESPONDENT Andrej Kozyrev, Ruslands mi nister van buitenlandse zaken, nam gisteren geen blad voor de mond. ,,De republiek Estland dreigt een apartheidsstaat te worden. Een derde van zijn be volking wordt tot vreemdeling verklaardzei hij boos tijdens een ontmoeting met Russische hoofdredacteuren. Die 'vreemdelingen' zijn Rus sen, een half miljoen in getal. Ze kregen die status, zegt Moskou, met het aannemen van een 'vreemdelingenwet' afgelopen maandag door het Estse parle ment. Moskou pikt dat niet. Ko zyrev kondigde aan dat econo mische en politieke maatrege len worden genomen om „het Estse leiderschap tot een rede lijker politiek te dwingen". Sancties dus, tegen volgens Ko zyrev een nieuw Zuid-Afrika. Valeri Tsjoerkin, Moskou's spe ciale afgezant voor het voorma lige Joegoslavië, had een andere vergelijking klaar: in Estland wordt een begin gemaakt met etnische zuivering. Letland en Estland zijn van alle ex-Sovjet- republieken het verst gegaan in hun nationaliteitenwetgeving. Alleen inwoners (en hun naza ten) die al voor 16 juni 1941 (de datum van Stalins annexatie van de drie Oostzeestaten) in Estland woonden, kregen auto matisch die nationaliteit. De overigen konden die aanvragen De Alexander Nevski- kathedraal in Tallinn, recht tegenover het parlementsgebouw, is het symbool van de Russische overheer sing van Estland. als ze, gerekend vanaf 30 maart 1990, twee jaar in het land woonden. De adspirant-burgers moesten de Estse taal (tenmin ste 1.500 woorden) machtig zijn, mochten niet dienen of ge diend hebben bij een buiten landse krijgsmacht (lees: het Rode Leger) en nooit gewerkt hebben vooreen buitenlandse inlichtingendienst (lees: de KGB). In de praktijk gebeurde er ech ter weinig. Slechts 13.000 niet- Esten vroegen naturalisatie aan en 17.000 kozen voor de Russi sche nationaliteit. Dat was de nationalisten in Estland een doorn in het oog. Vorig jaar sep tember wonnen zij met over macht de parlementsverkiezin gen: de Russische inwoners wa ren van deelneming uitgesloten. Met de indiening van een nieu we 'vreemdelingenwet' streeft de regering naar een snelle keu ze. Wie geen Estse nationaliteit wal of krijgt, moet als 'vreemde ling' binnen twee jaar een ver blijfsvergunning aanvragen. Wie daarvoor opteert, hoeft geen staatsburger te worden (de ver blijfsvergunning blijft vijf jaar geldig en wordt dan verlengd), maar moet genoegen nemen met minder politieke en econo mische rechten. Een niet-Est' met verblijfsvergunning mag al- leen-meedoen bij lokale verkie zingen en aan privatisering van bedrijf of woning. De graffiti werd in aller ijl van het marmeren bankge bouw in het centrum van Teheran geschrobd. In zwarte letters stond te lezen waar de belangstelling van de Iraan- se jeugd naar uitgaat: 'Weg met de islamitische revolutie! Lang leve Deep Purple!' (de Britse hardrock band). De mohammedaanse schriftgeleerden, de mullahs, zijn er duidelijk niet in geslaagd de verderfelijke culturele in vloed van het Westen te weren. TEHERAN CHARLES RICHARDS THE INDEPENDENT grens van de tolerantie door steeds meer make-up te dragen en steeds meer haar onder hun hoofddoeken uit te laten ko men. In de bazaar verkopen winkeliers witte trouwjurken Bijna de helft van de 60 miljoen Iraniërs heeft nooit een andere heerschappij gekend dan het regime dat na de omverwerping zonder zich te storen van de sjah de touwtjes in han den nam en regeerde volgens de islamitische voorschriften die werden uitgevaardigd door de in tulband getooide wijzen ir de heilige stad Qom. Toch kost het de jongeren weinig moeite om op de hoogte te blijven van de ontwikkelingen in het Wes ten. Radio, fax, en in steeds gro tere mate satelliet televisie en video's, zorgen ervoor dat deze generatie van Iraniërs niet van het buitenland is afgesloten. De Iraanse jongeren weten wat er in de wereld te koop is en de mullahs vechten een verloren strijd. Dit komt nog het duide lijkst tot uitdrukking in de posi tie van de vrouw. Radicale isla mieten, zoals de verslagen pre sidentiële kandidaat Ahmad Tawakoli, willen dat t het ide starre puritanisme v machthebbers. Velen hadden Iran kunnen ver laten, als ze dat hadden gewild. En velen hebben het inderdaad gedaan: zo'n vier miljoen Ira niërs zijn hun land ontvlucht tijdens de bloedige uitbarstin gen na de val van de sjah. De technische staf en het lagere management van belangrijke industrieën hebben hier sterk onder geleden. Maar sommigen keren terug, zoals de ingenieur die er na 18 jaar in het Westen te hebben gewerkt, genoeg van kreeg om 25 procent van zijn inkomsten aan de belasting af te dragen en de rest op te zien gaan aan hypotheek, gas en elektriciteit. Of de jonge journa list die in Los Angeles heimwee kreeg naar de cultuur en sa- niet werken, maar thuis blijven. menleving van zijn geboorte- Vrouwen in de traditionele chador rouwen om de dood van een religieuze leider. De mullahs zijn de grip op Iraanse jeugd inmiddels kwijt Maar ondanks de strikte kle dingvoorschriften genieten Iraanse vrouwen veel meer vrij heid dan hun collega's aan de andere kant van de Golf in het land. Toch vereist de terugkeer naar Iran een zekere mate van aan passing. Je kunt er voor minder 1 beter leven dan in het Wes- Alleen in de monumenten zullen ze worden ge handhaafd, bij nieuwe gebouwen zit hun tijd er op, zegt W. van de Bospoort, ambtenaar bij de ge meentelijke Bouw- en Woningdienst en co-au teur van de Bouwverordening. De verordening was in de praktijk overigens 'al ondergesneeuwd', zegt hij, omdat de introductie van liften en trans portbanden het unieke nut van de hijsbalk had den ondergraven. „Want een beetje verhuizer werkt tegenwoordig toch met zo n motorlift." En er waren al meer uitzonderingen in de voorschrif ten geslopen. Als een pand een breed trappen huis had, of alleen uitneembare 'verhuisramen', was het ook goed. Zo is de Bijlmer grotendeels zonder hijsbalken opgeleverd, net als flatwijken in Noord en West. Dat die stadsdelen zonder twijfel ook déarom nooit tot het echte Amsterdam wor den gerekend, het hart van de stad waar de stra ten nauw zijn en de huizen smal, dat mag volgens Van de Bospoort geen argument zijn. Anders zou de hijsbalk tot de knotwilg van de binnenstad worden: „De oorspronkelijke functie ervan bij de wilg het benutten van de twijgen is voorbij, maar vanuit het misverstand dat het zo hoort worden ze ten koste van veel geld voor de sier in stand gehouden." Toch wil Van de Bospoort de hijsbalk erin houden. Niet om het gezicht daar maakt Monumentenzorg zich maar druk om maar omdat het zulke weergaloos praktische en simpele dingen zijn. Maar de kans dat de hijsbalk in het centrum kan worden uitgeroepen tot ele ment van het 'beschermde Amsterdamse stads gezicht' schat Van de Bospoort klein. Een andere noodsprong, de hijsbalk als 'aanvullende eis' bij nieuwbouw opnemen, ligt niet binnen de rede vanwege de prioriteiten die de stad zichzelf heeft gesteld: éérst inbraakpreventie regelen. Want ook die heeft het Rijk buiten het Bouwbesluit gehou den. zogenaamd pro-westerse Saudi- ten en na de instorting v Arabië. In Iran mogen vrouwen autorij den, werken, stemmen en zit ting hebben in het parlement. Onder hun slobberige gewaad dragen de sjieke vrouwen van de gegoede burgerij strakke spijkerbroeken en modieuze de Iraanse rial waren in het Westen verdiende harde dollars een vermogen waard. Maar de vrijheid van meningsuiting, bij voorbeeld over politieke aange legenheden, is gering. Daar staat tegenover dat de officiële beperkingen op r sportschoenen. Ze verleggen de buitenland zijn verslapt. Ieder een kan terugkomen in de we tenschap dat hij weer weg kan als het hem te benauwd wordt. De mensen die zijn gebleven, klagen vooral over de hoge in flatie, het gebrek aan werkgele genheid voor jongeren en de daling van de koopkracht. On der andere omstandigheden zou dit reden genoeg zijn voor een opstand, zoals veertien jaar geleden. Maar de bewakers van de islamitische revolutie zitten stevig in het zadel. Klachten kunnen worden geuit, maar ie dere georganiseerde oppositie tegen het regime wordt met bruut geweld de kop ingedrukt. De islamitische revolutie is niet geliefd, maar er is geen alterna tief in zicht. Indachtig de manier waarop ze zelf de macht hebben gegrepen, ruimen de leiders van de revo lutie iedere groepering uit de weg die via onafhankelijke in stellingen, zoals het leger of de clerus, haar invloed probeert te vergroten. Iedere georganiseerde vorm van kritiek op het regime wordt in de kiem gesmoord. Politieke partijen zijn verboden. De Be weging voor Vrijheid in Iran met als meest vooraanstaand lid de 86-jarige Mehdi Bazar- gan, de eerste premier na de val van de sjah heeft in de recen te presidentiële verkiezingen niemand kandidaat gesteld, omdat voorgaande verkiezingen volgens hen ook al een scherts vertoningwaren. Bovendien kreeg de beweging geen toe gang tot de media. Alleen vanuit het religieuze establishment wordt openlijk kritiek geurt op het beleid van president Rafsanjani. En hoewel radicale moslims de recente verkiezingen hebben verloren, kreeg hun kandidaat Tawakoli toch nog 24 procent van de stemmen. Dit betekent dat pre sident Rafsanjani op de nodige tegenstand kan rekenen bij de doorvoering van zijn program ma voor economisch herstel, dat een grotere openheid ver eist. Om aan de macht te blijven zal hij een pragmatische koers de van het volk, dat grotere vrij heid en economische welvaart wil, en de onvrede van de clerus, die vindt dat de islami tische revolutie dreigt te verwa teren. De haven van Tallinn is nog steeds TALLINN «HANS JACOBS „Estland is historisch, econo misch en politiek gezien een onderdeel van Rusland. Het was volkomen uit vrije wil dat Est land in 1940 toetrad tot de Sov jetunie. Er was geen sprake van bezetting. De problemen van nu zijn het gevolg van het uit eenvallen van wat op natuurlij ke wijze bij elkaar hoort." Het zijn dit soort uitspraken in dit geval van de gepensio neerde Sovjet-officier Juri Ko- tenkov in een interview met de Engelstalige Tallinn City Paper die de Estse nationalisten aanzetten om het aantal Russen in hun land drastisch te vermin deren. „Er zijn gewoon te veel Russen. Als we als Esten willen overle ven in ons eigen land dan moet het percentage Russen van 40 procent worden teruggebracht tot zo'n 20 procent. We moeten er alles aan doen om de Russen aan te moedigen te vertrekken. Dat kan bijvoorbeeld door ze een vertrekpremie te geven. Of door noodlijdende Russische bedrijven niet te helpen, waar door de werkloos geworden Russen vanzelf weg willen." De Estse tv-journalist Juri Estam, een van de oprichte van de Dekolonisatie Stichtingzorgl op zijn beurt voor onrust onder de Russische bevolking van de kleine Baltische republiek. De bevolking van Estland is on geduldig. Iedereen zette aan het eind van de jaren tachtig zijn schouders onder het bereiken van de onafhankelijkheid. Nu die er eenmaal is en de levenss- standaard drastisch is gedaald, is de bereidheid de broekriem aan te halen verdwenen. In dat klimaat van onzekerheid en van groot belang voor Rusland. economische tegenvallers gedij en rechtse politici goed. En wat is nu eenvoudiger dan de Rus sen de schuld te geven van alle ellende? Moederland Vijftig jaar geleden vormden de Esten de onbetwiste meerder heid in de Oostzee-staat: bijna 90 procent. Tijdens het Sovjet bewind de Sovjet-bezetnng zeggen de Esten is dat aantal scherp gedaald (tot 60 procent) door de komst van honderddui zenden arbeiders uit Witrus- land, Rusland en Oekraïne. Een industriestad als Narva bijvoor beeld is bijna geheel Russisch. De Estse regering heeft er wei nig te vertellen en de Russen hebben herhaaldelijk gedreigd met afscheiding en aansluiting bij het 'moederland'. Maar ook in de hoofdstad Tallinn, met zijn ring van grauwe betonblok ken, zijn de Esten numeriek in de minderheid. De Esten voelden zich in het nauw gedreven. „Het waren te veel Russen tegelijkertijd. Bo vendien kregen ze de beste ba nen, de beste huizen en gedroe gen ze zich alsof dit hun land was. Dat was gezien vanuit de optiek van de Sovjetunie wel zo, maar wij hebben ons daar nooit bij neergelegd. Het is daarom logisch dat we nu andere wet ten aannemen, waarin de Esten hun historische rechten herstel len en zelf uitmaken wie het staatsburgerschap krijgt", vindt Lidia, die in St. Petersburg een tijdje op het Estse consulaat heeft gewerkt. Estland stelde als eerste van de Baltische republieken een vi sumplicht in voor inwoners van Rusland. Het vrije reizen van de naar schatting 23.000 Russische Siauliai 'Paneve? LITOUWEN l, Kaunas wit- j j rusland Kaliningrad s. 4 VILNIUS/ (kóninqsDerqen)*\ Jd j Minsk j POLEN tfN'~ militairen werd aan banden ge legd. Beide maatregelen zijn een voortdurende bron van irri tatie. Bij de grensovergang tus sen Narva en Ivanogrod staan nu kilometerslange files, want de Russen hebben op hun beurt ook de grenscontrole ver scherpt. Besprekingen over eventuele grenscorrecties de Sovjetunie voerde na de be zeting enkele 'grenswijzigingen' doorzijn opgeschort. Taaiexamen „Er waren eigenlijk altijd weinig problemen tussen Russen en Esten", meent Alexander, een etnische Rus die een paar maanden geleden met succes het Estse taaiexamen heeft afge legd en nu een Estlands pas poort bezit. Dat veel Russen zich nu niet op hun gemak voe len, komt omdat ze de taal niet meester"zijn. En een elementai re kennis van de taal is voor waarde voor het verkrijgen van het staatsburgerschap. „Ests stond altijd wel op het school rooster, maar omdat het in de praktijk niet hoefde te worden gebruikt, hebben veel mensen het nooit goed geleerd. Je zou kunnen zeggen dat het expres zo werd onderwezen, dat je er niets mee kon doen", meent Alexander, die zelf leraar Engels is aan een Estse school in Tal linn. Taaiexamens zijn er op verschil lende niveau's. „Je moet voor een examen betaden, maar je kunt het zo vaak doen als je zelf wilt. Ik dacht niet dat ik in één keer zou slagen voor het exa men dat nodig was om mijn baan te houden èn een pas poort te krijgen. Ik woon dan wel mijn hele leven in Estland, met mijn familie, kennissen en vrienden spreek ik meestal Rus sisch. Dat is mijn moedertaal", legt Alexander uit. De taaimaatregelen die de Esten (en Letten en Litouwers) bij het herstel van hun onafhankelijk heid namen, sloot een groot deel van de bevolking uit van werk, met name bij de overheid. Daar is kennis van de landstaal namelijk verplicht. „Objectief gezien is dat natuurlijk geen vreemde maatregel. Elk land heeft zo'n wet. Een Nederlandse ambtenaar moet ook Neder lands spreken", vindt Lidia, „maar voor de Russen die hier al 50 jaar wonen is het allemaal moeilijk te begrijpen". Nervositeit De nationalisten in Moskou 'S HANS JACOBS hebben zich nooit neergelegd bij de afscheiding van de Balti sche republieken. De militaire installaties aan de Oostzeekust zijn van groot belang voor Rus land, dat daarom nog maar wei nig aanstalten maakt om de ba ses te ontruimen. De afgelopen drie maanden is de nervositeit bij met name de regeringen van Estland en Letland alleen maar toegenomen. Niet alleen de uit spraken van president Jeltsin, die Estland al van 'etnische zui vering' heeft beschuldigd en de besprekingen over de terugtrek king van de troepen heeft opge schort, zorgen voor spanningen. Ook het gedrag van die troepen zelf is een bron van zorg. Tot driemaal toe hebben de Russische troepen nu al oefe ningen gehouden die het inne men en 'heroveren' van strate gische objecten in de Baltische staten tot doel hadden. Koren op de molen van de Estse natio nalisten, die verwijzen naar 1939 toen de Sovjetunie zijn troepen aan de Oostzee instal leerde. „Zie je wel dat de Rus sen niet te vertrouwen zijn?", merkt premier Mart Laar op. „De wereld kan nu zien dat de Russische troepen een bron van instabiliteit zijn en een gevaar vormen voor de onafhankelijk heid van Estland." De reactie vanuit Riga was iets gematigder, mede omdat daar ook het resultaat van deze her haalde oefening bekend was: de militairen concludeerden dat ze dit keer niet in staat waren de Baltische staten te verslaan. Dit is het zesde verhaal uit een serie over de Baltische republie ken. Eerdere verhalen versche nen op 5,10,12,17 en 19 juni

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2