Leidsch Dagblad Ambtenaar rommelt met bijverdienste Opa misbruikte kleinkinderen Groothandel Esveha gaat weg uit Alphen Egypte aan de Amstel Traditionele Turkse snor uit de gratie Leidse wethouder: GGD moet hasj gaan verkopen Badkamers half geld Regeringsfracties willen proef met begeleid rijden jongeren Onderzoek fraude begrafenisondernemers BEL: GOED NIEUWS X DONDERDAG 24 JUN11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40190 LOSSE NUMMERS 1,60 DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN Een 61-jarige Alphenaar heeft tussen 1986 en 1992 diverse malen ontucht gepleegd met drie van zijn kleinkinderen. De man betastte de geslachtsdelen van zijn kleindochter en zijn twee kleinzoons. Het meisje was op haar tweede en derde jaar minimaal zes maal slacht offer van de praktijken van haar grootvader. Opa betastte haar als hij op zijn kleindochter pas te. De jongens kregen met hun ontuchtige opa te maken toen ze een jaar of zes waren. Aan de ontucht met het meisje was toen al een eind gekomen, om dat de ouders erachter waren gekomen. De ouders van de jongens brachten hun kroost echter nog gewoon in de vakan ties en in het weekeinde naar de opa. Toen de jongens in oktober vorig jaar niet meer bij hun grootvader wilden logeren, kwam de zaak aan het rollen. De man is in 1980 al veroor deeld voor ontucht met een buurmeisje. Ook zijn eigen dochters zou hij vroeger hebben lastiggevallen. De Alphenaar stond gisteren bij de Haagse rechtbank terecht voor de ontucht met zijn klein kinderen. Officier van justitie F. Slits eist? 240 uur dienstverle ning en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van zes maanden. Advocaat F. van der Zwan was het daar niet mee eens. „Als we het vergelijken met de straffen die geëist worden in de Epese incestzaak, dan vind ik deze eis toch bijzonder hoog", aldus Van der Zwan. Het gerechtshof doet 6 juli uitspraak. Pagina 21: Ontucht kon lang doorgaan in gesloten familie. Estland 2'Er zijn te veel Russen in Estland. Als we wil len overleven dan moet het percentage Russen worden teruggebracht.' Geweld Zuid-Afrika 5 De Zuidafrikaanse lei ders Mandela en But- helezi gaan samen optre den tegen het geweld door hun aanhangers. Lijkenpikkers 7 Het Leidse Werfpop- festival op 11 juli heeft zes acts. Maar 'lijkenpik kers' als Wild Child zijn niet uitgenodigd. ALPHEN AAN DEN RUN Esveha, groothandel in school- en kantoor benodigdheden, vertrekt nog dit jaar van de Ondernemingsweg in Alphen aan den Rijn. De directie wil magazijn en expeditie on derbrengen in Den Bosch. Esveha is nu in een straal van 30 kilometer rond Alphen op zoek naar geschikte kantoorruimte. Bij het Alphense bedrijf werken nu hon derd mensen, van wie veertig in het maga zijn. Het is nog niet bekend wat de verande ringen voor de werkgelegenheid gaan bete kenen. Van Esveha, onderdeel van de Van Dorp Groep, is vooral het eigen merk Multo ringbanden bekend. Bovendien verkoopt het bedrijf school- en kantoorbenodigdhe den zoals Rijam agenda's, Typp-ex, Cellota pe, en Caran d'Ache potloden. De opsplitsing van het bedrijf leidt vol gens de directie tot verlaging van de kosten. In Den Bosch maakt Esveha gebruik van een distributiecentrum waar al drie andere ondernemingen van de Van Dorp Groep zijn ondergebracht. De ondernemingsraad van Esveha moet nog advies over het plan uitbrengen. Rekenkamer kraakt controle ministeries Minister Dales (binnenlandse zaken) komt nog deze zo mer met een strakke regeling voor nevenfuncties van rijksambtenaren. Zij heeft dit de Algemene Rekenkamer toegezegd. Die achterhaalde dat de bestaande regeling niet werkt, zo blijkt uit het 'juni-rapport' van de Rekenka mer dat vanmorgen is gepresenteerd. den haag gpd De Rekenkamer ontdekte onder meer het volgende: De regeling dat een ambte naar geen salaris krijgt voor de tijd dat er geen dienst wordt vervuld omdat betrokkene ac tief is in een nevenfunctie, wordt nooit toegepast Ambtenaren die als commis saris bij een onderneming zijn aangesteld, dragen de vergoe ding voor dat werk niet of maar voor een deel af. Volgens de re gels moeten zij de hele vergoe ding inleveren. De registratie van nevenfunc ties die ambtenaren hebben is op de departementen erg slecht. Artsen die zijn verbonden aan het ministerie van justitie, hoef den tot voor kort maar de helft van de tijd aanwezig te zijn. Daarbuiten moesten ze 'op roepbaar' blijven. Zo werd de artsen de mogelijkheid gegeven in die tijd een eigen praktijk te vervullen. De Algemene Rekenkamer deed het onderzoek naar nevenfunc ties van ambtenaren tussen 1990 en 1992. Het werd op ze ven departementen gehouden: Justitie, Binnenlandse Zaken, Onderwijs, Financiën, Verkeer en Waterstaat, Economische Zaken en WVC. In totaal wer den 127 gevallen nagetrokken. De Rekenkamer achterhaalde er daarvan zelf 99. Die stonden niet eens genoteerd bij de mi nisteries. Van de onderzochte groep ambtenaren hadden er 73 een politieke nevenfunctie: vooral als wethouder, lid van de ge meenteraad of provinciale sta ten. De regels voor nevenfunc ties waren bij 33 ambtenaren uit deze groep niet goed gehan teerd. Nog eens 54 ambtenaren hadden een niet-politieke ne venfunctie. Het betrof vooral hoogleraren (27) en docenten (10). Bij deze groep werd in 43 gevallen de regeling voor bezol diging niet goed toegepast. In een reactie liet minister Dales vanmorgen weten dat de integriteit van het openbaar be stuur in het geding is. Minister Kok (financiën) reageerde ge schrokken. Volgens hem kan het kabinet niet langer afwach ten en moet een actief beleid worden gevoerd. De Rekenkamer wijst er in het juni-rapport op dat al in 1987 is bepaald dat een ambtenaar geen salaris mag krijgen voor de tijd die aan een nevenfunctie wordt besteed. Die regel is in 1991 nog eens herbevestigd. In de nota over ambtelijke corrup tie van eind vorig jaar werd de zaak weer aangekaart. De Re kenkamer dringt er nu op aan de regeling veel breder bekend te maken en strakker te hante- Amsterdam Egyptenaren, Romeinen, nymfen en een bordkartonnen sfinx bevolkten gisteravond de nieuwe Parkhal van de RAI in Amsterdam. Na vier slopende repetitieses sies in hun eigen kloffie, werden de 750 figuranten van de monsterproduktie 'Aïda' gis teren voor het eerst in hun kostuum gehesen voor de 'generale'. Vanavond beleeft het spektakelstuk van de Italiaanse maestro Giuseppe Raffa zijn Nederlandse première in de Amstelstad. Verdi's opera neemt in Raffa's theatrale aanpak niet minder dan vier uur in beslag de dirigent spreekt daarom zelf liever van operama, een combinatie van opera en drama. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE istaneul afp De Turken zijn blij met hun eerste vrouwelijke premier, Tansu Ciller, en dat laten ze merken ook. Sinds haar ver kiezing verdwijnen de snor ren, hét symbool van de Turkse mannelijkheid, als sneeuw voor de zon. Parle mentsleden en leiders van de Partij van het Rechte Pad (PJV) verwelkomen Ciller door massaal hun snorren af te scheren. Andere be kende persoonlijkheden volgen hun voorbeeld. Op het partijcongres van de PJV is het aantal snorloze mannen zichtbaar gestegen, zo schreef de krant Hiir- riyet „Voorheen waren de congressen van de PJV ver zamelplaatsen van snordra gers", aldus de krant. Ook de hoofdredacteur van de krant doet mee aan de mo de. De foto boven zijn co lumn toonde hem vorige week voor het eerst met een kale bovenlip. De impopulariteit van de snor komt niet helemaal onverwacht. Een onbehaar de bovenlip is bij de Turkse intelligentsia al zo'n twee jaar het symbool van mo dernisme. Kamer ziet weinig in grootschalige invoering systeem leiden aad rietveld Hasj moet in Leiden legaal kun nen worden verkocht bij GGD- vestigingen en gezondheidscen tra. Dat vindt PvdA-wethouder S. de Vreeze (volksgezondheid). De wethouder wil dat zijn' plan voor legale verkooppunten van softdrugs in het verkiezingspro gramma van de PvdA wordt op genomen. „Ik zou mij kunnen voorstellen dat Leiden op dit punt een voortrekkersrol ver vult." De Vreeze stoort zich aan de dubbele moraal van het over heidsbeleid. „Roken wordt bij voorbeeld bestreden, maar re clame voor roken is toegëstaan. Wij vinden sport belangrijk voor de volksgezondheid, maar sportclubs draaien financieel op de baropbrengsten van de kan tine." Die dubbele moraal ziet hij ook in het beleid ten aanzien van alcohol en softdrugs. „Meer dan 600.000 Nederlanders drin ken acht glazen alcohol of meer per dag. Maar alcohol is maat schappelijk geaccepteerd, dus aan de problemen die door al coholgebruik ontstaan wordt niets gedaan." De Vreeze vindt dat de handel in en het gebruik van hasj tot een probleem voor de openbare orde is gemaakt door het dub belhartige overheidsbeleid. „Hasj roken wordt gedoogd, koffieshops worden gedoogd, maar handelen in hasj is verbo den, en daardoor zit het toch in de criminele sfeer. Terwijl het roken van een paar stickies niet schadelijker is dan het drinken van tien glazen alcohol." De Vreeze weet dat er allerlei haken en ogen zitten aan zijn voorstel voor legale verkoop. „Er is nationale en internatio nale wetgeving die zich daarte gen verzet. Maar daarover moe ten we dan maar eens met ho gere overheden gaan praten." De wethouder heeft geen haast met zijn plan. „Je moet hier na tuurlijk wel heel goed over na denken en zorgvuldig de conse quenties overwegen. Anders zit je straks met een stroom drugs toeristen naar Leiden en dat is niet de bedoeling." Hans Verkerk gaat verbouwen, en daarom verkopen wij onze showroom badkamers voor Vz geld. Tevens hebben wij kra nen, wastafels, toiletten, baden en accessoires op voorraad die ook voor Vz geld weggaan, dus wie van plan is zijn badkamer of toilet te verbouwen kan nu zijn slag slaan. Maar wacht niet te lang. Want op is op. De ac tie start vandaag en loopt tot al les op is! (N.B. klanten worden op volgorde van binnenkomst geholpen. Voor informatie: 01722-5564. Graag tot ziens bij TER AAR WESTKANAALWEG 100 - 01722-4441 ALPHEN A/D RIJN GOUWESTRAAT 60A - 01720-76672 den haag gpd Dc regeringspartijen CDA en PvdA willen jonge automobilis ten in spe bij wijze van proef toestaan onder begeleiding van een volwassene te rijden, vóór ze rijles gaan nemen. Op die manier kan de rijvaardigheid wo/den verbeterd en de ver keersveiligheid worden ver groot. Het onder begeleiding rij den is onder meer bepleit door de Raad voor de Verkeersveilig heid. CDA en PvdA zien echter niets in verlaging van de leeftijd waarop echte lessen kunnen worden genomen. Voor de op leiding tot vrachtwagenchauf feur mag de leeftijd wel zakken naar 16 jaar. Snorfietsers onder de 21 jaar moeten net als brom fietsers een 'rijbewijs' halen. Dat bleek gisteren bij het begin van het debat over de nieuwe Wegenverkeerswet van minister Maij-Weggen (verkeer en water staat). In Frankrijk mogen 17-jarigen onder begeleiding van een vol wassene de weg al op, ter ver vanging van rijlessen. Hoewel dit systeem 'sympathiek' wordt gevonden, zien CDA en PvdA vooralsnog niets in grootschali ge invoering. De partijen vrezen voor teveel bijklussende bege- den haag •gpd De Economische Controledienst doet on derzoek naar fraude en betaling van steek penningen bij begrafenisondernemers, steenhouwers en beheerders van aula's. Een onderzoek in Friesland, dat afgelo pen maanden is gehouden, moet duidelijk maken in hoeverre deze bedrijfstak gezon de concurrentie uitsluit en zondigt tegen de wet Economische Mededinging. De uitslag van het Friese onderzoek is bepalend voor verder onderzoek naar bedrijven in deze branche. Volgens een woordvoerder van de Con troledienst wordt het onderzoek uitgevoerd op verzoek van minister Dales van binnen landse zaken. Zij was er door leden van de Eerste Kamer op geattendeerd dat begrafe nisondernemers ..een machtspositie heb ben die in strijd is met het algemeen be lang". De begrafenisondernemers zouden tipgevers, zoals kosters en gemeenteambte naren. forse premies betalen. Op hun beun zouden steenhouwers ongebruikelijk grote provisies uitkeren aan ondernemers die be stellingen voor gedenktekens naar hen doorspelen. Glenn Helder -s fr Glenn Helder ver- Z J ruilt Sparta voor Vi tesse. De 25-jarige Leidse profvoetballer tekende een contract voor drie jaar. Geen krant ontvangen 071-143241 EE, SERVICE-Of HET WOORD IS AAN Jean 'Toots' Thielemans Geloven in applaus is het domste wat een mens kan doen. Als ik thuis, desnoods op het toilet, mag blazen, ben ik net zo gelukkig als op een festival. VANDAAG Buitenland 5 Cultuur Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen Info Programma's- Randstad Regio Religie Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Af en toe zon Koel weer. Wisselend bewolkt en een enkele bui Vrijwel overal droog Minimumtemperatuur om streeks 10 graden, middagtempe- ratuur ongeveer 17 graden. Zwak ke tot matige noordwesten wind, rond kracht 3. Wapenschild burggraaf van poort gestolen Een van de wapenschilden van burggraaf Nicolaas van der Vel de is deze week gestolen van een poort van de Burcht in Lei den. Een ander wapen aan de zuidelijke poort van de Burcht werd beschadigd. De wapenschilden hebben vooral historische waarde. Het is de politie nog niet duidelijk of het gaat om vandalisme of om pure diefstal. I-eidach*®1' Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. leiders, die de reguliere rijscho len brodeloos kunnen maken. Met een proef gaan ze echter akkoord. Een meerderheid in de Twee de Kamer verzet zich tegen het voorstel om automobilisten persoonlijk het kenteken te la ten registreren op het postkan toor. Op die manier wil Maij fraude tegengaan. CDA. PvdA en WD willen toestaan dat ook erkende gara gebedrijven nieuwe auto's voor hun klanten op kenteken kun nen inschrijven. Dat kan door de garages een computerver- bindirtg met de bestanden van de Rijksdienst voor het Wegver keer (RDW) te geven. Voor dc identiieitscontrole van de koper moet de garagehouder dan zorg dragen. Het CDA pleitte ervoor de RDW-bestanden voor een extra controle aan de bestanden van de bevolkingsregisters te koppelen. CDA en PvdA willen ook bij elke inname van het rijbewijs wegens slecht rijgedrag, een 'tweede opinie' wordt gevraagd. Op die manier heeft de betrok ken automobilist meer moge lijkheid tot verweer en de over heid meer zekerheid dat het rij bewijs terecht is ingevorderd. Voorletter*. Adres Tri j (I m b.,.rfpng) Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: 0 Per maand, automatisch 28.75) Q Pc kwartaal 0 via ai reptgiro 82.85) n automatisch H2,8."o Nr. hank/giro: Handtekening Ofbd 071-128030

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1