Groep evangeliseert bij house-party's Kerk Samenleving 'Het is me in de kerk nog weieens wat te kil' DONDERDAG 24 JUN11993 BUITENLAND KORT Italiaanse RvK Waarschijnlijk wordt ko mend najaar in Venetië de "eerste lokale Baad van Ker ken van Italië opgericht. De kerken in Venetië hebben de eerste stap gezet om tot oprichting van zo'n raad te komen, zo heeft het Itali aanse protestantse persbu reau NEV bekendgemaakt. Een groep anglicanen, bap tisten, rooms-katholieken. lutheranen, methodisten, orthodoxen en waldensers heeft voorlopige statuten opgesteld, die voor oktober door de leiding van de ver schillende kerken moeten worden goedgekeurd. De kerkleden willen het weder zijds begrip en het oecume nisch bewustzijn van de kerken stimuleren. Volgens het voorstel van de kerkle den hebben alle kerken evenveel zetels, ongeacht hun aantal leden. De raad kan alleen beslissingen ne men, als alle deelnemende kerken ermee in kunnen stemmen. Steun Hongarije (1) Hongaarse christenen kun nen voor een studie theolo gie. rechten of letterkunde binnenkort terecht op de eerste christelijke universi teit van Oost-Europa. De Gaspar Karóli universiteit gaat vanaf september met Nederlandse steun van start in de Hongaarse plaatsen Boedapest en Kecskémet. „Er is een enorm tekort aan christelijke onderwijsgeven den in mijn land,' vertelde dr. L. Hegedüs, voorzitter van de hervormd /gerefor meerde kerk van Hongarije tijdens een bijeenkomst in Utrecht. Steun Hongarije (2) „Sinds het einde van het communistische bewind in Hongarije is er een groot geestelijk vaccuum. De christelijke scholen groeien heel snel, inmiddels zijn het er vijftig - maar de leraren ontbreken. Daarom hebben we vorig jaar aan onze ge loofsgenoten in Nederland gevraagd of ze mee wilden helpen bij het opzetten van een reformatorische univer siteit.'" Hongaarse theolo gen vroegen de christelijke Nederlandse onderwijsin- stantie Educa Transfer In ternational (ETI) om advies en financiële middelen. Eli richtte een werkcomité op waarin twaalf vooraan staande leden van de Ne derlandse gereformeerde gezindte zitting kregen. Kostbare bijbels Drie van de zeldzaamste bijbels in de wereld hebben- deze week op een veiling in Londen 221.200 pond (on geveer 020.000 gulden) op gebracht, zo heeft het vei linghuis Sotheby's meege deeld. Voor het eerst in eeuwen werden drie Wyclif- fe-bijbels tegelijkertijd ter verkoop aangeboden. De koper was een Inndense handelaar die tweemaal de geschatte waarde voor de boeken overhad. De bijbels zijn genoemd naar de veertiende-eeuwse geleerde John Wycliffe, die als eerste de bijbel uit het 1 atijn in het Engels vertaal de. De bijbelvertaling was illegaal en personen die op het bezit ervan werden be trapt, konden als ketter op de brandstapel worden ge bracht. De bijbel waren daarom zo klein dat ze ge makkelijk konden worden verborgen. Zij kunnen al- BEROEPINGSWERK PMT in Zagreb ROTTERDAM ANP Een groep evangelische christenen heeft zich gebundeld om bezoekers van house-party's te evangeliseren. De werkgroep 'Naar house' telt acht leden en mobiliseert per house-party vijftig tot honderd christenen die bij de in gang folders uitdelen en met jongeren in gesprek probe ren te komen pver het geloof. gen te ondernemen. Daarnaast noemt Hietbrink, lid van een pinkstergemeente in Rotterdam, de gemiddelde hou se-party „gigantisch occult"..Hij wijst hij erop dat de house-mu- ziek die op de party's wordt ge draaid „enorm opzwepend" is. Gecombineerd met het gebruik van verdovende middelen, zoals XTC en LSD, lichteffecten en „filmbeelden van demonische aard" kan dit tot gevolg hebben dat de jongeren in „geestesver voering" raken en aangezet kunnen worderï tot „immorele „Op house party's zijn gemid deld zo'n 10.000 jongeren bij een", vertelt Rob Hietbrink, één van de leden van de werkgroep. Dat is de voornaamste reden om op die plek het evangelie te verkondigen. De eerste aanzet tot de oprichting van 'Naar house' is gegeven door een „broeder in de Here", wiens zoon house-party's bezocht. Toen hij een keer ging kijken, schrok hij zo van wat hij aan trof, dat hij besloot hier iets te- daden". De werkgroep is bezig een landelijk netwerk te vormen om kerken snel te kunnen mobilise ren in plaatsen waar grote hou se-party's gehouden worden. Daartoe stuurt de groep de ker ken een brief waarin het initia tief wordt toegelicht, en aan kondigingen van house-party's in de buurt, waar de christenen zich kunnen verzamelen om de jongeren te bekeren. De strooifolders voor de par ties zijn volgens Hietbrink „rechtstreeks afkomstig uit de satanskerk zelf'. Hij maakt dat op uit de demonische voorstel lingen op deze folders en de na men van de house party's, die aangekondigd worden als 'Trip to dreamland in erotic city', 'Trip to hell', 'Dance to Eden' en 'Immortality'. te Vlaardingen H. Gaasbeek te Zeven- huizen(ZH); te Vlaardingen H. Mast te Ridderkerk; te Vlaardingen (beiden part-time) dr. J.J Suurmond teGendt (part-time) en mevr ds M E. Suurmond-Vonkemijn te Angeren (part-t P W Dekker t< GEREF. KERKEN VRIJG. Beroepen: te Vroomshoop P R Baas te Spakenburg-Zuid (voor de miss.dienst op Irian Jaya). teCreil i.c.m. Nagele E.J. Hempenius, kandidaat te Kampen. NED. GEREF. KERKEN Beroepen: te Hoorn (part-time) C.T. de Groot, kandidaat te Wijk bij Duurstede. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Amsterdam-Noord, te Ber- kenwoude. te Boskoop, te Oostkapelle en te Westkapelle G. Clements, kandi daat te Eist (Gld); te Nieuwdorp P. Melis te Nieuw Beijer- alsnog: GIRO 340036 AFSCHEID BISSCHOP BAR leiderdorp In de Kroatische hoofdstad Za greb is een protestants militair tehuis geopend, bedoeld als ontmoetingsplaats voor VN-mi- litairen. Dit project is mogelijk gemaakt door de honderddui zend leden en begunstigers van de Koninklijke Nederlandse Mi litaire Bond Pro Rege, die tot op heden alleen tehuizen in Neder land en Duitsland exploiteerde. Het gebouw biedt behalve een recreatiezaal kantoorruimte voor de diensten Geestelijke Verzorging, zodat ook de kerk diensten in het tehuis kunnen worden gehouden. Vooral dank zij de voorbereidende werk zaamheden van de comman dant en het personeel van het Nederlandse Detachement UN- PROFOR heeft de Bond het te huis in het voormalige Joegosla vië kunnen openen. Het gebouw is midden in de kazerne gevestigd, vlak bij de le geringsgebouwen van het Ne derlandse Detachement. In de buurt worden de kolonnes ge formeerd voor de transporten met hulpgoederen en militair materieel. DE nfe"NQ worden gelezen Wat beweegt iemand om te kiezen voor een loopbaan in dienst van de kerk? Leiderdorper J. Henzen (30) ging aanvankelijk theologie studeren om 'te ontdekken waar zijn wortels lagen'. Pas toen hij tijdens een stageperiode in de Merenwijk en als pastoraal werker in Hoogmade in aanraking kwam met de praktijk, groeide bij hem het idee om dominee te worden. De hervormde Henzen hoopt deze zomer kerkelijk examen te doen en vervolgens zijn studie In het najaar al te ronden. LEIDERDORP DICK VAN DER PLAS „De basis voor mijn persoonlij ke relatie met God heb ik gelegd in de evangelische beweging. Wat ik daar heb geleerd is dat de werking van de Heilige Geest ook de ruimte moet krijgen bin nen de gemeente en binnen de kerkdienst. Mensen zeggen wei eens tegen'me: je bent zo en thousiast op de kansel. Dat pro beer ik inderdaad uit te stralen. Het is me in de kerk nog wei eens wat te kil. De afstand tussen de evange lische beweging en de confes sionele richting binnen de Ne derlandse Hervormde Kerk, waartoe ik mijzelf momenteel reken, is niet zo groot als die op het eerste gezicht lijkt. Heel op vallend is dat de volle evangelie gedachte sterke raakvlakken heeft met de opvattingen in confessionele kringen. Het cen traal stellen van de persoon van jezus Christus, daar moet het volgens mij om gaan. In de kern is de dogmatiek hetzelfde. Het gaat om die persoonlijke God, die het leven aanbiedt en die de vrijheid geeft, maar die ook vraagt of je daar wat mee doet. Een studeerkamerdomirtee zal ik wel niet worden. Ik heb al tijd veel aan sport gedaan - met name aan schaatsen en skeele ren - en ik werk ook graag in m'n groentetuin. Dat doe ik in feite al vanaf m'n elfde jaar. Momenteel bewerk ik een stuk grond van zo'n 220 vierkante meter. Ik ben geen aanhanger van de natuurlijke theologie, Leiderdorper J. Henzen: „Een studeerkamerdominee zal ik wel niet worden." FOTO LOEK ZUYDERDUIN maar ik zie in de schepping wel veel van Gods goedheid en grootheid. Verder ben ik graag onder de mensen. Aan mijn medestuden ten zie ik hoe belangrijk het is om die contacten te onderhou den. Zij wonen vaak op kamers en vervreemden in dat studen tenmilieu toch een beetje van de 'gewone wereld'. Ook als predikant vind ik het belangrijk dat je dichtbij de mensen staat, al zijn er soms wel momenten dat je - vanuit het ambt gezien - wat afstand moet nemen. Het in de praktijk werken bin nen een kerkelijke gemeente heeft mij echt gestimuleerd om deze richting op te gaan. Dat begon eigenlijk in 1988 tijdens mijn stage in de Leidse Meren wijk. Samen met vier andere theologiestudenten kreeg ik hier van de universiteit de gelegen heid om twee jaar lang aan op bouwwerk te doen. Ieder van ons had in feite zijn eigen wijkje waar hij pastoraal verantwoor delijk voor was. Het preken, de huisbezoeken en het geven van catechese spraken mij enorm aan. Echte predikantservaring heb ik opgedaan toen ik vanaf okto ber 1990 als pastoraal werker actief was in Hoogmade. Er is daar een kleine hervormde streekgemeente, die gewoonlijk wordt geleid door een dominee die met emeritaat of met de vut is. In een periode van 2,5 jaar dat ze zonder eigen predikant zat, nam ik in feite alle taken waar. Dat heb ik ervaren als een hele unieke tijd. Wel was het steeds zoeken naar een goed evenwicht. Als ik hafd studeer de had ik het idee dat het ten koste ging van de gemeente en als ik veel in de gemeente actief was, had ik het idee dat mijn studie eronder leed. Het werken in de praktijk heeft ook bijgedragen aan mijn ontwikkeling. Ik denk dat het goed is geweest om langzaam naar een eigen gemeente toe te groeien. Er was een tijd dat ik mij wat jong heb gevoeld, maar nu heb ik toch het idee dat ik een eigen lijn aan het uitzetten ben. Hoewel er formeel geen con tacten mogen worden gelegd voordat je je studie volledig hebt afgerond, ben ik toch al door verschillende kerkelijke gemeenten benaderd. Ik heb hier inmiddels zes profielschet sen liggen. Tijdens de diensten die ik de afgelopen periode heb geleid, zijn er ook al meerdere hoorcommissies geweest. Bij de uiteindelijke keuze voor een eerste standplaats is de sfeer in zo'n gemeente heel belangrijk. Ik moet het idee hebben dat ik me er thuis voel. Ik geloof ook wel in een roeping naar een be paalde plaats, dat God het pro ces op een bepaalde manier leidt. Als lid van de hervormde kerk sta ik wat sceptisch tegenover het verregaand samenwerken met andere kerken. Het opzet ten van gezamenlijke activitei ten, zoals bijvoorbeeld ge- sprekskringen, vind ik heel nut tig en stimulerend. Maar daar naast vind ik het belangrijk om de ruimte te blijven houden om je geloof op je eigen manier te beleven. Als de oecumene te ver wordt doorgevoerd, voorzie ik dat kerken hun identiteit verlie- Over de toekomst ben ik ove rigens niet somber. De kerk kan dan in een crisis zijn, dat geldt niet voor de gemeente van Je zus Christus. Die leeft. Daar ben ik van overtuigd." COLOFON advertenties Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbiaduitgeveri] Darmate bv. DIRECTIE J de Vr.es, G.P Arnold (ad/). ma.-vrij. van 08 00-1700 uur Telefoon. 071-356230 rubrieksadvertenties HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Frans Nypels. Henk van der Post (ad/) hoofdkantoor Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden. 5/eufe'f/esTelefoon 071-143545 abonnementen Tel 07 M 28030 bijvooruitbet (m Kanaalstraat 26a Lisse Tel. 02521-19353, Fax 02521-19610 postadressen telefax k lach'ten b ezorgIng? ma t/m'vrij 18 00-19 30 uur. Leiden fam berichten 071-323508. Le.den redactie 071-321921. 071-143241 HET WEER Wat optimistischer Een zwak koufront, dat gisteren rond de middag van noord naar zuid over het land bewoog, intro duceerde een verse partij koude lucht afkomstig van de zeegebie den tussen IJsland en Noorwe gen. Dat was met name in de noordelijke provincies te merken, waar het kwik tijdens enkele pit tige buien onderuit ging naar 11 tot 13 graden. De westelijke kuststrook hield het nagenoeg droog, al werd het nogal 'druk' in de lucht tijdens het voorbijtrekken van wolkenla gen op verschillende niveaus. Hier werd een maximum van 17 graden gehaald, maar in de wind voelde het bepaald fris aan. Later op de dag kwam er zicht op een typische polaire lucht met een grote helderheid, waarin opbol lende cumuli van zee kwamen binnen drijven. In deze tijd van het jaar zien we die wolkensoort vooral boven land ontstaan. De aangevoerde lucht uit het hoge noorden was nu echter kouder dan het zeewater voor onze kust (16 graden). Dat werkt onstabili teit van de atmosfeer in de hand en 0an kunnen ook boven zee stapelwolken worden geboren. Vandaag bevinden we ons op nieuw in een schone en heldere luchtmassa. De neiging tot buien wordt onderdrukt, dank zij een hogedrukuitloper boven West- Europa, waarbij de zon wat vaker te zien is. Ook morgen zijn er op klaringen, maar er komt wel een nieuwe, niet al te actieve storing van de Noordzee afzakken. Naast de plaatselijke bui, blijft er ge noeg ruimte voor zon. Fris is het wel bij 15 tot 17 graden (nor maal 21). De toekomst ziet er wat optimis tischer uit. Het hele patroon van hoge- en lage drukgebieden schuift tijdens het weekeinde naar het oosten op en daarmee ook de koude noordelijke stro ming. Een nieuwe hogedrukkern, nu nog bij de Azoren, wordt dan boven de Britse Eilanden ver wacht. Het systeem neemt war mere oceaanlucht met zich mee, zodat het geleidelijk weer gaat opwarmen tot circa 20 graden op zondag. Verder blijft het vrijwel droog met een afwisseling van zon en wolkenvelden. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met het zuiden regen. Maxima van 14 graden langs de Noorse westkust tot 18 in vooral in het zuiden buien. In het noorden morgen op de meeste plaatsen droog. Maxima ongeveer 18 gra- vandaag ook den r< J15. i het r Denemarken: Half tot zwaar bewolkt en een toenemende kans op enkele buien. Middagtem- peratuur ongeveer 16 gra den. .Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden afgewisseld door nu en dan zon" In oost-Schotland kans op een bui. Middagtemperatuur van 14 graden in Schotland tot 20 bij Wolkenvelden, ook af en toe zon en droog. Maxima ongeveer 18 graden. Noord- en Midden-Franki ijk: Droog en perioden met zon. Maxima van 17 graden langs de Kanaalkust tot 24 bij Dijon. Portugal en Madeira: Portugal: Perioden met zon, maar mor gen in het noorden meer bewolking en kans op een bui. Middagtemperatuur 24 graden aan zee tot 28 graden Middagtemperatuu r ongeveer 23 gra- Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. VRIJDAG 25 JUN11993 Zon- en maanstanden Zon op 05.18 Zon onder 22.01 Maan op 12.07 Maan onder00.12 Waterstanden Katwijk Hoog water 07.38 20.11 Laag water 03.26 15 40 graden. Langs de Costa's overwegend zonnig en in de middag 26 tot 30 gra den. In het binnenland vooral m het midden en zuiden zonnig en warm met maxima van 26 graden in het noordwes ten tot 33 in Andalusië. Canarische Ei landen: Overwegend zonnig en maxima rond 26 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Overwegend zonnig en maxi ma aan zee rond 24 graden. Tunesië: Overwegend zonnig en maxima aan de stranden tussen 30 en 35 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima van 23 graden langs de kusten van de Atlantische Oce aan tot 30 graden op morgen in de Provence, Langedoc en langs de Middel landse Zee. Mallorca en Ibiza; Overwegend zonnig en maxima rond de 30 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Perioden met zon en alleen in de Dolomieten en het Merengebied nog kans op een onweersbui Maxima tussen 26 en 30 graden, maar in het zuiden nog iets hoger Corsica en Sardinië: Overwegend zonnig en maxima rond 28 graden, morgen op Sardinië ruim 30. Griekenland en Krfta: Overwegend zonnig en warm tot zeer warm. Morgen in het noorden van Grie kenland later op de dag enkele stapel wolken, maar droog. Maxima op de ei landen van 28 tot 32 graden, maar op het Griekse vasteland rond 35. plaatse lijk tot 38 graden. Turkije en Cyprus: Langs de kusten zonnig, maar in het binnenland van Turkije later op de dag enkele stapelwolken, maar droog. Maxi ma aan zee rond 28 graden. Duitsland: In het noorden en noordoosten wolken velden en vooral op morgen enkele bui en Maxima 14 tot 17 graden. Elders af en toe zon en vrijwel overal droog. Maxi ma tussen 20 en 24 graden. Zwitserland: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur van 24 gra den in het noorden tot 27 in Tessin Oostenrijk: Vandaag eerst nog kans op een bui. Mor gen meer zon en maxima tussen 22 en 25 graden Weerrapporten 23 jun 20 ui Amsterdam licht bew Rotterdam half bew. w7 17 11 0.1 oio 6 28 22 Bangkok zwaar bet Buenos Aires zwaar bet Casablanca half bew Johannesburg onbewJ

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18