Leiden Protest tegen sluiting De Vliet lijkt zinloos Dieven slaan slag in Kooi 50% KORTING Zomer vol verhuizingen in station Celstraf geëist voor neersteken ex-geliefde ge- Ook deze vrachtauto huur je bij CÜüMultiRent Reorganisatie welzijn krijgt steun van raad Voormalige MEAO aan Flevoweg gekraakt VERBOUWINGSUITVERKOOP 'Het geeft veel meer voldoening dan betaald werk' Krakers verbolgen over belediging ondernemers DONDERDAG 24 JUN11993 CHEF GERTVISSER, C '•CHEF* AAD RIETVELD, 0 Bejaarden beroofd leiden Een bejaard echtpaar aan de Hoge Rijndijk is dinsdag beroofd van girobetaalkaarten en een giromaatpas. Twee vrou wen belden aan en hingen een vaag verhaal op over problemen leidingen. Terwijl het echtpaar aan de praat werd gehouden dief erin de woning te doorzoeken en de cheques buit te maken. Fototoestellen gestolen leiden Dieven hebben gistermiddag twee fotocamera's gesto len uit een fotowinkel aan de Haarlemmerstraat. Toen het per soneel druk bezig was slaagde het tweetal erin een vitrine open te krijgen en daaruit twee toestellen met een gezamenlijke waar de van 2000 gulden te halen. Strop A q De provincie heeft I villa Maritima in Wassenaar op de monu mentenlijst gezet. Een strop voor de eigenaar die het wilde slopen Buggy's r\ Fietsenstallingen 4. U waar buggy's en boodschappenkarretjes worden verhuurd kunnen bijdragen aan de autoluwe binnenstad De Leidse raadszaal was gister avond te klein om de vele tien tallen demonstranten tegen de sluiting van zwembad De Vliet en de raadsleden tegelijk te her bergen. De laatsten moesten dan ook buiten de deuren wachten voor zij aan hun verga dering konden beginnen tot de zwembaddemonstranten hun petitie plus 5.000 handtekenin gen aan sportwethouder A. van Bochove (CDA) hadden over handigd. Aanhangers van het comité dat niets moet hebben van het plan om De Vliet af te stoten en met de opbrengsten van zwem bad De Zijl in Leiden-Noord een zwemparadijsje te maken, droegen spandoeken bij zich met opschriften als 'Weg met De Vliet? Mooi niet' en 'Koppen dicht. Vliet open'. De woordvoerder, J. Marselis, in het verleden zelf sportwet houder namens het CDA van Voorschoten, was veel minder resoluut in zijn stellingname. Hij bepleitte uitstel van het be sluit tot 1 mei volgend jaar. Dat stelt het comité in de gelegen heid alternatieven te bedenken. Maar Marselis sloot op voor hand niet uit dat het comité hierin vastloopt. ,,Ook als dat gebeurt, zullen wij u dat tijdig laten weten." Wethouder Van Bochove gaf de demonstranten niet veel hoop. Hij memoreerde dat het openluchtbad in zijn hoogtijpe riode weliswaar 300.000 bezoe kers per jaar trok maar dat dit aantal inmiddels is teruggelo pen tot 70.000. Geen enkel openluchtbad in deze regio overleeft de kelderende bezoe kersaantallen. Van Bovhoce toonde zich ook uiterst somber over een eventueel regionaal in- titiatief om in de Leidse regio een openluchtbad open te hou den. De eerste gesprekken hier over met collega-wethouders van omliggende gemeenten hebben niets opgeleverd. Extra probleem wordt ge vormd door de wet zwembad- hygiëne die in 1995 in werking treedt. Zwembaden die daar niet aan kunnen voldoen, moe ten dicht. Om De Vliet aan de wet aan te passen, is een inves tering van acht ton nodig. En dat vindt bepaald niet alleen de wethouder een wel heel erg hoog bedrag voor richting die nauwelijks levens vatbaar is. Van Bochove wil dan ook het besluit niet uitstellen. Wel bood hij aan om nog dit najaar i hel alten be spreken. De demonstranten ap- plaudiseerden voor de wethou der na zijn compliment voor de 'faire en prettige wijze' waarop het comité zijn kritiek naar bui ten brengt. In een ommezien was de raadszaal leeg en kon de vergadering alsnog beginnen Zuidwest en binnenstad blijven koploper i Het aantal inbraken in de Kooi blijkt vorig jaar fors te zijn gestegen. In 1991 kreeg de politie 96 aangiften van in braak, vorig jaar bleek dat te zijn opgelopen tot 146. De politie heeft geen verklaring voor deze stijging. leiden* gert visser De meest populaire wijken bij inbrekers zijn Leiden Zuidwest en de binnenstad noord. In bei de wijken werden vorig jaar 148 inbraken genoteerd. Voor Zuid west betekent dat een forse stij ging (in '91: 113 inbraken). In de binnenstad-noord was daar entegen sprake van een .fikse daling. Daar bedroeg het aantal inbraken een jaar eerder 148. Ook in de Burgemeester en Professorenwijk was sprake van een forse stijging van het aantal inbraken van 91 naar 137. Uit zonderlijk laag is het aantal diefstallen in de Stevenshof (31). De politie vermoedt dat dat komt omdat in deze wijk nieuwbouwhuizen staan die zijn voorzien van deugdelijk hang en sluitwerk. Inbrekers zouden zich hierdoor laten af schrikken. Ook in de meeste andere wij ken steeg het aantal inbraken: Binnenstad zuid van 105. naar 119; Stationskwartier van 11 naar 23; Boerhaavekwartier van 25 naar 53 en de Merenwijk van 81 naar 121. Het totale aantal diefstallen in woningen nam vorig jaar met bijna 50 procent toe. Houseteam Om een einde te maken aan het grote aantal woningaanbraken leiden wim koevoet CDA-wethouder A. van Bochove krijgt zijn plan voor een drasti sche reorganisatie van het wel zijnswerk in Leiden erdoor. Het welzijnswerk wordt hierdoor veel wijkgerichter. In de verga dering van verschillende raads commissies, gisteravond, meld de zich niet een tegenstander van deze aanpak. Ook de be trokken instellingen stemmen in met de reorganisatie. Wel zijn ze bezorgd over de positie van vrijwilligers. Die kunnen niet zonder professionele begelei der. Een vertegenwoordigster van het buurthuis in de Stevenshof overhandigde de wethouder een verklaring die door 200 col lega-vrijwilligers was onderte kend. In de brief zetten de vrij willigers uiteen dat ze geen eindverantwoording willen dra gen en ook niet van plan zijn om beroepskrachten het brood uit de mond te stoten. In het plan van Van Bochove worden de bestaande Stichting Welzijn Leiden (SWL), de Vrij- willigerscentrale en de Stichting Sociaal Kultureel Werk in Lei den (SK3L) samengesmolten tot één stedelijke stichting. Alle veertien buurthuizen in Leiden krijgen een zogenaamde buurt- werker, een nieuwe functie in het Leidse welzijnswerk. Deze buurtwerker bepaalt in overleg met de wijkbewoners wat het buurthuis te bieden moet heb- werd vorig jaar oktober een spe ciaal team (het house-team) op gericht. Volgens de politie is die aanpak succesvol omdat in de laatste drie maanden van '93 het aantal inbraken afnam. De politie heeft geen ant woord op de vraag waarom de ene wijk veel populairder is bij inbrekers dan de andere buurt. Schommelingen in de cijfers kunnen te maken hebben, aldus een politiewoordvoerder, dat in een bepaalde wijk een zeer ac tieve inbreker is opgepakt. Het house-team probeert snel op te treden wanneer plots een groot aantal inbraken in een straat of buurt zijn geweest Via de slachtoffers wordt dan ge tracht de bewoners bij elkaar te krijgen om hen voor te lichten over maatregelen om hun huis te beveiligen. Ook wordt aan dacht besteed aan de sociale controle in een buurt. Politie woordvoerder A. Kuyt:Ik maak het mee dat de bewoners van een portiek een stapje opzij gaan voor een inbreker die er met de stereoinstallatie vandoor gaat die hij net in de bovenste flatwoning heeft gestolen." Terwijl nu vooral wordt gere ageerd op incidenten, gaat het house-team binnenkort in alle wijken aan het werk om het aantal inbraken terug te drin gen. ben. Dat kan van wijk tot wijk verschillen. Het centraal bureau van de nieuw te vormen stede lijke stichting stelt mensen (agogische werkers) en midde len beschikbaar om het plan van aanpak van de buurtwerker te kunnen uitvoeren. Van Bochove wil met het nieuwe systeem, dat in 1995 volledig moet draaien, schaal vergroting in het Leidse wel zijnswerk bewerkstelligen, de gigantische versplintering be strijden en één sterk instituut scheppen dat een volwaardige gesprekspartner van de ge meente moet zijn. leiden hans koenekoop Het Leidse station staat deze zomer in het teken van de ver huizingen. Vanaf 30 juni begint de verplaatsing van alle dien sten in de grote stationshal naar de zijkanten van de nieuwe pas sage. Op diezelfde dag begint de sloop van de toren en de kanto ren aan de westzijde van de en tree. In het najaar kunnen reizigers voor geen enkele service van de NS nog terecht in de hal. Kaart verkoop, koffiecorner, toiletten, bagagedepot, reisbureau, grens wisselkantoor en snoepwinkel bevinden zich dan tijdelijk aan weerszijden van de 15 meter brede en 70 meter lange tunnel. Vanaf dat moment begint de sloop van de voorkant van het station en het dak. Nog altijd is het de bedoeling dat begin mei 1994 de nieuwe stationshal gereed is. Het hele project moet eind 1995 klaar zijn. Alle diensten zijn dan te ruggekeerd aan de voorzijde van het station, dat dan op straatniveau ligt. In de passage worden beide zijkanten inge ruimd voor een croissanterie, een snackbar, de leeskiosk, de bloemenzaak en mogelijk een tweede verkooppunt. Deze week wordt de vloer van de looptunnel bekleed met af wisselend witte en lichtblauwe tegels. Een patroon van donker- leiden aap rietveld Co en Walter Verhoog zouden zich geen leven zonder vrijwilli gerswerk kunnen voorstellen. Het actievoeren zit hen in het bloed. Beiden zijn lid van twee wijkverenigingen en twee be wonerscommissies. Hij maakt een (buurtkrant voor Noordrij- nevést, zij zit in het overlegor gaan bewonerscommissies. Druk maken ze zich om van al les: woningnood, vuilnis, hon- depoep en asielzoekers. Brach- blauwe tegels vormt pijlen die naar de binnenstad wijzen. Noodperron Spoor 1 en 2 zijn vanaf 30 juni niet meer te bereiken vanuit de stationshal. Reizigers moeten via een trap naast het stations gebouw naar een houten nood- perron achter spoor 2. De lees kiosk en de bloemenzaak zijn verplaatst. Zij hebben een plek ten in een grijs verleden nog een nachtje in een politiecel door omdat zij vuilnis hadden gestort op het Stadhuisplein. Gisteren kregen ze uit handen van burgemeester C. Gockoop de eerste Leidse Vrijwilligers- prijs. Het echtpaar Verhoog geeft 'nieuwe inhoud aan het oude fenomeen burgerzin', zei voor zitter Magda Römgens van de jury van de Vrijwilligersprijs. Maar voor Co Verhoog is bur gerzin niets nieuws. „Ik ben ge- je gevonden achterin de passa- Volgens hoofdopzichter F. Timmer van het NS-ingenieurs- bureau hoeft het omvangrijke stationsproject niet nog meer vertraging op te lopen. Eerder dit jaar lag het werk drie maan den stil omdat de spoorwegen te veel kosten had berekend voor de nieuwbouw. „Het feit dat er niets veranderd aan de dienstregeling, werkt in ons voordeel. We kunnen ons volle dig concentreren op bouwkun dige zaken. Er komt hopelijk pas druk op de ketel wanneer de dag bekend is dat het station officieel wordt geopend." De looptunnel onder de spo ren zal door de extra bezuini gingen wel een soberder inrich ting krijgen. Er komen bijvoor beeld alleen roltrappen aan de Haagse zijde van de perrons. Die roltrappen gaan bovendien alleen omhoog. Wel krijgt het nieuwe station drie passagier- sliften, die vooral bedoeld zijn voor gehandicapten. boren in de Looierstraat. Dat was een echte industriestraat in een armoedige wijk. De mensen daar hielpen elkaar altijd. Dat was vanzelfsprekend. Voor mij ook. Als je in zo n straat gebo ren wordt, denk je op een gege ven moment: d'r klopt iets niet in deze maatschappij. Waarom heeft de een alles en de ander niks?" De eerste actie van het echt paar Verhoog was in 1968 het kraken van huizen aan de Uiter stegracht en de Oranjegracht Een 23-jarige man hoorde giste ren bij de Haagse rechtbank an derhalf jaar cel tegen zich eisen voor het neersteken van zijn ex- geliefde in haar flat te Leiden. De uit Amsterdam afkomstige verdachte haalde de vrouw en kele jaren geleden naar Neder land, nadat hij haar had leren kennen tijdens een taalreis door Venezuela. Toen de verdachte zijn ex-geliefde op 19 maart dit jaar in Leiden opzocht, waren zij al weer enige tijd uit elkaar. De man kwam verhaal halen over een geldbedrag, dat de in middels als prostituée werkza me vrouw zijn ouders had afge troggeld. Toen de vrouw hem in haar woning uitlachte en een opmer king maakte, werd het de ver dachte teveel. Al zijn frustraties over eerdere ruzies, waarbij zij het nodige geweld gebruikt zou hebben, kwamen omhoog. Hij greep naar zijn mes en stak het slachtoffer vier keer. Doordat zij zelf nog in staat was om iemand te bellen, kon de vrouw nog tij dig in het ziekenhuis behandeld worden. Gisteren verklaarde de man dat hij niet de vooropgezette De krakers van cultureel cen trum X in de Haarlemmerstraat zijn verbolgen over de kritiek van L. Palm, voorzitter van het Samenwerkingsverband Onder nemers Leiden (SOL). „Zestig vrijwilligers zijn bezig de oudste bioscoop van Leiden weer op te bouwen, de centrumpositie en de slechte naam ervan te her stellen.", schrijven Ben Vervoort en Koen de Vries in en open brief aan Palm. Palm omschreef krakers vori ge week vrijdag in deze krant als 'mensen die andermans eigen dommen beschadigen en ver nielen'. Deze 'belediging' is de krakers van X in het verkeerde" keelgat geschoten. Palm weiger de te verschijnen op een door D66 georganiseerde forumdis cussie in de X. De bijeenkomst werd daarop verplaatst naar het Leidse Volkshuis. De krakers wijzen op door hen getroffen maatregelen ter voorkoming van vernieling van het 80 jaar oude gebouw. Zo is onder meer het toegangshek ge repareerd. ter voorkoming van vernieling van het portaal. „Wij werken hard aan de bioscoop en daarom valt ons de stem- voor mensen met een laag inko men. En ze zijn nooit meer ge stopt met actievoeren. „Eigen lijk doen we het om de mensen iets te geven", zegt Walter Ver hoog. „Daarmee win je hun ver trouwen. Vrijwilligerswerk geeft enorm veel voldoening, meer nog dan betaald werk. Het echtpaar Verhoog was één van de vier genomineerden voor de vrijwilligersprijs. Het bureau Slachtofferhulp, kinder theatergroep Pats en de Arabi sche vrouwenorganisatie waren bedoeling had haar neer te ste ken. Het mes droeg hij altijd bij zich, sinds hij een keer in de Bijlmer was bedreigd. De offi cicr van justitie mr. F. Slits had de man gisteren eigenlijk laten voorkomen voor een poging tot moord. Maar omdat hij niet kon bewijzen dat de Amsterdammer vooraf van plan was de vrouw te doden, beschuldigde de officier hem slechts van een poging tot doodslag. De eis luidde: twee jaar cel, waarvan een half jaar voorwaardelijk. Mishandeling De raadsvrouw van de verdach te vond dat de rechtbank hem een celstraf van ongeveer drie- en-halve maand, de duur van het voorarrest, moest opleggen. Zij meende dat de man alleen mishandeling verweten kon worden. Volgens haar waren er twee slachtoffers in deze zaak: de neergestoken vrouw, die li chamelijke verwondingen op liep, en de verdachte, die door de vrouw geestelijk afgeknepen zou zijn. „Wij praten hier over een jongeman die voor de eer ste keer verliefd was en tot op de grond werd vernederd", al dus de advocate. Uitspraak op 6 juli. mingmakerij van Palm zwaar. Te meer omdat we u nog nooit als gast hebben mogen ontmoe ten", zo staat in de brief. Auto- en Motorverhuur fartlMp AtT't h*r«iAniw de andere kandidaten. Maar de jury wilde graag dat 'echte Lde- naars' de prijs de eerste keer i tegen, i Me eerste prijs bestónd uit een oorkonde en een cheque van duizend gulden. En Co en Walter Verhoog waren er zicht baar verguld mee. „Maar iedere andere vrijwilliger had hem van mij ook mogen winnen", zei Walter Verhoog. „Die hadden hem ook verdiend. Maar ik vind het wel hartstikke leuk. Twijfels bij buwthuizen Klok van station blijft in Leiden leiden* De klokketoren van het Leidse station is nog even te bewonderen. Over een paar weken is het gedaan met de stenen spies, die niet meer past bij de moderne glas- en staalconstructie van de nieuwe stationshal-. De klok zal de sloop echter overleven, belooft hoofdop zichter F. Timmer van het NS-ingenieursbureau. „We weten alleen nog niet zeker of het uurwerk in het station terugkeert. De gemeen te Leiden heeft interesse getoond, dus misschien zien Leidenaars de klok wel ergens anders in de stad terug." leiden hans koenekoop De voormalige MEAO aan de Flevoweg is gekraakt. Een groep van ongeveer dertig Nederlanders en Engelsen heeft eind vorige week bezit genomen van het al drie jaar leegstaande gebouw aan de rand van de Merenwijk. Het pand heeft al die tijd te huur gestaan bij de Haagse makelaar Huls- hoff. De beheerder van het pand, Lutzen Parti cipations uit Amsterdam, is woedend op de Leidse politie. Volgens Lutzen had de poli tie het pand onmiddellijk moeten ontrui men omdat de melding over de kraakactie binnen 24 uur bekend was. „We weten uit navraag bij omwonenden dat de krakers op zaterdagochtend al zijn binnengekomen. De politie kreeg dezelfde dag de melding en had dus meteen tot actie moeten overgaan. Dat dat niet is gebeurd, is ons behoorlijk in het verkeerde keelgat geschoten.", aldus een woordvoerder van Lutzen, die aankondigt stappen tegen de politie te ondernemen. De politie beweert evenwel dat de krakers al vorige week donderdag het schoolge bouw hebben gekraakt. Daardoor zou de 24-uurslimiet zijn overschreden en kregen de krakers toestemming te mogen blijven. In het grote pand aan de Flevoweg begon ooit het naai atelier De Lelie. Na het faillis sement van dat bedrijf vestigde zich de ME AO aan de Flevoweg. Na de fusie drie jaar geleden met de andere middelbare be- roepsscholen in Leiden (het huidige Holt- lant College), kwam "het gebouw leeg te staan. De verbouwing duurt nog 3 weken en lichtbeschadigde boeken BOEKHANDEL DEK0ER ...uw Libris boekhandel Nieuwe Rijn 45, Leiden Schoolboekhandel tijdelijk gevestigd op Nieuwe Rijn 44 Eerste Leidse vrijwilligersprijs voor Co en Walter Verhoog Brief aan SOL-voorzitter Palm

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17