ruimte ken. Bel onze uparkeren Toedracht ongeluk ligt opgeslagen in zwarte doos Als u wilt dat uw bedrijf sneller accellereert, lease uw bedrijfswagen dan bij ons. Weg en wiel om een 100% rake groep '7( autoliefheb- bers te berei- jr advertentie- KUflt afdeling. Afneembare trekhaak Fiets verre van degelijk Nieuwe Lexus veelbelovend gestart in Amerika uw auto-aan bieding acce lereert een stuk beter op déze plaats. Iedere donder dag raak! Bel onze adver tentie-afdeling. DONDERDAG 24 JUN11993 Amersfoort - Apeldoorn (A 1) Tussen knoopunt Hoevelaken en Voorthuizen, avond/nacht. Wie voordeliger wil rijden, least bij MultiLease in Leiden. Bel nu: 071-31 304 1MultiLease BLIK IN HET VERLEDEN Den Bosch r. Eindhoven (A 2) Tussen knooppunt Batadorp en knooppunt De Hogt. Maastricht r. Eindhoven (A 2) T.h.v. de af- en toerit Urmond- /Sittard. Joure richting Groningen (A 7) Tussen knooppunt Heerenveen' en Beetsterzwaag. Utrecht r. Arnhem (A 12) Tussen knooppunt Lunetten en Driebergen, overdag. Hoek v. Holland - Gouda (A 20) Tussen knooppunt Kethelplein enVlaardingen. Utrecht - Breda (A 27) Tussen knooppunt Annabosch en Breda-Noord, avond/nacht. Richting Breda: t.h.v. Houten. BLIKVANGERS Clio Parisienne met 1.500 voordeel De Franse fabrikant Renault heeft zijn modellengamma uitge breid met de Clio Parisienne, een zomerse uitvoering op basis van de Clio's 1.4 RL en 1.9 D. De Parisienne heeft standaard stuurbekrachtiging, speciale striping en wieldoppen, zonwerend glas, een wisser/sproeier op de achterruit, afwijkende bekleding en de voorstoelen hebben dichte hoofdsteunen en een opberg- vak in de rugleuning. De Parisienne-versie kost 1.530 meer dan de standaard RL-uitvoering, terwijl de toegevoegde extra's een waarde hebben van ruim drieduizend gulden. De 1.4 is derhalve te koop vanaf 24.965 en de diesel vanaf 29.325. Beide auto's zijn leverbaar in zowel drie- als vijfdeursuitvoering. Speciale uitvoering: Renault 19 Driver De jongste uitbreiding van de Renault 19-sene heet Driver. Deze uitvoering is gebaseerd op de 19 RL en leverbaar met drie, vier of vijf deuren en een 1.4 benzine (twee versies) of een 1.9 diesel motor. De Driver heeft als extra's onder meer een in de hoogte verstelbare bestuurdersstoel met verstelbare lendesteunen, een verstelbaar stuur, Clio S-bekleding, zonwerend glas, ingebouwd kinderzitje (niet op 3-deurs) en speciale wieldoppen. De meer prijs bedraagt 870 gulden, terwijl het pakket extra's een waarde heeft van 2.500 gulden. Deze speciale serie begint bij 27.365 voor de Driver 1.4 3-deurs. De dieselversie is te koop vanaf 32.120. Als optie is een airbag leverbaar voor 1.200 gulden. Rover 100-voorzien van 'pienter pookje' De Rover 100-serie (voorheen Mini Metro) is uitgebreid met een nieuwe variant, te weten een versie met automatische transmis sie. Niet zo maar een automaat, maar de Continu Variabele Transmissie (CVT) van Van Doorne. Een vroege ontwikkeling van dit traploze versnellingssysteem is beroemd geworden als 'het pientere pookje' in de Dafjes van weleer. Een belangrijk kenmerk van de CVT is zijn uiterst compacte constructie, waar mee deze automaat zeer geschikt is voor toepassing in kleine auto's. De Rover 114 L CVT staat in de prijslijst voor 23.995. Rover 100 met dieselmotor zeer zuinig Ook is er nu een Rover 100 met dieselmotor in het leveringspro gramma opgenomen. Deze krachtbron meet 1.360 cc en moet volgens de Britse fabrikant zeer zuinig zijn. Bij een constante snelheid van 90 km/uur geeft Rover namelijk een verbruik op van 3,8 liter per 100 kilometer, ofwel 1 op 26,3. Gemiddeld zou de Rover 114 L Diesel slechts 4,7 liter per 100 kilometer verbrui ken, 1 op 21,3. Gedurende de introductieperiode wordt de diesel (in een beperkte oplage) geleverd met getinte ruiten, openklap- bare zijruiten achter, speciale bekleding, speciale wieldoppen en metallic lak. De prijs bedraagt 24.495. WERKZAAMHEDEN FIETSSTROOK Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optre den. Wijzigingen via ANWB-in- fonummer: 06 - 9622 (50 ct- /min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide rich tingen, tenzij anders vermeld. Amsterdam - Haarlem (A 5) Tussen Amsterdam en knoop punt Rottepolderplein. Nw Vennep - Wassenaar (A 44) T,h.v. Noordwijkerhout, avond en nacht. Richting Wassenaér: tussen Oegstgeest en Wasse naar, overdag. Wassenaar - Den Haag (N 44) Tussen Wassenaar en Den Haag, overdag. Amsterdam - Amersfoort (A 1) in Hongarije LEUSDEN De Duitse autofabrikant Audi heeft de onderhandelingen af gerond met de Hongaarse over heid en een contract getekend voor de oprichting van een nieuwe produktievestiging in de Hongaarse stad Györ. Audi heeft hiervoor de maat schappij 'Audi Hungaria Motor Kft' opgericht als 100 procent dochter. Vanaf midden 1994 zal dit bedrijf, op het voormalige terrein van bedrijfswagenfabri kant Raba, in eerste instantie dagelijks zo'n 1.000 verschillen de onderdelen van de nieuwe motorengeneratie vervaardigen. De investeringen voor de nieu we produktievestiging bedragen ongeveer 300 miljoen mark. De fiets Is geen degelijk produkt, zo blijkt uit bijgaand artikel. Afgedankt en in het water gesmeten gaan ze echter een tweede leven tegemoet zoals dit vehikel bewijst dat uit een Amsterdamse gracht werd opgevist Driehoeksmosselen hebben er een waar kunstwerk van gemaakt. FOTO MARTIJN DE JONGE In de loop van dit jaar komt de zogeheten 'zwarte doos' voor auto's op de Nederlandse markt. Onder de naam UDS (Unfall Daten Speicher) levert de Duitse firma Kienzle een apparaat ter grootte van een videoband, dat de toedracht van een ongeluk registreert. bij voorbeeld de reminstallatie, koplampen, knipperlichten, ki lometertelleren snelheidsmeter in de gaten houden. Maar ook gegevens over de hellingshoek van de auto. de rotatie om de hoogte-as, de versnelling en vertraging van de auto en de datum en de tijd worden 'vast gezet', zodat ongevalspecialis ten de gegevens met een perso nal computer kunnen uitlezen. De Nederlandse versie van UDS wordt op de markt gebracht on der de naam OOG (Opname Ongevals Gegevens). Het appa- Deze zwarte doos voor auto's is al in omloop in Zwitserland, Oostenrijken Duitsland. Daar wordt momenteel bekeken of en hoe UDS een (doorslagge vende) rol kan spelen bij de be paling van de schuldvraag na een ongeval. Werkelijk alles dat belangrijk is om te weten in het geval van een ongeluk, wordt vastgelegd in het elektronisch geheugen van UDS. Daartoe is de auto volgehangen met s raat, dat inclusief inbouw onge veer 1.000 kost, registreert alle bewegingen van de auto 30 se conden voorafgaand aan de botsing. Vindt er geen calami teit plaats, dan overschrijven nieuwe rijgegevens continu de oude in het geheugen. „UDS moet op een heel speciale geijk te manier worden ingebouwd, het is niet iets voor de doe-het- zelver", zegt verkoopleider G.J. Groot Jibbinkvan importeur VDO Nederland. Hij denkt dan ook aan een netwerk van in- bouwstations waar men exact de richtlijnen volgt. „Na inbouw moet er ook niet gesleuteld worden aan de band- of velgmaat, dat beïnvloedt de meetgegevens van UDS. De toe passing van het apparaat heeft wellicht ook een psychologische invloed op de bestuurders. Ver gelijk het met de tachograaf die tijd en snelheid registreert". „Mogelijk dat op termijn verze keringsmaatschappijen diffe rentiatie in de premie aanbren gen als een auto met UDS is uit gerust", zegt Groot Jibbink. „Maar net als met ABS blijft het een moeilijke zaak. In Duitsland kregen eigenaars van auto's met ABS lagere premies, maar met ABS zie je bij een ongeval geen remsporen, dus de snelheid is niet exact na te meten." Na een ongeluk is het overigens wel zaak dat de UDS eerst uit de auto wordt gehaald. Als de auto wordt verreden dan wel in een kraan te veel bewegingen maakt, beschouwt het apparaat dat als nieuwe gegevens. redactie: Theo van der Kaal) Audi Stalt bOUW Een trekhaak voegt een belangrijke gebruiksmogelijkheid toe aan iedere auto. Maar zo'n ding is niet voortdurend in gebruik en in veel gevallen slechts enkele malen per jaar. En daarom introduceert trekhaakspecialist Brink nu de 'afneembare trek haak'. De Brinkmatic is een eenvoudig te bedienen en esthe tisch verantwoorde oplossing voor automobilisten die niet re gelmatig gebruik maken van de trekhaak. Het afneembare ko gelsysteem is absoluut veilig, ook bij een zware belasting, ver zekert de fabrikant. Het systeem voldoet aan de strengste in ternationale keuringseisen en is opgebouwd rond een auto matisch sluitende, viervoudig beveiligde verbinding. Gereed schap Is niet nodig. Met één beweging kan de kogel worden gemonteerd en gedemonteerd. De Brinkmatic wordt geleverd voor diverse automerken met dezelfde veiligheidsgaranties als voor alle Brink-trekhaken met vaste kogel. In Nederland breken jaar lijks 3.000 fietssturen spontaan af. Het zijn er 2.200 van aluminium en 1.000 van staal. Dat hééft het instituut voor wegtransportmiddelen van TNO berekend. Op een onlangs gehouden studiedag van TNO, RAI en de rijksoverheid over het begrip kwaliteit kwam naar vo ren dat de fiets helemaal niet zo'n degelijk produkt is als wordt verondersteld, zelfs de Hollandse fiets niet. Het tijdschrift Fiets heeft de problemen met kwaliteit van de huidige fietsen samengevat. Daarbij zijn ook de ervaringen van de Fietsersbond ENFB be trokken. Daar zijn talloze mel dingen geregistreerd van voor tijdig gebroken sturen, voorvor ken, frames en cranks. De breu ken hebben in veel gevallen tot levensgevaarlijke situaties voor de fietser geleid. De lichte materialen carbon, aluminium en titanium blijken vaker te breken dan het wat zwaardere staal. Hét tijdschrift pleit voor nieuwe normen bij de fabricage van onderdelen waar bij metaalmoeheid kan optre den en testprocedures die meer op de realiteit zijn gebaseerd. Stuur-slot Chrit Gerrits van het ontwerp bureau Material uit Amsterdam is afgelopen zondag met zijn re volutionaire stuurslot als beste uit de bus gekomen in de laatste TV-uitzending van de Holland Super Show. Het was een serie spel programma's waarin de fiets verheerlijkt werd en uitvinders bijzondere con structies konden laten zien. Het slot van Gerrits bestaat uit een normaal fietsstuur dat af neembaar en inklapbaar is. Het scharniert in het midden en is daardoor te hanteren als beu- gelslot. De fietser moet wel een hangslot meenemen om de twee beugels aan elkaar vast te maken. Bijzonderheden over prijs en levering zijn nog niet bekend. In de laatste show stonden vijf uitvinders in de finale. Er was een ontwerper van een bijzon dere tandem vol handige snuf jes. Alle kabels zijn in het frame weggewerkt, er is plaats voor de nodige reserve-onderdelen en drinkbussen en de onderbuis van de fiets bevat een reservoir benzine voor een kooktoestel. Er was nog een uitvinder met een complete fiets, die uit slechts vier onderdelen bestaat en waarvan vier verschillende Fietsen zijn te jnaken. Tenslotte was er een uitvinder met een 'multicarrier', een uit klapbaar plateau voor op de ba gagedrager en een bedenker van een lespakket voor veilig fietsen. Of alle uitvindingen in produktie komen is nog niet be kend. BMW goedkoper dan Mercedes? Verbazing alom toen afgelopen zaterdag in enkele landelijke kranten twee paginagrote en nagenoeg identieke adverten ties verschenen van twee grote concurrenten op de automarkt. Mercedes introduceerde de nieuwe C-klasse, opvolger van de 190, met de stelling dat ie mand met een auto van 56.250 gulden of meer. voor hetzelfde geld in een echte Mercedes zou kunnen rondrijden. Kennelijk is deze tekst enkele attente BMW-mensen vroegtij dig onder ogen gekomen, want BMW reageerde op dezelfde dag met dezelfde advertentie waarin stond dat men 'al' BMW rijdt voor 'slechts' 45.950. Uit de begeleidende tekst blijkt echter dat de goedkoopste Mer cedes C-klasse. deC 180. op de kop af 25 gulden duurder is dan de vergelijkbare BMW318i. De 'aanbieding' van 45.950 betreft de 316i met een lichtere motor en zonder ABS. stuurbe krachtiging en airbag. Na de Tweede Wereldoorlog was het in Amerika 'in' om met een Europese sportwagen te rijden. De Europese (en dan met name de Engelse) autofabri kanten exporteerden er lustig op los. Maar ook de Amerikaanse industrie produceerde aantrekkelijke sportwagens, waarvan de Chevrolet Corvette een van de bekendste is. De 'enige echte Amerikaanse sportwagen' met een ruim 400 paardekrachten sterk 8-cilinderblok van zeven liter kwam in 1953 op de markt als cabriolet. De tweede generatie, die de toevoeging Sting Ray kreeg, verscheen in 1963 als cabriolet en als coupé. In 1968 bracht General Motors de derde Corvette uit die een 'T-bar' had In het midden van het dak. het begin van een nieuwe trend. De naam Sting Ray was verdwenen, maar keerde een jaar later toch weer terug, nu aaneen geschreven: Stingray. ARCHIEFFOTO Toyota gaat de luxe Lexus-lijn binnenkort uitbreiden met een tweede model: de GS 300. De zeer fraaie, met de hulp van Giugiaro ontworpen wagen is in de Verenigde Staten al op de markt gebracht en verkoopt daar voorspoedig. Binnen een maand werden meer dan 1.500 koopcontracten getekend, meldt de Nederlandse importeur Louwman Parqui. De Lexus GS 300 heeft een drieliter zescilinder 24- kleppen motor en ziet er een stuk sportiever uit dan zijn grotere broer, de LS 400, die is uitgerust met een vierliter achtcilinder motor. Het prototype van de nieuwe Lexus was twee jaar geleden al op diverse tentoonstellingen te zien en als gevolg van de vele positieve reacties aldaar nam Toyota de wagen in produktie. De GS 300 zal in september op de IAA, de autotentoonstelling van Frankfurt, zijn Europese debuut maken en daarna ook in ons land leverbaar worden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13