Vers uit Thailand, u zegt het maar Smaak Catalaans (I) Graskaas opent het nieuwe kaasseizoen Dragon vervangt zout REDACTIE HENRIÊTTE VAN DER HOEVEN MENU VAN voorlichtingsbureau voorde voeding DE DAG ZOMERSE VISSCHOTEL (zie onderstaand recept) SNUBONEN KRIELAARDAPPELS RABARBERCOMPÖTE MET BLANKE VLA Leg 300 gram schoongemaakte wijtingfilet in een ovenvaste schaal. Verdeel er een in ringen gesneden ui, 1 in ringen gesneden rode paprika, 1 in plakken gesneden tomaat en enkele in plakjes gsneden olijven, peper zout en wat thijm over. Giet er wat water en 1 dl. citroensap bij en zet de schaal 15 mi nuten in een voorverwarmde hete (200 gra den C) oven. Strooi er voor het serveren fijngehakte peterselie over. Per persoon: 760 kilojoules, 180 kilocalo rieën, 37 g. eiwit, 2 g. vet 4 g. koolhydra ten. WITTE CREMESOEP LAMSKOTELETTEN MET OESTERZWAMMEN (zie onderstaand recept) VERSE DOPERWTEN AARDAPPELEN Bak 4 kleine lamskoteletten in 15 gram bo ter of (dieet)margarine in een pan met anti aanbakbodem aan beide zijden bruin. Neem het vlees uit de pan. Fruit een in klei ne stukjes gesneden ui in de pan en bak 100 g. schoongemaakte en in repen gesneden oesterzwammen mee. Voeg het vlees, twee ontvelde tomaten en een mespuntje basili cum toe en stoof het geheel met het deksel op de pan een kwartiertje. Per persoon: 1870 kilojoules, 210 kilocalo- rieën, 21 g. eiwit, 13 g. vet 4 g. koolhydra ten. KERRIESOEP MET GEMBER GEMENGDE RAUWKOSTSCHOTEL MET GEI- TEKAAS (zie onderstaand recept) OVEN PATATES FRITES Snij een stukje komkommer in plakken, een kleine paprika in repen, 1 tomaat in parten. Rasp een stukje rettich. Was enkele bladen ijsbergsla en snijd ze fijn. Snijd 100 g. geite kaas in blokjes. Maak een saus van 3 eetle pels azijn, 1 eetlepel olie, wat fijngeknipte peterselie, peper en zout. Schik de groente op een schaal, leg de kaasblokjes en zes zwarte olijven er op en strooi er wat fijnge knipte bieslook over. Serveer de saus er apart bij. Per persoon: 920 kilojoules, 220 kilocalo rieën, 9 g. eiwitten, 149 g. vet, 4 g. koolhy draten. Alle recepten zijn bedoeld voor tn>ee perso nen. LIEVELINGSRECEPT „Ik was gek op appeltaart met slagroom," schrijft PETRA GRIMBERGEN UIT AM STERDAM. „Maar om op de calorieën te letten probeerde ik dit recept. En eigelijk vind ik dit lekker der." APPELTAARTJES UGHT Roosterde plakken ontbijtkoek. Be smeer ze met appel stroop. Beleg ze met appelschijfjes (eventueel wat ver warmd in de magnetron). Klop de kwark zoet met suiker en kaneeL Schep dit meng sel op de appelschijfjes. Hebt u ook een lievelingsrecept, stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 PA Haarlem. t.CLv. redactie 'Smaak'. De inzender van liet geplaatste recept krijgt een VW-cadeaiibon van f25 toegezonden. Nodig: 1 kg appels (je mag wat overhou den), 1 ontbijtkoek, 250 g. magere kwark, kleine potje appel stroop, kaneel, potje canderel (zoetstof). Fritesboer en toprestaurateur vinden elkaar in foodcentra Hoe verschillend de keukenculturen in de landen rondom de Middellandse Zee ook mogen zijn, wie wat verder kijkt dan bord en glas vlak onder zijn neus zal ook interes sante overeenkomsten vinden. Immers, duizenden jaren lang is er een intensief ver keer geweest over de oude wereldzee. Grie ken en Feniciërs stichtten her en der kolo niën, eeuwen lang was het hele Middel- landse-Zeebekken Romeins, Arabieren vie len binnen en bleven soms honderden ja ren hangen en er ontstonden bloeiende joodse nederzettingen. Maar het aardige is, dat dank zij ligging, na tuurlijke gesteldheid, historie, economische ontwikkelingen en vooral ook de mentaliteit van de verschillende volkeren veel van wat duidelijk uit een zelfde bron komt, toch op geheel eigen manier werd geïnterpreteerd. Zoals die aardige, pittige lekkernijtjes die men eet als de koelte van de avond valt en men gezellig een glas drinkt met elkaar. In Spanje heten ze tapas, in Turkije mezeler, in Griekenland mezedes en eigenlijk be hoort de Italiaanse antipasto er ook bij, al is die dan bij de maaltijd getrokken. De her komst van al die kleine gerechtjes ligt in de Perzisch-Arabische keuken en is met Ara bieren en Turken in het Middellandse-Zee- gebied gekomen. En er is de dikke knoflooksaus, in Grieken land skordalia, in Spanje allioli, in Zuid- Frankrijk aioli. De suas is waarschijnlijk af komstig van de Fenicische schippers, die op hun lange zeereizen vis met knoflooksaus aten voor hun uithoudingsvermogen. De overeenkomsten in de mediterrane keu kens zijn uiteraard ook een gevolg van wat men in al die landen voorhanden had: vis en ander zeegedierte, olijven en olijfolie, knoflook, kaas van geit en schaap. En alles wat avontuurlijke kooplui meebrachten, zoals oosterse specerijen, stokvis uit noor delijke zeeën, en later al het heerlijks uit de Nieuwe Wereld: tomaten, rode peper, cho colade. En er was de alomtegenwoordige wijn, die in al die landen waar de zon zo royaal wil schijnen een onverbrekelijke een heid met het eten vormt. Zee en bergen Misschien zullen vakantiegangers die de kust van Catalonië gekozen hebben voor zonnige weken de Catalaanse keuken zien als 'Spaans', maar dan maken ze dezelfde vergissing als wanneer men het Catalaans als een Spaans dialect zou zien. Catalaans is geen dialect maar een taal, en de Catalaan se keuken heeft meer overeenkomst met de Proven<;aalse dan met de Spaanse. Ook het Catalaans is nauw verwant met het oud- Provengaals: in de Middeleeuwen behoor den Catalonië en de Provence tot één rijk. De Catalaanse keuken kent een grote ver scheidenheid, omdat het gebied niet alleen een kuststrook omvat en havensteden met veel internationale contacten, al sinds de Oudheid, maar ook een vruchtbaar achter land en berggebieden. Er viel zodoende te kiezen uit velerlei wat goed is om te eten en te drinken. En daarbij woont hier ook een_. bevolking die graag experimenteert, ener giek is, niet tegen moeite opziet en van het leven weet te genieten. Alles is er voorhan den voor een rijke tafel. Boqueria Wie in de komende vakantietijd in Barcelo na terecht komt, mag dan ook de overdekte markt niet missen, de Boqueria in de oude stad. Ach, wat is die prachtig, wat een feest van kleuren en geuren. En hoe mooi en ar tistiek ligt alles uitgestald, de overvloed uit zeeën, bergen en bossen, uit boomgaarden en weidegronden. De wonderlijkste schep selen uit de blauwe diepten, de geurigste vruchten, van zoete meloenen tot kleine - aromatische bosaardbeitjes, geheimzinnige paddestoelen, frenetieke kazen, peperige worsten en zilte hammen, olijven van licht grijsgroen tot diepzwart. Je krijgt er een onweerstaanbare lekkere trek van, en je zou tassen willen volladen om er in de keuken mee aan de slag te gaan. Helaas, dat zal veelal niet mogelijk zijn. Neem genoegen met de vakkundige kookkunst van anderen. Vlak bij de markt, aan de Escudellers 14, aan de andere kant van de Ramblas, vindt men het zeer ge noeglijke en zeer typisch Catalaanse restau rant Los Caracoles (een soort slakjes, maar die hoefje niet te eten), open van 1 uur 's middags tot 12 uur 's nachts. Heerlijke vis, de echte vissoep van de Catalaanse vissers, kreeften en inktvis, geroosterde var kenspootjes, patrijs en speenvarken aan het spit. Alles uit bergen en zee. Volgende keer meer over deze interessante keuken. Het kroketje uit de snackbar om de hoek en de kaviaar in het voorgerecht van een sterrenrestaurant. Grote kans dat deze twee toch zo verschillende produkten afkomstig zijn uit de zelfde groothandel. In gigantische Holle-Bolle-Gijs-paleizen zoals het Foodcenter Forepark in Leidschendam en de ISPC groothandel voor de Horeca in Breda komt bijna alles wat er op culinair gebied in de wereld te krijgen is samen. Kwaliteit, versheid en exclusiviteit is het credo. Sinds 21 juni ligt er weer graskaas in de winkels. Daarmee begint het Ne derlandse kaasseizoen. Er zit, laten we daarover heel duidelijk zijn, geen gras in. Kleur noch ingrediën ten geven aanleiding bij graskaas aan gras te denken. De kaas dankt zijn naam eenvoudig aan de tijd van het jaar. Hij is gemaakt van de melk van koeien die na de stalperio- de weer vers gras in de wei hebben gegeten. Vroeger kregen de koeien als ze 'op stal' stonden uitsluitend ge droogd gras te eten. De kaas uit de winterperiode werd hooikaas ge noemd en de ware kaasliefhebbers vonden die toch minder lekker. Ze keken uit naar het eind van de win ter als er weer graskaas zou zijn. Graskaas is geler dan de hooikaas. Het jonge gras bevat namelijk veel caroteen, een stof die de melk kleurt en daardoor de kaas die daarvan wordt gemaakt. Voorheen was dus duidelijk aan de kaas te proeven dat de koeien weer van vers gras had den genoten. Maar nog steeds, on danks de verbeterde voedermetho den, is het een apart produkt. Graskaas is jonge kaas. Hij heeft vier weken kunnen rijpen tot een zacht en romig produkt voordat hij op weg ging naar supermarkt en kaasspecialist. Alleen in Nederland is hij zo jong te koop. De Neder landse exporteurs leveren hun grote buitenlandse klantenkring natuur lijk ook graskaas, maar die is dan wel minstens zes weken oud. WETEN WAARD bereklauwen. „Het is mijn taak om al onze klanten tevreden te houden", zegt Ronny Sliepen, hoofd Public Rela tions. „Als één van onze afnemers in Amerika een lekker wijntje heeft geproefd en dat in zijn res taurant wil serveren, zullen wij er alles aan doen om dat te pakken te krijgen." Volgens Sliepen is ver der versheid een absolute must. „De klant wil geen blikprodukten. Kwaliteit is belangrijker dan kwantiteit. Vers is echt het tover woord. Daarom importeren wij onze versprodukten ook zelf direct uit landen als Kenia, Zimbabwe en Canada." Eric Haak, kok van het Lido in Amsterdam, beaamt dit: „Wij ko pen bijna al onze versprodukten hier. De kwaliteit is goed en ze hebben alles, van toastjes tot pijn boompitten. Ie hoeft niet vier ver schillende zaken af te lopen." Exotisch Teleac is deze maand met een cursus exotisch koken begonnen. Beter kan de verandering in de cu linaire smaak van Nederland niet worden onderstreept. In het Food center kom je uitheems fruit en groente tegen als poek, doerian, pacalov en kouseband. Daarnaast zijn er dertig soorten rijst, van ge wone snelkook tot geparfumeerde korrels. De laatste twintig jaar is het aantal reizen naar het buitenland sterk toegenomen. Weg van de Veluwe en de Friese meren is de Nederlander in Spanje, Italië, Tur kije en Thailand met andere sma ken in aanraking gekomen. Smits ziet dat terug in het assortiment. „Nu is Thailand in als vakantie land, dus willen de mensen bij te rugkomst in Nederland Thais eten. De grossiers hier springen daar onmiddellijk op in." Ook de rol van de allochtonen in deze smaakomslag mag volgens Smits niet worden onderschat. „De Surinamers, Turken en Marokkanen hebben natuurlijk hun eetgewoontes hier geïntrodu ceerd met hun toko's en restau- De plant dragon dankt zijn naam aan de beroemde Arabi sche heelmeester El Beithar, die het kruid 'tarkhum' noemde, het Arabische woord voor 'draak'. Zo staat tenminste in het ene boek. Een ander boek meldt dat dragon of draken- kruid afgeleid is van het Griekse drakon (draak). Het derde ont hult dat de naam via het Ara bisch afgeleid zou zijn van het Griekse 'dracontion', ofwel slan- ge-arend. De vierde tekst beves tigt dit, maar voegt eraan toe dat de naam dragon afgeleid is van het Franse 'estragon', wat een verbastering uit het Latijn is. Het keukenkruid dat wij dra gon noemen (maar ook wel klapperkruid, slangekruid, dra- kekruid, drakebloed of keizers- sla) draagt de wetenschappelij ke naam Artemisia dracunculus. Daarmee bedoelen we de zoge naamde Franse dragon, die subtiel van smaak is maar slechts zelden strenge winters overleeft. Wel is er zaad te koop van een zeer nauw verwante soort, de Russische dragon, die scherper en minder delicaat smaakt, maar beter winterhard is. De meeste mensen kennen dragon van het flesje dragona zijn, een klassieker uit de Franse keuken. Dragon-azijn bepaalt voor een belangrijk deel de geur en smaak van béarnaisesaus die bij rundvlees, lamsvlees, tong, zalm en schelpdieren wordt ge serveerd. Doe 4 eetlepels witte wijn, 2 eet lepels dragonazijn, 1 eetlepel ge snipperde sjalot, 2 theelepels ge snipperde dragon, een kruiden boeketje en wat witte peper in een pannetje en laat het mengsel inkoken tot er minder dan de helft van de hoeveelheid van over is. Zeef de vloeistof, laat de ze een beetje afkoelen en klop er in een kom 3 eierdooiers door. Hang de kom boven een pan met bijna kokend water en klop het dooiermengsel op tot het licht gaat binden. Klop er met kleine stukjes tegelijk 100 g kou de boter door zodat een prachtig fluwelige, lauwe saus ontstaat. Neem de kom uit de pan water, roer nog 2 theelepels gesnipper de dragonblaadjes door de saus en breng deze op smaak met wat zout. In warme gerechten verspreidt de smaak van dragon zich het best. Toch wordt dragon ook wel rauw in salades verwerkt, al komt dat vermoedelijk omdat we tegenwoordig bijna altijd rauwe salades maken. Vroeger werd dat gerecht heel vaak sa mengesteld uit gekookte groen ten en kruiden. Dragon heeft een moeilijk te omschrijven smaak. Zoet, krui dig, een beetje anijsachtig en direct herkenbaar. Een ideaal kruid voor mensen die een zoutarm dieet volgen. In de vroegere volksgenees kunde werd dragon niet alleen tegen giftige slangebeten toege past, maar ook tegen een over laden maag. Vooral de wortel van de dragonplant heeft een ontsmettende werking en daar om werd deze wel bij het be strijden van kiespijn toegepast. Op basis van dragon werd vroe ger een likeur gemaakt, die eveneens als medicijn gold. Vanaf de 14de eeuw is het ge bruik in de keuken gepropa geerd. Naar men zegt werd het kruid door een Roemeense fa milie mee naar Frankrijk geno men. Maar pas in de 18de eeuw, toen de grote Franse kookkunst ontstond, werd dragon echt be kend. Yoghurt en Ijs tegelijk: het heet Fresh ei ->Nederlandere zijn de grootste toetjeseters in Europa. Bij gezinnen met kinderen komt elke dag een nagerecht op tafel. De overige Ne derlanders wagen zich toch zeker viermaal per week aan een toetje. -> In 92 procent van de Neder landse gezinnen is altijd yoghurt in huis. ,V Wie in Frankrijk om une blère vraagt krijgt altijd een fles: wie een tapje wil moet om een demi-pres- sion, of kortweg een demi vragen. ,Y Als je in Frankrijk aan de bar je is een creatie van Igto-Ola BV. fris of glaasje wijn drinkt, betaal je minder dan wanneer je aan aan ta feltje of op het terras plaatsneemt. Tegen meegebrachte hapjes, zoals een stokbroodje of een crois- santje voor het ontbijt maakt een Franse cafébaas geen bezwaar, mits de je de koffie of het andere drankje bij hem bestelt. ,Y De ober is is Frankrijk geen gar^on meer: dat vinden ze min derwaardig klinken. De man je van -drankjes en dergelijke voorziet, is gewoon meneer (monsieur). ,Y Compter mag dan tellen zijn, als je om de rekening vraagt moet je wel zeggen l'addition s'il vous plait, want als je le compte mompelt zal (wil) niemand je begrijpen. "JSr Meer wederwaardigheden over culinair Frankrijk staan te lezen in 'Uit eten in Frankrijk' van Onno Kleyn, dat nog niet zo lang geleden verscheen bij Kosmos. In het ANWB-blad Reizen (nummer 6) geeft hij de lezers wat tips, maar wie echt beslagen ten ijs wil komen, moet natuurlijk zijn boekje kopen. Wie één van de hallen van het Foodcenter binnenloopt, waant zich in de opslagkelder van een reuzenkolonie. Per vliegtuig en vrachtwagen worden de spullen binnen één, hooguit twee dagen van heinde en verre aangeleverd. De meeste versprodukten worden ingekocht in de veilinghallen van Rungis in Parijs, een van de groot- in Europa. Wat daar 's och tends wordt gekocht, ligt 's mid dags in het Foodcenter. In het Foodcenter is het om vijf uur 's ochtends één en al bedrij vigheid. Winkeliers, eigenaren van eetcafés en restaurants, koks van ziekenhuizen en bejaardencentra sjouwen met hun karretjes langs de uitgestalde waren. Bananen- en aardbeienspecialist Wim Kos terman is druk in de weer. „De su permarkten willen hun verse spul- om zes uur 's ochtends heb ben, wat betekent dat wij om twee r 's nachts aan de slag moeten. Tsja, dat is bikkelen, maar je moet wel. De concurrentie is groot." In dezelfde hal als Kosterman zit alles-leverancier Koos Nap. Alles- leverancier? „We hebben goudrei- netjes en eetbare bloemen. Zo breed is ons groente- en fruitaan- bod. Daarnaast zijn wij exotenspe- cialist. We importeren direct uit Thailand." Groot en klein In de vroege ochtend schuifelen een paar Vietnamese en Suri naamse toko-eigenaren met hun karretjes langs kouseband en ko kosnoot. Een mangootje hier en een pakje kroepoek daar. Toch ko men lang niet alle klanten op dit onzalige tijdstip winkelen. „Veel orders komen bij ons al een dag eerder per telefoon binnen. Een dag later worden de spullen aan de deur afgeleverd", vertelt Nap. „Het unieke van onze groothan del is dat zoveel verschillende grossiers met zulke uiteenlopende produkten op één complex te vin den zijn. Dat vind je nergens in Nederland", zegt A. Smits, voor zitter van de commerciële vereni ging waarin alle veertig grossiers van het Foodcenter verplicht zijn ondergebracht. ISPC De ISPC (International Sale Pro motion Company) met vestigin gen in Breda, Bodegraven en Gent, levert in tegenstelling tot het Foodcenter uitsluitend produkten voor de horeca. Food en non food. Nog een verschil met Leids chendam is dat de ISPC geen zelf standige grossiers met eigen afde linkjes kent. Het is een particulier bedrijf, in 1966 begonnen met één diepvrieskist vol kroketten en frik adellen. Inmiddels is het bedrijf uitgegroeid tot de grootste hore caleverancier van Nederland, met meer dan zestigduizend artikelen en zeventienduizend afnemers. Op een willekeurige doorde weekse dag kun je bij de visafde- ling van ISPC Cas Spijkers, chef kokvan top-restaurant 'De Swaen' uit Oisterwijk, een kilootje kaviaar zien inslaan, terwijl een paar me ter verderop bij de diepvriesafde ling de plaatselijke fritesboer zijn karretje vult met vlammetjes en

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12