UIT 'Boze tongen beweren dat ik 65 jaar ben geworden' c 'Ik wil later ook Barbie worden' Rtv show 'Het wordt knokken om je renner te spreken' WOENSDAG 23JUN11993 Tekenaar Dik Bruynesteyn doet het rustiger aan EEMNES CPD chijnbaar onvermoei- i baar gaf Dik Bruynes- teyn vele decennia lang dagelijks vorm aan de avonturen van zijn stripheld Appie Happie. Ontelbare sport- figuren werden door hem ge portretteerd met een paar sim pel uitziende, niettemin veelal raak getroffen karikaturale lij nen. Het valt Dik Bruynesteyn zichtbaar zwaar om het te zeg gen, maar hij wordt ook een dagje ouder. Én dan wordt het toch zaak de actieradius wat te rug te schroeven. „Boze tongen beweren dat ik 65 jaar ben geworden, maar dat moet een foutje van de compu ter zijn. Niettemin: elke dag op nieuw een grap bedenken en al tijd maar tegen de deadline van kranten te werken is een bijna onmenselijke opgave. Het ma ken van zo n tekening is het werk niet, daar ben ik zo mee klaar. Maar het goeie verhaal er bij, dat is het probleem, daar loop ik soms een hele dag over teprakkizeren." Dik Bruynesteyn zit op z'n praatstoel. Zijn levensverhaal vertelt hij fragmentarisch, springend van de hak op de tak. Hij houdt van voetbal en nog meer van wielrennen. En de opera is zijn passie. „In m'n vol gende leven wil ik operaregis seur worden, of operazanger of portier van een operathcater. En als dat niet gaat dan minister van Onderwijs. Om te bevorde ren dat kinderen geen dingen meer hoeven te leren die ze toch niet kunnen, zoals in mijn geval algebra. Doodzonde om met die ballast op te zade- len.' Paljas Leve de opera, zong Bruynes teyn al op heel jonge leeftijd. Zijn vader was boordwerktuig- van de mensen die dat vak in kundige bij de KLM, die vanaf die jaren uitoefenden, is veron- 1930 tot de oorlog van Amster- gelukt. Maar dat terzijde. „In dam op Batavia vloog. De helft het begin van de oorlog moes ten de passagiers uitwijken naar Napels, waar m'n vader gesta tioneerd werd. Toen hij op ze kere dag thuis kwam, had hij een stapeltje grammofoonplaat jes meegenomen met populaire Italiaanse liedjes. O sole mio en O bella Napoli. Per ongeluk zat er een plaatje tussen dat hij niet hoefde te horen, omdat het een opera-opname was. Die legde hij weg. Nu was ik nog maar een jochie, maar ik rustte niet voordat ik iemand had gevon den die de Italiaanse tekst voor me kon vertalen. Dat wérd dus een Italiaanse ijsboer in de Am sterdamse Kinkerstraat. De ope ra bleek de Paljas en die ijsboer vertelde me er zo'n ontroerend verhaal bij, dat ik spontaan in janken uitbarstte. Vanaf dat moment was ik verkocht." Een studiehoofd was Bruy nesteyn bepaald niet. Het enige papiertje dat hij naar eigen zeg gen ooit heeft gehaald is het zwemdiploma. Maar zijn vader was wel bereid om als zijn krui wagen te dienen en zo kreeg ju nior toch een aardige job bij de KLM. In militaire dienst sloeg hij aan het tekenen. Puur tijdver drijf. Tot zijn verbazing waar deerden zijn dienstmaten de karikaturen van de toen toon aangevende sportfiguren. Daar door aangemoedigd besloot Bruynesteyn de stoute schoe nen maar eens aan te trekken en zijn werk te gelde te maken. Hij betrad de burelen van de Haagsche Courant, toen nog ge vestigd in de Wagenstraat. Bruynesteyn werd daar te woord gestaan door de piepjon ge chef sport Herman Kuiphof, die wel iets zag in de creatieve krabbels van zijn gesprekspart ner. En zo kwam van het een het ander. „Op een gegeven moment hoorde ik dat de be roemde Italiaanse tenor Benja- mino Gigli naar Amsterdam zou komen. Ik vroeg de krant of ik Dik Bruynesteyn dubbel geportretteerd: „Ik ben e in z'n werk heeft, dus ben ik een rijk man." een tekening van hem mocht maken. Dat was goed, al gaven ze me geen kans dat ik de gele genheid zou krijgen de man te tekenen." Karikatura Moet je net Bruynesteyn heb ben. In het Amstelhotel, waar de grote meester logeerde, klampte hijik één van Gigli's vier secretarissen aan. Maar de man weigerde hooghartig Bruy nesteyn te woord te staan. „Uit gerekend op dat moment kwam plotseling de grote zanger de trap af. Na bij z'n secretaris te hebben geïnformeerd wat ik wilde, kwam hij tot m'n stom me verbazing naar me toe en zei op vragende toon: Amigo?'. Ik antwoordde: Karikatura. En wat gebeurde? Hij ging zitten en ik tekende hem. Wat was ik een gelukkig mens!" Na de militaire dienst raakte Dik Bruynesteyn nog een paar jaar in Australië verzeild. Weer terug in z'n vaderland nam Dik de tekenstift weer ter hand. Eerst voor regionale kranten, daarna kreeg hij een vaste aan stelling bij het Vrije Volk. „Hoofdredacteur Eduard Mes- ser wilde dat ik zes tekeningen per week maakte. Dat kan ik niet, zei ik. Dat kun je wel, zei hij en daarmee basta. En zo is het begonnen." Zijn tekentalent bleef ook in Hilversum niet onopgemerkt. Eerst waren zijn prenten te zien in kinderprogramma's, daarna in Sport in beeld, de voorganger van Studio Sport. „Dat televisie werk heeft me veel bekend- Prille meisjes dromen weg op roze wolk Barbie: the girl who's got it all. Benen waar geen eind aan komt. Een superslanke taille onder •en nimmer verzakkende boe- '.em. Honderdduizend beeld schone japonnen, compleet net een schoenen-collectie die iet bezit van Imelda Marcos tot •en lachertje maakt. Een huis, •en zwembad, een rode Ferrari ;n een superbraaf /riendje dat er ge- ïoegcn mee leemt voor eeu wig in haar scha- iuw te staan. Be- ninnelijk glimla- :hend paart ze •en fiks aantal flit sende carrières lallerina, popster, ïrts, olympisch campioene, ste- vardess, astro- laut en succesvol •.akenvrouw tan zoet huisvrou- ven-gedrag: ze loet zelf de bood- ;chappen en staat luitend in de keu ven. Eigenschap- len die miljoenen neisjes over de iele wereld onveranderd blijven ianspreken. Het was naar het jordeel van graaf Van Zuylen 'an Nijevelt, eigenaar van het Vassenaarse landgoed Duinrell, lan ook de hoogste tijd voor •en officiële Nederlandse Bar- iie Dag. Hij transformeerde zijn iretpark in een knalroze (Bar- lie's lievelingskleur) Barbic-pa- adijs, alwaar jong en oud een lag lang konden wegdromen »p een dito gekleurde Barbie- volk. )mstreden iinds haar omstreden geboorte n 1959 (/e was de eerste pop net sex-appeal. een zware dob- ier voor puriteins Amerika) ïeeft 'haar' firma Mattel 650 niljoen Barbies verkocht en dat s als je ze allemaal achter el- aar zou leggen vijf maal de untrek van de aarde. Het Wereldje PANDA DE L'ISLE Onlosmakelijk verbonden met Barbie zijn mode en mooie kleren. Haar uitgebreide garde robe is geënt op ontwerpen van de grote couturiers en waar ze ook verschijnt op een tuin- party bij haar vriendje Ken, bij een tennismatch of op een gala bal ze is immer getooid met de juiste make-up, een kapsel waarin geen haartje verkeerd zit en de perfecte kleding. Een lich tend voorbeeld voor tuinparty-, tenniswedstrijd en galabal-be- zoekstertjes in spé. Barbie is een we reldster. Een idool. Haar fan club in de Bene lux telt 63.000 le den, en hoe geë mancipeerd we onze dochtertjes ook pogen op te voeden, met Sin terklaas wordt er op volle kracht gejengeld om de nieuwste uitvoe ring van de lang benige plastic schoonheid. Op Barbie Dag was niet alleen Duinrell in het ro ze, ook het merendeel van de bezoekers. Moeders droegen ro ze Barbie-leggings met bijpas sende roze Barbie-gymschoe- nen en hun dochtertjes en een enkel zoontje zagen er na kundig make up-werk uit als kleine kopietjes van de beroem de pop. De vaders zagen het al lemaal met een licht zorgelijke frons aan, want er waren uiter aard ook ontelbare stalletjes waar Barbie-artikelen konden worden aangeschaft. Onmisba re zaken als het Barbie-huis 159,95), de Barbie-camper 139,95) en voor de dagelijkse boodschappen van Barbie en koffie-bezoekjes aan haar vrien dinnen de handige Barbie-fiets 32.95). Op de 'Promenade' is een nog tot eind oktober te bezichtigen Barbie Show ingericht. Barbie is daar vakantievierend en wel te Laura Vlasblom, vertolkster van Barbie-liedjes, omringd door het Barbie-koor. bewonderen, met Ken aan boord van een luxe cruiseschip. En dat miss Plastic ook op het sportieve vlak haar mannetje staat, is daar ook te zien. Ze schaatst, ze zwemt en ze surft. En ze gaat passend gekleed, dat spreekt. Een prille bezoekster had er op Barbie Dag zo haar gedachten over: „Barbie kan het beterst schaatsen van allemaal. Ze valt nóóóóit op haar bips. Ik wel." Barbie-dokter Hoewel Barbie normaalgespro ken zelden onderuit gaat, was er voor alle zekerheid op Barbie Dag toch een Barbie-dokter aanwezig. Geen overbodige luxe, want er moest toch een exemplaar met een zielig ge knakt nekje per speciale enve lop worden opgestuurd naar het Mattel-Ziekenhuis. Zodra de patiënt 'genezen' is, wordt ze per kerende post retour gezon den aan het eigenaresje. Er wa ren trouwens ook een paar mis selijke Barbies op Barbie Dag, naar de begeleidsters beweer den omdat ze te veel roze sui kerspinnen hadden gegeten. Het advies van de Barbie-dok ter: „Laat ze maar even rustig in de zon zitten. Dan is het zo Hoogtepunt van de Barbie Dag was een heus Barbie Thea ter, waar een 'wervelend pro gramma' werd gepresenteerd door Laura Vlasblom Neder lands enige sprekende Barbie, uit een grijs verleden bekend van de al spoedig ter ziele gega- ne meidengroep 'Frizzle Sizzle'. Laura heeft een Barbie-CD ge maakt en ze was maar al te graag bereid om daarvan een paar liedjes te laten horen. Lied je één ging over de Barbie-fiets en de Barbie-scooter en het re frein mocht luidkeels worden meegezongen: Op twee wielen door de u reld Lekker rijdend door de tijd 'hé- Voelt mijn Barbie - voelt mijn Barbie Zich de koningin te rijk. Laura heeft de teksten zelf ge schreven. Ze moet een beetje de pest hebben aan Barbies vriendje Ken, want de arme jon gen fietst in het liedje nog niet half zo snel als zijn perfecte we derhelft en belandt bovendien pech gehad op treurige wijze in een diepe plas. Een beetje beweging kon na tuurlijk ook op Barbie Dag geen kwaad. Zoals gezegd is Barbie enorm sportief. Ze heeft het laat zich raden in navolging van Jane Fonda, Cher en noem ze maar op een aerobic-video uitgebracht: Blijffit met Barbie. Een aerobic-groepje van zes kleine Barbies demonstreerde de passen live, terwijl Barbie ze in hoogsteigen persoon vanaf het videoscherm fanatiek op en neer springend aanmoedigt: „Hup één-en-twee, jaaa, je hèbt het, jaaaa. Als je trouw mee- GESPROKEN Shannen Doherty é(Brenda Walsh in Beverly 90210) in Studio: „Ik kom voor mezelf op. Dat sommige mensen moeite hebben met een sterke vrouw is hun probleem. Ande ren bewonderen die kant van mijn karakter juist. Natuurlijk vind ik het vervelend over me zelf te moeten lezen dat ik moeilijk ben om mee te werken. En dat ik zo'n verschrikkelijke kreng ben." heidheid en veel werk opgele verd", stelt Dik Bruynesteyn met voldoening vast. Aanvankelijk deed Dik Bruy nesteyn veel tekst bij z'n teke ningen, later werd dat allengs minder. Een tekenaar moet te kenen, vonden ze bij de kran ten. Voor Dik'Bruynesteyn zelf bleef hel verhaal achter de teke ning altijd op de eerste plaats. Tekst en taal boeien hem in ho ge mate, vooral die van de wiel renners. „Voetballers komen na een wedstrijd nooit verder dan de mededeling dat ze moe zijn, maar wielrenners hebben een eigen taal. Die zeggen: ik ben uitgewoond, of ze zijn door het ijs gezakt en de man met de ha mer tegengekomen. Prachtig, die taal." Zeifis Dik Bruynesteyn tegen woordig ook een fervent fietser, niet in de laatste plaats door zijn langdurig lidmaatschap van de DOF-club, dat zoveel bete kent als Door Oefening Flink. Andere bekende Nederlanders onder de 25 leden: oud-premier Dries van Agt, musicus Tonny Eyk en tv-presentator Fred Os- ter. De voetbalsport is voor Dik Bruynesteyn vooral z'n dagelijks brood. Hij volgt alles en heeft een encyclopedische kennis van spelers en uitslagen. „Toen ik ooit bij de KLM wegging om te kenaar te worden, dacht ik: ik hoef niet de beste en de rijkste te worden, maar wel degene met het meeste plezier in het werk. In het algemeen gespro ken mag ik zeggen dat me dat aardig gelukt is. Dus ben ik toch een rijk man." Shannen Doherty foto pr Joop van den Ende in NCRV- gids: „Als ik per dag vijf minu ten volmaakt gelukkig ben, is dat veel." Ben Cramer in het Algemeen Dagblad: „Mijn werk heeft door mijn activiteiten bij het volks toneel en in musical meer diep te gekregen." Ben Cramer in het Algemeen Dagblad: „Je kunt me vergelij ken met PSV. Het succes is er, maar vervolgens .vergeet de clubleiding te verjongen. Zo probeerde ik met hetzelfde ma teriaal kampioen te blijven. Maar de omstandigheden en de samaak van het publiek veran derden." Karei van Doodewaerd, de nieuwe voorzitter van de TROS in het AD: „Ik ben in 1985 lid geworden van de TROS, omdat ik altijd een beetje in me heb gehad dat als iedereen in een Saab rijdt en lid is van de VPRO in het wereldje waarin ik werk te, dat ik niet in een Saab moest rijden en geen lid moest zijn van de VPRO." Koos Postema in TV Magazine over NOVA: „Ik kijk zoveel mo gelijk naar NOVA, omdat het programma een begin is van de samenwerking tussen de betere actualiteitenmedewerkers in Hilversum. En aangezien ik te gen het omroepbestel ben, ben ik groot voorstander van zo'n samenwerkingsvorm. Dat de cor, hè, dat is zo buitengewoon lelijk. Iemand heeft mij eens verteld dat het een universum moet voorstellen. Dat zal wel. Het lijkt wel of het in een peu terspeelzaal is gemaakt. Maar NOVA heeft wel weer de beste drie presentators. Paul Witte- man is nummer één, al Iijkt-ie nog niet zo op z'n gemak. Daar na komt Charles Groenhuijsen en als derde Victor Deconinck. De dames hadden wel thuis kunnen blijven. Niet vanwege het feit dat het dames zijn, maar omdat de betreffende vrouwen naar mijn mening niets toevoe gen." Dana Dool, Ankie Visser in de dramaserie Het Oude Noor den, in TV Magazine: „Ik rom mel maar wat, rotzooi maar wat aan. Dan speel ik weer eens hier, dan weer daar: Ik zeg nooit: ik doe liever dit of dat, te levisie of theater. Want ik heb geen keuze. Het is vreselijk moeilijk werk te vinden. Tot nu is het me gelukkig altijd gelukt. En als het in de toekomst niet lukt, ga ik lekker in bed liggen voor de televisie. Dan laat ik me eens lekker vermaken door an deren." Discjockey Gijs Staverman in het Veronica omroepblad: „Ie dereen houdt van muziek. Wat is er dan mooier dan wat ik doe: plaatjes draaien voor e publiek? Ik kan niet uitleggen wat voor gevoel dat is, maar ik krijg er af en toe je-Weet- groot a-CI Het i ziekte, een virus dat nooit meer weg gaat. Het is lalaaa!" Tourverslaggevers wacht heidense klus HILVERSUM. GPD doet, blijf je net zo slank als Bar bie!" Menig vader moest zijn por temonnee trekken en vijfen twintig gulden dokken, tenein de zijn spruit middels de video in Barbie-s/jfl/wte houden. Heel wat volwassenen zagen het va kantiegeld voor deze zomer zelfs ernstig in gevaar te komen, toen na de aerobics de Barbie Modeshow begon. Geshowd werden van die snoezige roze fietsbroekjes, Barbie-truitjes en andere Barbie-zaken, zonder welke dochterlief beslist niet le ven kan. Wie wil er nu niet net zo mooi zijn als Barbie, lekker in een rode Ferrari rijden en de hele dag aan de rand van een Barbie-droomzwembad in de zon liggen? Op Barbie Dag was er dan ook maar een antwoord mogelijk op de vraag „Wat wil je later worden?" Inderdaad: „Bar bie!" Slim bedacht van Mattel. Het is bepaald geen 2.600 kilometer fietsen. Maar ook de verslaggevers en technici in de Ronde van Frankrijk heb ben het deze zomer verre van gemakkelijk. Tientallen radio-, televisie- en krantertiensen moeten meer dan in andere ja ren hindemissen nemen om hun werk te doen. Het commer ciële en journalistieke circus eist telkens meer ruimte, als gevolg waarvan het spektakel voor de verslaggevers moeilijker te be happen is. „Het is knokken om je renner", zegt NOS-radiover- slaggever Jeroen Wielaert. Chef d'équipe Ferry de Groot van Radio Tour grapt dat Wiel aert tegenwoordig „een karate- cursus" nodig heeft om zich staande te houden. Wielaert is de man die de renners direct na de finish moet opvangen om van hen een eerste reactie naar Nederland door te stralen. De journalist fungeert als breek ijzer. Z'n zenderspriet is meer malen afgebróken, al dan niet moedwillig door een 'collega'. Vijanden Het is de vierde keer dat Wiel aert naar Frankrijk afreist. Hij kan gezien zijn postuur wel een stootje hebben. „Nee, een kara- tecursus doe ik niet, maar ik probeer wel in conditie te blij ven." Hij heeft het geregeld aan de stok met een Franse collega die hem de loef probeert af te steken. „Ja, dan ben je gedwon gen om er-dwars doorheen te breken met je microfoon. Je maakt in Frankrijk vijanden hoor. Ik denk da) hij mijn bloed wel kan drinken." Toch wil Wielaert niet de ijze ren Hein uithangen. „Het lijkt net alsof ik de hele dag schop pend en vechtend mijn werk doe. Zo'n figuur ben ik eigenlijk niet. Ik bereid mijn interviews zorgvuldig voor en sta altijd op een tactische plek, ongeveer veertig meter na de finish-lijn. Ik ken de verzorgers van de ren ners goed, dat zijn de mensen die de renners direct opzoeken. Je moet ze eerst laten recupere ren voor je ze wat vraagt, vind ik, dat is humaan. Maar het valt niet mee hoor in een woud van fotografen, waar je weerzinwek kende dingen ziet gebeuren." Meestal straalt Wielaert zijn bijdrage een kwartier na de fi nish door. Hij is blij met het nieuwe programma Avondetap pe lussen tien en elf uur, waar door hij en zijn collega's meer gelegenheid hebben om aardige vraaggesprekken en statements te maken. De interviewer, die zich naar eigen zeggen de nijd van Mart Smeets nogal eens op de hals haalt, vertrekt met ple zier n&ar het Franse land, maar zal het werk niet tot z'n pen sioen blijven doen. Hij verwijst naar de Belgische commentator Jan Wauters die de Tour na 25 jaar niet leuk meer vindt en er daarom mee stopt. De motorverslaggevers (Jack Chapel, Leo Driessen en Gio Lippens) kunnen straks slechts op grote afstand getuige zijn van de verwikkelingen in het peloton, legt Ferry de Groot uit. „Ze komen er bijna niet meer bij; ze moeten op 150 a 200 me ter afstand blijven van de ren ners. Het is geen doen eigen lijk." Irritatie Dan de televisie. Waar Ferry de Groot nog een komische draai weet te geven aan zijn onvrede, daar lijkt regisseur Martijn Lin- denberg één brok irritatie. Als het aan hem lag, organiseerde hij alles zelf. Maar helaas voor hem, ook Lindenberg moet het doen met de Franse beelden, die te hooi en te gras binnen druppelen. De commentaarpo sities waar Smeets en Nelissen moeten plaatsnemen zijn vaak allerbelabberdst. „Ze zitten soms tussen de vuilnisbakken. Ze moeten het doen met slechte beeldschermen. Er wordt wei eens makkelijk geoordeeld over het commentaar en over het feit dat er fouten worden gemaakt. Maar men moet beseffen erbij komt kijken. We zitten niet, zoals onze radio-collega's, mid den in de koers."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8