President boycot gesprek Requiem voor Bosnië Daadkracht EG lijkt terug Buitenland 'Afvalligen' LDP richten nieuwe partij Japan op Media-magnaat Berlusconi betrokken bij corruptie Alija Izetbegovic kon Bosnië niet redden 'Geen wapens moslims' Pat Nixon: laatste 'ouderwetse' First Lady WOENSDAG 23 JUN11993 e Prpsst ANP Algemeen Nfddands Fyr^burrau AP AssooaledPrets OPA Deutsche Presse Agentur CPD CemeenschappehikeR rsdiemC Ind The Independent IPS* Inter PressServ.ce RTR* Reuter UPl United Press International Honderden mafiosi opgepakt catanzaro Bij een grootscheepse actie van de Italiaanse politie tegen de maffia zijn afgelopen nacht in Calabrië meer dan 200 mensen opgepakt. Het is grootste operatie tegen de georgani seerde misdaad in de afgelopen jaren. Er waren meer dan 1.000 politieagenten op de been gebracht. Alg bedreigt koraalrif key west» Overdadige algengroei door nitraten en fosfaten uit de landbouw en wasmiddelen verstikt het enige koraalrif van Noord-Amerika, dat zich over een lengte van 200 kilometer uit strekt voor de kust van Florida. Per jaar sterft tien procent van de grote koralen onder wurging van alg. Aideed niet onder de indruk muqdisho» De door de VN-gezochte Somalische krijgsheer Ai- deed is niet onder dr indruk van het arrestatiebevel dat tegen hem is uitgevaardigd. „Weet je, ik zit hier in Muqdisho en ik ge niet de bescherming van God en mijn volk", stelde Aideed in een interview met het station Voice of America, jonathan Howe, de speciale VN-gezant voor Somalia, zei maandag dat de blauw helmen in Muqdisho weliswaar actief op zoek zijn naar Aideed, maar dat het weer op gang brengen van de humanitaire hulp verlening aan de Somalische bevolking prioriteit heeft. Iraanse gevangenen op bedevaart nicosia» Iran heeft vier gevangenen die tijdens hun detentie een alfabetiseringscusrusen een beroepsopleiding volgden, beloond met een bedevaart naar Mecca. De vier, die gevangenisstraffen van een tot vijftien jaar uitzaten, zijn in de gevangenis terugge keerd, nadat zij drie weken geleden de plechtigheden tijdens de bedevaart hadden bijgewoond. Niet trouwen op begraafplaats Sydney Een Australisch paar dat zijn huwelijk om middernacht op een begraafplaats had willen laten voltrekken is gisteren toch maar gewoon getrouwd. De politie had de buitenissige trouw partij verboden na klachten van buurtbewoners. Het paar had voor het kerkhof gekozen omdat dat de eeuwigheid symboliseert die zij bij elkaar denken te blijven. TOKYO AFP-Rtr Meer dan veertig afgevaardig den die uit de Japanse rege ringspartij LDP zijn getreden hebben vanochtend onder lei ding van oud-minister Hata een nieuwe, centrum-rechtse oppo sitiepartij opgericht die gaat deelnemen aan de algemene verkiezingen op 18 juli. De par tij, Soshinto (Nieuwe Schep pende Partij), wil een eind ma ken aan de overheersende posi tie van de Liberale Democrati sche Partij, die zij de verwor ding van de politiek door cor ruptie verwijt. Naast de 57-jarige voormalige Japanse minister van financiën Tsutomu Hata zal de vroegere secretaris-generaal Ichiro Ozawa van de LDP een sleutel rol spelen. Beiden drukten vori ge week een zware stempel op de aanvaarding van een motie van wantrouwen tegen premier Kiichi Miyazawa en zijn LDP- kabinet omdat geen hervorming van het kiesstelsel was doorge voerd. Het kiesstelsel wordt in Japan in brede kring gezien als de oorzaak van de corruptie in de politiek. De val van de rege ring heeft geleid tot het uit schrijven van vervroegde ver kiezingen, die op 18 juli worden gehouden. Hata verklaarde dat de nieu we partij, die hervorming van het kiessysteem tot spil van zijn programma maakt, samenwer king zal zoeken met andere op positiepartijen in het midden van het politieke spectrum. Ha ta wordt door commentatoren beschouwd als een mogelijke premier indien de LDP de ver kiezingen verliest en er een coa litie van centrum- en rechtse partijen en enkele gematigde socialisten wordt gevormd. ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT Fininvest, de holding van de Italiaanse media-magnaat en eigenaar van AC-Milan Silvio Berlusconi, raakt steeds meer betrokken bij de corruptieon derzoeken door de Milanese rechters. De politie voerde gisteren een huiszoeking uit in het Milanese hoofdkantoor en de tweede man van het bedrijf en rechter hand van Berlusconi, Fedele Confalonieri, werd beschuldigd van corruptie en het uitschrij ven van valse facturen. Confalonieri zou de socialisti sche partij PSI en haar krant L'Avanti grote geldbedragen hebben geschonken. De PSI was jarenlang steun en toever laat van Berlusconi, die dankzij zijn vriendschap met ex-secre- taris Craxi kon uitgroeien tot Italië's 'koning' van de com merciële televisie. Volgens Con falonieri ging het om legitieme schenkingen die hij ook heeft gedaan aan andere (partij)kran- ten. Positie Izetbegovic onzeker door verdeeldheid regering k -w Een slecht voorbeeld vindt in Bisnië ook navolging, zoals deze kinderen in Busovaca aantonen. Het collectieve presidentschap van Bosnië en Hercegovi- na praat vandaag in Genève zonder president Alija Izet begovic over driedeling van de republiek. Izetbegovic zei gisteren in Zagreb er niets op tegen te hebben dat zeven leden van het presidentschap wel naar Genève gaan. Hij voegde er echter aan toe dat zij geen mandaat hebben zonder hem beslissingen te nemen. zacreb-geneve»ters van de Conferentie over ex- Rtr-AFP-ANP Joegoslavië, David Owen (EG) en Thorwald Stoltenberg (VN). De top in Genève, waaraan ver- Aan de orde komt de eventuele der ook de presidenten van opdeling van Bosnië in drie pro- Kroatië en Servië deelnemen, is vincies voor respectievelijk de georganiseerd door de voorzit- Serviërs, moslims en Kroaten. De Serviërs en Kroaten presen teren vandaag een gedetailleerd plan. Izetbegovic is hier fel tegen en omschrijft het plan als „genoci de", omdat dit volgens hem leidt tot nieuwe „etnische zui veringen". Een woordvoerder van hetA^N-Commissariaat voor Vluchtelingen (Unhcr) voor spelde dat de komende maan den nog eens 200.000 mensen in Bosnië van huis en haard zul len worden verdreven, waarmee het aantal ontheemden op 2,6 miljoen komt. foto ap greg marinovich De Bosnische delegatie wordt geleid door Franjo Boras, een van de twee Kroaten uit het col lectieve presidentschap. Over de positie van Izetbego vic bestond gisteren onduide lijkheid. Boras zei na aankomst in Genève dat Izetbegovic nog steeds president is en dat hij hem slechts voor twee dagen zal vervangen. Eerder op de dag zei presidium-lid Fikret Abdic ech ter dat Boras voor een maand de plaats van Izetbegovic zal in nemen. Hij ontkende echter dat hij Izetbegovic wil afzetten. KOPENHAGEN PETER DE VRIES CORRESPONDENT EG Als er in Bosnië-Hercegovina niet 150.000 doden waren ge vallen en anderhalf miljoen mensen op de vlucht waren ge slagen, had men om de opmer king kunnen lachen. „Alle prin cipes waar we voor gevochten hebben, staan in deze verkla ring", zei Willy Claes, de Belgi sche minister van buitenlandse zaken, dezer dagen in Kopenha gen. Het was de zoveelste aflevering in de feuilleton Europese ver klaringen over de burgeroorlog op de Balkan. Hij doelde van zelfsprekend op het gevecht in de Europese vergaderzalen, maar dat was juist het pijnlijke. Verder dan een woordenstrijd is Europa nooit gekomen. En de principes werden telkens bijge steld. Zondag koos de EG ten lange leste voor de strategie van de wanhoop: 'hek er omheen en laten uitbranden'. Die keus vormde een historisch moment en de gemeenschap beleefde het in de stijl die het Bosnië-be- leid heeft gekenmerkt. De keus werd niet openlijk toegegeven, maar bleef gecamoufleerd ach ter grote woorden en een nieuw sprankje hoop dat snel vals zal blijken. Dat klinkt bitter, maar voor een milder oordeel over de manier waarop de EG de Bal kanoorlog heeft aangepakt, is geen enkele reden meer. Op het Joegoslavische slagveld stonden voor West-Europa ver heven principes op het spel: het idee dat verschillende etnische volkeren vreedzaam in één land moeten kunnen samenleven. Het uitgangspunt dat lands grenzen niet met geweld veran derd kunnen worden. En het voornemen niet het hoofd te buigen voor met geweld gecre- eerde voldongen feiten. Het eerste ideaal werd de afge lopen twee jaar vakkundig ka pot geschoten. Het Vance- Owen vredesplan trachtte de uitgangspunten nog te verzoe nen, maar dat plan werd vorige week definitief opgegeven. Ge confronteerd met een Servisch- Kroatisch pact om Bosnië hele maal te ontmantelen, moest de EG zich beraden op de twee res terende principes. Het resultaat was een reeks in gewikkelde formuleringen, die er op neer komen dat alles goed is, zolang de drie strijdende par tijen het er over eens zijn. „Eer lijke en oprechte onderhande lingen" moeten tot een resul taat leiden, ook al is daarvan rond Sarajevo niets meer te be speuren. en zal niemand de moslims het mes van de keel halen wanneer ze gedwongen worden in te stemmen met een effectieve driedeling. Daarnaast vindt de EG dat Bosnië als staat moet blijven bestaan. Daarmee keert ze zich tegen het plan de door Servische en Kroatische milities veroverde gebieden aansluiting te laten vinden bij hun 'moederlanden'. De Franse minister Juppé zei vergoeilijkend dat de EG zo nauwelijks afwijkt van haar koers, maar in de praktijk is de ze aanvaarding van bet nade rend 'Owen-Karadzic'-vredes plan natuurlijk een diepe knie val voor de veroveringsdrift van de Serviërs. Het einde van de Bosnische lijdensweg komt er bovendien niet mee in zicht. De moslims zullen hun toevlucht nemen tot een guerrilla; de Ser vische en Kroatische delen van Bosnië zullen zich op termijn waarschijnlijk toch afscheiden. Achter het scherm van woorden ging een EG-koers schuil die, het klinkt wonderlijk, pijnlijk consequent was. Bosnië was een humanitair probleem, waar hulpkonvooien en blauwhel men het lijden moesten verlich ten. Een oplossing moest ge vonden worden langs de weg van onderhandelingen. Het strijdtoneel zelf liet de EG links liggen. Die strategie had een kern van rede in zich: volkeren die geen vrede wensen maar oude reke ningen vereffenen, brengt men daar niet van af. Maar die koers werd nooit helder uitgelegd aan de Westeuropse bevolkingen. Daarom past bij de ter aardebe- stellingvan Bosnië een treurmis voor heel Europa. den haag thieuw vaessen Voordat de gevechten in al hun hevigheid losbarstten in Bosnië en Hercegovina was Alija Izetbegovic nog vol opti misme. De herinneringen aan de Joegoslavische bloedbaden uit de Tweede Wereldoorlog zouden het gezonde verstand wel doen zegevieren, dacht hij. Niets bleek minder waar. Van deze en andere fatale mis rekeningen plukte de Bosni sche president gisteren de wrange vruchten. Het collec tieve presidentschap in Saraje vo besloot verder te onderhan delen zonder Izetbegovic, die daarmee in feite van de troon werd gestoten. De kritiek op de 67-jarige Izet begovic is binnen het kamp van de moslims, die de Bosni sche regering domineren, al tijd groot geweest. De presi dent zou naïef zijn. Zo bleef Izetbegovic geloven in behoud van een Joegoslavische confe deratie, ook toen in 1991 de oorlog Kroatië al volop teister de. Terwijl de Serviërs en Kroaten in Bosnië zich opmaakten vooreen herhaling van de slachtingen uit de Tweede We reldoorlog. spande de leider van de moslims zich in voor de vrede. De moslims konden zich beter niet bewapenen, zo zei hij. dat zou immers alleen maar worden opgevat als een provocatie. Het gevolg was dat de Bosni sche moslims zich in april 1992 totaal onv oorbereid moesten verdedigen. Izetbe govic reisde vervolgens voor fi nanciële en politieke steun langs Arabische landen en pleitte in het Westen harts tochtelijk voor gedeeltelijke opheffing van het wapenem bargo. Dat was te laat. Volgens sommige schattingen zijn in vijftien maanden van gevech ten meer dan 100.000 mensen gedood, merendeels moslims. Naïef was misschien ook wel Izetbegovic' hoop op een bui tenlandse interventie, die uit bleef. De internationale ge meenschap legde zich neer bij de feiten. De strategie die Izetbegovic aan de onderhandelingstafel hanteerde was evenmin on omstreden. Concessies deed hij pas op het moment dat hij niet anders meer kon en de plannen eigenlijk achterhaald waren door de situatie op het slagveld. Met zijn afwijzing deze week van de driedeling van Bosnië, beklonken door de presiden ten van Kroatië en Servie. lijkt het gedaan met Izetbegovic. Zijn medestanders realiseer den zich dat hun voorman geen haalbare alternatieven kon aandragen en lijken nu ei eren voor hun geld te kiezen: Dan maar een driedeling waarbij de moslims zo n groot mogelijke republiek krijgen met zoveel mogelijk garanties voor economische levensvat baarheid. Alija Izetbegovic niet naar Genève. KOPENHAGEN PETER DE VRIES CORRESPONDENT EG De Europese Gemeenschap geeft de moslims in Bosnië en Hercegovina toch geen wapens. De EG trotseert daarmee de sterke druk van de VS en Duits land om nu al wapens te leve ren aan de belegerde moslims. Tijdens de Europese topcon ferentie in Kopenhagen beloof den de Twaalf wel er alles aan te doen om blauwhelmen te leve ren aan de uiteindelijk 7500 man sterke VN-macht die de zogenaamde veiligheidszones voor de moslims moet bescher men. Nederland, Frankrijk en Italië hebben direct ook troepen aangeboden. Andere landen zijn bereid de kosten te delen. De Duitse bondskanselier Kohl stond op de top volstrekt alleen met zijn emotionele uit roep dat het „de morele plicht van de EG is de moslims te hel pen bij hun zelfbescherming". Hij heeft Nederland en Frank rijk overgehaald om, als ook van de beloofde bescherming van de zes veiligheidszones niets te recht komt. deze „wanhoops maatregel" te accepteren en hei embargo op te heften. In dat ge val zullen Nederland, Frankrijk en Spanje hun blauwhelmen helemaal terugtrekken. Lubbers: 'Eurotop was tussentop KOPENHAGEN ANP-GPD De Europese Gemeenschap lijkt langzaam te ontwaken uit een lange periode van uiterste loomheid, die volgde op het Deense referendum van 2 juni 1992. De Europese topconfe rentie in Kopenhagen heeft en kele aanzetten gegeven om de daadkracht van de EG weer op peil te brengen. De Nederland se premier Lubbers had het daarom ook over een 'tussen top' of een 'voorbereidingstop'. De belangrijkste conclusies uit de Eurotop zijn: Het positieve signaal voor de Europese economie dat van de top werd verwacht, blijft voorlo pig beperkt tot 6,6 miljard gul den extra in de vorm van gun stige leningen bij de Europese Investeringsbank. Fliervan is tweederde bestemd voor verbe tering van de infrastructuur, zoals internationale wegen en spoorlijnen. De rest gaat naar het midden- en kleinbedrijf. De politieke band met Rus land wordt verstevigd. Er komt regelmatig overleg met presi- De Deense politie verdrijft met harde hand demonstranten die in Ko penhagen het hotel willen binnendringen waar enkele EG-delegaties zijn gehuisvest. foto ap anders vendelbo dent Jeltsin. Tot nu toe vlotten de gesprekken niet erg omdat Jeltsin de voorwaarden van de EG aan zo'n 'partnerschaps overeenkomst' voorlopig niet pikt. Brussel wil bijvoorbeeld dat de mensenrechten worden geëerbiedigd en de vrije markt economie op de been wordt ge holpen. De politieke en economische banden met Midden- en Oost- Europa worden aangehaald. Po len, Hongarije, de Tsjechische Republiek, Slowakije, Roemenië en Bulgarije, mogen op den duur toetreden tot de EG. Maar de zes is geen precieze toetre dingsdatum in het vooruitzicht gesteld. Britse oppositie haalt uit naar conservatieven LONDEN» AFP-Rtr De Britse oppositie heeft giste ren in het Lagerhuis tijdens een debat over de financiering van politieke partijen uitgehaald naar de conservatieve rege ringspartij. Na alle problemen die de partij van premier John Major al heeft gehad, is zij nu in opspraak gekomen door een grote donatie van de voort vluchtige zakenman Asil Nadir. Een bericht in The Guardian dat de Conservatieve Partij vlak voor de verkiezingen van 1992 zeven miljoen pond (bijna 19 miljoen gulden) zou hebben ontvangen van de Saudische re gering, maakte het nog erger. Major ontkende maar dat belet te Labour niet om tijdens het debat fel uit te halen naar de Conservatieven. „Er hangt een geur van corruptie om die par tij." zei Margaret Beckett, een van de kopstukken van Labour. Zij wees er op dat de conserva tieven in de campagne voor de Lagerhuisverkiezingen 26 mil joen pond yitgaf waarvan 15 miljoen afkomstig was van „on bekende bronnen". WASHINGTON AP Pat Nixon, de echtgenote van de voormalige Amerikaanse president Richard Nixon, is gis teren in haar huis in New Jersey aan longkanker overleden. Zij was 81 en al enkele jaren ziek. Pat Nixon wordt wel gezien als de laatste 'ouderwetse' pre sidentsvrouw. Iemand die in de coulissen door dik en dun haar man steunt, voor de kinderen zorgt, een perfecte gastvrouw is en zich niet met politiek be moeit. Pat' Nixon beleefde als zwijgzame, zelden klagende First Lady zeer roerige tijden in het Witte Huis in de jaren van de Watergate-affaire, die uit mondde in het gedwongen af treden van haar man als presi dent. In 1976 raakte ze deels ver lamd door een beroerte, waar van zij slechts langzaam her stelde. Nixon suggereerde dat de beroerte te maken had met het boek The Final Days, waarin de Watergate-affaire keihard uit de doeken wordt gedaan. Vol gens het boek zou Pat Nixo een hevige drinkster zijn. „Mevrouw Nixon las het boek, en drie dagen daarna kreeg ze een beroerte", zei Ri- Het echtpaar Pat en Richard Nixon in gezelschap van Barbara Bush (midden). foto»afp chard Nixon destijds. Zelf liet 'Pat' nooit blijken in welke mate zij door Watergate was geraakt. Na een tweede beroerte in 1983 werd ze permanent ge kweld door longziekten en uit eindelijk door longkanker. Ze moest regelmatig in het zieken huis worden opgenomen. Pas later werd bekend dat mevrouw Nixon in huiselijke kring graag een sigaretje opstak. Thelma Catherine Ryan kreeg de bijnaam Pat van haar vader, omdat ze de dag voor St Pa trick's Day werd geboren. Ze was afgelopen maandag precies 53 jaar met Richard Nixon ge trouwd. 'Symbolische ontmoeting tussen rivalen' JOHANNESBURG Rtr De grote Zuidafrikaanse rivalen Nelson Mandela en Mangosut- hu Buthelezi ontmoeten elkaar vandaag even buiten Johannes burg voor vredesoverleg. Dat Is erop gericht een einde te maken aan het politieke geweld, dat in acht jaar aan meer dan 15.000 zwarten het leven heeft gekost. Mandela van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) en Chief Buthelezi. leider van de Zulu-partij Inkatha, zijn samen gebracht door Nobelprijswin naar voor de Vrede bisschop Desmond Tutu en de methodis tische bisschop Stanley Mogo- ba. Inkatha-voorzitter Mdlalose ziet het gesprek als een poging om de kloof te overbruggen en vrede te sluiten. „Ik ben zeker dat dit zal gebeuren", voegde hij daaraan toe. Hoge functionarissen van bei de zijden verklaarden al eerder optimistisch te zijn dat de be sprekingen de eerste tussen beide mannen sinds twee jaar de spanning tussen ANC en Inkatha zal verminderen

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5