Verkeerd beeld islam in media 'Geen misleiding, maar meningsverschil' Maij: 'Ik zag brand en ben maar gaan blussen' CNV-kader vindt dat bestuur te snel gaat Binnenland 'Gezin moet kunnen overkomen' Kinderhotel HoteldeBotel 'Uitspraken koningin ten onrechte in krant' Weer twintig jaar geëist I WOENSDAG 23 JUN11993 Inzegening relatie lesbische dominee uitgeest/akersloot» Predikante E. Hagen van de hervormd-gere- formeerde federatie Uitgeest/Akersloot mag haar lesbische rela tie kerkelijk laten inzegenen. Dat heeft de kerkeraad gisteravond besloten nadat bij een schriftelijke stemming 51 gemeenteleden zich voor en tien zich tegen de inzegening hadden uitgesproken. Dominee Hagen verzocht de kerkeraad in januari toestemming voor de kerkelijke bevestiging van haar relatie. Zeven jaar voor doden prostituée alkmaar De rechtbank in Alkmaar heeft gisteren een illegaal wegens doodslag veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Hij heeft bekend op 6 december 1992 in Alkmaar een 31 -jarige Ghanese prostituée met twaalf messteken te hebben gedood. Officier van justitie F. Gelissen had wegens doodslag negen jaar celstraf geëist. Krantenbezorger neergestoken rotterdam Hen 15-jarige krantenbezorger is gisterochtend ii Rotterdam neergestoken. Het slachtoffer werd tijdens de bezor ging aangesproken door een vrouw die geld van hem eiste. Toen de jongen liet weten dat hij dat niet bij zich had, pakte de vrouw een mes en stak zij het slachtoffer tweemaal in zijn onderbeen. Vervolgens greep een metgezel van haar het mes en stak de be zorger driemaal in zijn bovenarm. Ten slotte werd het slachtof fer een aantal keren geschopt. Op eigen kracht wist de jongen het uitdeelpunt van de krant te bereiken, waarna een ambulance werd gebeld en de politie werd ingeschakeld. De man en vrouw zijn nog spoorloos. VVD-senator Van der Werff overleden i Senator drs. Y. van der Werff is afgelopen vrijdag op 75-jarige leeftijd in zijn woonplaats Breda overleden. Hij v sinds 16 september 1969 lid van de Eerste Kamer. Namens de WD-fractie behartigde hij de portefeuilles Defensie en Cultuur. Van der Werff was verder onder meer voorzitter van de Monu- mentenraad en vice-voorzitter van de Raad voor Binnenlands Bestuur. Eis tien jaar voor drughandel amsterdam Officier van justitie mr. N. Schaar heeft gisteren te gen een 36-jarige Amsterdamse tien jaar cel geëist. De vrouw wordt van een omvangrijke drugshandel verdacht. De vrouw zou betrokken zijn geweest bij heroïnetransporten naar onder meer de Verenigde Staten en Zwitserland. Daarbij zou zij heb ben samengewerkt met een leider van het Ghanese drugnetwerk dat begin vorig jaar in de Bijlmer werd opgerold. De vrouw is de laatste van de 24 verdachten die in de 'Ghanese zaak' terecht hebben gestaan. Twee doden door frontale botsing wester-koggenland Door een frontale botsing op de provinciale weg Amsterdam-Hoorn zijn gisteren twee mensen omgekomen. Twee anderen raakten zwaar gewond. De twee slachtoffers, een 48-jarige man en een even oude vrouw, zaten in een personen auto die ter hoogte van de gemeente Wester-Koggenland frontaal op een vrachtauto botste. De zwaargewonden zijn een 49-jarige vrouw en een baby. Zij moesten door de brandweer worden uitgezaagd. Volgens getuigenverklaringen is de perso nenauto zonder aanwijsbare oorzaak op de verkeerde weghelft geraakt. Roken aan banden in kamergebouwen den haag Het conflict over roken in het openbare gedeelte van de kamergebouwen is opgelost. Door met een kort geding te dreigen, wisten twee bewegingen tegen het roken een strenge naleving van de Tabakswet van de diensten (bodes, beveiliging, voorlichting, etc.) van de Tweede Kamer af te dwingen. AzG: Hulp staat onder zware druk amsterdam Het lijkt erop dat politici humanitaire hulp gebrui ken om hun politieke verantwoordelijkheid te ontvluchten. Door de veranderende aard van conflicten en internationale verhou dingen is de hulpverlening onder hevige druk komen te staan. Doordat de Verenigde Naties steeds meer met militaire midde len vrede afdwingen, is het voor de oorlogvoerende partijen moeilijk humanitaire hulp los te zien van militaire en politieke activiteiten. Dat schrijft de hulporganisatie Artsen zonder Gren zen (AzG) in haar jaarverslag over 1992. oostkapelle De kaderleden van het Christe lijk Nationaal Vakverbond (CNV) hebben hun bestuur op een ledenvergadering in Oost- kapelle gisteren teruggefloten. Ze vinden dat voorzitter Wes- terlaken en de zijnen te hard van stapel lopen. De kaderleden vergaderden over de sociaal- economische koers van de bond in de komende jaren. Om de deelname aan het ar beidsproces te vergroten, wil het bestuur duurzame produk- tie bevorderen en de solidariteit stimuleren. Daarvoor is op een flink aantal terreinen een wijzi ging van het beleid gewenst, zo stelde het CNV-bestuur in een concept-resolutie. De resolutie werd wel aangenomen, maar er werd meer tijd en ruimte ge maakt voor discussie en wijzi- gpd GemeingthippaHIi Hoogleraar Tijdens discussie bij uitreiking prijs: Het gangbare beeld van de islam in Nederland is dat van een godsdienst die een bedreiging voor het Westen bete kent, gewelddadig is en de vrouw onderdrukt. De media bevestigen dat beeld door niet de 'gewone' moslim te be schrijven, maar het accent te leggen op afwijkingen. den haag anpwapens kopen, liet de redacteur Peters herinnerde eraan dat er behalve fundamentalistische moslims ook veel moslims met liberale ideeën zijn. Zij worden alleen genoemd als ze door een fundamentalist worden ver moord. Dat de meeste islami tische landen een westers rechtsstelsel hebben, wordt in de kranten verzwegen. Peters pleitte voor een andere kijk op de islam. Journalisten moeten bijvoorbeeld beseffen dat de islam evenals het chris tendom een godsdienst van mensen is en dat vele moslims op dezelfde vrijzinnige manier met de Koran omgaan als chris tenen met de Bijbel. Hij kreeg bijval van dr. B. Hendriks van Radio Nederland Wereldomroep. Die zei dat de Dat zei dr. mr. R. Peters, bijzon der hoogleraar islamitisch recht aan de Universiteit van Amster dam, gisteren tijdens een fo rumdiscussie over de berichtge ving in de Nederlandse media over islam en fundamentalisme. De discussie omlijstte de uit reiking van de Dick Scherpen- zeelprijs 1992 aan Michael Stein, redacteur van NRC Han delsblad. Stein ontving de prijs, die goede berichtgeving over de Noord-Zuid-verhoudingen be oogt te stimuleren, uit handen van minister Pronk. Hij gaf de vijfduizend gulden terug aan de minister met de opdracht het geld te storten op een giroreke ning van de regering van Bos- nië-Hercegovina in New York. Met dat geld moeten ze maar media meermalen een 'homo islamiticus' creeëren, een mo del moslim die precies reageert zoals de journalist dat wil. Ook de voorzitter van de Isla mitische Raad Nederland, mr. C. Cörüz, steunde Peters. Aan de hand van diverse voorbeel den schetste hij de problemen die journalisten kennelijk met de beschrijving van de islam hebben. Hij hield de media voor dat de islam zich niet leent voor 'fast-foodjournalistiek'. Trouw-journalist drs. E. Mul der erkende dat vooral de afwij king van het gewone nieuws waarde heeft, maar voegde er aan toe dat die juist kan worden gebruikt om het normale te be schrijven. Als voorbeeld noem de hij de ongeregeldheden eni ge jaren geleden tijdens de jaar lijkse bedevaart naar Mecca. Mulder had toen een interview met een in Nederland wonende Turk die de bedevaart al zes keer had gemaakt. Hij kreeg ruim de kans zijn geestdrift aan de lezers van de krant over te brengen. Kritiek PvdA op plan gezinshereniging werkloze migrant Werkloze allochtonen die alles proberen om een baan te vinden, mogen hun partner in het buiten land misschien toch naar Nederland halen. Staatssecretaris Wallage van sociale zaken gaat bekijken of die mogelijkheid kan blijven bestaan. Minister Dales (binnenlandse zaken) heeft dat gisteren in de Tweede Kamer gezegd. De PvdA had haar laten weten grote moeite te hebben met het regeringsvoorstel om gezinshereniging en - vorming voor werklozen te blokkeren. Nu kunnen allochtone werklozen die langer dan vijf jaar in Nederland wonen, hun gezin laten overkomen als zij minstens zestig procent van de tijd dat zij in Nederland zijn, een baan hebben gehad en niet ontslagen zijn door eigen wange drag of -prestatie. De sociale dienst controleert dat. deze controle i Kosto meent dat er niets v rechtkomt. Het kabinet wil PvdA-woordvoerder Apostolou bestreed dat. Zijn partij, D66 en GroenLinks vinden het discrimine rend om werklozen zo tussen de wal en het schip te laten vallen. Het CDA heeft er minder moeite mee, maar wil dat absoluut kansloze werklozen hun wederhelft gewoon mogen laten overkomen. De WD \indt dat alleen mensen met een baan aan gezinsvorming of -hereniging mogen doen. Koningin Beatrix heeft gisteren tijdens haar bezoek aan Harder wijk politiek gevoelige uitspra ken gedaan die volgens de Rijs- kvoorlichtingsdienst (RVD) ten onrechte door journalisten zijn gepubliceerd. De uitspraken van de koningin bij dergelijke gelegenheden mogen niet let terlijk worden aangehaald. Tijdens het bezoek waar schuwde de koningin de plaat selijke bestuurders dat gemeen ten „niet te snel naar Den Haag moeten lopen als ze door be/ui nigingen worden getroffen'. Harderwijk is in problemen ge komen doordat het ministerie van defensie heeft besloten om er zeven kazernes te sluiten. De koningin mag politiek ge voelige uitspraken niet in het openbaar doen. De ministers /i)ii immers verantwoordeH|k voor haar uitlatingen, de vorstin is onschendbaar. utrecht. gpd nijmegen Schalks kijkt het kleine meisje op de foto naar de fotograaf. Ze is een van de 'proefgasten' van kinderhotel HoteldeBotel in Nijmegen, dat vrijdag officieel open gaat. HoteldeBotel is een initiatief van de Stichting Kinderopvang Nederland (SKON). Voordat het kinderhotel open gaat, draait het enkele dagen op proef met onder andere de dreumes op de foto. Op deze wijze wil de organisatie kijken of men in de voorbereiding geen steekje heeft laten vallen. foto anp frans van der linde Officier van justitie mr. I. van Spanje heeft gisteren voor de Utrechtse rechtbank tegen een 23-jarige en een 24-jarige Am sterdammer een gevangenis straf geëist van twintig jaar. Hoewel de twee niet hebben ge schoten acht zij hen mede schuldig aan de dood van de politieman die in december 1992 bij hotel Residence in Vin- keveen hei leven liet. Op 4 december overvielen de twee Amsterdammers samen met een derde man een ABN AMRO-bank in Utrecht. Na de overval vluchtten zij over de A2 richting Amsterdam, waar zich in hotel Résidence in I hnteveen een schietpartij met de politie ontspon. In zijn vlucht schoot de 24-jarige mededader, die vo rige maand al tot twintig jaar werd veroordeeld maar -voort vluchtig is, de politieman in /i|n hals. Officier van justitie Van Span je vond de straf van twintig jaar ook op zijn plaats voor de twee mededaders. Hoewel zij niet hadden geschoten op de agent, achtte zij hen net zo schuldig. gingen. In de resolutie staat een aantal ideeën, die voor een vak centrale niet gebruikelijk zijn. Zo wil het CNV in CAO's vast leggen dat werknemers meer invloed krijgen op hun werk en hun werkplek. Loonsverhogin gen moeten afhankelijk worden gesteld van de mate waarin er over de participatie, duurzaam heid en solidariteit afspraken komen. Ook in het sociaal-econo misch beleid van de overheid moet het nodige veranderen, met name in de belastingsfeer, zegt het CNV-bestuur. Als bij voorbeeld de belastingvrije som wordt verhoogd, kan het wette lijk minimumloon omlaag. Dat is goed voor de werkgelegen heid. De CNV-top bepleit even eens de invoering van hogere belasting op energiegebruik. Verdachte moet meebetalen voor werk advocaat Verdachten in strafzaken die niet in voorlopige hechtenis zit ten, moeten meebetalen in de kosten voor hun advocaat. Van verdachten die gevangen zitten en een advocaat toegewezen krijgen, kan die bijdrage niet worden gewaagd. Dat hebben CDA en PvdA voorgesteld in een wijziging op de Wet op de Rechtsbijstand, die gisteren in de Tweede Kamer werd behan deld. Het gaat in het voorstel van CDA en PvdA om verdachten van lichtere vergrijpen, zoals dronken rijden. Voor de laagste inkomens moet de verdediging gratis zijn, vinden de indieners. Het is voor het eerst dat een ei gen bijdrage wordt voorgesteld in strafzaken. /-*1 Oil l 1 O n*l"yn "f" AY1 Haarlem Grote Houtstraat 22 UldUUId o lid LUI »«»»'"EH.oEstr,t2^ erdam Arnhem Den Haag Eindhoven tricht Nijmegen Roermond Rotterdam i den haag gpd vervolg voorpagina Minister Maij zei gisteren in het debat over de Wijkertunnel dat ze de Kamer van de nieuwe en verhoogde schattingen wel degelijk op de hoogte had gesteld. Dat was echter niet eerder gebeurd dan mogelijk was: slechts enkele dagen voor de ondertekening van het contract met de ING Bank. Van achterhouden van in formatie was dan ook geen sprake, aldus Maij. Wel gaf zij toe dat zij er „een lampje" bij had moeten houden om de kamerleden erop te attenderen. Maij vond de gewijzigde cijfers over de Wijkertunnel niet belangrijk genoeg. Het waren interne prognoses van de geld schieter, die bovendien maar „iets ho ger" waren dan de cijfers van het minis terie. „Van misleiding was daarom geen sprake, wel van een zakelijk meningsver schil", zo schetste Maij de controverse van de laatste dagen tussen de Algemene Rekenkamer en de staf van de kamer commissie voor rijksuitgaven over deze cijfers. De tunnel zal bij ongunstige om standigheden (als er meer auto's door heen gaan) hooguit 2.5 procent duurder uitkomen en geen negen procent. De eventuele kostenstijging was zo ge ring dat de minister het niet nodig vond de Kamer daar vorig jaar december nog eens extra attent te fnaken. Ook de landsadvocaat, die ze voor de onderteke ning van het contract om advies vroeg, stemde hiermee in. De minister reageerde zichtbaar opge lucht op de uitkomst van het debat,.I)e zware beschuldigingen zijn weerlegd. Dat geeft me een goed gevoel. Een week lang onder het juk van deze beschuldi gingen doorgaan, wens ik niemand toe." den haag carel goseling Zelf sprak zij over een „juk" waar zij de afgelopen dagen onder door gegaan was. „Ik wens dat niemand toe." Hanja Maij- Weggen had het er duidelijk moeilijk mee gehad. Met de beschuldigingen dat zij de Kamer onvolledig en wellicht zelfs onjuist had geïnformeerd over het con tract met de ING Bank over de aanleg van de Wijkertunnel. In de Tweede Kamer gisteren geen spoor van de altijd standvastige, stoere Maij, die geen tegenspraak duldt. Die het allemaal weet en de Kamer wel eens zal vertellen hoe het in elkaar zit. Een timide minister, nog bleker dan anders, stond de Kamer te woord. Gespannen. Met een iele stem en trillende handen. Gadege slagen door alle fractieleiders, behalve CDA'er Brinkman, en CDA-voorzitter Van Velzen. Maij moest diep buigen voor de Ka mer. Ze gaf toe dat zij vorige week in brieven aan de Kamer wat overhaast had gereageerd op de kritiek die via de media tot haar kwam. Zonder dat zij eigenlijk wist waar die op sloeg. „Ik zag brand, maar kende de oorzaak niet. Toch ben ik maar gaan blussen om explosiegevaar te verminderen." De minister ging echter verder. Zij gaf toe onvoldoende aandacht te hebben besteed aan prognoses die de ING Bank haar in decepiber 1992 deed toekomen. Getallen over aantallen auto's die de Wijkertunnel in de toekomst zouden gaan passeren. Cijfers die afweken van haar eigen aannamen. Gegevens die wel eens belangrijk konden zijn omdat het aantal passages vermenigvuldigd met het tarief van belang waren voor de fi nanciering van het project. En dus voor het financiële risico dat de Staat liep. „Wij achtten de waarde van de ING- cijfers heel laag", erkende Maij schoor voetend. „Wij hebben wat schouderop halend naar de ING gedaan. Zoiets van ach. het maakt niet reel nit. Het was een mineure zaak. Een marginale afwijking van onze eigen prognoses. De landsad vocaat heeft er ook naar gekeken. En die gaf ook geen signaal dat wij er een extra lampje bij moesten zetten aldus de mi- vrouwe dal zij de ING-cijfers beter wel aan de Kamer had kunnen melden. „Die les heb ik geleerd. Alles wat belangrijk en onbelangrijk is melden wij voortaan." Maij ging verder en vertelde van haar ei gen instelling: „Ik wil alleen de hoofdlij nen weten, niet de details." Ze vertelde ook over de indruk van haar pmbtenaren dat de ING-bank de prognoses om com merciële redenen had opgetrokken. In de hoop zo mee/ buitenlandse investeer ders te lokken. En over het feit dat „wij" er van waren uitgegaan dat de ING-cij fers vlak bij de gegevens van Verkeer en Waterstaat lagen, alhoewel de ING daar over zelf niets losliet. En zo meer. De knieval mocht niet baten. Akkoord, de Kamer zond Maij niet weg. Een kans daarop werd bij de start van het debat door het CDA. Maijs partij, teniet ge daan. Nadat men de minister dagenlang publiekelijk had laten bungelen sprak C.DA-kamerlid Reitsma bij de start van het debat meteen het vertrouwen in Maij uit. Zij had de Kamer voldoende en tijdig geïnformeerd, luidde de conclusie vooraf al IVdA voor het blok. Als die nog iets rich ting minister wilde, kreeg zi| problemen met de coalitiepartner De sociaal-de mocraten probeerden het daarop niet eens meer. Ze legden alleen een motie op tafel waarin van Maij werd gevraagd voorlopig niet meer met private finan ciers over projecten als de Wijkertunnel te gaan onderhandelen. Eerst moesten Kamer en minister het maar eens eens worden over de daarbij te hanteren uit gangspunten. Daarmee plaatste de Kamer, die de motie aannam. Maij onder curatele. Van misleiding of onjuiste informatie aan de Kamer kan weliswaar niet worden ge sproken. maar de Kamer wil er in de toe komst liever zelf bijzitten. En wat de betekenis van de ING-cijfers betreft: die kunnen ertoe leiden dat een financieel voordeeltje dat Maij met het contract behaalde (54 miljoen gulden) voor 25 procent weer teniet wordt ge daan. Maar dat vond de Kamer ineens niet meer zo belangrijk. Terugkijkend erkende de bewinds- Met die 'move' stond coalitiegenoot

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3