'Lloyd's is als de Titanic' 'Het wordt tijd dat de hogere inkomens inleveren' Feiten &Meningen 22 JUNE 1993 Alan Price, een van de leden van Lloyds die een fortuin kwijt raakten, meldt zich bij de Royal Festival Hall in Londen voorde Annual General Meeting (AGM), de jaarvergadering van het verzekeringsbedrijf. ook niet een graantje mogen meepikken? Gedurende enkele jaren pikten zij meer dan dat graantje mee, maar toen begon het tij plotse ling te keren. De eerste voorbo de kwam in 1987. Een zware storm raasde over de Britse ei landen en liet een spoor van vernieling na, die Lloyd's vele miljoenen kostte. In 1988 werd volgens de eeuwenoude traditie de scheepsbel in het Lloyd's-ge- bouw opnieuw geluid: op de Noordzee was het olieplatform Piper Alpha vergaan. Weer een jaar later: de orkaan Hugo in Amerika, de aardbeving in San Fransisco, nieuwe herfststor men in Engeland. In één jaar, 1989, verloren de door Tony Gooda aangetrokken /tames ruim anderhalf miljard gulden. Een van hen verscheen op een flets bij het gebouw van Lloyd's waar een vergadering plaatsvond hij had zijn rode Ferrari moeten verkopen. En een ander nestelde zich op de stoep van het prestigieuze ge bouw met een bordje: 'I'm hun gry, please help me!' In eerste instantie richtte de woede van de names zich op Gooda en Walker zelf. „Maar i zich niet lijken te realiseren, is dat wij zelf ook zijn weggevaagd", zei Walker. „Wij waren niet alleen tussenperso nen, maar zelf ook investeer ders." Onbetaalbare voorsprong Lloyd's is nog altijd de grootste verzekeraar in Europa. In het jaar 1990 schraagde Lloyd's de Britse betalingsbalans met bijna 2.500 miljard gulden. „Wij heb ben een onbetaalbare voor sprong op onze Europese con currenten", zei premier Major nog maar twee jaar geleden in een bespiegeling over de positie van Londen als Financieel cen trum. „En die onbetaalbare voorsprong is de internationale faam en reputatie van Lloyd's of Londen." In inderdaad, wie zich tegen bi zarre risico's wil indekken, kan nog steeds maar op een plaats terecht. Gene Kelly. Marlène Dietrich, Bette Grable, Mae West, Elizabeth Taylor. Frank Sinatra, Bing Crosby, Richard Burton, Sir Laurence Olivier en Bruce Springsteen lieten er al len delen van hun lichaam, vari ërend van borsten tot stemban den, verzekeren. En toen enige tijd geleden een filmmaat schappij die een produktie WOENSDAG 23 JUN11993 De ondergang van 's werelds meest bizarre verzekeringsmaatschappij Het was Ian Hay Davison, Lloyd's vroegere topman, die begin 1992 een voorspelling deed die aan het gezicht van menige City-econoom slechts een meewarige glim lach kon ontlokken. „Ik denk", sprak Davison, „dat Lloyd's gaat sterven. Het zou maar beter zijn de maat schappij direct failliet te verklaren. Nu zouden de in vesteerders er misschien hun geld nog uit kunnen krij gen". Zelden sinds Bijbelse tijden was een profetie zo nauwkeurig. Een halfjaar nadat Davison zijn voorspelling had gedaan, moest Lloyd's een verlies van 6,8 mil jard gulden bekendmaken. Dat was veruit het grootste sinds ene Edward Lloyd in 1688 zijn verzekeringsbedrijfje was be gonnen in een Londens koffie huis. Het was bovendien een re cord dal niet lang zou stand houden; een jaar later, zo bleek gisteren, beliepen de verliezen meer dan 8 miljard. De jarenlange verliezen, totaal 16 miljard gulden over vier jaar, hebben de investeerders in een tranendal gestort. „Lloyd's is als (je Titanic", zei een van hen. „Het is niet zo dat er een schroefje uil de motor gevallen is; het hele schip is onder water terechtgekomen." De ellende waar elk van de 20.000 investeerders de ano nieme names de afgelopen jaren in werd gedompeld, wordt misschien nog het best geïllu streerd door het droeve relaas var\Tony Gooda en Derek Wal ker. Het is het verhaal van twee mannen die zich van krantejon gen opwerkten tot miljonair om via Lloyd 's weer als kran - tejongen te eindigen. Tony Gooda en Derek Walker waren vele jaren een gouden paar. Gooda placht op de West Sussex Golf Club investeerders te werven voor Lloyd's, terwijl Walker het eigenlijke handwerk deed. In zijn Porsche reed hij naar het financiële hart van Londen om het geld van Gooda's cliënten te beleggen. Anthony Gooda was niet hele maal onbemiddeld op de we reld gekomen; hij had een goed lopend verzekeringsbedrijf van zijn vader geërfd en hoefde niet op een paar ton te kijken. Derek Walker daarentegen had een ongewonere loopbaan gemaakt. Hij had op 15-jarige leeftijd de schooldeuren achter zich dicht geslagen én leek gedoemd tot een kommervol bestaan. Maar aan het eind van de jaren '80 verdiende de arbeiderszoon een miljoen gulden per jaar en kon hij zich naar keuze verplaatsen in de Porsche, een Mercedes, een BMW of gewoon het privé- vliegtuig. Dezer dagen is Tony Gooda echter taxi-chauffeur en slijt Derek Walker zijn dagen achter de grasmaaimachine. Hun be drijfje, Gooda-Walker, is failliet verklaard en hun toekomst is somber. Gooda moest het fami lie-landhuis voor anderhalf mil joen te koop zetten en Walker heeft zijn tweede huis verkocht, de Porsche van de hand gedaan en hel privé-vliegtuig op de markt gebracht. Dietrich's benen Gooda en Walker werkten alle bei voor Lloyd's, de maatschap pij waar de filmster Marlène Dietrich ooit haar benen liet verzekeren. Zij sloten verzeke ringen af met derden, die zij dekten met het geld van de na- mes, de investeerders. Ze hadden hun taken goed af gebakend. Terwijl Gooda zijn names fêteerde, soms op het Lloyd's-jacht, was Walker met zijn rekenmachientje bezig in het hoofdkwartier van Lloyd's de plek waar bedrijven en in dividuen naartoe kwamen om zich te laten verzekeren. Wal kers sterke kant was zijn reken talent. Hij berekende premies die hoog genoeg waren om de schadeclaims te dekken, en ja renlang ging de gemiddelde na me met een jaarwinst van 80.000 gulden naar huis. Zo profijtelijk was Walkers re kenwerk vobr hun cliënten, dat Gooda en Walker halverwege de jaren '80 een kloek besluit na men: zij besloten zélf ook na- mes te worden. Miljoenen had den zij verdiend voor de vrien den van de West Sussex Golf Club en waarom zouden zij zelf maakte over het monster van Loch Ness, zich wilde laten ver zekeren tegen een eventuele aanval van dit ongedierte, ging de gedachte ook niet uit naar de Zwolsche Algemeene. Lloyd's onderscheidt zich ech ter niet alleen door het soort ri sico's dat ze bereid is te verze keren, maar ook door de unieke werkwijze die de laatste 300 jaar niet wezenlijk is veranderd. Het was deze werkwijze die aan Gooda en Walker onbeperkte mogelijkheden bood. Lloyd's is geen bedrijf met aan deelhouders, maar een maat schappij met leden. Om een na me téVunnen worden, moet de 'belegger kunnen aantonen dat hij over een gemakkelijk te ver kopen vermogen beschikt van bijna 8 ton, zijn eigen huis niet meegeteld. Hij gaat dan naar een van zijn verzekeraars (un derwriters) die in groepjes in dicates) z\\n verdeeld en biedt zijn vermogen als onderpand De verzekeraar gebruikt vervol gens dat onderpand voor het af sluiten van een contract met bijvoorbeeld een begaafde voet baller die zijn benen wil verze keren. De premie die de voet baller in rekening wordt ge bracht, is pure winst voor de name, zolang het been maar heel blijft. Maar als het been wordt gebroken, gebruikt de underwriter het vermogen van de names om de voetballer te betalen. Door de litanie van natuur- en scheepsrampen is vanaf 1987 een enorme aanslag gedaan op het vermogen van de names 18 miljard gulden in een tijds bestek van 4 jaar. Talloze inves teerders, voorheen behorend tot het Engelse establishment, zijn nu tot de bedelstaf veroordeeld en van de lijst van names afge voerd. Tegelijkertijd zijn zeer weinigen de laatste jaren nog als name toegetreden, zodat hun aantal van 31.000 in 1989 tot tot 19.000 nu is geslonken. Voor Lloyd's is het nu een kwes tie van buigen of barsten ge worden. Als de names in de tra ditie van eeuwen voor 100 pro cent aansprakelijk blijven voor gemaakte verliezen, dan, zo wordt gevreesd, behoren zij tot een uitstervende diersoort. En met alle names zou 's werelds oudste en meest bizarre verze keringsmaatschappij verdwij- Topman David Rowland (links) en zijn rechterhand Peter Middleton persten er gistermiddag voor de fotogra fen nog een lachje uit, maar de leden van Lloyds is het lachen allang vergaan. foto epa PvdA 'er Jan van Zijl zet lijnen uit voor naderende koopkrachtdiscussie DEN HAAG CAREL GOSELING Jan van Zijl is boos. Niet zozeer omdat zijn nota over het inko mensbeleid voortijdig is uitge lekt, maar omdat hij verkeerd wordt uitgelegd. Alsof het PvdA- kamerlid fors wil nivelleren en de hoogste inkomensgroepen tientallen procenten koopkracht uil laten inleveren. Niets van „Het is een beschouwing voor de volgende kabinetsperiode. Voor na 1994. Is er ook een rela tie met de discussies in het ka binet over het inkomensbeleid, deze zomer? Ja en nee. Er staan dingen in het boekje voor de lange termijn, zoals een andere financiële grondslag voor de so ciale zekerheid. Dat vraagt na dere studie. Daarnaast staat er een pleidooi voor uitbreiding van de banenpool in. Dat kan morgen. Wel is het natuurlijk zo dat zaken als werkgelegenheid in inkomensontwikkeling niet alleen een vraag zijn voor na 1994, maar ook voor deze zo mer." Van Zijl schetst een mix tussen het scheppen van gelijke kan sen en het inkomensbeleid. Het scheppen van gelijke kansen moet onder meer vorm krijgen via het onderwijs en de arbeids markt. Mensen willen meer in deeltijd gaan werken, daar zijn maatregelen voor nodig. En mensen moeten meer keuzen kunnen maken in de sociale ze kerheid. Daarvoor doet hij voor stellen. Eén ding blijft daarbij wat hem betreft overeind: de overheid is en blijft verantwoordelijk voor de laagste inkomensgroepen. Voor Van Zijl is het zonneklaar dat de hogere inkomensgroe pen meer solidariteit niet de la gere inkomensgroepen moeten betrachten. Dat kan tot stand Jan van Zijl. worden gebracht via onder meer het belastingsysteem. „Dat is iets anders dan nivelle ren. Ook ik wil het inkomens plaatje niet zo plat als een dub beltje." Het kamerlid wijst er op dat de foto gpd cees zorn inkomensverschillen de laatste tien jaar weer zijn toegenomen. De laagste inkomensgroepen zijn op een achterstand van meer dan 15 procent gezet en dat gat mag niet groter worden. Tegelijk zullen de maatregelen die genomen worden de banen groei ten goede moeten komen. Vooral voor mensen met een la ge opleiding, met weinig werk ervaring en slechte kansen op de arbeidsmarkt. Dus wil de PvdA dat ook over de hogere belastingschijven (boven de 43.000 gulden bruto per jaar) premies AOW, AWBZ, AAW en AWW worden geheven. „Dan kunnen de premies in de eerste schijf iets omlaag. Daardoor wordt arbeid aan de onderkant goedkoper. Bovendien wordt de AOW beter betaalbaar", meent Van Zijl. En zo zijn er meer voorbeelden aan te halen. In het boekje staan nergens cij fers over koopkrachteffecten of aantallen banen die de voorstel len oplevèren. Van Zijl geeft aan dat dat bewust is gebeurd. „Het gaat allemaal om de uitwerking. Het is ook geen concreet plan. Het zijn gedachten." Is het dan niet serieus bedoeld? Van Zijl veert op: „Het is alle maal met cijfers te onderbou wen. Ik durf te beweren dat de voorstellen niet leiden tot een hoger financieringstekort en ook niet tot een hogere lasten druk. Deelsomdat de lasten an ders worden verdeeld, maar deels ook omdat er meer men sen aan het werk gaan. Maar je moet dan wel naar de mix van maatregelen kijken. Er niet één uithalen." Oort Volgens Van Zijl is het werkstuk geen poging iets terug te halen dat de>PvdA eerder heeft ingele verd, zoals de belastinghervor ming volgens Oort. Wel noemt hij de operatie-Oort het hoogte punt in de toename van de in komensverschillen, omdat vooral hogere inkomensgroe pen ervan profiteerden. Juist nu er wat de koopkracht betreft de komende jaren geen sprake kan zijn van een vetpot, acht de PvdA het niet zo gek een bijdra ge van de hogere inkomens groepen te vragen. Hoe dat moet, zal verder besproken moeten worden. Met coalitiege noot CDA. Daarbij erkent Van Zijl dat de PvdA op dit punt misschien wat meer 'geëngageerd' is dan de partner in het kabinet. Deson danks gelooft hij niet dat er bin nen de coalitie brokken over de inkomens zullen ontstaan. Het verweer van het CDA dat vooral de middeninkomens voor zwaardere lasten komen te staan, wijst Van Zijl van de hand. „Hoe zit het dan met de lasten van iemand met een AOW-tje? Of een bijstandsmoe der met twee kinderen? Boven dien, wat is een middengroep? Dat begint voor ons pas bij ie mand met een inkomen van 60.000 gulden." Een ander kritiekpunt van het CDA: inkomensverschillen moeten juist groter worden om het aantrekkelijker te maken te gaan werken. Ook voor uitke ringstrekkers. Van Zijl: „Dat ging een beetje op bij 100.000 vacatures en 200.000 werklozen. Maar die situatie is nu heel an ders. Nu moet je de arbeidskos ten voor werkgevers verlagen door lagere premies. De arbeid moet goedkoper worden. Dat is les 2 uit elke cursus economie en geen stokpaardje van ons." De koppeling dan tussen lonen en uitkeringen. De PvdA wil die herstellen, hoewel hij is afge schaft omdat de verhouding werkenden en niet-werkenden te scheef werd. Van Zijl: „Naar het soort niet-werkende is nooit gekeken. AOW'ers met een lage uitkering tellen even hard mee als WAO'ers met een hoge uit kering en part-timers. De AOW neemt toe en de WAO neemt af. Dat is echter in de definitie niet te merken. Wij willen dat corri geren. Dat is geen truc om de koppeling nu te gaan toepassen. Het is voortschrijdend inzicht. Een logisch verhaal." Terug naar de inkomensdiscus sie deze zomer. De PvdA-inzet is als volgt: Hoe kleiner de te ruggang in koopkracht voor de laagste inkomensgroepen, hoe liever. Desondanks is koop- krachtbehoud niet mogelijk. Dus moeten de hogere inko mensgroepen op gelijke wijze ais de lagere worden aangespro ken. Van Zijl wil zich niet vastleggen op cijfers. TOM JANSSEN Hij erkent dat het gunstig kan zijn de koopkrachtteruggang voor iedereen zo groot mogelijk te maken. Dan komt er immers meer geld vrij voor het schep pen van banen. „Ik zeg niet: als iedereen vier procent in koop kracht teruggaat, groeien de ba nen de pan uit. Maar het is wel zo dat als wij het voor onze ver antwoordelijkheid nemen de minima te laten inleveren, het CDA meer moet inleveren bij de hoogste inkomensgroepen. Blijft het laatste CDA-verwijt: waarom moeten hogere inko mensgroepen inleveren om iets voor de lagere te doen. Er kan toch ook extra bezuinigd wor den. Van Zijl: „Waarop dan? Dat geven ze niet aan. Ja, op over drachtsuitgaven, maar dat is een dooddoener. Dat is de soci ale zekerheid. Wij hebben in de ze kabinetsperiode een bijdrage aan de bezuinigingen geleverd. Dat doen we nog steeds. Maar het wordt nu allemaal moeilij ker. Dus is het nu de tijd aan de hogere inkomensgroepen te vragen een bijdrage te leveren."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2