Grote toekomst voor 'vrouwelijke Agassi' Rondezege buiten bereik Bouwmans Harde hand van De Mos spreekt PSV-leiding aan Sport Steffi Graf opnieuw lastiggevallen door de 'schreeuwlelijk van Parijs' bh! mm 9RHR/ Torino wil menselijkheid van Ruud Gullit uitbuiten Driebanders gaan over tot boycot van Europese bond WOENSDAG 23 JUN11993 chef ad van kaam. 071-356464. plv -chef rob onderwater. 071-356463 Feyenoord begint thuis tegen Cambuur den haag Landskampioen Feyenoord begint de competitie 1993/94 met een thuiswedstrijd op 15 augustus tegen Cambuur Leeuwarden. Het seizoen zal tot 1 juni volgend jaar duren. Ajax opent thuis tegen RKC, PSV reist naar Groningen. Ajax - Feye noord wordt op 24 oktober gespeeld. Eerstedivisionist ADO Den Haag begint met een uitwedstrijd te gen NEC en speelt op 22 augustus in het Zuiderpark tegen Hera cles de eerste thuiswedstrijd. Dronken elftal krijgt 21 tegentreffers bukarest Een volslagen lam Roemeens voetbalteam heeft maandag 21 tegentreffers moeten incasseren in een promotie duel voor de tweede divisie. De spelers van Viitorul Chimogeni hadden de avond vóór de wedstrijd tegen SNC Conpref de brui loft van een van hun makkers gevierd met veel alcoholische ver snaperingen. Twintig minuten voor het slotsignaal zag de arbiter zich genood zaakt de ongelijke partij af te blazen omdat er nog slechts zes spelers over de grasmat waggelden. De rest sliep inmiddels in de kleedkamer zijn roes uit. Japanse interesse voor Vanenburg eindhoven Yokohama Marinos is geïnteresseerd in Gerald Va nenburg. De Japanse club onderhandelt met de PSV'er over een meerjarig contract. Vanenburg, wiens verbintenis met de Eind- hovense club nog doorloopt tot 1 juli 1995, mag van PSV vertrek ken. Piet Schrijvers nieuwe trainer van AZ alkmaar Piet Schrijvers is komend seizoen trainer van eerste- divisieclub AZ. De voormalige international tekende in Alkmaar een contract voor één jaar. Schrijvers, die werkzaam was bij TOP in Oss, volgt bij de Noordhollandse club de ontslagen Henk Wul- lems op. arosa anp De eindzege in de Ronde van Zwitserland kan Eddy Bouw mans na de achtste etappe ver geten. Hij verloor gisteren in de laatste serieuze krachtmeting 34 seconden op klassementsleider Marco Saligari, waardoor zijn achterstand groeide tot boven de twee minuten. Toch was er ook winst voor Brabander. In het algemeen klassement keer de hij terug op de derde plaats door het wegvallen van de Itali aan Rebellin. De overwinning in de 201 kilometer rit ging naar de Zwitser Pascal Richard, die met ruime voorsprong in Arosa arriveerde. Bouwmans wist dat de rit van gisteren zijn laatste kans was om een gooi naar de eindzege te doen. Van een aanval op de koppositie van Saligari .kwam echter niets terecht. Op de laatste klim moest de oogappel van Peter Post de Italiaan laten gaan. De laatste echte test voor de Ronde van Frankrijk stemde de Nederlander ondanks de neder laag tevreden. „Vorig jaar ein digde ik als tiende in het eind klassement. Die positie kan ik een nu verbeteren. In de reste rende ritten zal er niet veel meer veranderen in het klasse ment." Saligari maakt een goede kans morgen als rondewinnaar te worden gehuldigd. De Italiaan maakte het gat met zijn concur renten groter. Om de overwin ning in de achtste etappe was het hem niet te dóen. Op 53 ki lometer van de streep ontsnap ten de Zwitser Richard en de Italianen Tebaldi en Bontempi. Even later voegde de Portugees Da Silva zich bij het leidende trio. Richard versnelde in de laatste tien kilometer. De aanval Van de 29-jarige Zwitserse kam pioen werd door niemand be antwoord. Tebaldi, Bontempi en Da Silva werden in de slotfa se nog voorbijgereden door de Pool Jaskula en de Rus Tonkov. Saligari eindigde op 2.28 van de winnaar als zevende, Bouw mans werd elfde. Indurain Miguel Indurain heeft na zijn overwinning in de Ronde van Italië geen rustperiode ingelast. De Spanjaard won gisteren de tweede etappe van de Ronde van de Mijnvalleien en loste zijn ploeggenoot Gerard Rué als klassementsleider af. Indurain wachtte met zijn of fensief tot de slotfase van de rit over 146 kilometer, die drie flin ke beklimmingen telde. De Spanjaard ging op de laatste berg achter de gevluchte Co lombiaan Fabio Rodriguez aan. Op weg naar de streep passeer de Indurain de Zuidamerikaan, die met drie seconden achter stand als tweede eindigde. De Schot Robert Millar liet ook weer eens iets van zich ho ren. De coureur uit de ploeg van Cees Priem kwam als derde aan, op veertien tellen van Indurain. Erwin Nijboer was de beste Ne derlander op de negentiende plaats. Hij leverde ruim ander halve minuut in. In het alge meen klassement staat Nijboer elfde. Labiele man verstoort concentratie van Duitse Steffi Graf heeft vele fans, maar ze zijn niet allemaal even aardig voor hun idool. Op het centre-court van Wim bledon werd de 24-jarige Duit se gisteren lastiggevallen door een te luidruchtige man op de eerste rij. Tijdens de slagen wisselingen maakte hij steeds opmerkingen aan haar adres. Graf vroeg de umpire om maatregelen te (laten) nemen. De schreeuwlelijk werd weg geleid, maar mocht later weer zijn plaats innemen voor de ontmoeting tussen Boris Bec ker en diens landgenoot Göl- ner. Graf, die haar eerste wed strijd erg gemakkelijk won van de Australische Kirrily Sharpe (6-0, 6-0), wilde na afloop niet te veel woorden vuil maken aan het incident. „Het was de zelfde man die op Roland Gar ros opdook en toen ook din gen tegen mij riep in het Duits. Ik schrok toen ik merkte dat hij er weer was, maar ik neem het niet te serieus. Hij verstoorde mijn concentratie en daarom ben ik naar de um pire gegaan." Labiel De Wimbledon-kampioene wilde niet ingaan op de vraag of de man vleiende of beledi gende taal had gebezigd. Waarschijnlijk gaat het om een enigszins labiele fan. De tenniswereld werd enke le maanden geleden voor het eerst opgeschrikt door het ge drag van een gestoorde fan, die Monica Seles tijdens een partij in Hamburg met een mes in haar rug stak. Een paar weken later werd een andere tennisfan in Italië gearres teerd. Hij was in het bezit van enkele messen en in zijn ho telkamer werden een pruik en •foto's van Gabrield Sabatini aangetroffen. In verband met de veilig heid staan op Wimbledon voor het eerst de stoelen van de spelers met de rugleuning naar de umpire toe. Veel spe lers en speelsters vinden het echter een ongemakkelijke positie. Zij willen tijdens de rustpauzes de hele baan zien. Ook Graf draaide gisteren haar stoel en zat met de rug naar de tribunes. „Ik vind dat comfor tabeler." Paul Haarhuis: Nooit meer Wimbledon Paul Haarhuis was na het verlies tegen Michael Chang doodziek. Ziek van Wimbledon, ziek van het gras en ziek van de umpires. „Ik speel hier nooit meer", riep hij na zijn nederlaag die mede het gevolg was van een arbitrale dwaling. Haarhuis moest gisteren opnieuw aan de bak, nadat maandagavond zijn partij tegen Chang bij de stand 6-2, 6-2, 4-6, 6-7, 3-1 in het voordeel van de Amerikaan was gestaakt. Net als een dag eerder maakten de twee er een schitterend en spannend schouwspel van. Nadat hij in de eer ste ronde' al een 0-2 achterstand in sets had weggewerkt, zorgde Haarhuis ook in de beslis sende rijfde set voor een huzarenstukje door van 1 -4 terug te komen tot 4-4. Maar toen hij op 4-5 serveerde, ging het mis. Bij een 15-15 stand sloeg Haarhuis een zuivere ace. Dat vond iederen, inclusief de lijnrechter, alleen de umpire was een andere mening toege daan. Hij gaf de bal uit en de zeer verbolgen Haarhuis was daama zichzelf niet meer. Hij ven. Na een dubbele fout schonk hij zijn ais twaalfde geplaatste tegenstander twee match points (15-40). Chang profiteerde dankbaar. De Brabander bleef met een geweldige kater achter. Zelfs toen de umpire al bijna de catacomben van court 1 was ingeschoten, schreeuwde Haar huis nog naar hem. „Of het een woord was van één lettergreep? Nee, het was een hele zin", zei de verliezer na afloop. „Zo'n vent mag de lijn rechter nooit overrulen als het een grensgeval is. Het kostte me de partij." Na deze afknapper wist Paul Haarhuis het he lemaal zeker. Na vier keer Wimbledon (twee keer eerste ronde eruit, een keer tweede ronde een keer derde) is de 'liefde' over. Haarhuis zal Wimbledon niet missen en andersom. Haar huis: „Ik heb op Wimbledon niets te zoeken. Misschien speel ik wel nooit meer op gras. Ik verlies op deze ondergrond van jongens waar ik normaal van win. Gras ligt me gewoon niet. Daarom zien ze me hier niet meer terug." Miriam Oremans overleeft bijltjesdag voor Nederlandse vrouwen Steffi Graf liet zich in haar partij tegen Kirrily Sharpe niet uit haar evenwicht brengen door een luidruchtige toeschouwer. Ze stond geen game af. foto epa Miriam Oremans is in eigen land nog een onbekende. Maar in het buitenland heeft het tennispubliek deze da gen de mond vol over de slagersdochter uit Berlicum. Het potige talent wordt al 'de vrouwelijke Agassi' ge noemd. En de toch bepaald niet ondeskundige Engelse verslaggevers voorspellen de 20-jarige Brabantse een gro te toekomst. zen voor verdedigen en op be langrijke punten verkrampen, gaat Óremans naar het net en kiest ze ook vanuit het achter veld voor de aanval. Ze heeft een enorme energie, loopt soe pel en lijkt mentaal ijzersterk, al zal dat straks pas goed blijken. Oremans volgde jarenlang bondstrainingen, maar maakte vorig seizoen samen met Step hanie Rottier de overstap naar de Amsterdamse coach Hugo Ekker. Hij besloot veelvuldig met de meiden naar buiten landse toernooien te trekken. Het succes kwam snel. Miriam Oremans is de rust zelve en laat het hoofd niet op hol brengen. „Het gaat lekker, maar ik probeer zo nuchter mo gelijk te blijven. Na het succes in Eastbourne moest ik voor de eerste ronde op Wimbledon weer scherp zijn. De lovende kritieken in de kranten heb ik maar niet gelezen. Ja, wat Na- vratilova zei, dat heb ik ge hoord, maar laat ik eerst hier maar eens wat presteren." Ze houdt van Wimbledon. „Die tradities en dat verplichte witte tenue vind ik schitterend", zegt de speelster, die haar na gels gisteren vuurrood had ge lakt. „Het zou mooi zijn als ik ver kwam. Mijn agressieve spel is perfect voor gras. Maar het houdt me niet echt bezig. Ik ben nu de beste Nederlandse op de wereldranglijst (29ste, twee plaatsen beter dan Brenda Schultz). Dat vind ik al prach tig-" Bollegraf' Waar Oremans de toekomst met vertrouwen tegemoet kan zien, breken voor Manon Bolle- londen rob van der zanden Het is snel gegaan met deze frisse speelster, getooid met pet en paardestaartje (vandaar Agassi) en gezegend met een verwoestend slagenarsenaal. Nadat Oremans vorige week maar liefst vier geplaatste te genstanders had uitgeschakeld in het sterk bezette toernooi van Eastbourne, was haar naam voorgoed gevestigd. Weliswaar verloor ze uiteindelijk in de fi nale van haar jeugdidool Marti na Navratilova, maar de Engelse pers was lyrisch en vol lof over de avontuurlijke, agressieve speelwijze van de 'new Dutch talent. Navratilova zelf had ook lovende woorden. 'Dit meisje zal zeker de top bereiken'. Op Wimbledon was Oremans plotseling iemand om rekening mee te houden. Gisteren liet ze er in de eerste ronde alvast geen gras over groeien tegen de 23- jarige Fran^aise Karine Quen- trec (6-4, 6-1). Daarmee zorgde ze laat op de dag voor wat op klaringen in de Nederlandse vrouwenploeg, die gisteren een asgrauwe dag beleefde aan de Church Road. Het optreden van Oremans strak schril af bij een kwartet, dat werd geplaagd door faalangst en een gebrek aan zelfvertrouwen. Achtereenvol gens werden Kristie Boogert, Stephanie Rottier, Manon Bolle- graf en Claire Wegink op hun tekortkomingen gewezen. Aanval Oremans liet zien waar het bij haar collega's aan schort. Ze staat op de baan met een hou dingvan 'niet geschoten is altijd mis'. Waar andere beloftes kie- graf moeilijke tijden aan. De 29- jarige Ermelose zit in de hoek, waar de klappen vallen en kreeg; op Wimbledon opnieuw een; nederlaag voor haar kiezen. Te-! gen Pascale Paradis-Mangos' verloor ze in twee sets (6-4, 6-3)! en daarmee zette ze een beden kelijke traditie voort. In de dertien toernooien die Bollegraf dit jaar speelde verloor ze maar liefst tien keer in de; eerste ronde. Op de wereldrang lijst duikelde ze in korte tijd naar een plaats die-haar nog' maar net binnen de top 200; houdt. Het is een hard gelag voor de speelster, die vorig jaar, j nog aan 'een tweede tennisle ven' begon en de top 25 in het; j vizier leek te hebben. Bollegraf hoort er opeens nier' meer bij en is veroordeeld tot kwalificatierondjes voor toer nooien waarin ze voorheen di rect werd toegelaten. „Daar zie ik niet tegenop. Sterker: ik heb die potjes nodig. Ik voel dat ik nog niet ben afgeschreven, al word ik er natuurlijk niet jonger op", aldus Bollegraf, die 29 is. In het kielzog van Bollegraf werden nog drie Nederlanders genadeloos afgeserveerd. Step hanie Rottier had geen schijn van kans tegen Judith Wiesner. De Oostenrijkse sub-topper (23 op de wereldranglijst) maakte korte metten met de 19-jarige Zeeuwse: 6-1,6-4. Voor Rottiers leeftijdgenote Kristie Boogert viel er ook we nig eer te behalen tegen Andrea i Stmadova: De cijfers spraken voor zich: 6-2, 6-3. Claire We gink verloor eveneens, maar zij hoefde zichzelf geen verwijten te maken. De 25-jarige laat bloeier was via de kwalificaties doorgestoomd naar het hoofd toernooi. Bovendien wist zij als enige in het verliezersgroepje nog een set te pakken tegen tie Duitse Silke Frankl: 6-2. 4-6. 7 5. Ondanks het verlies vertrok ken de dames met 10.000 gul den 'smartegeld' naar huis. Een aardige troostprijs. eindhoven jan menneca gpd-verslaggever Als PSV komend seizoen onver hoopt met de UEFA Cup aan de haal gaat, laat Aad de Mos zich kaal knippen. Grijnzend van oor tot oor kwam de nieuwe trainer van de Philips Sport Vereniging dat alvast met voorzitter Jac ques Ruts overeen. „We zullen op Europees niveau zo snel mo gelijk aansluiting moeten zien te vinden", aldus De Mos. De imposante knevel die hem in België de veelzeggende bijnaam de IJzeren Snor bezorgde, heeft de 46-jarige Hagenaar al afge schoren. „Is weer eens een an dergezicht hè." De Mos' imago, dat van de granieten oefenmeester die niet schuwt de zweep te laten knal len, is nochtans in tact geble ven. Hij heeft er zijn aanstelling aan te danken als opvolger van Hans Westerhof, die zich voor een periode van drie jaar aan PSV verbond als hoofd techni sche jeugdzaken en opleiding. De vrijgevochten bende van de 'doodzieke' (uitspraak Frank Ar- nesen) Eindhovense club. heeft volgens Ruts dringend behoefte aan een leeuwentemmer. In de vróegere onderwijzer uit de Haagse Schildersbuurt, die een tweejarig contract tekende, met een optie voor nog een jaar, denkt Ruts de ideale dompteur te hebben gevonden. Het nog tot 1 juli 1994 doorlopende con tract van De Mos met An- derlecht, dat hem medio 1991 de laan uitstuurde, wordt ont bonden. Ruts: „De Mos staat bekend als iemand die strak lei ding geeft, duidelijk is en van discipline houdt. Dat spreekt ons aan." Waar de voorzitter van PSV en diens gevolg eveneens van kwijlen is de erelijst waarmee De Mos kan pronken. Hij be haalde vier landstitels (twee met Ajax, één met KV Mechelen en één met RSC Anderlecht), won één keer de KNVB-beker (Ajax) én de Beker van België (KV Mechelen), kaapte in 1988 met KV Mechelen de Europa Cup II weg voor de neus van Ajax,-dat hem op 6 mei 1985 op de keien had gezet en pikte in 1989 ten koste van PSV de Supercup in. „Het gaat bij een club als PSV in de eerste plaats om het leveren van prestaties", stelde Ruts vast. Ingeklemd tussen Ruts en manager Kees Ploegsma, die zijn vakantie in Zuid-Frankrijk speciaal voor de perspresentatie van De Mos had onderbroken, hoorde de leeuwentemmer uit de Residentie de lofzang van de voorzitter glimlachend aan. „De opdracht aan mij is een prijs te winnen. Maar dat kan niet op bestelling. Je moet daar ook een beetje geluk mee hebben." Romario De Mos ziet het Braziliaanse zorgenkindje Romario het liefst ook komend seizoen zijn kun sten in Eindhoven vertonen. „Van de voetballer Romario ben ik enorm gecharmeerd." Mocht de balkunstenaar uit Rio, die zijn vertrek al meerdere malen heeft aangekondigd, toch bij PSV blijven, dan zal De Mos de voorwaarden voor hem schep pen om optimaal te kunnen functioneren. „In het veld zal hij van mij privileges krijgen. Om het volledige rendement uit hem te krijgen, zullen anderen voor hem moeten werken. Bui ten het veld zal Romario van mij geen privileges krijgen. Daar zal hij in de pas moeten lopen." Van de nieuwe aankopen Klas Ingesson (KV Mechelen) en Erik Aad de Mos tijdens de persconferentie gisteren in Eindhoven. Meijer (MW), beiden op voor spraak van Hans Westerhof aangetrokken, lijkt de Zweedse middenvelder verzekerd van een basisplaats. Meijer moet vrezen dat hij op de reserve bank zal beginnen. De Mos: „Erik Meijer krijgt het in zijn eerste jaar heel moeilijk. Hij zal moeten concurreren met Wim Kieft." Intuïtief is De Mos ervan overtuigd dat PSV bij hem past. „Ik ben natuurlijk niet over één nacht ijs gegaan. We zijn al veertien dagen met elkaar in ge sprek." PSV. dat aanvankelijk ontkende contact met De Mos te hebben, maakte het ontslag van Hans Westerhof elf dagen geleden bekend. Met de Achter hoeker, die als hoofd technische jeugdzaken en opleiding bij de onttroonde landskampioen werkzaam blijft, had De Mos af gelopen vrijdag een langdurig onderhoud De Mos: „We heb ben duidelijke afspraken ge maakt, want er kan er maar één eindverantwoordelijk zijn en dat ben ik." Van een ontslag van Hans Westerhof, momenteel vakantie vierend, op een camping in Zuid-Frankrijk, is volgens voor zitter Ruls nooit sprake geweest. „Wij vonden dat nij als trainer- /coach bij PSV niet door kon gaan. Daarom zijn we onmid dellijk op zoek gegaan naar een andere functie voor Hans Wes terhof binnen PSV. Het jeugd voetbal en alles wat eromheen zit. spreekt hem erg aan." Ruud Gullit. zes seizoenen in dienst van AC. Milan, heeft het aan bod van voorzitter Silvio Berlusconi om in de komende jaren actiel te blijven voor de I ininvest, de moederholding van Berlusconi, af geweken. Een jaarinkomen van 2 miljoen gulden netto per jaat vond hij veel te weinig. De club Torino heeft bedacht dat Gullit* menselijkheid commercieel kan worden uitgebuit. De club uit Tu rijn wil de 'zwarte tulp' voor twee jaar in dienst nemen en niet al leen om te voetballen. Gullit zou een soort sociale ambassadeui kunnen worden die campagnes leidt voor het gevangeniswezen ouderen en drugsverslaafden. Men is bezig een consortium var sponsors te vormen die het door Gullit verlangde bedrag tusscr de 10 en 13 miljoen voor twee jaar) kan ophoesten. (CEB). Hetgeen gebeurde na af loop van het EK driebanden ii het Franse (x>rbeil. De brood biljarters bleven daar weg om dat de Europese biljartunie hei weigerde het gewenste startgdt van 2000 Duitse marken te be talen. Het garantiebedrag wertj geëist omdat de wcreldbi bond (UMB) ruim een maant voor het EK alle deelnemers aai een mot eikend BWA locmot in het Duitse Racknang had be boet met zevenhonderd gulder De WGPS wordt lid van d BWA. de organisatie van profs. De Nederlandse driebanders die lid zijn van de Vereniging Van Grand Prix Spelers (WGPS) zullen tot 1 september 1994 niet deelnemen aan toernooien van de Europese biljartunie. Dat is gisteravond in Zeist vrijwel una niem besloten door de spelers. De boycot is een gevolg van de schorsing die de profs Dick Jaspers, Marco Zanetti, Richard Bitalis, Torbjorn Blomdahl en Chrisloph Pilss werd oj>gelcgd door de Europese biljartunie

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23