Leidsch Dagblad Leids project werkt tegen winkeldiefstal OPRUIMING! Italiaanse kust blijft zorgenkindje BEL: 071-128030 Nog geen gouden tip over vondeling Kawi 'Piekautomaat' vanaf volgend jaar verboden Mammoet-oplossing Maij overleeft spoeddebat over tunnel na excuses aan Kamer Extra koopavond Baalbergen Katwijk! MEUBELS HALF GELD GOED NIEUWS i 22 WOENSDAG 23 JUN11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40189 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Solidariteit Verkeerd beeld 2PvdA'er Jan van Zijl:' q Volgens een hoogle- De hogere inkomens- 3 raar geven de media groepen moeten meer so- een verkeerd beeld van de lidariteit betrachten met de islam. Afwijkingen krijgen lagere inkomensgroepen.' te veel aandacht. Nieuwe aanpak baat Haarlemmerstraat Het aantal winkeldiefstallen in de Leidse Haarlemmer straat is in vergelijking met vorig jaar gehalveerd. Dat is volgens de politie het gevolg van het anti-criminaliteits- project dat vorig najaar van start ging. In de eerste helft van dit jaar werd 77 maal aangifte gedaan van winkel diefstal. In de eerste helft van vorig jaar gebeurde dat 178 keer. Ook het aantal geweldsmisdrijven in de straat werd gehalveerd. leiden «gert visser Vorig jaar ging in de Haarlem merstraat als enige winkel straat in Leiden een anti-cri- minaliteitsproject van start. Winkeliers krijgen tegen beta ling adviezen over een veilige inrichting van hun winkel em twee bewakers patróuilleren zes dagen in de week in de straat. Van de ruim 200 winkels heb ben er 42 zich inmiddels aange sloten bij de beveiligingsdienst. Zij betalen daarvoor 200 gulden per vier weken. De eerste acht weken worden als een soort aanmoedigingspremie door het Koninklijke Nederlandse On dernemers Verbond vergoed. Ruud van der Lof, eigenaar van de bewakingsdienst: „We streven ernaar nog meer winke liers mee te laten betalen aan de bewaking. Hoe meer winkeliers deelnemen, hoe meer bewakers er op straat zijn." Van der Lof zegt dit jaar een duidelijke afna me van het aantal winkeldieven te hebben gemerkt. Hij wil ook graag aan de slag in andere winkelstraten. Hij denkt dan vooral aan de Bree- straat en de Hoogstraat. Mo menteel benadert hij winkeliers Huisarts uit IJmuiden voor jaar geschorst amsterdam arthur maandag Het Medisch Tuchtcollege in Amsterdam heeft gisteren een huisarts uit IJmuiden wegens seksueel misbruik van een pa tiënte voor een jaar geschorst. Hoewel de arts ontkende, is het college ervan overtuigd dat de vrouw gedwongen is tot allerlei vormen van seksueel contact. De arts werd eind vorig jaar aangehouden. Acht vrouwen hebben aangifte gedaan. Nadat de voorlopige hechtenis kort voor kerst door de Haarlemse rechtbank was geschorst, legde de arts zijn praktijk al tijdelijk neer. Het Openbaar Ministerie is nog bezig met de zaak. De rech- ter-commissaris hoort nu getui gen. Daarna volgt een besluit over dagvaarding. Twee van de vrouwen die aangifte deden, de poneerden échter ook een klacht bij het Tuchtcollege. in die straten om hun bereid heid tot deelname te peilen. Het komt volgens hem geregeld voor dat hij in de Haarlemmer straat een winkeldief in de kraag grijpt die op de Breestraat zijn slag heeft geslagen. Onduidelijk is overigens of de afname van winkeldiefstallen in de Haar lemmerstraat gepaard gaat met een toename elders. Volgens Robert Blom, woord voerder van de Leidse politie, vinden winkeldiefstallen steeds me^r gespreid over de week plaats. Blom: „Donderdagavond en zaterdag waren vanouds piekdagen. Die dagen zijn nog steeds populair, maar je ziet toch een verschuiving naar an dere dagen." Tegenover de afname van de criminaliteit staat een toename van het aantal klachten over brommers in de Haarlemmer straat. De politie vreest dat dit probleem moeilijk kan worden opgelost. Blom: „Het is een beetje een cultuur in Leiden. In winkelpromenades in andere steden zie je niemand fietsen of brommen. Maar als je hier op de Haarlemmerstraat tegen een fietser zegt dat hij moet afstap pen, kijkt hij je vreemd aan." Spektakel Scheepvaartmuse- 2 I um mengt historie met digitaal spektakel: 'Museum meer dan anti- quiteitenwinkel'. Geen gras meer Q Paul Haarhuis zien 2 Jze nooit meer op de grasbanen van Wimble don. De tennisser vindt spelen op gras maar niks. Nog geen abonnee? katwuk» paul de vueger De ouders van het gehandicap te meisje dat maandag in Kat wijk te vondeling werd gelegd, zijn nog niet gevonden. Over het kind, dat volgens het op haar kleding aangebrachte la beltje Kawi Smit heet, zijn wel enkele tips bij de Katwijkse poli tie binnengekomen. De gouden tip zat daar volgens woordvoer der J. Houwaart nog niet bij. De Katwijkse politie heeft twee mensen op de zaak gezet. Het aantal agenten dat werkelijk aan de oplossing van de zaak meewerkt is volgens Houwaart echter veel groter. „Eigenlijk kun je stellen dat de hele politie van Nederland meewerkt, want het opsporingsbericht is op de telex gezet. Iedereen kijkt er dus in zijn of haar omgeving naar uit." In de omgeving van het Zee hospitium heeft de Katwijkse politie gisteren een buurtonder zoek gehouden. Dit en de publi citeit die inmiddels aan de zaak is gegeven, heeft een aantal tips opgeleverd. Zo zegt een mede werker van het Zeehospitium gezien te hebben dat de blonde vrouw die het kind vermoedelijk heeft achtergelaten, uit een bruine auto stapte waarin twee mannen zaten. den haag 'Geen geklungel, regel een tunnel'. Onder dat motto hebben gisteren ruim 150 inwoners van Barendrecht op het Binnenhof in Den Haag geageerd tegen de Betuwelijn en de hoge snelheidslijn (HSL). Beide treinlijnen zijn vlak langs hun dorp gepland. Dus moet er maar een mammoet-oplossing komen in de vorm van een tunnel, vonden de verontruste Barendrechters. Het olifantje torste 5.000 protestbrieven en een videofilm met zich mee. foto anp ed oudenaarden den haag anp Vanaf 1 januari 1994 worden nieuwe kansspelautomaten met een grillig uitbetalingspatroon, de zogenoemde piekautoma- ten, verboden. Op 1 januari 1995 worden alle reeds ge plaatste piekautomaten even eens van de markt geweerd. Het ministerie van economische za ken heeft dat gisteren meege deeld. De piekautomaat betaalt kor te tijd achter elkaar vaak uit. Vervolgens moet de speler lange tijd wachten op uitbetaling. Dat werkt gokverslaving in de hand. Spelers weten vaak welke auto maat zo'n grillig uitbetalingspa troon heeft. Die apparaten oefe nen een grote aantrekkings kracht op gokverslaafden uit. Eén op de vijf tot één op de vier van de 52.700 legaal opge stelde kansspelautomaten in Nederland kan als piekauto maat worden gekenmerkt. Het Morgen om 9 uur begint de den haag gpd Haarlemmerstraat 149 Leiden Tel. 071-121075 Verlies Lloyd's naar 8 miljard londen rtr-anp kendgemaakt aan de leden [na- mes), zo'n 30.000 rijken die met hun vermogen garant staan voor verzekeringsrisico's. Via agenten wordt hun geld ingezet voor allerlei projecten: van de benen van een topvoetballer tot een supertanker. Lloyd's lijdt al drie jaar achtereen verlies, als gevolg van een ongewoon groot aantal rampen. Pagina 2: Lloyd's is als de Tita- Het verlies van Lloyd's of London, de grootste verzeke- ringsmarkt ter wereld, is opge lopen van 2,06 miljard pond in 1989 tot 2,92 miljard pond (8,2 miljard gulden) in 1990. Het is het grootste verlies in het 306- jarige bestaan van Lloyd's. De cijfers worden pas drie jaar ria dato gepubliceerd, na afhande ling van alle claims. Het verlies werd gisteren be- Minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) mag blijven. Ze gaf gisteren tijdens een spoed debat weliswaar toe dat zij de Tweede Kamer beter had moe ten informeren over de finan ciering van de Wijkertunnel, maar een grote kamermeerder heid nam genoegen met die verontschuldiging. Alleen de WD en GroenLinks steunden een eigen motie waarin het op treden van de minister rond de tunnel 'onbekwaam' werd ge noemd. De Kamer eiste wel dat voor lopig geen nieuwe projecten meer privaat gefinancierd wor den, omdat de kosten naar het nu lijkt hoger uitvallen dan bij staatsfinanciering. De minister legde zich hierbij neer, wat betekent dat voorlopig niet verder zal worden gezocht naar geldschieters voor de Betuwe lijn, de Westerschelde-oeverver- binding, de Calandtunnel en de Beneluxtunnel. Aanleiding voor het spoedde bat was kritiek van de Algemene Rekenkamer en de kamercom missie voor de rijksuitgaven op de private financiering van de Wijkertunnel. Volgens deze in stanties zou de tunnel aanzien lijk duurder worden dan met de Kamer was afgesproken. Een aanwijzing daarvoor was een vertrouwelijke bijlage bij het de finitieve contract van de geld schieter (de ING Bank), met ho gere prognoses voor het aantal auto's dat de tunnel zou gaan gebruiken. Het Rijk betaalt per auto die de tunnel gebruikt een bedrag aan de bank. Pagina 3: Maij: 'Geen mislei ding, maar meningsverschil'. (advertentie) Minister Maij-Weggen. vanavond Tijdens deze extra koopavond start ónze zomeropruiming! Dus als u volop wilt profiteren, moet u er dan snel bij zijn. OOK DONDERDAGAVOND athene/rome dpa Zon, strand en af en toe een duik in de Middellandse Zee: dat is voor velen dé zo mervakantie. Vóór het topseizoen begint hebben de ministeries van toerisme en volksgezondheid van de landen aan de Middellandse Zee de waterkwaliteit langs hun kusten laten onderzoeken. Daaruit blijkt dat de bouw van zuiveringsinstalla ties voor afvalwater op veel plaatsen goede resultaten geeft. Zorgenkind blijft Italië, waar 45 procent van de kusten ongeschikt is om te zwemmen. Op de schoonste kusten van heel zuid- Europa kan Griekenland zich beroemen. Het ministerie van milieu in Athene heeft op 831 plaatsen waterproeven uitgevoerd. Minder dan 20 monsters voldeden niet aan de EG-richtlijnen. Zwemmen kan eéhter zonder beperkingen worden aanbevolen op 237 stranden, aldus het ministerie. Aan de 2.000 kilometer lange lagunen- en Middellandse-Zeekust van Turkije zijn geen grote problemen bekend. Alleen in de Baai van Izmir en bij grote steden en in dustriecentra geldt een zwemverbod. De populairste vakantiegebieden zullen deze zomer vanuit de lucht op vervuiling wor den gecontroleerd. Aan de kust van Israël treden nog altijd problemen op door ongezuiverde afwate ring van rioolwater. Tot dusver geldt echter alleen op delen van het strand van Tel Aviv af en toe een zwemverbod. Maar niet al leen de waterkwaliteit baart daar zorgen: 6.000 vrijwilligers hebben sinds begin juni ongeveer 100 ton vuilnis van de stranden opgeruimd. Ondanks een groeiend milieu-bewust- zijn en ondanks investeringen van miljar den guldens is de toestand aan de Italiaan se kusten nauwelijks verbeterd. Volgens een rapport van het ministerie van ge zondheid in Rome is 45 procent van de stranden „niet voor zwemmen geschikt". In de regel is echter niet duidelijk om wel ke delen van het strand het gaat. Het slechtst komt de regio Napels er af: op een derde van de 461 kilometer lange kust mag niet worden gezwommen. Ook op Sardinië geldt sinds kort voor 100 kilo meter kust een zwemverbod. De toestand van de Adriatische kust bij Venetië is beter dan in vorige jaren, toen een algen- en schuimtapijt het zwemmen onmogelijk maakte. Ook hier is een reeks stranden echter nog steeds onbruikbaar. De Spanjaarden kunnen verheugd mel den dat de kwaliteit van het water en de stranden aan hun kusten vergeleken met 1992 is verbeterd. De EG bestempelde 229 stranden (29 meer dan vorig jaar) als „op timaal zuiver". Het Franse ministerie van milieu zegt dat maar één strand hoofdbrekens kost; L'Etang de Vaine bij Marseille. Een func tionaris stelt daarvoor „een zuiveringsin stallatie van middelmatige kwaliteit" ver antwoordelijk. Verouderde of falende zui veringsinstallaties zijn een bekend pro bleem in Frankrijk. Meer dan de helft van het afvalwater wordt zonder enige zuive ring geloosd. Ridderkerk - Wegens het niet door gaan van belangnjke exportorder van enige grote Nederlandse meubelfabrieken, wordt vanuit meubelboerderij de Reijer aan de Kievitsweg 124 te Ridderkerk, een enorme partij massief eiken en ge loogd grenen meubelen alsmede een partij moderne stoffen en lederen bankstellen verkocht voor de HALVE PRIJS. Om u een paar voorbeelden te noemen prachtige eiken eethoek. bestaande uit ro buuste tafel met vier massieve stoe len van 1790.= voor 895,=. Prakti sche eiken t.v./stereo-kasten van 398.= voor 199,=. Ohginele eiken tooa-kasten van 2390.= voor 1195,=. Schitterende gebloemde 2- zits-banken. Chesterfield model, van 1195.= voor 595,=. Schitterende eiken dressoirs met een zee van ruimte van 1590.- voor 795,- Top kwaliteit rundlederen bankstellen. 3 2- zitsbank kompleet van 4199.= voor 2098,=. En zo kunnen we nog wel even doorgaan. Alles wordt gra tis thuisgebracht en met schrifte lijke garantie verkocht. Wie binnen kort dus meubels nodig heeft, kan nu ziin slag slaan bij Meubelboerderij de Reller, Kievitsweg 124. Rldderkerk-Bol- ne» (bij Rotterdam). Dagelijks geo pend van 10 00 - 18.00 uur. Vnj- dags koopavond. Ruime parkeer gelegenheid. HET WOORD IS AAN Joyce Brothers Onderdrukte woede kan een relatie evenzeer vergiftigen als de wreedste woorden. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur 20 Over leven Programma's9 Randstad16 Regio11,13,14,150 Religie RTV Show - Sport- 12 Stand van zaken Wetenschap HET WEER nieuwe element in de regels voor kansspelautomaten is dat er een voorgeschreven uitbeta lingspatroon komt. De Vereniging Automaten handel Nederland (VAN) is te vreden met het besluit van Eco nomische Zaken. „We hebben in overleg met het ministerie ook aangedrongen op een ver bod op dergelijke apparatuur. Hoe het precies werkt, weten we niet, maar we geloven in elk geval dat piekautomaten slecht zijn voor de gokverslaving," al dus een zegsman van de VAN. Koninklijke Horeca Neder land juicht het weren van piek automaten eveneens toe. „We zien het als een beloning van onze inspanningen dergelijke machines buiten dedeur te houden. Het past volgens ons in het verantwoorde kansspelbe- leid dat we in de horeca willen voeren," vindt een woordvoer der. Wonderkind van acht doet examen MBO-informatica spukenisse gpd Op je achtste meedoen aan een staatsexamen informatica: dat presteerde Stephanie de Waard uit Spijkenisse gisteren. In de Jaarbeurs in Utrecht zat zij tus sen de volwassenen te zwoegen op de schriftelijke MBO-test. De leerlinge uit groep 4 had nog nooit een computer aangeraakt, voordat zij een informaticacur sus ging volgen. Na vijf lessen kende ze het apparaat van bin nen en van buiten. Voor het proefexamen dat zij op de cur sus piaakte, haalde het wonder kind een zeven. Of zij deze keer ook zo hoog zal scoren is nog de vraag, want Stephanie vond het examen wel erg moeilijk. Verwachting van het KNMI tot morgenavond Koel Vannacht veel bewolking en plaat selijk wat regen Minimumtempe ratuur omstreeks 10 graden Over dag wolkenvelden, maar vooral in de middag ook hier en daar zon Droog Middagtemperatuur onge veer 16 graden Wind noordwest, matig kracht 3 a 4 OPRUIMING BIJ NEDERLANDS JONGSTE WOONWINKEL KORTINGEN TOT 7 0 ken senn lerende 2r*lUöenK w' "(g* n c 'k o va) Kwaliteit, deiügn, voordelig GRONINGEN Oosterstraat 27, 050 134672 EINDHOVEN-C Rnchlestr 62 040 433173 ARNHEM OPENING EIND 9 3 1 cidvrh Dagblad '1 Sfc S* te» 1 •iiiimniiim.iwirTsrïWn. i. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletter Adres Postcode Plaats: Tel I |l m not4» tvmrgmg) Na de eenrte 2 weken betaal ik mijn abonnement: Q Per maand, automatisch 28.75) j O Per kwartaal j ria acceptgiro 82.85) Q automatisch 82.85) Nr. bank/giro: Handtekening Ofbd 071-128030 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1