Hoogleraar begint bedrijf in gentherapie 1 Politie Amsterdam: geen heksenjacht op pitbulls Drie Leidse rijksmusea 1 januari zelfstandig Zonder waaier smelt je hier weg Jongetje verdrinkt in Kaag Randstad Hongaren bezoeken ziekenhuizen leiderdorp* Directieleden van twee Hongaarse ziekenhuizen in Miskolz en Szikszó brengen deze week een bezoek aan het Rijn land Ziekenhuis in Leiderdorp en Alphen aan den Rijn. Doel is kennisuitwisseling tussen de beide ziekenhuizen. Eerder be zocht de directie van het Rijnland Ziekenhuis vijf Hongaarse zie kenhuizen. De Hongaarse delegatie is vooral geïnteresseerd in het ziekenhuismanagement, medicijnbeheer- en verstrekking, de zorg voor kankerpatiënten en nierdialyse. De Hongaren be zoeken ook het revalidatiecentrum in Katwijken het Acade misch ziekenhuis in Leiden. Studieverenigingen bundelen krachten leiden Het kersverse Interfacultair Studieverenigingenoverleg IfSo wil de activiteiten van de vele Leidse studieverenigin gen, disputen en faculteitsverenigingen bundelen. Door geza menlijk naar buiten te treden, wordt de universiteit volgens IfSo beter geïnformeerd over de verschillende activiteiten. Daarnaast wil het IfSo de contacten tussen verenigingen bevorderen en ge zamenlijk lezingen en symposia organiseren. Het IfSo wil zich tijdens voorlichtingsdagen aan nieuwe studenten presenteren met informatie over Leidse studieverenigingen. Congres D66 over woningbouw sassenheim De provinciale afdeling van D66 houdt op zaterdag 26 juni een congres in Sassenheim. Op het programma staat on der meer de verkiezing van een nieuwe voorzitter. S. Brugman, burgemeester van Bodegraven, neemt na twee jaar afscheid als voorzitter van D66-Zuid-Holland. Het congres staat voorts in het teken van de problemen rond het vinden van woningbouwloca ties in de Randstad. Tweede-Kamerlid M. Versnel, R. Hessing (Provinciale Staten) en H. Veldstra, wethouder in Leiderdoip. discussiëen over het onderwerp. De bijeenkomst wordt gehou den in motel Sassenheim, begint om 10.30 uur en is vrij toegan kelijk. IntroGene vestigt zich in Leiden of Rotterdam Douane onderschept papegaaien De douane op Schiphol heeft gisteren tijdens een routinecon trole een man uit Nigeria aan gehouden die in een reistas 33 jonge grjjze roodstaartpape gaaien bleek te vervoeren. Het is de grootste zending be schermde papegaaien die ooit in reizigersbagage werd gevon den, aldus de douane. De die ren. die de reis hebben over leefd, zijn overgebracht naar vo gelpark Avifauna in Alphen aan den Rijn. De Nigeriaanse smokkelaar had <lc snavels van de dieren dichtgebonden met pleister, om te voorkomen dat ze geluid zou den maken. Ze zaten met vijf of zes stuks in kleine kooitjes, die in de reistas waren gestapeld. Vier vogels waren bij aankomst overleden, verscheidene andere zijn er slecht aan toe. De 35-jarige Nigeriaan is aan gehouden wegens dierenkwel ling en invoer van beschermde uitheemse diersoorten. Hij zegt dat hij geld wilde verdienen voor zijn studie. De papegaaien hebben een geschatte waarde van bijna 25.000 gulden en mo gen in Nederland alleen worden ingevoerd met vergunning. Procureur-generaal overleden Mr. Antonius Johan Kalthoff (61), procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag, is in de nacht van zondag op maan dagoverleden. De benoeming van Kalthoff. nog maar een jaar geleden, werd met instemming begroet. Allerwege werden hem de managerskwaliteiten toegedicht die nodig zijn voor de vervul ling van de functie. Daarnaast kenmerkte hij zich door zijn analytische kennis van het strafrecht, waardoor op hem voor vele adviescommissies een beroep is gedaan, aldus het minis terie van justitie dat het overlijden van Kalthoff maandagmid dag bekend maakte. Kalthoff werd op 38 september 1931 geboren in Steenwijk. Na zijn studie Nederlands Recht aan de Katholieke Universiteit Nijmegen, begon hij in 1958 zijn carrière bij het openbaar mi nisterie. Van rechterlijk ambtenaar in opleiding in Leeuwarden en Breda, werd hij officier van justitie in Breda en Arnhem, ad vocaat-generaal bij het gerechtshof in Den Bosch en, van 1983 tot en met 1992, hoofdofficier van justitie in Breda. de kaag kees van kuilenburg F.en 4-jarig jongetje uit het Duitse Zwickau is gisteravond in het Academisch Ziekenhuis in Leiden overleden. Het knaap je was door nog onbekende oor zaak in het water van de Kager- plassen terechtgekomen. De fa milie verbleef op Kaageiland. Het slachtoffertje werd volgens de politie door een van zijn fa milieleden uit het water ge haald. Het jongetje werd per ambulance naar het AZL over gebracht, waar hij later op de avond overleed. k De Leidse hoogleraar dr. D. Valerio heeft in samenwer king met twee Rotterdamse hoogleraren een onderne ming opgericht op het gebied van gentherapie. Het be drijf, met de naam IntroGene, vestigt zich in Leiden of in Rotterdam. Het is de bedoeling dat deze firma, die de eerste in Europa is, de onlangs effectief gebleken genthe- rapie-produkten gaat produceren voor toepassing in zie kenhuizen. hebben weinig ervaring met produceren. Bestaande farma ceutische bedrijven weten daar entegen weinig van toepassing van de experimentele therapie. Een ander argument voor het oprichten van het bedrijf is dat in de Verenigde Staten al ver schillende bedrijven op dit ge bied actief zijn en in Europa nog geen enkele. „Het is te gek voor woorden dat wij straks dat produkt alleen uit de VS zouden kunnen krijgen terwijl het is ge maakt met behulp van onze kennis", aldus Valerio die in de VS grote bekendheid geniet op gebied van gentherapie. IntroGene krijgt een startka pitaal van vier miljoen gulden. Twee miljoen is afkomstig van het ministerie van economische zaken als stimuleringssubsidie. De overige twee miljoen komt van particuliere investeerders, waaronder de Atlas Investe- ringsgroep. Valerio denkt dat de genthe rapie behalve voor afwijkingen in het afweersysteem tevens toepasbaar is bij de bestrijding van ziekten als kanker en zelfs aids. Het bedrijf begint met het inbrengen van genen in been- mergstamcellen van kankerpa tiënten die een zware chemo therapie of bestralingsbehande ling ondergaan. Een chemothe rapie is een behandeling met zware medicijnen. Door de stamcellen te voorzien van een gen dat ze minder gevoelig maakt voor schadelijke medicij nen, hopen de onderzoekers dat deze mensen zwaardere behan delingen kunnen ondergaan. De De gentherapie is een experi mentele geneeswijze waarbij geprobeerd wordt om allerlei ernstige aandoeningen te gene zen door aan bloedcellen aan gepast erfelijk materiaal toe te voegen. Enkele maanden gele den werden in Londen en Parijs kinderen met een ernstige aan doening behandeld met de In troGene procedure. Hun li chaam was niet in staat om wit te bloedcellen aan te maken die zorgen voor afweer tegen infec tieziekten. Bij de gentherapie wordt het juiste erfelijk materi aal toegevoegd zodat hun li chaam wel de witte bloedcellen kan produceren. Dr. Valerio is behalve bij de Leidse universiteit eveneens werkzaam bij het TNO in Rijs wijk. Volgens hem is na de re- search-periode nu de tijd aan gebroken dat het ontwikkelde produkt geschikt wordt ge maakt voor toepassing op gro tere schaal. „Ook dat is nog een fase van research: hoe kunnen we het produkt toepassen op klinische schaal, zeg voor tien of voor honderden patiënten", al dus Valerio. Omdat volgens Valerio de universiteit en TNO niet de ge schikte organisaties zijn om schaalvergroting toe te passen, is besloten om een nieuw be drijf op te richten. „Verdere toe passing vergt ook veel meer fi nanciën dan de universiteit zou kunnen opbrengen." Ook heb ben mensen aan de universiteit veel verstand van research maar patiënten zullen dan minder bijwerkingen ondervinden en hopelijk beter genezen van kan ker. In de Verenigde Staten zijn onderzoekers bezig om met be hulp van gentherapie aids te be strijden. Het gaat daarbij ook om de sleuteltechniek om aan bloedcellen een combinatie van genen toe te voegen dat het re sistent maakt tegen het zoge naamde HIV-virus. Als dat ef fectief blijkt moeten allé cellen op die manier resistent worden. Over pakweg twee maanden moet bekend zijn waar het be drijf komt. Op dit moment ma Paspoon, nuiilkoifen tatoeage vooral papieren regels Eerste Kamer stemt in met privatisering Pitbulls in Amsterdam mogen van de politie gewoon doorlo pen, hondenpaspoort of niet. De politie heeft het vervallen van de sterilisatietermijn, maandag, niet gebruikt om de jacht op ongeregistreerde, oh- gesteriliseerde pitbulls te ope- Sinds deze week moeten alle eigenaars van pitbull-terriërs een paspoort bij zich dragen met daarin het registratienum mer van het dier, dat moet cor responderen met een in hot oor getatoeëerd nummer. Alle pit bulls moeten per 12 april'zijn gesteriliseerd, maar vanwege de tegenvallende toeloop stelde staatssecreteris Gabor dat ul timatum uit tot afgelopen maandag. Ook nu zijn nog slechts 2290 dieren aangemeld bij de stichting Registratie Ge zelschapsdieren. Volgens schat tingen van de politie moeten er in Nederland ten minste 5000 pitbulls rondlopen. Het Amsterdamse korps han teert de aangescherpte regels al leen als „extra instrument bij incidenten met agressieve pit bulls", zegt woordvoerder A. van Zandbergen. „We hebben besloten geen heksenjacht op pitbulls te openen." De Amsterdamse politie laat het toezicht op pitbulls, net als alle andere 'hondenzaken' over aan de 24 hondengeleiders van het korps. Van Zandbergen: „Zij hebben de deskundigheid. Voor een gewone straatagent zijn honden moeilijk te t vendien is het een afweging van zaken: de controles kosten tijd en de mensen op straat zullen wellicht liever achter een inbre ker aangaan." Streng Pitbullterriërs moeten in Am sterdam sinds vorig jaar al zijn gemuilkorfd en aan de lijn lo pen. Ook daarop is nooit streng gecontroleerd, nel zomin als op de poepschep die alle honden bezitters sinds september 1991 bij Algemene Plaatselijke Veror dening verplicht in het Amster damse centrum bij zich moeten hebben. Met die schep moeten uitwerpselen van de openbare weg worden verwijderd, behalve wanneer ze in de straatgoten zijn gedeponeerd. De Eerste Kamer heeft vandaag ingestemd met de Wet op de Verzelfstandiging van Rijksmusea. Daardoor is de weg vrij om per 1 januari 1994 tien Nederlandse musea, waaronder drie uit Leiden, te privatiseren. De Leidse musea zijn het Museum Boerhaave, het Rijksmuseum van Oudheden en het Koninklijke Penningenkabi net. Het verzelfstandigen van jie musea past in het streven van het kabinet naar het afstoten van ta ken. Voor elk museum wordt een stichting in het leven geroepen, die op een onafhankelijke wijze doelmatiger de taken kan uitoefenen. Het beheer van de collectie en de gebouwen ge schiedt voortaan onder verantwoordelijkheid van de directie, die in voorkomende gevallen verantwoording moet afleggen aan de rijksin spectie of aan een Raad van Toezicht. De collecties van de musea blijven eigendom van het rijk. De stichtingen zullen de gebouwen huren van de Rijksgebouwendienst, die voor het onderhoud zorg draagt. De verantwoordelijk heid van de minister van cultuur blijft in de toe komst beperkt tot de hoofdlijnen van het mu seale beleid. De nieuwe beheerssituatie van de musea heeft tevens een verandering van de ar- beidspositie van het personeel tot gevolg. Werk gevers en werknemers praten momenteel over de invulling van een collectieve arbeidsovereen komst, die in de plaats komt van de ambtelijke rechtspositie. Uiteraard proberen partijen daar over voor 1 januari meer duidelijkheid te heb ben. Ook het Van Goghmuseum en het Scheep vaartmuseum in Amsterdam, hel rijksmuseum Twente, het Zuiderzeemuseum te Enkhuizen, het Mauritshuis in Den Haag, het Kröller-Mül- lermuseum te Otterlo en het paleis Hel Loo in Apeldoorn worden per 1 januari zelfstandig. Een jaar later, op 1 januari 1995, volgen nog een tiental rijksmusea en rijksdiensten dezelfde weg, waaronder het rijksmcfeeuin voor Volkenkunde te Leiden en het Rijksmuseum te Amsterdam. De Leidse hoogleraar dr. D. Valerio. „Het is te gek voor woorden dat wij straks dat produkt alleen uit de VS zouden kunnen krijgen terwijl het is ge maakt met behulp van onze kennis." henk bouwman ken Leiden en Rotterdam even veel kans, volgens Valerio. De betrokken hoogleraren hebben banden met beide universitei ten. Beide steden hebben even- De Pasar Malam Besar is gewoon gezellig. En bovendien kun je er heerlijk eten. Dans. muziek en koopwaar op 35ste Pasar Malam Besar wereld. Het marktterrein be slaat in totaal 15.000 vierkante meter. De Pasar Malam is groter dan ooit. meldt de organiseren de stichting Tong-Tong, die dit jaar haar 35-jarig jubileum viert. Hel programma is gevulder dan ooit. Rustige muziek en dansvoorstellingen onder meer krontjong, Hawaiian en Indonesische dans staan de hele dag geprogrammeerd op het Tong-Tong-podium. De 'sterren' treden op het in het sterren- ofwel Bintang Theater, gehuisvest in een eigen tent. In het minitheater kan de gei"nte- resseerde bezoeker luisteren naar lezingen over Indonesië", maar ook kijken naar Wayang- golek voorstellingen van de Westjavaanse dalang (poppen speler) NandangSupriatna. Batik De markt zelf is natuurlijk het belangrijkste bestanddeel van de Pasar Malam. In totaal enke le honderden kraampjes verko pen batik, kruiden, specerijen, exotische groenten en fruit, boedha-beelden. wayangpop- pen, sieraden, make-up, mas kers, voorouderbeelden en an dere religieuze gebruiksvoor werpen. En waaiers, de beste kooptip voor de bezoeker van de Pasar Malam. Met een beetje zon is het al gauw tropisch warm in de tenten. Mevrouw Eisinger had dat al snel begre pen. Zij schafte zich een waaier aan van gespleten bamboe en batik. „Zoiets heb je hier nodig want anders smelt je weg", is haar commentaar. Ze begint vervolgens een ver handeling over haar familie, een mix van diverse nationaliteiten. „We hebben -Indonesisch, Ne derlands, Frans, Duits en zelfs Hongaars bloed in de familie", zegt ze. „Het stikt van de ver mengingen. Maar dat Indonesi sche komt er altijd een keer uit. Niet bij mij. Ik heb zelf één zoon en die is blond. Een fami lielid van mij heeft vijf kinderen en die hebben allemaal een an der kleurtje. Dat had ik ook wel gewild." Vervolgens: „Sommige mensen maken zich er zorgen over wat voor kinderen ze krij gen. Daar snap ik niets van. Ie hebt er toch niets over te zeg gen. Het is God. die de kinderen bakt. Waar zou je nu iets over willen weten?" Er volgt een verhandeling over de tropische groenten en fruit op de Pasar, zoals Ke Dung Dung en Zuurzak en de manier waarop je ze moet klaarmaken. Ook de bloemen en planten van de Gordel van Smaragd te zien in een speciaal aangelegde tuin komen aan bod. Nichtjes Of mevrouw Eisinger gisteren voor het eerst de markt be zocht? „Nee", zegt ze. „Zater dag en zondag was ik hier ook al, met twee nichtjes." Morgen gaat ze waarschijnlijk weer, want de Pasar Malam Besar is gewoon gezellig. En bovendien kun je er heerlijk eten. Tot en met 27 juni is de Pasar Malam Besar op het Malieveld it Aden Haag geopebd van 12-23 uur (zaterdag en zondag tot 24 uur). Toegangskaarten kosten elf gulden-, bezitters van een CJP- of 65+-kaart en studenten betalen zes gulden. Kinderen tot en met elf jaar mogen voor vijf gulden naar binnen. In de eettent van de Pasar Ma lam Besar dreigt het even mis te gaan. Neem je genietend een hap van je saté ajam de bam boe-pen richting keelgat gesto ken en dan wordt er vanaf het tafeltje tegenover je drei gend met een vinger gezwaaid. „Nooit op die manier eten", zegt een oudere Indonesische dame. „Hartstikke gevaarlijk. Bovendien ben je zo een slecht voorbeeld voor de kinderen." Een vervelende en ongevraag de oppas? Welnee, mevrouw Eisinger geboren op Java ontpopt zich tot een lieve Indo nesische oma met een 'mond als een mitrailleur', zoals ze zelf zegt. En tot de beste gids bo vendien die je je op de Pasar Malam Besar kunt wensen. Zo iemand heb je nodig, want de tien tenten van de Pasar Malam op het Haagse Malieveld, met nauwe gangen aan elkaar ver bonden, vormen een waar dool hof. Pasar Malam Besar, het woord 'Besar' zegt het al: het is foto henk bouwman het grootste Indische festival ter

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16