Winkels beter af met gesloten brug Kleinste school doet kinderen weer opbloeien -EN VEENSTREEK Gemeente positief over heropening Hazelaar Lokale Omroepen strijden om uitzendingen in Jacobswoude WOENSDAG 23 JUNI 1993 chef gert visser. 071-356430, plv -chef janet van dijk. 071-356413 den haag/alphen a De middenstanders aan de Hoge Zijde in Alphen maken zich zorgen om niets. De afsluiting van de Alphense brug zal helemaal geen dramatische gevolgen hebben voor hun omzet. Door de afsluiting van de brug en door in stelling van een voetgangerszone wordt de aantrekkelijk heid van het centrum groter, wat de middenstanders uit eindelijk alleen maar ten goede komt. Dat betoogde wet houder W. de Jong (PvdA/verkeer) gisteren bij de Raad van State. seerd op de omzetdaling die de middenstand voor zijn kiezen kreeg toen de brug in 1990 tien maanden lang was afgesloten. In de eerste mqanden na de af sluiting liep de omzet aan de Hoge Zijde toen dramatisch te rug. De slechtere bereikbaar heid met de auto deed veel con sumenten uit de Alphense regio uitwijken naar andere plaatsen. De wethouder trok het ver haal van de ondernemers echter aan alle kanten in twijfel. Vol gens hem bleef de gemotori seerde consument helemaal niet weg na de afsluiting van de brug. De opbrengst uit het be taald parkeren aan de Hoge Zij de is in die periode niet af- maar toegenomen, betoogde hij. Het staat voor hem ook he lemaal niet vast dat de midden standers zo veel last hadden van de verkeersmaatregel. „Objec tieve gegevens om de beweerde omzetdaling te kunnen toetsen zijn niet beschikbaar", aldus De Jong. Mocht er al sprake zijn ge weest van een lagere omzet, dan was die volgens de wethou- ruud sep De wethouder moest zich voor het hoogste rechtscollege verde digen tegen het verzamelde be drijfsleven, dat via de rechter wil voorkomen dat de gemeente de Alphense brug afsluit voor auto's. Internationale Nederlan den (eigenaar van De Aarhof), Ahold (Albert Heijn), Koninklij ke Bijenkorf Beheer (HEMA) en de ondernemersvereniging OM- KA waren aanwezig om hun be zwaren kenbaar te maken. De ondernemers verwijten de gemeente dat zij geen rekening houdt met de gevolgen voor de middenstand. Uit onderzoeken die in opdracht van de onder nemers zijn uitgevoerd, blijkt dat de omzet door afsluiting van de brug met gemiddeld veertien procent zal afnemen. Voor winkeliers in en om De Aarhof kan dat zélfs oplopen tot twintig dertig procent. De ge meente wil de brug op zo kort mogelijke termijn afsluiten voor auto's. De onderzoeken zijn geba- der zeker van tijdelijke aard: „Gezien het onverwachte karak ter van de gebeurtenis zou reke ning gehouden moeten worden met een schrikeffect, dat na ver loop van tijd weer verdwijnt." Maar dan nog zou de ge dwongen afsluiting van drie jaar geleden niet te vergelijken zijn met de geplande afsluiting waar de gemeente nu op aanstuurt. De geplande afsluiting is onder deel van een heel pakket aan maatregelen. De bewegwijze ring naar het centrum wordt aangepast, er komen meer par keerplaatsen rond De Aarhof en het gebied rond de Alphense brug wordt als voetgangerszone ingericht. Drie jaar geleden was daar allemaal geen sprake van. „De situatie is volledig onverge lijkbaar", betoogde De Jong. De ondernemers willen dat de Raad van State de gemeente in afwachting van een definitief oordeel voorlopig verbiedt de brug af te sluiten. Zij vrezen na melijk onevenredig nadeel te ondervinden van de afsluiting. Maar voor de gemeente ont staat volgens De Jong onevenre dig nadeel wanneer de afslui ting moet worden uitgesteld. „Inmiddels zijn allerlei noodza kelijke bestellingen gedaan", verklaarde hij. Overigens liet hij anderhalve week geleden in de ze krant welen dat de gemeente pas spullen zou gaan bestellen nadat de Raad van State zich over de zaak heeft gebogen. De Raad van State doet vrij dag uitspraak. oude wetering» Tot grote ergernis van omwonenden heeft de gemeente jarenlang speeltoestellen bij Westland, Schieland, Gooiland, Rijnland en de Lupinestraat in Oude Wetering verwaarloosd. Ouders hebben diverse keren bij de gemeente aangeklopt met de vraag of er iets aan kon worden gedaan. Maar de gemeente antwoordde steeds dat er geen geld voor was. Enkele ouders besloten vervolgens een handtekeningenactie te houden en politieke partijen aan te schrijven. Dat hielp. Tot grote blijdschap van de ouders, maar vooral van de kinderen plaatste de gemeen te deze week nieuwe speeltoestellen. „Het is echt heel mooi", zegt een Connie Koek, een van de protesterende ouders. „Het is er al ontzettend druk geweest met kinderen." foto bende bruyn Digros wordt groter oude wetering De Digros in Oude Wete ring wordt in 1994 met een kwart uitgebreid. Er komt een drogisterij bij en de le vensmiddelenzaak wordt groter. Of de uitbreiding be gin of eind volgend jaar be gint, weet Digros-directeur N. Schriek nog niet. Het aantal parkeerplaat sen bij de supermarkt aan de Meerkreuk wordt ver dubbeld. De groot-grutter heeft onlangs grond ge kocht aan de achterzijde van de winkel om er 68 par keerplaatsen aan te leggen. Een deel van de huidige 48 parkeerplaatsen gaat verlo ren door de uitbreiding. hazerswoude-dorp» Burgemeester en wethouders van Rijnwoude staan niet afwij zend tegenover het idee om zwembad De Hazelaar op parti culier initiatief te heropenen. Wanneer de zwembad-inspec tie de initiatiefnemers toestem ming geeft om het bad te gaan exploiteren, zal de gemeente daar geen bezwaar tegen heb ben. Dat is de uitkomst van het gesprek dat het nieuwgevormde zwembadbestuur gisteren had met B en W. De gemeente heeft officieel nog geen enkele toezegging ge daan. „Wij wachten de ontwik kelingen af', laat het gemeente bestuur via een woordvoerder weten. Maar zwembadbestuur der A. van der Poel voorziet wei nig problemen. „De stemming was een beetje: als jullie het voor elkaar krijgen, dan zullen wij aan de gemeenteraad voor stellen het bad aan jullie over te dragen", aldus Van der Poel. De provinciale zwembadin spectie is nu nog de enige in stelling die roet in het eten kan gooien. Van der Poel verwacht echter ook van deze kant geen moeilijkheden. „Ze zullen van ons eisen dat we aan dezelfde normen voldoen als anderen. En dat is geen probleem. Ook voor ons hebben de waterkwali teit en de veiligheid de hoogste prioriteit." Het zwembadbe stuur heeft vandaag een gesprek met de zwembadinspectie. Gebruik Spant en Meerkant wordt duurder jacobswoude» Verenigingen in Ja- cobswoude die gebruik ma ken van het Spant in Lei- muiden of de Meerkant in Rijnsaterwoude moeten met ingang van 1 augustus 1993 ijf procent meer huur gaan betalen. Daarmee zijn ze nog wel goedkoper uit dan de verenigingen uit Woubrugge en Hoogmade die sporten in hal Ouden dijk in Woubrugge. Verenigingen betalen nu voor sporthal Het Spant 45.12 gulden per uur en voor sporthal Oudendijk 54,15 gulden. De raad neemt donderdag 1 juli een besluit over de huurverho ging- jacobswoude a4arieta kroft De inwoners van omliggende gemeenten als Alkemade. Ter Aar, Alphen en Leiderdorp kunnen al jaren luisteren naar hun eigen lokale omroep. De Jacobswoudenaren zijn er echter nog steeds van verstoken. Maar daar komt binnenkort verandering in. Er zijn zelfs twee kapers op de kust: de on langs opgerichte Stichting Lokale Omroep Jacobswoude en de Alkemadese radio Heatwave, on derdeel van de Stichting Streekomroep Braassemermeer. Deze week doet radio Heatwave nog de aanvraag bij het Commissariaat voor de Media de deur uit voor zendtijduitbreiding in Jacobswoude. Secretaris Marcel Lek verwacht dat de uitzendingen in Jacobswoude op 1 januari kunnpn beginnen. Voorzitter van Radio Jacobswoude. H. Baak heeft een dergelijke aanvraag al een maand gele den, toen de omroep officieel werd opgericht, ingediend. Zodra de vergunning binnen is wil ook deze omroep beginnen met de uitzendingen. Een ding is zeker: de Mediaraad stelt maar één golf lengte beschikbaar. Een van de twee omroepen zal moeten wijken of ze moeten om de beurt gaan uitzenden. Zowel Lek als Baak zeggen in een eerste reactie niet onwelwillend te staan tegenover een vorm van samenwerking. „Maar het liefst willen wij zelfstandig opereren", merkt Baak op. Hij vindt dat een lokale omroep beter aansluit op de behoefte van de plaatselijke bevolking dan een 'bovenlo kale omroep' zoals de streekomroep Braassemermeer. Volgens Lek ligt schaalvergroting van de lo kale omroepen in de lijn van het beleid van minister D'Ancona. Radio Jacobswoude bestaat informeel sinds vorig jaar zomer. Daarvoor was het een piratenzen der: radio High-noon. De omroep wil gaan uitzenden vanuit het kantoor aan de Boskade in Hoog made. Circa vijftien vrijwilligers zijn ai bij de radio-omroep in spé aangesloten. „Het Nederlandse lied zal een populaire plaats innemen", zegt Baak in een geschreven verklaring. „Een programma met de bekende spelletjes gelardeerd met Hollandse muziek blijft immers een succesnummer." Nieuwe huizen in Jacobswoude Leerlingen kunnen begrijpen veelmaar praten nauwelijks jacobswoude» Honderd belangstellenden uit Jacobswoude hebben zich inge schreven voor een van de 26 koopwoningen, die worden ge bouwd aan de Theo Bosman laan in Hoogmade, dé Sterren kroos in Woubrugge en de Suy- derbon in Rijnsaterwoude. Het gaat om 18 koopwonin gen met premie, die 152.000 gulden kosten. De acht hoekwo ningen worden zonder premie verkocht. De prijzen variëren van 170.000 gulden tot 200.000 gulden. Een aantal huizen ligt aan het water en beschikt over een vrij uitzicht. De woningen zijn nog niet verdeeld. De bouw begint waar schijnlijk kort na de zomerva kantie. Oog in oog met twee inbrekers roelofarendsveen Een 50-jarige vrouw uit Roelo- farendsveen stond gisteroch tend rond kwart voor elf in haar woning aan de Sotaweg oog in oog met een twee inbrekers. De inbrekers zagen een tas aan de deur hangen en verkeerden in de veronderstelling dat er nie mand thuis zou zijn. Voor de zekerheid belden ze nog aan. De vrouw deed niet open om dat ze dacht dat het de bood schappenjongen zou zijn. Plot seling hoorde ze gekraak. Xe liep naar beneden en zag de twee mannen. De vrouw begon hard te gillen, waarna de twee mannen op de vlucht sloegen. Onmiddellijk heeft de politie met zes man de hele omgeving afgezocht. Echter zonder resul taat. alphen aan den rijn joost panhuysen De kleinste school van Neder land staat in Alphen en telt vier leerlingen. Qua karakter vor men het meisje (6) en de drie jongens (8, 8 en 10) bepaald geen eenheidsworst, maar ze hebben een ding gemeen: het zijn kinderen met een dysphati- sche ontwikkeling. Simpel ge zegd- ze kunnen veel minder zeggen dan ze begrijpen. Zwakzinnig zijn dergelijke kinderen allerminst, maar ze hebben wel een unieke vorm van onderwijs nodig om hun taalvaardigheid te vergroten. Nederland kent naar schatting zo'n tienduizend van dergelijke kinderen. Toch is er nog maar e'én school. De school bevindt zich sinds 1 juni in een klaslokaal van de Alphense basisschool Ouds hoorn. Leerkracht Evelien Win- gelaar gebruikt een lesmethode, die inspeelt op het sterk ontwik kelde visuele gevoel van de kin deren. Wingelaar: „Ieder kind neemt dagelijks een schrift mee naar school, waarin de ouders hebben geschreven wat het thuis heeft beleefd. Ik pik daar dan een woord uit en teken het op het schoolbord. Zo vergroten ze hun woordenschat." Het onderwijs is allesbehalve schools. Wingelaar: „Deze kin deren kun je niet op commando iets laten doen. Je moet uitgaan van hun ervaringswereld, an- ders bereik je ze niet. Je moet ook niet te snel 'fout!' roepen. Door hun handicap hebben ze namelijk een grote faalangst ge kregen." Bennett ten Hoopen (8) is de allereerste leerling van de De kleinste school van Nederland staat in Alphen: een school met vier kinderen met een hersenontwikkelingsstoornis. school. Vroeger zat hij op een spraak- en taalschool, maar daar boekte hij nauwelijks voor uitgang. Zijn vader Peter ten Hoopen (49): „Men adviseerde ons Bennett uit huis te plaatsen en hem op een school voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen te doen. Omdat hij ons juist een pienter kereltje leek, besloten we hem thuis te laten onderwij zen." In dezelfde periode stelde de kinderpsychiater Tan vast dat Bennett een kind met een dysphatische ontwikkeling is, en zijn therapie vormde de ba sis voor hei onderwijs thuis. Ten Hoopen: „Via Tan kwamen we in contact met kinderen met dezelfde problemen als Bennett. Zo ontstond er een klasje." De vier kinderen krijgen tegen woordig wekelijks les van een logopediste en een orthopedis- te. Zo kunnen ze hun spraak en motoriek verbeteren. Ze volgen overigens dezelfde lesuren als de andere klassen. Van Hoopen: „We willen de kinderen zo veel mogelijk integreren. Natuurlijk worden ze wel eens gepest. Dat is vervelend, maar het geeft ze een weerbaarheid die ze later goed kunnen gebruiken." De huidige klas zal nog wor den uitgebreid tot zes kinderen, foto ben de bruyn maar daar ligt volgens Evelien Wingelaar de grens: „Deze ma nier van lesgeven is zeer inten sief. Je kunt nooit een leerboek uit de kast trekken, nooit over leg plegen met de andere leer krachten. /Mies zelf moeten ver zinnen, dat is zowel het leuke als het moeilijke van mijn werk." Ze vindt de kinderen totaal verschillend. „Dat merk je juist omdat de klas zo klein is." Het meisje van zes is behoorlijk ge sloten. Wingelaar: „Zij spreekt het minst. Maar ze heeft zich heel snel gebarentaal en het vingeralfabet eigen weten te maken. Ze heeft nu een nieuwe manier om zich te uiten Schander Peter Ten Hoopen zet zich als voorzitter van de Stichting On derwijs voor Kinderen met een Dysphatische Ontwikkeling (STIDYSO) in voor de oprich ting van meer scholen zoals die in Alphen. Ten Hoopen: „Het is een schande dat er voor al die andere kinderen met een dy sphatische ontwikkeling niets bestaat. Ze verkommeren vaak op scholen en inrichtingen waar het niveau ver beneden hun verstandelijke vermogens lig gen. Het is belangrijk dal K kinderen zo vroeg mogelijk op de goede school terechtkomen. Op een gegeven moment is het namelijk te laat om nog iets aan hun ontwikkelingsstoornis te doen." Veel praten met mensen uit het onderwijs en de geestelijke gezondheidszorg heeft de STIDYSO subsidie en goodwill opgeleverd. Een succes is al ge boekt: volgend jaar komt er waarschijnlijk een tweede school. En de stichting kan rekenen op de steun van Youp van 't Hek, die twee weken geleden in Haarlem zelfs twee benefiet- voorstellingen gaf. Na afloop kreeg de komiek een kunstwerk aangeboden, vervaardigd door de vier kinderen van de klas. Evelien Wingelaar: „Hij was er helemaal stil van. Het hangt nu opzijn kamer." Taxi-bus blijft schoolkinderen toch ophalen alkemade marieta kroft Alkemadese kinderen die met een taxi-busje naar school wor den gebracht hoeven in de toe komst niet op standplaatsen te wachten op het busje. Het busje blijft de kinderen gewoon thuis ophalen. De bezuiniging op het leerlingenvervoer is van de baan. Dat maakte wethouder L Beelen (financiën, WD) gister avond bekend. Burgemeester en wethouders van Alkemade hebben unaniem besloten het leerlingenvervoer op de oude voet door te laten gaan. Eén van de ouders, Corrie van den Berg, die protesteerde te gen het voornemen van de ge meente. is erg opgelucht ais ze het besluit van B en W hoort. „Geweldigreageerde ze van ochtend. .Afgelopen maandag hadden we een gesprek met wethouder Beelen en wethou der Nugteren. En ik heb het af gelopen weekeinde nog een brief naar ze geschreven met onze bezwaren. Gelukkig heb ben ze ingezien dat het voorstel grote problemen zou opleve- Het leerlingenvervoer kost de gemeente jaarlijks 230.000 gul den. Daarvan wordt de taxi be taald die zo'n 50 kinderen naar het buitengewoon onderwijs in Alphen, Leiden, Katwijk of Voorburg brengt. Ook worden uit die pot de vervoerskosten betaald voor 30 kinderen die met het openbaar vervoer naar deze scholen reizen. Omdat de kosten de pan uitrijzen, was de gemeente aanvankelijk van plan om negen taxistandplaatsen in de gemeente aan te wijzen. Ambtenaren in Alphen nu toch in actie ALPHEN AAN DEN RUN RUUD SEP Het heeft allemaal wat langer geduurd dan was gepland, maar de Alphense ambtenaren zijn deze week dan (och echt begon nen met acties. De vuilnisman nen werken volgens het boekje en laten dus hier en daar een zak staan. Het interne telefoon verkeer op het stadskantoor ligt lam, en de ambtenaren hebben maandag een petitie aangebo den aan burgemeester en wet houders. Doordat de Alphense ambte naren pas zo laat aanschuiven bij de acties, kunnen zij dank baar gebruik maken van de er varing die de afgelopen twee maanden elders is opgedaan. De vuilnismannen mogen het vuil dan een tijdje laten liggen, op een gegeven moment moe ten ze het toch meenemen, en dan hebben ze het extra druk. De Alphense vuilnismannen hebben daarom geëist dat hun zittende collega's in dat geval te hulp komen. Alleen op die voor waarde waren zij bereid aan de acties mee te doen. Wanneer de Alphense reinigingsdienst aan staande vrijdag grote schoon maak houdt, kunnen zij reke nen op de steun van ten minste tien ambtenaren die normaal op htjt stadskantoor te vinden zjjn. De behulpzame ambtena ren hoeven hiervoor geen vrije dag op te nemen: burgemeester en wethouders besloten giste ren dat zij voor deze actie een vrije middag krijgen „teneinde het publieksvriendelijke beleid te continueren." De acties op het stadskantoor lopen aardig. „Het wordt wel een beetje ondersteund", vertelt W. Overgaag van het actiecomi té. „Je belt nou op een buiten lijn, en daarom neem ik op. Maar een binnenlijn laat ik rin gkelen, als ik er aan denk." Van de mensen op het stadskantoor doet ongeveer een kwart mee aan de actie. Ruim de helft van de ambtenaren in de buiten- dienf] voert actie. In nun petitie vragen de amb ten.m-n B en W de ambtelijke looneisen te onderschrijven. Zo ver wil het gemeentebestuur echter niet gaan. Burgemeester en wethouders beloven het overleg tussen de vereniging van Nederlandse ge mesman en de ambtenarenbonden 'stimu lerend en actief te blijven vol gen. Maar concrete uitspraken over de looneis van tweeënhalf procent worden niet gedaan. Eind deze week zijn de acties voorlopig afgelopen. In de zo mer zijn er zo weinig ambtena ren in den lande dat staken geen zin meer heeft, \1nden de vakbonden. Wanneer minister Dales de ambtenaren niet tege moet komt, wordt de draad na de zomer weer opgepakt.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15