Onderzoek verzakkingen Van Hogendorpstraat IS bi_ Woningbouwverenigingen tekenen petitie SP niet Leiden Regio Drugprobleem in Leiden valt mee Geslaagd! 'Voor zo'n kindje staan ze meestal niet in de rij WOENSDAG 23 JUN11993 CHEF GERT VISSER, 071 -356430, PLV.-CHEF Partycentrum naar Treslong LEIDEN EMIEL FANGMANN De Leidse woningbouwvereni gingen WBL, Ons Doel en Zijl en Vliet kunnen niet buiten de jaarlijkse verhoging van de wo ninghuurprijzen. Zij hebben daaarom gisteren de petitie van het comité 'Nul is genoeg', een initiatief van de Socialistiese Partij (SP), niet getekend. Tijdens een manifestatie op het Schuttersveld legde de SP de verenigingen de voor de Tweede Kamer bedoelde petitie voor. Daarin werd gevraagd om het direct stoppen van de huur verhogingen. De petitie is al door 2000 Leidse huurders gete kend. De woningbouwvereni gingen steunden wel het verzet tegen de afbraak van de sociale woningbouw en tegen de kor tingen op de huursubsidie, zoals de petitie vraagt. SP-fractievoorzitter C. Ver geer is daarom tevreden over de actie. „Op twee van de drie punten werden we gesteund. En er kwamen veertig tot vijftig mensen op de manifestatie af." De woningbouwverenigingen maakten echter duidelijk dat ze zich niet tegen de huurverho ging kunnen keren, omdat ze zelf geld zou kosten. Dit jaar mochten de verenigingen voor het eerst zelf de huurverhoging vast stellen. Daarbij werden de woningbouwsubsidies door het rijk met 5,5 procent gekort en moest de gemiddelde huurver hoging van het rijk 4,75 procent bedragen.. „Maar laat duidelijk zijn dat ons doel in dit geval hetzelfde is als dat van de SP. Stop de afbraak van de sociale woningbouw en geen kortingen op. huursubsdies, daar staan we 20Ö procent achter", zo reageert WBL-woordvoerster L. Gopal- ves. „Maar een aantal woningen moet voor de laagste inkomens betaalbaar blijven. Wij zouden daarom meer willen differentië ren in het verhoging van de huur, waarbij de huurprijs voor een betere woning meer stijgt dan de andere. Daarbij zou on ze beleidsruimte groter moeten zijn." Door bovenvermeld rijks beleid zijn de marges waarbin nen de woningbouwverenigin gen kunnen opereren echter smal. Ook directeur K. Noort van woningbouwvereniging Zijl en Vliet steunt de SP op twee van de drie onderdelen, maar ook hij ziet zich gedwongen de hu ren van zo'n 3500 woningen te verhogen met - op een paar uit zonderingen na - 4,75 procent. „Niemand is blij met een huur verhoging, maar daar kom je door het rijksbeleid al snel op uit", zo legt Noort uit. „Wij hoe ven geen winst te maken. Maar wij hebben bijvoorbeeld jaar lijks 3 miljoen onkosten door reparaties. De rekening van de aannemer ligt ook weer 3 tot 4 procent hoger dan vorig jaar. De verzekeringspremies gaan omhoog evenals de gemeente lijkebelastingen." Volgens SP-raadslid C. Ver geer wordt de petitie in oktober aan de Tweede Kamer aangebo den, als het parlement de volks huisvesting behandelt. Daar mee gaat het volgens hem niet goed. „Dit is nog maar het be gin. In de toekomst worden ook de objectsubsidies afgeschaft." Vandaag trok de SP nog met de petitie naar woningbouwver eniging De Sleutels. Sloop behoort tot mogelijkheden LEIDEN «FRANK BUURMAN In Leiden is nauwelijks sprake van een drugpro bleem. Het lijkt er op dat de koffieshops voorlo pig nog wel kunnen doorgaan met de verkoop van hasj en marihuana, in het kader van het ge meentelijke gedoogbeleid. Die conclusie viel gis teravond te trekken uit een door de PvdA georga niseerde bijeenkomst over het lokale verslavings- beleid. Volgens A. Groenenberg van de GGD valt het met de hard drugs in Leiden wel mee. „We ver strekken methadon aan omstreeks 100 verslaaf den. Dat aantal is het afgelopen jaar stabiel ge bleven. Bij jongeren is wel sprake van een toena me van het gebruik van soft drugs met omstreeks drie procent", aldus Groenenberg. Ze stelde dat alcoholverslaving en goksverslaving veel harder aankomen. „Ik kijk dan naar de verborgen gevol gen, wat er bij de mensen thuis gebeurt. Kinderen die worden mishandeld door verslaafde ouders bijvoorbeeld." Bij de jeugd moet verslaving al worden voorkomen. „Met het project 'De gezon de school en genotmiddelen' draagt de GGD bij aan het voorkomen van verslaving. Maar dan moeten zich geen koffieshops en snackbars met gokkasten in de buurt van scholen bevinden. Daar zou de gemeente op moeten letten", vond Groenenberg. Volgens wethouder S. de Vreeze is het niet een voudig om de fruitautomaten in snackbars te ver bieden. „Die zaken gaan failliet zonder de op brengsten uit die automaten. Daar moeten we als gemeentebestuur ook rekening mee houden." De wethouder maakte zich vooral zorgen over alco holverslaving. Er zijn omstreeks een half miljoen alcoholisten in Nederland, die voor veel proble men kunnen zorgen. „De politiek is irrationeel bezig. Op basis van de feiten zou je zeker ook het alcoholprobleem moeten aanpakken", vond hij. Het gedoogbeleid bij de koffieshops heeft zijn na delige kanten, zo werd gesteld. Het criminele cir cuit zorgt ervoor dat de hasj en de marihuana bij de koffieshops terechtkomt. Een suggestie vanuit de zaal om de regels rond de soft drugs verder te versoepelen zoals dat in Amsterdam is gebeurd vond wel enige weerklank, zeker als daarmee de georganiseerde misdaad buitenspel kan worden gezet. „De gedachte spreekt mij aan, maar ik ben niet deskundig genoeg om de gevolgen daarvan n", stelde De Vreeze. Partycentrum La France uit Oegstgeest heeft per januari 1994 de vermaarde Hillegomse horecagelegenheid Treslong ge huurd. Personeel en inventaris van Treslong worden meegeno men door de huidige huurder Dirk van den Broek. De eigenaars van La France hadden al geruime tijd belang stelling voor Treslong. Al i maart gaf het partycentrum i kennen het complex te willen huren maar de eigenaar, de Ko-, ninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, wilde van de gebouwen af. Deze v den vervolgens verkocht aar Katwijkse projectontwikkelaar De Raad Bouw bv, die ook eige naar is van de televisiestudio's van Joop van den Ende in Aals- Directeur P. Brandjes van Raad poogde aanvankelijk het' zalencomplex te verpachten aan Joop van den Ende, m dat lukte niet. Daarop volgden gesprekken met 1^ France. Volgens een woordvoerster van de politie wor den veel woninginbraken gepleegd door gokver slaafden. „Je kunt dan aan inbraakpreventie doen wat je wil, maar als het probleem bij de wortel wil aanpakken zul je iets aan die gokverslaafden moeten doen", stelde ze. Er komt een onderzoek naar het ver zakken van de woningen aan de Van Hogendorpstraat en de Van Limburg Stirumstraat. Op aandringen van wethouder T. van Rij (PvdA/volks huisvesting) bekijkt Woningbouw- verenging Leiden (WVL) of de funde ringen van de vooroorlogse huisjes nog in orde zijn. Zo niet, dan over weegt de corporatie de huizen te slo pen. LEIDEN HANS KOENEKOOP Renovatie behoort ook tot de mogelijkhe den, maar volgens wethouder Van Rij is het maar de vraag of dat goedkoper is dan slo pen en daama nieuwe huizen voor de be woners te bouwen. „Probleem is dat deze huizen niet op heipalen staan. Dan zul je dus altijd verzakkingen houden." Leg een knikker neer op de vloer en hij rolt vanzelf weg. Zo scheef staan de huizen in de Van Hogendorpstraat. „En ze doen er geen mallemoer aan", zegt J. Krapels van nummer 48. De bewoners van de straat zien hun woningen langzaam wegzakken en verrotten, maar merken ook dat hun huisbaas, de WVL, zich daar nauwelijks om bekommert. „Terwijl we wel elk jaar huur verhoging krijgen." Zeven jaar geleden is er voor het laatst een verfje over het hout gegaan. Sindsdien laat de WVL de boel verpauperen. „De ko zijnen en.daklatten zijn inmiddels verrot. Bij de laatste storm woei de helft van de pannen van het dak", zegt Krapels. De ver zakkingen in de Van Hogendorpstraat en ook de Van Limburg Stirumstraat zijn ei genlijk nog veel erger. Krapels: „Vorige week plaatste ik een nieuwe linnenkast in de slaapkamer. Van onder stond ie tegen de muur, van boven zat er een kier van 25 cen timeter. En deuren klemmen soms zo erg, dat je ze bijna moet opentrappen." Geruchten over sloop doen al langer de ronde in de straat. „Twee maanden geleden stonden hier weer heren de boel op te ne men. Maar we hebben nooit officieel iets gehoord. Het zou lekker zijn als wij eens duidelijkheid krijgen. Zes jaar geleden be taalden wij 288 gulden huur per maand, vanaf 1 juli wordt dat al 440 gulden. Terwijl er aan de mankementen niets wordt ge daan." De bewoners zouden het billijk vinden als de WVL de komende huurverhoging op schort tot na het onderzoek. Zij weten zich verzekerd van de steun van de Socialisti sche Partij. Fractievoorzitter C. Vergeer van de SP kaartte het probleem van de twee straten in Leiden Noord vorige week aan in de gemeenteraad. Hij vindt het onrecht vaardig om mensen die in zulke verpauper de huizen wonen toch huurverhoging op te leggen. De WVL erkent dat de huizen aan de Van Hogendorstraat en de Van Limburg Stirum straat, zo'n 50 in totaal, in slechte staat ver keren. Maar van clementie voor de bewo ners is geen sprake. „Voor bezwaren tegen de huurverhoging moet ik toch doorverwij zen naar de huurcommissie", zegt woord voerster L. Gon<;alves. Zij hoopt dat het on derzoek naar de funderingen nog voor het einde van dit jaar wordt verricht. s.g. emil1f. knappert te leiden bbo - verzorgingsassistent T. Admiraal, M. Akkermans, W. van Beek, M. Bli|leven, M. Bos. T. Kleijn, C. de Korte, A. Monster, S. Visser. A. Voorn, A. van Woersum, A. v.d. Zande. R. Zuiderduin, A. Ahles, M. de Boer. P. Duivenvoorde, L Goss. M. de Haan. K. Rietveld, C. Stuiver. bbo - afdel1ngsassistent/huis- houdelijkeHulp v.d. Laan, S. v.d. Laai van Moorsel, K. Mullekom, C. Nihot. D. Recourt. D. Streppel, I. Turk, M Vastenhout. M. van Veen. E. v.d. Zwet. Je bent 89, hartpatiënt, halfblind en slecht ter been, maar de woningbouwvereniging weigert je al jaren twintig centimeter aanrecht. Een kwestie van principes. „Ik heb absoluut een keukenblok nodig met een lengte van 1,70 meter. Ik zie zo slecht dat ik die ruimte hard nodig heb. Ik begrijp niet ging De Sleutels zo moeilijk doet over die paar decimeter." E. Mark, woonachtig aan de A. Verweijstraat heeft een al jaren slepend conflict met de Sleutels over zijn keuken. Inmiddels hebben de strijdende partijen al drie keer voor de rechter gestaan, maar de patstelling is blijven bestaan. En de keuken wordt steeds slechter. „Kijk, hier kwam vorige week ineens een stuk van het plafond naar beneden. Midden in een pan met eten. Het voedsel kon ik gelijk weggooien." Mark wijst naar een hoek van zijn kleine keukentje, waar het pleisterwerk begint los te komen. En er zijn nog veel meer problemen. „Verstopte afvoeren, barsten in het aanrechtblad, lekkages, ongedierte, ik kan er boeken over volschrijven. De keuken moet hoognodig gerenoveerd worden." Het conflict over de grootte van het nieuwe keukenblok blokkeert echter de renovatie. „Volgens de woningbouwvereniging is het niet mogelijk om een keukenblok van 1,70 meter te plaatsen. Onzin, want in diverse andere woningen in de wijk is het wel gebeurd, daar heb ik bewijzen van. Ik kon wel een keukenblok met een vergroot werkblad krijgen, maar ik wil er qua ruimte gewoon niet op achteruit gaan. Ik wil normale kastjes, waar ik al mijn spullen in kwijt kan. Daar heb ik recht op", zegt Mark. De meerkosten voor de Sleutels bedragen slechts 300 gulden, stelt Mark. „De bedragen die de woningbouwvereniging hanteert slaan trouwens nergens op. Ruim 1400 gulden voor een keuken van anderhalve meter. Ik heb hier een folder van Bruynzeel, waaruit blijkt dat zo'n keuken niet meer dan 800 gulden hoeft te kosten. De arbeidskosten zijn dan wel belachelijk hoog." Soms worden de emoties Mark te veel. Hij windt zich zo op over de won i ngbouwvereniging dat hij last krijgt van zijn hart, waaraan hij diverse malen geopereerd is. Hij valt dan bijna om, krijgt ademnood en moet even gaan zitten. Barendse Inmiddels heeft K. Barendse, bekend van zijn alternatieve bouwplannetjes, zich opgewor pen als pleitbezorger van Mark. Via de nationale club van boze huurdersverenigingen, die vol gens Barendse al 75.000 leden zou tellen, zal de woningbouw vereniging worden aangepakt. Barendse is bestuurslid van de NCBH. „Het is toch belachelijk dat een zieke man op deze ma nier wordt behandeld. De Sleu tels heeft een slechte naam voor wat betreft de behandeling van huurders. Het is niet de eerste keer dat er iets aan de hand is", stelt de alternatieve stadsarchi- Volgens Barendse gaat het alle maal om een afvoer van de bo venbuurman die in het nieuwe keukenblok weggewerkt moet worden. „Gewoon een kwestie van een aanrecht met een uit sparing maken. Dat is zo ge beurd, kost misschien een paar tientjes, niets aan de hand. Maar nee hoor, de woning bouwvereniging wil alles vol gens de regeltjes uitvoeren. Er zou een keukenblok van ander halve meter met enkele plankjes ernaast moeten komen. Een langere aanrecht kost te veel. want dan moet er een leiding worden omgelegd, en dat zou dan 1000 gulden gaan kosten. Slaat nergens op. Voor een ge ring bedrag is dat makkelijk te regelen. Waarom de woning bouwvereniging zo moeilijk doet begrijp ik niet. Voor mij staat vast dat de huurcommissie De strijdbare Mark in zijn aangetaste keukentje. „Ik ga door tot de laatste snik." en de opzichter een smerig spelletje hebben gespeeld", stelt Barendse. Mark geeft de moed niet op. Hij stelt door de kantonrechter in het gelijk gesteld te zijn, maar resultaten zijn tot op heden uit gebleven. „Ik ga door tot mijn laatste ademtocht. Het heeft me al aardig wat geld gekost, maar ik blijf procederen tot ik er bij neerval." Sleutels Volgens E. van Kaam, hoofd verhuur van de Sleutels is Mark niet onredelijk behandeld. „De heer Mark is indertijd bij het groot onderhoud overgeslagen omdat hij ziek was. Bovendien is de bovenwoning een tijd lang niet verhuurd om hem te ont- hem ging, wilden we toch w de bovenwoning verhuren e groot onderhoud laten uitvc ren. We hebben de a gestuurd met een keukenblok van anderhalve meter, maar Mark liet niet toe dat er iets werd gedaan. Die keukenblok ken zijn standaard, we voelen er niets voor om grotere te gaan inbouwen, zeker als dat extra geld kost omdat er leidingen moeten worden verlegd, leder een krijgt hetzelfde. We hebben Mark nog wel een groter werk blad aangeboden, maar dat ac cepteerde hij ook niet. De zaak is drie keer voor de rechter ge weest. alle zaken heeft Mark verloren. We zijn nog steeds be reid om het keukenblok van an derhalve meter te plaatsen en de keuken verder op te knap pen. We doen deze zaken liever in overleg, we vinden het heel vervelend dat we via de rechter groot onderhoud moeten gaan afdwingen. Maar de heer Mark werkt absoluut niet mee. Zelfs van tijdelijke huisvesting elders gedurende de renovatie wilde hij niets weten", zegt Van Kaam. De Vink De jonge dynamische verslag gevers van het Leidsch Dagblad weten niets van het verleden van Leiden, zo laat me\*rouw drs. L. de Graaf (78) uit Oegst geest weten. De Steeds-verslag- gevers, die onlangs schreven dat de naam van spoorwegstation De Vink nergens op slaat heb ben hun historische huiswerk slecht gedaan. De Vink is ge noemd naar hotel /café/restau rant De Vink, dat in het begin van deze eeuw aan het Galge water lag, op de driesprong Haagweg (naar Leiden), de Rijn dijk (naar de Haagsche Schouw) en de Leidseweg (naar Voor schoten). De grote attractie van De Vink was de speeltuin met schommels, wippen, een primi tieve draaimolen, een glijbaan en een karretje op rails. Heel wat oude Leidenaars en Voor schotenaren hebben prettige vakantieherinneringen aan De Vink, vertelt mevrouw De Graaf. FOTO JAN HOLVAST Op oude kaarten is het hotel nog terug te vinden. Ook in de archiefmap spoorwegongeluk ken komt De Vink voor. Er ver ongelukte ooit een half toneel gezelschap. De acteur Bas Ha- geman raakte daarbij zo zwaar gewond dat hij nooit meer heeft kunnen acteren. Hij werd regis seur bij Jjtteris Sacrum. En nu ze toch op haar praat stoel zit: mevrouw De Graaf stelt dat er een nuanceverschil zit tussen de voorzetsels 'op' en 'in' als het om straatnamen gaat. Alle oude dijken, dempin gen en overkluizingen krijgen als voorzetsel 'op' mee. Het on geluk gebeurde dus 'op' de Breestraat en 'op' de Doeza- straat, maar 'in' de Steenstraat. Maar ongelukken gebeuren ook altijd 'op' wegen en pleinen, en niet er 'in'. Taal blijft een on grijpbaarverschijnsel. Katwijkse vondeling in goede conditie zorgen. Indien nodig gebeurt dat met alle mogelijke begelei ding." Worden de ouders niet ge vonden, dan gaat de Raad voor de Kinderbescherming op zoek naar een ander plek voor het meisje. „Het zal dan wel in eer ste instantie een kindertehuis worden, maar mogelijk dat later het kindje in een pleeggezin kan worden geplaatst en zelfs kan worden geadopteerd", aldus Hoogervorst. Overigens heeft hij daar geen al te hoge verwachtingen van. „Vooreen kindje dal lichamelijk en geestelijk gehandicapt is staan mensen over het alge meen niet in de rij. Heel anders is dat met pasgeboren baby's die te vondeling worden gelegd. Als dat bericht eenmaal in het nieuws komt worden we hier al tijd overstelpt met brieven. Half Nederland wil zich dan over zo'n kindje ontfermen." Maar met zulke verzoeken doet de Raad van de Kinderbe scherming volgens Hoogervorst niets. „Altijd wordt bij ons de gebruikelijke, zorgvuldige pro cedure gevolgd. Dat levert soms wel eens toestanden op, bij voorbeeld bij mensen die zo'n vondelingetje vinden en denken dat het kind dan automatisch van hen is." Overigens heeft de Haagse Raad voor de Kinderbescher ming niet veel ervaring met vondelingen. Hoogervorst: „Het komt gelukkig steeds minder vaak voor. En wat nu in Katwijk is gebeurd, dat een 3-jarig kind te vondeling is gelegd, dat heb ik in mijn bijna 20-jarige carriè re hier zelfs nog nooit meege maakt." DEN HAAG/KATWIJK PAUL DE VLIEGER Het 3-jarige, gehandicapte meisje dat eergisteren bij het Rijnlands Zeehospitium in Kat wijk te vondeling is gelegd ver keert in een goede conditie. Ze is gisteren in het Juliana Kinder ziekenhuis onderzocht. Daar zagen ze geen aanleiding het kind te houden. Ze is nu over gebracht naar een tehuis voor gestoorde kinderen in Den Haag, waar de verdere procedu re wordt afgewacht. Het meisje werd maandag middag door een vrouw achter gelaten bij Mytyl/Tyltylschool De Vierbot op het terrein van het Zeehospitium. Het meisje had twee stel kleertjes over el kaar aan, zat in een oud wan delwagentje en had een kaartje op de borst gespeld met de tekst 'Kawi Smit, 3 year'. De Katwijkse politie heeft in middels het onderzoek naar de herkomst van het kind ingezet. Mogelijk volgt binnenkort een oproep op televisie. Bij de poli tie en het Zeehospitium is men ervan overtuigd dat het kind van buitenlandse afkomst is. Het meisje is door de officier van justitie toevertouwd aan de Raad voor de Kinderbescher ming in Den Haag. Die is mo menteel volledig verantwoorde lijk voor de zorg van het kind. Volgens een woordvoerder van de Raad, A. Hoogervorst, is in eerste instantie alles erop ge richt de ouders op te sporen. „Maar-dat is een zaak van de politie. Daar Bemoeien wij ons niet mee. Worden de ouders ge vonden, dan wordt bekeken of het wellicht toch mogelijk is hen voor het meisje te laten Noordwijk akkoord met overslagstation Bij de voormalige vuilnisbelt aan de Achterweg in Noordwijk komt een vuiloverslagstation. De gemeenteraad stemde daar gisteravond unaniem mee in. Op het overslagstation wordt het afval dat ge scheiden wordt ingezameld opgeslagen voordat het naar de ver werker wordt getransporteerd. Inmiddels heeft al een aantal Ach terwegbewoners bezwaar ingediend tegen de plannen. Bewoners van de Van Hogendorpstraat klagen steen en been over het verzakken van hun huizerf. FOTO'HOLVAST

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14