Enquête over raadhuis Oegstgeest Huize Gerto herrijst uit de puinhopen Regio 'Leiderdorp is voor ouderen onbereikbaar' Bewoners Molenlaan laconiek over verzakkingen 'Verpleegkundigen deden alles om Duitse te redden' Oegstgeest niet verplicht tot bouwen buitenbad WOENSDAG 23 JUN11993 CHEF CERT VISSER. 071-356430, PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071-356413 Duizend inwoners ondeivraagd 'Duizend Oegstgeestenaren worden volgende week ge beld om vragen te beantwoorden over de toekomst van het raadhuis. De telefonische enquête hoort bij de plan nen van de fractievoorzitters voor de ambtelijke huisves- ting, waarin het raadhuis aan het Wilhelminapark als 1 hoofdvestiging van het gemeentehuis blijft bestaan. De vier mogelijkheden voor een dependance worden telefo- j nisch aan de Oegstgeestenaren voorgelegd. j oegstgeest liesbeth buitink I Een van de vier voorstellen van de fractievoorzitters is inrich ting van de Jelgersmakliniek als dependance. De politici waar schuwen echter voor het prijs- kaartje dat daaraan hangt. „Ge zien de bouwvallige staat waar in het pand verkeert, is het op dit moment onzeker hoe hoog de bouwkosten zijn. Naar ver- j wachting zal deze variant de duurste zijn." Ook nieuwbouw van een stadskantoor aan de Lijtweg staat opnieuw op het lijstje. Die variant zou in overleg met de omwonenden ingepast moeten worden in het centrumgebied. Voordeel van een stadskantoor is de centrale ligging en de prijs, i die de laagste van de vier vari anten is. De Lijtweg is echter wel ver verwijderd van het raad- huis aan het Wilhelminapark. I De ambtenaren zouden in die I variant daardoor minder ge- makkelijk even heen en weer lo pen tussen de twee vestigingen. De fractievoorzitters hebben twee nieuwe mogelijkheden aan de lijst toegevoegd. Een nieuw gebouw op de plaats van de voormalige Jelgersmakliniek heeft dezelfde voordelen als re novatie van het bestaande ge bouw, maar is minder duur. De voorgevel zou 'zoveel mogelijk m de oorspronkelijk stijl en sfeer' worden herbouwd. De kli- Leiderdorpse ouderen die infor matie willen over bijvoorbeeld plaatsing in een verzorgingste huis of aansluiting op het alar meringssysteem, komen te vaak voor een gesloten deur. De indi catiecommissie, die de voor lichting moet verzorgen, is veel al onbereikbaar. De Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk pleit voor een wekelijks spreek uur om deze situatie te verbete ren. De Stichting Ouderenwerk is het beu elke keer op te draaien voor de gemeentelijke taak om informatie te verstrekken. Veel vragen komen binnen over aan sluiting op het alarmeringsnet werk. Dit is enkele jaren gele den opgezet zodat hulpbehoe- fende bejaarden die moeilijk bij de telefoon kunnen komen, toch zorgeloos zelfstandig kun nen blijven wonen. Bij proble men kunnen ze immers snel alarm slaan. Informatie over deze voorzie ning is een taak van de gemeen te. Dit is afgesproken toen de alarmering enkele jaren geleden werd opgezet. Het college wilde indertijd de toewijzing van deel name en de financien in eigen hand houden. De Stichting Ge coördineerd Ouderenwerk kreeg alleen de uitvoerende taak (lees: de aanleg) toegewe zen. Volgens stichtingsvoorzitter J. van der Windt betekent dit dat de gemeente ook opdraait voor de informatie-verstrekking aan belangstellenden. Zij stelt de re gels op aan de hand waarvan wordt bepaald wie wel en wie geen recht heeft op de alarme ring. Dus de gemeente moet ook de voorlichting verzorgen, zo luidt de redenering. In de praktijk komt daar niets .van terecht, zo ervaart Oude- niek zou wel haar status van ge meentelijk monument verlie zen. De Van den Ameele-locatie, op de hoek van de Geversstraat en de Rhijngeesterstraatweg is eveneens een mogelijke plaats voor een dependance. Het braakliggende terrein bij het ge lijknamige garage- en transport bedrijf ligt, net als de Jelgers makliniek, op loopafstand van het huidige raadhuis. De de pendance zou een nieuw ge bouw van vier of vijf etages moeten worden. „Met een nieuw gebouw op deze locatie krijgt Oegstgeest een betere en tree", wijzen de fractievoorzit ters op de vele braakliggende terreinen op de Oegstgeester toegangsweg. De prijs van deze variant zou ongeveer net zo hoog zijn als nieuwbouw op de plaats van de Jelgersmakliniek. De telefonische enquête wordt uitgevoerd door het Leid- se onderzoeksbureau Research voor Beleid. „De mening van de inwoners van Oegstgeest zal bij *de uiteindelijke besluitvorming een belangrijke rol spelen", ver zekeren de fractievoorzitters. De uitslag van de enquête moet in augustus klaar zijn en wordt ge volgd door een hoorzitting in september. Nog diezelfde maand willen de fractievoorzit ters een definitief voorstel aan het college en de gemeenteraad voorleggen. renwerk-woordvoerder Van def Windt. De secretaris van de in dicatiecommissie, een gemeen te-ambtenaar die de voorlich tingstaak in het pakket heeft, heeft nog diverse andere taken en amper tijd voor voorlichting aan ouderen. Ook de maat- schapplijk werkster van de indi catiecommissie is slecht bereik baar. Gevolg is dat bejaarden het nummer van Gecoo"rdineerd Ouderwerk bellen om aan infor matie te komen. Volgens Van der Windt leidt dit zo langza merhand tot een onhoudbare situatie. „We hebben nog niet eens de beschikking over een volledige formatieplaats. Op de ze wijze schiet het gewone werk erbij in." Buiten het eigen belang acht de stichting het onfatsoenlijk dat de gemeente een steeds groeiende groep oudere Leider dorpers slecht informeert. Ou derenwerk heeft een brandbrief gestuurd aan het college met de vraag iets aan deze situatie te doen. Ze pleit voor een vast spreekuur waarop alle ouderen zich kunnen melden met vra gen en opmerkingen. B en W hebben in een reactie gevraagd de klachten wat nader aan te duiden. Van der Windt vraagt zich af of dit wel nodig is. Hij ziet meer in een persoonlijk gesprek over de kwestie met de verantwoordelijke wethouder. „Als we voorbeelden gaan noe men, bestaat de kans dat we mensen tegen de haren instrij ken en dat daardoor de werk verhouding vertroebelt. Dat is zeker niet de bedoeling." De gemeente laat in een reac tie weten eerst de antwoorden van de Stichting Ouderenwerk te willen afwachten alvorens commentaar op de kwestie te geven. Zakkenrollers slaan toe in Wassenaar wassenaar Twee inwoonsters van Wassenaar zijn gistermiddag bij het boodschappen doen in hun woonplaats hun portemon nee kwijtgeraakt. Een 60-jarige vrouw miste haar beurs met 125 gulden bij Albert Heijn aan het Stadhoudersplein. Een 44-jarige plaatsgenote overkwam hetzelfde bij supergrutter Digros. Ouderenwerk wil wekelijks spreekuur Huize Gerto aan de Oranje Nassaulaan in Warmond. Het pand wordt nog een week bewoond door krakers, daarna gaat de nieuwe eigenaar Nol Sikking er aan de slag. archieffoto wim dukman voor zijn gebruikt. Ik kan geluk kig heel veel zelf doen. Volgens experts kost een dergelijke re novatie al gauw een miljoen. Door zelfwerkzaamheid hoop ik de kosten tot zeg maar, de helft te kunnen reduceren." La chend: „Gelukkig heb ik veel handige familieleden en vrien den." Wanneer denkt het echtpaar Huize Gerto te betrekken? „Op 1 juli jassen we er meteen een aannemer in, die de achterkant geschikt voor bewoning gaat maakt. We gaan daar kamers verhuren. Zelf vegen we de vloeren van het voorste stuk aan en we gaan er zitten, dan wordt het maar kamperen. We hou den wel van avonturieren en zien wel hoe het allemaal loopt." 'De rechter heeft dit besloten, dus we gaan De groep van rond de 40 krakers verlaat Huize Gerto op 1 juli. De Engelse en Ierse jongeren zijn niet van plan het op een confrontatie met de politie te laten aankomen. „De rechter heeft dit besloten, dus we gaan", klinkt het berustend. De krakers bestrijden niet dat zij weg moeten, maar ze vinden het tijdstip nfet helemaal rede lijk. „Het is zuur. De eerste maanden gebeurt er natuurlijk niets met dit pand, omdat het vakan- tietijd is. We zouden er toch net zo goed tot bij voorbeeld 1 september kunnen blijven zitten?" Waar de groep inclusief een vier maanden ou de baby, drie honden en negen katten na 1 juli naar toe gaat, daar hebben de jongeren nog geen idee van. „We zijn ermee bezig", klinkt het. De meesten hebben momenteel geen werk. Ze zeggen dolgraag aan de slag te willen, 'ook voor werk dat de Nederlanders zelf niet willen doen. We zijn bereid harder te werken dan de Nederlanders zelf. Probleem voor sommigen is dat ze een werkvergunning moeten laten zien en die hebben ze niet. Maar dan nog: „Liever werkloos in Holland dan in Engeland. De men sen hier hebben er geen idee van hoe erbarme lijk je omstandigheden in Engeland zijn als je geen werk hebt." Vol lof zijn de krakers over de woning waar zij driekwart jaar doorbrachten en over de buurt. „Het is een vriendelijk huis en heel centraal ge legen. We kregen water van de huren en velen waren erg behulpzaam. Natuurlijk waren er ook mensen die ruiten insloegen en fietsen bij ons stalen, maar die heb je overal." Dat het pand onverwarmd was, vonden ze geen probleem. „Daar zijn we inmiddels aan gewend." Oegstgeest lijkt te berusten in overlast kauwen oegstgeest Oegstgeestenaren hebben niet meer geklaagd over overlast van kauwen sinds de kraaienkooi van het dak van de brandweer kazerne is verwijderd. Volgens een gemeentewoordvoerster betekent dat echter niet dat er geen kauwen meer zijn in het gebied rond de Dorpsstraat. „Dat er nu even geen klachten zijn heeft te maken met het sei zoen, maar kauwenplagen zijn op zichzelf een onoplosbaar probleem." De gemeente Oegstgeest heeft alles gedaan wat mogelijk is om het dorp van de kauwen te verlossen, stelt de woordvoer ster. „We hebben verlichting ge probeerd te bieden met fakkels, dode kauwen en de kraaien kooi. Maar we staan met de rug tegen de muur. Het is gewoon niet te voorkomen dat een dorp interessant is voor die vogels." De gemeente heeft de zoekactie naar andere mogelijkheden om de kauwen te verdrijven ge staakt. Werkzaamheden hinderen verkeer Rijksstraatweg wassenaar Het verkeer op de Rijksstraat weg in Wassenaar moet vanaf volgende week maandag reke ning houden met hinder en omleidingen bij de kruispunten Rozenwegen Den Deyl Bij deze punten worden de hoofdrijba nen geasfalteerd. Om de hinder voor het verkeer zo veel moge lijk te beperken, wordt 's nachts gewerkt, op werkdagen van 20.00 tot 6.00 uur en in de weekeinden van 20.00 tot 8.00 uur. De eerste reeks werkzaam heden begint op maandag 28 juni en duurt tot en met zater dagochtend 3 juli. De afronding is gepland van woensdagavond 7 juli tot en met zaterdagoch tend 10 juli. Het verkeer kan tij dens de werkzaamheden in bei de richtingen over de Rijks straatweg rijden. Er zijn alleen minder rijstroken beschikbaar. Verkeer van en naar het cen trum van Wassenaar en naar Voorschoten kan niet via de kruispunten Den Deyl en Ro zen weg rijden. Alternatieve rou tes worden aangegeven met ge- nummerdcomleidings borden Prins wijst beschuldigingen van de hand voorschoten De Molenlaan in Voorschoten is vorig jaar op nieuw betegeld, maar wordt bin nenkort weer opgeknapt. De straat is verzakt: het gedeelte langs het water is een lange kuil geworden, waarin zand blijft lig gen. CDA-fractievoorzitter W. Valkenburg heeft al bezorgde vragen gesteld aan het college van burgemeester en wethou ders, maar bewoners maken zich niet zo druk, zo blijkt uit een klei ne rondgang door de straat. Ook T. Dijksman, hoofd van de afde ling weg- en waterbouwkunde van de gemeente is niet ge schrokken van de situatie. Het gebeurt volgens hem wel vaker dat straten na de aanleg alsnog verzakken. De gemeente wil de straat over enkele weken op nieuw ophogen. Er is volgens hem geen haast mee geboden. „De grond is niet zo ver verzakt dat het er gevaarlijk is voor de weggebruikers." FOTO HIELCO KUIPERS De stichting Vrienden van Poelmeer heeft tevergeefs bij de Raad van State geprobeerd de bouw van een subtropisch zwemparadijs bij het Oegstgeester zwembad tegen te hou den. De stichting wilde dat de gemeente zou investeren in de bouw van een goed buitenbad. Daarvoor zou ze de opbrengst van de verkoop van de Overveerpolder moeten gebruiken. Op dat terrein verrijzen dit jaar 58 herenhuizen. De Raad van State heeft die eis echter afgewezen. De stichting heeft inmiddels alle leden een brief gestuurd met het dringende ver zoek te blijven vragen om een nieuw bui tenbad. Alle politieke partijen, inclusief Leefbaar Oegstgeest, hebben het verzoek gekregen in het verkiezingsprogramma voor de gemeenteraadsverkiezingen in maart 1994 een nieuw buitenbad op te ne men. „De aanleg van een volwaardig open- luchtbad in de komende raadsperiode, waarvoor een speciaal fonds zal moeten worden ingesteldzo zou de programma tekst volgens de stichting moeten luiden. D66-wethouder M. Poelmans (sport, fi nanciën) noemt de eis van de Stichting Vrienden van Poelmeer 'op dit moment geen haalbare kaart'. „De gemeente heeft gezegd dat het buitenbad moet sluiten. Er blijft wel een oppervlakte over die voldoen de is voor een buitenbad, maar de aanleg daarvan is voorlopig niet aan de orde." Poelmans overweegt wel met gemeenten in de regio te gaan samenwerken om bui tenbaden voor sluiting te behoeden. „Er zijn bijvoorbeeld baden in Leiden die ook het buitenbad dreigen te sluiten. Misschien dat we die in regionaal verband open kun nen houden", verwijst de wethouder naar het Leidse zwembad De Vliet. De ambulancedienst Prins uit Oegstgeest was wel degelijk goed uitgerust om de 24-jarige Duitse te reanimeren die 10 juni in hotel het Witte Huis werd op gehaald. Dat de vrouw alsnog is overleden na haar zelfmoord poging, had niets te maken met een gebrek aan kundigheid van de verplegers in de ziekenwa gen. Dit meldt medisch adviseur De Lint van Prins in een reactie op de uitlatingen die prof. Basti- aans afgelopen weekeinde in deze krant deed. De Oegstgees ter psychiater vroeg zich af of de GGD-verpleegkundigen die de vrouw ophaalden wel voldoen de expertise hadden om haar te redden. De Duitse was volgens Bastiaans niet dood toen ze het hotel per brancard verliet na een zelfmoordpoging. Prins In tegenstelling tot wat Basti aans meldde, haalde niet de GGD Leiden, maar de Oegst geester ambulancedienst Prins de Duitse op. Volgens medisch adviseur De Lint zijn de ver pleegkundigen die op 10 mei dienst hadden behoorlijk in hun wiek geschoten door Bastiaans' opmerkingen. „Er is de afgelo pen jaren ontzettend veel ge daan aan kwaliteitsverbetering van de verpleging op de ambu lances. Dan komt zo n opmer king hard aan." De Lint zegt niet al te diep op VRIJE TIJD Zwemvierdaagse In het Oegstgeester zwembad Poelmeer wordt van 28 juni tot en met 2 juli een zwemvier- daagse gehouden. Tussen 18.00 en 18.30 uur beginnen de kin deren, eventueel met ouders. details te kunnen ingaan, om dat de zaak nog in onderzoek is bij Justitie. Hij wil evenwel dui delijk stellen dat de verpleeg kundigen er alles aan hebben gedaan de Duitse te redden. „Er is het absoluut maximale gepro beerd om de vrouw te beade men en de hartfunctie op peil te houden." Medicijn Volgens de medisch adviseur speelde het geen rol dat de vrouw was behandeld met het onbekende medicijn ibagoïne. „Aan dat soort dingen kom je in de ambulance nog helemaal niet toe. Daar is het een kwestie van adem en hart aan de gang houden." Bastiaans is volgens De Lint nu zelf ook wel overtuigd van de deskundigheid van het ambu lancepersoneel. „Ik heb hem gebeld. In eerste instantie vroeg hij zich zelfs af of de verpleeg kundigen wel weten wanneer ze moeten beademen. Dat getuigt niet van erg veel kennis van het geen zich in ziekenwagens af speelt. Ik heb hem duidelijk ge maakt dat het medische perso neel (IC-verpleegkundigen, red.) via allerlei cursussen uitge breid zijn voorbereid op hun speciale taak." Justitie heeft de kwestie rond de Duitse - een drugsverslaafde die door Bastiaans werd behan deld met het middel ibagoïne - nog altijd in onderzoek. Er wor den geen nadere mededelingen gedaan. Van 18.45 tol 19.15 uur starten de zwemmers die ouder zijn dan 16 jaar. Op vier van de vijf avonden moet een afstand van 500 meter worden gezwommen Kinderen jonger dan 13 jaar zwemmen 250 meter per avond. Eigenaar Nol Sikking heejt veel plannen met Warmonds pand 'Heel' Warmond klampt hem dezer dagen aan om erachter te komen wat Nol Sikldng, de nieuwe eigenaar van Huize Ger to, met het veelbesproken kraakpand aan de Oranje Nas saulaan gaat doen. Of om even te laten weten dat 'het dorp' er zo dankbaar voor is dat het ont takelde, doch beeldbepalende pand weer een toekomst heeft. Maar hoe die er precies uit ziet? Nol Sikking: „Mijn eerste zorg na 1 juli, als het leegkomt, is ervoor te zorgen dat het in oude luister wordt hersteld. De puinhopen opruimen, de tuin verzorgen, de oude ballustrade aan de voorgevel terugbrengen. En verder is het groot en biedt het zoveel mogelijkheden dat we eerder te veel dan te weihig plannen hebben." Duidelijk wordt wel dat de ge middelde Warmonder Huize Sikldng in de toekomst uitvoerig van binnen zal kunnen bekij ken. Exposities, conferenties, eventueel met overnachtingen, trainingen voor managers, ka- merverhuur, cursussen Frans voor toeristen, de mogelijkhe den rollen over de tafel. Zowel Nol als echtgenote Ma rianne werken in het onderwijs en genoemde cursussen kun nen prima vanuit Huize Gerto worden gegeven, oordelen ze. Sikking: „Maar laten we er nu eerst zelf maar eens gaan rond lopen, dan weten we het snel genoeg." Want het opmerkelijke aan de kooptransactie is dat de Sik- kings hun bod op Huize Gerto blind moesten uitbrengen. Door de aanwezigheid van de krakers kon van een normale bezichti ging - met makelaar - geen sprake zijn. Niettemin durfde de voormalige middenstander het aan een miljoen te bieden. Sikking kan er niet echt mee zitten. „We gaan gewoon van het slechtste uit en of er nu 83 gaten in zitten of het behang verkeerd is, dat maakt allemaal niet uit. We nemen aan dat het een puinhoop is, maar we we ten dat de constructie goed is. Het huis is in de jaren twintig gebouwd door een Warmondse fabrikant van kalksteen en er is me van alle kanten verzekerd dat er eerste klas materialen

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13